"DAHİ" İQTİSADÇI SARQSYAN
Səfalət içində boğulan Ermənistanın başçısı Azərbaycanda "çürüyən kapitalizm" haqqında mülahizə yürüdür və apokaliptik proqnozlar verir
“Bloomberg” agentliyinin hazırladığı reytinqdə Ermənistan dünyanın ən qüsurlu 5 ölkəsi sırasına düşüb. Məlumatı iyunun 27-də "Novosti Armeniya" agentliyi yayıb. Bu ölkə başqa beynəlxalq reytinq və indekslərdə də belə "yüksək" qiymətlər alır. Azərbaycan isə "Gallup International/WIN" assosiasiyasının keçirdiyi son "Qlobal Ümid və Ümidsizlik Barometri" sorğusunun nəticəsinə əsasən, dünyanın ən xoşbəxt 10 ölkəsi sırasındadır. Bu, Azərbaycan və Ermənistana kənardan verilmiş ən son qiymətdir.
Hələ 2008-ci ildə Dünya Bankı Azərbaycanı 1 nömrəli islahatçı ölkə elan etmişdi. Sonradan "The Economist" nəşri onu iqtisadiyyatı sürətlə inkişaf edən 179 ölkə sırasında 2-ci elan etdi. BMT-nin İnsan inkişafı indeksi sahəsində 2011-ci ildə açıqladığı hesabatda isə Azərbaycan 187 ölkə arasında 76-cı idi. Doing Business tərəfindən 2013-cü ildə açıqlanmış hesabatda Azərbaycan 185 ölkə arasında 67-ci pillədə qərarlaşır.
Dünya İqtisadi Forumunun hesabatına görə, Azərbaycan rəqabət qabiliyyətli iqtisadiyyata sahib olan 50 ölkənin sırasına daxil edilib və artıq 4-cü ildir ki, MDB ölkələri sırasında lider mövqeyini qoruyub saxlayır. Bu ilin aprelində "Fitch Ratings" beynəlxalq reytinq agentliyi xarici və milli valyutada Azərbaycanın uzunmüddətli reytinqini BBB- səviyyəsində təsdiqləyərək, ona "sabit" proqnozu verib. Bir il əvvəl isə "Moody's Investors Service" beynəlxalq reytinq agentliyi Azərbaycanın yerli və xarici valyutada uzunmüddətli reytinqini "Ba1" səviyyəsindən "Baa3" səviyyəsinə qaldırıb. O zaman agentliyin açıqlamasında ölkənin reytinq proqnozunun "sabit" olduğu bildirilirdi. "Bu qərarlar iki əsas amillə bağlıdır. Birincisi, dövlətin maddi durumunun getdikcə güclənməsi - bu, özünü Dövlət Neft Fondunda və Azərbaycan Mərkəzi Bankında xarici aktivlərin sürətlə çoxalmasında göstərir. İkincisi, son illər ərzində dövlətin investisiya fəaliyyəti və biznes mühitinin yaxşılaşdırılması istiqamətindəki səyləri, iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi sayəsində qeyri-neft sektorunun inkişafı", - "Moody's" agentliyinin açıqlamasında bu barədə bildirilirdi.
Amma, sən demə, beynəlxalq təşkilatların bu qiymətləndirmələrilə heç də hamı razı deyilmiş. Məsələn, Ermənistan prezidenti Serj Sarqsyanın öz iqtisadi hesablamaları var. Və o, bütün beynəlxalq reytinqlərlə, indeks və proqnozlarla ziddiyyət təşkil edir. Sarqsyan Ermənistan Milli Təhlükəsizlik Şurasının iclasındakı çıxışında - Azərbaycanın iflasının qaçılmaz olduğunu bəyan edib. Onun hesablamalarına görə, bu, artıq 2-3 il sonra baş verəcək. Sarqsyan vətəndaşlarına "regionda yeni qüvvələr nisbətinə" hazırlaşmağı da məsləhət görüb. Ermənistan prezidenti deyir ki, "3-4 il sonra regionun mənzərəsi tamamilə dəyişəcək. Biz buna hazır olmalıyıq. Ekspertlər Azərbaycanın artıq 2-3 ildən sonra iflasa uğramasını qaçılmaz sayır".
