Ukrayna "soyuq müharibə"nin katalizatoruna çevriləcəkmi?
Artıq yarım əsrdir ki, hər il Münhendə keçirilən təhlükəsizlik məsələləri üzrə beynəlxalq konfrans ənənəvi olaraq, siyasətçilərin və politoloqların diqqətini özünə cəlb edir. Bu, tamamilə qanunauyğundur. Çünki aparıcı ölkələrin birinci şəxslərinin iştirak etdiyi belə tədbirlərdə beynəlxalq təhlükəsizliklə bağlı ən ciddi problemlər, çağırışlar müzakirə olunur. Konfransda iştirak edən nümayəndə heyətlərinin tərkibində nüfuzlu şəxslərin yer aldığını düşünsək, dünya liderlərinin Münhendə dünyanın bu və digər təhlükəsizlik problemlə bağlı mövqelərini açıq şəkildə ortaya qoymaları qəribə deyil. Təkcə Rusiya prezidenti Vladimir Putinin 2007-ci ildə keçirilmiş 43-cü Münhen konfransındakı çıxışı nəyə desən dəyər. Sonradan dünyada "Münhen çıxışı" kimi məşhurluq qazanmış məruzədə Putin ABŞ-ı birqütblü dünya yaratmaq, amerikalıları son dərəcə narahat edən məsələlərin öhdəsindən təkbaşına gəlməyə cəhddə günahlandırmışdı. Bu, ictimaiyyətdə böyük rezonansa səbəb olmuşdu. Bəzi politoloqlar, hətta həmin çıxışı yeni "soyuq müharibə" kimi xarakterizə edirdilər.
Bavariyanın paytaxtında sayca 50-ci - yubiley konfransı - 31 yanvar-2 fevral tarixlərində keçirilib. Tədbirə 20-dən artıq dövlət və hökumət başçısı, 60-dan çox xarici işlər və müdafiə nazirləri qatılmışdılar. Konfrans iştirakçıları arasında BMT-nin Baş katibi Pan Gi Mun, Avropa İttifaqı Şurasının rəhbəri Herman van Rompey, NATO-nun Baş katibi Anders Foq Rasmussen, Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov, ABŞ-ın dövlət katibi Con Kerri, bir sözlə, demək olar ki, dünya diplomatiyasının bütün elitası var idi.
Amma yubiley konfransının əksər iştirakçıları bayram əhval-ruhiyyəsində deyildilər: gündəlikdə kifayət qədər ciddi məsələlər dururdu. Forum zamanı 15 plenar diskussiya, 250-dək ikitərəfli görüş keçirildi. Diskussiyalarda əsas diqqət Avro-Atlantik regionda təhlükəsizliyin möhkəmləndirilməsi, Rusiyanın Aİ və NATO ilə münasibətləri, Ukraynadakı böhran, kiberməkanın tənzimlənməsi, Suriya və Yaxın Şərqdəki vəziyyət, İranın nüvə proqramı, maliyyə böhranının qlobal təhlükəsizlik və sabitliyə təsiri kimi məsələlərə yönəldilmişdi.
Əvvəlcə gündəmdə əsas Suriya məsələsinin olacağı düşünülürdü. Lakin bu ölkədə böhranın aradan qaldırılması istiqamətində müəyyən irəliləyiş müşahidə olunmaqdadır. Eyni sözləri daha bir köhnə problem - İranın nüvə proqramı ilə bağlı vəziyyət haqda da söyləmək olar. İslam respublikasının yeni rəhbərliyi gərginliyin aradan qaldırılmasında qərarlı olduğunu göstərir, beynəlxalq sanksiyaların zəiflədilməsi məqsədilə Qərblə dialoq yolunda praktiki addımlar atır.
