"DAHİ" İQTİSADÇI SARQSYAN
Səfalət içində boğulan Ermənistanın başçısı Azərbaycanda "çürüyən kapitalizm" haqqında mülahizə yürüdür və apokaliptik proqnozlar verir
“Bloomberg” agentliyinin hazırladığı reytinqdə Ermənistan dünyanın ən qüsurlu 5 ölkəsi sırasına düşüb. Məlumatı iyunun 27-də "Novosti Armeniya" agentliyi yayıb. Bu ölkə başqa beynəlxalq reytinq və indekslərdə də belə "yüksək" qiymətlər alır. Azərbaycan isə "Gallup International/WIN" assosiasiyasının keçirdiyi son "Qlobal Ümid və Ümidsizlik Barometri" sorğusunun nəticəsinə əsasən, dünyanın ən xoşbəxt 10 ölkəsi sırasındadır. Bu, Azərbaycan və Ermənistana kənardan verilmiş ən son qiymətdir.
Hələ 2008-ci ildə Dünya Bankı Azərbaycanı 1 nömrəli islahatçı ölkə elan etmişdi. Sonradan "The Economist" nəşri onu iqtisadiyyatı sürətlə inkişaf edən 179 ölkə sırasında 2-ci elan etdi. BMT-nin İnsan inkişafı indeksi sahəsində 2011-ci ildə açıqladığı hesabatda isə Azərbaycan 187 ölkə arasında 76-cı idi. Doing Business tərəfindən 2013-cü ildə açıqlanmış hesabatda Azərbaycan 185 ölkə arasında 67-ci pillədə qərarlaşır.
Dünya İqtisadi Forumunun hesabatına görə, Azərbaycan rəqabət qabiliyyətli iqtisadiyyata sahib olan 50 ölkənin sırasına daxil edilib və artıq 4-cü ildir ki, MDB ölkələri sırasında lider mövqeyini qoruyub saxlayır. Bu ilin aprelində "Fitch Ratings" beynəlxalq reytinq agentliyi xarici və milli valyutada Azərbaycanın uzunmüddətli reytinqini BBB- səviyyəsində təsdiqləyərək, ona "sabit" proqnozu verib. Bir il əvvəl isə "Moody's Investors Service" beynəlxalq reytinq agentliyi Azərbaycanın yerli və xarici valyutada uzunmüddətli reytinqini "Ba1" səviyyəsindən "Baa3" səviyyəsinə qaldırıb. O zaman agentliyin açıqlamasında ölkənin reytinq proqnozunun "sabit" olduğu bildirilirdi. "Bu qərarlar iki əsas amillə bağlıdır. Birincisi, dövlətin maddi durumunun getdikcə güclənməsi - bu, özünü Dövlət Neft Fondunda və Azərbaycan Mərkəzi Bankında xarici aktivlərin sürətlə çoxalmasında göstərir. İkincisi, son illər ərzində dövlətin investisiya fəaliyyəti və biznes mühitinin yaxşılaşdırılması istiqamətindəki səyləri, iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi sayəsində qeyri-neft sektorunun inkişafı", - "Moody's" agentliyinin açıqlamasında bu barədə bildirilirdi.
Amma, sən demə, beynəlxalq təşkilatların bu qiymətləndirmələrilə heç də hamı razı deyilmiş. Məsələn, Ermənistan prezidenti Serj Sarqsyanın öz iqtisadi hesablamaları var. Və o, bütün beynəlxalq reytinqlərlə, indeks və proqnozlarla ziddiyyət təşkil edir. Sarqsyan Ermənistan Milli Təhlükəsizlik Şurasının iclasındakı çıxışında - Azərbaycanın iflasının qaçılmaz olduğunu bəyan edib. Onun hesablamalarına görə, bu, artıq 2-3 il sonra baş verəcək. Sarqsyan vətəndaşlarına "regionda yeni qüvvələr nisbətinə" hazırlaşmağı da məsləhət görüb. Ermənistan prezidenti deyir ki, "3-4 il sonra regionun mənzərəsi tamamilə dəyişəcək. Biz buna hazır olmalıyıq. Ekspertlər Azərbaycanın artıq 2-3 ildən sonra iflasa uğramasını qaçılmaz sayır".