Sarqsyan Azərbaycanın kredit reytinqini artıran beynəlxalq reytinq agentlikləri, BVF və DB kimi beynəlxalq maliyyə institutlarından daha çox inandığı bu məlumatlı və təcrübəli, sirli ekspertlərin kimliyini açıqlamayıb. Adıçəkilən qurumların ekspertlərinin Azərbaycan iqtisadiyyatının perspektivini kifayət qədər yüksək qiymətləndirdikləri məlumdur. Əvəzində o, "neft və qaz hasilatında xroniki azalmanın yaşanması fonunda qonşu dövlətin rəhbərliyinin yığdığı vəsaiti necə xərcləyəcəyi" haqda düşüncələrini məmnunluqla dilə gətirib. Sarqsyanın fikrincə, bu vəsaitlər məsələn, "nəhəng tikinti proqramlarına, sosial xərclərin ödənilməsinə" xərclənəcək, ən başlıcası isə "alqış qazanmaq üçün dünyanın müxtəlif guşələrinə milyardlar sərf olunacaq".
Açığı, Azərbaycanın aşkar uğurlarının Ermənistan hakimiyyətinin yüksək eşelonlarında hansı hissləri yaratdığını təxmin etmək olar. Bu uğurlar həm sosial sahədə, həm də informasiya müharibəsində ortadadır. Bakının futurizm üslubundakı yeni memarlığı, infrastruktur layihələrinin reallaşdırılması, "Eurovision", dünyanın müxtəlif ölkələrində Heydər Əliyev Fondunun təşkilatçılığı ilə keçirilən Azərbaycan mədəniyyəti axşamları - bütün bunlar yoxsulluq, kriminal azğınlıq içərisində olan bugünkü Ermənistanın reallıqlarına heç bənzəmir. Bütün bunlara Ermənistan hakimiyyətinin reaksiyası isə "soyuq müharibə" dövrünün sovet təbliğatçılarını və onların "çürüyən kapitalizm" haqqında fikirlərini xatırladır.
Daha bir maraqlı məqam. İrəvanda Serj Sarqsyanın apokaliptik proqnozları ilə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin 28 May - Respublika Günü münasibətilə etdiyi çıxışa cavab verməyə çalışdığını gizlətmirlər. Hətta iş o yerə çatıb ki, "Azadlıq" radiosunun Ermənistan bürosu Azərbaycan Prezidentinin çıxışından bəzi sitatlara yer ayırmağı da vacib sayıb: "Biz Ermənistanı bundan sonra da bütün beynəlxalq layihələrdən təcrid olunmuş vəziyyətdə saxlamalıyıq. Bu taktika və bu siyasət öz bəhrəsini verir. Ermənistanın öz rəsmi statistikasına görə, hər il o ölkəni 80-100 min adam tərk edir, özü də həmişəlik. Bu, ölkə iqtisadiyyatının dirçəlmə perspektivini yox edir".
