BÖLÜŞDÜR VƏ İDARƏ ET
Beynəlxalq maliyyə institutları Azərbaycanın neft amilindən asılılığın aradan qaldırılmasındakı təcrübəsini digər ölkələr üçün yaxşı nümunə sayır
Azərbaycan iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi məsələsində xeyli irəliləyib və artıq ölkənin neft sektorundan asılılığı nəzərəçarpacaq dərəcədə azalıb. Hökumətin yaxın 7 il üçün nəzərdə tutulmuş planına əsasən, 2020-ci ildə Azərbaycanın qeyri-neft sektorunda məhsul ixracı 5 dəfə artmalıdır. Bu, ölkənin özünü dünya bazarlarında neftin qiymətində baş verəcək tərəddüdlərdən qoruya biləcəyi, "Holland sindromu" təhlükəsindən birdəfəlik xilas olacağı anlamına gəlir. Halbuki bu yaxınlaradək beynəlxalq təşkilatlar və maliyyə institutları Azərbaycanın bu sindromla üzləşə biləcəyinə dair xəbərdarlıq edirdilər. Yeri gəlmişkən, artıq həmin təşkilatlar Azərbaycanın iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi sahəsində qazandığı uğurları nəinki etiraf edir, hətta başqa ölkələrə də bu təcrübədən yararlanmağı məsləhət görür.
Hədəf ÜDM-in 80%-i
Maliyyə naziri Samir Şərifovun sözlərinə görə, Azərbaycan iqtisadiyyatı son 10 ildə rekord inkişaf tempi nümayiş etdirib. Qlobal iqtisadi böhranın fəsadlarını uğurla geridə qoyan Azərbaycan regionda ciddi oyunçuya çevrilib. "Bu gün Azərbaycanda ÜDM-in 80%-i özəl sektorun payına düşür. Son 10 ildə ölkədə qeyri-neft ÜDM-in artımı ildə orta hesabla 8% olub, makroiqtisadi sabitlik təmin edilib, iqtisadiyyata milyardlarla investisiya yatırılıb", - deyə S.Şərifov Azərbaycan hökuməti və Qara dəniz Ticarət və İnkişaf Bankı tərəfindən təşkil edilmiş biznes-forumda bildirib.
Bununla yanaşı, nazir son illərdə qarşıya yeni vəzifələrin qoyulduğunu da söyləyib. Söhbət iqtisadiyyatın şaxələndirilməsindən, 2020-ci ilədək ÜDM-in ikiqat artırılmasından, nəqliyyat, logistika, tranzit infrastrukturunun, İT-texnologiyaların inkişafından gedir.
İqtisadi inkişaf nazirinin müavini Sevinc Həsənova isə 2021-ci ildə Azərbaycanın ÜDM-də qeyri-neft sektorunun payının 80%-ə çatacağını bildirib: "Azərbaycan-2020: gələcəyə baxış" strategiyasına əsasən, 2021-ci ildə ölkə rəqabət qabiliyyətli tərəfdaşa çevrilməlidir. Strategiya ümumi daxili məhsulun ikiqat artırılmasını, bunun, ilk növbədə, qeyri-neft sektoru hesabına gerçəkləşdirilməsini, iqtisadiyyatın diversifikasiyasını nəzərdə tutur. 2021-ci ilə qeyri-neft sektorunun respublikanın ümumi daxili məhsulundakı xüsusi çəkisi 80% təşkil edəcək".
Xatırladaq ki, 2012-ci ilin yekunlarına görə, qeyri-neft sektorunun ÜDM-də xüsusi çəkisi 52,7% olub.
Nazir müavininin sözlərinə görə, bu hədəfə çatmaq üçün hər il Azərbaycanın qeyri-neft sektorunda ən azı 7%-lik artım qeydə alınmalıdır. Hökumət bu məqsəd çərçivəsində əlverişli biznes-mühitin yaradılması məqsədilə institusional islahatların davam etdirilməsini, sahibkarlığın inkişafına maliyyə dəstəyi göstərilməsini, inkişaf klasterləri qurmağı (müxtəlif texnoparklar, sənaye parkları), tranzit daşımalarının sadələşdirilməsini planlaşdırır. Nəzərdə tutulmuş işlərin hamısı reallaşdırılarsa, 2021-ci ildə Azərbaycanın qeyri-neft məhsullarının ixracı 5 dəfə artacaq.
