"AVROPA ARZULARI" və "RUSİYA" REALLIQLARI
Mayın sonunda MDB dövlətləri hökumət başçılarının Minskdə keçirilən iclasından heç kəs səs-küylü siyasi sensasiyalar gözləmirdi. Siyasi qərarlar bir qayda olaraq, hökumət deyil, dövlət başçılarının sammitlərində qəbul olunur. Bu toplantıdan xüsusilə İrəvan-Moskva  "siyasi istiqamət"ində hər hansı irəliləyiş gözlənilmirdi. Sammit ərəfəsində Ermənistan prezidenti Serj Sarqsyan KTMT-yə üzv dövlət başçılarının Bişkəkdə keçirilmiş qeyri-formal sammitinə qatılmamışdı. Daha sonra o, Gömrük İttifaqına üzv dövlət başçılarının Astana görüşündə də gözə dəymədi. Doğrudur, Ermənistan bu qurumda müşahidəçi statusuna malikdir. Amma İrəvan Sarqsyanın toplantıya qatılmamasını izah etməyə ehtiyac duymuşdu : Ermənistan dövlət bayramı - birinci respublika gününü qeyd edir və belə gündə prezident öz ölkəsində olmalıdır. Amma əksər ekspertlər bunun sadəcə demarş olduğuna əmindirlər. Onların fikrincə, Ermənistan prezidenti bununla Rusiyaya ermənilər üçün təbii qazın qiymətini artırmasından incikliyini göstərir. Çünki Rusiyanın qazı bahalaşdırması onsuz da acınacaqlı vəziyyətdə olan Ermənistan iqtisadiyyatı üçün ciddi problemlər yaradıb.
Amma əsl sensasiya məhz Minskdə baş nazirlər səviyyəsində keçirilən görüşdə baş verdi. Rusiya hökumətinin rəsmi saytında yer alan, İrəvan KİV-də oraya istinadla yayılan məlumata görə, MDB-yə Üzv Dövlətlərin Hökumət Başçıları Şurasının toplantısında Rusiya və Ermənistanın baş nazirləri Dmitri Medvedev ilə Tiqran Sarqsyan arasında görüş keçirilib. Görüşdə ikitərəfli iqtisadi-ticari əlaqələr, MDB məkanında, o cümlədən Gömrük İttifaqı çərçivəsində inteqrasiya prosesləri müzakirə edilib. "Görüşümüz MDB formatında keçirilir. Gömrük İttifaqına və ümumilikdə inteqrasiya proseslərinə aid məsələləri də müzakirə etdik. Ermənistan ümumilikdə bu inteqrasiya proseslərində iştirak etmək arzusundadır. Biz də bunun vacib olduğunu düşünürük. Sadəcə, bu əməkdaşlıq üçün lazım olan formatı tapmaq lazımdır", - deyə Dmitri Medvedev danışıqların gedişində bildirib.
Tiqran Sarqsyanın cavabı isə belə olub: "Bizim dəqiq mövqeyimiz var və buna heç bir şübhə ola bilməz. Bu mövzunu prezidentlərimiz də müzakirə edir. İndi texniki səviyyədə məsələ həll edilməli, hansı templərlə, hansı addımlarla irəliləyəcəyimiz müəyyənləşdirilməlidir". T.Sarqsyan bildirib ki, o və rusiyalı həmkarı "iki protokola imza atıblar, qarşıda duran vəzifələrin əhatəsini, siyahısını, atılacaq növbəti addımları müəyyənləşdiriblər".
