BƏRABƏRLƏR ARASINDA BİRİNCİ
Tezliklə İran İslam Respublikasının (İRİ) vətəndaşları ölkənin sayca 7-ci prezidentini seçəcəklər. İran Konstitusiyaya Nəzarət Şurasının (Müşahidə Şurası) qərarı ilə prezidentlik uğrunda 686 iddialı arasından seçilmiş 8 namizəd mübarizə aparacaq. Sonda siyahıda şərti olaraq islahatçı sayılan 3 namizəd qalıb. Bunlar İran baş nazirinin sabiq müavini M. R. Arif, Ali Milli Təhlükəsizlik Şurasının sabiq katibi, İranın nüvə proqramı ilə bağlı "altılıq"la aparılan danışıqlardakı əsas nümayəndəsi H.Ruhani və sabiq poçt və teleqraf naziri S. M. Qarazidir. Onların seçkidə qələbə şanslarına çoxları şübhə ilə yanaşır.
Daha bir iddialı İranın dini lideri yanında Məqsədyönlülük Şurasının rəhbəri M. Rezayidir. O, mühafizəkar mərkəzçi sayılır. Rezayi özündə ciddi iqtisadi məqamları əks etdirən seçki proqramı ilə çıxış edən yeganə namizəddir. Onun proqramında iqtisadiyyatın regionallaşdırılması və kənd təsərrüfatı məhsulları istehsalının intensivləşdirilməsi vədləri var.
Yekun siyahıdakı digər 4 namizəd hazırkı siyasi rejimin tərəfdarlarıdır. Onlar İranın dini lideri ayətulla Ə.Xamneiyə yaxınlıqları ilə tanınırlar: sabiq xarici işlər naziri A.A.Vilayəti, Tehranın meri M.B.Qalibaf, İran Ali Milli Təhlükəsizlik Şurasının katibi S.Cəlili və parlamentin eks-spikeri Q.A.Hadad Adel. Analitiklərin fikrincə, növbəti prezident məhz bu 4 namizəddən biri olacaq. Onlardan Tehranın meri Qalibaf daha şanslı hesab olunur. 2005-ci ildə keçirilmiş prezident seçkisində o, 14% səs toplamışdı. Qalibaf elə həmin ilin sentyabrında Tehran meri seçildikdən sonra, paytaxtda "adı pis çıxmış" "ev" həbsxanası yığışdırılıb, yerində istirahət parkı salınmışdı. Qalibaf mer postunda çalışdığı illərdə dövlət xidmətində islahatlar aparıb, şəhərdə 380 rayon şurası yaradıb, infrastrukturun inkişafına xüsusi investisiyalar cəlb edib. Mer vəzifəsində olduğu dövrdə mühafizəkarlıq və islami baxışları islahatların vacibliyi anlayışı ilə qarışdırması da Qalibafa populyarlıq gətirib. Qeyd etmək lazımdır ki, hazırkı dövlət başçısı M. Əhmədinejad da prezident kürsüsünə məhz Tehranın meri postundan gəlib.
Bununla yanaşı, müəyyən populyarlığa malik A.A.Vilayətinin qələbə şansı da az deyil. O, hələ xarici işlər naziri postunu tutarkən dünyanın istisnasız olaraq bütün ölkələri ilə diplomatik əlaqələr qurulmasının vacibliyini bildirirdi. Azərbaycanlı olan Vilayətinin populyarlığı həm də İranda çoxmilyonlu azərbaycanlı elektoral bazanın olması ilə əlaqədardır. Məhz bu elektoratın mövqeyi seçkinin nəticəsinə ciddi təsir göstərə bilər. Bu baxımdan, Tehran meri Qalibafın mayın ortalarında Təbrizə səfəri zamanı səsləndirdiyi bəyanat təsadüfə bənzəmir. O, çıxışında auditoriyaya ritorik sualla müraciət edib: "Niyə tarixin müxtəlif dövrlərində İran üçün böyük fədakarlıq göstərmiş, özünü qurban verməkdən belə çəkinməmiş Azərbaycan bu gün ayrı-seçkiliyə və ədalətsizliyə düçar olur? Niyə Azərbaycan, ondan sonra inkişaf etməyə başlayan və bu cür istedad və imkanlara malik olmayan vilayətlərdən süni olaraq arxada saxlanılır? İrana ilk müasir məktəb, tipoqrafiya, teatr və jurnal gətirmiş Azərbaycan bu gün ayrı-seçkilik və ədalətsizlik baxımından ön cərgədədir". Bu bəyanatı həm İranın çoxmilyonlu azərbaycanlı elektoratına, həm də ölkənin dini lideri Ə. Xamneiyə qarşı siyasi reverens saymaq olar.
