İNCƏSƏNƏT DÜNYASINDA NÜFUZ SAHİBİ
Böyük ustad, həssas müəllim və təvazökar insan. Lütfi Məmmədbəyov 1927-ci ilin 6 fevralında Ağdaşda dünyaya göz açıb. Əslən şamaxılıydı. Ata babası Cahangir bəy Məmmədbəyov Şamaxının sayılıb-seçilən bəylərindən olub. 1902-ci ildə Şamaxı zəlzələsindən sonra o, ailəsi ilə Ağdaşa köçüb.
Cahangir bəyin oğlu Şahbaz bəy bolşeviklərə qoşulub, elə öz təbəqəsindən olan bəylərə qarşı mübarizə aparıb. Sovet hökumətinin ilk illərində qolçomaqlara qarşı vuruşan komissar Şahbaz Məmmədbəyov günlərin birində soyadı "qara siyahı"ya düşənlərdən birini həbs etmək üçün onun evinə gedib. Həyətdə gözəl qızla qarşılaşıb. Heç bir şey barədə düşünmədən Gülarə adlı bu qızı götürüb Şamaxıya qaçıb. Ordan da Bakıya gəlib, ailə qurublar. 1927-ci ildə Gülarə xanım qohumlarını görmək üçün Ağdaşa gedib. Oğlu Lütfi də orda dünyaya gəlib.
Yaradıcı potensial
Lütfi Məmmədbəyov Bakıda böyüyüb, bu şəhərdəki 29 saylı orta məktəbdə təhsil alıb. Atasını erkən itirən Lütfi 14 yaşında ailəsinə kömək etmək üçün işləmək qərarına gəlib. Əmircandakı mədəniyyət evində səhnə fəhləsi olub. Çətinliklər arzularını hə- yata keçirməsinə mane ola bilməyib. Uşaqlıqdan maraq göstərdiyi səhnə fəaliyyətinə Bakı Mərkəzi Pionerlər Sarayında başlayıb. Burada dram dərnəyinə rəhbərlik edib. 1943-cü ildə Teatr Texnikumuna daxil olub. 1947-ci ildə texnikumu bitirib və Azərbaycan Dövlət Musiqili Komediya Teatrında fəaliyyətə başlayıb. Tezliklə istedadı ilə rejissorların diqqətini cəlb edən gənc aktyora baş rolları həvalə ediblər.
1949-cu ildə bu teatr müvəqqəti olaraq bağlandıqdan sonra, Lütfi Məmmədbəyov Gənc Tamaşaçılar Teatrının truppasına işə götürülüb. Burada o, Əliağa Ağayev, Ağdadaş Qurbanov, Yusif Vəliyev, Süleyman Ələsgərov, Firəngiz Şərifova kimi sənətkarlarla tərəf-müqabil olub, tamaşalarda bir-birindən maraqlı surətlər yaradıb.
Lütfi Məmmədbəyovun aktyorluq məharəti, yaradıcılıq imkanları Akademik Milli Dram Teatrının rəhbərlərinin də diqqətini çəkib. 1961-ci ildə onu bu teatra dəvət ediblər. Lütfi Məmmədbəyov ömrünün sonunadək Dram Teatrında çalışıb. Həmin teatrın səhnəsində bir sıra maraqlı rollar oynayıb. Onun yaratdığı "Günahsız müqəssirlər"də Neznamov, "Xoşbəxtlər"də Sadıq və Mürşüd, "Toy"da Surxay və başqa rollar tamaşaçıların rəğbətini qazanıb.
O, aktyorluq sənətini çox sevsə də, bir arzusu var idi: həm də rejissorluqla məşğul olmaq, sevdiyi əsərlərə səhnə quruluşu vermək istəyirdi. 1961-ci ildə Azərbaycan Dövlət İncəsənət İnstitutunun rejissorluq fakültəsinə daxil olub. SSRİ Xalq artisti, rejissor Mehdi Məmmədovdan dərs alıb. 1966-cı ildə institutu fərqlənmə diplomu ilə bitirən Lütfi Məmmədbəyov Milli Dram Teatrın quruluşçu rejissoru olub. Bu teatrın səhnəsində "Çarəsiz dələduz", "Məhəbbət yaşadır", "Qisas qiyamətə qalmaz", "Əcəb işə düzdük", "Bağ qonşuları" və digər tamaşalara uğurlu quruluşlar verib.
