ZİDDİYYƏTLƏR MƏNZƏRƏSİ
Türkiyə və Suriyada baş verənlərin, Şərqi və Mərkəzi Avropadakı daşqınların fonunda iyunun 3-4-də Uralın Yekaterinburq şəhərində keçirilən Rusiya-Aİ sammiti o qədər də diqqətə səbəb olmadı. Üstəlik, sammitdə gözlənildiyi kimi, Moskva-Brüssel münasibətlərində heç bir irəliləyiş də baş vermədi.
Amma nəticənin olmaması da bir nəticədir. Yekaterinburq sammiti Avropa-Avrasiya məkanının iki nüfuzlu iki gücü arasında illərdir davam edən, gah bir tərəfin, gah da digərinin uğur qazandığı miqyaslı geosiyasi oyunun mənzərəsi idi. Bu oyunda müxtəlif terminlərdən geniş istifadə olunur - enerji təhlükəsizliyindən insan haqlarınadək. Oyunda "stavka" isə milyardlarla dollar və geosiyasi nüfuzdur. Bu üzdən  siyasətçilərin, diplomatların və ekspertlərin oyun qaydalarına dəqiq icra etdikləri bu qarşıdurma qeyd olunan məkana aid hər kəsə təsirini göstərəcək - istər Avropa olsun, istər Asiya, istərsə də onların kəsişməsi. Yeri gəlmişkən, son sammitin keçirildiyi yer son dərəcə rəmzi xarakter daşıyırdı - Yekaterinburq məhz Avropa ilə Asiyanın coğrafi sərhədində yerləşir.
Rusiya ilə Aİ arasında fikir ayrılığına səbəb olan mövzular kifayət qədər genişdir - enerji, qarşılıqlı ticari iddialar (antidempinq tədbirləri, sanitar, fitosanitar normalar və s.), viza rejimi, söz azadlığı, insan haqları, vətəndaş cəmiyyəti və nəhayət, ən aktual beynəlxalq problem olan Suriya münaqişəsi.
Sammitin əsas mövzusu enerji idi. Maraqlıdır ki, toplantıdan bir müddət əvvəl Brüsseldə Rusiya ilə Aİ arasında əməkdaşlığa dair illik konfrans keçirilmişdi. Söhbət tərəflərin qaz sahəsində əməkdaşlığından bəhs edən "Enerji dialoqu: Rusiya-Aİ. Qaz aspektləri" konfransından gedir. Orada tərəflər, əsasən, dialoqu davam etdirəcəklərinə dair vədlər verməklə kifayətlənmişdilər.
Britaniyanın nüfuzlu "The Financial Times" nəşri Yekaterinburq sammitinin bitdiyi günlərdə "Qazpromun iddialarının sonu" başlıqlı məqalə dərc etdi. "Qazprom"un Rusiya milli istehsalında 8%, büdcə daxilolmalarında isə 20% paya sahib olduğunu xatırladan qəzet konsernin beynəlxalq arenada özünü həmişə inamlı apardığını, Rusiyanın enerji sahəsində fövqəldövlət olmaq iddialarının lokomotivinin hələ də "Qazprom" olduğunu vurğulayıb. Bununla yanaşı, "The Financial Times" və digər mətbu orqanlar hesab edir ki, yaxın gələcəkdə dünyanın qaz bazarında ciddi dəyişikliklər olacaq və bu, Rusiya nəhəngini özünü yığışdırmağa, Kremli isə geosiyasi niyyətlərinə əl gəzdirməyə vadar edəcək.
