CƏHALƏTLƏ SOVRULMUŞLAR
Son zamanlar Suriya müharibəsində radikal müxalifətin sıralarında döyüşərək həlak olan azərbaycanlıların sayı artıb. Azərbaycan ictimaiyyəti ölkə vətəndaşlarının yad müharibədə iştirakına dair xəbərləri həyəcanla qarşılayır. Xüsusən ona görə ki, bu könüllülərin əksəriyyəti dini şüarlar altında gizlənən ekstremizm rəmzləri altında döyüşür. Bu, Azərbaycan dövlətinin təhlükəsizliyinə və inkişafına ciddi təhdid yaradır.
Müxtəlif məlumatlara görə, Suriyada gedən döyüşlərdə həlak olmuş azərbaycanlıların sayı 100-ə yaxındır.
Rəsmi Bakı radikal islamçıların hərbi sahədəki fəallığını qəti şəkildə pisləyir. Ölkənin xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Bakıda səfərdə olan niderlandlı həmkarı Frans Timmermansla birgə keçirdiyi mətbuat konfransında deyib: "Biz Azərbaycan vətəndaşlarının heç bir yerdə, o cümlədən Suriyadakı hərbi əməliyyatlarda iştirakını və həlak olmasını istəmirik".
Azərbaycan vətəndaşlarının Suriya müharibəsində iştirakından ciddi narahatlığını Milli Məclis də ifadə edib. Parlamentin spikeri Oqtay Əsədov onları açıq şəkildə "muzdlu əsgərlər" adlandırıb. "Odur ki, Suriyada pul qarşılığında vuruşaraq həlak olanlar şəhid sayıla bilməzlər", - deyə spiker qeyd edib.
Milli Məclisdə Suriyada döyüşən Azərbaycan vətəndaşlarına qarşı cinayət işinin açılması təklifi də səsləndirilib. Bundan başqa, deputatlar son zamanlar ölkə vətəndaşlarının müxtəlif ekstremist sektalara cəlb olunması hallarının artması ilə əlaqədar olaraq, ölkədə maarifçilik işlərinin gücləndirilməsini təklif ediblər.
Azərbaycan parlamentinin yaz sessiyasının ilk plenar iclasında Avropa Şurasının "Terrorçuluğun qarşısının alınması haqqında" konvensi-yanın ratifikasiya olunmasını rəmzi hesab etmək olar. Sənəddə terrorçu hazırlığı ilə mübarizə, terrorçuluqla məşğul olan hüquqi şəxslərin cina-yət məsuliyyətinə cəlbi və onlara qarşı digər tədbirlər əksini tapıb.
Azərbaycanlıların Suriyada həlak olması hallarının artmasına ən dolğun qiyməti Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Elşad İs-gəndərov verib. Onun fikrincə, Azərbaycan vətəndaşlarının Suriya ərazisindəki hərbi əməliyyatlara cəlbi probleminin 2 tərəfi var: "İlk növbədə, bu, bilavasitə Azərbaycan vətəndaşlarının xaricdə dini şüarlarla, təbliğatın təsiri altında aparılan müharibələrdə iştirakı ilə bağlıdır... Digər yandan bu həm də bizim milli təhlükəsizliyimizin təmini ilə əlaqədar məsələdir. Nəhayət, bu, insanların, xüsusilə gənclərin vətənpərvərlik anlayışına zərər gəlməsi baxımından ciddi problemdir. Azərbaycanın ermənilər tərəfindən işğal olunmuş torpaqlarını azad etmək kimi milli-strateji hədəfi var. Bu, bütün vətəndaşlarımız, xüsusilə gənclərimiz üçün həyatlarının hədəfi olmalıdır...".
Azərbaycan dövləti və ictimaiyyətinin vətəndaşlarımızın istənilən xarici ölkədə, o cümlədən Suriya müharibəsində iştirakını kəskin şəkildə pisləməsi tamamilə anlaşılandır. Bu, heç də yalnız Suriyada vuruşan azərbaycanlı yaraqlıların vətənə qayıtdıqdan sonra ölkənin sabitliyi və təhlükəsizliyinə ciddi problem yarada biləcəkləri ilə əlaqəli deyil. Dini ekstremizmin təhlükəsi, ilk növbədə, vəhhabi təşkilatlardan gəlir. Onlar digər dinə, hətta islamın digər cərəyanlarına mənsub şəxsləri "kafir" sayırlar.
