KƏNDƏ KART-BLANŞ, KORRUPSİYAYA SAVAŞ!
Azərbaycan 10 il əvvəl regionların Sosial-İqtisadi İnkişafı Dövlət Proqramını qəbul edərkən öz iqtisadi inkişaf modelini ortaya qoydu. 2013-cü ildə 2-ci belə proqramın icrası başa çatdı.
"2004-cü ildə əgər birinci proqram qəbul edilməsəydi, bugünkü Azərbaycan reallıqları tam fərqli ola bilərdi. Regionların inkişafı, sahibkarlara verilən dəstək, qeyri-neft sektorunun inkişafı, idxaldan asılılığımızın azaldılması, ixrac potensialının yaradılması son illərin əlamətidir", - deyə İlham Əliyev regionların Sosial-İqtisadi İnkişafı Dövlət proqramlarının icrasına həsr olunmuş konfransdakı çıxışında bildirib.
Ümumilikdə, 2 proqramın icrasına bütün mənbələr hesabına 50,7 milyard manat yönəldilib. İlk proqramın icrası 16 milyard, 2-ci proqramın reallaşdırılmasına isə 34,7 milyard manat xərclənib. Amma artıq şeyd olunduğu kimi, çəkilən zəhmət hədər getməyib. İndi növbədə bir çox parametrlərdə yekunlaşdırıcı olacaq 3-cü proqramdır.
İsrarlı təklif
Əldə edilmiş nəticələr göstərir ki, hər iki proqram artıqlaması ilə yerinə yetirilib. "Sıfırdan" başlamaqla müqayisədə, başlanılanın davam etdirilməsi hər zaman daha asandır. Üstəlik, bu illər ərzində ölkənin maddi imkanları ciddi şəkildə artıb.
Yeni proqramdakı hədəflərin bəziləri prinsipcə, əvvəlki proqramlardakıların eynidir. Sadəcə, bu dəfə həmin işlər son mərhələsinə qədəm qoyacaq. Söhbət infrastruktur layihələrinin reallaşdırılmasıdan, enerji, qaz və su təchizatı ilə bağlı problemlərin həllindən gedir.
Bununla yanaşı, aqrar sahənin inkişafı və ölkənin özünün özünü ərzaqla təmininin 100%-ə çatdırılması prioritetdir. Qeyd edək ki, bəzi ərzaq növlərində buna nail olmaq elə də çətin deyil: hazırda ət və ət məhsulları ilə təminat 94%, toyuq əti ilə təminat 92%, yumurta ilə 96,5%, süd və süd məhsulları ilə 75%, taxıl ilə 65%, üzümlə 94%, kartofla 98%, bostan bitkiləri ilə təminat 100%, meyvə və giləmeyvə ilə 126%, tərəvəzlə 100%, duzla 72%, şəhər və şəhərdən hazırlanan məhsullarla təminat 174% (bu bizim ən nəhəng ixrac potensialımızdır), bitki yağları və marqarinlə 70%, kərə yağı ilə 50%-dir.
Bununla əlaqədar olaraq, dövlət başçısı kənd təsərrüfatı sahəsində islahatların həyata keçirilməsini nəzərdə tutan yeni xüsusi sərəncamın hazırlandığını bildirib: "Yerli istehsalın gücləndirilməsi, idxaldan asılılığımızın azaldılması, ixracyönümlü məhsulların yetişdirilməsi prioritet məsələdir", - deyə İ.Əliyev bundan sonrakı 5 ildə qarşıda duran məsələlər haqda danışarkən bildirib.
Hökumətin qarşısında məhsul istehsalının artırılması, yeni nəhəng meliorasiya layihələri hesabına yeni əkin sahələrinin yaradılması, müasir texnologiyaların tətbiqi (məsələn, fermerlerin elektron qeydiyyatı və torpaq sahələrinin elektron uçotu sistemi yaradılmalıdır) və digər vəzifələr durur. Bundan başqa, qarşıdakı 5 il üçün hökumətə regionlar üzrə speüializaüiə aparılması, hər bir məhsulun yetişdirilməsi üçün xüsusi stimullaşdırıcı amillərin yaradılması tapşırılıb.
