SÜKAN ÜSTÜNLÜK DEYİL
Azadlıq əsri qadınlara birmənalı şəkildə kişilərin üstünlüyü sayılan səsvermə hüququ, tənqidlərə məruz qalmadan şalvar geymək, dünyaya avtomobilin alın şüşəsindən baxmaq kimi imkanlar qazandırıb. Amma burada ortaya bir sual çıxır: onlar bu "yüksək etimad"ı nə dərəcədə doğruldurlar? Digər məsələlərə toxunmayacağıq. Bu yazıda sadəcə zərif cins nümayəndələrinin sükan arxasında özlərini necə aparmalarından danışacağıq.
Artıq illərdir ki, "qadın sükan arxasında" anlayışı nonses deyil. Artıq o, adi hala çevrilib. Artıq Şərq gözəlləri də sükan arxasına əyləşir, tıxaclarda manevrlər edir, magistrallarda şütüyürlər. Əksər hallarda, onlar bu zaman qadın olduqlarını, təpədən dırnağadək baxımlı qalmalarının vacibliyini də yaddan çıxarmırlar. Bunu sadəcə söz naminə demirik, çünki bəzən hamımıza kuryoz kimi görünən hala da rast gəlinir: qadınlar, hətta sükan arxasında da bəzənməyə macal tapırlar.
"Ötürücülük" qabiliyyəti
34 yaşlı Səid Məmmədov sərbəst iş qrafikinə malikdir. Odur ki, iki yaşlı qızı ilə tez-tez gəzintiyə çıxır. "Tez-tez uşaq arabası ilə yol keçməli oluram. Maraqlı bir halı müşahidə etmişəm: sükan arxasında olan qadınlar mənə çox nadir hallarda yol verirlər. Kişilər haqda bunu demək olmaz: hətta yollarını kəssəm belə, siqnal vermədən asta-asta arxamca gələcəklər - yəqin fikirləşirlər ki, birdən uşaq yuxuda olar", - deyə o, bildirir.
26 yaşlı mühasib Sevil Həsənova daha sərt danışır: "Mən həmişə piyadaların hərəkət qaydalarına əməl edirəm ki, hüquqlarımı müdafiə etmək fikrinə düşsəm, məzəmmətlə üzləşməyim; yolu yalnız işıqforun yaşıl işığında və yalnız nəzərdə tutulmuş hissələrdən keçirəm. Bizdə qonşu ölkələrdən, xüsusilə də Avropadan fərqli olaraq, sürücülərin "zebr" olan hissələrdə belə, piyadalara yol verməsi qəbul olunmayıb. Qadınlar isə piyadalara heç yol vermirlər. Qafqazlı kişilərimiz nəzakətlidirlər və əksər halda avtomobili saxlayaraq, piyadaya yol verirlər. Qadınlar isə bir adi məsələni unudurlar - onlar sükan arxasına əyləşən kimi bütün qadın üstünlüklərini itirir və sürücüyə çevrilirlər".
Yana Maşkova 5 illik təcrübəyə malik sürücüdür. O, qaydalara tam əməl edən sürücünün olmadığını, bu haqda deyilənlərin mif olduğunu söyləyir. "Əlbəttə, ki, yol hərəkəti qaydalarını pozan, amma bunu kobud şəkildə etməyən, qayda pozuntusuna heç kimin həyatına təhlükə yaratmadan, narahatlıq vermədən gedən avtomobil həvəskarları var. Özümü belələrinə aid edərdim. Amma özüm sükan arxasında qadınların əyləşməsinə pis baxıram. Kişilərə adekvat olan qadın sürücülərə də rast gəlinir. Amma onların sayı çox azdır. Qadınlar sükan arxasına əyləşdikdə düşünürlər ki, əyləncəli gəzintiyə çıxıblar. Onlar digər sürücülərə ciddi narahatlıq yaradırlar. Piyadalara yaratdıqları narahatlıqlar isə öz yerində", - deyə Maşkova bildirir. Bundan başqa, o, hesab edir ki, dar küçələrdə kişilər sənə yol verməyə məcbur olmadıqları halda belə, bunu edirlərsə, qadınlardan bunu görmək mümkün deyil.
Üç kateqoriya
Amma əlbəttə ki, bütün qadın sürücüləri eyni cərgəyə qoymaq olmaz. Avtomobili idarə etmək üzrə təlimçi Fərman Namazov R+ jurnalına açıqlamasında bildirib ki, qadınlar sürücülük kurslarına daha diqqətli və ciddi yanaşır, təlimçini diqqətlə dinləyir, prosesi ardıcıllıqla öyrənirlər. Kişilər isə, əsasən, təlimlərə başdansovdu yanaşırlar.
Fərman Namazovun sözlərinə görə, onun təcrübəsi qadın sürücüləri üç kateqoriyaya ayırmağa imkan verir.
