DÜNYA SİYASƏTİNİN QƏFİL KÜLƏYİ
"Böyük səkkizlik"in sammitindən, adətən, taleyüklü qərarlar və səs-küylü bəyanatlar gözlənilmir. Burada söhbət başqa şeydən gedir - "səkkizlik" üzvləri arasında bu və ya digər məsələ ilə bağlı prinsipial razılaşma və ya fikir ayrılığı, həmçinin onun tərkibində parçalanmanın olub-olmaması. Bu üzdən  çox vaxt gözlənilmədən tam fərqli məqamlar da müzakirə obyektinə çevrilir; məsələn, "vücud dili": jestlər, mimikalar və hətta ikitərəfli görüşlər zamanı prezidentlərin duruşu, oturuşu... Ən xırda məqam ətrafında belə qızğın müzakirələr aparılır. Birgə nahar zamanı kim-kimin yanında əyləşir, yaxud idman zalına birinci girməyi kim-kimə güzəşt edir və s. Toplantıda səsləndirilən istənilən zarafat bəzən ciddi siyasi proqnozlara da yol açır.
Deyəsən, son sammit bu mənada daha xarakterik olub. Dünya KİV Suriya ilə bağlı qəbul edilən kommünikenin mətnindən çox Putinin, Obamanın və ya Kemeronun ikitərəfli görüşlər zamanı özünü necə apardığını müzakirə edir. Qəzetlərin ilk səhifələrində Putinin mətbuat konfransı zamanı jurnalistlərə "qorxulu baxışı", Amerika prezidenti Obamanın isə rusiyalı həmkarının çıxışı zamanı "etinasızcasına saqqız çeynəməsi" haqda yazılır.
Jurnalistləri başa düşmək olar. Çünki "G8" çərçivəsində görüşlər zamanı əsas hadisələr məhz "kulisarxası" baş verir, reportyorlar və ekspertlər isə 8 ölkə liderinin yekun bəyanatlarından konkret terminlər və təlimatlar yox, sadəcə, ümumi istiqamətlər gözləyirlər. Başqa sözlə, "səkkizlik" ölkələrinin sammitlərində əsas məsələ küləyin hansı sürətlə və hansı istiqamətə əsdiyini, daha doğrusu, əsə biləcəyini anlamaqdır.
Qarabağ münaqişəsi - köhnə hamam, köhnə tas
İyunun 17-18-də Şimali İrlandiyanın Lox-Ern kurortunda keçirilən "G8" sammitindən Azərbaycanda dünya liderlərinin Dağlıq Qarabağ münaqişəsi  ilə bağlı mövqelərini dəqiqləşdirməsini gözləyirdilər. ATƏT-in Minsk qrupuna həmsədrlik edən ölkələrin (Rusiya, ABŞ, Fransa) prezidentləri Vladimir Putin, Barak Obama və Fransua Ollandın birgə bəyanatında münaqişə tərəflərinin danışıqlar nəticəsində problemin həllinə nail ola bilməməsindən dərin təəssüf hissi ifadə olunub.
"Əminik ki, münaqişənin sülh yolu ilə hərtərəfli həllinə aparan balanslaşdırılmış çərçivə razılaşmasının əldə olunmasının bundan sonra da uzanması yolverilməzdir. Azərbaycan və Ermənistan liderlərini hələ də açıq qalan məsələlərin həllinə yeni enerji ilə köklənməyə çağırırıq", - deyə bəyanatda bildirilir.
Rusiya, ABŞ və Fransa hesab edir ki, münaqişə ilə bağlı son 4 ildə yaydıqları bəyanatlar "Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin ədalətli və möhkəm həlli üçün əsas olmalıdır". "Bu bəyanatlar bir tam kimi qəbul olunmalıdır. Çünki onların hər hansının digərindən üstün tutulmasına edilən istənilən cəhd balanslaşdırılmış razılaşmanın əldə olunmasını istisna edir. Biz bütün tərəfləri bir daha Helsinki prinsiplərinə, xüsusilə güc tətbiq etməmə, yaxud güc tətbiqi  ilə hədələməmə, ərazi bütövlüyü, bərabərhüquqluluq və xalqların öz müqədd?ratını təyinetmə prinsiplərinə sadiqliklərini təsdiqləməyə çağırırıq", - Rusiya, ABŞ və Fransanın birgə bəyanatında belə qeyd olunub.
Bəyanatda ilk nəzəri cəlb edən bu tezislərin Azərbaycan XİN-in bəyanatları ilə tam uyğunluq təşkil etməsidir. Azərbaycanın xarici siyasət idarəsi məsələ ilə bağlı mövqeyini bu dəfə də təsdiqləyib.