Lütfi Məmmədbəyovun fəaliyyətində Azərbaycan televiziyasının xüsusi yeri var. O, 60-dan çox televiziya tamaşasına quruluş verib. Rejissoru olduğu "Qürbətdən gələn səda", "Mehmanxana sahibəsi", "Kəllə", "Balaca şahzadə", "Tufan", "Atayevlər ailəsi", "Alov", "Göz həkimi", "Vicdan", "Kimdir haqlı", "Ana tarla", "Qırmızı yaylıqlı qovağım mənim", "Qisas qiyamətə qalmaz" və başqa televiziya tamaşalarına tamaşaçılar bu gün də sevə-sevə baxırlar.
Lütfi Məmmədbəyov həm də Azərbaycan televiziyasının ən yaxşı aparıcılarından biri idi. "Teatr görüşləri", "Sənətkar və zaman", "Aktyorlar, rollar" verilişləri onun aparıcılığı sayəsində tamaşaçı sevgisi qazandı. Televiziyamızın bir zamanlar ən baxımlı və uzunömürlü verilişinin - "Səhər görüşləri"nin də aparıcısı Leyla Bədirbəyli və Lütfi Məmmədbəyov oldu. Bu verilişin məşhurlaşmasında onların rolu əvəzsiz idi.
Müəllim
Lütfi Məmmədbəyovun Azərbaycan mədəniyyətində ən böyük xidmətlərindən biri aktyorların yetişdirilməsində göstərdiyi xidmətlərdir. Hələ 1953-cü ildə Xalq Teatrı yaratdı və ona qırx ildən çox rəhbərlik etdi. Məşhur Xalq Teatrını "Lütfi Məmmədbəyov teatrı" da adlandırırdılar. Aktyorların, rejissorların böyük əksəriyyətinin ilk sənət yolu həmin teatrdan başladı. Sonralar onlardan 50 nəfəri Xalq artisti, 54 nəfəri Əməkdar incəsənət xadimi fəxri adlarına, 28 nəfəri isə Dövlət mükafatına layiq görüldü. Lütfi Məmmədbəyov yetirmələrinin uğurlarına çox sevinirdi.
Rejissor kimi teatrda və televiziyada müxtəlif mövzulu əsərləri tamaşaya qoyan Lütfi Məmmədbəyov onlarca aktyor istedadının üzə çıxmasında böyük rol oynadı. Bir çoxu onun hazırladığı tamaşalarda tanınıb sevildilər, şöhrət qazandılar. Səməndər Rzayev, Yaşar Nuri, Həsən Turabov kimi aktyorlarla işləmək Lütfi Məmmədbəyova zövq verirdi.
Bu gün Azərbaycan televiziyalarında teleseriallar çəkmək dəbdədir. Ölkədə teleseriallar çəkən ilk rejissor Lütfi Məmmədbəyovdur. O, 1993-cü ildə yazıçı-dramaturq Əlibala Hacızadənin "İtkin gəlin" əsəri əsasında onikiseriyalı filmə quruluş verdi. Bu film tamaşaçılar tərəfindən böyük maraqla qarşılandı. Bundan sonra "Dodaqdan qəlbə" (1998), "Yağışdan sonra" (1998) televiziya seriallarını çəkərək tamaşaçıların ixtiyarına verdi. Həmin teleseriallarda oynayan aktyorlar indi tanınmış aktyorlardır. Onların uğurlarında Lütfi Məmmədbəyovun böyük rolu var.