Xatırladaq ki, Moskva İrəvana Gömrük, daha sonra isə Avrasiya İttifaqına üzv olmağı bir neçə ay əvvəl təklif edib. Amma açıq şəkildə Rusiyanın "tarixi müttəfiqi", hətta "forpostu" adlandırılan Ermənistan hökumətini bu təklif gözlənilən səviyyədə sevindirməyib. Bundan başqa, İrəvan "Avropa perspektivlərindən", "xarici siyasi komplementarizm"dən danışmağa başlayıb və bu, əlbəttə ki, Moskvanı heç də qane etməyib. Ermənistanın Gömrük İttifaqına qoşulmasının ən qatı əleyhdarı isə məhz baş nazir Tiqran Sarqsyan sayılırdı. O, müsahibələrinin birində bildirmişdi ki, Gömrük İttifaqı üzvləri  ilə heç bir ümumi sərhədi olmayan Ermənistanın birliyə üzvlüyünün sadəcə mənası yoxdur.
İndi  isə məhz T.Sarqsyan tezliklə memorandumun hazırlanacağından danışır. Onun bu bəyanatı İrəvanda Ermənistanın Gömrük İttifaqına qoşulmağa hazır olması kimi qiymətləndirilib. Baş nazirin bu açıqlaması nəinki İrəvanın siyasi "bomondu" üçün, İrəvanda akkreditasiya olunmuş Rusiya diplomatları üçün də tamamilə gözlənilməz olub. Hər halda, Rusiyanın Ermənistandakı yeni səfiri İvan Volınkin jurnalistlərlə söhbətində Medvedevlə Sarqsyanın Minsk görüşü haqda sualı cavablandırarkən deyib: "Söhbətin hansı memorandumdan getdiyini bilmirəm". Diplomat prosesin irəli getdiyini, tərəflərin Avrasiya İttifaqına üzvlükdə problemlərin meydana çıxmaması üçün bu qanunvericiliyi razılaşdırmalı olduqlarını və s. dilə gətirsə də, məsələyə tam aydınlıq gəlməyib.
Ermənistan baş nazirinin mətbuat katibi Arutyun Berberyan isə "Azadlıq" radiosuna açıqlamasında məsələyə belə münasibət bildirib: "Ermənistan fərqli şəraitdədir. Onun Gömrük İttifaqı ölkələri  ilə ümumi sərhədi yoxdur. Bunu Rusiya tərəfi də etiraf edir. Bu halda söhbət Ermənistanla Gömrük İttifaqı arasında hər iki tərəfi qane edən əməkdaşlıq formatının tapılmasından gedir".
Belə formatın tapılma ehtimalı çox yüksəkdir. Hər halda, Ermənistan KTMT-nin üzvüdür. Halbuki, onun nə dənizə çıxışı, nə də qurumun digər üzvləri  ilə ümumi sərhədi var. Tiqran Sarqsyanın "hansısa inteqrasiya memorandumu"nun imzalanmasına hazırlıqla bağlı sözləri İrəvanın xarici siyasi istiqamətini Rusiyaya tərəf götürdüyünün təsdiqidir. Buna şübhə yoxdur. Görünür, İrəvan "komplementarizm" və "Avropa perspektivləri" ilə vidalaşmasa belə, ən azı, onu ikinci plana keçirib.
Qeyd edək ki, əksər ekspertlər hələ İrəvanın Moskvadan Gömrük İttifaqına üzvlüklə bağlı təklifin gəldiyi dönəmdə "müstəqil xarici siyasət" haqqında danışmasını ciddi qəbul etmirdi. Onlar hesab edirlər ki, İrəvanın xarici siyasətini şaxələndirməsi üçün real şansları yoxdur. Çünki Rusiya Ermənistanda bir çox sahəyə nəzarət edir: dəmir yolu, mobil rabitə, qaz və elektrik enerjisi şəbəkəsi… burada "komplementarizm yeri deyil. İrəvanın məqsədi də reallıqda daha praqmatik idi - onlar sadəcə Gömrük İttifaqına üzvlüyə atacaqları imzanı daha baha satmağa çalışırdılar. Üstəlik alınarsa, Avropa İttifaqından sabitləşdirici kredit qoparmaq da pis olmazdı.