Seçkiqabağı dövrün intriqa ilə dolu məqamı isə Konstitusiyaya Nəzarət Şurasının iki sanballı siyasətçinin prezidentliyə namizədliyini qeydə almamasıdır. Söhbət eks-prezident Haşimi Rəfsəncanidən və hazırkı dövlət başçısının yaxın silahdaşı, qohumu, sabiq işlər müdiri Maşaidən gedir. Müşahidəçilər Şurasının öz qərarını şərh etməmək hüququ olsa da, qurum Rəfsəncaninin namizədliyinin yaşı ilə (78 yaş) əlaqədar qəbul edilmədiyini açıqlayıb. Rəsmi Tehranın versiyasına görə isə, ona maksimum 10% seçici dəstək verir. Çünki Rəfsəncaninin prezidentliyi dövründə İranda yoxsullar daha da kasıblaşıb, varlılar isə daha da varlanıb.
Bəzi ekspertlər isə hesab edir ki, Rəfsəncaninin yarışdan uzaqlaşdırılması daha ciddi səbəblərlə bağlıdır. Hələ Xamneinin nəzarətində olan Müşahidəçilər Şurasının qərarı açıqlanmamış KİV-də Rəfsəncaniyə ötən prezident seçkisindən sonra kütləvi iğtişaşların təşkili ilə bağlı ittihamlar irəli sürülürdü. O, bu iğtişaşları "amerikalılar və sionistlərin sifarişi ilə həyata keçirməkdə" günahlandırılırdı. Mətbuat yazırdı ki, Rəfsəncani bu dəfə də rəhbərin (liderin) nüfuzuna zərbə vurmaq üçün iğtişaşların təşkilini planlaşdırırmış. Guya bu dəfə o, iğtişaşları prezident M.Əhmədinejad və dövlət başçısının layihəsi olan E.R.Maşai ilə birlikdə təşkil edəcəkmiş.
Yeri gəlmişkən, əksər analitiklər hesab edir ki, Maşai islahatçı ideyaları üzündən "özünü yandırıb". O, hakimiyyət səlahiyyətlərinin prezidentin xeyrinə yenidən bölüşdürülməsinə tərəfdardır. Maşai hesab edir ki, hakimiyyət səlahiyyətlərinin əksəriyyətinin dini liderdə olması ədalətsizlikdir. Üstəlik, o, iki il əvvəl prezident M.Əhmədinejadı ruhanilərdən səlahiyyətlərin bir hissəsinin alınmasına təhrik etmişdi. Maşainin bu uğursuz cəhdi səlahiyyətlərini itirmək istəməyən din xadimləri tərəfindən kəskin etirazla qarşılanmışdı.
Əhmədinejad son bir neçə ildə "irəli çəkdiyi" Maşainin prezidentliyə namizədlər siyahısına salınması üçün sonadək mübarizə aparacağını bildirsə də, bir müddət sonra mövzu aktuallığını itirdi.
Namizədlər siyahısında adı olmayan daha bir sanballı siyasətçi isə populyar islahatçı, eks-prezident M.Hatəmidir. Amma onunla bağlı vəziyyət bir qədər fərqlidir. Bu il martın sonlarında İran Məclisinin (parlament) saytında aparılmış sorğuda Hatəmi səslərin 60%-ni toplayaraq, "İlin siyasətçisi" seçilib. Rəfsəncani isə cəmi 9% səslə üçüncü olub. Lakin seçkiyə hazırlıq mərhələsində M.Hatəmi tərəfdarlarını Rəfsəncaniyə səs verməyə çağırdı.