Birinci kateqoriya müasir biznes ledilərdir. Onlar orta hesabla 30 yaşında, yalnız həyatda deyil, sükan arxasında da özlərinə inanan qadınlardır. Onlar sürücülüyün bütün qaydalarını ustalıqla qavrayır, ən başlıcası isə, maşını ustalıqla park edirlər. Bu tip qadınlar, adətən, özlərinə o qədər də böyük olmayan avtomobillər seçir, bu da park etmədə problemlərin yaranmasının qarşısını alır.
İkinci kateqoriyaya da yol hərəkəti qaydalarına münasibətdə "sözəbaxan" qadınlar aiddir. Söhbət evdar xanımlardan gedir. Əksər hallarda, onlar ailəli xanımlar olur və onların avtomobili idarəetmə üslubu buna müvafiqdir: çünki əksər hallarda maşında uşaqlar olur və bu səbəbdən, qadın avtomobili səliqə ilə idarə edir, sürət həddini aşmır və heç zaman işıqforun qırmızı işığında hərəkəti davam etdirmir.
Nəhayət, üçüncü kateqoriya: onlar əksər hallarda digər sürücülərin haqlı narazılığına səbəb olurlar. Namazovun sözlərinə görə, bu, yaşı 17-30 arasında olan, maşını həyat yoldaşı və ya atası tərəfindən alınmış xanımlardır. Belə sürücülər, əksər hallarda, bilərəkdən sükan arxasında risklər edir, üstəlik, böyükölçülü maşınlara üstünlük verir, nəticədə manevr imkanlarını çətinləşdirirlər.
Qayda pozucuları
Baş Dövlət Yol Polisi İdarəsinin mətbuat xidmətinin rəhbəri Kamran Əliyev R+ jurnalına açıqlamasında bildirib ki, hazırda qeydə alınmış, təxminən, milyon yarım sürücünün 40-42 mini qadınlardır. K.Əliyev daha çox qayda pozanların da xanımlar olduğunu bildirir: "Amma bunlar ciddi qayda pozuntuları olmur. Onları daha çox sükan arxasında telefonla danışarkən, bəzənərkən görmək mümkündür".
Bakı Şəhər Dövlət Yol Polisi İdarəsinin mətbuat xidmətinin rəhbəri Vaqif Əsədov da eyni fikirdədir: "Qadınlar daha çox öz cinslərinə uyğun pozuntulara yol verir, diqqətsizlik edirlər". V.Əsədovun sözlərinə görə, qeydə alınan 100 qayda pozuntusunun 20%-i zərif cins nümayəndələrinin payına düşür. Yol qəzalarında, həmçinin ölümlə nəticələnən qəzalarda da qadınların payı az deyil: 15-18%.
Əsədov hesab edir ki, sükan arxasında ən vacib olanı yol hərəkəti qaydalarına əməl olunmasıdır: "Maşın sürərkən sürücünün cinsindən asılı olmayaraq, ilk şərt qaydalara əməl edilməsi olmalıdır. Çünki həm ətrafdakıların - sürücülərin və piyadaların, həm də sükan arxasındakı şəxsin özünün təhlükəsizliyi bundan asılıdır".
Sonda tənqid etdiyimiz qadınların bir az da könlünü alaq. Sürücülük məktəblərindən birinin rəhbəri İbad Allahverdiyev bildirir ki, sürücülük kurslarına yazılan qadınların sayı durmadan artır. Demək, gələcəkdə xanımların avtomobili idarə etməyə daha ciddi yanaşacaqlarına ümid var. Görünən odur ki, zərif cins nümayəndələri hər bir şəraitdə, hətta sükan arxasında da zərif cins olaraq qalmaq istəyirlər. Bu, əlbəttə ki, təqdirəlayiqdir. Amma unutmaq olmaz ki, sükan arxasında qadın, hər şeydən əvvəl, elə sürücüdür.

РУЛЬ — НЕ ПРИВИЛЕГИЯ
Век эмансипации подарил женщинам шанс пользоваться такими считавшимися сугубо мужскими привилегиями, как избирательное право, возможность без осуждения носить брюки и способность смотреть на мир сквозь лобовое стекло автомобиля. Но тут возникает вопрос: насколько успешно они оправдывают "оказанное высокое доверие"? Не будем затрагивать прочие вопросы. Коснемся всего лишь одного животрепещущего во всех смыслах момента: представительницы прекрасного пола за рулем.
Вот уже немало лет, как само это понятие - "женщина за рулем" - перестало быть нонсенсом, превратившись, в общем-то, в обыденное явление. И восточные красавицы уже небрежно держат руку на руле, уверенно лавируют в пробках и закладывают лихие виражи на трассах. Чаще всего не забывая оставаться при этом женщинами от кончиков ухоженных ногтей до стильной прически. Сие утверждение - не для красивого словца, ибо встречаются даже такие кажущиеся курьезными ситуации, когда дамы умудряются "наводить марафет" и за рулем.
