"AVROPA ARZULARI" və "RUSİYA" REALLIQLARI
Mayın sonunda MDB dövlətləri hökumət başçılarının Minskdə keçirilən iclasından heç kəs səs-küylü siyasi sensasiyalar gözləmirdi. Siyasi qərarlar bir qayda olaraq, hökumət deyil, dövlət başçılarının sammitlərində qəbul olunur. Bu toplantıdan xüsusilə İrəvan-Moskva  "siyasi istiqamət"ində hər hansı irəliləyiş gözlənilmirdi. Sammit ərəfəsində Ermənistan prezidenti Serj Sarqsyan KTMT-yə üzv dövlət başçılarının Bişkəkdə keçirilmiş qeyri-formal sammitinə qatılmamışdı. Daha sonra o, Gömrük İttifaqına üzv dövlət başçılarının Astana görüşündə də gözə dəymədi. Doğrudur, Ermənistan bu qurumda müşahidəçi statusuna malikdir. Amma İrəvan Sarqsyanın toplantıya qatılmamasını izah etməyə ehtiyac duymuşdu : Ermənistan dövlət bayramı - birinci respublika gününü qeyd edir və belə gündə prezident öz ölkəsində olmalıdır. Amma əksər ekspertlər bunun sadəcə demarş olduğuna əmindirlər. Onların fikrincə, Ermənistan prezidenti bununla Rusiyaya ermənilər üçün təbii qazın qiymətini artırmasından incikliyini göstərir. Çünki Rusiyanın qazı bahalaşdırması onsuz da acınacaqlı vəziyyətdə olan Ermənistan iqtisadiyyatı üçün ciddi problemlər yaradıb.
Amma əsl sensasiya məhz Minskdə baş nazirlər səviyyəsində keçirilən görüşdə baş verdi. Rusiya hökumətinin rəsmi saytında yer alan, İrəvan KİV-də oraya istinadla yayılan məlumata görə, MDB-yə Üzv Dövlətlərin Hökumət Başçıları Şurasının toplantısında Rusiya və Ermənistanın baş nazirləri Dmitri Medvedev ilə Tiqran Sarqsyan arasında görüş keçirilib. Görüşdə ikitərəfli iqtisadi-ticari əlaqələr, MDB məkanında, o cümlədən Gömrük İttifaqı çərçivəsində inteqrasiya prosesləri müzakirə edilib. "Görüşümüz MDB formatında keçirilir. Gömrük İttifaqına və ümumilikdə inteqrasiya proseslərinə aid məsələləri də müzakirə etdik. Ermənistan ümumilikdə bu inteqrasiya proseslərində iştirak etmək arzusundadır. Biz də bunun vacib olduğunu düşünürük. Sadəcə, bu əməkdaşlıq üçün lazım olan formatı tapmaq lazımdır", - deyə Dmitri Medvedev danışıqların gedişində bildirib.
Tiqran Sarqsyanın cavabı isə belə olub: "Bizim dəqiq mövqeyimiz var və buna heç bir şübhə ola bilməz. Bu mövzunu prezidentlərimiz də müzakirə edir. İndi texniki səviyyədə məsələ həll edilməli, hansı templərlə, hansı addımlarla irəliləyəcəyimiz müəyyənləşdirilməlidir". T.Sarqsyan bildirib ki, o və rusiyalı həmkarı "iki protokola imza atıblar, qarşıda duran vəzifələrin əhatəsini, siyahısını, atılacaq növbəti addımları müəyyənləşdiriblər".
Xatırladaq ki, Moskva İrəvana Gömrük, daha sonra isə Avrasiya İttifaqına üzv olmağı bir neçə ay əvvəl təklif edib. Amma açıq şəkildə Rusiyanın "tarixi müttəfiqi", hətta "forpostu" adlandırılan Ermənistan hökumətini bu təklif gözlənilən səviyyədə sevindirməyib. Bundan başqa, İrəvan "Avropa perspektivlərindən", "xarici siyasi komplementarizm"dən danışmağa başlayıb və bu, əlbəttə ki, Moskvanı heç də qane etməyib. Ermənistanın Gömrük İttifaqına qoşulmasının ən qatı əleyhdarı isə məhz baş nazir Tiqran Sarqsyan sayılırdı. O, müsahibələrinin birində bildirmişdi ki, Gömrük İttifaqı üzvləri  ilə heç bir ümumi sərhədi olmayan Ermənistanın birliyə üzvlüyünün sadəcə mənası yoxdur.
