ZİDDİYYƏTLƏR MƏNZƏRƏSİ
Türkiyə və Suriyada baş verənlərin, Şərqi və Mərkəzi Avropadakı daşqınların fonunda iyunun 3-4-də Uralın Yekaterinburq şəhərində keçirilən Rusiya-Aİ sammiti o qədər də diqqətə səbəb olmadı. Üstəlik, sammitdə gözlənildiyi kimi, Moskva-Brüssel münasibətlərində heç bir irəliləyiş də baş vermədi.
Amma nəticənin olmaması da bir nəticədir. Yekaterinburq sammiti Avropa-Avrasiya məkanının iki nüfuzlu iki gücü arasında illərdir davam edən, gah bir tərəfin, gah da digərinin uğur qazandığı miqyaslı geosiyasi oyunun mənzərəsi idi. Bu oyunda müxtəlif terminlərdən geniş istifadə olunur - enerji təhlükəsizliyindən insan haqlarınadək. Oyunda "stavka" isə milyardlarla dollar və geosiyasi nüfuzdur. Bu üzdən  siyasətçilərin, diplomatların və ekspertlərin oyun qaydalarına dəqiq icra etdikləri bu qarşıdurma qeyd olunan məkana aid hər kəsə təsirini göstərəcək - istər Avropa olsun, istər Asiya, istərsə də onların kəsişməsi. Yeri gəlmişkən, son sammitin keçirildiyi yer son dərəcə rəmzi xarakter daşıyırdı - Yekaterinburq məhz Avropa ilə Asiyanın coğrafi sərhədində yerləşir.
Rusiya ilə Aİ arasında fikir ayrılığına səbəb olan mövzular kifayət qədər genişdir - enerji, qarşılıqlı ticari iddialar (antidempinq tədbirləri, sanitar, fitosanitar normalar və s.), viza rejimi, söz azadlığı, insan haqları, vətəndaş cəmiyyəti və nəhayət, ən aktual beynəlxalq problem olan Suriya münaqişəsi.
Sammitin əsas mövzusu enerji idi. Maraqlıdır ki, toplantıdan bir müddət əvvəl Brüsseldə Rusiya ilə Aİ arasında əməkdaşlığa dair illik konfrans keçirilmişdi. Söhbət tərəflərin qaz sahəsində əməkdaşlığından bəhs edən "Enerji dialoqu: Rusiya-Aİ. Qaz aspektləri" konfransından gedir. Orada tərəflər, əsasən, dialoqu davam etdirəcəklərinə dair vədlər verməklə kifayətlənmişdilər.
Britaniyanın nüfuzlu "The Financial Times" nəşri Yekaterinburq sammitinin bitdiyi günlərdə "Qazpromun iddialarının sonu" başlıqlı məqalə dərc etdi. "Qazprom"un Rusiya milli istehsalında 8%, büdcə daxilolmalarında isə 20% paya sahib olduğunu xatırladan qəzet konsernin beynəlxalq arenada özünü həmişə inamlı apardığını, Rusiyanın enerji sahəsində fövqəldövlət olmaq iddialarının lokomotivinin hələ də "Qazprom" olduğunu vurğulayıb. Bununla yanaşı, "The Financial Times" və digər mətbu orqanlar hesab edir ki, yaxın gələcəkdə dünyanın qaz bazarında ciddi dəyişikliklər olacaq və bu, Rusiya nəhəngini özünü yığışdırmağa, Kremli isə geosiyasi niyyətlərinə əl gəzdirməyə vadar edəcək.
Daha konkret desək, Yekaterinburq sammiti elektrik enerjisi və qaz bazarının liberallaşdırılmasına yönəldilmiş "üçüncü enerji paketi"nin məzmununa yanaşmadakı fərqi bir daha üzə çıxarıb. Aİ-də hesab edirlər ki, artıq qazın qiymətinin neftin qiymətindən asılı olduğu uzunmüddətli müqavilələrin dövrü arxada qalıb. Brüssel əmindir ki, qaz nəqli şəbəkələri tədarükçülərdən asılı olmamalı, qaz boruları və anbarlar bazar iştirakçılarının hər biri üçün eyni dərəcədə əlçatan olmalıdır. Avropalılar artıq bu istiqamətdə konkret addımlar atır. Məlumata görə, bəzi şirkətlər qiymət siyasətinə Avropaya spotovoqo qaz satışı bazarı (qısa müddət üçün tədarüklər) vasitəsilə təsir göstərməyə çalışır. Bu zaman xammal alıcısı müqavilənin imzalandığı andan məhsul üzərində mülkiyyət hüququ əldə edir.