Analitiklərin fikrincə, səsvermənin nəticəsindən asılı olmayaraq, Tehranın daxili və xarici siyasətdəki əsas məsələlərlə bağlı mövqeyi ciddi dəyişikliyə məruz qalmayacaq. Bu, İranın nüvə proqramına da aiddir. Yeni prezident avral rejimdə iqtisadi problemlərin həlli ilə məşğul olmalı, "altılıq" və MAQATE ilə nüvə məsələsində razılığa gəlməli, həmçinin İranın regional fövqəldövlət olmaq iddialarını müdafiə etməlidir. Bu baxımdan, H.Ruhani daha mülayim siyasətçi sayılır. O, Tehran Universiteti tələbələri qarşısındakı çıxışında deyib: "Bəziləri hesab edir ki, biz bütün dünya ilə mübarizə aparmalıyıq. Digərləri təslim olmağı lazım bilir. Amma üçüncü variant da var. Bu, konstruktiv əməkdaşlıqdır. Biz milli maraqlarımızdan çıxış etməklə, dünya ilə birgə addımlamalıyıq".
Sabiq xarici işlər naziri Vilayəti də demək olar ki, eyni mövqedədir. Bunun Vaşinqtona mesaj olduğu istisna deyil. Lakin ABŞ Dövlət Departamentinin rəsmisi P. Ventrellin İranda rejimin yox, xalqın maraqlarını təmsil edə biləcək namizədlərin seçkiyə buraxılmadığına dair bəyanatı Vaşinqtonun İslam Respublikasına qarşı sərt mövqeyini qoruyub-saxladığını göstərir. Mayın 22-də ABŞ Konqresinə respublikaçı senatorlar M.Kirk və C.Kornin tərəfindən təqdim edilmiş və İrana qarşı daha sərt sanksiyaların tətbiqini nəzərdə tutan qanun layihəsinin məhz Müşahidəçilər Şurasının qərarı ilə bağlı olduğu istisna deyil.
Amma siyasət dəyişən kəmiyyətdir. İranın yeni prezidentinin Qərblə davranış ritorikasının daha konstruktiv olacağını düşünmək çətin olsa da, mümkündür. Bu, qarşı tərəfin də sərtliyi azaltmasına yol aça bilər. Hadisələrin necə inkişaf edəcəyi yaxın günlərdə bəlli olacaq. Bu məsələdə həlledici söz sahibi isə təbii ki, iranlı seçicilərdir.

The new Iranian president's rhetoric in dealing with the West could be a touch more constructive
Citizens of the Islamic Republic of Iran (IRI) will very soon go to the polls to elect the seventh head of the executive authorities - president of their country.
By the decision of the Council of Guardians of the Constitution (the Supervising Council), just a total of eight candidates, chosen out of 686 hopefuls, will compete for the post of president of the country. Three candidates that are referred to as reformist politicians were eventually shortlisted. These are former First Vice-President of the IRI, Mohammad Reza Aref; former Secretary of the Supreme National Security Council and former negotiator with the P5+1 on Iran's nuclear programme, Hasan Rowhani; and the former minister of post and telegraph, Seyyed Mohammad Gharazi, about the victory of which people are very sceptical.
One more candidate is Mohsen Reza'i, the head of the Expediency Council under the Supreme Leader, who is regarded as a centrist conservative.  He is the only candidate that presented an election manifesto that contains a serious section on the economy: regionalization of the economy and intensification of agricultural production.
Also shortlisted were four candidates that are absolute supporters of the incumbent political regime and are especially close to the country's spiritual leader, Ayatollah Ali Khamene'i: former Foreign Minister Ali Akbar Velayati; Tehran Mayor Mohammad Baqer Qalibaf; Secretary of Iran's Supreme National Security Council, Sa'id Jalili, and former chairman of parliament Gholam Ali Haddad-Adel. Analysts believe that one of these four will be elected president of the country.
At the same time, it is believed that Tehran Mayor Qalibaf, who gained 14 per cent of votes in the presidential election in 2005, stands the best chances. After he was elected mayor of Tehran in September 2005, the infamous Evin prison was removed from the capital to give room to a recreational park. Over the years of his work on the post of mayor of Tehran, Qalibaf reformed public service, introduced 380 district councils in the city and attracted private capital to the development of infrastructure. His popularity is also promoted by the fact that on the post of mayor he combined conservatism and Islamic outlook with an understanding of the need for reform. It should be noted that current President Ahmadinezhad made his way to the presidential chair from the post of mayor of Tehran.