Sarqsyan Azərbaycanın kredit reytinqini artıran beynəlxalq reytinq agentlikləri, BVF və DB kimi beynəlxalq maliyyə institutlarından daha çox inandığı bu məlumatlı və təcrübəli, sirli ekspertlərin kimliyini açıqlamayıb. Adıçəkilən qurumların ekspertlərinin Azərbaycan iqtisadiyyatının perspektivini kifayət qədər yüksək qiymətləndirdikləri məlumdur. Əvəzində o, "neft və qaz hasilatında xroniki azalmanın yaşanması fonunda qonşu dövlətin rəhbərliyinin yığdığı vəsaiti necə xərcləyəcəyi" haqda düşüncələrini məmnunluqla dilə gətirib. Sarqsyanın fikrincə, bu vəsaitlər məsələn, "nəhəng tikinti proqramlarına, sosial xərclərin ödənilməsinə" xərclənəcək, ən başlıcası isə "alqış qazanmaq üçün dünyanın müxtəlif guşələrinə milyardlar sərf olunacaq".
Açığı, Azərbaycanın aşkar uğurlarının Ermənistan hakimiyyətinin yüksək eşelonlarında hansı hissləri yaratdığını təxmin etmək olar. Bu uğurlar həm sosial sahədə, həm də informasiya müharibəsində ortadadır. Bakının futurizm üslubundakı yeni memarlığı, infrastruktur layihələrinin reallaşdırılması, "Eurovision", dünyanın müxtəlif ölkələrində Heydər Əliyev Fondunun təşkilatçılığı ilə keçirilən Azərbaycan mədəniyyəti axşamları - bütün bunlar yoxsulluq, kriminal azğınlıq içərisində olan bugünkü Ermənistanın reallıqlarına heç bənzəmir. Bütün bunlara Ermənistan hakimiyyətinin reaksiyası isə "soyuq müharibə" dövrünün sovet təbliğatçılarını və onların "çürüyən kapitalizm" haqqında fikirlərini xatırladır.
Daha bir maraqlı məqam. İrəvanda Serj Sarqsyanın apokaliptik proqnozları ilə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin 28 May - Respublika Günü münasibətilə etdiyi çıxışa cavab verməyə çalışdığını gizlətmirlər. Hətta iş o yerə çatıb ki, "Azadlıq" radiosunun Ermənistan bürosu Azərbaycan Prezidentinin çıxışından bəzi sitatlara yer ayırmağı da vacib sayıb: "Biz Ermənistanı bundan sonra da bütün beynəlxalq layihələrdən təcrid olunmuş vəziyyətdə saxlamalıyıq. Bu taktika və bu siyasət öz bəhrəsini verir. Ermənistanın öz rəsmi statistikasına görə, hər il o ölkəni 80-100 min adam tərk edir, özü də həmişəlik. Bu, ölkə iqtisadiyyatının dirçəlmə perspektivini yox edir".
Görünür, elə Serj Sarqsyanı bu qədər qıcıqlandıran da Azərbaycan prezidentinin Ermənistandan əhali axınının faciəvi səviyyədə olmasını xatırlatmasıdır. Ermənistandan əhalinin kütləvi axını yerli hakimiyyətin digər eşelonları tərəfindən də bu cür ağrılı qarşılanır. Bu vəziyyətin yaranmasında kimin günahkar olduğuna dair bitməyən mübahisə "nə etməli?" sualına cavabın tapılmasını çətinləşdirir. Məsələn, Ermənistan parlamentində 2012-ci ilin dövlət büdcəsinin istifadəsinin müzakirəsi cəhdi gözlənilməz diskussiyalara yol açmışdı: müxalifətçi EMK-nin parlament fraksiyasının rəhbəri Levon Zurabyan Levon Ter-Petrosyanın prezidentliyi dövründə ölkədə heç də faciəvi miqrasiyanın yaşanmadığını xatırlatmışdı. Yəni belə hallar o zaman da olub, lakin bu, yalnız aktiv hərbi əməliyyatlar dövründə qeydə alınıb. Onda da ölkəni əsasən vaxtilə Azərbaycandan köçüb gəlmiş etnik ermənilər tərk edirdilər. Onlar ölkəyə gələrkən hesaba alınmasalar da, Ermənistanı tərk edərkən alınırdılar. Hökumətpərəst KİV isə əminliklə yazır ki, ATƏT-in İrəvan nümayəndəliyinin iştirakı ilə aparılmış sosioloji tədqiqat 90-cı illərdə ölkəni nə az, nə çox - düz bir milyon insanın tərk etdiyini göstərir.
