BƏRABƏRLƏR ARASINDA BİRİNCİ
Tezliklə İran İslam Respublikasının (İRİ) vətəndaşları ölkənin sayca 7-ci prezidentini seçəcəklər. İran Konstitusiyaya Nəzarət Şurasının (Müşahidə Şurası) qərarı ilə prezidentlik uğrunda 686 iddialı arasından seçilmiş 8 namizəd mübarizə aparacaq. Sonda siyahıda şərti olaraq islahatçı sayılan 3 namizəd qalıb. Bunlar İran baş nazirinin sabiq müavini M. R. Arif, Ali Milli Təhlükəsizlik Şurasının sabiq katibi, İranın nüvə proqramı ilə bağlı "altılıq"la aparılan danışıqlardakı əsas nümayəndəsi H.Ruhani və sabiq poçt və teleqraf naziri S. M. Qarazidir. Onların seçkidə qələbə şanslarına çoxları şübhə ilə yanaşır.
Daha bir iddialı İranın dini lideri yanında Məqsədyönlülük Şurasının rəhbəri M. Rezayidir. O, mühafizəkar mərkəzçi sayılır. Rezayi özündə ciddi iqtisadi məqamları əks etdirən seçki proqramı ilə çıxış edən yeganə namizəddir. Onun proqramında iqtisadiyyatın regionallaşdırılması və kənd təsərrüfatı məhsulları istehsalının intensivləşdirilməsi vədləri var.
Yekun siyahıdakı digər 4 namizəd hazırkı siyasi rejimin tərəfdarlarıdır. Onlar İranın dini lideri ayətulla Ə.Xamneiyə yaxınlıqları ilə tanınırlar: sabiq xarici işlər naziri A.A.Vilayəti, Tehranın meri M.B.Qalibaf, İran Ali Milli Təhlükəsizlik Şurasının katibi S.Cəlili və parlamentin eks-spikeri Q.A.Hadad Adel. Analitiklərin fikrincə, növbəti prezident məhz bu 4 namizəddən biri olacaq. Onlardan Tehranın meri Qalibaf daha şanslı hesab olunur. 2005-ci ildə keçirilmiş prezident seçkisində o, 14% səs toplamışdı. Qalibaf elə həmin ilin sentyabrında Tehran meri seçildikdən sonra, paytaxtda "adı pis çıxmış" "ev" həbsxanası yığışdırılıb, yerində istirahət parkı salınmışdı. Qalibaf mer postunda çalışdığı illərdə dövlət xidmətində islahatlar aparıb, şəhərdə 380 rayon şurası yaradıb, infrastrukturun inkişafına xüsusi investisiyalar cəlb edib. Mer vəzifəsində olduğu dövrdə mühafizəkarlıq və islami baxışları islahatların vacibliyi anlayışı ilə qarışdırması da Qalibafa populyarlıq gətirib. Qeyd etmək lazımdır ki, hazırkı dövlət başçısı M. Əhmədinejad da prezident kürsüsünə məhz Tehranın meri postundan gəlib.
Bununla yanaşı, müəyyən populyarlığa malik A.A.Vilayətinin qələbə şansı da az deyil. O, hələ xarici işlər naziri postunu tutarkən dünyanın istisnasız olaraq bütün ölkələri ilə diplomatik əlaqələr qurulmasının vacibliyini bildirirdi. Azərbaycanlı olan Vilayətinin populyarlığı həm də İranda çoxmilyonlu azərbaycanlı elektoral bazanın olması ilə əlaqədardır. Məhz bu elektoratın mövqeyi seçkinin nəticəsinə ciddi təsir göstərə bilər. Bu baxımdan, Tehran meri Qalibafın mayın ortalarında Təbrizə səfəri zamanı səsləndirdiyi bəyanat təsadüfə bənzəmir. O, çıxışında auditoriyaya ritorik sualla müraciət edib: "Niyə tarixin müxtəlif dövrlərində İran üçün böyük fədakarlıq göstərmiş, özünü qurban verməkdən belə çəkinməmiş Azərbaycan bu gün ayrı-seçkiliyə və ədalətsizliyə düçar olur? Niyə Azərbaycan, ondan sonra inkişaf etməyə başlayan və bu cür istedad və imkanlara malik olmayan vilayətlərdən süni olaraq arxada saxlanılır? İrana ilk müasir məktəb, tipoqrafiya, teatr və jurnal gətirmiş Azərbaycan bu gün ayrı-seçkilik və ədalətsizlik baxımından ön cərgədədir". Bu bəyanatı həm İranın çoxmilyonlu azərbaycanlı elektoratına, həm də ölkənin dini lideri Ə. Xamneiyə qarşı siyasi reverens saymaq olar.
