BÖLÜŞDÜR VƏ İDARƏ ET
Beynəlxalq maliyyə institutları Azərbaycanın neft amilindən asılılığın aradan qaldırılmasındakı təcrübəsini digər ölkələr üçün yaxşı nümunə sayır
Azərbaycan iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi məsələsində xeyli irəliləyib və artıq ölkənin neft sektorundan asılılığı nəzərəçarpacaq dərəcədə azalıb. Hökumətin yaxın 7 il üçün nəzərdə tutulmuş planına əsasən, 2020-ci ildə Azərbaycanın qeyri-neft sektorunda məhsul ixracı 5 dəfə artmalıdır. Bu, ölkənin özünü dünya bazarlarında neftin qiymətində baş verəcək tərəddüdlərdən qoruya biləcəyi, "Holland sindromu" təhlükəsindən birdəfəlik xilas olacağı anlamına gəlir. Halbuki bu yaxınlaradək beynəlxalq təşkilatlar və maliyyə institutları Azərbaycanın bu sindromla üzləşə biləcəyinə dair xəbərdarlıq edirdilər. Yeri gəlmişkən, artıq həmin təşkilatlar Azərbaycanın iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi sahəsində qazandığı uğurları nəinki etiraf edir, hətta başqa ölkələrə də bu təcrübədən yararlanmağı məsləhət görür.
Hədəf ÜDM-in 80%-i
Maliyyə naziri Samir Şərifovun sözlərinə görə, Azərbaycan iqtisadiyyatı son 10 ildə rekord inkişaf tempi nümayiş etdirib. Qlobal iqtisadi böhranın fəsadlarını uğurla geridə qoyan Azərbaycan regionda ciddi oyunçuya çevrilib. "Bu gün Azərbaycanda ÜDM-in 80%-i özəl sektorun payına düşür. Son 10 ildə ölkədə qeyri-neft ÜDM-in artımı ildə orta hesabla 8% olub, makroiqtisadi sabitlik təmin edilib, iqtisadiyyata milyardlarla investisiya yatırılıb", - deyə S.Şərifov Azərbaycan hökuməti və Qara dəniz Ticarət və İnkişaf Bankı tərəfindən təşkil edilmiş biznes-forumda bildirib.
Bununla yanaşı, nazir son illərdə qarşıya yeni vəzifələrin qoyulduğunu da söyləyib. Söhbət iqtisadiyyatın şaxələndirilməsindən, 2020-ci ilədək ÜDM-in ikiqat artırılmasından, nəqliyyat, logistika, tranzit infrastrukturunun, İT-texnologiyaların inkişafından gedir.
İqtisadi inkişaf nazirinin müavini Sevinc Həsənova isə 2021-ci ildə Azərbaycanın ÜDM-də qeyri-neft sektorunun payının 80%-ə çatacağını bildirib: "Azərbaycan-2020: gələcəyə baxış" strategiyasına əsasən, 2021-ci ildə ölkə rəqabət qabiliyyətli tərəfdaşa çevrilməlidir. Strategiya ümumi daxili məhsulun ikiqat artırılmasını, bunun, ilk növbədə, qeyri-neft sektoru hesabına gerçəkləşdirilməsini, iqtisadiyyatın diversifikasiyasını nəzərdə tutur. 2021-ci ilə qeyri-neft sektorunun respublikanın ümumi daxili məhsulundakı xüsusi çəkisi 80% təşkil edəcək".
Xatırladaq ki, 2012-ci ilin yekunlarına görə, qeyri-neft sektorunun ÜDM-də xüsusi çəkisi 52,7% olub.
Nazir müavininin sözlərinə görə, bu hədəfə çatmaq üçün hər il Azərbaycanın qeyri-neft sektorunda ən azı 7%-lik artım qeydə alınmalıdır. Hökumət bu məqsəd çərçivəsində əlverişli biznes-mühitin yaradılması məqsədilə institusional islahatların davam etdirilməsini, sahibkarlığın inkişafına maliyyə dəstəyi göstərilməsini, inkişaf klasterləri qurmağı (müxtəlif texnoparklar, sənaye parkları), tranzit daşımalarının sadələşdirilməsini planlaşdırır. Nəzərdə tutulmuş işlərin hamısı reallaşdırılarsa, 2021-ci ildə Azərbaycanın qeyri-neft məhsullarının ixracı 5 dəfə artacaq.