Lütfi Məmmədbəyovun həyat yoldaşı Sevil Məmmədbəyova rejissorun seriallar üzərində çalışdığı vaxtlarda çəkdiyi əziyyətlərdən danışdı: "Teatrda maliyyə çətinliyi yaranmışdı. İncəsənətə lazımi qədər pul ayrılmırdı. Həmin illərdə Lütfi Azərbaycanda ilk serialları - "Dodaqdan qəlbə", "İtkin gəlin" və digər serialları çəkdi. Sonralar həmin seriallar ekrana çıxanda irad tutanlar çox oldu. Dedilər ki, yaxşı səsləndirilməyib, küləyin səsi, yarpaqların xışıltısı eşidilir... Bu cür söhbətlər Lütfiyə də gəlib çatırdı, əsəbiləşirdi. Ona görə yox ki, tənqidə qarşı həddindən artıq dözümsüzüydü, yaxud söylənilən iradlar həqiqətdən tamamilə kənarıydı. Əlbəttə, nöqsanlar var idi. Ancaq demək asandır. O qədər çətinliklərlə, maddi imkansızlıqlarla film çəkmək rejissordan sənətinə çox böyük maraq, sevgi, dözüm tələb edir. Lütfi elələrinə belə cavab verirdi: "Bunlar Azərbaycanın ilk çoxseriyalı filmləridir. Mən bunu bacardım. Başqaları daha yaxşısını etsinlər". Əslində, o belə söyləməklə özünə haqsızlıq edirdi. Çünki onların hansı əziyyətlər bahasına ərsəyə gəldiyini yaxşı xatırlayıram. Nəinki pul ayrılmırdı, heç Lütfiyə kinokamera da vermirdilər. Aktyorlar sağ olsunlar, hamısı könüllü, sevə-sevə çəkilir, zəhməthaqqı istəmirdilər. Çəkilişə lazım olanları - kamera, maşın, rekvizit isə evimizdən gedirdi. Hamısını öz əllərimlə bir yerə yığırdım, yemək hazırlayıb göndərirdim...".
Ömür səhifələri
Onun xidmətləri bununla da bitmir. 1953-1976-cı illərdə filmlərin Azərbaycan dilinə dublyaj olunmasında bir aktyor kimi iştirak edib. Filmlərdə çəkilib. Oynadığı rolların hamısı yaddaqalan olub. Doğrudur, onların əksəriyyəti epizodik rollardır. Amma Lütfi Məmmədbəyov kiçik rollarla da öz aktyorluğunu məharətlə nümayiş etdirməyi bacarıb.
Onu kino çəkiliş meydançasına ilk dəfə rejissor Lətif Səfərov dəvət edib. Bu dəvət Lütfi Məmmədbəyov üçün gözlənilməz olub. Çünki rejissorlar onu dəfələrlə sınaq çəkilişlərinə dəvət etsələr də, sonradan boyunun balaca olmasını bəhanə gətirərək, rola çəkməkdən imtina etmişdilər. Ancaq Lətif Səfərov 1955-ci ildə "Bakı" kinostudiyasında çəkdiyi "Bəxtiyar" filmində Həbib rolunu ona tapşırdı. Rejissor göstərdi ki, Lütfi Məmmədbəyov həm də bacarıqlı kino aktyorudur. Bundan sonra - 1956-cı ildə rejissor Hüseyn Seyidzadə onu "O olmasın, bu olsun"da Sərvərin dostu roluna çəkdi. 1957-ci ildə isə rejissor Lətif Səfərov "Qızmar günəş altında" bədii filmində Lütfi Məmmədbəyova Xəlil rolunu həvalə etdi. 1960-cı ildə rejissor Ağarza Quliyev "Səhər" filmini çəkdi. Lütfi Məmmədbəyov bu filmdə Aslan rolunu oynadı. Onun rejissor Əlisəttar Atakişiyevin 1964-cü ildə çəkdiyi "Sehrli xalat" filmində oynadığı Əli müəllim rolu yaddaqalan oldu.
Lütfi Məmmədbəyovun uğularının ən böyük səbəblərindən biri də bu idi: hər dəqiqəsinin qədrini bilir, bugünün işini sabaha qoymurdu.
