KƏNDƏ KART-BLANŞ, KORRUPSİYAYA SAVAŞ!
Azərbaycan 10 il əvvəl regionların Sosial-İqtisadi İnkişafı Dövlət Proqramını qəbul edərkən öz iqtisadi inkişaf modelini ortaya qoydu. 2013-cü ildə 2-ci belə proqramın icrası başa çatdı.
"2004-cü ildə əgər birinci proqram qəbul edilməsəydi, bugünkü Azərbaycan reallıqları tam fərqli ola bilərdi. Regionların inkişafı, sahibkarlara verilən dəstək, qeyri-neft sektorunun inkişafı, idxaldan asılılığımızın azaldılması, ixrac potensialının yaradılması son illərin əlamətidir", - deyə İlham Əliyev regionların Sosial-İqtisadi İnkişafı Dövlət proqramlarının icrasına həsr olunmuş konfransdakı çıxışında bildirib.
Ümumilikdə, 2 proqramın icrasına bütün mənbələr hesabına 50,7 milyard manat yönəldilib. İlk proqramın icrası 16 milyard, 2-ci proqramın reallaşdırılmasına isə 34,7 milyard manat xərclənib. Amma artıq şeyd olunduğu kimi, çəkilən zəhmət hədər getməyib. İndi növbədə bir çox parametrlərdə yekunlaşdırıcı olacaq 3-cü proqramdır.
İsrarlı təklif
Əldə edilmiş nəticələr göstərir ki, hər iki proqram artıqlaması ilə yerinə yetirilib. "Sıfırdan" başlamaqla müqayisədə, başlanılanın davam etdirilməsi hər zaman daha asandır. Üstəlik, bu illər ərzində ölkənin maddi imkanları ciddi şəkildə artıb.
Yeni proqramdakı hədəflərin bəziləri prinsipcə, əvvəlki proqramlardakıların eynidir. Sadəcə, bu dəfə həmin işlər son mərhələsinə qədəm qoyacaq. Söhbət infrastruktur layihələrinin reallaşdırılmasıdan, enerji, qaz və su təchizatı ilə bağlı problemlərin həllindən gedir.
Bununla yanaşı, aqrar sahənin inkişafı və ölkənin özünün özünü ərzaqla təmininin 100%-ə çatdırılması prioritetdir. Qeyd edək ki, bəzi ərzaq növlərində buna nail olmaq elə də çətin deyil: hazırda ət və ət məhsulları ilə təminat 94%, toyuq əti ilə təminat 92%, yumurta ilə 96,5%, süd və süd məhsulları ilə 75%, taxıl ilə 65%, üzümlə 94%, kartofla 98%, bostan bitkiləri ilə təminat 100%, meyvə və giləmeyvə ilə 126%, tərəvəzlə 100%, duzla 72%, şəhər və şəhərdən hazırlanan məhsullarla təminat 174% (bu bizim ən nəhəng ixrac potensialımızdır), bitki yağları və marqarinlə 70%, kərə yağı ilə 50%-dir.
Bununla əlaqədar olaraq, dövlət başçısı kənd təsərrüfatı sahəsində islahatların həyata keçirilməsini nəzərdə tutan yeni xüsusi sərəncamın hazırlandığını bildirib: "Yerli istehsalın gücləndirilməsi, idxaldan asılılığımızın azaldılması, ixracyönümlü məhsulların yetişdirilməsi prioritet məsələdir", - deyə İ.Əliyev bundan sonrakı 5 ildə qarşıda duran məsələlər haqda danışarkən bildirib.
Hökumətin qarşısında məhsul istehsalının artırılması, yeni nəhəng meliorasiya layihələri hesabına yeni əkin sahələrinin yaradılması, müasir texnologiyaların tətbiqi (məsələn, fermerlerin elektron qeydiyyatı və torpaq sahələrinin elektron uçotu sistemi yaradılmalıdır) və digər vəzifələr durur. Bundan başqa, qarşıdakı 5 il üçün hökumətə regionlar üzrə speüializaüiə aparılması, hər bir məhsulun yetişdirilməsi üçün xüsusi stimullaşdırıcı amillərin yaradılması tapşırılıb.
Maddi dəstək məsələsinə gəlincə, Prezident İlham Əliyev bu dəstəyin bundan sonra da olacağını bildirib. Bununla yanaşı, dövlət başçısı xəbərdarlığını da edib: "Subsidiyaların verilməsində tam şəffaflıq təmin edilməlidir. Bu mənim son xəbərdarlığımdır".
Yeri gəlmişkən, prezident bir daha xatırladıb ki, Azərbaycanı Ümumdünya Ticarət Təşkilatına üzv olmaqdan saxlayan məqam məhz yerli istehsalçının dəstəklənməsidir: "Baxmayaraq ki bizi böyük təkidlə oraya dəvət edirlər".