Daha konkret desək, Yekaterinburq sammiti elektrik enerjisi və qaz bazarının liberallaşdırılmasına yönəldilmiş "üçüncü enerji paketi"nin məzmununa yanaşmadakı fərqi bir daha üzə çıxarıb. Aİ-də hesab edirlər ki, artıq qazın qiymətinin neftin qiymətindən asılı olduğu uzunmüddətli müqavilələrin dövrü arxada qalıb. Brüssel əmindir ki, qaz nəqli şəbəkələri tədarükçülərdən asılı olmamalı, qaz boruları və anbarlar bazar iştirakçılarının hər biri üçün eyni dərəcədə əlçatan olmalıdır. Avropalılar artıq bu istiqamətdə konkret addımlar atır. Məlumata görə, bəzi şirkətlər qiymət siyasətinə Avropaya spotovoqo qaz satışı bazarı (qısa müddət üçün tədarüklər) vasitəsilə təsir göstərməyə çalışır. Bu zaman xammal alıcısı müqavilənin imzalandığı andan məhsul üzərində mülkiyyət hüququ əldə edir.
Rusiya isə öz növbəsində, transsərhəd layihələri üçün xüsusi hüquqi rejimin yaradılmasını tələb edir. Belə olarsa, elə həmin "Cənub axını" üçüncü paketin təsiri altından çıxacaq. Brüssel siyasətçiləri hələ ki, bu tələbi anlayışla qarşılamır. "Biz dialoqu davam etdirəcəyik", - deyə Avropa İttifaqının prezidenti Herman van Rompey bildirib. Eyni vədi Rusiya prezidenti Vladimir Putin də verib. O, bu ilin martında Rusiya ilə Aİ arasında 2050-ci ilədək enerji sahəsində əməkdaşlığın "yol xəritəsi"nin imzalandığını xatırladıb. Putin Moskvanın müqavilənin şərtlərinə əməl edəcəyini söyləyib.
"Qazprom"un mövqelərinin zəifləməsinə səbəb olacaq digər amil kimi, "şist inqilabı" göstərilir. Neft və qaz ehtiyatlarından fərqli olaraq, bu yataqlar hər yerdə var. O, xüsusilə ABŞ-da daha çoxdur.
Beləliklə, Qərb mətbuatı son zamanlar durmadan "şist inqilabı" haqda yazır. Rusiya ekspertləri  isə bu prosesin reallığına və uğuruna inanmır. Avropa və ABŞ "Qazprom"un maddi vəziyyətinin zəiflədiyini, konsernin istismar xərclərinin artdığını bildirirsə, Rusiya şist qazı hasilatının baha başa gəldiyini vurğulayır.
Bütün bunlarla yanaşı, Brüsselin əlində Moskva üçün daha bir sürpriz var.
Məlum olduğu kimi, 2012-ci ilin sentyabrında Avropa Komissiyası "Qazprom"a qarşı antiinhisar araşdırmasına başlayıb. Rusiya şirkəti hakim mövqeyindən Mərkəzi və Şərqi Avropa ölkələrində məqsədəuyğun olmayan formada istifadədə günahlandırılır. Söhbət Aİ ölkələrinə tədarükün məhdudlaşdırılmasından, diversifikasiya prosesinə maneələr yaradılmasından, həmçinin "mavi yanacaq"ın qiymətinin artırılmasından gedir. Bu iddialar təsdiqini taparsa, "Qazprom"u illik dövriyyəsinin 10%-i həcmində cərimə gözləyir. Bu, şübhəsiz ki, son dərəcə ciddi məbləğdir.
Moskva həmişəki kimi, qazın qiymətini siyasi tələblərlə əlaqədəndirməkdə ittiham olunur. Buna klassik nümunə Ukrayna ilə bir neçə il davam edən danışıqlar göstərilir. İndi bu sırada İrəvan da Kiyevin yanındadır. Məlumata görə, Ermənistan üçün Rusiya qazının yeni tarifləri 2013-cü il iyulun 7-10-da qüvvəyə minəcək. Erməni tərəfi artıq bununla bağlı Kremlə incikliyini nümayiş etdirir.