Ekspertlər isə hesab edir ki, Ermənistandan miqrasiyanın faciəvi səviyyəyə çatması heç də "Azərbaycan təbliğatının təxəyyülünün məhsulu" deyil, danılmaz faktdır. Onlar diqqəti o qədər də uzaq keçmişdə olmayan bir hadisəyə çəkir: 2012-ci ilin payızında İrəvanın israrı ilə Ermənistanda Rusiyanın "Həmvətənlər" proqramının icrası dayandırıldı.
Xatırladaq ki, Rusiya Xarici İşlər Nazirliyi və Rusiya Federal Miqrasiya Xidmətinin reallaşdırdığı bu proqram keçmiş SSRİ vətəndaşlarına müəyyən şərtlərə əməl etməklə Rusiyada daimi yaşamaq hüququ verirdi. Proqrama 2006-cı ildə başlanılmışdı və artıq 2008-ci ildə Ermənistandakı rus diplomatlar onun uğurundan bəhs edirdilər.
Lakin 2012-ci ilin oktyabrında Ermənistanın baş naziri Tiqran Sarqsyan açıq şəkildə buna etiraz etdi: İrəvan Rusiyanın "erməniləri çağırmaq" cəhdindən narazıdır. "Bizim siyasi mövqeyimiz belədir: Ermənistanda Rusiya Federal Miqrasiya Xidmətinin "Həmvətənlər" proqramının digər ölkələrdə olduğu formada reallaşdırılması qəbuledilməzdir", - deyə Rusiyanın "Vzqlad" qəzetinin yazdığına görə, T. Sarqsyan bildirmişdi. O, Ermənistan tərəfinin ümumiyyətlə, bu proqramın reallaşdırılmasına razılıq vermədiyini (amma İrəvanın bunu nədən proqramın icrasına başlanıldıqdan 6 il sonra bəyan etdiyi bəlli deyil) də söyləmişdi: "Məsələ bütün səviyyələrdə müzakirə olunub və mövqeyimiz rusiyalı həmkarlarımızın diqqətinə çatdırılıb. Bu, oktyabrın 12-də Ermənistan-Rusiya hökumətlərarası komissiyanın iclasında da müzakirə ediləcək".
Bundan bir il əvvəl Rusiyanın İrəvandakı səfiri Vyaçeslav Kovalenko isə "Azadlıq" radiosunun Ermənistan bürosunun müxbirilə söhbətində Rusiyanın "Ermənistanı ermənilərsiz qoymasına" dair ittihamları rədd etmişdi: "Erməniləri buradan kim aparır? Erməni vətənini tərk etmək istəmirsə, niyə gedir? O, öz ölkəsində yaxşı yaşayırsa, nədən harasa getməlidir? Heç kim heç kəsi heç yana zorla aparmır. İnsanlar öz təşəbbüslərilə gedirlər". Diplomat məsələnin dramatikləşdirilməsinə ehtiyac hiss etməmişdi: "Siyasi kapital qazanmaq istəyən insanlar var. Onların bu hərəkətləri əbəsdir. Hər şey yaxşı olacaq. İnsanlar müvəqqəti gedirlərsə, varlanmağa yox, burada qalanların yaxşı yaşaması üçün gedirlər".
Hər halda, 2012-ci ilin payızında Ermənistanda "Həmvətənlər" proqramının icrası dayandırılıb. Bu, öz-özlüyündə presedenti olmayan addımdır: beynəlxalq hüquqa görə, dövlət ölkədən çıxış üçün reqlament müəyyənləşdirə bilər. Amma heç bir halda hər hansı başqa dövlətə kimi qəbul etməsi, kimə dəvət göndərməsi, kimi qapıdan qovması ilə bağlı göstəriş verə bilməz.