"Azərbaycan tərəfi regionda sabitliyə təhlükə yaradan status-kvonu qəbul etmədiyini dəfələrlə bəyan edib. Bu məsələdə Azərbaycanın mövqeyi ATƏT-in Minsk qrupu həmsədrlərinin mövqeyi  ilə uyğundur. Azərbaycandan fərqli olaraq, Ermənistan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllini uzatmaq üçün əlindən gələni edir", - deyə Azərbaycan XİN mətbuat xidmətinin rəhbəri Elman Abdullayev bildirib.
O, rəsmi Bakının məsələ ilə bağlı əsas mövqeyini bir daha dilə gətirib. Birincisi, münaqişə Azərbaycanın ərazi bütövlüyü nəzərə alınmaqla həll olunmalıdır. İkincisi, Ermənistandan fərqli olaraq, Azərbaycan baza sənədi kimi, yenilənmiş Madrid prinsiplərini qəbul edib, həmsədrlər də elə bu haqda danışırlar.
"Azərbaycan dəfələrlə münaqişənin "yol xəritəsi" əsasında həlli təklifi  ilə çıxış edib. Təəssüf ki, Ermənistan Azərbaycanın və ATƏT-in Minsk qrupu həmsədrlərinin bu təklifini rədd edir. Bu, Ermənistanın yenilənmiş Madrid prinsiplərini qəbul etmədiyini bir daha təsdiqləyir", - deyə E. Abdullayev qeyd edib. Konkret olaraq "güc tətbiq edilməməsi prinsipi"nə gəlincə, bu prinsipi məhz Ermənistan pozur: onun silahlı qüvvələri Azərbaycan ərazilərinin işğalını davam etdirir.
Qeyd etmək lazımdır ki, erməni tərəfi xarici işlər naziri Edvard Nalbandyan vasitəsilə tələm-tələsik İrəvanın da həmsədrlərlə razı olduğunu, qəti şəkildə "münaqişənin yalnız sülh yolu ilə həllinə" kökləndiyini bəyan edib.
Beləliklə, "Böyük səkkizlik"in danışıqlar prosesinə yönəlmiş əsas mesajı nədən ibarətdir? Birincisi, bu cür sənədlərin əvvəllər də qəbul edildiyini vurğulamaq vacibdir. Amma necə deyərlər, köhnə hamam, köhnə tas. Yenilənmiş Madrid prinsiplərinin açıqlanmasından 4 il keçir və bu, heç də az müddət deyil. Həmsədrlər isə hələ də nəticə əldə olunmamasından "təəssüflənir", "həmsədr ölkə başçılarının son 4 ildə qəbul etdikləri bəyanatlarda yer alan fikirlərin ədalətli, möhkəm həll üçün əsas ola biləcəyinə" əminliklərini ifadə edirlər. Bununla yanaşı, bəyanatın mətnində niyə həll prosesində heç bir irəliləyişin əldə olunmadığına dair bircə eyham belə yoxdur. Niyə bəyanatlar münaqişənin həllinə əsas ola bilər, lakin olmur? Həmsədrlər bir-birləri  ilə, münaqişə tərəfləri  isə həmsədrlərlə razıdırlarsa, danışıqlar proses "ölü nöqtə"dən niyə tərpənmir?
Hakim Yeni Azərbaycan Partiyasının icraçı katibi Əli Əhmədovun dediyi kimi, "nə qədər ki, təcavüzkar öz adı ilə çağırılmır, Minsk qrupunun bütün həmsədrləri Azərbaycan torpaqlarının işğaldan azad edilməsinə dair konkret tələb irəli sürmür, münaqişənin həll prosesində irəliləyiş mümkün olmayacaq. Hesab edirəm, Minsk qrupuna həmsədrlik edən ölkələr bu məsələyə konkret münasibət ortaya qoysaydılar, nizamlanma prosesində daha ciddi nəticələr əldə oluna bilərdi".
