Vergi amnistiyası kölgə iqtisadiyyatındakı biznesi leqallaşdıra bilər
Vergilər Nazirliyi üçün ÜDM-in ikiqat çoxalmasını və iqtisadiyyatın qeyri-neft sektorunun keyfiyyətli artımını nəzərdə tutan, hökumət tərəfindən hazırlanmış "Azərbaycan 2020: Gələcəyə baxış" inkişafın uzunmüddətli konsepsiyasında əsas hədəflər müəyyənləşdirilib. Keçən ildən qurum biznes-mühitin yaxşılaşmasına, fiskal qanunvericiliyin liberallaşmasına, inzibati mexanizmlərin tam avtomatlaşdırılmasına yönəlmiş, eləcə də vergilərin könüllü ödənilməsinin stimullaşdırılmasına dair yeni islahatlar mərhələsini həyata keçirir.
Sadalanan planların reallaşdırılması ilə  yanaşı, Vergilər Nazirliyi irimiqyaslı vergi amnistiyası keçirməyə də hazırlaşır. Bu, təxminən, 2020-ci ilə qədər ölkədə gəlirlərin ümumi bəyannaməsini tətbiq etmək məqsədini daşıyır.
Problem var, həll olunmalıdır
Liberal iqtisadi siyasətin vergi inzibatçılığının təkmilləşdirilmiş mexanizmlərinin səmərəliliyi son illər dövlət vəsaitlərinin strukturunun dəyişməsi ilə təsdiq olunur. Dövlət xəzinəsinə vergi daxil olmalarının təmin elilməsi məsələsində qeyri-neft sektoru dominantlıq edir. Belə ki, onun payına 55% ümumi daxilolmalar düşür. Vergilər Nazirliyi artıq beş il ardıcıl olaraq neft sektorunda vergiqoyma bazasının genişləndirilməsi məsələsinə nəzərəçarpacaq dərəcədə böyük zaman ayırır.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən qeyd edilmiş əsas tapşırıqlardan biri - yaxın illərdə dövlət büdcəsinin bütün cari xərcləri qeyri-neft sektorundan vergi daxilolmaları hesabına ödənilməsindən ibarətdir. Həmçinin Dövlət Neft Fondundan transfertlərin isə əsasən iri investisiya layihələrinin maliyyələşməsinə yönləndirilməsi nəzərdə tutulub.
Lakin bu tapşırığın həll edilməsi üçün dövlət vergi siyasətində nəzərəçarpacaq dəyişikliklərin edilməsi zəruridir. Amma bu tapşırığı yerinə yetirmək üçün dövlət vergi siyasətində, ilk növbədə, maliyyə dövriyyəsinə bütün potensial vergi ödəyicilərinin daxil edilməsinə yönələn nəzərəçarpacaq dəyişikliklər edilməlidir. Söhbət, əsasən, hələ də "kölgəli dövriyyədə" qalan kapital və əmək resurslarının leqallaşdırılmasından gedir. Bu islahatın yekun nəticəsi əhalinin bütün əmək qabiliyyətli təbəqəsinin gəlirlərinin rəsmi şəkildə bildirilməsi mexanizminə keçməsi  olmalıdır.
"Vergi inzibatçılığı sisteminin ardıcıl təkmilləşdirilməsi ilə yanaşı, maliyyə qurumu vergilərin ümumi bəyannaməsinə keçməyə hazırlaşır. Bu, çox böyük və irimiqyaslı layihədir. Onun hazırlıq prosesinə bir neçə il lazımdır. Belə ki, ümumi bəyannaməni təcrübədə tətbiq edənə qədər, ilk növbədə, vergi amnistiyası mexanizmlərini hazırlamaq və kölgəli sektorda olan mülkiyyət və kapitalları leqallaşdırmaq lazımdır. Bu tədbirlər digər postsovet ölkələri ilə oxşar iqtisadi reallıqlara malik olan ölkəmiz üçün də kifayət qədər aktualdır", - deyə vergilər naziri Fazil Məmmədov bildirib.