Etiraf və dəstək
Statistika isə artıq, əvvəllər Azərbaycan iqtisadiyyatının neft satışından gələcək gəlirlərə qarşı dayanıqlı olacağına şübhə ilə yanaşanların yanıldığını göstərir. Bu gün, demək olar ki, bütün məşhur beynəlxalq maliyyə institutları Azərbaycan hökumətinin iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi istiqamətindəki səylərini etiraf edir, bu planların reallaşdırılmasına yardım göstərməyə hazır olduqlarını bildirirlər.
Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının (AYİB) Bakı ofisinin rəhbəri Nila Makkeynin sözlərinə görə, onun təmsil etdiyi qurum Azərbaycan hökumətilə maliyyə sektorunun, kapital bazarının və qeyri-bank kredit təşkilatlarının inkişafına hesablanmış məsləhətləşmələr aparır və birgə layihələr reallaşdırır. "Azərbaycan hökuməti infrastrukturun bərpası və inkişafında, e-hökumətin yaradılmasında düzgün investisiya siyasəti yürüdür. Bütün bunlar özəl sektorun inkişafına yardım edir",-deyə o, bildirib: "Bizim bu istiqamətlərdə fəaliyyət planımız var. Məsələ ilə bağlı Maliyyə, İqtisadi İnkişaf nazirliklərilə, Mərkəzi Bankla siyasi dialoq aparırıq".
Dünya Bankının Bakı nümayəndəliyinin rəhbəri Larisa Leşçenko da Azərbaycanın Doing Bussines hesabatında irəlilədiyini xatırladıb, DB-nin qeyri-neft sektorunun inkişafı, insan kapitalının gücləndirilməsi üçün təhsil sahəsində islahatların aparılması işlərində Azərbaycan hökumətinə dəstək göstərdiyini bildirib: "Azərbaycanda iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi işində əldə olunan bütün uğurların arxasında neft gəlirlərinin düzgün bölüşdürülməsi siyasəti dayanır. Azərbaycanın bu təcrübəsi digər dövlətlər üçün də yaxşı nümunə ola bilər. Biz bundan sonra da respublikanın bu və digər sektorlarının inkişafına dəstək vermək niyyətindəyik".
Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyasının (İFC - DB-nin alt strukturu) Cənubi Qafqaz ölkələri üzrə regional meneceri Tomas Lyubek isə təmsil etdiyi qurumun artıq Azərbaycanda özəl sektorun inkişafına 350 milyon dollar ayırdığını bildirib. Qurum Azərbaycanda üç istiqamətdə layihələrin reallaşdırılmasını davam etdirmək niyyətindədir: biznes mühitinin yaxşılaşdırılması və qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi, icazələrin verilməsi sisteminin təkmilləşdirilməsi, biznes strukturlarında yoxlamaların sayının azaldılması.
Regional zəmanət
Qeyd etmək lazımdır ki, qlobal iqtisadi böhranın Azərbaycan iqtisadiyyatına təsiri ümumilikdə hiss edilməsə də, iqtisadiyyatın sabitliyini qorumaq üçün, bu çətin anda regional və qlobal miqyasda əməkdaşlıq və qarşılıqlı yardım son dərəcə vacibdir. Böhrandan ən çox zərərçəkmiş bölgələrdən biri Qara dəniz regionudur. Böhran bu regionda 2012-ci ildə iqtisadi inkişafın 2,1%-ə düşməsinə səbəb olub. Bundan başqa, regionda ixrac templəri ciddi şəkildə azalıb. 2010-cu ildə regionda ixrac 26% idisə, 2011-ci ildə 28%, 2012-ci ilin yekunlarına görə isə cəmi 2,3% olub. Belə bir vəziyyətdə Qara dəniz Ticarət və İnkişaf Bankı kimi beynəlxalq maliyyə strukturunun rolu artır. Qeyd edək ki, bu qurumun səhmdarları arasında Azərbaycan da var.