"Bunun səbəbləri var və səbəblərdən ən birincisi, yerli istehsalçının müdafiəsidir, Azərbaycan bazarının qorunmasıdır. Biz öz bazarımızı, necə deyərlər, açsaq və buraya keyfiyyətsiz, ucuz xarici məhsullar sərbəst şəkildə buraxılsa, o zaman yerli istehsal öləcək, kəndli zərər çəkəcək", - deyə dövlət başçısı qeyd edib. İlham Əliyevin sözlərinə görə, Azərbaycan ÜTT-yə yalnız Azərbaycanda həm kənd təsərrüfatında, həm sənaye sahəsində ixracyönümlü məhsullar üstünlük təşkil edəcəyi zaman üzv olacaq: "Baxarıq görərik, o vaxt bizi belə təkidlə oraya dəvət edəcəklər, yoxsa yox".
Son xəbərdarlıq
İlham Əliyev problemlər sırasında korrupsiya, rüşvətxorluq, bürokratiya, məmur özbaşınalığı kimi halları da sadalayıb, bu hallarla mübarizənin sərtləşdirilməli olduğunu bəyan edib. Üstəlik, prezidenin şəxsi iradəsi ilə artıq bu mübarizədə effektivliyin artırılması üçün real əsas var. Yalnız "ASAN xidmət"in yaradılması əhali tərəfindən şikayətlərin böyük bir hissəsinə son qoyub. İndi əhali bu qurumun göstərdiyi xidmətlərin sayının artmasını arzulayır. "Cəmi bir il ərzində "ASAN xidmət"ə bir milyon müraciət olub. Tam şəffaflıq təmin edilib, mədəni xidmət və Azərbaycan vətəndaşına layiq olan hörmət göstərilir. Bütün insanlarla birbaşa ünsiyyətdə olan qurumlar da bu prinsiplərlə yaşamalıdırlar", - deyə İ.Əliyev qeyd edib.
Korrupsiya xəstəliyinin yalnız radikal müalicə metodu ilə "müalicəsi" mümkündür. Bu üzdən də konfransda dövlət başçısı son xəbərdarlığını səsləndirib: "Biz korrupsiyaya, rüşvətxorluğa niyə göz yummalıyıq?! Niyə bu yara bizi içimizdən sarsıtsın, niyə bu yara bizi zəhərləsin?! Ona görə də mən deyirəm ki, hər kəs nəticə çıxarsın. Cəza tədbirləri görülür, görüləcək. Burada heç kimdə immunitet yoxdur, olmayacaq. Dövlət məmuru xalqın xidmətçisidir. Xalqın birinci xidmətçisi mənəm və bütün dövlət məmurları belə işləməlidirlər".
«Dövlət məmuru xalqın xidmətçisidir. Xalqın birinci xidmətçisi mənəm və bütün dövlət məmurları belə işləməlidirlər».
REGIONLARIN İNKİŞAFI DÖVLƏT PROQRAMININ ICRA OLUNDUĞU 10 ILDƏ AZƏRBAYCAN IQTISADIYYATININ INKİŞAFI
Göstərici                                                                                      Artım
ÜDM                                                                                              3,4 dəfə
Qeyri-neft sektoru                                                                         2,6 dəfə
İnvestisiyalar                                                                                 6,5 dəfə
Əhalinin gəlirləri                                                                            6,5 dəfə
Regionlarda məhsul istehsalı                                                       3,2 dəfə
Orta aylıq əməkhaqqı                                                                    7,3 dəfə
Regionlarda vergi ödəmələri                                                       14,2 dəfə
Qeyri-neft məhsullarının ixracı                                                      4,7 dəfə
İxrac olunan qeyri-neft məhsullarının çeşidi                                 1,7 dəfə
RƏQƏMLƏR VƏ FAKTLAR
«Ötən 10 il­də Sa­hib­kar­lığa Kö­mək Mil­li Fon­du­nun və­sa­it­lə­ri he­sa­bı­na 19 min­dən çox sa­hib­ka­ra 1,2 milyard ma­nat gü­zəş­tli kre­dit ve­ri­lib və bu lay­i­hə­lər he­sa­bı­na 110 mi­nə­dək ye­ni iş ye­ri ya­ra­dı­lıb. Kre­dit­lə­rin 78 fa­i­zi, açı­lan iş yer­lə­ri­nin isə 81 fa­i­zi re­g­i­on­la­rın payı­na düşür».