In the meantime, Velayati enjoys certain popularity in the country and also stands good chances of victory. Back when he was the country's foreign minister he spoke about the importance of diplomatic relations with all countries of the world without exception. Most probably, Velayati, who is an ethnic Azeri, is popular because of the many millions of Azeri voters in Iran, whose position can make a considerable impact on the election results. In this context, it is unlikely that the statement Tehran Mayor Qalibaf made during his visit to Tabriz in mid-May was a coincidence. He asked his audience the rhetorical question: "Why Azerbaijan, which was lavish in its selflessness and self-sacrifice for Iran in different periods of history, is suffering discrimination and injustice today? Why is Azerbaijan being artificially held behind the provinces that started their development after it and do not have the capabilities and talents that Azerbaijan has? Azerbaijan, which brought to Iran the first school of art nouveau, typography, theatre and magazine, has today become the first one in terms of discrimination and injustice." This statement can be regarded as a political gesture of reverence towards both the many millions of Azeri voters in Iran, and the country's Supreme Leader Khamene'i.
The most intriguing moment ahead of the election was that the Council of Guardians of the Iranian Constitution refused to include on the list of candidates for the post of president the two heavyweight politicians: the country's former president, Hashemi-Rafsanjani, and former aide to President Ahmadinezhad and his close ally and relative, Masha'i. Although the Supervising Council does not have to comment on its decisions, it let it be understood that Hashemi-Rafsanjani was barred because of his advanced age (78). In addition, according to Tehran, he enjoys the support of no more than 10 per cent of voters because during his presidency the poor became even poorer and the rich became even richer.
According to some experts, there are more serious why Rafsanjani was barred. Even before the decision of the Supervising Council was made public, media controlled by Ayatollah Khamene'i had carried reports accusing Rafsanjani of organizing the riots during the previous presidential election "to an order from Americans and the Zionists". The reports suggest that this time round, too, he masterminded riots aiming to undermine the influence of the rahbar (leader) - this time in collusion with President Ahmadinezhad and his protege Masha'i, who, as most analysts argue, suffered a failure because of his reformist ideas. Masha'i  advocates a re-distribution of powers in favour of president because he finds it unfair that that the clergy has a greater power. In addition, two years ago he incited President Ahmadinezhad to an unsuccessful attempt to cut part of the powers of the clergy, thus causing a strong dissatisfaction on the part of the clerics who did not want to say goodbye to their controlling functions in society. Ahmadinezhad has been promoting Masha'i in the past few years. Although he said he intended to fight till the end for Masha'i's inclusion in the list, this subject did not develop any further. The list of candidates did not get Mohammad Khatami, another heavyweight and popular politician, reformist and former president. But here things are a bit different. At the end of March 2013, according to the results of a survey conducted on the website of the Iranian Majlis (parliament) on the topic "politician of the year", Khatami gained 60 per cent of votes and took the first place, whereas Rafsanjani came third with 9 per cent. However, already in the course of preparations for the election, Khatami himself called on his supporters to give their votes to Rafsanjani who did not dispute the decision of the Supervising Council to bar him from the election.
Analysts believe that regardless of the results of the vote, Tehran's position on key issues of foreign and domestic policy, including continuation of its nuclear programme, will not see considerable changes and the future president will have to - in a frantic manner - tackle economic problems and negotiate with the 5+1 and the IAEA on the nuclear programme and also uphold Iran's claims to the role of a regional superpower.
In this respect, Rowhani is considered to be a more moderate politician. In his address to students of Tehran University, he said: "Some think that we must fight the whole world. Others believe that we must capitulate. However, there is a third option, too - constructive cooperation. We must go together with the rest of the world based on our national interests." Former Foreign Minister Velayati has almost the same approach. It cannot be ruled out that this is sort of a message to Washington.
However, the statement by Patrick Ventrell of the US Department of State that Iran barred from running in the election the hopefuls that could truly represent not the regime's interests but the interests of the Iranian people testifies to the fact that Washington retains its tough position. It cannot be ruled that the new bill that was introduced to the US Congress on 22 May by the Republican senators Mark Kirk and John Cornyn and envisages even tougher sanctions against Iran is linked to the decision of the Supervising Council of the Guards of the Iranian Constitution.
But politics is a variable. Although at a great pinch, one can still assume that rhetoric in the new Iranian president's communication with the West will be more constructive. As a result of that, statements by the opposing side may also become less tough. However, it will very soon be clear in what vein events will develop. And the final say in this issue remains with Iranian voters.