Həqiqətən də, dünya liderləri əksər hallarda aydın olmayan ifadələr ortaya atır, nəticədə jurnalistlər və ekspertlər onların bu dəfə nə demək istədikləri üzərində baş sındırmalı olurlar.  Əlbəttə ki, dünya ictimaiyyətinin həmsədrlərin simasında münaqişəni yada salması və onun tezliklə çözülməsinin vacibliyini bildirməsi sevindirici haldır. Lakin vasitəçi ölkələr danışıqlar prosesinin başlanmasından 20 il sonra da nəticənin olmamasından təəssüflərini ifadə edirlərsə, bu, diqqəti cəlb etməyə, məyusluq yaratmaya bilməz. Ermənistan BMT Təhlükəsizlik Şurasının Dağlıq Qarabağ və ona bitişik ərazilərin işğaldan azad olunmasını tələb edən 4 qətnaməsinə hələ də əməl etmir. Azərbaycan daim nədən Ermənistana lazımi təzyiqin göstərilmədiyini soruşur. Axı bunun üçün hansısa yeni mexanizmlərə ehtiyac yoxdur - beynəlxalq hüquqa dair birgə sənədlərdə bunların hamısı çoxdan yazılıb və sınaqdan keçirilib. Həmsədr ölkələr tərəfindən münaqişənin həllilə bağlı ümumi istiqamətləri də çoxdan müəyyənləşdirilib və tam aydındır. Amma deyəsən, bu, artıq kifayət etmir...
Biri yeddisinə qarşı
Son sammitin əsas mövzusu isə Suriyadakı müharibə olub. Bu məsələdə dünyanın siyasi şərhçiləri Putinin diplomatik qələbə qazandığı qənaətindədirlər. Onların fikrincə, Rusiya prezidenti bu qələbəni "yeddi ölkəyə qarşı təkbaşına" olmasına rəğmən qazanıb. Bir sıra dünya KİV isə yalnız Putinin qələbəsindən yox, az qala, Rusiya və ABŞ prezidentləri arasında "soyuq müharibə"dən bəhs etməyə başlayıb. "Onlar bir də söhbətləşməmək haqda razılığa gəliblər", - deyə Obama-Putin görüşü zamanı hiss olunan gərginliyi diqqətlə müşahidə etmiş bloggerlər zarafatla yazır.
Moskva ilə Vaşinqton arasında hazırda həqiqətən də çoxlu sayda fikir ayrılıqları var - "qara siyahılar"dan tutmuş, HHM sistemləri və Suriyayadək. Buna rəğmən, "G8" sammitində Ağ Evlə Kreml "nüvə təhlükəsinin ixtisarına dair ikitərəfli çərçivə razılaşması" da əldə ediblər. Bununla da onların arasında Nann-Luqar proqramı çərçivəsində başlanmış əməkdaşlıq davam etdirilib. Bundan başqa, Moskva ilə Vaşinqton komp?ter sahəsində təhlükələrin yaranacağı təqdirdə, birbaşa rabitə xətti yaratmaq qərarına gəliblər. Beləliklə, Rusiya ilə ABŞ kiberməkanda inamın möhkəmləndirilməsi sahəsində faktiki olaraq, presedent yaradıblar.
"G8" liderləri dünyada vergi şəffaflığının artırılması sahəsində əllərindən gələni etmək öhdəliyi də götürüblər. Söhbət nəhəng korporasiyaların vergidən yayınmasının önlənməsi yollarından - dünya iqtisadiyyatının deooşorlaşmasından və bu sahədə vahid standartın qəbulundan gedir.
Lox-Eyrdə Amerika-Avropa Transatlantik Ticarət və İnvestisiya Tərəfdaşlığının, başqa sözlə, azad ticarət zonanın yaradılması qərarı da təsdiqlənib. Aİ ilə ABŞ arasında iqtisadi ittifaqın yaxın zamanlar üçün dünya iqtisadiyyatında ən vacib sənəd olacağı, tarixin ən nəhəng ikitərəfli ticarət razılaşmasına çevriləcəyi gözlənilir. Vaşinqtonla Brüssel bununla, nəhayət, iqtisadiyyatda canlanmanın yaranmasına, yeni iş yerlərinin açılmasına, transatlantik cəmiyyətin möhkəmlənməsinə ümid edir.Tərəflər arasında danışıqların ilk mərhələsi iyulda Vaşinqtonda aparılacaq. Əlbəttə ki, tərəflər hələ kino sənayesi və televiziya, kənd təsərrüfatı, maşınqayırma və sair sahələrdə mövcud olan fikir ayrılıqlarını aradan qaldırmalıdırlar. Amma layihə sürətlə irəliləməkdədir. Yeri gəlmişkən, o, Rusiyanın Avrasiyaya inteqrasiya layihəsi  ilə sərt şəkildə kəsişir.
Növbəti sammit 2014-cü ildə Soçidə keçiriləcək. O zaman dünya siyasətində küləyin hansı tərəfə əsəcəyini ehtimal etmək belə çətindir.