Görünür, elə Serj Sarqsyanı bu qədər qıcıqlandıran da Azərbaycan prezidentinin Ermənistandan əhali axınının faciəvi səviyyədə olmasını xatırlatmasıdır. Ermənistandan əhalinin kütləvi axını yerli hakimiyyətin digər eşelonları tərəfindən də bu cür ağrılı qarşılanır. Bu vəziyyətin yaranmasında kimin günahkar olduğuna dair bitməyən mübahisə "nə etməli?" sualına cavabın tapılmasını çətinləşdirir. Məsələn, Ermənistan parlamentində 2012-ci ilin dövlət büdcəsinin istifadəsinin müzakirəsi cəhdi gözlənilməz diskussiyalara yol açmışdı: müxalifətçi EMK-nin parlament fraksiyasının rəhbəri Levon Zurabyan Levon Ter-Petrosyanın prezidentliyi dövründə ölkədə heç də faciəvi miqrasiyanın yaşanmadığını xatırlatmışdı. Yəni belə hallar o zaman da olub, lakin bu, yalnız aktiv hərbi əməliyyatlar dövründə qeydə alınıb. Onda da ölkəni əsasən vaxtilə Azərbaycandan köçüb gəlmiş etnik ermənilər tərk edirdilər. Onlar ölkəyə gələrkən hesaba alınmasalar da, Ermənistanı tərk edərkən alınırdılar. Hökumətpərəst KİV isə əminliklə yazır ki, ATƏT-in İrəvan nümayəndəliyinin iştirakı ilə aparılmış sosioloji tədqiqat 90-cı illərdə ölkəni nə az, nə çox - düz bir milyon insanın tərk etdiyini göstərir.
Ekspertlər isə hesab edir ki, Ermənistandan miqrasiyanın faciəvi səviyyəyə çatması heç də "Azərbaycan təbliğatının təxəyyülünün məhsulu" deyil, danılmaz faktdır. Onlar diqqəti o qədər də uzaq keçmişdə olmayan bir hadisəyə çəkir: 2012-ci ilin payızında İrəvanın israrı ilə Ermənistanda Rusiyanın "Həmvətənlər" proqramının icrası dayandırıldı.
Xatırladaq ki, Rusiya Xarici İşlər Nazirliyi və Rusiya Federal Miqrasiya Xidmətinin reallaşdırdığı bu proqram keçmiş SSRİ vətəndaşlarına müəyyən şərtlərə əməl etməklə Rusiyada daimi yaşamaq hüququ verirdi. Proqrama 2006-cı ildə başlanılmışdı və artıq 2008-ci ildə Ermənistandakı rus diplomatlar onun uğurundan bəhs edirdilər.
Lakin 2012-ci ilin oktyabrında Ermənistanın baş naziri Tiqran Sarqsyan açıq şəkildə buna etiraz etdi: İrəvan Rusiyanın "erməniləri çağırmaq" cəhdindən narazıdır. "Bizim siyasi mövqeyimiz belədir: Ermənistanda Rusiya Federal Miqrasiya Xidmətinin "Həmvətənlər" proqramının digər ölkələrdə olduğu formada reallaşdırılması qəbuledilməzdir", - deyə Rusiyanın "Vzqlad" qəzetinin yazdığına görə, T. Sarqsyan bildirmişdi. O, Ermənistan tərəfinin ümumiyyətlə, bu proqramın reallaşdırılmasına razılıq vermədiyini (amma İrəvanın bunu nədən proqramın icrasına başlanıldıqdan 6 il sonra bəyan etdiyi bəlli deyil) də söyləmişdi: "Məsələ bütün səviyyələrdə müzakirə olunub və mövqeyimiz rusiyalı həmkarlarımızın diqqətinə çatdırılıb. Bu, oktyabrın 12-də Ermənistan-Rusiya hökumətlərarası komissiyanın iclasında da müzakirə ediləcək".
Bundan bir il əvvəl Rusiyanın İrəvandakı səfiri Vyaçeslav Kovalenko isə "Azadlıq" radiosunun Ermənistan bürosunun müxbirilə söhbətində Rusiyanın "Ermənistanı ermənilərsiz qoymasına" dair ittihamları rədd etmişdi: "Erməniləri buradan kim aparır? Erməni vətənini tərk etmək istəmirsə, niyə gedir? O, öz ölkəsində yaxşı yaşayırsa, nədən harasa getməlidir? Heç kim heç kəsi heç yana zorla aparmır. İnsanlar öz təşəbbüslərilə gedirlər". Diplomat məsələnin dramatikləşdirilməsinə ehtiyac hiss etməmişdi: "Siyasi kapital qazanmaq istəyən insanlar var. Onların bu hərəkətləri əbəsdir. Hər şey yaxşı olacaq. İnsanlar müvəqqəti gedirlərsə, varlanmağa yox, burada qalanların yaxşı yaşaması üçün gedirlər".