O, sənət aləmində nüfuz sahibi idi. Lütfi Məmmədbəyovu yalnız istedadlı aktyor, mahir relissor olduğuna görə deyil, həm də xeyirxahlığına görə çox sevirdilər. Heç kimdən köməyini əsir- gəmirdi. Ona görə də Lütfi Məmmədbəyova zarafatla "təcili yardım" deyirdilər. Kimin nə qayğısı, problemi olsaydı, ona müraciət edirdi. Teatrda, televezi- yada olmayanda da istədikləri vaxt evinə zəng edir, ondan məsləhət alır, maddi və mənəvi kömək istəyirdilər. Təkcə özü deyil, ailə üzvləri də vaxt-bivaxt vurulan zənglərə öyrəşmişdilər. Heç zaman narazılıq etməzdilər.
Hətta gecənin bir aləmində mənzilinin qapısı döyülsəydi də, tərəddüd etmədən açır, ona üz tutanlara maddi və mənəvi dayaq olardı. Ona müraciət edənlərin probleminin həlli üçün lazım gələndə ayrı-ayrı vəzifə sahibləri ilə də görüşürdü.
Lütfi Məmmədbəyovu sənət aləmində sevdirən cəhətlərindən biri də bu idi: etdiyi yaxşılıqları dilinə gətirməz, üzə vurmazdı. Bir də hər zaman sözün düzünü deyirdi. Sənət dostlarının müvəffəqiyyətinə sevindiyi kimi, qüsurlarını da söyləməkdən çəkinmirdi.
Ailə başçısı
Çox mehriban ailəsi var idi. Lütfi Məmmədbəyov yaxşı həyat yoldaşı, ata, baba, əsl ailə başçısı kimi tanınırdı. O istəyirdi ki, hamı bir-biri ilə mehriban olsun, şənlik, toy-düyün xəbərləri gəlsin. Teatrda gənclərin çoxunun elçiliyinə gedir, toylarında iştirak edir, küsülüləri barışdırırdı.
Lütfi müəllimin əməksevərliliyi, sənətə bağlılığı barədə söhbət düşəndə həyat yoldaşı Sevil xanım dedi: "Lütfi zəhmətkeş insan idi. Gündəlik işlərini görüb-qurtarmamış yatmazdı. O, teatrda məşqdə olur, məşqdən gündüz saat 2-də çıxıb, Azərbaycan Dövlət Televiziyasına gedirdi. Orada da məşqlərini edib, başçılıq etdiyi Xalq Teatrına yollanırdı. Tamaşalarda çıxış etdiyi üçün axşam saat 7-də yenidən Akademik Milli Dram Teatrına qayıdırdı. Evə, demək olar ki, gecə saat 11-də, bəzən 12-yə işləmiş gəlib çıxırdı...".
Lütfi Məmmədbəyov həm də gözəl pedaqoq idi. Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin professoru kimi çalışır, gənclərə sənətin sirlərini öyrədirdi.
Sovet hakimiyyətinin süqutundan sonrakı keçid dövründə bütün sahələrdə olduğu kimi, mədəniyyət və incəsənət sahələrində də ağır maddi sıxıntılar yaşandı. Teatrların yenidən inkişaf etməsində Lütfi Məmmədbəyovun gərgin əməyi oldu.
Azərbaycanın Xalq artisti, rejissor və aktyor Lütfi Məmmədbəyov 2004-cü il fevralın 1-də - 77 yaşında insult keçirərək vəfat etdi.
Hər kəs bu dünyadan köçüb-getdikdən sonra əməlləri ilə xatırlanır. Lütfi Məmmədbəyov sənətkar və insan kimi zəngin yaradıcılığı və xeyirxahlığı ilə yaddaşlardadır. Bu gün də Azərbaycan teatr sənətinin tanınmış aktyorlarının, aktrisalarının böyük əksəriyyəti Lütfi Məmmədbəyovun yetirmələri olduqları ilə fəxr edirlər.

A FIGURE OF GREAT STANDING IN THE ARTS WORLD
Lutfi Mammadbayli will be remembered as a fine actor and director, as well as being a good and kindly man
Author: Zohra FARACEVA Baku
A great master, a sympathetic teacher and a modest gentleman, Lutfi Mammadbayli was born in Agdas on 6 April 1927. His family came from Samaxi, where his paternal grandfather Cahangir bay Mammadbayli was a most respected person. He moved to Agdas with his family after the earthquake of 1902.
