"QRADONAÇALNİTSA"nın YERİ HARADADIR?
1913-cü ilin yanvar günlərində Bakı ictimaiyyətinin, bəlkə də, bütün imperiyanın diqqəti Tiflisə yönəlmişdi. Məhkəmə palatasında Bakı Dairə Məhkəməsinin "H.Z.Tağıyevin işi" üzrə apellyasiya şikayətinə baxılırdı. Söhbət Hacı Zeynalabdin Tağıyev ilə onun kontorunun işçisi Lütfəli bəy Behbudov arasında 1911-ci il mayın 16-da baş vermiş qalmaqaldan gedir. Şəhərdə Tağıyevin arvadı Sofya Vladimirovna ilə Lütfəli bəy arasındakı sevgi əlaqəsi olması barədə söhbət gəzirdi.
Məsələyə aydınlıq gətirmək üçün Tağıyev özünə yaxın şəxslərin iştirakı ilə Behbudovu "ailə şurası"na" çağırıb. Gəzən söhbətlərə görə, Tağıyevin evində Behbudov vəhşicəsinə döyülüb. Bakını çaxnaşmaya salmış bu hadisənin iştirakçıları qalmaqalın səbəblərini öz bildikləri kimi izah edirmişlər. Lütfəli bəyin nə dərəcədə döyüldüyünü demək çətindir. Amma zərərçəkmiş söyləyib ki, onun əllərini bağlayıblar və sonra altı adam döyməyə başlayıb. Əks tərəf isə iddia edib ki, Lütfəli bəy, sadəcə, pilləkəndən yıxılanda əzilib.
Orada nə olursa-olsun, amma Bakı Dairə Məhkəməsi H.Z.Ta-ğıyevi, onun oğlu Sadıxı, ştabs-rotmistr İrza bəy Məmmədbəyovu (Tağıyevin bacısı qızının ərini), İran şahzədisi Mansur Mirzə Qacarı, "Kaspi" nəşriyyatının təsərrüfat hissə müdiri Ağa Həsənovu, fabrik müdiri Mehdi Cəfərovu və Tağıyevin qardaşı oğlu Məmməd Rza Tağıyevi mühəndis-texnoloq Lütfəli bəy Behbudovu döyməkdə günahkar sayıb və onlara müxtəlif müddətə həbs kəsib. H.Z.Tağıyevə iki il yarım, qalanlarına isə iki il iş kəsib. Düzdür, mühakimə olunanlar həbsxanaya girmədilər, çünki hələ istintaq zamanı azadlıqda qalmaq üçün pul girovu verdilər. Tağıyevin girovu 200 min rubl, qalanlarınınkı isə 20-25 min rubl təşkil edib. Qərar çıxandan sonra ittiham olunanlar apellyasiya şikayəti ediblər və buna Tiflis Məhkəmə Palatası baxıb.
Proses Tiflisdə yanvarın 10-da başlayıb və üç gün ərzində gedib. H.Z.Tağıyevi Tiflisdə andlı iclasçılar (vəkillər - müəllif) Kazarinov, Zamıslovski, Bıkov, Vonsoviç və Makalinski, Behbudovu isə andlı iclasçı knyaz Baratov müdafiə edib. Ekspert kimi məhkəməyə professor Kosorotov və doktorlar Elaişvili, Jitkov, Rodionov, Leplinski və Semyonov, həmçinin zərərçəkmişi insidentin ertəsi günü müayinə etmiş şahid həkimlər Axundov və Sultanov çağırılıb. "Prosesə maraq böyük idi. Prosesdə iştirak etmək istəyənlər çox idi", - deyə həmin gün "Kaspi" qəzeti yazırdı. "Prosesə biletlər", əlbəttə, hamıya çatmırdı, çünki zala cəmi 85 adam yerləşirdi. Amma bununla yanaşı, bütün müxbirlər iclas zalında yer tutublar.
Üçüncü gün məhkəmə qərar çıxardı. Bütün ittiham edilənlər günahkar sayılıblar, amma daha yumşaq maddələrlə cəza alıblar. Nəticədə, H.Z.Tağıyevə hərbi hauptvaxtda saxlanmaqla iki ay həbs kəsilib, qalanların hər birinə isə bir ay iş kəsilib. Bu barədə xəbər Bakıya gündüz saat ikidə çatıb və çoxları tərəfindən bu, H.Z.Tağıyevin qələbəsi kimi qəbul edilib. Həmin saatdan başlayaraq Tağıyevi məhkəmə prosesinin uğurla bitməsi münasibətilə təbrik etmək üçün onun Qorçakov küçəsindəki evinə insan axını başlayıb. 1913-cü ildə Romanovlar sülaləsinin taxta çıxmasının 300 illiyi münasibətilə əfv keçirilir. H.Z.Tağıyevin həbs müddəti bir aya qədər azaldılıb. Noyabrda II Nikolay fərmanla həbsi 7 günlük ev dustaqlığı ilə əvəz edib.
