ÇOXMƏRTƏBƏLİ QİYMƏTLƏR
Bakının bəzi rayonlarında evlərin söküləcəyilə bağlı xəbərlər mənzillərin qiymətində artıma səbəb olub
Azərbaycan paytaxtının onsuz da sabit olmayan daşınmaz əmlak bazarı son günlərdə daha da "titrəməyə" başlayıb. Şəhərin mərkəzində, əhalinin "Sovetski" adlandırdığı böyük bir ərazidə evlərin sökülməsi haqda qərar qəbul olunduğuna dair xəbər bu seqmentə az qala tektonik silah kimi təsir edib. Dərhal mənzillərin qiyməti artmağa başlayıb, rieltorlar və maklerlər "böyük işə" başlamaq üçün əllərini ovuşdurur, tikinti şirkətləri böyük gəlirlər əldə etməyə hazırlaşırlar. Amma bu, məsələnin bir tərəfidir. Digər yandan orta səviyyədə yaşayan insanların, potensial müştərilərin narazılığı və çaşqınlığı artır. Onlar, bununla  normal mənzil almaq şanslarının qalmadığını düşünürlər.
Tələbat  təklifə  qarşı
Bakının daşınmaz əmlak bazarında hər ay, təxminən, 2 min mənzil satışa çıxarılır. Lakin ekspertlərin dediyi kimi, bu rəqəm heç də bazardakı tələbin göstəricisi deyil. Odur ki, yaxın aylarda bu sahəni hansı ajiotajın gözlədiyini təxmin etmək çətin deyil: məşhur "Sovetski" sakinlərinə artıq məhəllələrinin söküləcəyi elan olunub, bəzi məhəllələrdə artıq mənzillərin qiymətləndirilməsi prosesinə, kompensasiya ilə bağlı danışıqlara başlanılıb. İlkin mərhələdə İsa Hacıyev küçəsindən Nəriman Nərimanov prospektinədək olan ərazinin söküləcəyi məlumdur. Söhbət sol tərəfdən Tolstoy, sağ tərəfdən isə Əli bəy Hüseynzadə küçələrilə sərhəd olan ərazidən gedir. Bundan başqa, Nəriman Nərimanovun heykəlindən Hüseyn Cavid parkınadək olan ərazidə - Vergilər Nazirliyinin qarşısından keçən yolun çəkilməsi də nəzərdə tutulur. Yalnız bu, daşınmaz əmlak bazarına, təxminən, 10 min yeni potensial müştərinin çıxmasına səbəb olacaq.
Nəzərə alsaq ki, sonradan paytaxtdan kənarda olan ərazilərdə, Bakının "Alatava" və "Xutor" kimi tanınan, əhalisi sıx olan yerlərində, o cümlədən "Ağ Şəhər"dən Zığ qəsəbəsi istiqamətində də söküntülərə başlanılacaq, bazarda tələbatın nə qədər artacağını təsəvvür etmək mümkündür.
İlk baxışdan düşünə bilərsiniz ki, burada nə var ki? Şəhərin mərkəzində çoxlu sayda göydələn var, tikilir və hələ inşa olunacaq. İlk baxışdan onlar artmaqda olan tələbatı ödəmək iqtidarındadır. Lakin təəssüf ki, buradakı yeni binaların, demək olar ki, hamısı premium və ya biznes sinfinə aiddir. Bu, təbii ki, "Sovetski"də kiçikölçülü mənzillərdə yaşayan bir çox insanın "cibinə uyğun deyil". Onların kompensasiyası ilə bu elitar mənzillərin qiymətinin yarısını belə, ödəmək olmur. Demək, bu insanların göydələnlərdə yaşamağı arzulaması belə, əbəsdir. Güman ki, onların əksəriyyəti sökülən evlərinə mümkün qədər yaxın ərazilərdə yerləşən köhnə mənzillər arasında seçim etməli olacaqlar. Daşınmaz əmlak bazarının iştirakçıları isə bunu yaxşı başa düşür. Amma bu da son deyil.
"Bu il üçün proqnozlaşdırılan qiymət artımından narahat olan potensial alıcılar mənzil problemlərini qısa vaxtda, yəni qiymətlər artmamış həll etməyə çalışırlar. Bu da mənzil bazarında əlavə tələbatın ortaya çıxmasına səbəb olur", - deyə iqtisadçı ekspert Vüqar Bayramov bildirir. Yeri gəlmişkən, mənzillərin qiymətində artıq start götürmüş artım prosesi tezliklə dayanmayacaq.