Fələstin-İsrail münaqişəsi haqda diskussiya bir qədər gərgin keçib. Konfransda çıxış edən ABŞ-ın dövlət katibi Con Kerri bildirib ki, İsrail fələstinlilərlə sülh razılaşması imzalamasa, iqtisadi boykotla üzləşə bilər. Bu sözlər İsrailin iqtisadiyyat naziri Naftali Bennetin tənqidi ilə üzləşib. "Biz dostlarımızdan antisemit boykot çağırışlarının ruporuna çevrilmələrini deyil, bu məsələdə bizim yanımızda olmalarını gözləyirik", - deyə nazir qeyd edib. Ondan əvvəl isə İsrailin müdafiə naziri Moşe Yaalon Kerrinin İordan vadisində təzlükəsizliyin təmini mexanizmi ilə bağlı təklifini tənqid atəşinə tutub. "Amerikanın bizə təqdim olunmuş təhlükəsizlik planı əslində nə təhlükəsizliyə, nə də sülhə zəmanət verir", - deyə o, bildirib. Yaalon deyib ki, Con Kerrinin planı "heç yazıldığı kağıza belə dəymir". Amma bir qədər sonra o, sözlərinə görə üzr istəyib.
Bununla yanaşı, forum iştirakçıları, təbii ki, Ukraynada getdikcə qızışmaqda olan hadisələri diqqətdənkənar qoya bilməzdilər. Onlar bu mövzunu nəinki müzakirə etdilər, hətta Ukrayna nümayəndələrinin qatılmadığı diskussiya sonda, az qala, konfransın əsas müzakirə mövzusuna çevrildi.
Ümumilikdə, Münhen konfransı Qərblə Rusiya arasında gündəmdəki əksər məsələlərlə bağlı ciddi fikir ayrılıqlarının olduğunu göstərib. Bununla yanaşı, maraqlı tərəflərin uzun müddətdir davam edən böhranlarla - Fələstin-İsrail münaqişəsi, Suriya və İran problemləri - bağlı mövqeləri əvvəlcədən məlum idi və bu mövzularda diskussiyaların nəticəsi proqnozlaşdırılan idisə, Ukraynada yaşananlarla bağlı fikir ayrılıqları Qərblə Rusiya arasında "soyuq müharibə"nin bitdiyi haqda danışmağın tez olduğunu göstərib. Konfransın gündəliyinin kifayət qədər geniş olmasına rəğmən, Qərblə Rusiyanın fərqli yanaşdıqları mövzulardakı diskussiyaların qızğın keçəcəyi bəlli idi. Qeyd edək ki, forumda Rusiya nümayəndə heyətinə ölkənin XİN başçısı Sergey Lavrov rəhbərlik edirdi. Diskussiya iştirakçıları böyük qruplara bölünmüşdülər. Qərb nümayəndələrindən ibarət bir qrup Moskvanı Ukrayna xalqının Avropa istəyini boğmaqda ittiham edirdi. Qarşı tərəf isə Qərbi və onun ayrı-ayrı siyaçətçilərini Ukraynanın daxili işlərinə qarışmaqda, hökumət əleyhinə zorakı aksiyaları açıq-aydın təşviq etməkdə günahlandırır. Sərt keçən diskussiya konfrans iştirakçılarını Putinin yuxarıda qeyd etdiyimiz 7 il əvvəlki çıxışına qaytardı. Məlum oldu ki, keçən dövr ərzində Qərblə Rusiya arasında qarşıdurma nəinki azalmayıb, əksinə, bu qarşıdurma açıq şəkildə üzə çıxmaq üçün sadəcə imkan gözləyirmiş. Kreml nümayəndələri açıq şəkildə göstərirlər ki, onlar Qərbin Ukraynada baş verənlərdən ölkənin xarici siyasət kursunun müəyyənləşdirilməsi üçün istifadəsinə heç bir halda imkan verməyəcəklər. Burada söhbət Rusiyanın şərq sərhədlərində yerləşən, Moskvanın maraqları dairəsinə birbaşa aid olan ölkədən gedir.