Beləliklə, Rusiya ilə Aİ arasındakı ziddiyyət hazırda sanki "çərçivəsini" aşmır. Amma onların asanlıqla aradan qaldırılan olduğunu düşünmək də lazım deyil. Bəlkə də daxili ziddiyyətlər üzündən Aİ-nin özünün yekdil qərara gəlməsi çətindir. Rusiya isə çoxdandır ki, özünü Avropanın bir hissəsi saymır və Avrasiyanın mərkəzi qismində çıxış edir. Təbii ki, burada söhbət MDB ölkələrinin kimin yanında olacağından gedir - Avropanın, yoxsa özünü Avrasiyanın mərkəzi sayan Moskvanın? Məsələn, sammitdə Vladimir Putin Rusiya ilə Avropa İttifaqı arasında 2014-cü ildə 20 yaşı tamam olacaq baza razılaşmasının yeni variantının hazırlanmalı olduğunu bildirib. Lakin yeni razılaşmada yer alacaq bəzi məsələlər Gömrük İttifaqının, daha dəqiq desək, Avrasiya İqtisadi Komissiyasının nizamlamalı olduğu sahəyə aiddir. Bundan başqa, Rusiya Avropanın bir çox dəyərlərini açıq-aşkar qəbul etmir və ya onlara fərqli yanaşır. Söhbət multikulturalizm siyasətindən, eynicinslilərin nikahından, söz azadlığının hüdudlarından, fikir azadlığından gedir. Odur ki, bütün bunların fonunda panavropa enerji məkanının yaradılması, çətin ki, mümkün olsun. Necə ki Rusiya ilə Aİ arasında davam edən yumşaq qarşıdurmadan kiminsə qalib çıxacağı da inandırıcı deyil.

ИЛЛЮСТРАЦИЯ ПРОТИВОРЕЧИЙ
За событиями в Турции и Сирии, на фоне масштабного наводнения в Восточной и Центральной Европе саммит Россия - ЕС, прошедший 3-4 июня в уральском городе Екатеринбурге, оказался не слишком замеченным. Тем более что и прорыва в двусторонних отношениях Москвы и Брюсселя, как и ожидалось, не произошло.
Однако отсутствие результата - тоже результат. И в данном случае это он будет носить долгосрочные последствия. Екатеринбургский саммит примечателен в качестве иллюстрации той масштабной геополитической игры, которую вот уже не один год с попеременным успехом ведут между собой две самые влиятельные силы на европейско-евразийском пространстве. В этой игре широко оперируют различными терминами - от  энергетической безопасности до прав человека, а ставки в этой игре - миллиарды долларов и геополитическое влияние. И поэтому понятно, что цивилизованное, четко исполняемое политиками, дипломатами и экспертами противостояние так или иначе будет затрагивать каждую страну на выше обозначенном пространстве, будь это в Европе, Азии или же особенно на стыке оных. Место проведения последнего саммита, кстати, в этом смысле носит весьма символический характер - Екатеринбург как раз расположен на географической границе Европы и Азии.
Темы для разногласий между Россией и ЕС носят обширный характер - энергетика, взаимные торговые претензии (утилизационные сборы, антидемпинговые меры, санитарные, фитосанитарные нормы и т.д.), визовый режим, свобода слова, права человека, гражданское общество, а также такая актуальная международная проблема, как конфликт в Сирии.
Впрочем, главной темой все-таки стала энергетика. Примечательно, что незадолго до саммита в Брюсселе состоялась ежегодная конференция по сотрудничеству между Россией и ЕС в газовой сфере - "Энергетический диалог: Россия - ЕС. Газовый аспект", которая, в основном, вылилась лишь в обещания продолжить диалог.
Влиятельное британское издание The Financial Times как раз в дни завершения екатеринбургского саммита опубликовало статью под громким названием "Конец газпромовским амбициям". Газета, не преминув констатировать, что доля "Газпрома" в национальном производстве РФ составляет 8%, а в бюджетных поступлениях - 20%, также припомнила и то, что концерн всегда вел себя уверенно на международной арене и до сих пор является локомотивом российских амбиций на звание энергетической сверхдержавы. Однако, как считает The Financial Times, и не только это издание, мировой газовый рынок в ближайшем будущем ждут серьезные перемены, которые заставят российского гиганта потесниться, а Кремль - подкорректировать свои геополитические устремления.