Maddi dəstək məsələsinə gəlincə, Prezident İlham Əliyev bu dəstəyin bundan sonra da olacağını bildirib. Bununla yanaşı, dövlət başçısı xəbərdarlığını da edib: "Subsidiyaların verilməsində tam şəffaflıq təmin edilməlidir. Bu mənim son xəbərdarlığımdır".
Yeri gəlmişkən, prezident bir daha xatırladıb ki, Azərbaycanı Ümumdünya Ticarət Təşkilatına üzv olmaqdan saxlayan məqam məhz yerli istehsalçının dəstəklənməsidir: "Baxmayaraq ki bizi böyük təkidlə oraya dəvət edirlər".
"Bunun səbəbləri var və səbəblərdən ən birincisi, yerli istehsalçının müdafiəsidir, Azərbaycan bazarının qorunmasıdır. Biz öz bazarımızı, necə deyərlər, açsaq və buraya keyfiyyətsiz, ucuz xarici məhsullar sərbəst şəkildə buraxılsa, o zaman yerli istehsal öləcək, kəndli zərər çəkəcək", - deyə dövlət başçısı qeyd edib. İlham Əliyevin sözlərinə görə, Azərbaycan ÜTT-yə yalnız Azərbaycanda həm kənd təsərrüfatında, həm sənaye sahəsində ixracyönümlü məhsullar üstünlük təşkil edəcəyi zaman üzv olacaq: "Baxarıq görərik, o vaxt bizi belə təkidlə oraya dəvət edəcəklər, yoxsa yox".
Son xəbərdarlıq
İlham Əliyev problemlər sırasında korrupsiya, rüşvətxorluq, bürokratiya, məmur özbaşınalığı kimi halları da sadalayıb, bu hallarla mübarizənin sərtləşdirilməli olduğunu bəyan edib. Üstəlik, prezidenin şəxsi iradəsi ilə artıq bu mübarizədə effektivliyin artırılması üçün real əsas var. Yalnız "ASAN xidmət"in yaradılması əhali tərəfindən şikayətlərin böyük bir hissəsinə son qoyub. İndi əhali bu qurumun göstərdiyi xidmətlərin sayının artmasını arzulayır. "Cəmi bir il ərzində "ASAN xidmət"ə bir milyon müraciət olub. Tam şəffaflıq təmin edilib, mədəni xidmət və Azərbaycan vətəndaşına layiq olan hörmət göstərilir. Bütün insanlarla birbaşa ünsiyyətdə olan qurumlar da bu prinsiplərlə yaşamalıdırlar", - deyə İ.Əliyev qeyd edib.
Korrupsiya xəstəliyinin yalnız radikal müalicə metodu ilə "müalicəsi" mümkündür. Bu üzdən də konfransda dövlət başçısı son xəbərdarlığını səsləndirib: "Biz korrupsiyaya, rüşvətxorluğa niyə göz yummalıyıq?! Niyə bu yara bizi içimizdən sarsıtsın, niyə bu yara bizi zəhərləsin?! Ona görə də mən deyirəm ki, hər kəs nəticə çıxarsın. Cəza tədbirləri görülür, görüləcək. Burada heç kimdə immunitet yoxdur, olmayacaq. Dövlət məmuru xalqın xidmətçisidir. Xalqın birinci xidmətçisi mənəm və bütün dövlət məmurları belə işləməlidirlər".
«Dövlət məmuru xalqın xidmətçisidir. Xalqın birinci xidmətçisi mənəm və bütün dövlət məmurları belə işləməlidirlər».