Hər halda, 2012-ci ilin payızında Ermənistanda "Həmvətənlər" proqramının icrası dayandırılıb. Bu, öz-özlüyündə presedenti olmayan addımdır: beynəlxalq hüquqa görə, dövlət ölkədən çıxış üçün reqlament müəyyənləşdirə bilər. Amma heç bir halda hər hansı başqa dövlətə kimi qəbul etməsi, kimə dəvət göndərməsi, kimi qapıdan qovması ilə bağlı göstəriş verə bilməz.
Beləliklə, proqramın icrası dayandırılıb. Lakin, gözlənildiyi kimi, bu, Ermənistandan miqrasiyanın səviyyəsinə elə də ciddi təsir göstərmədi. Bu ilin yazında Ermənistan parlamentinin EMK fraksiyasından olan deputatı, Ermənistanın sabiq baş naziri Qrant Baqratyan "Facebook" sosial şəbəkəsindəki səhifəsində Ermənistanın şimalına səfəri zamanı, Ermənistan-Gürcüstan sərhədində gördüklərilə bağlı təəssüratlarını bölüşmüşdü. O, "yüz minlərlə erməninin Ermənistanı piyada tərk etdiklərini" öz gözlərilə gördüyünü yazırdı: "Son illərdə miqrasiyanın səviyyəsi, həqiqətən də, artıb. Amma mən belə şey görməmişdim". Baqratyan dəhşətli rəqəm aldığını da qeyd edib - aprelin 21-də Baqrataşen buraxılış məntəqəsindən sərhədi 6000 nəfər keçib.
"Grant" jurnalının sahibi Siqrid Rauzinq isə insan haqlarının müdafiəsilə məşğul olan qruplarla görüşmək üçün Ermənistan və Gürcüstana etdiyi səfərindən aldığı təəssüratları Britaniyanın “The Guardian” qəzetində bölüşüb. O da cansıxıcı mənzərə haqda danışıb: "Ermənistanla sərhəddə çay görünürdü. Çoxdan qalmış zibillik qəhvəyi çaydan və boz qalalardan, demək olar ki, seçilmirdi. İçərisindən keçdiyimiz kəndlərin hamısının yarısı boş idi. İmkanı olan ailələr oranı tərk edir. Ailəliklə getməyə imkan olmadıqda isə qadınlar və uşaqlar qalır, kişilər Rusiyadakı əmək miqrantlarına qoşularaq evə cüzi məbləğdə pul göndərirlər. Bu kəndlərdə uşaqların olduğunu bilirəm. Çünki hərdən bu zülmət dünyada yeganə ağ rəng kimi, kəndirlərdə asılmış uşaq paltarları da görürdüm. İnsanlar və mağazalar görmədik. Heç bir başqa avtomobilə də rast gəlmədik".
İnsanları xoşbəxtliyi ölkədən kənarda axtarmağa məcbur edən səbəblər də məlumdur. Milli Təhlükəsizlik Şurasının elə həmin iclasında Serj Sarqsyan Ermənistan iqtisadiyyatının inkişaf etdiyini söyləsə də, ardınca bir etirafı da səsləndirməli olub: ölkə hələ də böhrandan əvvəlki vəziyyətini bərpa edə bilməyib.
Bu vəziyyətin yaranmasında Ermənistandakı qanunsuzluq atmosferi də az rol oynamır. Hər halda, Zəngəzurun ("Syunik") artıq sabiq qubernatoru Suren Xaçatryanın evində baş vermiş atışma və Qoris şəhər meri postuna namizəd Avetik Budaqyanın ölümü, onun qardaşı, hərbi hissələrdən birinin komandiri Artak Budaqyanın yaralanması ilə nəticələnmiş insidenti şərh edən müğənni və bəstəkar Vaan Artsruni deyib: "Mənəvi dəyərlər artıq qalmayıb, bu, sonda əhalinin hökumətdən, dövlətçilikdən imtinasına aparıb çıxara bilər. Bu qədər cinayətlər fonunda biz nə vaxtadək susmalıyıq? Bu çətin işi həmvətənlərimizin böyük bir hissəsi çox sadə yolla həll edir - çamadanlarını yığaraq ölkəni tərk edirlər".
