KRALIN HAKİMİYYƏTİ ŞƏRİN HAKİMİYYƏTİNƏ QARŞI
Səudiyyə Ərəbistanının Azərbaycanda fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Müsaid İbrahim Əs-Süleym "R+"a müsahibə verdi
- Bugünkü Səudiyyə Ərəbistanının həm dünyada, həm də ərəb aləmindəki yeri və mövqeyi barədə nə deyərdiniz? Dünyada baş verən proseslər fonunda Səudiyyə Ərəbistanını söz sahibi hesab etmək olar?
- Ərazisində müqəddəs məbədlərin olduğuna görə Səudiyyə Ərəbistanı Krallığı müsəlmanlar arasında xüsusi yerə sahibdir. Eyni zamanda sülh və ədalətin bərqərar olması, dünyanın kasıb və möhtac xalqlarının inkişafı uğrunda göstərdiyi daimi səylərinə görə bu ölkə beynəlxalq birlikdə mühüm mövqeyə malikdir. Krallıq ən böyük donor ölkə və beynəlxalq inkişafın əsas tərəfdaşı hesab olunur. Belə ki, ayrılan yardımların ümumdaxili məhsuldakı faiz nisbətinə görə Krallıq dünyada ən qabaqcıl ölkədir. Bu yardımlar ölkə ÜDM-in 1,5 faizini təşkil edir. Bundan əlavə Krallıq humanitar aksiyaların maliyyələşdirilməsi üçün xeyriyyə yardımlarına görə son illər dünya dövlətlərinin ön sırasındadır. Krallığın ayırdığı yardım, kredit və dotasiyaların həcmi 100 milyard dollara çatmışdır. Bu yardımlardan dünyanın 75 dövləti faydalanmışdır ki, onların əksəriyyəti müsəlman ölkəsidir.
- Səudiyyə Ərəbistanı təhsil, mədəniyyət sahəsində qərbə çox meyillidir. Niyə daha çox Qərb təhsili, Şərq yox?
- Səudiyyə Ərəbistanı Krallığı daim bütün xalqlara və sülhsevər mədəniyyətlərə açıq olmağa çalışır. Konkret təhsil sahəsinə gəlincə isə Krallıq "Xaricdə Təhsil üzrə Kral Abdullah Proqramı" çərçivəsində səudiyyəli oğlan və qız tələbələri ali təhsilin bütün mərhələlərində oxumaq üçün dünyanın qabaqcıl ölkələrinə, o cümlədən Yaponiya, Çin, Koreya, Hindistan, Malayziyaya göndərir ki, onların elmi və mədəni təcrübəsindən faydalansınlar. 2013-/2014-cü dərs ili ərzində Təhsil Nazirliyinin rəhbərliyi altında xaricdə təhsil üçün göndərilən tələbə və işçilərin sayı 120 minə çatmışdır ki, onların illik xərci, təxminən, 6 mlrd. $ təşkil edir. Ümumiyyətlə, təhsil sektoru ölkə büdcəsinin 25%-ni əhatə edir. Təkcə, bu il Krallıqda əsas təhsil, ali təhsil və işçi qüvvəsinin hazırlığı sahəsinə 56 mlrd. $ ayırmışdır.
- Yeri gələndə Səudiyyə Ərəbistanı müsəlman ölkələri arasında baş verən narazılıqlara, müharibələrə fəal şəkildə müdaxilə edir. Siz kimin tərəfindəsiz? Güclülərin, yoxsa ədalətin?
- Krallığın xarici siyasətinin əsas prinsiplərindən biri başqa dövlətlərin daxili işinə qarışmamaqdır və o bütün ixtilaflı məsələləri və müharibələri daim sülh yolu ilə həllinə çağırır. Krallıq yarandığı gündən bu yana bütün güc və imkanlarını bir yerə toplayaraq onu islam dünyasına xidmətə həsr etmişdir. O, həmişə ədalətin yanındadır. Suriya problemi buna ən gözəl nümunədir. Belə ki, Krallıq bu böhranın sülh yolu ilə həllinə nail olmaq üçün beynəlxalq birliyə öz yardımını təklif edir.
