Dünyanın aparıcı güclərinin Suriya ilə bağlı mövqelərində prinsipial ziddiyyətlər qalmaqdadır
"Böyük səkkizlik" ölkələrinin Şimali İrlandiyanın Lox-Ern kurortunda keçirilən sammitində dünya liderlərinin Suriyadakı böhranla bağlı apardıqları müzakirələr gözlənildiyi kimi, mövqelərdə ciddi yaxınlaşmaya səbəb olmadı. O, sadəcə aparıcı qlobal güclərin iki ildən artıqdır şiddətli vətəndaş müharibəsinin davam etdiyi bu Yaxın Şərq ölkəsinə fərqli yanaşmalarını bir daha təsdiqlədi.
Gözlənildiyi kimi, sammitdə Qərb fövqəldövlətləriylə Suriya məsələsində Rusiyanın mövqeyi toqquşdu. Moskva Suriya probleminin ilk günlərindən olduğu kimi, Lox-Erndə də Bəşər Əsəd rejiminin legitimlik hüququnu tanıyan yeganə dövlət olaraq qaldı. Qərb isə Suriya probleminin Əsədin iştirakı olmadan həllinə tərəfdardır.
Rusiya ilə Qərb dövlətləri arasındakı fikir ayrılıqlarına baxmayaraq, Suriya ilə bağlı kommünike "səkkizlik" üzvlərinin hər biri tərəfindən imzalandı. Amma bu, həm də sənəddə Suriya prezidentinin gələcək taleyi ilə bağlı formulun yer almaması nəticəsində mümkün oldu. Kommünikedə dünya liderləri yalnız gələcək ümumsuriya hökumətinə dəstək ifadə etməklə kifayətləniblər. Bundan başqa, "G8" ölkələri qarşı-qarşıya durmuş qüvvələrdən "Əl-Qaidə" beynəlxalq terror şəbəkəsi ilə əlaqələri olan yaraqlıların və qruplaşmaların qovulmasını tələb edib. Onlar Suriya əhalisinə humanitar yardım olaraq, təxminən, 1,5 milyard dollar ayırmaq qərarına gəlib, ölkədə kimyəvi silahdan istifadəni pisləyiblər.
Bu arada kimyəvi silahdan istifadə məsələsi Suriyaya kənar təzyiqlər baxımından vacib amilə çevrilir. Ağ Ev Bəşər Əsəd rejiminin ünvanına qəti ittihamla çıxış edib, onu müxalifət qüvvələrinə qarşı kimyəvi silahdan istifadədə günahlandırıb, nəticədə 100-150 nəfərin həlak olduğunu bəyan edib. ABŞ prezidentinin milli təhlükəsizlik üzrə müşavirinin müavini Ben Rods bildirib ki, Amerika kəşfiyyatının "ciddi araşdırması" Əsəd rejiminin ötən il müxalifətə qarşı əsəb sistemini iflic edən zarin qazından "bir çox hallarda, lakin az miqdarda" istifadə etdiyini göstərir.
Rusiya isə buna qarşı çıxıb. O, Amerika tərəfinin ittihamının saxta olduğunu, Əsəd hökumətinin devrilməsinə yönəldiyini düşünür. Moskva bu mənada 10 il əvvəl ABŞ-ın İraqda Səddam Hüseyn rejimini guya kütləvi qırğın silahına malik olması haqda yalan məlumat əsasında devirdiyini xatırladıb, sonda İraqdan belə bir silahın tapılmadığını yada salıb.
Amma Əsəd rejiminin kimyəvi silaha əl atdığına dair informasiya ABŞ prezidenti Barak Obamanın Suriya müxalifətinə hərbə dəstək haqda qərar qəbul etməsi üçün yetərli olub. Moskva bu məsələdə də Vaşinqtona qarşıdır: Rusiya prezidenti Vladimir Putin "G8" sammiti zamanı bəyan edib ki, "Suriya müxalifətinin silahlandırılmasına dair Dəməşqin kimyəvi silahdan istifadəsi haqqında təsdiqlənməmiş məlumatlara əsaslanan istənilən qərar yalnız vəziyyətin daha da qarışmasına xidmət edəcək".