Bir həftə sonra ictimaiyyət yeni qalmaqalla çaxnaşıb. Bu dəfə H.Z.Tağıyevin qradonaçalnikin şəxsində yerli hakimiyyətlə münasibəti gündəmə gəlib. Buna əsas səbəb Bakı Xeyriyyə Cəmiyyətinin sədri, Bakı qradonaçalnikinin arvadı Yelena Martınovanın erməni yönümlü "Baku" qəzetinə yazdığı və "Redaksiyaya məktub" rubrikasında yerləşdirilmiş bir məktub səbəb olmuşdu. O yazırdı: "Zati - aliləri baş redaktor! Xahiş edirəm, lütfünüzü əskik etməyəsiniz və "Qarlı axşam" üçün H.Z.Tağıyev tərəfindən mənə verilmiş 10 rublu Müsəlman Maarifçilik Cəmiyyəti "Nicat"ın gücləndirilməsi üçün verəsiniz. Gerçək sayğılarla Bakı Xeyriyyə Cəmiyyətinin sədri Y.Martınova". Qradonaçalnikin arvadının bu kobud jestinin hansı mənalar verdiyini sadəcə ehtimal etmək olardı. Düşmənlər sevinirdi, müsəlman ziyalıların isə Tağıyevin timsalında özlərinin təhqir edildiyinə tam hüquqları var idi. Buna görə də ölçülü və düşünülmüş cavab lazım idi. Və Tağıyevdən bu gəldi. Yanvarın 23-də həmin qəzetin 19 saylı nüsxəsində Tağıyevin cavabı dərc edilmişdi:
"Zati-aliləri baş redaktor! "Baku" qəzetinin 15-ci sayında Bakı Xeyriyyə Cəmiyyətinin sədrinə mənim tərəfimdən verilmiş 10 rublun "Nicat" Müsəlman Cəmiyyətinə verilməsi ilə bağlı məktub dərc edilmişdi. Bu məktubun yerli cəmiyyətdə müxtəlif mənalar yaratması səbəbindən mən xahiş edirəm ki, bununla bağlı qısa izahatımı dərc etməkdən imtina etməyəsiniz. Bir cəmiyyət üçün edilmiş ianəni ianəçinin özünün razılığı olmadan başqa cəmiyyətə verilməsinin nə dərəcədə hüquqi olub-olmaması məsələsinə toxunmaq istəmirəm (qoy cəmiyyət özü buna qiymət versin), ancaq mən Bakı Xeyriyyə Cəmiyyətini bu addımı atmağa vadar etmiş səbəb barədə susa bilmərəm. Təəssüf ki, sədr xanımın məktubunda səbəb göstərilməyib. Ancaq bütün mümkün ehtimallardan ən doğru olanı odur ki, mənim tərəfimdən edilən ianənin götürülməməsinin əsas səbəbi onun cüzi olması ilə bağlıdır. Əgər bu ehtimal doğrudursa, deməli, Bakı Xeyriyyə Cəmiyyətinin idarə heyəti mənə başa salmağa çalışıb ki, məndən daha böyük ianə almağa əsası və mənəvi haqqı var. Mən də bildirməyi özümə borc sayıram ki, tərəfimdən edilən ianənin həmin məbləğdə olması təsadüfi anlaşılmazlığın nəticəsidir. Bilet götürmək təklifi ilə kontora yanıma gələn şəxslər (şəxsən özümün onları qəbul etmək imkanım olmayıb) öz gəlişlərinin məqsədini və önəmini yetərincə izah edə bilməyiblər, mən də bunun növbəti sıradan mövsüm axşamlarından biri sayaraq, biletə görə pul vermək qərarına gəldim və həmişəki kimi, ən yaxın yüksək yuvarlaq məbləği ödədim. Özü də biletin özü toplayıcı cənablarda qaldı. Bu son durum, yəqin, ona səbəb olub ki, əldə edilmiş pullar biletin haqqı kimi deyil, ianə kimi rəsmiləşdirilib.
