BENEFİSİYARDAN DONORLUĞA
XXI əsrin əvvəllərində BMT və onun struktur bölməsi - Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının (FAO) təşəbbüsü ilə dünyanın 185 dövləti "Minilliyin inkişaf məqsədləri" bəyannaməsini qəbul ediblər. Bu sənədin əsas məqsədi  2015-ci ilə kimi planetdə aclıq və yoxsulluğun əhəmiyyətli dərəcədə azaldılmasıdır. 13 il ötəndən sonra, dünyanın təxminən iyirmi ölkəsi nəzərəçarpacaq dərəcədə acların sayını aşağı sala və öz ərzaq təhlükəsizliyini təmin edə bildi. Onların sırasında FAO-nun xüsusi mükafatına layiq görülmüş Azərbaycan da var. Mükafat 15-22 iyun tarixlərində Romada keçirilən konfransda təqdim olunub.
Məqsəd nömrə "1"
Romada FAO Şurasının növbəti iclasının əsas mövzusu aclıqla beynəlxalq mübarizənin aspektləri - 2000-ci ildə BMT Baş Assambleyasının iclasında qəbul olunmuş "Minilliyin  inkişaf məqsədləri"nin əsas vəzifələri oldu. Ərzaq çatışmazlığı və aclıq hələ də bəşəriyyətin ən ağır bəlası olaraq qalır: FAO-nun hesabatında qeyd edildiyi kimi, 2012-ci il ərzində aclıq çəkənlərin böyük əksəriyyəti, daha dəqiq, 852 mln insan inkişaf etməkdə olan ölkələrdə yaşayır. Bu isə onların əhalisinin ümumi sayının təqribən 15%-ni təşkil edir. 16 mln.-dan artıq insan isə inkişaf etmiş ölkələrdə doyunca yeməməkdən əziyyət çəkir.
"Bununla belə, bir sıra inkişaf etməkdə olan ölkələrin nümunələri göstərir ki, siyasi iradə, koordinasiya və beynəlxalq əməkdaşlıq olduğu təqdirdə, aclığın səviyyəsinin tez və uzunmüddətli azalması tamamilə mümkündür", -  deyə FAO-nun baş direktoru Joze Qrasianu da Silva bildirib.
Dövlət başçıları və hökumət üzvləri, eləcə də Azərbaycan Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin nümayəndəliyi də daxil olmaqla, Roma sessiyasının gedişində aclıqla mübarizədə ən yaxşı göstəricilərə nail olan dövlətlərin mükafatlandırma mərasimi də təşkil olunub.  FAO rəhbərliyinin qərarı ilə 18 dövlət "Minillyin inkişaf məqsədləri" - 2015-ci ilə qədər aclıq çəkənlərin payının iki dəfə azalması, eləcə də Dünya Ərzaq Sammitinin (DƏS) daha sərt məqsədi - tələb olunan vaxt üçün aclıq çəkənlərin mütləq sayının azalmasını təmin etmək məqsədilə aqrar kompleksin dayanıqlı inkişafı vəzifəsinə vaxtından əvvəl nail olduqları üçün diploma layiq görüldülər.
Azərbaycan əminliklə hər iki məqsədə nail olan ölkələr siyahısına daxil oldu. Digər mükafatçılar arasında Afrikanın, Asiya və Latın Amerikanın bir sıra dövlətləri də var, postsovet regionundan isə həmçinin Gürcüstan, Qırğızıstan, Türkmənistan və Ermənistan təmsil olunmuşdu.
Bu yaxınlarda baş tutmuş mükafatlandırma mərasimində FAO-nun baş direktoru Joze Qrasianu da Silva Azərbaycan kənd təsərrüfatı naziri İsmət Abbasov da daxil olmaqla, hökumətlərin rəsmi nümayəndələrinə əldə olunmuş nailiyyətlərə görə təşkilatların xüsusi mükafatlarını təqdim edib.
Ölkəmiz "Minilliyin inkişaf məqsədləri" bəyannaməsinin baza vəzifələrinin reallaşması prosesində hansı konkret nailiyyətləri əldə edib?