REGIONLARIN İNKİŞAFI DÖVLƏT PROQRAMININ ICRA OLUNDUĞU 10 ILDƏ AZƏRBAYCAN IQTISADIYYATININ INKİŞAFI
Göstərici                                                                                      Artım
ÜDM                                                                                              3,4 dəfə
Qeyri-neft sektoru                                                                         2,6 dəfə
İnvestisiyalar                                                                                 6,5 dəfə
Əhalinin gəlirləri                                                                            6,5 dəfə
Regionlarda məhsul istehsalı                                                       3,2 dəfə
Orta aylıq əməkhaqqı                                                                    7,3 dəfə
Regionlarda vergi ödəmələri                                                       14,2 dəfə
Qeyri-neft məhsullarının ixracı                                                      4,7 dəfə
İxrac olunan qeyri-neft məhsullarının çeşidi                                 1,7 dəfə
RƏQƏMLƏR VƏ FAKTLAR
«Ötən 10 il­də Sa­hib­kar­lığa Kö­mək Mil­li Fon­du­nun və­sa­it­lə­ri he­sa­bı­na 19 min­dən çox sa­hib­ka­ra 1,2 milyard ma­nat gü­zəş­tli kre­dit ve­ri­lib və bu lay­i­hə­lər he­sa­bı­na 110 mi­nə­dək ye­ni iş ye­ri ya­ra­dı­lıb. Kre­dit­lə­rin 78 fa­i­zi, açı­lan iş yer­lə­ri­nin isə 81 fa­i­zi re­g­i­on­la­rın payı­na düşür».
Şa­hin MUSTAFAYEV, iq­ti­sa­diyyat və sə­naye na­zi­ri
***
«İki Döv­lət Pro­qra­mı da­xi­lin­də 8332 ki­lo­metr yol çə­ki­lib və tə­mir olu­nub, 222 körpü və yo­lötürücüsü ti­ki­lib, 85 körpü əsas­lı tə­mir olu­nub. Bun­dan əla­və, 400 ki­lo­met­rdən çox də­mir yo­lu əsas­lı tə­mir olu­nub, re­g­i­on­lar­da ye­ni 4 ha­va li­ma­nı ti­ki­lib, 2 li­man tam ye­ni­dən qu­ru­la­raq is­ti­s­ma­ra ve­ri­lib, ye­ni ha­va gə­mi­lə­ri alı­nıb. Bu təd­bir­lə­rin ye­ri­nə ye­ti­ril­mə­si­nə müxtə­lif mən­bə­lər­dən 8,2 milyard ma­nat və­sa­it sərf olu­nub».
Ziya MƏMMƏDOV, nəq­liyyat na­zi­ri
«2004-2013-cü il­lər­də kənd əha­li­si sayı­nın 10,2 fa­iz ar­tı­mı ilə müqay­i­sə­də ümu­mi kənd tə­sərrüfa­tı məh­sul­la­rı is­teh­sa­lı­nın həcmi 3,3 də­fə ar­tıb. Hə­min döv­rdə bit­ki­çi­lik məh­sul­la­rı is­teh­sa­lı 3 də­fə ar­ta­raq 2 milyard 627 milyon ma­nat təş­kil edib. Hey­van­dar­lıq məh­sul­la­rı is­teh­sa­lı isə 2013-cü il­də 2 milyard 617 milyon ma­nat (3,8% ar­tım) təş­kil edib».
Hey­dər ƏSƏDOV, kənd tə­sərrüfa­tı na­zi­ri
«2004-cü il­də… öl­kə üzrə qaz­laş­ma sə­viyyə­si cə­mi 39,8 fa­iz təş­kil edir­di. 2013-cü il­də qaz­laş­ma sə­viyyə­si 89,8, o cümlə­dən Ba­kı şə­hə­ri üzrə 99,  re­g­i­on­lar üzrə 83,4 fa­i­zə çat­dı­rı­lıb. Öl­kə üzrə re­al qaz­la əha­li abu­nə­çi­lə­ri­nin sayı 2004-cü il­də 700 min­dən aşağı ol­duğu hal­da, bu gün 1 milyon 600 min­dən ar­tı­q­dır».
Röv­nəq ABDULLAYEV, “SOCAR” pre­zi­den­ti
«Döv­lət pro­qram­la­rı­nın icra­sın­dan əv­vəl öl­kə üzrə xid­mət gö­s­tə­ri­lən əha­li­nin cə­mi 26 fa­i­zi fa­si­lə­siz iç­mə­li su alır­dı­sa, ha­zır­da bu rə­qəm 55 fa­i­zə çat­dı­rı­lıb».