Etiraf və dəstək
Statistika isə artıq, əvvəllər Azərbaycan iqtisadiyyatının neft satışından gələcək gəlirlərə qarşı dayanıqlı olacağına şübhə ilə yanaşanların yanıldığını göstərir. Bu gün, demək olar ki, bütün məşhur beynəlxalq maliyyə institutları Azərbaycan hökumətinin iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi istiqamətindəki səylərini etiraf edir, bu planların reallaşdırılmasına yardım göstərməyə hazır olduqlarını bildirirlər.
Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının (AYİB) Bakı ofisinin rəhbəri Nila Makkeynin sözlərinə görə, onun təmsil etdiyi qurum Azərbaycan hökumətilə maliyyə sektorunun, kapital bazarının və qeyri-bank kredit təşkilatlarının inkişafına hesablanmış məsləhətləşmələr aparır və birgə layihələr reallaşdırır. "Azərbaycan hökuməti infrastrukturun bərpası və inkişafında, e-hökumətin yaradılmasında düzgün investisiya siyasəti yürüdür. Bütün bunlar özəl sektorun inkişafına yardım edir",-deyə o, bildirib: "Bizim bu istiqamətlərdə fəaliyyət planımız var. Məsələ ilə bağlı Maliyyə, İqtisadi İnkişaf nazirliklərilə, Mərkəzi Bankla siyasi dialoq aparırıq".
Dünya Bankının Bakı nümayəndəliyinin rəhbəri Larisa Leşçenko da Azərbaycanın Doing Bussines hesabatında irəlilədiyini xatırladıb, DB-nin qeyri-neft sektorunun inkişafı, insan kapitalının gücləndirilməsi üçün təhsil sahəsində islahatların aparılması işlərində Azərbaycan hökumətinə dəstək göstərdiyini bildirib: "Azərbaycanda iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi işində əldə olunan bütün uğurların arxasında neft gəlirlərinin düzgün bölüşdürülməsi siyasəti dayanır. Azərbaycanın bu təcrübəsi digər dövlətlər üçün də yaxşı nümunə ola bilər. Biz bundan sonra da respublikanın bu və digər sektorlarının inkişafına dəstək vermək niyyətindəyik".
Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyasının (İFC - DB-nin alt strukturu) Cənubi Qafqaz ölkələri üzrə regional meneceri Tomas Lyubek isə təmsil etdiyi qurumun artıq Azərbaycanda özəl sektorun inkişafına 350 milyon dollar ayırdığını bildirib. Qurum Azərbaycanda üç istiqamətdə layihələrin reallaşdırılmasını davam etdirmək niyyətindədir: biznes mühitinin yaxşılaşdırılması və qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi, icazələrin verilməsi sisteminin təkmilləşdirilməsi, biznes strukturlarında yoxlamaların sayının azaldılması.
Regional zəmanət
Qeyd etmək lazımdır ki, qlobal iqtisadi böhranın Azərbaycan iqtisadiyyatına təsiri ümumilikdə hiss edilməsə də, iqtisadiyyatın sabitliyini qorumaq üçün, bu çətin anda regional və qlobal miqyasda əməkdaşlıq və qarşılıqlı yardım son dərəcə vacibdir. Böhrandan ən çox zərərçəkmiş bölgələrdən biri Qara dəniz regionudur. Böhran bu regionda 2012-ci ildə iqtisadi inkişafın 2,1%-ə düşməsinə səbəb olub. Bundan başqa, regionda ixrac templəri ciddi şəkildə azalıb. 2010-cu ildə regionda ixrac 26% idisə, 2011-ci ildə 28%, 2012-ci ilin yekunlarına görə isə cəmi 2,3% olub. Belə bir vəziyyətdə Qara dəniz Ticarət və İnkişaf Bankı kimi beynəlxalq maliyyə strukturunun rolu artır. Qeyd edək ki, bu qurumun səhmdarları arasında Azərbaycan da var.
"Yalnız ötən il dəyəri 168 milyon avro olan 15 əməliyyat imzalanıb. Qara dəniz Ticarət və İnkişaf Bankının regionun inkişafına töhfəsi nəzərə çarpmaya bilməz", - deyə Samir Şərifov bildirib.