Yeri gəlmişkən, Putin bu mövzuya sammitdən əvvəl Londonda Böyük Britaniyanın baş naziri Devid Kemeronla görüşündə də toxunub: "Düşmənlərini nəinki öldürən, onların cəsədlərini yararaq daxili orqanlarını yeyən insanlara dəstək verilməli olduğunu düşünmürəm. Siz bu insanları dəstəkləmək istəyirsiniz? Bu insanlara silah vermək istəyirsiniz? Onda bunun, çətin ki, yüz illərdir Avropanın təbliğ etdiyi humanitar dəyərlərlə bağlılığı olsun".
Qərb isə öz növbəsində, Suriyaya Rusiyanın "S-300" zenit-raket komplekslərinin satışına son dərəcə tənqidi yanaşıb. Kreml iddia edir ki, hərbi sahədə Rusiya-Suriya əməkdaşlığı beynəlxalq hüququn normalarına tam uyğun şəkildə həyata keçirilir. Bununla yanaşı, Dəməşqin artıq Rusiyaya məxsus "S-300" komplekslərini əldə etdiyinə dair dəqiq məlumat da yoxdur. Bu raketləri əldə etdiklərini yaxın günlərdə Bəşər Əsəd açıqlayıb. Rusiyanın Xarici İşlər Nazirliyi isə Əsədin dediklərini təkzib edib, tərəflər arasındakı müvafiq razılaşmanın reallaşdırılmasının hələ ki, dondurulduğunu bildirib.
Belə çıxır ki, Suriyaya "S-300" komplekslərinin verilməsi məsələsi Rusiya üçün Qərblə dialoqda alver elementidir. Kreml demək istəyir ki, ABŞ və müttəfiqləri Suriya müxalifətini silahlandırarsa, o da Bəşər Əsəd rejimini müasir silahlarla təmin edəcək. Üstəlik, Qərb Suriyada uçuşsuz zonanın yaradılmasına da hazırdır. Rusiya isə Liviya lideri Müəmmar Qəddafinin devrilməsi zamanı həmin ölkə üzərində yaradılmış belə zonanın Suriyada da təkrarlanmasına qarşıdır.
Suriya ordusunu müxalifətin mövqelərinə havadan zərbə endirmək imkanından məhrum etmək niyyəti ilə ölkə üzərində uçuşsuz zonanın yaradılmasını dəstəkləyən ABŞ isə İordaniya ərazisindən, oradakı "Patriot" zenit batareyalarından, həmçinin "hava-hava" tipli raketlərlə təchiz olunmuş qırıcı təyyarələrdən istifadə etmək niyyətindədir. Bundan başqa, amerikalılar Suriya üzərində uçuşsuz zonanın yaradılmasında Aralıq və Qırmızı dənizlərdəki hərbi-dəniz gəmilərindən istifadə haqda da düşünürlər.
Görünən odur ki, ABŞ-ın Rusiyanın rəsmi Dəməşqə "S-300" raket kompleksləri verməsinə bu qədər sərt şəkildə qarşı çıxması məhz Suriya üzərində uçuşsuz zonanın yaradılması planı ilə əlaqədardır. Hərbi ekspertlərin bildirdiklərinə görə, Əsəd rejimi "S-300" kompleksləri əldə edərsə, bu qarşıdurmada qələbə Vaşinqtona çox baha başa gələcək. Söhbət 20-dək hərbi təyyarədən gedir. Bu isə xarici siyasi məqsədlərinə mümkün qədər "az qanla" nail olmağa çalışan Barak Obama administrasiyası üçün həddindən artıq çoxdur.
Rusiya bu məsələdə də ABŞ-a qarşıdır. Moskva Suriya üzərində uçuşsuz zonanın yaradılmasına imkan verməyəcəyini bildirir. Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov uçuşsuz zonanın yaradılması istiqamətində bütün cəhdlərin "beynəlxalq hüquqa hörmətsizlikdən başqa bir şey olmadığını" bəyan edib. Məsələyə Rusiya XİN rəsmisi Aleksandr Lukaşeviç də ayrıca münasibət bildirib: "Belə zonanın necə yaradıldığını, bu qərarların necə reallaşdırıldığını konkret olaraq Liviyada görmüşük. Suriya münaqişəsinə münasibətdə onun təkrarlanmasını istəmirik. Düşünürəm, biz prinsipial olaraq bu ssenarinin gerçəkləşdirilməsinə imkan verməyəcəyik".