Bakı Xeyriyyə Cəmiyyəti üçün mən yad şəxs deyiləm. Öz vaxtında onun fəaliyyətində aktiv iştirak etmişəm, həmin vaxtdan cəmiyyətin bütün xeyirxah layihələrinə dəstək verməkdən heç zaman imtina etməmişəm. Düşünürəm ki, bu, mənə ehtimal etməyə imkan verir ki, bu cür təsadüfi anlaşılmazlıq qəzetdə məktub dərc etdirmək kimi tamamilə yersiz mənalara və arzuolunmaz şərhlərə yol açan sərt tədbirdənsə, birbaşa mənə müraciət etmək yolu ilə həll edilə bilərdi. Gerçək sayğılarla H.Z.Tağıyev".
"Qradonaçalnitsa"nın bu qədər sərt addımına ən yaxşı cavab isə Tağıyevin növbəti ianəsi oldu. O, Bakı Aleksandr Rus-Müsəlman Qadın Məktəbinin müsəlman qızlar üçün ikiillik pedaqoji kurslarına 100 min rubl ianə verib ki, orada diyarın hər yerində açılan qadın məktəbləri üçün müəllimələr hazırlığı dü-şünülürmüş.

ГДЕ МЕСТО "ГРАДОНАЧАЛЬНИЦЫ"?
В январские дни 1913 года внимание общественности Баку, а может и всей империи, было приковано к Тифлису. В судебной палате  рассматривалась апелляционная жалоба на решение Бакинского окружного суда по "Делу Г.З.Тагиева". Речь шла об инциденте на семейной почве между Г.З.Тагиевым и служащим его конторы Лютфали беком  Бебутовым, имевшем место в Баку 16 мая 1911 года. В городе шли слухи о любовных связях между женой Тагиева, Софьей Владимировной (так в старом бакинском высшем свете именовали Сону ханым Тагиеву-Араблинскую),  и Лютфали беком. Чтобы внести ясность в вопрос, Тагиев вызвал  Бебутова на "семейный совет" с участием близких ему лиц. В доме Тагиева Бебутов был якобы избит. Каждый участник этого взбудоражившего Баку события на свой лад интерпретировал причины инцидента. Поэтому трудно сказать, в какой степени Лютфали бек был подвержен истязаниям. Пострадавший говорил, что его связали по рукам, а побои наносили шесть человек. Другая сторона утверждала, что Лютфали бек расшибся при падении с лестницы.
Как бы там ни было, Бакинский окружной суд признал виновными Г.З.Тагиева, его сына Садыха, штабс-ротмистра Ирзу бека Мамедбекова (муж племянницы Тагиева), персидского принца Мансура Мирзу Гаджара, заведующего хозяйственной частью типографии "Каспiй" Гасана Агу Гасанова, управляющего фабрикой Мехти Джафарова и  племянника Тагиева - Мамеда Рзу Тагиева в избиении инженера-технолога Лютфали бека Бебутова и приговорил их к различным срокам тюремного заключения. Г.З.Тагиева - к 2,5 годам, остальных - к 2 годам каждого. Правда, осужденные за решетку не сели. Еще в ходе следствия они внесли денежный залог за нахождение на свободе. Залог Г.З.Тагиева составил 200 тысяч рублей, остальных - по 20-25 тысяч рублей. Обвиняемые подали апелляционную жалобу, которую и рассматривала Тифлисская судебная палата.
Процесс в Тифлисе начался 10 января и шел в течение трех дней. Г.З.Тагиева в Тифлисе  защищали присяжные поверенные (адвокаты. - Авт.) Казаринов, Замысловский, Быков, Вонсович и Макалинский, а Бебутова - присяжный поверенный князь Баратов. В качестве экспертов в суд были вызваны профессор Косоротов и доктора Элаишвили, Житков, Родионов, Леплинский и Семенов, а также врачи - свидетели Ахундов и Султанов, которые осматривали пострадавшего на следующий день после инцидента. "Интерес к процессу был огромный. Желающих присутствовать на процессе много", - писала в те дни газета "Каспiй". Билетов на процесс, конечно, всем не хватило  - зал вмещал 85 человек. Однако при этом все корреспонденты получили места в зале заседаний суда.