"Rəsmi məlumata görə, 2012-ci ildə Ermənistanda daimi yaşayış yerindən 49 660 vətəndaş qeydiyyatdan çıxıb. Hansı ki, bir çox erməni rəsmi statistikaya şübhə ilə yanaşır və rəqəmlərin daha çox olduğunu düşünür. Bu göstərici 2011-ci ildə olduğundan demək olar ki, dəyişməz qalıb", - Eurasianet.org "Ermənistan: Avropa İttifaqının qucağı isti olacaqmı?" məqaləsində yazıb: "Milli Statistika Xidmətinin məlumatına görə, 2005-2012-ci illər arasında Ermənistanı 204 min nəfər həmişəlik tərk edib. Bu, 2012-ci ilə əhalisi 2,97 milyon nəfər olan Ermənistanda əhalinin, təxminən, 10%-i deməkdir. Müşahidəçilər isə hesab edir ki, əslində, ölkəni tərk edənlərin sayı rəsmi statistikadan qat-qat çoxdur".
"Gallup International" assosiasiyasının məlumatına görə isə 12 postsovet respublikasından Ermənistanın əhalisi miqrasiyaya daha çox meyillidir: bu ölkədən olan respondentlərin düz 40%-i yaşamaq üçün başqa ölkəyə köçməyi arzulayır.
Ermənistan Sosioloqlar Assosiasiyasının sorğusu isə İrəvan əhalisinin, demək olar ki, yarısının potensial emiqrant olduğunu göstərib. "Regnum" agentliyinin məlumatına görə, bu il mayın 15-25-də aparılmış sorğuda iştirak etmiş irəvanlıların 46%-i Ermənistanı tərk etmək istəklərini dilə gətiriblər.
"Aydındır ki, ölkəni tərk etmək arzusunu dilə gətirənlərin heç də hamısı bunu gerçəkləşdirmir. Amma miqrasiya tempinin artmaqda olduğu faktdır. Hətta rəsmi rəqəmlərə görə, bu ilin ilk dörd ayı ərzində ölkədən gedənlərin sayı 2012-ci ilin analoji dövründəki rəqəmi 10 mindən çox üstələyir. Potensial miqrantların göstərdikləri əsas səbəb isə 4 çatışmazlıqdır: iş, perspektiv, ədalət, yaşayış", - deyə Sosioloqlar Assosiasiyasının rəhbəri Gevork Poqosyan bildirib.
Onun sözlərinə görə, rəyi soruşulanların yarıdan çoxu (52,4%) uşaqlarının Ermənistanda yox, xaricdə yaşamasını arzuladıqlarını birmənalı şəkildə söyləyiblər. Ümumilikdə isə Poqosyan hesab edir ki, Ermənistanda baş verənlər miqrasiya yox, depopulyasiyadır: "BMT-nin son məlumatına görə, dünyada, təxminən 250 milyon miqrant var. Bu, Yer əhalisinin təxminən, 3%-i deməkdir. Ermənistanda isə bu göstərici 30%-ə çatır. Bunu miqrasiya adlandırmaq olmaz. Bu, sadəcə "depopulyasiya"dır".
Beləliklə, qarşımızda iki ölkə, iki prezident və iki mövqe var. Məsələ sadəcə bu iki mövqedəki fərqdə deyil, daha çox onların obyektiv reallıqlara uyğun gəlib-gəlməməsindədir. İlham Əliyevin Ermənistanla bağlı səsləndirdiyi hər bəyanatın arxasında xarici KİV və beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən təsdiqlənmiş real mənzərə durursa, Serj Sarqsyanın Azərbaycanla bağlı bəyanatları və proqnozları nə reallığa, nə də beynəlxalq strukturların qiymətləndirmələrinə uyğun gəlir.

