İNCƏSƏNƏT DÜNYASINDA NÜFUZ SAHİBİ
Böyük ustad, həssas müəllim və təvazökar insan. Lütfi Məmmədbəyov 1927-ci ilin 6 fevralında Ağdaşda dünyaya göz açıb. Əslən şamaxılıydı. Ata babası Cahangir bəy Məmmədbəyov Şamaxının sayılıb-seçilən bəylərindən olub. 1902-ci ildə Şamaxı zəlzələsindən sonra o, ailəsi ilə Ağdaşa köçüb.
Cahangir bəyin oğlu Şahbaz bəy bolşeviklərə qoşulub, elə öz təbəqəsindən olan bəylərə qarşı mübarizə aparıb. Sovet hökumətinin ilk illərində qolçomaqlara qarşı vuruşan komissar Şahbaz Məmmədbəyov günlərin birində soyadı "qara siyahı"ya düşənlərdən birini həbs etmək üçün onun evinə gedib. Həyətdə gözəl qızla qarşılaşıb. Heç bir şey barədə düşünmədən Gülarə adlı bu qızı götürüb Şamaxıya qaçıb. Ordan da Bakıya gəlib, ailə qurublar. 1927-ci ildə Gülarə xanım qohumlarını görmək üçün Ağdaşa gedib. Oğlu Lütfi də orda dünyaya gəlib.
Yaradıcı potensial
Lütfi Məmmədbəyov Bakıda böyüyüb, bu şəhərdəki 29 saylı orta məktəbdə təhsil alıb. Atasını erkən itirən Lütfi 14 yaşında ailəsinə kömək etmək üçün işləmək qərarına gəlib. Əmircandakı mədəniyyət evində səhnə fəhləsi olub. Çətinliklər arzularını hə- yata keçirməsinə mane ola bilməyib. Uşaqlıqdan maraq göstərdiyi səhnə fəaliyyətinə Bakı Mərkəzi Pionerlər Sarayında başlayıb. Burada dram dərnəyinə rəhbərlik edib. 1943-cü ildə Teatr Texnikumuna daxil olub. 1947-ci ildə texnikumu bitirib və Azərbaycan Dövlət Musiqili Komediya Teatrında fəaliyyətə başlayıb. Tezliklə istedadı ilə rejissorların diqqətini cəlb edən gənc aktyora baş rolları həvalə ediblər.
1949-cu ildə bu teatr müvəqqəti olaraq bağlandıqdan sonra, Lütfi Məmmədbəyov Gənc Tamaşaçılar Teatrının truppasına işə götürülüb. Burada o, Əliağa Ağayev, Ağdadaş Qurbanov, Yusif Vəliyev, Süleyman Ələsgərov, Firəngiz Şərifova kimi sənətkarlarla tərəf-müqabil olub, tamaşalarda bir-birindən maraqlı surətlər yaradıb.
Lütfi Məmmədbəyovun aktyorluq məharəti, yaradıcılıq imkanları Akademik Milli Dram Teatrının rəhbərlərinin də diqqətini çəkib. 1961-ci ildə onu bu teatra dəvət ediblər. Lütfi Məmmədbəyov ömrünün sonunadək Dram Teatrında çalışıb. Həmin teatrın səhnəsində bir sıra maraqlı rollar oynayıb. Onun yaratdığı "Günahsız müqəssirlər"də Neznamov, "Xoşbəxtlər"də Sadıq və Mürşüd, "Toy"da Surxay və başqa rollar tamaşaçıların rəğbətini qazanıb.
O, aktyorluq sənətini çox sevsə də, bir arzusu var idi: həm də rejissorluqla məşğul olmaq, sevdiyi əsərlərə səhnə quruluşu vermək istəyirdi. 1961-ci ildə Azərbaycan Dövlət İncəsənət İnstitutunun rejissorluq fakültəsinə daxil olub. SSRİ Xalq artisti, rejissor Mehdi Məmmədovdan dərs alıb. 1966-cı ildə institutu fərqlənmə diplomu ilə bitirən Lütfi Məmmədbəyov Milli Dram Teatrın quruluşçu rejissoru olub. Bu teatrın səhnəsində "Çarəsiz dələduz", "Məhəbbət yaşadır", "Qisas qiyamətə qalmaz", "Əcəb işə düzdük", "Bağ qonşuları" və digər tamaşalara uğurlu quruluşlar verib.