Söhbət, əsasən, iqtisadiyyatın leqal sektorunda istər qeydiyyata alınmış və fəaliyyət göstərən şirkətlərin, istərsə də tamamilə "köl-gəli" biznesdə vergidən yayınma yolu ilə əldə olunmuş əmlak və gəlirlərin leqallaşdırılmasından gedir. Yeri gəlmişkən, maliyyə qurumu və digər dövlət strukturlarının səyləri nəticəsində son illər Azərbaycanda qanunsuz sahibkarlığın fəaliyyəti durmadan azalıb. Dövlət Statistika Komitəsinin araşdırmalarına əsasən, təxminən, on il bundan əvvəl şirkətlərin qeydə alınmayan istehsalı və rəsmən bəyan edilməyən gəlirlərinin payı ölkə ÜDM-in 20%-ni təşkil edirdi.
"Kölgəli bizneslə bağlı problemin kəskinliyi nəzərəçarpacaq dərəcədə azalıb: keçən il vergi uçotuna alınmadan fəaliyyət göstərən 3 mindən bir qədər artıq sahibkar və xüsusi icazə (lisenziya) almadan xidmət göstərən, təxminən, 6,7 min vergi ödəyicisi aşkar olunub. Nəzərə alsaq ki, əvvəllər hər il yüz minlərlə belə fakt qeydə alınırdı, bu, nisbətən yüksək rəqəmlər deyil. Bu pozitiv dəyişikliklərə vergi mədəniyyəti və bazarın dəyişən reallıqları səbəb olub - bu gün uçota alınmadan, yaradılan şərtlərdən, xüsusən elektron qeydiyyat sistemi və bankda elektron hesabın açılmasından istifadə etmədən fəaliyyət göstərməyin mənası yoxdur və bu, sadəcə, ciddi iş deyil", - deyə F. Məmmədov vurğulayıb. Nazirliyin Vergi cinayətləri departamenti əvvəllər bununla bağlı yüzlərlə işə baxdığı halda, son illər belə işlərin sayı, orta hesabla, 10-dək azalıb. Həmçinin əmək müqaviləsi olmadan işə götürənlərlə bağlı qanun pozuntularının sayı dəfələrlə azalıb.
Buna baxmayaraq, Azərbaycanda hələ də, əsasən, kiçik sahibkarlıq və xidmət sahəsində fəaliyyət göstərən müəyyən sayda sahibkarlar vardır ki, vergi qeydiyyatından keçməyiblər, müvafiq lisenziya olmadan fəaliyyət göstərirlər, həmçinin qeydiyyata alınmayan işçi qüvvəsindən istifadə edir və digər vasitələrlə vergi ödəməkdən yayınırlar. Vergi nəzarətinə cəlb olunmayan orta və iri sənaye və emal müəssisələrinə daha az rast gəlinir.
Vaxt - 2020-ci ilə qədərdir
Vergilər Nazirliyi amnistiyanın və ya onun reallaşmasının bilavasitə mexanizmlərinin dəqiq başlanması tarixini açıqlamayıb. Lakin ümumi qəbul olunan dünya təcrübəsi və keçən ilin yazında "Vergi sisteminin inkişafı üzrə 2013-2020-ci illər üçün Strateji Plan", qeydə alınmayan iqtisadiyyatın leqallaşdırılması prosesində tətbiq oluna biləcək bəzi tədbirlər və inzibati üsulları qeyd etməyə əsas verir. Belə ki, ortamüddətli perspektivdə qurum vergi nəzarətinin yeni mexanizmlərini formalaşdırmaq niyyətindədir. Elektron audit sisteminin tammiqyaslı tətbiqi, transfert qiymətlərinin tənzimlənməsi mexanizmi yaradılacaq, elektron ticarətə nəzarət edilməsinə dair xarici təcrübə öyrəniləcək və reallaşdırılacaq, nağdsız hesablaşmaların stimullaşdırılması həyata keçiriləcək.