Seçkiqabağı dövrün intriqa ilə dolu məqamı isə Konstitusiyaya Nəzarət Şurasının iki sanballı siyasətçinin prezidentliyə namizədliyini qeydə almamasıdır. Söhbət eks-prezident Haşimi Rəfsəncanidən və hazırkı dövlət başçısının yaxın silahdaşı, qohumu, sabiq işlər müdiri Maşaidən gedir. Müşahidəçilər Şurasının öz qərarını şərh etməmək hüququ olsa da, qurum Rəfsəncaninin namizədliyinin yaşı ilə (78 yaş) əlaqədar qəbul edilmədiyini açıqlayıb. Rəsmi Tehranın versiyasına görə isə, ona maksimum 10% seçici dəstək verir. Çünki Rəfsəncaninin prezidentliyi dövründə İranda yoxsullar daha da kasıblaşıb, varlılar isə daha da varlanıb.
Bəzi ekspertlər isə hesab edir ki, Rəfsəncaninin yarışdan uzaqlaşdırılması daha ciddi səbəblərlə bağlıdır. Hələ Xamneinin nəzarətində olan Müşahidəçilər Şurasının qərarı açıqlanmamış KİV-də Rəfsəncaniyə ötən prezident seçkisindən sonra kütləvi iğtişaşların təşkili ilə bağlı ittihamlar irəli sürülürdü. O, bu iğtişaşları "amerikalılar və sionistlərin sifarişi ilə həyata keçirməkdə" günahlandırılırdı. Mətbuat yazırdı ki, Rəfsəncani bu dəfə də rəhbərin (liderin) nüfuzuna zərbə vurmaq üçün iğtişaşların təşkilini planlaşdırırmış. Guya bu dəfə o, iğtişaşları prezident M.Əhmədinejad və dövlət başçısının layihəsi olan E.R.Maşai ilə birlikdə təşkil edəcəkmiş.
Yeri gəlmişkən, əksər analitiklər hesab edir ki, Maşai islahatçı ideyaları üzündən "özünü yandırıb". O, hakimiyyət səlahiyyətlərinin prezidentin xeyrinə yenidən bölüşdürülməsinə tərəfdardır. Maşai hesab edir ki, hakimiyyət səlahiyyətlərinin əksəriyyətinin dini liderdə olması ədalətsizlikdir. Üstəlik, o, iki il əvvəl prezident M.Əhmədinejadı ruhanilərdən səlahiyyətlərin bir hissəsinin alınmasına təhrik etmişdi. Maşainin bu uğursuz cəhdi səlahiyyətlərini itirmək istəməyən din xadimləri tərəfindən kəskin etirazla qarşılanmışdı.
Əhmədinejad son bir neçə ildə "irəli çəkdiyi" Maşainin prezidentliyə namizədlər siyahısına salınması üçün sonadək mübarizə aparacağını bildirsə də, bir müddət sonra mövzu aktuallığını itirdi.
Namizədlər siyahısında adı olmayan daha bir sanballı siyasətçi isə populyar islahatçı, eks-prezident M.Hatəmidir. Amma onunla bağlı vəziyyət bir qədər fərqlidir. Bu il martın sonlarında İran Məclisinin (parlament) saytında aparılmış sorğuda Hatəmi səslərin 60%-ni toplayaraq, "İlin siyasətçisi" seçilib. Rəfsəncani isə cəmi 9% səslə üçüncü olub. Lakin seçkiyə hazırlıq mərhələsində M.Hatəmi tərəfdarlarını Rəfsəncaniyə səs verməyə çağırdı.
Analitiklərin fikrincə, səsvermənin nəticəsindən asılı olmayaraq, Tehranın daxili və xarici siyasətdəki əsas məsələlərlə bağlı mövqeyi ciddi dəyişikliyə məruz qalmayacaq. Bu, İranın nüvə proqramına da aiddir. Yeni prezident avral rejimdə iqtisadi problemlərin həlli ilə məşğul olmalı, "altılıq" və MAQATE ilə nüvə məsələsində razılığa gəlməli, həmçinin İranın regional fövqəldövlət olmaq iddialarını müdafiə etməlidir. Bu baxımdan, H.Ruhani daha mülayim siyasətçi sayılır. O, Tehran Universiteti tələbələri qarşısındakı çıxışında deyib: "Bəziləri hesab edir ki, biz bütün dünya ilə mübarizə aparmalıyıq. Digərləri təslim olmağı lazım bilir. Amma üçüncü variant da var. Bu, konstruktiv əməkdaşlıqdır. Biz milli maraqlarımızdan çıxış etməklə, dünya ilə birgə addımlamalıyıq".