Tendensiya davam edəcək
2000-ci ildən indiyədək Bakıda daşınmaz əmlakın qiyməti 7 dəfədən çox artıb. O zaman paytaxtda ikinci əl mənzillərin 1 kvadrat metrinin qiyməti, orta hesabla, 244 dollar idisə, 2013-cü ildə bu rəqəm 1807 dollar təşkil edirdi. Bununla yanaşı, mənzil bazarında ən intensiv qiymət artımı 2005-2006-cı illərdə qeydə alınıb. 1 il ərzində daşınmaz əmlak bazarında qiymətlərin 60% artdığı dövrlər olub.
2013-cü il ərzində Bakıda ikinci əl mənzillərin 1 kvadrat metrinin qiymətində artım, təxminən, 20% olub. Yeni mənzillərdə isə 28,9%-lik artım qeydə alınıb və onların qiyməti 1146 dollara çatıb. İlin sonuna təkliflər arasında bahalı evlərin payı 45,42%, ucuz mənzillərin payı isə 54,58% təşkil edib.
Bununla yanaşı, portfelin böyük bir hissəsini (35,9%) qiyməti 85-98 min dollar arasında olanlar təşkil edib.
Ötən ilin sonuna paytaxtda elit mənzillərin 1 kvadrat metrinin qiyməti 3339 dollar olub. Halbuki ilin əvvəlində bu, 2120 dollar idi. Elit mənzillər daha çox Bakının Nəsimi və Yasamal rayonlarında bahalaşıb.
"MBA Group" konsaltinq şirkətinin baş direktoru Nüsrət İbrahimov hesab edir ki, bazardakı bahalaşma yalnız paytaxtda söküntü işlərinin genişlənməsilə əlaqədar deyil. Bahalaşmaya təkliflər portfelində ucuz mənzillərin payının tədricən azalması (bu, tikintinin azalması ilə bağlıdır) və müvafiq olaraq, bahalı mənzillərin sayının artması da öz təsirini göstərir.
Yeni mənzil bazarı onlarda aparılan kütləvi qazlaşdırma ilə əlaqədar olaraq da bahalaşıb. Təbii qazla təmin olunmuş yeni mənzillərin 1 kvadrat metrinin qiyməti qazsız mənzillərlə müqayisədə 50-100 manat bahadır. "Azəriqaz" İB və SOCAR 2013-cü ildə 149 evi (30374 mənzil) qazla təchiz edib. Halbuki 1 il əvvəl təbii qazla yalnız 60 bina təchiz olunmuşdu. Bu ilin yanvarında isə SOCAR daha 14 yeni binaya (1611 mənzil) "mavi yanacaq" verib.
Bir məqamı da qeyd etmək lazımdır ki, yeni tikilmiş binalara qazın verilməsi onun dövlət tərəfindən istismara qəbul olunması deməkdir. Bu isə binanı inşa etmiş şirkətə sakinlərin kupçi ilə təmin olunması imkanı yaradır. Nəticədə, bina alıcılar üçün daha da cəlbedici olur və müvafiq olaraq, onun qiyməti də artır.
Digər yandan isə N.İbrahimov tikinti şirkətlərinin tikintisi başa çatdırılmış mənzillərin satışında maraqlı olduğunu deyir. Odur ki, gələcəkdə yeni mənzillərin qiymətindəki artım ikinci əl mənzillərdəki qədər böyük olmayacaq. Çünki ikinci əl mənzillərlə bağlı vəziyyət bir qədər fərqlidir.
Bakının bu və ya digər rayonlarındakı köhnə binaların seysmik davamlılığının zəif olduğuna, zəlzələ təhlükəsinin mövcudluğuna və ya hansısa inzibati qadağaya dair xəbərlər vəziyyəti daha da ağırlaşdıra bilər. Bu halda artıq 2014-cü ilin ortalarına mənzillərin qiyməti 20% bahalaşa bilər.
Son zamanlar Mərkəzi Bankın mənzil alışı üçün kreditlərin verilməsinə qadağa qoyduğuna dair yayılmış yalan məlumatlar da süni qiymət artımına səbəb ola bilər. Guya, bu qadağa bir sıra hallarda müştəri ilə fərdi müqavilə imzalayaraq, mənzili banklardan kənar kreditlə satan tikinti şirkətlərinə də şamil olunub.