- Ötən il dünya mətbuatında ən çox əks-səda doğuran mövzulardan biri də Səudiyyə Ərəbistanı kəşfiyyat idarəsi rəhbəri şahzadə Bəndər bin Sultanın Moskva səfərləri və bu səfərlərdə Rusiyanın Suriyanı dəstəkləməyəcəyi halda rəsmi Moskvaya cazibədar təkliflər, əks təqdirdə Soçi Olimpiadasının təhlükəsizliyi ilə bağlı üstüörtülü şəkildə təhdid etməsi idi. Qərb mətbuatında yayılmış bu fikirləri necə şərh edərdiniz?
- Sualınızın axırıncı hissəsindəki məlumat qətiyyən düzgün deyil. Krallığın bu cür vasitələrə əl atması mümkün deyil. Əvvəlcə dediyim kimi, biz Krallıq olaraq bütün məsələlərin sülh yolu ilə həll olunmasına səy göstəririk. Cənab şahzadə Bəndər bin Sultanın Rusiyaya səfərinin məqsədi Krallığın bu səylər çərçivəsində məsləhətləşmələr aparmaq və Suriya böhranının dinc həll yolunu tapmaqdan ibarət idi.
- Səudiyyə Ərəbistanı dünyanın ən böyük neft ölkələrindən biridir. Bu sərvətin bu ölkənin tale- yindəki rolu barədə nə deyərdiniz? Neft asılılığı ölkəni hara aparır? Və demək olarmı ki, Səudiyyə Ərəbistanında neft asılılığı azalmaqdadır?
- Təbii, inkar etmirik ki, Allah Krallığa bu sərvəti bəxş edib. Krallıq hökuməti isə həmişə bu sərvətdən vətən və vətəndaşın xeyrinə istifadə etməyə çalışır. Eyni zamanda digər gəlir mənbələrini də təşviq və inkişaf etdirir. Neft asılılığını azaltmaq və digər sektorlarda istehsal gücünü artırmaq üçün çoxşaxəli iqtisadi baza yaradılmasına milyardlarla vəsait və investisiya sərf olunur. Bütün bunların nəticəsidir ki, ÜDM-in istehsalı illik 6% olmaqla qeyri-neft sektoru 4 dəfə artmışdır. Qeyr-neft sektorunun ÜDM-dəki payı 35%-dən 67%-ə yüksəlmişdir. Habelə qeyri-neft gəlirlərinin ümumi dövlət gəlirlərindəki payı 16%-dən 22%-ə qədər çoxalmışdır.
- Müsəlmanların müqəddəs şəhəri olan Məkkəni ziyarət etmək milyonlarla müsəlmanın arzusudur. Sizcə, bütün bu ziyarət niyyətində olanların hamısının azrusunun reallaşması nə vaxtsa mümkün ola bilərmi?
- Elə bizim də arzumuz budur ki, milyonlarla müsəlmanın Məkkeyi-mükərrəmə və müqəddəs yerləri ziyarət etmək arzuları həyata keçsin. Bu məqsədlə Məkkədəki Müqəddəs Məscidin tutumunu üç milyona çatdırmaq, səy və təvaf yerlərini genişləndirmək üçün Krallıq hökuməti keçmişdə olduğu kimi, hal-hazırda da bir çox layihələr həyata keçirir. 2015-ci ilin ortalarında başa çatacaq son layihədən sonra təvaf yerinin tutumu saatda 48 min nəfərdən 105 min nəfərədək arta-caqdır.
- Məkkə ziyarəti Səudiyyə Ərəbistanı üçün nə deməkdir? Və onu turizmin əsaslarından biri saymaq olar?
- Səudiyyə Ərəbistanı Krallığı zəvvarlara gəlir mənbəyi və ya turist gözü ilə baxmır. İslam və müsəlmanlara xidmət etməyi özünə borc bildiyindən, onların qulluğunda duraraq, ayinləri rahat şəkildə icra edə bilmələri üçün onlara münasib şərait yaradır. Keçmişdə olduğu kimi indi də mükəmməl xidmət sistemi yaradılması ilə bağlı milyardlarla rial məbləğində nəhəng layihələr həyata keçirir. Burada məqsəd gəlir götürmək deyil, ayinlərin asan və sərbəst icrasına şərait yaratmaqdır.