НЕПРЕДСКАЗУЕМЫЙ ВЕТЕР МИРОВОЙ ПОЛИТИКИ
От саммитов "большой восьмерки" не ждут судьбоносных решений и громких заявлений. Суть тут совсем в другом - принципиальное согласие или несогласие "восьмерки" по тем или иным вопросам, а также наличие или отсутствие раздора в ее рядах. Поэтому предметом тщательного разбора вдруг становятся совершенно неожиданные вещи, например, "язык тела": жесты, мимика и даже позы президентов во время двусторонних встреч. Бурно обсуждается каждая мелочь. Кто рядом с кем сидел за столом во время совместного обеда или кто кому уступил спортзал. Любая сказанная шутка становится поводом для серьезных политических прогнозов.
Пожалуй, последний саммит носил в этом смысле наиболее показательный характер. Так, мировые СМИ тщательно разбирали не столько сам текст сирийского коммюнике, сколько поведение Путина, Обамы или Кэмерона во время их двусторонних встреч. На первые полосы газет попали фразы о "страшных взглядах" Путина на журналистов во время пресс-конференции и "равнодушное пережевывание жвачки" американским президентом Обамой во время выступления его российского коллеги.
Журналистов можно понять. Ведь все самое главное во время встреч G8 проходит за кулисами, а репортеры и эксперты ждут от итоговых заявлений восьми мировых лидеров не конкретных терминов и установок, а всего лишь общего направления. Иными словами, главный результат каждого саммита "восьмерки" - понять, куда и с какой силой… нет, даже не дует… а может подуть ветер мировой политики.
Карабахский конфликт - воз и ныне там
В Азербайджане от саммита G8, состоявшегося 17-18 июня на североирландском курорте Лох-Эрн, ждали уточнения позиции мировых лидеров по карабахской проблеме. В совместном заявлении Владимир Путин, Барак Обама и Франсуа Олланд - президенты стран, являющихся сопредседателями МГ ОБСЕ (Россия, США, Франция), - выразили глубокое сожаление в связи с тем, что стороны конфликта не смогли в ходе переговорного процесса выйти на решение проблемы.
"Уверены, что дальнейшая задержка в достижении сбалансированной рамочной договоренности, ведущей к всеобъемлющему мирному урегулированию, неприемлема, и призываем лидеров Армении и Азербайджана с обновленной энергией сосредоточиться на решении вопросов, которые пока остаются открытыми", - говорится в документе.
Россия, США и Франция считают, что заявления, сделанные ими по этому поводу в последние четыре года, "должны стать основой справедливого и прочного урегулирования нагорно-карабахского конфликта".
"Эти положения необходимо рассматривать как единое целое, так как любая попытка отдать предпочтение одним из них перед другими исключает возможность принятия сбалансированного решения. Мы решительно призываем руководителей всех сторон еще раз подтвердить приверженность Хельсинкским принципам, в частности, принципам неприменения силы или угрозы применения силы, территориальной целостности, равноправия и права народов на самоопределение", - подчеркивают Россия, США и Франция.
Первое, что бросается в глаза, - эти тезисы полностью созвучны тем заявлениям, с которыми постоянно выступает МИД Азербайджана. Азербайджанское внешнеполитическое ведомство подтвердило свою позицию и на этот раз.
"Азербайджанская сторона неоднократно заявляла, что не приемлет статус-кво, который создает угрозу для стабильности в регионе. В этом вопросе позиция Азербайджана созвучна с позицией сопредседателей МГ ОБСЕ. В отличие от Азербайджана, Армения делает все, чтобы затянуть урегулирование карабахского конфликта", - заявил глава пресс-службы МИД Азербайджана Эльман Абдуллаев.
Также Э.Абдуллаев еще раз подчеркнул основную позицию Азербайджана. Во-первых, конфликт должен быть решен с учетом принципа территориальной целостности Азербайджана. Во-вторых, азербайджанская сторона, в отличие от Армении, приняла за базовый документ обновленные Мадридские принципы, о которых, собственно, и говорят сопредседатели.
"Азербайджан неоднократно предлагал решить конфликт на основе "дорожной карты". К сожалению, Армения отказалась от данного предложения Азербайджана и сопредседателей МГ ОБСЕ, что еще раз доказывает, что Армения не принимает обновленные Мадридские принципы", - отметил глава пресс-службы МИД. Что же касается конкретно "принципа неиспользования силы", то он нарушен именно со стороны Армении, чьи вооруженные силы продолжают оккупацию территории Азербайджана.
Стоит отметить, что армянская сторона устами министра иностранных дел Армении Эдварда Налбандяна поспешила заявить, что Ереван также согласен с сопредседателями и решительно настроен на "исключительно мирное урегулирование конфликта".