Mərkəzi Bank artıq bu xəbərləri təkzib edib. Qurumun açıqlamasında onun ölkədə fəaliyyət göstərən kredit təşkilatlarından başqa, heç bir təşkilata göstəriş vermək səlahiyyətinin olmadığı bildirilir. Ölkənin bir sıra iri bankları da mənzil kreditlərinin verilməsinə qadağa qoyulduğuna dair xəbərləri təkzib edib. Banklar bu sahənin kreditləşdirilməsilə bağlı vəziyyətin dəyişmədiyini bildirir.
Problemin həlli
Göründüyü kimi, Azərbaycanda ucuz mənzillərin inşası məsələsi getdikcə daha çox aktuallıq qazanır. Bununla yanaşı, ipoteka kreditlərinin faiz dərəcəsinin azaldılması və Azərbaycan İpoteka Fondu vasitəsilə ipoteka kreditləşdirilməsinin genişləndirilməsi də aktuallığını itirmir. Bu məsələ hələ də müzakirə mövzusu olaraq qalır və onu Milli Məclisdə də müzakirə edirlər. Bu problemlərin həlli variantları kimi, keyfiyyətli və ucuz binaların inşası mexanizminin təşkili, banklara uzunmüddətli  maliyyə resurslarının ayrılmasında maraqlı olan strukturların yaradılması, ipoteka kreditləri üzrə faizlərin subsidiyalaşması və vətəndaşların tikinti əmanət banklarında iştirakı kimi (hansı ki, bu təcrübə müharibədən sonrakı Almaniyada öz effektliyini tam təsdiq edib) modellər nəzərdən keçirilir.
Hələlik ölkədə ipoteka kreditlərinin verilməsi şərtləri sərt olaraq qalır və mənzil əldə etmək istəyənlərin heç də hamısı buna kredit hesabına nail ola bilmir.
Bundan başqa, ekspertlər mövcud problemlərin həlli, narazılıqların aradan qaldırılması variantı kimi, sökülən evlərin yerində bir neçə çoxmərtəbəli binanın inşasını və yerli əhalinin oraya köçürülməsini də təklif edirlər (sakinlərin istəklərinə əsasən).
"Sakinlərə sökülmüş evlərinin yaxınlığında otaqlarının sayı eyni olan mənzillər də təklif oluna bilər. Rusiya və Qazaxıstanda bu təcrübədən istifadə olunur. Bu halda dövriyyəyə yeni pul kütləsi girmir, bu isə paytaxtın yenilənməsi planının mənzil bazarına təsirinin qarşısını alır", - deyə ekspert V.Bayramov bildirir.
İstənilən halda, ciddi tədbirlər artıq bu gün, bazarda vəziyyət nəzarətdən çıxmamış görülməlidir. Çünki mənzillərin qiymətindəki artım tendensiyası, şübhəsiz ki, sonda ölkədə inflyasiya prosesinə öz təsirini göstərəcək.

Reports of demolition in several districts of Baku have inflated housing prices
The already volatile real estate market of the Azerbaijani capital has been hit especially hard in recent days. The news that a decision has been made to demolish houses in a large area in the city centre, popularly known as "Sovetskaya", hit this segment almost as a tectonic weapon. The curve of prices started to creep up immediately, realtors and brokers are rubbing their hands in anticipation of "big business" while developers are counting expected profits. This is one side. On the other "side of the scale" is the dissatisfaction and confusion of potential customers, who say it is becoming more and more impossible for middle-income people to buy a house in Baku.
Demand against supply
Every month, the real estate market of Baku offers 2,000 apartments, but experts say the figure does not cover the existing demand. In this connection, it is not difficult to imagine what excitement awaits this area in the coming months: the residents of the famous Sovetskaya district have been notified of the demolition, and even the process of evaluation and negotiations for compensation have started with some of them. It is known that houses located in the area from Isa Haciyev Street to Narimanov Avenue, which borders on Tolstoy Street on the left and Alibay Huseynzada Street on the right, are to be demolished in the first stage. On the site from the monument to Nariman Narimanov to Huseyn Cavid Park, it is planned to build a road along the building of the Tax Ministry. This alone will lead to an influx of about 10,000 new potential customers into the market.
And if you consider that further demolition will take place in areas that are away from the centre, but are also densely-populated areas of the capital known as Alatava and Xutor, as well as White City in the direction of the village of Zig, you can imagine how rapidly the demand on the market will increase.