- Kral həftənin bir günü adi vətəndaşları qəbul edir. Doğrudanmı, Kral adi vətəndaşlarla şəxsən görüşüb, onların dərdini öz dillərindən eşitmək istəyir? Bu, PR-aksiya kimi qəbul edilmir ki?
- Kral Abdullah (Allah onu hifz etsin) xalqla görüşür, bir yerdə oturub söhbət edir, problemlərini dinləyir. Bu, onun hələ kral olmadığı vaxtdan indiyə kimi uzun illərdən bəri adət etdiyi bir şeydir. Elə vaxtlar olur ki, vətəndaşların əhvalını yoxlamaq üçün özü onları ziyarət edir. Ehtiyac duyduğu halda hər bir Səudiyyə vətəndaşı Kralla görüşə bilər. Bu da ki, rəhbərliklə xalqın möhkəm əlaqəsinə dəlalət edir.
- Bu yaxınlarda Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının Baş İnvestisiya Qurumunun sədri Əbdüllətif bin Əhməd Əl-Osman Bakıda oldu. Ümumiyyətlə, ərəb biznesmenləri Azərbaycanda daha çox hansı sahələrə investisiya qoymaqda maraqlıdırlar?
- Baş İnvestisiya İdarəsi sədrinin rəhbərliyi ilə hökumət rəsmiləri və iş adamlarından təşkil olunmuş 65 nəfərlik nümayəndə heyətinin səfəri, keçən ilin dekabr ayında Bakıda hökumətlərarası birgə əməkdaşlıq komissiyasının III toplantısının keçirilməsi ilə bağlı idi. Səfər əsnasında bir sıra müvafiq sənədlər imzalanmış, səudiyyəli və azərbaycanlı investorlar arasında səmərəli görüşlər keçirilmiş, sənaye, kənd təsərrüfatı və xidmət və sair sahələrə investisiya qoyulması üçün birgə əməkdaşlıq imkanları müzakirə olunmuşdur. Arzu edirik ki, Allahın köməyi ilə bu səfərin bəhrəsi olaraq bir çox birgə layihələr üzə çıxacaq.
- Səudiyyə Ərəbistanında azərbaycanlı həkimlər çalışır. Bu, hansı zərurətdən irəli gəlir?
- Səudiyyə Ərəbistanı Krallığı peşakar mütəxəssislərə ehtiyac du-yur və onları ölkəyə gətirməyə çalışır. İllərdir ki, məharət və işbilənliyini sübut etmiş azərbaycanlı həkimlərin onların sırasında olması heç də qəribə deyil. Azərbaycanlı həkimlərin Krallıqda işləməsi, iki ölkə arasında səhiyyə sahəsindəki əlaqələrin uğurundan xəbər verir. Ölkələrimiz arasında bu sahədə təcrübə mübadiləsi etmək üçün Krallığın böyük imkanları vardır. Belə ki, Krallıq bir çox xəstəliklərin müalicəsi, xüsusən də patologiya, ürək və qaraciyər cərrahiyyəsi sahəsində istinadgaha çevrilmişdir. Onun xəstəxanalarında onlarla uğurlu ürək və qaraciyər nəqli əməliyyatları icra olunmuşdur. Tibb sahəsində Krallığın əldə etdiyi, bəlkə də, ən böyük nailiyyət siam əkizlərinin ayrılması əməliyyatlarıdır. Allahın köməyi, sonra İki Müqəddəs Məscid Xadimi Kral Abdullah bin Əbdüləzizin göstərişləri nəticəsində Krallıq misilsiz uğura imza atmış, "Humanizm Krallığı" adını qazanmışdır.
- İkitərəfli münasibətlər baxımından perspektivdə nələr gözlənilir?