"Yalnız ötən il dəyəri 168 milyon avro olan 15 əməliyyat imzalanıb. Qara dəniz Ticarət və İnkişaf Bankının regionun inkişafına töhfəsi nəzərə çarpmaya bilməz", - deyə Samir Şərifov bildirib.
Bununla yanaşı, o, bankın kredit portfelini böyütməsinin vacibliyini də söyləyib. "Açığı, həcmi, təxminən, 1 milyard dollar olan kredit portfeli 11 ölkənin üzv olduğu, ciddi siyasi dəstəyə malik bankın potensialına qətiyyən uyğun gəlmir",- deyə nazir qeyd edib.
Bankın prezidenti Andrey Kondakov isə jurnalistlərə açıqlamasında 2013-cü ildə kredit portfelinin 8-9% artırılmasını nəzərdə tutduqlarını söyləyib. Bundan başqa, bankın rəhbərliyi qarşısında kredit portfelinin şaxələndirilməsi vəzifəsi də durur.
Bankın Azərbaycanla işləməyə necə əhəmiyyət verdiyini 2011-2014-cü illər üçün əməkdaşlıq strategiyası açıq şəkildə göstərir. Strategiyaya əsasən, Qara dəniz Ticarət və İnkişaf Bankı Azərbaycanda 8 layihənin reallaşdırılmasına 90 milyon avro ayırmağı planlaşdırır. Bu günə isə 10 layihə üçün 70 milyon avronun ayrılması planı təsdiqlənib. Hazırda Azərbaycandakı layihələr üçün bankın aktiv portfeli ümumi kredit portfelinin 10%-ni təşkil edir.
Beynəlxalq təşkilatların Azərbaycanın qeyri-neft sektorunun gücləndirilməsində iştirak etmək arzusu və cəhdləri bu sahədə aparılan işlərin etirafıdır. Bundan başqa, bu, gələcək planların, iqtisadiyyatda paritetin qorunub saxlanılması üçün yeni layihələrin reallaşdırılması üçün də yaxşı stimuldur.

DISTRIBUTE AND MANAGE
International financial institutions believe Azerbaijan's experience in overcoming dependence on the oil factor is a good example for other countries
Azerbaijan has made notable progress in questions of the diversification of the economy and reducing the level of its dependence on the oil sector and, according to the government's objectives for the next seven years, by 2020 the export of output from Azerbaijan's non-oil segment is due to increase fivefold. And this means that the country will be able to protect itself from oil price fluctuations on world markets and rid itself for good of the threat of the "Dutch syndrome", with which not so long ago we were being intimidated by international organizations and financial institutions. Incidentally, today these organizations not only recognize Azerbaijan's achievements in the sphere of the diversification of the economy but also recommend that other countries use its experience.
The objective - 80% of GDP
According to Azerbaijani Finance Minister Samir Sarifov, Azerbaijan's economy over the last ten years has demonstrated record growth rates. Having successfully overcome the consequences of the global economic crisis, the country has become a serious player in the region. "Today 80% of Azerbaijan's GDP is formed in the private sector. In the past ten years the rates of growth of Azerbaijan's non-oil GDP have been on average 8% annually, there has been macroeconomic stability and billions have been invested in the economy," Sarifov noted in his speech at a business forum organized by the Azerbaijani government and the Black Sea Bank of Trade and Development (BSBTD).
At the same time, according to the finance minister, in recent years Azerbaijan has been faced with new challenges, specifically the diversification of the economy, a doubling of GDP for the period up to 2020 and the development of the transport, logistics and transit infrastructures and IT technology.
According to Deputy Minister of Economic Development Sevinc Hasanova, the proportion of Azerbaijan's non-oil sector will be 80% of GDP by 2021. "According to the 'Azerbaijan-2020: looking to the future' strategy, the country should be a competitive partner by 2021. The strategy entails a doubling of Azerbaijan's GDP, mainly through the development of the non-oil sector and the diversification of the economy. By 2021 the proportion of the non-oil sector will be 80% of the republic's GDP," Hasanova said. It will be recalled that last year the proportion of the non-oil sector was 52.7% of GDP.