На третий день суд вынес вердикт. Все обвиняемые были признаны виновными, но  осуждены по более щадящей статье. В результате Г.З.Тагиев получил два месяца ареста с содержанием на военной гауптвахте, остальные -  по одному месяцу ареста. Известие это дошло до Баку около двух часов дня и было воспринято многими как победа Г.З.Тагиева. С этого часа не прекращался поток лиц, пришедших в тагиевский дом на Горчаковской улице, чтобы  поздравить его с успешным завершением судебного процесса.
В феврале 1913 года в связи с 300-летием коронования династии Романовых последовала амнистия. Срок ареста Г.З.Тагиева был сокращен до одного месяца. В ноябре же Николай II своим указом заменил арест на домашний, сроком 7 дней.
Спустя неделю после суда общество было взбудоражено новыми слухами. На этот раз  относительно взаимоотношений Г.З.Тагиева с местной властью в лице градоначальства. Поводом послужило письмо в проармянскую  газету "Баку" председательницы Бакинского благотворительного общества, супруги бакинского градоначальника Елены Мартыновой, помещенное в рубрике "Письмо в редакцию". Вот что она писала: "Милостивый государь главный редактор! Прошу вас не отказать в любезности  прилагаемые при сем 10 рублей, полученные мною как председательницей благотворительного общества от Г.З.Тагиева на "Снежный вечер", передать таковые на усиление средств  мусульманского просветительского общества "Ниджат". С совершенным почтением, председательница благотворительного общества Е.Мартынова".
Можно предположить, какие толки вызвал грубый жест супруги градоначальника.  Недруги злорадствовали, а мусульманская интеллигенция, как и Тагиев, имела полное право считать себя оскорбленной. Поэтому нужна была взвешенная, продуманная реакция. Она и последовала от Тагиева. В №19 от 23 января той же газеты был опубликован ответ Тагиева:
"Милостивый государь главный редактор! В №15 газеты "Баку" было напечатано письмо  председательницы  Бакинского благотворительного общества с просьбой  передать полученные от меня 10 рублей мусульманскому обществу "Ниджат" на усиление его средств. Ввиду того, что это письмо уже вызвало различные толки в местном обществе и печати,  я просил бы вас не отказать поместить мое краткое объяснение по этому поводу.  Не касаясь вопроса о том, насколько вообще может являться передача пожертвования одним обществом другому без ведома и согласия жертвователя (судить об этом  дело самого общества), я не могу обойти молчанием вопрос о причине, вызвавшей такую меру, со стороны Бакинского благотворительного общества.
К сожалению, в письме госпожи председательницы причина не указана. Но из всех возможных предположений приходится остановиться, как на единственно вероятном, на   том, что причиной отказа правления принять от меня сумму, о которой идет речь, является ее незначительность. Если это предположение правильно, т.е. правление  Бакинского благотворительного общества хотело дать мне понять, что оно имело основание и моральное право рассчитывать получить от меня более значительное пожертвование, то я считаю своим долгом объяснить, что размер пожертвованной мной указанной суммы  явился результатом случайного недоразумения. Лица, явившиеся ко мне в контору с предложением взять билет на вечер, по-видимому (лично я был лишен возможности их принять), недостаточно выяснили цель и значение своего посещения, и я, полагая, что речь идет об обычном предложении билета на один из рядовых сезонных вечеров, распорядился дать за билет, как это делается, ближайшую высшую круглую сумму. При этом самый билет был оставлен в распоряжении господ сборщиков. Это последнее обстоятельство и повело, вероятно, к тому, что полученные деньги были записаны не как плата за билет, а как пожертвование.
Для Бакинского благотворительного общества я не являюсь совершенно чужим лицом. В свое время я принимал активное участие в его деятельности, с тех пор до сего времени  никогда не отказывался от поддержки всех благих начинаний общества. Я полагал  бы, что это давало мне право надеяться, что подобное случайное недоразумение могло бы быть выяснено путем непосредственного ко мне обращения, не прибегая к столь решительным мерам, как отказ принять пожертвование, сколь бы оно незначительно ни  было, и опубликования в газете письма, дающего повод к совершенно лишним толкам и нежелательным комментариям. С совершенным почтением, Г.З.Тагиев".
Наилучшим ответом Тагиева на столь резкий жест "градоначальницы" стали его очередные пожертвования. Сто тысяч рублей он пожертвовал на содержание при бакинском Александринском женском русско-мусульманском училище двухгодичных педагогических курсов для мусульманок, на которых предполагалась подготовка учительниц для повсеместно открываемых в крае женских школ.