Bu arada Azərbaycanda vəhhabilər tərəfindən təxribat və hədə hallarının artımı müşahidə olunmaqdadır. Onlar müxtəlif internet resurslarında Azərbaycan hakimiyyətinin ünvanına açıq hədələr səsləndirirlər; məsələn, bu günlərdə 2 islamçı təşkilat - "Meşə qardaşları" və "Ceyşullah" ("Allahın ordusu") sosial şəbəkələrdə Azərbaycanda hərbi əməliyyatlara başladıqlarını bəyan ediblər.
Bu səbəbdən də, Azərbaycan dövləti, bütünlükdə cəmiyyət dini ekstremizmlə mübarizəni gücləndirmək məcburiyyəti qarşısında qalıb. Bu mübarizə, şübhəsiz ki, həm cinayət və inzibati cəzalarla, həm də təbliğat, maarifçilik işlərinin gücləndirilməsi ilə aparılacaq. Məqsəd islamla, onun təbliğ etdiyi sülh, sevgi, xeyirxahlıq, barışıq ideyaları ilə heç bir əlaqəsi olmayan radikal ideologiyaların ifşasıdır.
Bu mənada ən aktual məsələlərdən biri dini ekstremizmə verilən ideoloji, siyasi və maliyyə dəstəyinin qarşısını almaqdır. Vəhhabili- yin, əsasən, ərəb dünyasındakı ayrı-ayrı nüfuzlu qüvvələr tərəfindən maliyyələşdirildiyi sirr deyil. Onların səyi nəticəsində bu radikal cərəyan, xüsusilə Şimali Qafqazda geniş yayılıb. Bu, Azərbaycan və Rusiya hüquq mühafizə orqanlarının terrorçuluq və ekstremizmlə mübarizədə səylərini birləşdirməsini zəruri edir.
Bununla yanaşı, ənənəvi olaraq, nüfuzlu qlobal oyunçuların vəhhabilərdən öz maraqları naminə istifadə etdikləri də nəzərə alınmalıdır. Məqsəd dünyada neoliberal düzənin yaradılması, müxtəlif ölkələrdə, regionlarda müxtəlif rəngli "inqilablar"ın təşkilidir. Vəhhabiliyin taktiki baxımdan Qərbi qane etdiyinə şübhə yoxdur. Bu, Qərbin miqyaslı geosiyasi əməliyyatlarında işə yarayır (məsələn, sovet işğalı zamanı Əfqanıstanda, yaxud Misir, Liviya, Tunis və əlbəttə ki, Suriyadakı "ərəb baharı"nda belə olub). Bu, heç də təəccüblü deyil. Çünki islam cəmiyyətini daxildən sarsıdan vəhhabiliyin qorxulu qüvvəyə çevrilməsində hələ XVIII-XIX əsrlərdə Qərb ölkələrinin hökumətləri və xüsusi xidmət orqanları birbaşa iştirak ediblər. Bu, ilk növbədə, Böyük Britaniyaya aiddir.
XX əsrdə isə vəhhabiliyin dirçəlişi ABŞ tərəfindən dəstəklənib. Vaşinqton bunu SSRİ ilə "soyuq müharibə" dövründə, Fars körfəzinin ərəb monarxiyalarının (vəhhabiliyin dövlət dini elan olunduğu Səudiyyə Ərəbistanı, Küveyt, Qətər, Bəhreyn kimi ölkələrdə) Amerikanın müsəlman Şərqindəki strateji müttəfiqlərinə çevrilməsi fonunda edib.
Amma kənardan nə qədər güclü dəstək olsa da, Azərbaycanda radikal islamçıları dəstəkləyən daxili amillər yoxdur. Çünki Azərbaycandakı ənənəvi həyat tərzi üçün ekstremizm qətiyyən qəbuledilən deyil - ölkə müasir dünyada mədəniyyətlərarası və dinlərarası dialoqun əsas mərkəzlərindən biri kimi tanınır. Azərbaycanın zəngin mədəni irsi və ən müxtəlif millətlərin, dinlərin nümayəndələrinin mehriban şəraitdə birgə yaşama ənənəsi Azərbaycan tolerantlığı fenomenini bütün dünyaya tanıdıb.

Azerbaijan condemns the participation of its citizens in the Syrian war
Recently, there have been frequent deaths of Azerbaijanis involved in the war in Syria on the side of the radical opposition. The Azerbaijani public perceives reports of the involvement of our citizens in a foreign war with alarm, especially as most of the notorious volunteers are fighting under the banner of extremism that hides behind religious slogans and poses a real threat to the security and development of the Azerbaijani state.
According to various sources, about a hundred natives of Azerbaijan have been killed in the fighting in Syria.