Vergi bəyannamələrinin vergi orqanları tərəfindən əvvəlcədən doldurulması keçidin təmin olunması, kameral yoxlamaların keçirilməsi qaydalarının sistemləşdirilməsi planlaşdırılır, eləcə də müxtəlif vergi güzəştləri mexanizminin hazırlanması gözlənilir. Vergi imtiyazları innovasiya iqtisadiyyatının inkişaf stimullarından biri qismində artıq tətbiq olunur. Belə ki, texnoparkların inkişafını stimullaşdırmaq üçün həmin parklarda fəaliyyət göstərən hüquqi və fiziki şəxslər 7 il müddətinə, parkların idarəedici təşkilat və operatorları isə müddətsiz vergilərdən azad ediliblər. Bütün bu tədbirlər ölkədə sağlam işgüzar mühitin möhkəmlənməsinə yardım edir və nəticə etibarilə 2020-ci ilə qədər "kölgəli" biznesin böyük hissəsini aradan qaldırmağa yardım edəcək.
Beynəlxalq təcrübəyə əsaslanaraq, vergi amnistiyasının səmərəli keçirilməsi üçün növbəti şərtlərin yerinə yetirilməsi zəruridir. Cinayət cəzasının verilməməsi və uçota alınmayan biznesini leqallaşdırmaq istəyən şirkətlər haqda informasiyanın məxfiliyinin saxlanılmasına dair ciddi zəmanət verilməlidir. Vergi amnistiyası, bir qayda olaraq, vergi ödəyicilərinin vergi və digər məcburi ödənişləri üzrə borcunun ödənilməsini nəzərdə tutur. Lakin büdcəyə və büdcədənkənar dövlət fondlarına könüllü ödənilən məbləğdən cərimə və pensiyaların verilməsindən azad edilməsini də nəzərdə tutur.
Qeydə alınmamış və hər hansı bir uçotda olmayan şirkətlərə gəlincə, amnistiyanın qaydaları bir sıra hallarda onların da əsas aktivlərinə - daşınmaz əmlak, istehsal və digər avadanlıqlara şamil olunur. Lakin anbar ehtiyatları - xammal, tərkib hissələri, hazır məhsullara uçota alındıqdan sonra uyğun vergilər təyin olunur. Əlbəttə ki, vergi amnistiyası müsadirə oluna bilmə-yən xarakter daşımalıdır və geniş izahedici və təbliğatçılıq kampani-yası ilə uyğunluq təşkil etməlidir. Eyni zamanda amnistiya olunan şirkətlər gəlirləri haqda məlumatı gələcəkdə də gizlədəcəkləri halda, üzləşəcəkləri real təhlükəni anlamalıdırlar - vergi amnistiyası  birdəfəlik xarakter daşıyır. Sahibkarların bütün sonrakı fəaliyyəti vergi və mülki məcəllələrinin maddələrinə uyğun qurulmalıdır.
Gözlənilir ki, Azərbaycanda vergi amnistiyasının uğurlu keçirilməsi, ölkəmizə də 2020-ci ilə qədər vətəndaşların əmlakının və gəlirlərinin ümumi bəyannaməsi sisteminə keçməsinə imkan verəcək. "Ümumi bəyannamə üzrə hazırlıq işləri altı-yeddi il sonra yekunlaşmalıdır. Ümumi bəyannamənin tətbiq olunması nazirlik qarşısında qoyulan strateji məqsəddir. Bu, son dərəcə çətin prosesdir və onun fəallaşmasında vətəndaş cəmiyyəti iştirak etməlidir", - deyə vergilər nazirinin müşaviri Ələkbər Məmmədov bildirib. Onun sözlərinə görə, hazırda Azərbaycanda, təxminən, 538 min vergi ödəyicisi var. Onlara 2 300 vergi müfəttişi xidmət göstərir. Lakin ümumi bəyannamə sisteminin tətbiqindən sonra, söhbət milyonlarla vergi ödəyicisindən gedəcək. Azərbaycan əhalisi artıq 9,4 mln. nəfərə çatıb. Ölkənin iqtisadi fəal hissəsi isə 5,4 mln. təşkil edir. Ona görə də bu prosesdə və vergi ödəyicilərinin sayının kəskin artmasına tam gücü ilə hazır olmaq üçün, maliyyə qurumlarının qarşısında böyük iş durur.