Əlbəttə ki, qazın qiymətinin artırılmasının bütün bu prosesin başlanğıc nöqtəsi olması versiyası da düşündürücüdür. Sanki bununla Moskva göstərib ki, daha İrəvana "iqtisadi" hədiyyələr etmək niyyətində deyil. Bundan başqa, Tiqran Sarqsyan hələ iki həftə əvvəl jurnalistlərə verdiyi açıqlamada açıq şəkildə bildirib ki, Ermənistan Rusiya qazını, məsələn, Belarusdan daha baha qiymətlərlə alır. Çünki Gömrük İttifaqına üzv olmayan dövlətlər üçün əlavə 30%-lik ixrac vergisi də nəzərdə tutulur.
Bütün bunların fonunda İrəvanın Moskva ilə müttəfiqlik yolunu seçdiyini daha bir məqam təsdiqləyib. Bu günlərdə Rusiyanın Gümrüdəki 102-ci hərbi bazaya müasir silahlar göndərdiyinə dair xəbər yayılıb. Söhbət yalnız Rusiyanın yeni naviqatorlarından və zenit kompleksləri üçün hərəkət edən idarəetmə məntəqələrindən getmir. Rusiya Gümrüdəki bazaya yeni "Tornado" yaylım atəşi sistemi, "İskəndər-M" operativ-taktiki raket kompleksləri kimi ciddi silahlar da göndərir. Formal olaraq, əlbəttə ki, bu silahlar Ermənistan silahlı qüvvələrinə yox, Rusiyanın hərbi bazasına məxsusdur. Lakin İrəvan artıq bu silahların Ermənistana "hədiyyə" olduğunu düşünür.
Qeyd olunanların fonunda bir ciddi məsələ açıq qalır: Gümrüdəki hərbi bazada "İskəndər" komplekslərinin yerləşdirilməsi Ermənistanla Azərbaycan arasında yaşanan münaqişədə ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədri kimi vasitəçilik edən Rusiyanın statusuna nə qədər uyğun gəlir?

"EUROPEAN DREAMS" AND "RUSSIAN" REALITIES
Nobody expected any major political sensations from the conference of heads of government of the CIS countries that finished in Minsk at the end of May - political decisions are, as a rule, taken at the summits of heads of state and not government. Nor did one expect any breakthroughs in the Yerevan-Moscow "political direction". The previous day Armenian President Serzh Sargsyan did not attend an unofficial meeting of the heads of the member-states of the CSTO (Collective Security Treaty Organization) in Bishkek. Then he failed to show up in Astana where the meeting of the heads of the member-states of the Customs Union was being held, although Armenia has observer status in this organization. In Yerevan the president's absence was explained as follows: Armenia is celebrating its state holiday - First Republic Day - and on that day the president has to be in his own country. However, many experts believed this was a political move and the Armenian president was taking umbrage against Russia for increasing its prices for the Russian gas his country was purchasing and which has indeed created serious problems for the Armenian economy and its meagre reserves of strength.
But it was in fact the "premiers" meeting in Minsk which provided a real sensation. As reported by the Russian government's official website, to which the Yerevan news agencies also allude, as part of the session of the Council of heads of government of the CIS member-states there took place a meeting of the Prime Ministers of Armenia and Russia, Tigran Sarkisyan and Dmitriy Medvedev. They discussed bilateral trade and economic relations and questions of the integration processes in the CIS, including within the framework of the Customs Union. "Our meeting is taking place in the CIS format. We have also discussed questions concerning the Customs Union and integration processes in general. Generally speaking, Armenia wants to take part in these integration processes. We also think that it is important, even vital to find a format that is necessary for proper cooperation," Dmitriy Medvedev said during the talks. And the Armenian Prime Minister Tigran Sarkisyan noted: "Our position is clear, of that there can be no doubt, and the presidents of our countries have also been discussing this subject. Now we have to resolve questions at a technical level and how quickly and what steps we will take to move forward." The Armenian prime minister added that he and his Russian counterpart "had signed two protocols, clarified the range and list of tasks and defined our future steps".