İndi  isə məhz T.Sarqsyan tezliklə memorandumun hazırlanacağından danışır. Onun bu bəyanatı İrəvanda Ermənistanın Gömrük İttifaqına qoşulmağa hazır olması kimi qiymətləndirilib. Baş nazirin bu açıqlaması nəinki İrəvanın siyasi "bomondu" üçün, İrəvanda akkreditasiya olunmuş Rusiya diplomatları üçün də tamamilə gözlənilməz olub. Hər halda, Rusiyanın Ermənistandakı yeni səfiri İvan Volınkin jurnalistlərlə söhbətində Medvedevlə Sarqsyanın Minsk görüşü haqda sualı cavablandırarkən deyib: "Söhbətin hansı memorandumdan getdiyini bilmirəm". Diplomat prosesin irəli getdiyini, tərəflərin Avrasiya İttifaqına üzvlükdə problemlərin meydana çıxmaması üçün bu qanunvericiliyi razılaşdırmalı olduqlarını və s. dilə gətirsə də, məsələyə tam aydınlıq gəlməyib.
Ermənistan baş nazirinin mətbuat katibi Arutyun Berberyan isə "Azadlıq" radiosuna açıqlamasında məsələyə belə münasibət bildirib: "Ermənistan fərqli şəraitdədir. Onun Gömrük İttifaqı ölkələri  ilə ümumi sərhədi yoxdur. Bunu Rusiya tərəfi də etiraf edir. Bu halda söhbət Ermənistanla Gömrük İttifaqı arasında hər iki tərəfi qane edən əməkdaşlıq formatının tapılmasından gedir".
Belə formatın tapılma ehtimalı çox yüksəkdir. Hər halda, Ermənistan KTMT-nin üzvüdür. Halbuki, onun nə dənizə çıxışı, nə də qurumun digər üzvləri  ilə ümumi sərhədi var. Tiqran Sarqsyanın "hansısa inteqrasiya memorandumu"nun imzalanmasına hazırlıqla bağlı sözləri İrəvanın xarici siyasi istiqamətini Rusiyaya tərəf götürdüyünün təsdiqidir. Buna şübhə yoxdur. Görünür, İrəvan "komplementarizm" və "Avropa perspektivləri" ilə vidalaşmasa belə, ən azı, onu ikinci plana keçirib.
Qeyd edək ki, əksər ekspertlər hələ İrəvanın Moskvadan Gömrük İttifaqına üzvlüklə bağlı təklifin gəldiyi dönəmdə "müstəqil xarici siyasət" haqqında danışmasını ciddi qəbul etmirdi. Onlar hesab edirlər ki, İrəvanın xarici siyasətini şaxələndirməsi üçün real şansları yoxdur. Çünki Rusiya Ermənistanda bir çox sahəyə nəzarət edir: dəmir yolu, mobil rabitə, qaz və elektrik enerjisi şəbəkəsi… burada "komplementarizm yeri deyil. İrəvanın məqsədi də reallıqda daha praqmatik idi - onlar sadəcə Gömrük İttifaqına üzvlüyə atacaqları imzanı daha baha satmağa çalışırdılar. Üstəlik alınarsa, Avropa İttifaqından sabitləşdirici kredit qoparmaq da pis olmazdı.
Əlbəttə ki, qazın qiymətinin artırılmasının bütün bu prosesin başlanğıc nöqtəsi olması versiyası da düşündürücüdür. Sanki bununla Moskva göstərib ki, daha İrəvana "iqtisadi" hədiyyələr etmək niyyətində deyil. Bundan başqa, Tiqran Sarqsyan hələ iki həftə əvvəl jurnalistlərə verdiyi açıqlamada açıq şəkildə bildirib ki, Ermənistan Rusiya qazını, məsələn, Belarusdan daha baha qiymətlərlə alır. Çünki Gömrük İttifaqına üzv olmayan dövlətlər üçün əlavə 30%-lik ixrac vergisi də nəzərdə tutulur.