Beləliklə, proqramın icrası dayandırılıb. Lakin, gözlənildiyi kimi, bu, Ermənistandan miqrasiyanın səviyyəsinə elə də ciddi təsir göstərmədi. Bu ilin yazında Ermənistan parlamentinin EMK fraksiyasından olan deputatı, Ermənistanın sabiq baş naziri Qrant Baqratyan "Facebook" sosial şəbəkəsindəki səhifəsində Ermənistanın şimalına səfəri zamanı, Ermənistan-Gürcüstan sərhədində gördüklərilə bağlı təəssüratlarını bölüşmüşdü. O, "yüz minlərlə erməninin Ermənistanı piyada tərk etdiklərini" öz gözlərilə gördüyünü yazırdı: "Son illərdə miqrasiyanın səviyyəsi, həqiqətən də, artıb. Amma mən belə şey görməmişdim". Baqratyan dəhşətli rəqəm aldığını da qeyd edib - aprelin 21-də Baqrataşen buraxılış məntəqəsindən sərhədi 6000 nəfər keçib.
"Grant" jurnalının sahibi Siqrid Rauzinq isə insan haqlarının müdafiəsilə məşğul olan qruplarla görüşmək üçün Ermənistan və Gürcüstana etdiyi səfərindən aldığı təəssüratları Britaniyanın “The Guardian” qəzetində bölüşüb. O da cansıxıcı mənzərə haqda danışıb: "Ermənistanla sərhəddə çay görünürdü. Çoxdan qalmış zibillik qəhvəyi çaydan və boz qalalardan, demək olar ki, seçilmirdi. İçərisindən keçdiyimiz kəndlərin hamısının yarısı boş idi. İmkanı olan ailələr oranı tərk edir. Ailəliklə getməyə imkan olmadıqda isə qadınlar və uşaqlar qalır, kişilər Rusiyadakı əmək miqrantlarına qoşularaq evə cüzi məbləğdə pul göndərirlər. Bu kəndlərdə uşaqların olduğunu bilirəm. Çünki hərdən bu zülmət dünyada yeganə ağ rəng kimi, kəndirlərdə asılmış uşaq paltarları da görürdüm. İnsanlar və mağazalar görmədik. Heç bir başqa avtomobilə də rast gəlmədik".
İnsanları xoşbəxtliyi ölkədən kənarda axtarmağa məcbur edən səbəblər də məlumdur. Milli Təhlükəsizlik Şurasının elə həmin iclasında Serj Sarqsyan Ermənistan iqtisadiyyatının inkişaf etdiyini söyləsə də, ardınca bir etirafı da səsləndirməli olub: ölkə hələ də böhrandan əvvəlki vəziyyətini bərpa edə bilməyib.
Bu vəziyyətin yaranmasında Ermənistandakı qanunsuzluq atmosferi də az rol oynamır. Hər halda, Zəngəzurun ("Syunik") artıq sabiq qubernatoru Suren Xaçatryanın evində baş vermiş atışma və Qoris şəhər meri postuna namizəd Avetik Budaqyanın ölümü, onun qardaşı, hərbi hissələrdən birinin komandiri Artak Budaqyanın yaralanması ilə nəticələnmiş insidenti şərh edən müğənni və bəstəkar Vaan Artsruni deyib: "Mənəvi dəyərlər artıq qalmayıb, bu, sonda əhalinin hökumətdən, dövlətçilikdən imtinasına aparıb çıxara bilər. Bu qədər cinayətlər fonunda biz nə vaxtadək susmalıyıq? Bu çətin işi həmvətənlərimizin böyük bir hissəsi çox sadə yolla həll edir - çamadanlarını yığaraq ölkəni tərk edirlər".
"Rəsmi məlumata görə, 2012-ci ildə Ermənistanda daimi yaşayış yerindən 49 660 vətəndaş qeydiyyatdan çıxıb. Hansı ki, bir çox erməni rəsmi statistikaya şübhə ilə yanaşır və rəqəmlərin daha çox olduğunu düşünür. Bu göstərici 2011-ci ildə olduğundan demək olar ki, dəyişməz qalıb", - Eurasianet.org "Ermənistan: Avropa İttifaqının qucağı isti olacaqmı?" məqaləsində yazıb: "Milli Statistika Xidmətinin məlumatına görə, 2005-2012-ci illər arasında Ermənistanı 204 min nəfər həmişəlik tərk edib. Bu, 2012-ci ilə əhalisi 2,97 milyon nəfər olan Ermənistanda əhalinin, təxminən, 10%-i deməkdir. Müşahidəçilər isə hesab edir ki, əslində, ölkəni tərk edənlərin sayı rəsmi statistikadan qat-qat çoxdur".