КАРТ-БЛАНШ СЕЛУ И БОЙ КОРРУПЦИИ
Приняв первую Госпрограмму социально-экономического развития регионов 10 лет назад, Азербайджан провозгласил внедрение собственной модели экономического прогресса. В 2013 году завершилась реализация второй такой программы. "Если бы в 2004 году не была принята первая программа, то сегодняшние азербайджанские реалии могли бы быть совершенно иными. Развитие регионов, поддержка предпринимателей, развитие ненефтяного сектора, сокращение нашей зависимости от импорта, создание экспортного потенциала являются признаками последних лет", - заявил президент Азербайджана Ильхам Алиев в своей речи на конференции, посвященной подведению итогов двух госпрограмм.
В целом на исполнение двух программ за счет всех источников направлено 50,7 млрд. манатов, в том числе на исполнение первой программы - 16 млрд., а второй - 34,7 млрд. манатов. Но, как уже было отмечено, игра стоила свеч.Теперь очередь за третьей, которая должна стать завершающей по многим параметрам.
Настойчивое предложение
Судя по показателям, первая и вторая государственные программы были перевыполнены. А продолжить начатое всегда легче, чем строить с "нуля", тем более что за эти годы существенно возросли материальные возможности страны.
Некоторые из целей новой программы, в принципе, те же, что и ранее, только на этот раз входят в завершающий этап. Это реализация инфраструктурных проектов, решение проблем с энерго-, газо- и водоснабжением.
При этом приоритетными задачами являются развитие аграрного сектора и доведение уровня самообеспечения продовольствием до 100%. Надо сказать, что по некоторым видам продукции добиться этого будет не так уж сложно: уровень обеспечения мясом и мясными продуктами уже составляет 94%, мясом птицы - 92%, яйцами - 96,5%, молоком и молочной продукцией -  75%, зерном - 65%, виноградом - 94%, картофелем - 98%, бахчевыми - 100%, фруктами и ягодами - 126%, овощами - 100%, солью - 72%, сахаром и изготавливаемыми из сахара продуктами - 174% (это самый крупный наш экспортный потенциал), растительными маслами и маргарином - 70%, сливочным маслом - 50%.
В связи с этим глава государства сообщил о подготовке специального распоряжения, направленного на реформы в сельском хозяйстве. "Усиление местного производства, сокращение зависимости от импорта, выращивание продукции экспортной направленности - это приоритетные вопросы", - отметил И.Алиев, говоря о предстоящих в течение 5 лет задачах.
Правительству предстоит повышение производительности урожая, введение в оборот новых посевных площадей благодаря новым крупным мелиорационным проектам, применение современных технологий (в частности, нужно создать систему электронной регистрации фермеров и электронного учета земель) и т.д. Кроме того, в предстоящие 5 лет поручено провести специализацию по регионам и выработать специальные стимулирующие факторы по каждому виду выращиваемой продукции.
Что касается материально-финансовой поддержки, то глава государства пообещал, что она и впредь будет оказываться повсеместно. Но и предупредил: "Необходимо обеспечить полную прозрачность в выдаче субсидий. Это мое последнее предупреждение", - заявил И.Алиев.
Кстати, президент еще раз напомнил, что именно стремление защитить местного производителя удерживает Азербайджан от членства во Всемирной торговой организации, "несмотря на то, что нас туда с большой настойчивостью приглашают".
"У этого есть причины, первая из которых - защита местного производителя, защита азербайджанского рынка. Если мы, как говорится, откроем свой рынок и сюда свободно будет допускаться некачественная, дешевая зарубежная продукция, то местное производство "умрет", крестьяне понесут убытки", - отметил глава государства. Он добавил, что Азербайджан войдет в ВТО тогда, когда и в сельском хозяйстве, и промышленном секторе будет преобладать продукция экспортной направленности. "Посмотрим, будут ли нас тогда приглашать туда с такой же настойчивостью или нет", - сказал И.Алиев.