Bununla yanaşı, o, bankın kredit portfelini böyütməsinin vacibliyini də söyləyib. "Açığı, həcmi, təxminən, 1 milyard dollar olan kredit portfeli 11 ölkənin üzv olduğu, ciddi siyasi dəstəyə malik bankın potensialına qətiyyən uyğun gəlmir",- deyə nazir qeyd edib.
Bankın prezidenti Andrey Kondakov isə jurnalistlərə açıqlamasında 2013-cü ildə kredit portfelinin 8-9% artırılmasını nəzərdə tutduqlarını söyləyib. Bundan başqa, bankın rəhbərliyi qarşısında kredit portfelinin şaxələndirilməsi vəzifəsi də durur.
Bankın Azərbaycanla işləməyə necə əhəmiyyət verdiyini 2011-2014-cü illər üçün əməkdaşlıq strategiyası açıq şəkildə göstərir. Strategiyaya əsasən, Qara dəniz Ticarət və İnkişaf Bankı Azərbaycanda 8 layihənin reallaşdırılmasına 90 milyon avro ayırmağı planlaşdırır. Bu günə isə 10 layihə üçün 70 milyon avronun ayrılması planı təsdiqlənib. Hazırda Azərbaycandakı layihələr üçün bankın aktiv portfeli ümumi kredit portfelinin 10%-ni təşkil edir.
Beynəlxalq təşkilatların Azərbaycanın qeyri-neft sektorunun gücləndirilməsində iştirak etmək arzusu və cəhdləri bu sahədə aparılan işlərin etirafıdır. Bundan başqa, bu, gələcək planların, iqtisadiyyatda paritetin qorunub saxlanılması üçün yeni layihələrin reallaşdırılması üçün də yaxşı stimuldur.

РАСПРЕДЕЛЯЙ И УПРАВЛЯЙ
Международные фининституты считают опыт Азербайджана по преодолению зависимости от нефтяного фактора хорошим примером для других стран
Азербайджан заметно продвинулся в вопросах диверсификации экономики и снижения уровня ее зависимости от нефтяного сектора, и, согласно целям правительства на ближайшие 7 лет, к 2020 году экспорт продукции ненефтяного сегмента Азербайджана должен увеличиться в 5 раз. А это означает, что страна будет способна оградить себя от колебаний цен на нефть на мировых рынках и навсегда избавиться от угрозы "голландского синдрома", которым еще не так давно пугали нас международные организации и фининституты. Кстати, сегодня эти организации уже не только признают достижения Азербайджана в сфере диверсификации экономики, но и рекомендуют другим странам воспользоваться его опытом.
Цель - 80% ВВП
По словам министра финансов Азербайджана Самира Шарифова, экономика Азербайджана за прошедшие 10 лет демонстрировала рекордные темпы роста. Успешно преодолев последствия глобального экономического кризиса, страна превратилась в серьезного игрока в регионе. "Сегодня 80% ВВП Азербайджана формируются в частном секторе. За последние 10 лет темпы роста ненефтяного ВВП Азербайджана составляли в среднем 8% в год, обеспечена макроэкономическая стабильность, в экономику вложены многомиллиардные инвестиции", - отметил С.Шарифов в своем выступлении на бизнес-форуме, организованном правительством Азербайджана и Черноморским банком торговли и развития (ЧБТР).
Вместе с тем, по словам главы Минфина, в последние годы перед Азербайджаном стоят новые вызовы, в частности, диверсификация экономики, удвоение ВВП на период до 2020 года, развитие транспортной, логистической, транзитной инфраструктур, IT-технологий.
По словам заместителя министра экономического развития Севиндж Гасановой, удельный вес ненефтяного сектора Азербайджана к 2021 году достигнет 80% ВВП. "Согласно стратегии "Азербайджан-2020: взгляд в будущее", страна к 2021 году должна стать конкурентоспособным партнером. Стратегия предусматривает удвоение ВВП Азербайджана, прежде всего, за счет развития ненефтяного сектора, диверсификацию экономики. К 2021 году удельный вес ненефтяного сектора составит 80% ВВП республики", - сказала С.Гасанова. Напомним, что по итогам 2012 года удельный вес ненефтяного сектора составил 52,7% ВВП.
Для достижения этой цели ежегодные темпы роста ненефтяного сектора Азербайджана, считает она, должны составлять минимум 7%, и в рамках этой цели правительство собирается продолжить проведение институциональных реформ для создания благоприятной бизнес-среды, оказывать финансовую поддержку развитию предпринимательства, будет создавать кластеры развития (различные технопарки, промышленные парки), упрощать транзитные перевозки. Если удастся все задуманное, то к 2021 году экспорт продукции ненефтяного сектора Азербайджана должен увеличиться в 5 раз.