"Gallup International" assosiasiyasının məlumatına görə isə 12 postsovet respublikasından Ermənistanın əhalisi miqrasiyaya daha çox meyillidir: bu ölkədən olan respondentlərin düz 40%-i yaşamaq üçün başqa ölkəyə köçməyi arzulayır.
Ermənistan Sosioloqlar Assosiasiyasının sorğusu isə İrəvan əhalisinin, demək olar ki, yarısının potensial emiqrant olduğunu göstərib. "Regnum" agentliyinin məlumatına görə, bu il mayın 15-25-də aparılmış sorğuda iştirak etmiş irəvanlıların 46%-i Ermənistanı tərk etmək istəklərini dilə gətiriblər.
"Aydındır ki, ölkəni tərk etmək arzusunu dilə gətirənlərin heç də hamısı bunu gerçəkləşdirmir. Amma miqrasiya tempinin artmaqda olduğu faktdır. Hətta rəsmi rəqəmlərə görə, bu ilin ilk dörd ayı ərzində ölkədən gedənlərin sayı 2012-ci ilin analoji dövründəki rəqəmi 10 mindən çox üstələyir. Potensial miqrantların göstərdikləri əsas səbəb isə 4 çatışmazlıqdır: iş, perspektiv, ədalət, yaşayış", - deyə Sosioloqlar Assosiasiyasının rəhbəri Gevork Poqosyan bildirib.
Onun sözlərinə görə, rəyi soruşulanların yarıdan çoxu (52,4%) uşaqlarının Ermənistanda yox, xaricdə yaşamasını arzuladıqlarını birmənalı şəkildə söyləyiblər. Ümumilikdə isə Poqosyan hesab edir ki, Ermənistanda baş verənlər miqrasiya yox, depopulyasiyadır: "BMT-nin son məlumatına görə, dünyada, təxminən 250 milyon miqrant var. Bu, Yer əhalisinin təxminən, 3%-i deməkdir. Ermənistanda isə bu göstərici 30%-ə çatır. Bunu miqrasiya adlandırmaq olmaz. Bu, sadəcə "depopulyasiya"dır".
Beləliklə, qarşımızda iki ölkə, iki prezident və iki mövqe var. Məsələ sadəcə bu iki mövqedəki fərqdə deyil, daha çox onların obyektiv reallıqlara uyğun gəlib-gəlməməsindədir. İlham Əliyevin Ermənistanla bağlı səsləndirdiyi hər bəyanatın arxasında xarici KİV və beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən təsdiqlənmiş real mənzərə durursa, Serj Sarqsyanın Azərbaycanla bağlı bəyanatları və proqnozları nə reallığa, nə də beynəlxalq strukturların qiymətləndirmələrinə uyğun gəlir.

"ВЫДАЮЩИЙСЯ" ЭКОНОМИСТ САРГСЯН
Глава задыхающейся Армении рассуждает о "загнивающем капитализме" в Азербайджане и дает апокалиптические прогнозы
В рейтинге, составленном аналитиками агентства Bloomberg, Армения вошла в пятерку самых порочных стран мира. Об этом сообщило 27 июня агентство "Новости Армения". Не менее "высокие" позиции эта страна занимает в других международных рейтингах и индексах. Азербайджан же, согласно последнему опросу "Глобальный барометр надежды и отчаяния", проведенному ассоциацией Gallup Inter-national / WIN, оказался в десятке самых счастливых стран мира. И это самые свежие оценки, которые были даны Азербайджану и Армении со стороны.