VERGİ AMNİSTİYALARININ BEYNƏLXALQ TƏCRÜBƏSİ
Vergi amnistiyasının xrestomatiya nümunəsi 1988-ci ildə İrlandiyada yaşanıb. Belə ki, həmin vaxt bu dövlətin büdcəsinə daxil olan qalıq ÜDM-in 2,5%-ni təşkil edib. Vergi amnistiyasının bu cür uğurlu nümunəsi Böyük Britaniyada da qeydə alınıb. Bu sistem sayəsində qeydə alınmayan offşor, xaricdəki hesab sahiblərinin böyük əksəriyyətini üzə çıxarmaq mümkün olub. ABŞ-da mütəmadi olaraq ayrı-ayrı ştatların səviyyəsində amnistiya keçirilir: 1982-ci ildən 1997-ci ilə qədər 35 ştat müxtəlif vergi amnistiya proqramı həyata keçirib. Bu tədbirlər çərçivəsində yerli büdcələrə, ümumilikdə, 2,1 mlrd. dollar vəsait daxil olub. Daha bir nümunə Hindistanı göstərmək olar. Bu ölkədə tətbiq edilən müvafiq sistem sayəsində kiçik şirkətlər və fərdi sahibkarlar ənənəvi olaraq dominantlıq edirlər. 1997-ci ildə təşkil edilmiş amnistiya, 466 mindən artıq vergi ödəyicisini əhatə edib və təxminən, 2,5 mlrd. dollar toplanıb. Bundan başqa, 8,2 mlrd. dollar həcmində (əvvəllər gəlir vergisindən gizlədilirmiş) aktivlər bəyan olunub. Vergi amnistiyaları müxtəlif uğur dərəcələri ilə MDB ölkələrində də keçirilib - Moldova, Rusiya, Qazaxıstan. Moldovada 2007-ci ildə may ayından iyula qədər 32 min insanın gəlirlərini yenidən bəyan etmək mümkün olub. Qazaxıstanda isə amnistiya zamanı 6,8 mlrd. dollar leqallaşdırılıb. Bir sözlə, Qazaxıstan 2015-ci ildən 2017-ci ilə qədər vətəndaşların gəlirlərinin və əmlakının ümumi bəyannaməsinə mərhələli şəkildə keçməyi planlaşdırır.

Налоговая амнистия поможет легализовать действующий в теневой экономике бизнес
Министерству налогов отведены ключевые позиции в разработанной правительством долгосрочной концепции развития "Азербайджан-2020: взгляд в будущее", предусматривающей удвоение ВВП и качественный рост ненефтяного сектора экономики. С прошлого года ведомство осуществляет новый этап реформ, направленный на оздоровление бизнес-среды, либерализацию фискального законодательства, полную автоматизацию административных механизмов, а также стимулирование добровольности оплаты налогов. По мере реализации перечисленных планов Минналогов готовится объявить масштабную налоговую амнистию, чтобы ориентировочно к 2020 году внедрить в стране систему всеобщего декларирования доходов.
Есть проблема, требуется решение
Эффективность либеральной экономической политики и модернизируемых механизмов налогового администрирования подтверждается изменением структуры государственных финансов в последние годы. Ненефтяной сектор однозначно доминирует в вопросе обеспечения налоговых поступлений в государственную казну, на его долю приходится свыше 55% всех поступлений. Минналогов уже пятый год подряд уделяет заметно больше времени вопросам расширения налогооблагаемой базы в ненефтяном секторе экономики. Одна из базовых задач, сформулированных президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, состоит в том, чтобы уже в ближайшие годы все текущие расходы госбюджета оплачивались, в основном, за счет налоговых поступлений от ненефтяного сектора, а трансферты из Государственного нефтяного фонда направлялись преимущественно на финансирование крупных инвестиционных проектов.