It will be recalled that Moscow invited Yerevan to join the Customs Union and then the EurAsian Union several months ago. But this idea clearly did not evoke the anticipated delight from the authorities of the country which has openly been dubbed "Russia's historical ally" and even "outpost". Moreover, Yerevan, to Moscow's displeasure, started talking about its "European prospects" and "foreign political complementarism". At the same time Armenia's Prime Minister Tigran Sarkisyan, who in one of his interviews said that for Armenia, which has no common border with any state in the Customs Union, there was no point in joining this organization, is reckoned to be the most firm opponent of that country's joining the Customs Union.
But now it is Tigran Sarkisyan himself who is calling for the speediest preparation of some kind of memorandum and Yerevan has qualified this statement by the prime minister as an expression of Armenia's readiness to join the Customs Union. And this statement, by all accounts, proved to be a complete surprise not only to Yerevan's parapolitical glitterati, but also for Russian diplomats accredited to Yerevan. In any event, Russia's new ambassador to Armenia, Ivan Volynkin, replying to journalists' questions about a meeting between Sarkisyan and Medvedev in Minsk, was forced to admit: "I can't say what kind of memorandum is being referred to." And although the diplomat confirmed that the process is developing and the countries should coordinate their legislation so that no problems arise from joining the EurAsian Union, and so on, this did not add any clarity to the situation. For his part, the Armenian prime minister's press secretary, Arutyun Berberyan, explained to Armenia's Radio "Liberty": "Armenia is in a special situation in that it has no common borders with the member-countries of the Customs Union, and this is also recognized by the Russian side. In this situation it is merely a question of finding a mutually acceptable format of cooperation between Armenia and the Customs Union." And it is very probable that such a format will be found. At the end of the day Armenia is also joining the CSTO, although this has no outlet to the sea or a long border with any of the member-states of this union. There can be no doubt that Tigran Sarkisyan's comments about the preparation of some kind of "integration memorandum" mean that Yerevan has reaffirmed its foreign political orientation towards an alliance with Russia. Here, it would seem, "complementarism" and "European prospects" have been put on the back burner, if not discarded altogether.
However, as many experts warned when Yerevan was talking about an "independent foreign policy" in response to an invitation from Moscow to join the Customs Union, Armenia scarcely had or has any real chances for the proverbial diversification of its foreign policy. Because Russia controls many things here: the railways, mobile communications, the gas and electricity networks…There is nothing about "complementarism" here. And in reality Yerevan's aims were much more down to earth - here they were simply trying to sell their signature to the agreement on joining the Customs Union more dearly. And, if they are lucky, to bargain stabilization credit from the European Union.
Of course, there is a theory that the increase in gas prices was a kind of "watershed moment", after which no doubts remained: Moscow no longer intends to make any "economic" gifts to Yerevan. Moreover, Tigran Sarkisyan himself told journalists outright two weeks ago that Armenia was buying Russian gas at a higher price than, for example, Belarus, because for countries that are not in the CU, there is a 30% export tax on gas. But it is more likely that the reports about new types of Russian weapons being supplied to military base No 102 in Gyumri played a more important part in the confirmation of Yerevan's political orientation. And these are not only new Russian navigators or mobile control points for air-defence weapons, but also serious weapons such as the latest "Tornado" salvo-fire systems and "Iskander-M" tactical ballistic missile systems. Officially, of course, these weapons are in the possession of the Russian military base and not the Armenian armed forces, but Yerevan is talking about these new weapons as if they have already been "donated" to Armenia.
And in this context one key point remains open: how do the "Iskanders" at the base in Gyumri tie in with Russia's status as a mediator and a co-chair of the Minsk Group of the OSCE on a settlement to the conflict between Azerbaijan and Armenia?