To achieve this task the annual rate of growth of Azerbaijan's non-oil sector must be at least 7%, she believes, and as part of this task the government intends to continue carrying out institutionalized reforms to create a favourable business climate, to provide financial support for the development of entrepreneurial activity and will create clusters of development (various technology and industrial parks) and simplify transit procedures. If all these plans are achieved, then by 2021 the export of output from Azerbaijan's non-oil sector should increase fivefold.
Recognition and support
However, the statistics are already impressive enough, and, as has already been said, they even impress those who were previously very dubious about the resilience of the Azerbaijani economy to the inflow of revenue from the sale of oil. Today virtually all international financial institutions recognize the Azerbaijani government's efforts to diversify the economy and are prepared to assist in the implementation of these plans.
According to the head of the Baku office of the European Bank of Reconstruction and Development (EBRD), Neil McKain, the EBRD is holding consultations with the Azerbaijani government and is implementing joint projects aimed at the development of the financial sector, capital markets and non-banking credit organizations. "The Azerbaijani government is conducting a correct policy of investments in the restoration and development of the infrastructure and creating an e-government. All this helps to develop the private sector," he claims. "We have a plan of action in this direction and we are having a political dialogue on this question with the ministries of finance and economic development and the Central Bank of Azerbaijan," McKain said.
The head of the Baku office of the World Bank, Larisa Leshchenko, also recalled the country's successes in advancement in the Doing Business report, noting that the WB is providing support for Azerbaijan in questions of the development of the non-oil sector and reforms in the education system for the improvement of human capital. "Behind all Azerbaijan's achievements in the diversification of the economy lies a well-chosen policy of the distribution of the revenue obtained from oil. Azerbaijan's experience could become a fine example for other countries and we intend in the future to provide support in the development of these and other sectors in the republic," she added. Specifically, the International Finance Corporation (IFC - a sub-structure of the WB), according to its regional manager for the countries of the Southern Caucasus, Thomas Lubeck, has already provided $350m for projects to develop the private sector in Azerbaijan. And it plans to continue to implement projects in the republic in three areas: improving the business environment and legislation, improving permit issuing systems and reducing the number of checks in business structures.
Regional security
It has to be said that although the impact of the world crisis on the Azerbaijani economy was on the whole virtually imperceptible, for overall economic stability on a regional and global scale cooperation and mutual support are necessary at such a difficult time.
For example, one area that suffered most from the crisis was the Black Sea region, which led to a slump in rates of economic growth in 2012 to 2.1%. Furthermore, the rates of export growth in the region were also substantially reduced. Whereas in 2010 export growth in the region was 26%, and in 2011 28%, last year it was just 2.3%. In these conditions, the role of such international financial structures as the BSBTD, of which Azerbaijan is a shareholder, increases. "Last year alone 15 operations were signed totalling 168m euros. The BSBTD's contribution to the development of the region cannot go unnoticed," Sarifov said.
At the same time, in the Azerbaijani minister's opinion, the bank needs to increase its credit portfolio. "To be frank, a credit portfolio of about $1bn for a bank which has 11 member-countries and high political support is clearly not operating to its potential," Sarifov said. BSBTD's president, Andrey Kondakov, told journalists that this year BSBTD plans to increase its credit portfolio to a level of 8-9%. In addition, the bank's management faces the task of diversifying its credit portfolio.
The importance the bank attaches to working with Azerbaijan is illustrated by the fact that, according to a strategy of cooperation for 2011-2014, the BSBTD has planned to allocate 90m euros to the implementation of 8 projects in the republic, and an offer of 70m euros for 10 projects has already been approved. At the present time the bank's active portfolio on projects in Azerbaijan is 10% of the BSBTD's credit portfolio.
The desire and aspiration of international organizations to participate in the processes of strengthening Azerbaijan's non-oil sector are recognition of its record in this sphere. It is also a fine boost to the implementation of future plans and new projects to maintain parity in the economy.