Münhen konfransının daha bir aspektini simptomatik saymaq olar. Bu cür nüfuzlu forumda iştirak edən birinci şəxslərin çıxışları göstərdi ki, V.Putinin hələ 2007-ci ildə bə-yan etdiyi "birqütblü dünya" artıq ABŞ-ın Avropadakı bəzi müttəfiqlərini də qane etmir. Məsələn, Almaniya prezidenti Yoahim Qauk konfransın açılışında "Almaniyanın dünyadakı yeni rolu" haqda danışıb. "ABŞ-ın daha çox şey verə bilmədiyi dövrdə Almaniya və onun avropalı tərəfdaşları öz təhlükəsizliklərinə görə məsuliyyəti üzərlərinə götürməlidirlər", - deyə o, bildirib. Avropa İttifaqı ölkələrində ABŞ-ın Avropa qitəsindəki bu və ya digər problemi öz istəyinə uyğun çözmək cəhdlərindən narazılığın getdikcə artdığı bəllidir. Bu baxımdan, Almaniya prezidentinin Vaşinqtona ünvanladığı üstüörtülü tənqidində daha çox öz ölkəsi adından deyil, bütünlükdə Avropanın adından danışdığını düşünmək olar.
Bu günlərdə iki nəfər arasında baş tutmuş telefon danışığının İnternetdə yerləşdirilməsi, şübhəsiz ki, bu əhvalı daha da artıracaq. Telefonda müzakirənin Amerikanın 2 yüksək rütbəli diplomatı arasında getdiyi bildirilir. Bunlar dövlət katibinin köməkçisi Viktoriya Nuland və ABŞ-ın Ukraynadakı səfiri Ceffri Payettadır. Diskussiya zamanı səsi Nulandın səsinə bənzəyən qadın Aİ-nin Ukraynadakı siyasi böhranın həlli istiqamətindəki fəaliyyətinə (daha doğrusu, onların özlərinin dedikləri kimi, fəaliyyətsizliyinə) münasibətini açıq şəkildə ifadə edib: "Aİ cəhənnəm olsun!". Həmsöhbətlər Ukrayna müxalifətinin liderləri, xüsusilə Vitali Kliçko haqqında da yaxşı fikirlər söyləməyiblər. Kişi səsi məşhur boksçunun yüksək dövlət vəzifəsi tutmaq üçün təcrübəsiz olduğunu deyir. Nuland isə Kliçkonun hökumətdə post tutmalı olmadığını bildirir. Sonradan Nuland Aİ-nin ünvanına səsləndirdiyi mənfi fikirlərə görə üzr istəyib.
Bu gizli danışığın yazılmasına və yayılmasına aidiyyəti olan şəxslərin üzə çıxarılmasının mümkün olub-olmayacağı bəlli deyil. ABŞ Dövlət Departamentinin spikeri Cen Psaki isə bu yazının ilk dəfə Rusiya baş nazirinin müavini Dmitri Roqozinin köməkçisi Dmitri Loskutovun Twitter səhifəsində yayımlandığını bildirir. İstənilən halda, bu hadisənin ABŞ-ın Avropa İttifaqında və Ukraynadakı nüfuzunu artıran hal olmadığı bəllidir. Bu, həm də Şərqi Avropada Amerikanın hökmranlığına qarşı koalisiya yaratmaq istəyən Rusiyanın mövqelərini gücləndirəcək. Hər bir halda, dünyanın "so-yuq müharibə"nin yeni mərhələsinin başlanğıcında olduğu ortadadır. Qərb, xüsusilə də ABŞ mətbuatında Soçidə start götürmüş Qış Olimpiya Oyunlarına qarşı güclü qara piarın başlaması müharibənin qızışmaqda olduğunu göstərir.
Münhen Təhlükəsizlik Konfransı 1962-ci ildən etibarən, hər il keçirilən konfransdır. 1993-cü ilədək o, Hərbi Məsələlər üzrə Konfrans adlanır və Xristian-Sosialist İttifaqının himayəsi ilə keçirilirdi. 1998-ci ildən mərasimi Almaniya hökuməti maliyyələşdirir.