Bütün bunların fonunda İrəvanın Moskva ilə müttəfiqlik yolunu seçdiyini daha bir məqam təsdiqləyib. Bu günlərdə Rusiyanın Gümrüdəki 102-ci hərbi bazaya müasir silahlar göndərdiyinə dair xəbər yayılıb. Söhbət yalnız Rusiyanın yeni naviqatorlarından və zenit kompleksləri üçün hərəkət edən idarəetmə məntəqələrindən getmir. Rusiya Gümrüdəki bazaya yeni "Tornado" yaylım atəşi sistemi, "İskəndər-M" operativ-taktiki raket kompleksləri kimi ciddi silahlar da göndərir. Formal olaraq, əlbəttə ki, bu silahlar Ermənistan silahlı qüvvələrinə yox, Rusiyanın hərbi bazasına məxsusdur. Lakin İrəvan artıq bu silahların Ermənistana "hədiyyə" olduğunu düşünür.
Qeyd olunanların fonunda bir ciddi məsələ açıq qalır: Gümrüdəki hərbi bazada "İskəndər" komplekslərinin yerləşdirilməsi Ermənistanla Azərbaycan arasında yaşanan münaqişədə ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədri kimi vasitəçilik edən Rusiyanın statusuna nə qədər uyğun gəlir?

"ЕВРОПЕЙСКИЕ МЕЧТЫ" И "РОССИЙСКИЕ" РЕАЛИИ
От завершившегося в конце мая в Минске совещания глав правительств стран СНГ громких политических сенсаций никто не ждал - политические решения, как правило, принимаются на саммитах глав государств, а не правительств. Тем более не ждали и не прогнозировали прорывов в "политическом направлении" Ереван - Москва. Накануне президент Армении Серж Саргсян не принял участия в неформальной встрече глав государств - членов ОДКБ в Бишкеке. Затем не появился в Астане, где проходила уже встреча глав государств - членов Таможенного союза, хотя у Армении в этой организации статус наблюдателя. В Ереване объяснили отсутствие президента так: Армения отмечает свой государственный праздник - День первой республики и президент в такой день должен быть в своей стране. Многие эксперты, впрочем, были уверены, что это просто демарш. Таким образом президент Армении высказывает России свою обиду на повышение цены на закупаемый этой страной российский газ, что действительно создало серьезные проблемы для армянской экономики с ее небольшим запасом прочности.
Но именно "премьерская" встреча в Минске подарила настоящую сенсацию. Как сообщил официальный сайт правительства РФ, на который, в свою очередь, ссылаются ереванские информагентства, в рамках заседания Совета глав правительств государств - участников СНГ состоялась встреча премьер-министров Армении и России Тиграна Саркисяна и Дмитрия Медведева. В ее ходе обсуждались двусторонние торгово-экономические отношения, вопросы интеграционных процессов на пространстве СНГ, в том числе и в рамках Таможенного союза. "Наша встреча проходит в формате СНГ. Мы также обсудили вопросы касательно Таможенного союза и вообще интеграционных процессов. Армения, в общем, желает принимать участие в этих интеграционных процессах. Мы также думаем, что это важно, просто нужно найти необходимый для соответствующего сотрудничества формат", - сказал в ходе переговоров Дмитрий Медведев. А глава правительства Армении Тигран Саркисян отметил: "У нас есть четкая позиция, в этом не может быть никакого сомнения, президенты наших стран также обсуждали данную тему. Теперь предстоит решить вопросы на техническом уровне, какими темпами и шагами мы будем продвигаться вперед". Как добавил премьер-министр Армении, он и его российский коллега "подписали два протокола, прояснили круг и перечень задач, определили наши дальнейшие шаги".