Итак, каков основной посыл "большой восьмерки" в отношении переговорного процесса? Во-первых, необходимо сказать, что подобные документы принимались и ранее. Однако, как говорится, воз и ныне там. Со времени обнародования тех же обновленных Мадридских принципов прошло уже четыре года - немалый срок. Сопредседатели "сожалеют", что до сих пор не получилось достигнуть результата, и выражают уверенность, что "положения, содержащиеся в совместных заявлениях руководителей стран-сопредседателей, сделанных в последние четыре года, могут быть основой справедливого и прочного урегулирования". При этом в тексте заявления нет даже намеков на то, почему же ничего не получается. Почему эти самые предложения могли стать основой урегулирования, но не стали? Если сопредседатели согласны друг с другом, а стороны согласны с сопредседателями, почему переговоры не сдвигаются с мертвой точки?
Как заявил исполнительный секретарь правящей партии "Ени Азербайджан" (ПЕА), депутат Али Ахмедов, "пока агрессор не назван своим именем, пока все страны - сопредседатели Минской группы не поставили конкретного требования об освобождении оккупированных территорий Азербайджана, продвижение в сфере урегулирования конфликта будет невозможным. Считаю, что было бы лучше, если бы  страны - сопредседатели Минской группы выразили конкретное отношение к этому вопросу, и было бы возможно добиться более серьезных шагов по урегулированию конфликта", - уверен Ахмедов.
Действительно, мировые лидеры часто оставляют неясные формулировки, заставляя экспертов и журналистов ломать голову над тем, что же они в очередной раз имели в виду - куда и откуда дует ветер их устремлений? Конечно, отрадно, что мировое сообщество в лице сопредседателей помнит и открыто говорит о необходимости скорейшего решения конфликта. Однако когда страны-посредники спустя 20 лет после начала переговорного процесса говорят о сожалении по поводу отсутствия результата, это не может не настораживать и огорчать. Принятые Советом Безопасности ООН четыре резолюции по освобождению оккупированного Нагорного Карабаха и прилегающих к нему территорий до сих пор не выполняются Арменией. В Азербайджане постоянно задаются вопросом: почему на Армению не оказывается необходимое давление? А ведь для этого даже не нужно изобретать какие-то новые механизмы - все уже давно прописано и испытано в основных документах международного права. Общее направление стран-сопредседателей давно задано и понятно. Но сдается, что этого уже мало…
Один против семи
Между тем главной темой саммита в Лох-Эрне стала война в Сирии, и тут политические комментаторы по всему миру дружно засчитали дипломатическую победу Путину, который, по мнению многих, "был один против семи". При этом ряд мировых изданий заговорили не только о победе Путина, но и чуть ли не о "холодной войне" между президентами России и США. "Они договорились больше никогда не разговаривать друг с другом", шутят блогеры, которые пристально наблюдали за внешним напряжением во время встреч Обамы и Путина.
Между Москвой и Вашингтоном сейчас действительно множество разногласий - от "черных списков" до ПРО и Сирии. Однако Кремль и Белый дом на прошедшем саммите все-таки заключили "новое двустороннее рамочное соглашение по сокращению ядерной угрозы", таким образом продолжая сотрудничество, начатое в рамках программы Нанна-Лугара. Кроме того, Москва и Вашингтон решили создать прямую линию связи на случай угроз в компьютерной сфере. Таким образом, в сфере, касающейся укрепления мер доверия в киберпространстве, Россия и США фактически создали прецедент.
Помимо этого лидеры стран G8 обязались делать все возможное для повышения налоговой прозрачности в мире. Речь идет о способах предотвращения ухода от налогов крупными корпорациями - деоффшоризации мировой экономики и выработки единого стандарта в данной области.
В Лох-Эрне было также подтверждено решение о создании американо-европейского Трансатлантического торгового и инвестиционного партнерства (ТТИП), другими словами, зоны свободной торговли. Ожидается, что экономический союз между ЕС и США станет одним из самых важных документов мировой экономики на ближайшее время и самым большим двусторонним торговым соглашением в истории. Вашингтон и Брюссель надеются, что, таким образом, наконец произойдет оживление экономики, будут созданы новые рабочие места, а также будет укреплено трансатлантическое сообщество. Первый раунд переговоров пройдет в Вашингтоне уже в июле. Конечно, сторонам еще предстоит преодолеть разногласия, касающиеся таких сфер, как киноиндустрия и телевидение, сельское хозяйство, машиностроение и т.д., но сам проект все заметнее набирает старт. И в этом смысле он, кстати, довольно жестко пересекается с попытками поставить на рельсы поддерживаемый Россией проект евразийской интеграции. Следующий саммит пройдет в Сочи в 2014 году, и в какую сторону будет дуть к тому времени ветер мировой политики, даже трудно предположить.