Toplantının əsasını qoyan, 1998-ci ilədək onun dəyişməz təşkilatçısı və rəhbəri alman naşir Evald-Henrix fon Kleyst-Şmentsin olub. 1999-cu ildən bu rolu Almaniyanın sabiq kansleri Helmut Kolun xarici və müdafiə məsələləri üzrə məsləhətçisi Horst Telçik, 2009-cu ildən isə Volfqanq İşinger icra edir.
İlk 30 ildə forumda NATO ölkələrinin hərbçi və siyasi liderləri, politoloqlar və KİV təmsilçiləri iştirak ediblər. 1990-cı ildən konfransda Rusiya və digər Şərqi Avropa ölkələrinin (1995-ci il), Çin, Hindistan və Yaponiya nümayəndələri də iştirak edirlər.

The international security conference that has been held in Munich annually for half a century traditionally compels the attention of politicians and political scientists. This is natural since such events with the participation of top figures from the leading states of the world discuss the most pressing issues and challenges of international security. Given the prestigious composition of the member states' delegations, it is no surprise that world leaders frequently use the Munich forum as a convenient format to openly and frankly set out their views on various problems of global security. Suffice it to recall Russian President Vladimir Putin's speech at the 43rd Munich Conference in 2007 that became widely known as his "Munich speech". The Russian leader's explicit accusation of the USA of trying to establish a unipolar world and deal single-handedly with matters of purely American concern had a great impact on society. Some political scientists even dubbed those statements as the start of a "new cold war".
The 50th anniversary security conference was held in the Bavarian capital from 31 January till 2 February. The forum brought together more than 20 heads of states and governments as well as 60-plus ministers of foreign affairs and defence. Among the participants were UN Secretary General Ban Ki-moon, European Council head Herman Van Rompuy, NATO Secretary General Anders Fogh Rasmussen, Russian Foreign Minister Sergey Lavrov, US Secretary of State John Kerry - virtually the entire global diplomatic elite.
However, many participants of the anniversary event were not in a mood to celebrate: the agenda of discussions was too serious. Fifteen panel discussions and about 250 bilateral meetings took place on the sidelines of the forum. The discussions focused on matters of strengthening security in the Euro-Atlantic region, developing Russia-EU and Russia-NATO mutual relations, the crisis in Ukraine, cyberspace regulation, the situation around Syria and in the Middle East, the Iranian nuclear programme and the impact of the financial crisis on global security and stability.
It was initially supposed that Syria would top the agenda. Yet the latest period has seen some progress towards resolving the crisis situation in that country. The same can be said about another long-standing problem - the Iranian nuclear programme. The new leadership of that country is demonstrating readiness to smooth tensions by taking practical steps towards dialogue with the West to ease international sanctions.
The discussion on the Palestinian-Israeli conflict proved to be somewhat tense. If Israel fails to conclude a peace agreement with the Palestinians it would face an economic boycott, US Secretary of State John Kerry said at the conference. His words evoked criticism from Israeli Minister of Economy Naftali Bennett. "We expect our friends in the world to stand by our side against anti-Semitic boycott efforts against Israel, and not be their trumpet," N.Bennett said. Earlier, Israeli Defence Minister Moshe Ya'alon had slammed a plan proposed by the US secretary of state to establish security arrangements in the Jordan Valley. "It contains no peace and no security," the minister said. According to M.Ya'alon, J.Kerry's plan "is not worth the paper it's written on". Later the Israeli defence minister apologised for his words.
Alongside this, the Munich forum participants certainly could not ignore the rapidly increasing pace of developments in Ukraine. As a result, the topic of Ukraine, being absent from the Munich forum's tentative agenda, nearly turned into the main issue of discussions.