"OUTSTANDING" ECONOMIST SARGSYAN
The leader of choking Armenia discusses "decaying capitalism" in Azerbaijan and gives apocalyptic predictions
Author: Fuad AXUNDOV, political analyst Baku
In a rating list compiled by analysts of the Bloomberg agency, Armenia was among the top five most depraved countries in the world. The "Novosti Armeniya" agency reported this on 27 June. The country occupies no less "high" positions in other international ratings and indices. Azerbaijan, on the other hand, according to the latest poll "Global barometer of hope and despair", carried out by the Gallup International/WIN association, was among the ten happiest countries in the world. And these are the very latest appraisals given to Azerbaijan and Armenia at third hand.
However, back in 2008 the World Bank described Azerbaijan as reformer-country No 1, and later The Economist magazine declared the country second among 179 countries for rapid development of the economy. In a UN report on the Index of Human Development in 2011 Azerbaijan occupied 76th place among 187 countries, and in the Doing Business report of 2013 the country merited 67th position among 185 countries.
According to a report of the World Economic Forum, Azerbaijan has been included in a group of 50 countries with a competitive economy and for the fourth year running has kept its leading positions among the CIS countries.
In April of this year the international ratings agency Fitch Ratings confirmed Azerbaijan's long-term issuer default rating (IDR) in foreign and national currency at a level "BBB-" with a "stable" prediction, a short-term "F3" rating and a country ceiling of "BBB-".
A year earlier the international ratings agency Moody's Investors Service upgraded Azerbaijan's long-term rating in local and foreign currency to an investment level of "Baa3" from "Ba1". The prediction of the ratings was "stable", the agency's report noted. "This decision came about through two basic factors. First - the continuing strengthening of the state's financial position, which is reflected in the rapid increase in the foreign assets of the State Oil Fund and the Central Bank of Azerbaijan. The second - the strong development of the country's non-oil sector in recent years as a result of the state's investment activity and efforts to improve the business environment and the diversification of the economy," Moody's stresses.
But apparently not everyone agrees with such assessments by international organizations. The Armenian leader Serzh Sargsyan, for example, has his own economic computations which are at odds with all the international ratings, indices and predictions. It will be recalled that Sargsyan, speaking at a session of the Armenian National Security Council…predicted an inevitable fiasco for Azerbaijan - by his calculations, within 2-3 years its citizens have been advised to prepare for a "new upheaval in the region". The Armenian president asserted that "within 3-4 years the picture in the region would change completely. We must be prepared for this. Experts are expecting an inevitable Azerbaijani fiasco within 2-3 years".
At the same time, of course, the Armenian president did not specify who were these secret, well-informed and qualified experts who should be trusted more than the international ratings agencies who are upgrading Azerbaijan's credit rating and international financial institutions of the level of the IMF and the WB, whose experts have a very high assessment of the prospects for the Azerbaijani economy. Instead, with great relish he held forth about how "in conditions of a chronic slump in oil and gas extraction the authorities of the neighbouring state continue to spend the funds they have accumulated" - in his opinion - "on single use" - for example "on major construction programmes and the funding of social expenditure" and, most important of all, "on throwing away billions in various corners of the world for the sake of one evening's applause".
To be honest, one can guess the kind of feelings aroused among the higher echelons of Armenian power by Azerbaijan's evident successes today - in the economy, the social sphere and - let's be frank - in the information war. The new wonders of futuristic architecture in Baku, the implementation of infrastructure projects, "Eurovision" and evenings of Azerbaijani culture which are being held in many countries under the patronage of the Heydar Aliyev Foundation - all this is a far cry from the reality of today's Armenia with its poverty and rampant crime. And the authorities in Armenia are reacting in roughly the same way as the Soviet propagandists of the times of the "cold war" with their forecasts of "moribund capitalism".