Sabiq xarici işlər naziri Vilayəti də demək olar ki, eyni mövqedədir. Bunun Vaşinqtona mesaj olduğu istisna deyil. Lakin ABŞ Dövlət Departamentinin rəsmisi P. Ventrellin İranda rejimin yox, xalqın maraqlarını təmsil edə biləcək namizədlərin seçkiyə buraxılmadığına dair bəyanatı Vaşinqtonun İslam Respublikasına qarşı sərt mövqeyini qoruyub-saxladığını göstərir. Mayın 22-də ABŞ Konqresinə respublikaçı senatorlar M.Kirk və C.Kornin tərəfindən təqdim edilmiş və İrana qarşı daha sərt sanksiyaların tətbiqini nəzərdə tutan qanun layihəsinin məhz Müşahidəçilər Şurasının qərarı ilə bağlı olduğu istisna deyil.
Amma siyasət dəyişən kəmiyyətdir. İranın yeni prezidentinin Qərblə davranış ritorikasının daha konstruktiv olacağını düşünmək çətin olsa da, mümkündür. Bu, qarşı tərəfin də sərtliyi azaltmasına yol aça bilər. Hadisələrin necə inkişaf edəcəyi yaxın günlərdə bəlli olacaq. Bu məsələdə həlledici söz sahibi isə təbii ki, iranlı seçicilərdir.

У нового президента Ирана риторика в общении с Западом может приобрести более конструктивный оттенок
В скором времени граж-дане Исламской Республики Иран (ИРИ) будут выбирать седьмого по счету главу исполнительной власти - президента страны.
По решению Совета стражей Конституции Ирана (Наблюдательный совет) за пост президента страны будут вести борьбу всего восемь кандидатов, выбранных из 686 претендентов.  В конечном счете в шорт-лист вошли три кандидата, условно считающиеся политиками реформаторского толка. Это бывший первый вице-президент ИРИ М.Р.Ареф, экс-секретарь Высшего совета национальной безопасности и бывший переговорщик с "шестеркой" по ядерной программе Ирана Х.Рухани и экс-министр почты и телеграфа С.М.Гарази, чьи шансы на победу оцениваются весьма скептически. Еще одним кандидатом является М.Резайи, глава Совета целесообразности при духовном лидере, который считается консерватором-центристом. Причем это единственный кандидат, представивший предвыборную программу с серьезным экономическим разделом: регионализация экономики и интенсификация сельхозпроизводства.
В шорт-лист также попали четыре кандидата - безоговорочные сторонники действующего политического режима, которые отличаются особой близостью к духовному лидеру страны аятолле А.Хаменеи: бывший министр иностранных дел А.А.Велаяти, мэр Тегерана М.Б.Галибаф, секретарь Высшего совета национальной безопасности Ирана С.Джалили и бывший председатель парламента Г.А.Хадад Адель. По мнению аналитиков, президентом страны будет избран кто-то именно из этой четверки. При этом наиболее предпочтительными считаются шансы мэра Тегерана М.Б.Галибафа, набравшего во время президентских выборов в 2005 году 14% голосов.  После избрания его мэром Тегерана в сентябре того же года из столицы была убрана печально известная тюрьма "Евин", а на ее месте возвели парк отдыха. За годы своей работы на посту мэра столицы М.Б.Галибаф реформировал государственную службу, ввел 380 районных советов в городе и привлек частный капитал к развитию инфраструктуры. Его популярности также способствует то, что на посту мэра он совмещал консерватизм и исламский взгляд с пониманием необходимости реформ. Следует отметить, что нынешний президент М.Ахмадинежад именно с поста мэра Тегерана перебрался в  президентское кресло.
Между тем определенную популярность в стране и неплохие шансы на победу имеет также А.А.Велаяти, который заявил в бытность главой внешнеполитического ведомства страны о важности дипломатических отношений со всеми без исключения странами мира. Вероятнее всего, популярность Велаяти, который является азербайджанцем, объясняется также наличием многомиллионной азербайджанской электоральной базы в Иране,  позиция которой  может оказать существенное влияние на результаты выборов. В данном контексте  заявление  мэра Тегерана М.Б.Галибафа, сделанное в ходе его визита в Тебриз в середине мая, вряд ли можно считать случайным. Он обратился к аудитории с риторическим вопросом: "Почему Азербайджан, не скупившийся ни на какую самоотверженность и самопожертвование для Ирана в разные периоды истории, сегодня подвергается дискриминации и несправедливости? Почему Азербайджан искусственно удерживается позади от провинций, начавших свое развитие позже него и не имеющих таких способностей и талантов, как Азербайджан? Азербайджан, принесший в Иран первую школу модерна, типографию, театр и журнал, сегодня стал первым в плане дискриминации и несправедливости". Данное заявление можно расценить как политический реверанс в сторону и  многомиллионного азербайджанского электората Ирана, и верховного духовного лидера страны А.Хаменеи.