Rusiyanın Suriya məsələsində Qərbə dirənişinin nə qədər davam edəcəyini zaman göstərəcək.
Hələliksə ilk planda Suriya üzrə beynəlxalq konfransın keçirilməsi perspektividir. Xatırladaq ki, konfransın keçirilməsi ABŞ-la Rusiya arasında razılaşdırılıb. Lakin Suriya probleminə həm maraqlı xarici qüvvələrin, ilk növbədə, Vaşinqton və Moskvanın, həm də münaqişə tərəflərinin yanaşmasında ciddi fərqlərin olması bu təşəbbüsün reallaşdırılması ehtimalını xeyli azaldır. Amma Lox-Erndə məsələnin müzakirə olunması və birgə kommünikenin qəbulu konfransın keçirilməsi şanslarını bir qədər artırıb. Onun keçiriləcəyi konkret vaxt isə iyunun 25-də Cenevrədə - Rusiya - ABŞ - BMT formatında baş tutacaq, üçtərəfli görüş də razılaşdırıla bilər.

В позициях ведущих мировых сил по сирийскому вопросу сохраняются принципиальные разногласия
Дискуссии мировых лидеров по кризисной ситуации в Сирии, прошедшие на саммите "большой восьмерки" в североирландском Лох-Эрне, как и следовало ожидать, не привели к сколь-либо значимому сближению сторон и лишь подтвердили подходы ведущих глобальных сил к ближневосточной стране, уже более двух лет охваченной пожаром ожесточенной гражданской войны.
Как и ожидалось, на саммите столкнулись позиции западных держав и России, которая, следуя своему изначальному подходу к сирийской проблеме, оказалась в Лох-Эрне единственной страной, сохраняющей за режимом президента Сирии Башара Асада право на легитимность. Тогда как Запад выступает за политическое урегулирование в Сирии без участия в нем самого Асада.
Несмотря на разногласия между Россией и западными странами, коммюнике по Сирии было подписано всей "восьмеркой", причем не в последнюю очередь из-за того, что в нем не содержалось формулировок относительно дальнейшей судьбы сирийского президента. Ограничившись общим пожеланием поддержки будущего общесирийского правительства, члены G8 потребовали от воюющих сторон изгонять из страны организации и боевиков, связанных с международной террористической сетью "Аль-Каида". Они обязались выделить около $1,5 млрд. в качестве гуманитарной помощи населению Сирии, а также осудили использование химического оружия в стране.
Между тем вопрос об использовании химического оружия превращается в важнейший фактор внешнего давления на Сирию. Белый дом выступил с категоричным обвинением в адрес режима Башара Асада, заявив, что последний осуществил химическую атаку против оппозиционных сил, жертвами которой стали от 100 до 150 человек. Заместитель советника президента США по национальной безопасности Бен Родс подчеркнул, что, согласно "тщательно рассмотренным" данным американской разведки, режим Асада использовал нервно-паралитический газ зарин "в малых масштабах и во множестве случаев" в прошлом году против оппозиции.
В противовес выступила Россия, на официальном уровне дав понять, что считает обвинения американской стороны сфабрикованными и направленными на свержение правительства Асада.  И припомнила свержение 10 лет назад со стороны США президента Ирака Саддама Хусейна на ложном обвинении по поводу обладания оружием массового поражения, которое так и не подтвердилось, несмотря на тщательные поиски.
Но информации об использовании режимом Асада химического оружия хватило президенту США Бараку Обаме для принятия решения по военной поддержке сирийской оппозиции. Москва и по этому вопросу выражает противоположное мнение: президент РФ Владимир Путин в ходе саммита G8 заявил, что "любые решения о поставках вооружений сирийской оппозиции, основанные на неподтвержденных обвинениях Дамаска в применении химического оружия, лишь дополнительно дестабилизируют ситуацию".