Последнее предупреждение
В числе проблем глава государства указал также на коррупцию, взяточничество, бюрократию и чиновничий произвол, призвав ужесточить борьбу с этим злом. Тем более что благодаря политической воле самого президента уже имеется реальная основа для повышения эффективности этой борьбы. Создание одного только ASAN xidmяt положило конец огромному числу жалоб со стороны населения, и сейчас многие азербайджанцы мечтают о том, чтобы количество услуг, оказываемых этой службой, продолжало  расти. Впрочем, глава государства пообещал, что функции ASAN xidmяt будут расширяться и впредь. "Всего за год в ASAN xidmяt поступил 1 млн. обращений. Обеспечена полная прозрачность, оказывается культурное обслуживание, проявляется уважение, достойное граждан Азербайджана. Этими принципами должны жить и все структуры, находящиеся в непосредственном контакте с людьми", - заявил президент И.Алиев.
Метод лечения коррупционной "язвы" видится лишь радикальным. Поэтому на вышеуказанной конференции из уст главы государства прозвучало последнее предупреждение: "Почему мы должны закрывать глаза на коррупцию, взяточничество?! Почему эта рана должна сотрясать нас изнутри, почему она должна отравлять нас?! Поэтому я говорю, чтобы каждый сделал вывод. Меры наказания принимаются и будут приниматься. Здесь ни у кого нет и не будет иммунитета. Государственный чиновник - слуга народа. Первый слуга народа - я, и все государственные чиновники должны работать так", - продолжил глава государства.
"Государственный чиновник - слуга народа. Первый слуга народа - я, и все государственные чиновники должны работать так".
РАЗВИТИЕ ЭКОНОМИКИ АЗЕРБАЙДЖАНА ЗА 10 ЛЕТ РЕАЛИЗАЦИИ ГОСПРОГРАММ РАЗВИТИЯ РЕГИОНОВ
Показатель                                                                                                 Рост
ВВП                                                                                                               в 3,4 раза
ненефтяной сектор                                                                                      в 2,6 раза
инвестиции                                                                                                   в 6,5 раза
доходы населения                                                                                       в 6,5 раза
производство продукции в регионах                                                          в 3,2 раза
среднемесячная зарплата                                                                           в 7,3 раза
налоговые платежи в регионах                                                                    в 14,2 раза
экспорт ненефтяной продукции                                                                  в 4,7 раза
ассортимент экспортируемой ненефтяной продукции                             в 1,7 раза
ЦИФРЫ И ФАКТЫ
"За прошедшие 10 лет за счет средств Национального фонда поддержки предпринимательства более 19 тыс. предпринимателей получили льготные кредиты на 1,2 млрд. манатов, за счет этих проектов создано до 110 тыс. новых рабочих мест. 78% кредитов и 81% открывшихся рабочих мест приходятся на долю регионов".
Шахин МУСТАФАЕВ, министр экономики  и промышленности
***
"В рамках двух программ построено и отремонтировано 8332 км дорог, построено 222 моста и путепровода, а 85 мостов капитально отремонтированы. Кроме того, капитально отремонтировано более 400 км железных дорог, в регионах построены 4 новых аэропорта, 2 аэропорта полностью реконструированы, закуплены новые воздушные суда. На выполнение этих работ дорожно-транспортного комплекса из различных источников было использовано 8,2 млрд. манатов".
Зия МАМЕДОВ, министр транспорта
"В 2004-2013 годах при росте сельского населения на 10,2% объем производства сельхозпродукции повысился в 3,3 раза. В этот период производство продукции растениеводства, увеличившись в 3 раза, составило 2 млрд. 627 млн. манатов. А производство животноводческой продукции в 2013 году составило 2 млрд. 617 млн. манатов (рост в 3,8 раза)".
Гейдар АСАДОВ, министр сельского хозяйства
"В 2004 году… уровень газификации по стране составлял всего 39,8%. В 2013 году уровень газификации был доведен до 89,8%, в том числе по городу Баку - до 99%, по регионам - 83,4%. Если в 2004 году по стране число реальных абонентов среди населения было меньше 700 тыс. человек, то сегодня оно превышает 1 млн. 600 тыс. человек".
Ровнаг АБДУЛЛАЕВ, президент SOCAR
"Если до реализации госпрограмм по стране лишь 26% обслуживаемого населения получали воду в бесперебойном режиме, то в настоящее время эта цифра доведена до 55%".