А главным интригующим предвыборным моментом стало то, что Совет стражей Конституции Ирана отказался включить в список кандидатов на пост президента двух политиков-тяжеловесов: экс-президента страны Хашеми Рафсанджани и Машаи, бывшего управделами, близкого соратника и родственника президента М.Ахмадинежада.  Хотя Наблюдательный совет вправе не комментировать свои решения, все же он дал понять, что отстранение Хашеми Рафсанджани объясняется его преклонным возрастом (78 лет). Кроме того, по версии официального Тегерана, его поддерживают не более 10% избирателей, так как во время его президентства бедные стали еще беднее, а богатые - еще богаче.
По мнению же некоторых экспертов, отстранение Рафсанджани имеет более серьезные причины. Еще до обнародования решения Наблюдательного совета в подконтрольных аятолле Хаменеи СМИ прозвучали  обвинения в адрес Рафсанджани как организатора массовых беспорядков во время прошлых президентских выборов "по заказу американцев и сионистов". Судя по публикациям, в этот раз он также готовил беспорядки с целью подорвать влияние рахбара (лидера) - на сей раз в сговоре с президентом М.Ахмадинежадом и его протеже Э.Р.Машаи, который, по утверждению большинства аналитиков, "прогорел" из-за своих реформаторских идей. Э.Р.Машаи выступает  за перераспределение властных полномочий в пользу президента, так как считает несправедливым, что  духовенство обладает большей властью. К тому же он два года назад  подбил президента М.Ахмадинежада  на неудачную попытку урезать часть полномочий у духовенства, чем вызвал резкое недовольство клерикалов, не желающих расставаться с контролирующими функциями в обществе. Хотя Ахмадинежад заявил о намерении бороться до конца за  включение в список Машаи, которого он в течение последних нескольких лет продвигал, в дальнейшем эта тема не получила развития. В списке кандидатов не оказалось еще одного тяжеловеса и популярного политика, реформатора и экс-президента М.Хатами. Но тут вопрос стоит немного иначе. В конце марта текущего года по результатам опроса, проведенного на сайте Меджлиса (парламент) Ирана на тему "политик года", М.Хатами, набрав 60% голосов, занял первое место. Тогда как  Рафсанджани  с 9-процентным показателем оказался третьим. Но уже в ходе подготовки к выборам М.Хатами сам призвал своих сторонников отдать голоса  за  Рафсанджани, который не стал оспаривать решение Наблюдательного совета о его недопущении к выборам.
По мнению аналитиков, независимо от результатов голосования,  позиция Тегерана по ключевым вопросам внешней и внутренней политики, включая продолжение ядерной программы, не претерпит существенных изменений. И будущему президенту в авральном режиме придется заниматься и решением экономических проблем, и  договариваться с "шестеркой" и МАГАТЭ по ядерной программе, а также отстаивать претензии Ирана на роль региональной супердержавы. В этом плане более умеренным политиком считается Х.Рухани, который в своем выступлении перед студентами Тегеранского университета заявил: "Некоторые считают, что мы должны бороться со всем миром. Другие полагают, что надо капитулировать. Но есть и третий вариант - конструктивное взаимодействие. Мы должны идти с остальным миром, исходя из наших национальных интересов". Практически аналогичным подходом отличается и экс-глава МИД  А.А.Велаяти. Не исключено, что это является своеобразным месседжем Вашингтону. Но заявление представителя Госдепа США П.Вентрелла, что в Иране не допущены к участию в выборах кандидаты, которые действительно могли бы представлять не интересы режима, а иранского народа, свидетельствует о сохранении Вашингтоном жесткой позиции. Не исключено, что представленный 22 мая в Конгресс США сенаторами-республиканцами М.Кирком и Дж.Корнином новый законопроект, предусматривающий еще более жесткие санкции против Ирана, связан именно с решением Наблюдательного совета Стражей Конституции Ирана. Но политика является величиной переменной. Хоть с большой натяжкой, но все-таки можно предположить, что у нового президента Ирана риторика в общении с Западом приобретет более конструктивный оттенок. В результате чего и у противоположной стороны заявления могут стать менее жесткими. Впрочем, в  каком ключе будут развиваться  события, очень скоро станет известно. И решающее слово в этом вопросе остается за избирателями Ирана.