Если конкретнее, то саммит в Екатеринбурге еще раз выявил различия в подходах к содержанию так называемого третьего энергопакета, направленного на либерализацию рынка электроэнергии и газа. ЕС считает, что время долгосрочных контрактов, в которых газовые цены привязаны к ценам на нефть, ушло в прошлое. Брюссель уверен, что газотранспортные сети должны быть независимы от поставщиков и что у участников рынка должен быть равный доступ к газопроводам и хранилищам. И европейцы уже предпринимают конкретные действия. В частности, отмечается, что ряд компаний пытается повлиять на ценовую политику с помощью спотового рынка (поставки на короткий промежуток времени) продаж газа в Европе, когда у покупателя сырья возникает право собственности на товар одновременно с заключением сделки. Россия, в свою очередь, требует создания специального правового режима для трансграничных проектов, что, например, повлечет исключение того же самого "Южного потока" из-под положений третьего пакета. Но понимания данное требование у брюссельских политиков пока не находит. "Мы продолжим наш диалог", - пространно пообещал президент Европейского союза Херман ван Ромпей. Об этом же самом заявил и Владимир Путин, напомнив, что в марте этого года была подписана "дорожная карта" сотрудничества России и ЕС в сфере энергетики аж до 2050 года и что Москва намерена придерживаться ее условий.
Между тем другой причиной ослабления "Газпрома" считают "сланцевую революцию". Сланцевый газ добывают из горючих сланцев, которые, в отличие от нефтяных и газовых запасов, выбравших для своей "дислокации" только определенные области на земном шаре, распространены повсеместно. И особенно много их в США.
Таким образом, западная пресса в последнее время постоянно вещает о "сланцевой революции". В то же время российские эксперты довольно убедительно твердят, что не верят в реальность и успешность этого процесса. В то время как Европа и США указывают на пошатнувшееся финансовое положение "Газпрома" и на рост эксплуатационных расходов концерна, в России им напоминают о высоких затратах при добыче сланцевого газа.
Между тем у Брюсселя есть в рукаве еще один сюрприз для Москвы. Как известно, в сентябре 2012 года Европейская комиссия начала антимонопольное расследование в отношении "Газпрома", который обвиняется в неоправданном использовании своего доминирующего положения в странах Центральной и Восточной Европы. Речь идет о возможных ограничениях поставок в страны ЕС, препятствиях, чинимых процессу диверсификации, а также о завышении цен на "голубое топливо". В результате российскому концерну может грозить штраф в размере 10% годового оборота компании, что, конечно, составляет огромную сумму.
Речь идет о старых обвинениях в адрес Москвы - увязывании цен на газ с политическими требованиями. Как считается, классический пример тут - многолетние переговоры с Украиной. Сейчас в одном ряду с Киевом вдруг оказался Ереван. Сообщается, что новые тарифы на российский газ в Армении вступят в силу  7-10 июля 2013 года, и у армянской стороны уже по этому поводу нарастают нешуточные обиды в адрес Кремля.
Таким образом, противоречия между Россией и ЕС на данный момент кажутся вполне "в рамках", но и легко разрешимыми их тоже назвать нельзя. Возможно, проблема заключается в том, что Евросоюзу, раздираемому внутренними противоречиями, самому нелегко прийти к единому решению, к согласованной позиции. В то же время Россия уже давно не стремится стать частью Европы, но позиционирует себя как центр Евразии. Естественно, речь идет о том, с кем будут страны СНГ - с ЕС или вокруг Москвы как евразийского центра? Например, на саммите Владимир Путин отметил необходимость подготовки нового базового соглашения между Россией и Евросоюзом, которому в 2014 году уже исполняется 20 лет. Однако некоторые моменты, которые будут значиться в новом соглашении, также попадают в сферу регуляции Таможенного союза, а именно Евразийской экономической комиссии…
Кроме того, Россия явно не принимает многие европейские ценности или же воспринимает их в других ракурсах. Речь идет о политике мультикультурализма, об отношении к однополым бракам, о разных пониманиях "потолка" свободы слова, свободы самовыражения. И поэтому на этом фоне создания панъевропейского энергетического пространства вряд ли стоит ожидать. Так же как и явного победителя в мягком противостоянии России и ЕС.