- Səudiyyə Ərəbistanı Krallığı ilə Azərbaycan Respublikası arasındakı yüksək qardaşlıq əlaqələri- qarşılıqlı hörmət, səmimi dostluq, müştərək islam irsi, iki ölkə mənafeyi çərçivəsində əməkdaşlıq və tam koordinasiyaya əsaslanır. Hamımız üçün fəxr və qürur mənbəyi olan bu əlaqələr İki Müqəddəs Məscid Xadimi Kral Abdullah bin Əbdüləziz və onun qardaşı zati-aliləri Prezident İlham Heydər oğlu Əliyevin diqqət və qayğısı sayəsində inkişaf edir. Hal-hazırda Azərbaycan Respublikasındakı qardaşlarımız ilə birgə ölkələrimiz arasındakı bu əməkdaşlığın səviyyəsini bütün sahələr üzrə, xüsusən də ticarət, investisiya və mədəniyyət sahəsində inkişaf etdirməyə çalışırıq.
- Bütün islam dünyasını əhatə edən İslam Konfransı Təşkilatı dəfələrlə Dağlıq Qarabağın Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü təsdiq etməsi barədə qətnamə qəbul edib. Bu sənədlərin qəbulu problemin həllində nə kimi rola malikdir?
Təşkilat bir çox konfranslar keçirib və Dağlıq Qarabağ məsələsi ilə bağlı qərarlar qəbul edib. Biz Səudiyyə Ərəbistanı Krallığı olaraq istər bu qərarlar, istərsə də digər beynəlxalq təşkilatların qərarlarına uyğun olaraq bu məsələdə Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyünü dəstəkləyirik. Ümid edirik ki, bu qərarlar problemin sona çatmasına töhfə verəcək və bu region sülh və əmin-amanlığa qovuşacaq.
- Cənab səfir, müsahibəyə görə çox sağ olun. Bizim söhbətə hansısa əlavəniz varmı?
- Mən də öz növbəmdə bu cür mühüm məsələlərin işıqlandırılmasında göstərdiyiniz səylərə görə sizə təşəkkürümü bildirirəm. Habelə kütləvi informasiya vasitələrinin xalqlar və ölkələr arasında körpülərin yaradılması və gücləndirilməsində, oxucuları düzgün informasiya ilə maarifləndirilməsində olan rolunu yüksək qiymətləndirirəm. İcazənizlə əlavə etmək istərdim ki, son zamanlar bəzi kütləvi informasiya vasitələrində Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının adını radikal və terrorçu qrupların maliyyələşdirilməsi ilə əlaqəli məsələlər ilə bağlamaq cəhdlərini müşahidə edirəm. Sizə və əziz oxuculara bildirmək istərdim ki, Səudiyyə Ərəbistanının özü dünyada terrordan ən çox əziyyət çəkən dövlətdir və terror və ekstremizmin bütün forma və təzahürlərinə qarşı çıxış edir. Mənim ölkəm bütün beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində terrorizmlə mübarizə işinə dəstək verərək, bu bəlanın qarşısının alınması və onunla mübarizə işində mühüm regional və beynəlxalq təşəbbüslərlə çıxış etmişdir. Bu təşəbbüslərdən biri də İki Müqəddəs Məscidin Xadimi Kral Abdullah bin Əbdüləziz Əl Səudun təklifi ilə BMT-nin himayəsi altında Terrorla Mübarizə üzrə Beynəlxalq Mərkəzin təsis edilməsidir. Bu Mərkəzin effektiv fəaliyyəti üçün ölkəmiz tərəfindən oraya 100 mln. $ həcmində maliyyə yardımı ayrılmışdır. Bütün bunlar bir daha təsdiq edir ki, Krallıq dünyanın hər yerində, hər cür terror, ekstremizm və zorakılığın əleyhinədir.

POWER OF THE KING AGAINST POWER OF EVIL
Interview with R+ Musaid bin Ibrahim es-Suleim, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Kingdom of Saudi Arabia to Azerbaijan
- What can you say about the place and role of Saudi Arabia today in the world in general and the Arab world in particular? Can you say that your country is as good as its word in the light of current events in world politics?