К слову сказать, Путин коснулся этого вопроса и на предшествовавших саммиту переговорах с британским премьером Дэвидом Кэмероном в Лондоне: "Вряд ли стоит поддерживать людей, которые не только убивают своих врагов, но и вскрывают их тела и съедают их внутренности. Вы хотите поддерживать этих людей? Вы хотите этим людям поставлять оружие? Но тогда это, видимо, вряд ли имеет какое-то отношение к гуманитарным ценностям, которые уже сотни лет проповедуются в Европе".
Запад, в свою очередь, весьма критично относится к возможным поставкам в Сирию российских зенитно-ракетных комплексов С-300. Кремль утверждает, что российско-сирийское сотрудничество в военной сфере осуществляется в полном соответствии с нормами международного права. Тем не менее точной информации относительно того, что Дамаск уже получил российские      С-300, пока нет. О приобретении этих ЗРК заявил недавно сам Башар Асад. Однако российский МИД опроверг эту возможность, заявив, что реализация соответствующего контракта между Москвой и Дамаском пока заморожена.
Складывается впечатление, что вопрос о поставках в Сирию комплексов С-300 является для России своего рода элементом торга в диалоге с Западом. Кремль дает понять, что однозначно вооружит сирийский режим новейшими ЗРК в случае, если США и их союзники доведут до реализации идею вооружения сирийской оппозиции. Не говоря уже о готовности Запада претворить применительно к Сирии проект "закрытое небо", предусматривающий установление бесполетной зоны, точь-в-точь как это было во время военной операции по свержению ливийского лидера Муамара Каддафи.
Выступая в поддержку установления над Сирией бесполетной зоны с целью лишить сирийскую армию возможности наносить удары по вооруженной оппозиции с воздуха, США планируют воспользоваться территорией Иордании и располагающимися здесь зенитными батареями "Пэтриот", а также истребителями, оснащенными ракетами класса "воздух-воздух". Кроме того, американцы рассматривают варианты участия в обеспечении бесполетной зоны над Сирией и своих военно-морских кораблей в Средиземном и Красном морях.
Очевидно, что именно преследуя цель реализовать план установления бесполетной зоны над Сирией, США во многом и выступают столь резко против предполагаемых поставок российских С-300 официальному Дамаску. Военные эксперты полагают, что за победу над режимом Асада, в случае обладания последним российскими ЗРК, Вашингтону придется заплатить слишком высокую цену - до 20 боевых самолетов, что неоправданно много для администрации Барака Обамы, стремящейся достигать внешнеполитических задач "малой кровью".
Опять же в противовес американской позиции Россия уверяет, что не допустит введения бесполетной зоны над Сирией. Министр иностранных дел РФ Сергей Лавров заявил, что все маневры по вопросу установления бесполетной зоны есть не что иное, как "прямое следствие неуважения международного права". Официальный представитель российского МИД Александр Лукашевич со своей стороны подчеркнул: "То, как вводится такая зона и как реализуются эти решения, мы конкретно видели на примере Ливии. Мы не хотим такого повторения в отношении сирийского конфликта. И я думаю, что мы принципиально не допустим такого сценария".
Насколько у России хватит стойкости до конца сопротивляться давлению Запада по сирийскому вопросу, покажет время.
Пока же на первый план выходит перспектива проведения международной конференции по Сирии, предусмотренной согласно договоренностям между США и Россией. Существенные противоречия в подходах как заинтересованных внешних сил по сирийской проблематике, прежде всего Вашингтона и Москвы, так и самих сторон внутрисирийского конфликта, конечно же, значительно снижают вероятность реализации американо-российской инициативы. Тем не менее шансы на проведение конференции несколько повысились в свете обсуждения сирийского вопроса на саммите в Лох-Эрне, сделавшем возможным принятие совместного коммюнике. Конкретные сроки проведения международного форума по Сирии могут быть обговорены на запланированной 25 июня в Женеве трехсторонней встрече в формате Россия - США - ООН.