Baku strongly condemns the militant activity of homegrown radical Islamists. Azerbaijani Foreign Minister Elmar Mammadyarov said at a joint press conference with the visiting Dutch Foreign Minister Frans Timmermans in Baku: "We do not want citizens of Azerbaijan to participate and die in hostilities wherever they are, including in Syria."
Serious concern about the involvement of our citizens in the Syrian war has been expressed by the Milli Maclis of Azerbaijan. Parliament Speaker Oqtay Asadov directly called them "mercenaries". "Therefore, those who are fighting in Syria because of money cannot be considered martyrs," he said.
The Milli Maclis suggested initiating criminal proceedings against citizens of the country who are fighting in Syria. In addition, the MPs noted the need to strengthen educational work aimed at preventing the recent trend towards the involvement of our citizens in the activities of various extremist sects.
It is symbolic that the first plenary meeting of the spring session of the Parliament of Azerbaijan ratified the Council of Europe Convention on the Prevention of Terrorism. The document envisages, in particular, a fight against terrorist training, criminal liability and other measures against legal persons involved in terrorism.
A thorough evaluation of the frequent deaths of Azerbaijanis in Syria was given by the chairman of the State Committee for Work with Religious Organizations, Elsad Isgandarov. According to him, the involvement of Azerbaijani citizens in the fighting in Syrian territory has two aspects: "First of all, it is connected directly with the participation of Azerbaijani citizens in hostilities, which take place abroad under religious slogans and under the influence of propaganda... On the other hand, this question is connected with the provision of our national security. And finally, this is a very serious problem in terms of harm to the patriotic consciousness of people, especially the youth. Azerbaijan has such a strategic national goal as the liberation of the Armenian-occupied territories. This should be the goal of life for all our citizens, especially young people..."
The strong condemnation by the state and public of Azerbaijan of the unauthorized participation of our citizens in the Syrian war, as well as in fighting on the territory of any other state, is quite understandable. It is associated not only with the understanding that Azerbaijani militants fighting in Syria might create a serious threat to stability and security in Azerbaijan after their return home.
The danger of religious extremism comes mainly from organizations acting under the banner of Wahhabism, which calls adherents of other religions and even other branches of Islam "infidels".
It is noteworthy that provocations and threats from Wahhabis have increased in Azerbaijan. On various Internet websites, they express open threats against the Azerbaijani authorities. For example, two Islamist organizations - "Mesa Qardaslari" ("Forest Brothers") and "Jeyshullah" ("Army of God") have posted a statement on social networks about the beginning of hostilities in Azerbaijan.
Therefore, the Azerbaijani state and all our society are faced with the need to strengthen the fight against religious extremism. And this fight will undoubtedly be conducted along with the application of criminal and administrative penalties and expansion of propaganda and educational work to expose the ideology of radical teachings, which have nothing to do with Islam, and to preach ideals of peace, love, kindness and universal accord.
The task of foiling external support for religious extremism - ideological, political and financial - is of the greatest importance here. It is no secret that Wahhabism is sponsored mainly by certain influential forces in the Arab world. With their efforts, this radical movement has spread, particularly, in the North Caucasus, which leads to closer cooperation between the law enforcement forces of Azerbaijan and Russia in the fight against terrorism and extremism.
Meanwhile, we should also take into account that Wahhabis are traditionally used by powerful global forces that seek to establish a global neo-liberal order and condone coloured "revolutions" in different countries and regions. It is obvious that the Wahhabis tactically suit the West during their large-scale geopolitical operations (as it was, say, in Afghanistan during the Soviet occupation or during the current "Arab revolutions" in Egypt, Libya, Tunisia, and, of course, in Syria). This is not surprising because in the 18th-19th centuries, the intelligence agencies and governments of Western countries, especially of the UK, directly participated in the transformation of Wahhabism into a formidable force that undermines the Islamic community from inside. And in the 20th century, the rise of Wahhabism occurred with US support in the "Cold War" with the Soviet Union as the Arab monarchies of the Gulf (Saudi Arabia, Kuwait, Qatar and Bahrain - countries where Wahhabism has been proclaimed the state religion) turned into Washington's closest strategic allies in the Muslim East.
However, no matter how strong foreign support is, in Azerbaijan there are no internal factors of support for radical Islamists. For the extremist threat is categorically unacceptable to the traditional way of life in Azerbaijan - a country considered one of the recognized centres of intercultural and interreligious dialogue in the modern world. The rich cultural heritage of Azerbaijan and traditions of peaceful and amicable coexistence between representatives of different nationalities and faiths have glorified the phenomenon of Azerbaijani tolerance all over the world.