- The Kingdom of Saudi Arabia, on whose territory Islamic holy places are situated, has a special place among Muslims. At the same time this country occupies important positions in the international community by virtue of its constant efforts towards the restoration of peace and justice and the development of the poor and needy peoples of the world. Our kingdom is believed to be the largest donor-country and a basic partner in international development. Our kingdom is in first place in the ratio of allocated aid to GDP. The amount of aid we have allocated is 1.5 per cent of the country's GDP. In addition, in recent years the kingdom has moved into the forefront in terms of donations to humanitarian projects. The amount of aid, loans and subsidies allocated by the country is in excess of 100bn dollars. This aid has been used by 75 countries, most of which are Muslim.
- Saudi Arabia conducts a pro-Western policy in education and culture. Why western education and not eastern?
- The Kingdom of Saudi Arabia has always tried to be open with all peoples and peace-loving cultures. As far as the education sphere specifically is concerned, within "King Abdullah's education programme" the Kingdom sends young people away to get a higher education in such leading countries as Japan, China, Korea, India and Malaysia to benefit from their academic and cultural experience. In the 2013-14 academic year 120,000 people were sent abroad through the Education Ministry to study and work at a cost of about 6bn dollars. A total of 25 per cent of the budget is spent on education. This year alone 56bn dollars have been allocated for basic and higher education, as well as vocational training.
- At times Saudi Arabia has actively intervened in disputes or wars between Muslim countries. Whose side are you on - the side of force or justice?
- One of the basic principles of the Kingdom is non-interference in the internal affairs of other states, and we are always advocating a peaceful solution to all conflicts and wars. Since our foundation the Kingdom has concentrated all its efforts and opportunities towards serving the Islamic world. We always favour justice. The Syrian problem is a vivid example. The Kingdom of Saudi Arabia offers the international community its assistance in achieving a peaceful solution to the Syrian crisis.
- Incidentally, last year the news of the visit to Moscow by the head of the Saudi Arabian intelligence service, Prince Bender bin Sultan, had a big impact in the world's press. It was alleged that he had made tempting proposals in exchange for Russia's refusal to support the Syrian regime. Otherwise, bin Sultan would covertly threaten the security of the Sochi Olympics. Would you like to comment on these reports in the western press?
- There is absolutely no truth whatever in the last part of your question. The Kingdom cannot resort to such means. As I have already said, we are offering all efforts to solve questions by peaceful means. It was precisely for consultations as part of our efforts and search for a peaceful solution to the Syrian crisis that Prince Bender bin Sultan made his visit to Russia.
- Saudi Arabia is one of the world's biggest oil states. What can you say about the role of this wealth in the destiny of the state? Where will dependence on oil lead the country? Would you say that oil dependence is on the wane in Saudi Arabia?
- Naturally, we don't deny that God has given us this wealth. The government is always trying to use this wealth for the benefit of the country and its citizens. At the same time, other sources of state revenue are being encouraged and developed. Billions of dollars are being invested in reducing oil dependence and increasing the production potential of other sectors. As a result, the production of non-oil GDP has increased fourfold with an overall growth of the gross product of 6 per cent. The ratio of the non-oil sector to GDP has risen from 35 to 67 per cent, and the ratio of non-oil revenues to the country's overall income has increased from 16 to 22 per cent.
- The pilgrimage to holy Mecca is the sacred dream of millions of Muslims. How possible is it do you think for everyone to carry out this dream?
- We also hope that the dreams of millions to visit holy Mecca will come true. With this in mind, the government will continue to carry out a number of projects to increase the capacity of the Holy Mosque to three million, extending the area for carrying out their necessary rituals. When the latest project is completed in the middle of 2015 the capacity of the area for the tawaf (the ritual circling of the Ka'bah during the hajj) will increase from the present 48,000 to 105,000 people per hour.
- What does Mecca mean for Saudi Arabia? Would it be correct to consider this holy place a basis for tourism?
- The Kingdom of Saudi Arabia does not see pilgrims as tourists or a source of income. Our country considers its duty to serve Muslims and to create favourable conditions for them to carry out their rituals in comfort. As in the past, so now billions of rials are being invested in huge projects to create a more modern system to help the pilgrims. At the same time, the aim is not to extract revenue but to create conditions for the free and unhindered conduct of rituals.