Однако еще в 2008 году Всемирный банк назвал Азербайджан страной-реформатором №1, далее издание The Economist объявило страну второй среди 179 стран по стремительному развитию экономики. В отчете ООН по Индексу человеческого развития в 2011 году Азербайджан занял 76-е место среди 187 стран, а в отчете Doing Business - 2013 страна заслужила 67-ю позицию среди 185 стран мира.
Согласно отчету Всемирного экономического форума, Азербайджан включен в группу из 50 стран с конкурентоспособной экономикой и уже четвертый год сохраняет за собой лидирующие позиции среди стран СНГ.
В апреле текущего года международное рейтинговое агентство Fitch Ratings подтвердило Азербайджану долгосрочные рейтинги дефолта эмитента (РДЭ) в иностранной и национальной валютах на уровне "BBB-" со "стабильным" прогнозом, краткосрочный рейтинг "F3" и страновой потолок "BBB-".
А годом ранее международное рейтинговое агентство Moody's Investors Service повысило долгосрочный рейтинг Азербайджана в местной и иностранной валютах до инвестиционного уровня "Baa3" с "Ba1". Прогноз рейтингов - "стабильный", отмечалось в сообщении агентства. "Это решение было вызвано двумя основными факторами. Первое - продолжающимся усилением финансового положения государства, что отражено в стремительном увеличении зарубежных активов Государственного нефтяного фонда и Центрального банка Азербайджана. Второе - сильным развитием ненефтяного сектора страны за последние годы в результате инвестиционной деятельности государства и усилий по улучшению бизнес-среды и диверсификации экономики", - подчеркивают в Moody's.
Но не все, оказывается, согласны с такими оценками международных организаций. Глава Армении Серж Саргсян, к примеру, имеет свои экономические подсчеты, которые идут вразрез со всеми международными рейтингами, индексами и прогнозами. Напомним: выступая на заседании Совета национальной безопасности Армении, Саргсян… предрек неизбежное фиаско Азербайджану - по его подсчетам уже через 2-3 года, а своим согражданам посоветовал готовиться к "новому раскладу в регионе". Как уверял президент Армении, "через 3-4 года картина в регионе полностью изменится. Мы должны быть готовы к этому. Эксперты ожидают неизбежного азербайджанского фиаско уже через 2-3 года".
Правда, при этом президент Армении  не стал уточнять, что это за таинственные, столь информированные и квалифицированные эксперты, которым надлежит верить больше, чем международным рейтинговым агентствам, повышающим кредитный рейтинг Азербайджана, и международным финансовым институтам уровня МВФ и ВБ, чьи эксперты весьма высоко оценивают перспективы азербайджанской экономики. Зато с удовольствием рассуждал о том, как "в условиях хронического спада добычи нефти и газа власти соседнего государства продолжают тратить накопленные средства", по его мнению, "на одноразовое использование" - к примеру, "на крупные строительные программы, финансирование социальных расходов" и самое главное, "на выбрасывание в различных уголках мира миллиардов ради аплодисментов на один вечер".
Честно говоря, можно догадаться, какие чувства вызывают в армянских высших эшелонах власти нынешние очевидные успехи Азербайджана - и в экономике, и в социальной сфере, и - будем откровенны - в информационной войне. Новые чудеса футуристической архитектуры в Баку, реализация инфраструктурных проектов, "Евровидение", вечера азербайджанской культуры, которые проходят во многих странах мира под патронажем Фонда Гейдара Алиева, - все это слишком не похоже на реальность сегодняшней Армении с ее бедностью и разгулом криминала. И власти в Ереване реагируют примерно так же, как советские пропагандисты времен "холодной войны" с их рассуждениями о "загнивающем капитализме".
Примечательно и другое. В Ереване и не скрывают, что своими апокалиптическими прогнозами Серж Саргсян пытался ответить на выступление президента Азербайджана          Ильхама Алиева в честь Дня республики - 28 мая. Дошло до того, что армянская служба радио "Свобода" посчитала необходимым процитировать отрывок из выступления президента Азербайджана: "Мы должны продолжать держать Армению в изоляции от всех международных проектов. Эта наша стратегия эффективна. Согласно официальной статистике, Армению ежегодно покидают 80-100 тысяч человек, и эти люди покидают Армению навсегда, превращая в ноль перспективы возрождения экономики страны". Судя по всему, упоминание о катастрофических темпах миграции из Армении и вызвало у Сержа Саргсяна столь нервозную реакцию.