Ölkədə son on illikdə regionların sosial-iqtisadi inkişafı, sahibkarlığa, sənayenin inkişafına, ərzaq təhlükəsizliyinə yardım üzrə reallaşdırılan bir sıra dövlət proqramları işsizliyin azaldılmasına və yoxsulluğun səviyyəsinin aşağı düşməsinə imkan verib. Beləliklə, ancaq ötən ildə ölkədə  117 min yeni iş yeri açılıb, ümumilikdə isə 2004-cü ildən isə 1,2 mln.-dan artıq insan işlə təmin olunub.  BMT ekspertlərinin qiymətləndirmələrinə görə, dünyada aclığın ən əsas səbəblərindən biri məhz yoxsulluğun və işsizliyin yüksək həddi ilə bağlıdır.
Azərbaycanda son 10 ildə yoxsulluğun həddini ötən ilin sonuna qədər 48%-dən 6%-ə azaltmaq mümkün olub. Nəzərə alsaq ki, BMT yoxsulluq və aclıq problemini məhz işsizliklə əlaqələndirir, onda FAO-nun ekspertləri güman ediblər ki, bizim ölkəmiz tam mənada məqsəd "nömrə 1"-in reallaşmasına nail olub.
Ərzaq müstəqilliyi
Dünyada aclıq və ərzaq çatışmazlığının digər səbəbi bir sıra inkişaf etməkdə olan ölkələrin tam mənada ölkə əhalisini zəruri qida məshulları ilə təmin etmək üçün kənd təsərrüfatı və qida sənayesinin lazımi inkişafına nail ola bilməmələri ilə bağlıdır.
Belə dövlətlər dünya ərzaq bazarlarının konyukturlarının tərəddüdlərinə son dərəcə həssasdırlar. Qiymət artımının pik dövrlərində kasıb ölkələrin əhalisi ucuz çörək, düyü, tərəvəz və digər əsas qida məhsullarının çatışmazlığı ilə üzləşirlər,  multiplikasiyanın yaranmış effekti isə sürəkli aclığın başlamasını tez-tez təhrik edərək, aqrosənayenin digər sektorlarında qiymət artımını şişirdir.
Yaranmış şəraitdə Azərbaycan hökumətinin fəaliyyəti ərzaq inflyasiyasının və digər "qloballaşmış" neqativin ölkəyə "idxalını" buraxmamağa yönəlmişdi. Azərbaycan son illər ərzaq müstəqilliyinə nail olmaq üçün nəzərəçarpacaq uğurlar əldə edib. Buna dövlət fondlarının xətti ilə - Sahibkarlığa Kömək Milli Fondu (ANFES) və Azərbaycan İnvestisiya Şirkəti (AİŞ), "Aqrolizinq" ASC dövlət lizinq strukturunun formalaşdırılması, fermerlərə subsidiyalar və dotasiyaların ayrılması, irriqasiya sisteminin və s. inkişaf etdirilməsi kənd təsərrüfatının ardıcıl maliyyələşdirilməsi siyasətinə yardım edib.
Ölkədə özəl sektorun dövlət dəstəyi sayəsində onlarca yeni quşçuluq təsərrüfatı, quşçuluq və parnik kompleksləri yaradılıb, taxılçılıq elevatorları və soyuducu kameralar tikilib, iri taxılsəpən aqrokomplekslər formalaşdırılır.
Bu gün Azərbaycan əhalisi zəruri ərzağın 80%-ni yerli qida sənayesindən alır, bununla yanaşı, hər il yerli məhsullar iri həcmdə idxal analoqlarını sıxışdırıb çıxarır. Xüsusilə, daxili istehsal praktiki olaraq, ət məhsulları, bitki yağları, şəkər, meyvə-tərəvəz konservləri və təbii ki, təzə mövsümi bitkiçilik məsullarına olan tələbatı yüz faiz ödəyir.
Azərbaycan taxıl məshulları ilə özünün təmin edilməsi məsələsində də stabiliyyə nail olub: keçən il 2,8 mln.-dan artıq məhsul yığlıb. Bununla da yerli istehsalçılar artıq bu gün ölkənin çörək və yemə olan tələbatını praktiki olaraq 90% təmin edir.
Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin proqnozlarına görə, bu gün yaradılan iri aqrokomplekslər yaxın 1-2 il ərzində 3 mln tondan artıq taxıl əldə edəcək, bununla da taxıl idxal etmək zərurəti tamamilə yox olacaq.