- Once a week the King receives ordinary citizens. Does he really want to be seen personally with the people and to listen to their problems directly? Is this not perceived as a PR exercise?
- King Abdullah (may God protect him) meets the people, chats with them and listens to their problems. These are ordinary working days for him and he gets used to this long before he becomes king. He sometimes goes to visit people to see how they feel in their own environment. If necessary any citizen of Saudi Arabia can meet him. This shows the close link between the authorities and the people.
- Recently the head of Saudi Arabia's main investment department, Abdullatif bin Ahmed al-Osman visited Baku. What spheres of the Azerbaijani economy are of interest to Arab businessmen?
- The visit to Baku by members of the government and businessmen in a delegation of 65 led by the chairman of the main investment directorate took place last December. It was linked with the third session of the joint inter-governmental commission on cooperation that was being held here. During the visit a number of documents were signed, useful meetings were held between Saudi and Azerbaijani investors and possibilities for cooperation and investment in industry, agriculture, the services sphere, and so on, were discussed. We hope that a lot of joint projects will arise as a result of this visit.
- There are a lot of Azerbaijani doctors working in Saudi Arabia. What was the need for this?
- The Kingdom of Saudi Arabia is experiencing a need for qualified specialists and has been trying to attract them to the country. It is not surprising that among these are Azerbaijani doctors who for years have been proving their experience and professionalism. This is testimony to the cooperation between our two countries in the health sphere. Our Kingdom has great potential for exchanging experience in this field. Saudi Arabia has become a centre for the treatment of many diseases, especially various disorders and heart and liver surgery. Dozens of successful heart and liver transplant operations have been carried out in our clinics. The biggest achievement in the field of medicine is the separation of Siamese twins. With God's help, following instructions by the Custodian of the Two Holy Mosques King Abdullah bin Abdulaziz al-Saud, our Kingdom puts its name to unprecedented success and has won the title of the "Kingdom of humanity".
- What can you expect from the point of view of the development of bilateral relations?
- The fraternal relations between the Kingdom of Saudi Arabia and the Azerbaijani Republic are based on mutual respect, open friendship, a common Islamic heritage, cooperation and complete coordination based on the two countries' interests. These relations, which are a reason for pride for all of us, are developing thanks to the Custodian of the Two Holy Mosques King Abdullah bin Abdulaziz al-Saud and his brother, the Most Reverend President Ilham Heydar oglu Aliyev. We are trying to develop these relations with our brothers in the Azerbaijani Republic in all spheres, especially trade, investments and culture.
- The Islamic Conference Organization, which embraces the whole of the Islamic world, has more than once adopted resolutions on the Nagornyy Karabakh conflict and recognition of Azerbaijan's territorial integrity. What role are these documents playing in a settlement to the conflict?
- The organization has held many conferences and has adopted decisions on the Nagornyy Karabakh question. As the Kingdom of Saudi Arabia we support the territorial integrity of the Azerbaijani Republic in this question in line with the decisions and resolutions of other international organizations. We hope that these decisions will help towards a settlement of the problem and that peace and calm will return to the region.
- Mr Ambassador, thank you for the interview. What else would you like to add to our conversation?
- I would like to thank you for raising such important questions. I highly appreciate the role of the media in developing and strengthening ties between peoples and countries and in providing readers with correct information. With your permission, I would like to add that recently in some of the local media there have been attempts to link the Kingdom of Saudi Arabia with the funding of radical and terrorist groups. I would like to say to your dear readers that Saudi Arabia herself suffers more than anyone in the world from this and opposes terror and extremism in all its forms and manifestations. My country, while supporting all international anti-terrorist organizations, has come out with regional and international initiatives in the struggle against this evil and to prevent it.
One of these initiatives is the proposal by the Custodian of the Two Holy Mosques King Abdullah bin Abdulaziz al-Saud to create an international centre for the struggle against terrorism under the aegis of the UN. Our country has allocated financial aid to the sum of 100m dollars for the effective work of this centre. All this once again shows that the kingdom opposes terrorism, extremism and violence in any part of the world.