It would seem so what? A lot of new buildings that can, at first glance, meet the growing demand are already being built or planned to be built in the city centre. However, unfortunately, almost all new residential complexes here are premium or business class, which many of the current residents of Sovetskaya cannot afford because they have small houses, for which it is sometimes impossible to pay even half the cost of these luxury apartments in compensation. So they cannot even dream of newly-built houses, and most likely, many will seek to acquire new houses on the secondary market at least in areas close to their former homes. Market participants are well aware of this. But that's not all. "Potential buyers, who are wary of this year's projected price increases, will try to solve the housing problem as soon as possible, i.e. without waiting for a rise in prices, which will generate additional demand on the housing market," economist Vuqar Bayramov said. In short, housing prices that have started to increase will not stop any time soon.
The trend continues
Since 2000, real estate prices in Baku have risen by more than 7 times. If one square metre of secondary housing in the capital cost 244 dollars at the time, by the end of 2013 the price was already 1,807 dollars. At the same time, the most intensive growth in real estate prices was reported in 2005-2006. There were times when prices rose by 60% in one year.
During 2013, the cost of one square metre of secondary housing rose by almost 20% and primary - by 28.9 %, reaching 1,146 dollars. By the end of the year, the share of expensive homes in the supply portfolio accounted for 45.42 % and cheap ones - for 54.58 %.
A large portion of the portfolio (35.9 %) fell to apartments worth 85,000-95,000 dollars.
Prices per square metre of luxury housing by the end of last year increased to 3,339 dollars in the capital while in January 2013, the price was 2,120 dollars. Luxury housing rose in price mostly in Nasimi and Yasamal districts of Baku.
The director-general of the MBA Group consulting company, Nusrat Ibrahimov, believes that the rise in prices is due not only to the expansion of demolition work in the capital, but also the gradual decline in the share of cheap apartments in the supply portfolio (it is due to the reduced volume of construction) and, accordingly, the increased proportion of relatively expensive apartments.
The primary housing market also rose in price because of mass gasification as one square metre in an apartment connected to gas is 50-100 manats more expensive that in ungasified houses. The Azerigas Production Association of SOCAR connected 149 houses (30,374 apartments) in 2013 compared with 60 a year earlier. And in January of this year, SOCAR gasified 14 more new buildings (1,611 apartments).
We need to add here that such an important factor as the gasification of buildings confirms the existence of a government certificate for the house, which allows the developer to issue a bill of sale to homeowners and makes the apartment even more attractive and therefore more expensive.
But, on the other hand, according to Ibrahimov, developers are interested in selling the housing they build. Therefore, the further rise in prices on the primary market will not be as significant as expected on the secondary market, where some other processes are taking place.
The situation may also be exacerbated by the spread of information about the seismic unreliability of old residential houses in different areas of the city, high risk of earthquakes or any administrative bans. With this scenario, prices may rise by 20 % by the middle of this year.
The misleading information distributed recently about the country's Central Bank banning the issuance of housing loans can also cause an artificial price increase. This ban allegedly applies to construction companies that often sell housing in credit based on an individual contract, bypassing banks.
This report was denied by the Central Bank because it does not have the authority to issue instructions to other entities other than credit institutions operating in the country. Several major banks also denied information about the ban, saying that the situation on the market of housing loans has not changed.
Solving problems
As we see, the construction of affordable housing in Azerbaijan is becoming increasingly important just like questions of reducing rates on mortgages and expanding mortgage financing through the Azerbaijan Mortgage Fund, which are still under review, including at the Milli Maclis. As options for their resolution, the implementation of mechanisms of construction of high quality and affordable housing, the creation of private entities that will be interested in providing long-term funds to banks or subsidizing mortgage interest, as well as tools of public-private partnerships - including in the form of citizens' participation in the construction and savings banks based on the model of postwar Germany, which proved their effectiveness, are being considered.
As long as the conditions for obtaining a mortgage loan remain tough, not everyone who wants to buy a roof over their head can solve their housing problem by borrowing.
Also, as an alternative solution to existing problems and grievances, experts suggest building several high-rise houses on the site of the demolished houses and resettling residents there (if they wish to do so). "We could offer citizens apartments nearby according to the number of rooms in the demolished houses. Such a practice was used in Russia and Kazakhstan. In this case, new money does not come into circulation, which minimizes the impact of the plan to renovate the capital on the housing market," expert Bayramov says.
In any case, it is necessary to take effective measures today before the situation on the market becomes uncontrollable as the trend of growth in housing prices will undoubtedly eventually affect inflation in the country.