Ərzaq təhlükəsizliyi siyasətinin effektliyi əyani surətdə hazırkı statistikanı nümayiş etdirir: belə ki, cari ilin yanvar-fevral aylarında Azərbaycan 2,2 mlrd dollardan artıq mal idxal edib, bundan əlavə, ölkənin idxalının ümumi həcmində  ərzaq payı 10%-dən bir az çox təşkil edib. Müqayisə üçün hələ 5-6 il bundan qabaq qida məshulları bizim ölkəmizin ümumi idxalının, təxminən, dörddəbirinə düşürdü.
Ekspert Oqtay Haqverdiyevin fikrincə, bu çox yaşı göstəricidir, belə ki, bir çox inkişaf etməkdə olan ölkələrdə idxal strukturunda ərzaq payı 50%-ə yaxınlaşır.
Bununla da kənd təsərrüfatını və ərzaq sənayesini inkişaf etdirən Azərbaycan  DƏŞ-nın baza şərtlərini yerinə yetirə bildi. Söhbət, əsasən, kənd təsərrüfatında dövlət və beynəlxalq maliyyənin artması, yeni intensiv texnologiyalara investisiyanın cəlb edilməsi, eləcə də aqrar sahədə dövlət və özəl sektorun tərəfdaşlığından gedir.
Yeri gəlmişkən, FAO-nun ekspertləri ötən il də, son illər kənd təsərrüfatının inkişafı, ərzaq təhlükəsizliyinin təmin olunmasında xeyli uğurlar əldə edən və aclıq probleminin qarşısını almaq üçün böyük uğurlara nail olan ölkəmizi dəfələrlə misal çəkiblər. Beləliklə, 2005-2007-ci illərin statistikasına əsaslanaraq, FAO hələ iki il əvvəl Azərbaycanı aclığın ən aşağı səviyyəsi - 5%-dən az olan dövlətlər sırasına daxil edib. Ərzaq təhlükəsizliyində ölkənin uğurları FAO-nu Azərbaycanı donor-dövlətlərin tərkibinə daxil etməyə təhrik edib. Respublika sazişlərin bağlanmasında iştirak edəcək və regional səviyyədə ərzaq təhlükəsizliyini təmin etməklə, üçüncü ölkələrdə BMT ilə birlikdə birgə layihələri maliyyələşdirəcək. Keçən ilin aprel ayında Bakıda keçirilən FAO-nun 28-ci regional konfransının gedişində Azərbaycanda bu təşkilatın regional ofisinin açılması haqda qərar qəbul olundu. Regional ofisin öhdəsinə təkcə bizim ölkədə layihələrin reallaşdırılması deyil, həm də Azərbaycana BMT strukturlarının dəstəyi ilə qonşu dövlətlərlə texniki tərəfdaşlığın qurulmasına yardım etməsi də düşür. FAO Şurasının Romada keçirilən iclası zamanı Bakıda yaradılan regional ofisin yekun detalları razılaşdırılıb, nümayəndəliyin açılış mərasimi isə cari ilin sonuna planlaşdırılıb.

BENEFICIARY TURNED DONOR
At the beginning of the 21st century, on the initiative of the UN and its structural division - the Food and Agriculture Organization (FAO), 185 nations of the world adopted a declaration called "Millennium Develop-ment Goals". The main purpose of the document is the tangible reduction of poverty and hunger in the world by 2015. After 13 years, nearly two dozen countries were able to significantly reduce the number of starving people and ensure their own food security. Among them is also Azerbaijan, which received a special FAO prize awarded on 15-22 June at a conference held in Rome.
Employment against poverty
The main theme of the FAO session in Rome was aspects of the international fight against famine - the main mission of the "Millennium Development Goals" adopted by the UN General Assembly in 2000. Food shortages and hunger still remain a big scourge for humanity: the FAO report for 2012 says that the vast majority of starving people, namely, 852 million live in developing countries, accounting for about 15% of their population. More than 16 million people suffer from malnutrition in developed countries.
"However, the example of a number of developing countries shows that with political will, coordination and international cooperation, the problem of fast and long-term reduction in the level of hunger is achievable," said FAO General Director Jos? Graziano da Silva.
During the Rome session, which was attended by heads of state and members of governments, including a delegation of the Ministry of Agriculture of Azerbaijan, a ceremony was held to award the states that achieved the best performance in the fight against hunger. By the decision of the FAO management, 18 states received diplomas for the early achievement of the main "millennium development goal" - to halve the number of starving people by 2015, as well as more stringent goals of the World Food Summit (WFS) - the sustainable development of the agricultural complex in order to halve the absolute number of starving people by the required period.