Here is another significant thing. Yerevan makes no secret of the fact that Serzh Sargsyan used his apocalyptic predictions in an attempt to respond to Azerbaijani President Ilham Aliyev's speech to mark Republic Day on 28 May. Things reached the point where the Armenian Radio Liberty service thought it necessary to quote extracts from the Azerbaijani president's speech: "We must continue to isolate Armenia from all international projects. Our strategy is an effective one. According to the official statistics, 80-100 thousand people are abandoning Armenia every year, and these people are leaving Armenia for good, reducing to zero the prospects for the country's regeneration." By all accounts, the mention of the disastrous rate of migration from Armenia caused a very nervous reaction from Serzh Sargsyan.
Incidentally, the question of the population exodus from Armenia is being perceived in just as distressing a manner in other echelons of Armenian power. And the age-old subject of "who's to blame?" is preventing an answer to the question "what can be done?" For example, an attempt to discuss in the Armenian parliament a report on the implementation of the state budget in 2012 developed into an unexpected debate: the head of the opposition ANC faction in parliament, Levon Zurabyan, said that so long as Ter-Petrosyan was President of Armenia there would be no catastrophic migration. In other words, of course, there was but only during a period of active hostilities. And it was mainly ethnic Armenians, who had moved earlier from Azerbaijan, who had abandoned the country. What they are saying is they weren't counted when they came in but they were when they left. The pro-government media takes exception to this: according to a sociological survey carried out with the participation of the European office of the OSCE, in the 1990s almost a million people left the country.
Meanwhile, experts are warning that the catastrophic migration from Armenia can in no way be described as "fabrications of malicious Azerbaijani propaganda", but is an irrefutable fact. And they feel it is better not to refer to such events of the past: in autumn 2012, at Yerevan's insistence, the Russian "Compatriots" programme was terminated.
Let us explain: with the aid of this programme, which was to be carried out by the Russian Foreign Ministry and the Russian Federal Migration Service, citizens of the former USSR could - by observing certain conditions - return to their permanent place of residence in the Russian Federation. The programme was due to start in 2006, and in 2008 Russian diplomats in Armenia were pleased to announce its success.
However, in October 2012, Armenian Prime Minister Tigran Sarkisyan was forthright: Yerevan was unhappy about Russia's attempts to "press the Armenians into coming". "Our political position is this: the implementation of the 'Compatriots' programme of the Russian Federal Migration Service is unacceptable to us in the format in which it is being carried out in other countries," - was how the Russian "Vzglyad" newspaper quoted him. Tigran Sarkisyan stressed that Armenia had never given its consent to the implementation of the programme (true, it is not clear why they only started talking about this six years after it started). "The question was discussed at all levels, and our Russian counterparts were informed of our position. This question will also be discussed at a session of the Armenian-Russian inter-governmental commission on 12 October," the premier said.
A year earlier, Russia's ambassador to Yerevan Vyacheslav Kovalenko, in an interview with a correspondent of the Armenian editorial team of Radio "Liberty", totally rejected the charges that Russia "was driving Armenians out of Armenia". "Who is driving the Armenians out of here? If an Armenian doesn't want to leave his country, why is he going? If he has a good life in his own country, why should he want to go anywhere else? No-one is driving anyone away. People are leaving of their own accord, - the diplomat stressed, asking that not too much of a drama should be made out of the situation: - "There are people who want to earn political capital. This is a waste of time. Everything will be fine, and if people are leaving temporarily, they're going not to get rich, but to ensure that those left behind have a good life."
Nevertheless, in the autumn of 2012 the "Compatriots" programme was terminated in Armenia. This in itself was an unprecedented step: according to international law, a country may regulate its own exit procedures, but on no account can it dictate to another state who can be accepted, who cannot be accepted, who can be invited and who can be told to turn back.