Cahangir's son - Sahbaz bay - who had links with the Bolsheviks, fought against members of the same social class. Commissar Sahbaz Mammadbayli, who fought in the early years of Soviet power against the kulaks, once set off to arrest a man whose name had been entered on the black list. But after meeting a beautiful girl called Gular in the grounds of this man's house, he forgot everything else and took her to Samaxi. From there they moved to Baku and created a family.
Creative potential
Lutfi Mammadbayli was brought up in Baku and educated at school No 29. Having lost his father at an early age, he was 14 when he found a job at the house of culture in Amircan to help his family. Despite all the difficulties he was able to fulfil his dream. He began stage work, to which he was drawn since he was a child, at the Baku Central Pioneers Palace, where he was in charge of the drama group. He joined the theatrical technical college in 1943. After graduating in 1947 he began working at the Azerbaijani State Theatre of Musical Comedy. His talent very soon attracted the attention of directors who started giving the young actor leading parts.
After the temporary closure of the theatre in 1949, Lutfi Mammadbayli was taken on at the Young Spectator Theatre. Here he worked alongside such outstanding actors as Aliaga Agayev, Agadadas Qurbanov, Yusif Valiyev, Suleyman Alasgarov and Firangiz Sarifova and he created a number of interesting characters.
Lutfi Mammadbayli's skill as an actor and his creative potential drew the attention of the management of the Academic National Drama Theatre. After accepting an invitation to move to this theatre, Lutfi worked there till the end of his life, playing a number of interesting parts. Through the characters of Neznamov ("Guilty without Fault"), Sadiq and Mursud ("Xoshbaxtlar"), Surxay ("Toy") and others he won over many audiences.
Although Lutfi loved acting, he had one dream, and that was to produce his own play. In 1961 he joined the directors' faculty of the Azerbaijani State Institute of the Arts where he was taught by USSR People's Artiste and director, Mehdi Mammadov. After graduating from the institute with honours, Lutfi became a director-producer at the National Drama Theatre where he put on successful performances of "Carasiz Daladuz", "Mahabbat Yasadir", "Qisas Qiyamata Galmaz", "Acab isa Dusduk", "Bag Gonsulari" and others.
Azerbaijani Television, where he produced over 60 plays, occupies a special place in Mammadbayli's work. And today audiences love to see the plays "Qurbatdan Galan Sada", "Mehmanxana Sahibasi", "Kalla", "Balaca Sahzada", "Tufan", "Atayevlar Ailesi", "Goz Hakimi", "Alov". "Vicdan", "Kimdir Haqqli"…
Lutfi Mammadbayli was also a leading presenter on Azerbaijani Television. It was thanks to him that such programmes as "Teatr Goruslari", "Sanatkar ve Zaman" and "Aktorlar ve Rollar" became favourites with viewers. At one time he and Leyla Badirbayli presented one of the longest running programmes "Sahar Goruslari", having played the main role in popularizing this programme.
Teacher
Another immense contribution by Lutfi Mammadbayli to the history of Azerbaijani culture was his services to the education of young actors. In 1953 he set up the People's Theatre where he was manager for more than 40 years. This theatre was also called the Lutfi Mammadbayli Theatre. Many actors and directors took their first steps in art at this theatre. Later 50 of them became people's artistes, 54 were awarded the honorary title "merited artiste" and 28 became State Prize winners.
In staging productions on television of the most varied subjects, Lutfi Mammadbayli played a big part in the discovery of dozens of gifted actors. Many later won fame after performing in plays produced by him. He got immense satisfaction from working with outstanding actors like Samandar Rzayev, Yasar Nuri and Hasan Turabov.
Today it has become fashionable to put on serials on Azerbaijani Television and Lutfi Mammadbayli was the first Azerbaijani director to make a TV serial. In 1993 he produced the 12-part TV serial "Itkin Galin" based on the work by the writer and dramatist Alibala Hacizada, which evoked great interest among viewers. He then put on the serials "Dodagdan Qalba" (1998) and "Yagisdan Sonra" (1998). The actors who played in them became well known, much of it being due to Lutfi Mammadbayli.