Şa­hin MUSTAFAYEV, iq­ti­sa­diyyat və sə­naye na­zi­ri
***
«İki Döv­lət Pro­qra­mı da­xi­lin­də 8332 ki­lo­metr yol çə­ki­lib və tə­mir olu­nub, 222 körpü və yo­lötürücüsü ti­ki­lib, 85 körpü əsas­lı tə­mir olu­nub. Bun­dan əla­və, 400 ki­lo­met­rdən çox də­mir yo­lu əsas­lı tə­mir olu­nub, re­g­i­on­lar­da ye­ni 4 ha­va li­ma­nı ti­ki­lib, 2 li­man tam ye­ni­dən qu­ru­la­raq is­ti­s­ma­ra ve­ri­lib, ye­ni ha­va gə­mi­lə­ri alı­nıb. Bu təd­bir­lə­rin ye­ri­nə ye­ti­ril­mə­si­nə müxtə­lif mən­bə­lər­dən 8,2 milyard ma­nat və­sa­it sərf olu­nub».
Ziya MƏMMƏDOV, nəq­liyyat na­zi­ri
«2004-2013-cü il­lər­də kənd əha­li­si sayı­nın 10,2 fa­iz ar­tı­mı ilə müqay­i­sə­də ümu­mi kənd tə­sərrüfa­tı məh­sul­la­rı is­teh­sa­lı­nın həcmi 3,3 də­fə ar­tıb. Hə­min döv­rdə bit­ki­çi­lik məh­sul­la­rı is­teh­sa­lı 3 də­fə ar­ta­raq 2 milyard 627 milyon ma­nat təş­kil edib. Hey­van­dar­lıq məh­sul­la­rı is­teh­sa­lı isə 2013-cü il­də 2 milyard 617 milyon ma­nat (3,8% ar­tım) təş­kil edib».
Hey­dər ƏSƏDOV, kənd tə­sərrüfa­tı na­zi­ri
«2004-cü il­də… öl­kə üzrə qaz­laş­ma sə­viyyə­si cə­mi 39,8 fa­iz təş­kil edir­di. 2013-cü il­də qaz­laş­ma sə­viyyə­si 89,8, o cümlə­dən Ba­kı şə­hə­ri üzrə 99,  re­g­i­on­lar üzrə 83,4 fa­i­zə çat­dı­rı­lıb. Öl­kə üzrə re­al qaz­la əha­li abu­nə­çi­lə­ri­nin sayı 2004-cü il­də 700 min­dən aşağı ol­duğu hal­da, bu gün 1 milyon 600 min­dən ar­tı­q­dır».
Röv­nəq ABDULLAYEV, “SOCAR” pre­zi­den­ti
«Döv­lət pro­qram­la­rı­nın icra­sın­dan əv­vəl öl­kə üzrə xid­mət gö­s­tə­ri­lən əha­li­nin cə­mi 26 fa­i­zi fa­si­lə­siz iç­mə­li su alır­dı­sa, ha­zır­da bu rə­qəm 55 fa­i­zə çat­dı­rı­lıb».

CARTE BLANCHE TO THE VILLAGE AND WAR ON CORRUPTION
The Azerbaijani president outlined the main objectives of the third phase of the development of the regions
Azerbaijan approved its first State Programme for the social and economic development of its regions 10 years ago thereby declaring the introduction of its own model of economic progress. The implementation of the second such programme was completed in 2013. "If the first programme had not been adopted in 2004, Azerbaijan's present-day realities could be absolutely different. Development of the regions, support for entrepreneurs, development of the non-oil sector, reduction of our dependence on import and building an export potential have marked the past few years," Azerbaijani President Ilham Aliyev said in his speech at a conference held to sum up the results of the two state programmes.
Altogether, 50.7bn manats has been channelled from all sources towards the efforts to implement the two programmes: 16bn for the first and 34.7bn for the second one. But the game was worth the candle, as was said earlier. Now the third programme is next in line and it is to be conclusive with respect to many parameters.
Insistent proposal
Judging by their indicators, the first and second state programmes were exceeded. It is always easier to continue something already started than build from scratch, all the more so that this country's physical resources have essentially grown over the years.
Some goals in the new programme are basically the same as before but this time they are entering their final phase to accomplish infrastructural projects and solve problems related to energy, gas and water supply.
It is also a priority task to develop the farming sector and become 100 per cent self-sufficient in food supply. It should be said that it will not be very difficult to achieve for certain product items: the supply level is already 94 per cent for meat and meat products, 92 per cent for poultry meat, 96.5 per cent for eggs , 75 per cent for milk and dairy products, 65 per cent for grain,  94 per cent for grapes, 98 per cent for potatoes, 100 per cent for melons and gourds, 126 per cent for fruit and berries, 100 per cent for vegetables, 72 per cent for salt, 174 per cent for sugar and sugar products (this is our greatest export potential), 70 per cent for vegetable oils and margarine and 50 per cent for butter.