Впрочем, одинаково болезненно вопрос оттока населения из Армении воспринимается и в других эшелонах армянской власти. А вечный спор на тему "кто виноват" мешает найти ответ на вопрос "что делать". Так, к примеру, попытка обсудить в парламенте Армении отчет об исполнении госбюджета в 2012 году вылилась в неожиданную дискуссию: руководитель оппозиционной фракции АНК в парламенте Левон Зурабян заявил, что пока пост президента Армении занимал Тер-Петросян, никакой катастрофической миграции не было. То есть, конечно, была, но исключительно в период активных боевых действий. Да и то покидали страну в основном этнические армяне, переехавшие ранее из Азербайджана. При въезде их, дескать, не учитывали, а вот при выезде уже считали. Проправительственные СМИ уверенно возражают: по данным социологического исследования, проведенного при участии ереванского представительства ОБСЕ, в девяностые годы страну покинул ни много ни мало почти миллион человек.
Между тем эксперты предупреждают: катастрофическая миграция из Армении - это вовсе не "измышления зловредной азербайджанской пропаганды", а непреложный факт. И советуют обратиться к не таким уж давним событиям: осенью 2012 года по настоянию Еревана в Армении была прекращена российская программа "Соотечественники".
Поясним: с помощью этой программы, реализуемой МИД России и российской Федеральной миграционной службой, граждане бывшего СССР могут - с соблюдением определенных условий - перебраться на постоянное место жительства в Российскую Федерацию. Старт этой программы относился к 2006 году, и уже в 2008 году российские дипломаты в Армении с удовлетворением констатировали ее успех.
Однако в октябре 2012 года премьер-министр Армении Тигран Саркисян заявил прямо: в Ереване недовольны попытками России "зазывать армян". "Наша политическая позиция такова: реализация в Армении программы Федеральной миграционной службы России "Соотечественники" в том формате, в котором она проводится в других странах, для нас неприемлема", - цитировала его российская газета "Взгляд". Как подчеркивал Тигран Саркисян, армянская сторона вообще не давала своего согласия на осуществление программы (правда, почему об этом заговорили только через 6 лет после ее старта, непонятно). "Вопрос был обсужден на всех уровнях, и наши российские коллеги осведомлены о нашей позиции. Данный вопрос будет также обсужден на заседании армяно-российской межправительственной комиссии 12 октября", - заверил премьер. Годом ранее посол России в Ереване Вячеслав Коваленко в беседе с корреспондентом армянской редакции радио "Свобода" всячески опровергал обвинения, что Россия "увозит армян из Армении": "Кто армян увозит отсюда? Если армянин не захочет уехать из своей страны, зачем он уедет? Если он в своей стране живет хорошо, зачем он должен куда-то уезжать? Никто никого не увозит. Люди едут по своей инициативе, - подчеркивал дипломат, призывая избегать излишней драматизации: - Есть люди, которые хотят заработать политический капитал. Зря они это делают. Все будет хорошо, и если люди временно уезжают, они едут не обогащаться, а для того, чтобы те, кто здесь остался, жили хорошо".
Тем не менее осенью 2012 года программа "Соотечественники" была в Армении прекращена. Что само по себе является беспрецедентным шагом: согласно международному праву, страна может регламентировать собственные процедуры выезда, но диктовать другому государству, кого ему принимать, кого не принимать, кого приглашать, а кому давать от ворот поворот, не может ни при какой ситуации.