The actor's wife, Sevil, spoke about the hardships the director had to endure when working on the serials: "The theatre hit financial trouble. Not enough money had been allocated to the arts. At that time Lutfi had made the first serials in Azerbaijan - "Dogagdan Qalba", "Itkin Galin", and others. When they were shown, many people criticized them. They spoke about the poor sound - the howling of the wind and the rustle of leaves…When these comments reached Lutfi he became very nervous. Not because he couldn't take criticism or that the comments were way off the truth. There were flaws, of course, but it was easy to talk like that. Filming in such difficult conditions and with such material problems demanded immense love for one's work and stamina on the part of the director. Lutfi's answer was: "These are Azerbaijan's first serials. Let others make better ones if they can." Actually, by speaking in those terms, he was being unfair to himself. I remember very well how hard it was to make these films. There was not only no funding; Lutfi was not even given a camera. The actors should be thanked because all of them worked voluntarily and with enthusiasm and didn't ask to be paid. We brought all we needed for filming - a camera, a car and other requisites - from home. I passed all this from hand to hand and cooked and sent them their meals…"
Events in his Life
Lutfi Mammadbayli's achievements do not end there. In 1953-1976 he took part as an actor in the dubbing of films into Azeri. He also appeared in films, creating memorable characters. His acting skill stood out even in bit parts.
The director Latif Safarov invited him for the first time onto the film set, which was a surprise to Lutfi. Although directors had invited him before for tests he was then turned down on account of his lack of height. Latif Safarov gave him the part of Habib in the film "Baxtiyar", which was made in 1955 at the Baku film studios. The director proved that Lutfi Mammadbayli was also a fine actor. In 1956 the director Huseyn Seyidzada put him in the role of Sarvar's friend in the film "O Olmasin bu Olsun". In 1957 Latif Safarov took Lutfi for the part of Xalil in the film "Qizmar Gunas Altinda". Also memorable was the part of Ali muallim, played by Lutfi Mammadbayli in Alisattar Atakisiyev's film "Sehrli Xalat" (1964).
One of the main reasons for Lutfi Mammadbayli's success was the fact that he knew the value of every moment and never put off till tomorrow what could be done today. He enjoyed prestige in the world of the arts. He was much loved both as a gifted actor and a fine director, but most of all for his kindness. He never refused anyone help. That is why he was jokingly called "first aid". Everyone went to him with their cares and problems. His door was always open even in the night and Lutfi Mammadbayli would open the door without a moment's thought and try to support anyone who came to him for help. If necessary, to help resolve the problems of people who approached him he would seek meetings with officials.
Lutfi Mammadbayli was also loved in the arts world because he never spoke about the good things he had done and never boasted about them to anyone. And, what's more, he always spoke the truth. He was not only pleased for the success of his artistic friends, but he also told them directly about their shortcomings.
The Family Man
He had a very welcoming family. Lutfi Mammadbayli was a fine husband, father and grandfather and everyone knew him as a good head of the family. He wanted everyone to be happy together and to always help one another in their pursuits. In the theatre he was involved in the marriages of most of the young people, danced at their weddings and broke up quarrels if they occurred.
When the discussion turned to Lutfi's devotion to art, his wife Sevil said: "Lutfi was a hard-working man. He would not retire to bed without finishing what he had to do that day. He spent the morning at rehearsals and at 2 o'clock would set off for the television studios and from there to the "Xalq theatre", which he ran. Because he was still playing in shows, at 7 pm he would again return to the drama theatre. He wouldn't get home until 11 o'clock, and sometimes midnight…"
Lutfi Mammadbayli was also a fine teacher. As professor of the Azerbaijani State Institute of Culture and the Arts he would reveal the secrets of his profession to young people.
After the collapse of the USSR, times were hard for culture and the arts, as they were in all other spheres. During that time Lutfi Mammadbayli worked hard on reviving the theatre.
People's Artiste of Azerbaijan, director and actor Lutfi Mammadbayli died of a stroke on 1 February 2004 at the age of 77. Since he parted this world everyone has been reminded of what he achieved. He has remained in the hearts of people as a fine actor and director with rich creative ability and a good and kindly man. Many recognized masters of the Azerbaijani theatre and cinema are proud to say they were the proteges of Lutfi Mammadbayli.