Однако для решения такой задачи необходимы заметные перемены в государственной налоговой политике, прежде всего направленные на включение в фискальный оборот всех потенциальных налогоплательщиков. Речь, в частности, идет о легализации все еще находящихся в "теневом" оборотекапиталов и трудовых ресурсов. Конечным итогом этой реформы должно стать подключение к механизму декларирования доходов всех трудоспособных слоев населения.
"Наряду с последовательной модернизацией системы налогового администрирования фискальное ведомство готовится к введению всеобщего налогового декларирования, - сообщил министр налогов Фазиль Мамедов. - Это масштабный и сложный проект, и процесс его подготовки займет несколько лет, так как до введения практики всеобщего декларирования в первую очередь следует разработать механизмы налоговой амнистии и легализовать находящиеся в теневом секторе собственность и капиталы. Эти меры достаточно актуальны и для нашей страны, имеющей схожие экономические реалии с другими государствами постсоветского пространства".
Речь, в частности, идет о легализации имущества и доходов, приобретенных путем уклонения от налогов как у зарегистрированных и действующих в легальном секторе экономики компаний, так и у полностью "теневого" бизнеса. К слову говоря, усилиями фискального ведомства и других государственных структур за последние годы проявления нелегального предпринимательства в Азербайджане неуклонно сокращались. Согласно исследованиям Госкомстата, около десятилетия назад доля неучтенного производства и недеклаpиpуемой прибыли компаний достигала порядка 20% от ВВП страны. "Острота проблемы, связанной с теневым бизнесом, заметно смягчилась: в прошлом году было выявлено чуть более 3 тысяч предпринимателей, действовавших без постановки на налоговый учет, и около 6,7 тысячи налогоплательщиков, оказывавших услуги без специальных разрешений (лицензий). Это сравнительно небольшие цифры, если учесть, что раньше ежегодно фиксировались сотни тысяч таких фактов. Этим позитивным переменам способствовали рост налоговой культуры и меняющиеся реалии рынка - сегодня действовать без учета, не пользоваться созданными условиями, в частности системой электронной регистрации и электронного открытия счета в банке, не имеет смысла и просто несерьезно", - подчеркнул Ф.Мамедов. Если раньше департамент по налоговым преступлениям министерства рассматривал сотни дел, связанных с подобными фактами, то в последние годы их среднее число сократилось до десяти в год. Также в разы сократилось число нарушений, связанных с использованием наемных работников без заключения трудовых договоров.
Тем не менее в Азербайджане все еще действует определенное число предпринимателей, преимущественно задействованных в сфере малой торговли и сервиса, не прошедших налоговую регистрацию, действующих без соответствующих лицензий, использующих незарегистрированную рабочую силу или иными способами уклоняющихся от уплаты налогов. Гораздо реже встречаются средние и крупные промышленные и перерабатывающие предприятия, не вовлеченные в налоговый контроль.
Срок - до 2020 года
Минналогов пока еще не назвало точных сроков начала амнистии или непосредственных механизмов ее реализации. Однако общепринятая мировая практика и утвержденный весной прошлого года стратегический план по развитию налоговой системы на 2013-2020 годы дают основание обозначить некоторые мероприятия и административные методы, которые могут быть применены в процессе легализации неучтенной экономики. Так, в среднесрочной перспективе ведомство намерено сформировать новые механизмы налогового контроля. Будет внедрено полномасштабное применение системы электронного аудита, отработана практика регулирования трансфертных цен, изучен и имплементирован зарубежный опыт по контролю над электронной торговлей, расширено применение безналичных расчетов. Планируется обеспечить переход на предварительное заполнение налоговых деклараций, систематизировать правила проведения камеральных проверок, а также ожидается разработка механизма различных налоговых льгот. Налоговые преференции уже применяются в качестве одного из стимулов развития инновационной экономики. Так, для стимулирования деятельности технопарков задействованные здесь физические и юридические лица освобождаются от налогов на семь лет, а операторы и управляющие организации - бессрочно.