Напомним, что вступить в Таможенный, а затем и в Евразийский союз Москва предложила Еревану еще несколько месяцев назад. Но у властей страны, которую открыто именовали "российским историческим союзником" и даже "форпостом", эта идея явно не вызвала ожидаемого восторга. Более того, в Ереване, к неудовольствию Москвы, заговорили о своих "европейских перспективах" и "внешнеполитическом комплементаризме". При этом наиболее твердым противником вступления Армении в Таможенный союз считался именно ее премьер-министр Тигран Саркисян, который в одном из своих интервью заметил: для Армении, которая не имеет общей границы ни с одним государством, входящим в Таможенный союз, вступление в эту организацию просто не имеет смысла.
Но теперь именно Тигран Саркисян высказался за скорейшую подготовку некоего меморандума, и в Ереване расценили это заявление своего премьера как выражение готовности Армении вступить в Таможенный союз. Причем это заявление, судя по всему, оказалось полной неожиданностью не только для ереванского околополитического "бомонда", но и для аккредитованных в Ереване российских дипломатов. Во всяком случае, новый посол России в Армении Иван Волынкин, отвечая на вопросы журналистов о встрече Саркисяна и Медведева в Минске, вынужден был признать: "Не могу сказать, о каком меморандуме идет речь". И хотя дипломат подтвердил, что процесс развивается и страны должны согласовать свои законодательства, чтобы при вступлении в Евразийский союз никаких проблем не возникло, и т.д., ясности не прибавилось. В свою очередь пресс-секретарь армянского премьера Арутюн Берберян пояснил армянской службе радио "Свобода": "Армения находится в особых условиях, в частности, у нее нет общей границы со странами - членами Таможенного союза, и это обстоятельство признает также российская сторона. В этой ситуации речь идет всего лишь о нахождении взаимоприемлемого формата сотрудничества между Арменией и Таможенным союзом". И весьма вероятно, что такой формат будет найден. В конце концов Армения входит и в ОДКБ, хотя не имеет ни выхода к морю, ни протяженной границы ни с одним из входящих в этот союз государств. Не приходится сомневаться: слова Тиграна Саркисяна о подготовке некоего "интеграционного меморандума" означают, что в Ереване подтвердили свою внешнеполитическую ориентацию на союз с Россией. С "комплементаризмом" и "европейскими перспективами" здесь, похоже, если и не распрощались, то, во всяком случае, отодвинули их пока на второй план.
Впрочем, как предупреждали многие эксперты еще в то время, когда в ответ на поступившее из Москвы приглашение вступить в Таможенный союз в Ереване говорили о "независимой внешней политике", вряд ли у Армении были и есть реальные шансы на пресловутую диверсификацию внешней политики. Ибо Россия контролирует здесь многое: железную дорогу, сотовую связь, газовые и электрические сети… Тут уж не до "комплементаризма". Да и цели в реальности у Еревана были куда приземленнее - здесь попросту пытались подороже продать свою подпись под соглашением о вступлении в Таможенный союз. А если повезет, то и выторговать стабилизационный кредит у Европейского союза.
Конечно, имеет право на существование версия, что повышение цен на газ стало своеобразной "рубежной точкой", после которой сомнений уже не осталось: Москва более не намерена делать Еревану "экономические" подарки. Более того, сам Тигран Саркисян прямо заявлял журналистам еще недели две назад, что Армения покупает российский газ дороже, чем, к примеру, Беларусь, потому что для стран, не входящих в ТС, на газ начисляется еще и 30-процентный экспортный налог. Но, скорее, более важную роль в подтверждении политической ориентации Еревана на союз с Москвой сыграли сообщения о поставках новых образцов российского оружия на 102-ю военную базу в Гюмри. А это не только новые российские навигаторы или подвижные пункты управления для зенитных комплексов, но и такое серьезное оружие, как новейшие системы залпового огня "Торнадо" и оперативно-тактические ракетные комплексы "Искандер-М". Формально, конечно, это оружие находится в распоряжении российской военной базы, а не вооруженных сил Армении, но в Ереване рассуждают о новом оружии  таким образом, будто оно уже "подарено" Армении.
И на этом фоне остается открытым один существенный вопрос: как "Искандеры" на базе в Гюмри соотносятся со статусом России как посредника и сопредседателя Минской группы ОБСЕ по урегулированию конфликта между Азербайджаном и Арменией?