Azerbaijan has confidently joined the countries that achieved both goals. Among other nominees are a number of African, Asian and Latin American states, while the post-Soviet region was also represented by Georgia, Kyrgyzstan, Turkmenistan and Armenia. During the recent awards ceremony, FAO Director General Jos? Graziano da Silva presented the official representatives of governments, including Azerbaijani Minister of Agriculture Ismat Abbasov, with a special award of the organization for their achievements.
What concrete achievements did our country achieve in the implementation of the basic aims of the "Millennium Development Goals"?
The government programmes for the socio-economic development of regions, support for business, industrial development and food security, implemented in the country in the last decade, have substantially reduced unemployment and poverty. For example, last year alone 117,000 new jobs were created in the country and in general, over 1.2 million people have been employed since 2004. But according to UN experts, one of the main causes of hunger in the world is related to high rates of poverty and unemployment. In Azerbaijan, over the last decade, the level of poverty was reduced from 48 to 6% by the end of last year. Given the fact that the UN links the problems of poverty and hunger, FAO experts believe that our country has fully achieved objective number 1.
Food self-sufficiency
Another cause of hunger and food shortages in the world is related to the inability of some developing countries to achieve the proper development of agriculture and the food industry to fully provide the population of the country with needed amounts of food. Such states are highly sensitive to fluctuations in the situation on world food markets. During periods of peak price growth, the poorest countries face a shortage of cheap bread, rice, vegetables and other basic food products, while the multiplying effect fans the rise in prices in other sectors of the agricultural industry, often provoking a prolonged hunger.
In this situation, the activities of the Azerbaijani government were aimed at preventing the "import" of food inflation and other "globalization" negativity into the country. In recent years, Azerbaijan has achieved considerable success in achieving food self-sufficiency. This was aided by the consistent policy of financing agriculture through public funds - the National Fund to Support Entrepreneurship (NFSE) and Azerbaijan Investment Company (AIC), the formation of the state leasing unit Agrolizing, subsidies and grants to farmers, the development of irrigation systems, etc. Thanks to government support for the private sector, the country has created dozens of new poultry farms, livestock complexes and greenhouses, built grain elevators and refrigerators and formed large grain-producing agricultural complexes.
Today, Azerbaijan's population gets more than 80% of required food from the domestic food industry, and every year local products oust imported ones more and more. In particular, domestic production almost completely covers the demand for meat and dairy products, vegetable oil, sugar, canned fruits and vegetables and, of course, fresh seasonal crops. Azerbaijan has achieved stability in grain self-sufficiency: last year nearly 2.8 million tons of the crop were collected. Thus, local manufacturers already provide almost 90% of the country's bread and fodder. And according to forecasts by the Ministry of Agriculture, large agricultural complexes created today will make it possible to get more than 3 million tons of grain in the next year or two, thus completely eliminating the need to import it.
The effectiveness of the food safety policy is clearly demonstrated by statistics: in January-March this year, Azerbaijan imported goods worth more than $ 2.2 billion, while the share of food in total imports was slightly above 10%. For comparison - 5-6 years ago food accounted for nearly a quarter of the total imports of the country. According to expert Oqtay Haqverdiyev, this is a very good indicator, because in a number of developing countries the share of food in the structure of imports is close to 50%.
Thus, Azerbaijan, which is developing agriculture and the food industry, was able to fulfill the basic conditions of the WFS. Specifically, the matter is about increasing public and international funding for agriculture, attracting investment in new intensive technologies, as well as partnership between the public and private sectors in the agrarian field.
By the way, in the past FAO experts repeatedly cited as an example our country which has made considerable progress in recent years in the development of agriculture and food security and attained considerable success in overcoming the problem of hunger. Thus, based on the statistics of 2005-2007, more than two years ago FAO included Azerbaijan on the list of states with the lowest level of hunger - less than 5%.
The country's success in achieving food security prompted FAO to include Azerbaijan on the list of donor states. The republic will participate in transactions and co-finance projects in third countries with the UN, providing food security at the regional level. In April last year, the 28th FAO Regional Conference held in Baku decided to open a regional office of this organization in Azerbaijan. The responsibilities of the regional office include not only the implementation of projects in our country, but also assistance to Azerbaijan in establishing technology partnerships with neighbouring countries with the support of UN agencies.
The meeting of the FAO Board in Rome agreed on the final details of the regional office created in Baku, and the ceremony to open the office is planned for the end of the year.