Все эти меры способствуют укреплению здоровой деловой атмосферы в стране и, как следствие, помогут изжить большую часть проявлений "теневого" бизнеса к 2020 году.
Основываясь на международном опыте, для эффективного проведения налоговой амнистии необходимо выполнение следующих условий. Должны быть предоставлены серьезные гарантии уголовной ненаказуемости и сохранена конфиденциальная информация о компаниях, пожелавших легализовать неучтенную часть своего бизнеса. Налоговая амнистия, как правило, предусматривает погашение задолженности по налоговым и другим обязательным платежам налогоплательщиков, но при этом освобождение от уплаты штрафов и пеней с сумм добровольно уплачиваемых платежей в бюджет и внебюджетные государственные фонды. Что касается незарегистрированных и находящихся вне какого-либо учета компаний, то правила амнистии в ряде случаев распространяются и на их основные активы - недвижимость, производственное и иное оборудование. Однако складские запасы - сырье, комплектующие, готовая продукция после учета облагаются соответствующими налогами. Разумеется, налоговая амнистия должна носить неконфискационный характер и сочетаться с широкой разъяснительной и пропагандистской кампанией. В то же время амнистируемые компании должны осознавать реальную угрозу наказания в случае дальнейшего сокрытия доходов - налоговая амнистия носит одноразовый характер, и вся последующая деятельность предпринимателей должна строиться на соответствующих статьях Налогового и Гражданского кодексов.
Ожидается, что успешное проведение налоговой амнистии в Азербайджане позволит и нашей стране к 2020 году перейти на систему всеобщего декларирования доходов и имущества граждан. "Подготовительные работы по всеобщему декларированию должны завершиться через шесть-семь лет. Введение всеобщего декларирования является стратегической целью, поставленной перед министерством, - это весьма сложный процесс, в активизации которого должно участвовать и гражданское общество", - заявил советник министра налогов Алекпер Мамедов. По его словам, в настоящее время в Азербайджане зарегистрированы порядка 538 тысяч налогоплательщиков, которых обслуживают 2300 налоговиков, но после введения системы всеобщего декларирования речь будет идти о миллионах налогоплательщиков. Население Азербайджана уже достигло 9,4 миллиона человек, а его экономически активная часть составляет 5,4 миллиона. Поэтому фискальным органам предстоит большая работа, чтобы в полной мере быть готовыми к этому процессу и резкому увеличению числа налогоплательщиков.
МЕЖДУНАРОДНЫЙ ОПЫТ НАЛОГОВЫХ АМНИСТИЙ
Хрестоматийным образцом является налоговая амнистия 1988 года в Ирландии, когда в бюджет этой страны поступило недоимок в объеме 2,5% от ВВП. Столь же успешной была налоговая амнистия в Великобритании, выведшая в "свет" значительную часть держателей незадекларированных оффшорных, зарубежных счетов. В США регулярно проводятся амнистии на уровне отдельных штатов: с 1982 по 1997 год 35 штатов провели в жизнь различные программы налоговых амнистий, в ходе которых местные бюджеты пополнились в общей сложности на $2,1 млрд. Еще один пример - Индия, где традиционно преобладают небольшие компании и индивидуальные предприниматели. В ходе организованной в 1997 году индийской амнистии, охватившей свыше 466 тысяч налогоплательщиков, было собрано порядка $2,5 млрд. Помимо этого были продекларированы активы (приобретенные на ранее скрытые от налогов доходы) на сумму $8,2 млрд. Налоговые амнистии с разной степенью успешности проводились также и в странах СНГ - Молдове, России, Казахстане. В Молдове с мая по июль 2007 года удалось задекларировать доходы 32 тысяч человек, а в Казахстане в ходе амнистии было легализовано $6,8 млрд. К слову, Казахстан планирует поэтапно перейти на систему всеобщего декларирования доходов и имущества граждан с 2015 по 2017 год.