Признание и поддержка
Впрочем, статистика уже сейчас достаточно внушительна, и впечатляет она, как уже было сказано выше, даже тех, кто раньше очень сильно сомневался в устойчивости азербайджанской экономики к потоку доходов от продажи нефти. Сегодня практически все известные международные финансовые институты признают усилия правительства Азербайджана по диверсификации экономики и готовы содействовать реализации этих планов.
По словам главы Бакинского офиса Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) Нила Маккейна, ЕБРР проводит с правительством Азербайджана консультации и реализует совместные проекты, направленные на развитие финансового сектора, рынков капитала и небанковских кредитных организаций. "Правительство Азербайджана проводит правильную политику инвестиций в восстановление и развитие инфраструктуры, создание e-правительства. Все это содействует развитию частного сектора", - утверждает он. "У нас имеется план действий в этом направлении, и мы ведем политический диалог по этому вопросу с министерствами финансов, экономического развития, Центрального банка Азербайджана", - сказал Н.Маккейн.
Глава Бакинского представительства Всемирного банка Лариса Лещченко также в свою очередь напомнила про успехи страны в продвижении в отчете Doing Bussines, отметив, что ВБ оказывает поддержку правительству Азербайджана в вопросах развития ненефтяного сектора, реформ в системе образования для улучшения человеческого капитала. "За всеми достижениями Азербайджана по диверсификации экономики стоит правильно выбранная политика распределения полученных от нефти доходов. Опыт Азербайджана мог бы стать хорошим примером для других стран, и мы намерены в дальнейшем оказывать поддержку в развитии этих и других секторов в республике", - добавила она. В частности, Международная финансовая корпорация (IFC - подструктура ВБ), по словам ее регионального менеджера по странам Южного Кавказа Томаса Любека, предоставила уже $350 млн. на проекты по развитию частного сектора в Азербайджане. И она планирует продолжить реализацию проектов в республике по трем направлениям: улучшение бизнес-среды и cовершенствование законодательства, системы выдачи разрешений, сокращение числа проверок в бизнес-структурах.
Региональная порука
Надо сказать, что хотя влияние мирового кризиса на экономику Азербайджана в целом практически незаметно, но для общей устойчивости экономики в региональном и глобальном масштабах сотрудничество и взаимоподдержка в это нелегкое время  необходимы.
Скажем, одним из наиболее пострадавших от кризиса оказался Черноморский регион, что привело к спаду темпов экономического роста в 2012 году до 2,1%. Кроме того, в регионе существенно сократились темпы роста экспорта. Если в 2010 году рост экспорта в регионе составил 26%, а в 2011 году - 28%, то по итогам 2012 года - всего 2,3%. В этих условиях растет роль таких международных финансовых структур, как ЧБТР, акционером которого является и Азербайджан. "Только в течение прошлого года были подписаны 15 операций на сумму 168 млн. евро. Вклад ЧБТР в развитие региона не может остаться незамеченным", - считает С.Шарифов.
При этом, по мнению азербайджанского министра, банку необходимо увеличить кредитный портфель. "Откровенно говоря, кредитный портфель в размере около $1 млрд. для банка, который имеет 11 стран-членов и высокую политическую поддержку, явно не соответствует его потенциалу", - сказал С.Шарифов. Президент ЧБТР Андрей Кондаков сообщил журналистам, что в 2013 году ЧБТР планирует рост кредитного портфеля на уровне 8-9%. Кроме того, перед руководством банка стоит задача диверсифицировать кредитный портфель.
О том, какое значение придает банк работе с Азербайджаном, говорит тот факт, что, согласно стратегии сотрудничества на 2011-2014 годы, ЧБТР планировал выделить 90 млн. евро на реализацию 8 проектов в республике, а на сегодня уже одобрено предоставление 70 млн. евро на 10 проектов. В настоящее время активный портфель банка по проектам в Азербайджане составляет 10% кредитного портфеля ЧБТР.
Желание и стремление международных организаций участвовать в процессах укрепления ненефтяного сектора Азербайджана - признание заслуг в этой сфере. Кроме того, это хороший стимул для реализации будущих планов и новых проектов по поддержанию паритета в экономике.