Rusiya isə öz növbəsində, transsərhəd layihələri üçün xüsusi hüquqi rejimin yaradılmasını tələb edir. Belə olarsa, elə həmin "Cənub axını" üçüncü paketin təsiri altından çıxacaq. Brüssel siyasətçiləri hələ ki, bu tələbi anlayışla qarşılamır. "Biz dialoqu davam etdirəcəyik", - deyə Avropa İttifaqının prezidenti Herman van Rompey bildirib. Eyni vədi Rusiya prezidenti Vladimir Putin də verib. O, bu ilin martında Rusiya ilə Aİ arasında 2050-ci ilədək enerji sahəsində əməkdaşlığın "yol xəritəsi"nin imzalandığını xatırladıb. Putin Moskvanın müqavilənin şərtlərinə əməl edəcəyini söyləyib.
"Qazprom"un mövqelərinin zəifləməsinə səbəb olacaq digər amil kimi, "şist inqilabı" göstərilir. Neft və qaz ehtiyatlarından fərqli olaraq, bu yataqlar hər yerdə var. O, xüsusilə ABŞ-da daha çoxdur.
Beləliklə, Qərb mətbuatı son zamanlar durmadan "şist inqilabı" haqda yazır. Rusiya ekspertləri  isə bu prosesin reallığına və uğuruna inanmır. Avropa və ABŞ "Qazprom"un maddi vəziyyətinin zəiflədiyini, konsernin istismar xərclərinin artdığını bildirirsə, Rusiya şist qazı hasilatının baha başa gəldiyini vurğulayır.
Bütün bunlarla yanaşı, Brüsselin əlində Moskva üçün daha bir sürpriz var.
Məlum olduğu kimi, 2012-ci ilin sentyabrında Avropa Komissiyası "Qazprom"a qarşı antiinhisar araşdırmasına başlayıb. Rusiya şirkəti hakim mövqeyindən Mərkəzi və Şərqi Avropa ölkələrində məqsədəuyğun olmayan formada istifadədə günahlandırılır. Söhbət Aİ ölkələrinə tədarükün məhdudlaşdırılmasından, diversifikasiya prosesinə maneələr yaradılmasından, həmçinin "mavi yanacaq"ın qiymətinin artırılmasından gedir. Bu iddialar təsdiqini taparsa, "Qazprom"u illik dövriyyəsinin 10%-i həcmində cərimə gözləyir. Bu, şübhəsiz ki, son dərəcə ciddi məbləğdir.
Moskva həmişəki kimi, qazın qiymətini siyasi tələblərlə əlaqədəndirməkdə ittiham olunur. Buna klassik nümunə Ukrayna ilə bir neçə il davam edən danışıqlar göstərilir. İndi bu sırada İrəvan da Kiyevin yanındadır. Məlumata görə, Ermənistan üçün Rusiya qazının yeni tarifləri 2013-cü il iyulun 7-10-da qüvvəyə minəcək. Erməni tərəfi artıq bununla bağlı Kremlə incikliyini nümayiş etdirir.
Beləliklə, Rusiya ilə Aİ arasındakı ziddiyyət hazırda sanki "çərçivəsini" aşmır. Amma onların asanlıqla aradan qaldırılan olduğunu düşünmək də lazım deyil. Bəlkə də daxili ziddiyyətlər üzündən Aİ-nin özünün yekdil qərara gəlməsi çətindir. Rusiya isə çoxdandır ki, özünü Avropanın bir hissəsi saymır və Avrasiyanın mərkəzi qismində çıxış edir. Təbii ki, burada söhbət MDB ölkələrinin kimin yanında olacağından gedir - Avropanın, yoxsa özünü Avrasiyanın mərkəzi sayan Moskvanın? Məsələn, sammitdə Vladimir Putin Rusiya ilə Avropa İttifaqı arasında 2014-cü ildə 20 yaşı tamam olacaq baza razılaşmasının yeni variantının hazırlanmalı olduğunu bildirib. Lakin yeni razılaşmada yer alacaq bəzi məsələlər Gömrük İttifaqının, daha dəqiq desək, Avrasiya İqtisadi Komissiyasının nizamlamalı olduğu sahəyə aiddir. Bundan başqa, Rusiya Avropanın bir çox dəyərlərini açıq-aşkar qəbul etmir və ya onlara fərqli yanaşır. Söhbət multikulturalizm siyasətindən, eynicinslilərin nikahından, söz azadlığının hüdudlarından, fikir azadlığından gedir. Odur ki, bütün bunların fonunda panavropa enerji məkanının yaradılması, çətin ki, mümkün olsun. Necə ki Rusiya ilə Aİ arasında davam edən yumşaq qarşıdurmadan kiminsə qalib çıxacağı da inandırıcı deyil.

ILLUSTRATION OF CONTROVERSIES
Following the events in Turkey and Syria and against the background of large-scale flooding in Eastern and Central Europe, the Russia-EU summit held on 3-4 June in the Urals city of Yekaterinburg went unnoticed, especially since, as was expected, there was no breakthrough in bilateral relations between Moscow and Brussels.