However, as we have come to expect, the programme was terminated but this did not have a particular impact on the rate of migration. This spring, an MP from the Armenian National Congress faction, former Armenian Prime Minister Grant Bagratyan, described on his page in the Facebook social network his impressions of a visit to the north of Armenia by an Armenian-Georgian group where he saw how "hundreds of thousands of Armenians were leaving Armenia on foot. The level of migration has indeed increased in recent years, but I had never seen anything like that." Bagratyan noted that he had been given a shocking figure - on 21 April 6,000 people crossed the border via the Bagratashen control point. The publisher of "Granta" magazine, Sigrid Rausing, who shared his impressions on the pages of the British Guardian newspaper about a trip to Armenia and Georgia to meet with a human rights group, also described the depressing scene: "On the Armenian border we saw a river, old rubbish was almost indistinguishable from the brown water and grey cliffs. Every village we went through was half empty. Whole families are leaving if they can, otherwise the women and children stay behind and the men join up with labour migrants in Russia and send home a pittance. I know there are children in these villages because sometimes washing - the only colour in this drab world - was hanging on lines, drying out in the still twilight. We saw no shops or any other vehicles."
The reasons which are forcing people to seek happiness outside their own country are understandable. At this same session of the National Security Council Serzh Sargsyan even tried to give an assurance that the Armenian economy was growing, but he was forced to admit that the country had still not been able to reach the pre-crisis level. The ongoing atmosphere of lawlessness also plays a significant role. In any event, commenting on an incident in the home of the now former governor of Zangazur ("Syunik") Suren Khachatryan, where a party ended in a shoot-out, the death of the Goris mayoral candidate Avetik Budagyan and serious injuries to his brother, the commander of a military unit, Artak Budagyan, the singer and composer Vaan Artsruni said: "There is a loss of values everywhere and at the end of the day it can drive the population towards giving up on the government and the state." "How long can we stay silent when crimes are being committed?" the musician said angrily. He went on: "This is a most difficult task which the vast mass of our compatriots are finding very hard to deal with, so they are packing their bags."
"According to official figures, which many Armenians treat with suspicion, in 2012 49,660 people left Armenia for their permanent place of residence, and this figure remains virtually unchanged compared with 2011," Eurasianet.org writes in an article: "Armenia: Will the embraces of the European Union be strong?". "According to the National Statistical Service, in the period from 2005 to 2012 204,000 people left Armenia for good. This figure comprises just under 10% of the country's population of 2.97 million as of 2012. But in the opinion of observers, the real number of ?migr?s from the country is significantly higher than the official figure," the article says.
According to the Gallup International association, out of the 12 post-Soviet republics the people of Armenia are the most inclined towards migration: about 40% of the respondents said they wanted to move and live in other countries.
And a poll of the Association of Armenian Sociologists showed that almost half the residents of Yerevan are potential migrants. As the Regnum agency reports, 46% of the people of Yerevan who took part in a public opinion poll from 15 to 25 May this year, said they wanted to leave Armenia.
"Clearly, not all of the people who expressed a wish to leave the country will in fact do so. But the rate of migration is increasing, and that's a fact. Even by official figures the number of people leaving the country in the first four months of the current year is over 10,000 more than the same figure for 2012. The main reason given by potential migrants boils down to four "lacks": the lack of work, prospects, justice and a decent way of life," the chairman of the Sociologists Association Gevork Pogosyan noted.
Pogosyan added that more than half (52.4%) of those questioned clearly expressed the wish that their children grow up not in Armenia but abroad. Generally speaking, Pogosyan believes, what is happening in Armenia is not migration but depopulation. "According to the latest UN figures, there are about 250 million migrants in the world, which is equal to about 3% of the world's population. In the case with Armenia, this figure is 30%, which cannot be called migration. This phenomenon is called 'depopulation'", Pogosyan remarked.
So what we have here is two countries, two presidents and two positions. But it is not so much a question of the difference in these positions as their relevance to objective realities. And whereas behind every statement by Ilham Aliyev about Armenia there is a real picture and the confirmation of the foreign media and international organizations, the statements and predictions of Serzh Sargsyan about Azerbaijan are sharply at odds with both realities and the assessments of international structures.