In general, the Munich conference has demonstrated that there are fundamental differences of opinion between the West and Russia on most issues included in the agenda. The stakeholders' positions on longer crises such as, for instance, the Palestinian-Israeli, Syrian and Iranian ones were known and the outcome of the discussions was generally predictable. As for Ukraine, the difference in views on this subject has reaffirmed the judgement that it is premature to talk about the Cold War between the West and Russia as finished. Despite the broad agenda, it was clear that the West could not avoid uneasy discussions in a confrontational vein with Russia's delegation lead by Foreign Minister Sergey Lavrov. The debaters split into two groups. A large group of Western representatives accused Moscow of trying to "stifle" the Ukrainian people's European bid. In return, Russia rebuked the West and its individual politicians of gross interference in Ukraine's internal affairs and outright encouragement of violent anti-government actions. The parties' bitter debates as if returned the conference participants to the time when Putin had made his above said landmark speech seven years before. They showed that the confrontation between the West and Russia had not abated over the years elapsed but waited for an opportunity to openly manifest itself. The Kremlin made it clear that it would not tolerate attempts by the West to take every advantage of the current developments in Ukraine to reorient that country located at Russia's eastern borders and within Moscow's zone of direct interests.
One more aspect of the Munich conference could be viewed as symptomatic. Speeches by the top figures of this prestigious forum's host country have shown that the "unipolar world" the dangers of which V.Putin spoke about there in Munich in 2007 has become unfit also for some of the United States' allies in Europe. At the Munich conference opening ceremony, German President Joachim Gauck spoke about Germany's new role in the world.  "And it is precisely at times when the United States cannot keep on providing more and more that Germany and its European partners must themselves assume greater responsibility for their security," Gauck said. Given the EU member states' growing discontent with the US ambition to deal with various problems on the European continent as it sees fit, one could suppose that, in his veiled criticism of the USA, the German president was speaking not only on behalf of his country but also expressing the general sentiments that one can see in united Europe today.
Beyond doubt, such sentiments will gain even more strength following the online publication the other day of a recorded telephone conversation between two people whose voices are ascribed to high ranking US diplomats: Assistant Secretary of State Victoria Nuland and US Ambassador to Ukraine Geoffrey Pyatt. During the talk, a woman with a voice closely resembling that of V.Nuland was pulling no punches speaking about the EU's actions (or rather inaction, according to the conversation partners) in dealing with the political crisis in Ukraine. "F*** the EU", the female voice says on the record. In addition, the partners were not too complimentary in speaking about Ukraine's opposition leaders, in particular, Vitaliy Klitschko. The male voice expresses his opinion about the famous boxer as a man not experienced enough to hold a high state post. Nuland also says that Klitschko should not have a position in government. Later Nuland apologised for her uncomplimentary words about the EU.
It is unknown if it will be possible to identify those involved in recording and publishing this confidential conversation. According to data from US Department of State spokeswoman Jen Psaki, the record was first published from the Twitter account of Dmitriy Loskutov, the aide of Russian Deputy Prime Minister Dmitriy Rogozin. It is clear already now that this story will add no authority to the USA in the European Union and, naturally, in Ukraine itself. At the same time, it will strengthen the positions of Russia seeking to knock together a coalition against US hegemony in Eastern Europe. In any event, it can be asserted that the world is going through the beginning of a new stage of the Cold War. The war is gathering momentum which can also be seen from the vigorous mudslinging campaign launched in western - mostly US - media against the Winter Olympics started in Sochi.
REFERENCE
The Munich Security Conference is an annual conference held in Munich (Germany) since 1962. Until 1993, it was referred to as a conference on military issues and conducted under the auspices of the Christian Social Union. Since 1998, it has been funded by the German government.
German publisher Ewald-Heinrich von Kleist-Schmenzin was the conference founder, permanent organizer and leader until 1998. From 1999, this part was played by Horst Teltschik, German Chancellor Helmut Kohl's former adviser on foreign and defence issues and by Wolfgang Ischinger since 2009.
During the first 30 years of the forum, its participants were military and political leaders of NATO member states, political analysts and media representatives. Since the 1990s, the conference has been attended by representatives of Russia and other Eastern European countries (since 1995), China, India and Japan.