In this context, the head of state announced, a special directive is being drawn up on reforms in agriculture. "Stepping up local production, reducing dependence on import, growing produce for export - these are priority issues," I.Aliyev said speaking about tasks for the next five years.
The government will have to increase crop yields, bring new areas into cultivation through new large-scale soil reclamation projects, the use of modern technologies (in particular, it is necessary to create an electronic farmer registration system and an electronic inventory of lands) and so on. In addition, instructions have been issued to specialise the regions during the next five years and develop special incentives for each item of the products they grow.
As regards financial support, the head of state has promised that it will be provided everywhere in future as well. But he also warned: "It is necessary to ensure full transparency in the issuance of subsidies. This is my last warning," I.Aliyev said.
By the way, the president reminded once again that it is the need to protect local producers that keeps Azerbaijan from membership of the World Trade Organization, "despite the fact that we are being very strongly invited to joint it".  "There are reasons behind this. The first of them is protection for the local producer, protection for Azerbaijan's market. If we open our market as they say and offer free access for low-quality cheap foreign products, then our local production will 'die' and peasants will sustain losses," the head of state said.  Azerbaijan will join the WTO, he added, when export-oriented products become prevalent both in agriculture and in the industrial sector. "We'll see if they keep inviting us as insistently or not," I.Aliyev said.
Last Warning
Among problems, the head of state also pointed out corruption, bribery, red tape and bureaucratic arbitrariness and called to step up struggle against this evil.  All the more so that the president's own political will has already provided a real foundation for efforts to make this struggle more effective. The creation of the "ASAN xidmat" system alone put an end to a great number of complaints from the population and now many Azerbaijani people dream that the range of services provided through this system will continue to expand. The head of state promised that "ASAN xidmat" will keep adding new functions in future. "In just one year, 'ASAN xidmat' received 1m requests.  Full transparency has been ensured, people are serviced in a civilised manner and with respect appropriate for Azerbaijani citizens. All structures working in direct contact with people must go by these principles," President I.Aliyev said.
It appears that the "sore" of corruption can only be cured by radical methods. This is why the head of state voiced his last warning at the above said conference: "Why should be turn a blind eye to corruption, bribery?!  Why should this wound be rending us from the inside and why should it be poisoning us?! This is why I tell everybody to draw their conclusions.  Penalties are and will be applied. No-one here has or will have any immunity. A government official is a servant of the people. I am the first servant of the people and so must work all government officials," the head of state said.
"A government official is a servant of the people. I am the first servant of the people and so must work all government officials".
Ilham Aliyev, president of Azerbaijan
DEVELOPMENT OF AZERBAIJANI ECONOMY OVER 10 YEARS OF IMPLEMENTATION OF STATE PROGRAMMES FOR REGIONAL DEVELOPMENT
Indicator                                                         Increase
GDP                                                                3.4 times
Non-oil sector                                                  2.6 times
Investments                                                     6.5 times
Population's incomes                                      6.5 times
Production output in regions                           3.2 times
Monthly average wage                                    7.3 times
Tax revenues in regions                                14.2 times
Non-oil products export                                   4.7 times
Non-oil export product range                           1.7 times
FIGURES AND FACTS
"Over the past 10 years, more than 19,000 entrepreneurs have received soft loans totalling 1.2bn manats from the National Fund for Entrepreneurship Support; the projects created up to 110,000 new jobs. The regions account for 78 per cent of the loans and 81 per cent of the new jobs"
Sahin MUSTAFAYEV, minister of economy and industry
***
"Within the two programmes, 8,332 km of roads have been built and repaired, 222 bridges and overpasses have been built and 85 bridged have undergone major repairs. In addition, more than 400 km of railways has been overhauled; 4 new airports have been built in the regions, 2 airports have been completely renovated; new aircraft have been purchased. A total of 8.2bn manats from different sources has been spent on all these efforts in the road and transport system"
Ziya Mammadov, transport minister
"In 2004-2013, the rural population increased by 10.2 per cent while the output of farm produce grew 3.3 times. During that period, the plant output increased 3 times totalling the worth of 2,627m manats. The output of animal products totalled 2,617m manats in 2013 (increasing 3.8 times)"
Heydar Asadov, agriculture minister
"In 2004… gas supply infrastructure was at 39.8 per cent in this country. In 2013, this rate was increased to 89.8 per cent including up to 99 per cent in Baku city and 83.4 per cent in the regions. The number of real customers among the population exceeds 1.6m people today compared with 2004 when it was below 0.7m people"
Rovnaq ABDULLAYEV, SOCAR president
"Before the launch of the state programmes, only 26 per cent of consumers had uninterrupted water supply; now the figure has reached 55 per cent"