However, the lack of results is also a result. And in this case, it will have long-term consequences. The Yekaterinburg summit is notable as an illustration of the scale of the geopolitical game that the two most powerful forces in the European and Eurasian region have been playing with alternate success for many years. In this game, they widely use different terms - from energy security to human rights, and the stakes in this game are billions of dollars and geopolitical influence. And for this reason, it is understandable that a civilized confrontation accurately performed by politicians, diplomats and experts will somehow affect every country in the abovementioned area, be it in Europe or Asia, or even at the junction of the two. The venue for the latest summit, by the way, is very symbolic in this sense - Yekaterinburg is located just on the geographical border of Europe and Asia.
Topics for disagreements between Russia and the EU have an extensive nature - energy, mutual trade claims (recycling, anti-dumping, sanitary and phytosanitary standards, etc.), the visa regime, freedom of speech, human rights, civil society, as well as a topical international problem such as the conflict in Syria.
However, the main theme was energy. It is noteworthy that shortly before the summit in Brussels, the annual conference on cooperation between the EU and Russia in the gas sector - "Energy Dialogue Russia - European Union: Gas Aspect" was held. It resulted only in promises to continue the dialogue.
Just at the end of the Yekaterinburg summit, the influential British newspaper The Financial Times published an article under the high-sounding title "A Cap on Gazprom's Ambitions". Not failing to note that the share of Gazprom in the national production of Russia is 8 per cent and in tax revenues - 20 per cent, the newspaper also recalled that the company has always behaved confidently on the international stage and is still a powerhouse of Russian ambitions in the fight for the title of an energy superpower. However, according to The Financial Times, and not only, in the near future the global gas market will face major changes that will force the Russian giant to make room and the Kremlin to correct its geopolitical ambitions.
More specifically, the summit in Yekaterinburg once again revealed differences in the approaches to the content of the so-called Third Energy Package aimed at the liberalization of the electricity and gas market. The EU believes that the time of long-term contracts, where gas prices are pegged to oil prices, is a thing of the past. Brussels is sure gas transportation networks should be independent from suppliers and that market participants should have equal access to gas pipelines and storage facilities. And the Europeans are already taking action. In particular, it is noted that a number of companies are trying to influence the pricing policy by using the spot market (supply for a short period of time) of gas sales in Europe, where a buyer of raw materials acquires the right of ownership to the commodity simultaneously with the conclusion of the deal. Russia, in turn, is demanding the creation of a special legal regime for cross-border projects, which, for example, will result in the exclusion of the same "South Stream" from the proposals of the third package. But this requirement has still not been accepted by Brussels politicians. "We will continue our dialogue," the president of the European Union, Herman Van Rompuy, promised. Vladimir Putin said the same, recalling that in March this year Russia and the EU signed a "roadmap" for cooperation in the field of energy right up to 2050 and that Moscow intends to adhere to its terms.
Meanwhile, another cause of the weakening of Gazprom is believed to be the "shale revolution". Shale gas is extracted from shale coal, which is ubiquitous unlike oil and gas reserves that can be found only in certain areas of the globe. And there are especially a lot of them in the United States.
Thus, the Western press has been constantly talking about the "shale revolution". At the same time, Russian experts quite convincingly claim that they do not believe in the reality and success of this process. While Europe and the United States point to the shaky financial situation of Gazprom and the increase in the operating costs of the concern, Russia reminds them of the high costs of the extraction of shale gas.
Meanwhile, Brussels has another surprise up its sleeve for Moscow. As you know, in September 2012 the European Commission launched an antitrust investigation against Gazprom, which is accused of inappropriate use of its dominant position in Central and Eastern Europe. The issue is about possible limitations of supplies to the EU, obstacles to the process of diversification, as well as inflating the price of "blue fuel". As a result, the Russian company could face a penalty of 10 per cent of its annual turnover, which, of course, is a huge sum.
The issue is about old accusations against Moscow - the linking of gas prices to political demands. It is considered that a classic example here is years of negotiations with Ukraine. Now Yerevan has suddenly ended up in the same row as Kiev. It is reported that the new tariffs for Russian gas supplied to Armenia will come into force on 7-10 July 2013, and the Armenian side has serious grievances against the Kremlin in this regard.
Thus, the contradictions between Russia and the EU seem to be quite "within the framework" at the moment, but they cannot be called easy to solve either. Perhaps the problem is that the European Union, torn by internal divisions, finds it difficult to come to any decision or agreed position. At the same time, Russia has long been seeking to become part of Europe, but positions itself as the centre of Eurasia. Naturally, the question is who the CIS countries will be with - with the EU or around Moscow as the Eurasian centre? For example, at the summit, Vladimir Putin noted the need for a new framework agreement between Russia and the European Union, which will turn 20 in 2014. However, some points that will appear in the new agreement also fall under the jurisdiction of the Customs Union, namely the Eurasian Economic Commission ... In addition, Russia clearly does not accept many European values or sees them differently. The issue is about the policy of multiculturalism, the attitude to gay marriages, different understanding of the "ceiling" of freedom of speech and freedom of expression. Therefore, the creation of a pan-European energy area against this backdrop and a clear winner in the mild confrontation between Russia and the EU can hardly be expected.