"Пропускная" способность
34-летний Саид Мамедов имеет свободный график работы, поэтому часто выходит погулять с двухлетней дочкой. "Мне нередко приходится переходить дорогу с коляской, - рассказывает он, - и вот интересное наблюдение: женщины за рулем очень редко уступают мне дорогу. Чего, кстати, не скажешь о мужчинах: они будут спокойно ехать вслед, даже если я загораживаю им путь, и не станут сигналить - а вдруг ребенок спит".
26-летний бухгалтер Севиль Гасанова выражается более резко: "Я сама всегда соблюдаю правила пешеходов, чтобы не было повода упрекнуть меня, вздумай я отстаивать свои права; я перехожу дорогу только на зеленый свет и по "зебре". Так вот, не говоря о том, что в нашей стране, в отличие от многих стран ближнего зарубежья и тем более Европы, не принято пропускать пешехода на "зебре", женщины не склонны пропускать вообще. Да, наши кавказские мужчины галантны и чаще останавливают машину, давая пройти, а женщины не понимают простой вещи - сев за руль, они теряют все свои женские привилегии, становясь водителями".
Яна Машкова - водитель с пятилетним стажем. Как она утверждает, люди, ездящие строго по правилам, - это миф. "Конечно, есть автолюбители, которые нарушают правила движения, но умеренно, не подвергая опасности ничьи жизни и не причиняя неудобств. Без лишней скромности могу отнести себя именно к таким водителям. Но сама я очень негативно отношусь к женщинам за рулем. Хотя и женщины-водители делятся на вполне адекватных, водящих не хуже заправского водилы-мужчины, но таких единицы, и на тех, кто считает, что, сев за машину, они выехали на увеселительную прогулку. Такие доставляют особые неудобства и другим водителям, не говоря о пешеходах". Кроме того, как комментирует Машкова, если на узких улочках мужчины могут уступить тебе дорогу, даже если не обязаны этого делать, то женщина не сделает этого никогда.
Три категории
Впрочем, неправильно, конечно, стричь под одну гребенку всех автоводителей. Как рассказал R+ инструктор по вождению Фарман Намазов, женщины-водители на курсах бывают более собранными и серьезными, внимательнее слушают и учатся последовательно, в отличие от мужчин, которые зачастую бывают небрежны в обучении.
Как утверждает инструктор, по его опыту женщин-автоводителей можно условно разделить на три категории.
Первая категория - современные бизнес-леди - это женщины часто за тридцать, уверенные в себе не только в жизни, но и за рулем. Они мастерски владеют всеми приемами вождения, а главное - умело паркуются. Чаще женщины такого типа выбирают себе не слишком габаритные модели автомобилей, не вызывающие проблем с парковкой.
Вторая категория, также отличающаяся похвальным "послушанием" в отношении правил дорожного движения, -  это домохозяйки. Естественно, что чаще всего это семейные дамы, поэтому и стиль вождения у них соответствующий: поскольку в машине часто могут оказаться дети, водят такие женщины очень аккуратно, не превышают скорость и никогда не едут на красный свет.
И, наконец, та группа женщин, которая чаще всего становится мишенью для нареканий и справедливого недовольства всего остального люда. По словам Намазова, это молодые девушки от 17 до 30 лет, которым автомобили покупают отцы или мужья. Такие девушки чаще всего чрезмерно раскованно ведут себя за рулем, паркуются как попало, а кроме того, и машины выбирают крупногабаритные, и, следовательно, маневрировать такими машинами юным автоледи бывает непросто.
Нарушительницы
Как сообщил R+ глава пресс-службы Главного  управления Государственной дорожной полиции Кямран Алиев, в настоящее время зарегистрировано около полутора миллионов автоводителей, примерно 40-42 тысячи из них - это женщины. Большая часть нарушений, по словам Алиева, приходится все же на представительниц слабого пола. "Впрочем, нарушения эти не очень серьезные. Чаще всего их можно обвинить в разговорах по мобильному телефону и наведении марафета во время езды", - прокомментировал глава пресс-службы.
То же самое утверждает и Вагиф Асадов, глава пресс-службы Главного управления городской дорожной полиции: "Женщины часто совершают нарушения, свойственные их полу, могут быть невнимательными". По словам Асадова, из ста зарегистрированных правонарушений  20% приходится на долю прекрасного пола. И в ДТП, а порой и со смертельным исходом, женщины также не отстают: на их долю приходится  15-18% аварий.
Главным Асадов считает, разумеется, соблюдение правил дорожного движения: "Это должно быть первостепенным при вождении автомобиля, вне зависимости от пола, ведь от этого зависит безопасность как окружающих - водителей и пешеходов, так и самих находящихся за рулем".
Напоследок все же подсластим пилюлю. Как говорит руководитель одной из автошкол Ибад Аллахвердиев, количество женщин, посещающих курсы по вождению, неуклонно растет. А значит, есть надежда, что в будущем дамы будут более серьезно относиться к управлению автомобилем. По-видимому, наши представительницы прекрасного пола стараются оставаться таковыми при любых обстоятельствах и даже за рулем. Это, конечно, похвально, но лучше не забывать, что женщина за рулем - это прежде всего водитель.