Однако, как того и следовало ожидать, программу прекратили, но на темпы миграции это не особенно повлияло. Уже нынешней весной депутат парламента от фракции Армянский национальный конгресс, бывший премьер-министр Армении Грант Багратян описал на своей страничке в социальной сети Facebook впечатления от посещения севера Армении и армяно-грузинской границы, где увидел, как "сотни тысяч армян пешком покидали Армению. Действительно, в последние годы уровень миграции повысился, но такого я еще не видел". Багратян отметил, что ему сообщили ужасную цифру - 21 апреля через Баграташенский пропускной пункт границу пересекли 6000 человек. Издатель журнала Grant Сигрид Раузинг, которая поделилась на страницах британской The Guardian своими впечатлениями о поездке в Армению и Грузию для встречи с группами по защите прав человека, также описала удручающую картину: "На границе Армении была видна река, старый мусор был почти неотличим от коричневой воды и серых скал. Каждая деревня, через которую мы ехали, была наполовину пуста. Целые семьи уезжают, если могут, в противном случае женщины и дети остаются, а мужчины присоединяются к трудовым мигрантам в России, отправляя домой скудные деньги. Я знаю, что в этих селах есть дети, потому что иногда белье - единственный цвет в этом мрачном мире - висело на проводах, сушась в неподвижном сумраке. Мы не видели людей и магазинов. Мы не видели никаких других автомобилей".
Понятны и причины, которые заставляют людей искать счастье за пределами собственной страны. На том же заседании Совета национальной безопасности Серж Саргсян хоть и пытался уверить, что экономика Армении растет, но тут же вынужден был признать: стране все еще не удалось выйти на докризисный уровень. Не меньшую роль играет и установившаяся в Армении атмосфера беззакония. Во всяком случае, комментируя инцидент в доме теперь уже бывшего губернатора Зангезура ("Сюника") Сурена Хачатряна, где застолье закончилось перестрелкой, гибелью кандидата в мэры Гориса Аветика Будагяна и тяжелым ранением его брата, командира одной из воинских частей Артака Будагяна, певец и композитор Ваан Арцруни констатировал: "Упадок ценностей повальный, в конце концов можно довести население до того, что оно откажется от правительства и государственности". "До каких пор мы должны молчать, когда совершаются преступления?" - возмущался музыкант. И констатировал: "Это сложнейшая задача, которую огромная масса наших соотечественников решает очень просто - собирая чемоданы".
"Cогласно официальным данным, к которым многие жители Армении относятся скептически, в 2012 году на постоянное место жительства из Армении выехали 49 660 граждан, причем с 2011 года этот показатель практически не изменился", - пишет Eurasianet.org в статье "Армения: крепки ли будут объятия Евросоюза?". "По данным Национальной статистической службы, за период с 2005 по 2012 г. навсегда из Армении выехали 204 тыс. человек. Это количество составляет чуть менее 10% населения страны в           2,97 млн. человек по состоянию на 2012 год. На взгляд же обозревателей, действительное число эмигрировавших из страны намного превышает официальные цифры", - говорится в статье.
По данным той же ассоциации Gallup International, из 12 постсоветских республик жители Армении наиболее склонны к миграции: порядка 40% респондентов ответили, что хотели бы переехать жить в другие страны.
А опрос Ассоциации социологов Армении показал, что почти половина жителей Еревана - потенциальные эмигранты. Как передает агентство Regnum, 46% ереванцев, принявших участие в зондаже 15-25 мая этого года, заявили, что хотят уехать из Армении.
"Понятно, что не все из изъявивших желание покинуть страну сделают это. Но темпы миграции растут, это факт. Даже по официальным данным количество выехавших из страны в течение первых четырех месяцев текущего года на 10 с лишним тысяч человек превосходит аналогичный показатель 2012 года. Основные причины, которые называли потенциальные мигранты, сводятся к четырем "отсутствиям": работа, перспектива, справедливость, быт", - заметил председатель Ассоциации социологов Геворк Погосян.
Геворк Погосян добавил, что более половины (52,4%) опрошенных однозначно выразили желание, чтобы их дети жили не в Армении, а за границей. В целом же, по мнению Погосяна, происходящее в Армении есть не миграция, а депопуляция. "По последним данным ООН, в мире насчитывается около 250 млн. мигрантов, что равно примерно 3% населения Земли. В случае с Арменией этот показатель достигает 30%, что уже нельзя называть миграцией. Это явление называется "депопуляция", - заметил Погосян.
Таким образом, налицо две страны, два президента и две позиции. Но дело не столько в разнице этих позиций, сколько в их соответствии объективным реалиям. И если за каждым заявлением Ильхама Алиева по Армении стоят реальная картина и подтверждение зарубежных СМИ и международных организаций, то заявления и прогнозы Сержа Саргсяна по Азербайджану резко противоречат как реалиям, так и оценкам международных структур.