Lütfi Məmmədbəyovun fəaliyyətində Azərbaycan televiziyasının xüsusi yeri var. O, 60-dan çox televiziya tamaşasına quruluş verib. Rejissoru olduğu "Qürbətdən gələn səda", "Mehmanxana sahibəsi", "Kəllə", "Balaca şahzadə", "Tufan", "Atayevlər ailəsi", "Alov", "Göz həkimi", "Vicdan", "Kimdir haqlı", "Ana tarla", "Qırmızı yaylıqlı qovağım mənim", "Qisas qiyamətə qalmaz" və başqa televiziya tamaşalarına tamaşaçılar bu gün də sevə-sevə baxırlar.
Lütfi Məmmədbəyov həm də Azərbaycan televiziyasının ən yaxşı aparıcılarından biri idi. "Teatr görüşləri", "Sənətkar və zaman", "Aktyorlar, rollar" verilişləri onun aparıcılığı sayəsində tamaşaçı sevgisi qazandı. Televiziyamızın bir zamanlar ən baxımlı və uzunömürlü verilişinin - "Səhər görüşləri"nin də aparıcısı Leyla Bədirbəyli və Lütfi Məmmədbəyov oldu. Bu verilişin məşhurlaşmasında onların rolu əvəzsiz idi.
Müəllim
Lütfi Məmmədbəyovun Azərbaycan mədəniyyətində ən böyük xidmətlərindən biri aktyorların yetişdirilməsində göstərdiyi xidmətlərdir. Hələ 1953-cü ildə Xalq Teatrı yaratdı və ona qırx ildən çox rəhbərlik etdi. Məşhur Xalq Teatrını "Lütfi Məmmədbəyov teatrı" da adlandırırdılar. Aktyorların, rejissorların böyük əksəriyyətinin ilk sənət yolu həmin teatrdan başladı. Sonralar onlardan 50 nəfəri Xalq artisti, 54 nəfəri Əməkdar incəsənət xadimi fəxri adlarına, 28 nəfəri isə Dövlət mükafatına layiq görüldü. Lütfi Məmmədbəyov yetirmələrinin uğurlarına çox sevinirdi.
Rejissor kimi teatrda və televiziyada müxtəlif mövzulu əsərləri tamaşaya qoyan Lütfi Məmmədbəyov onlarca aktyor istedadının üzə çıxmasında böyük rol oynadı. Bir çoxu onun hazırladığı tamaşalarda tanınıb sevildilər, şöhrət qazandılar. Səməndər Rzayev, Yaşar Nuri, Həsən Turabov kimi aktyorlarla işləmək Lütfi Məmmədbəyova zövq verirdi.
Bu gün Azərbaycan televiziyalarında teleseriallar çəkmək dəbdədir. Ölkədə teleseriallar çəkən ilk rejissor Lütfi Məmmədbəyovdur. O, 1993-cü ildə yazıçı-dramaturq Əlibala Hacızadənin "İtkin gəlin" əsəri əsasında onikiseriyalı filmə quruluş verdi. Bu film tamaşaçılar tərəfindən böyük maraqla qarşılandı. Bundan sonra "Dodaqdan qəlbə" (1998), "Yağışdan sonra" (1998) televiziya seriallarını çəkərək tamaşaçıların ixtiyarına verdi. Həmin teleseriallarda oynayan aktyorlar indi tanınmış aktyorlardır. Onların uğurlarında Lütfi Məmmədbəyovun böyük rolu var.
Lütfi Məmmədbəyovun həyat yoldaşı Sevil Məmmədbəyova rejissorun seriallar üzərində çalışdığı vaxtlarda çəkdiyi əziyyətlərdən danışdı: "Teatrda maliyyə çətinliyi yaranmışdı. İncəsənətə lazımi qədər pul ayrılmırdı. Həmin illərdə Lütfi Azərbaycanda ilk serialları - "Dodaqdan qəlbə", "İtkin gəlin" və digər serialları çəkdi. Sonralar həmin seriallar ekrana çıxanda irad tutanlar çox oldu. Dedilər ki, yaxşı səsləndirilməyib, küləyin səsi, yarpaqların xışıltısı eşidilir... Bu cür söhbətlər Lütfiyə də gəlib çatırdı, əsəbiləşirdi. Ona görə yox ki, tənqidə qarşı həddindən artıq dözümsüzüydü, yaxud söylənilən iradlar həqiqətdən tamamilə kənarıydı. Əlbəttə, nöqsanlar var idi. Ancaq demək asandır. O qədər çətinliklərlə, maddi imkansızlıqlarla film çəkmək rejissordan sənətinə çox böyük maraq, sevgi, dözüm tələb edir. Lütfi elələrinə belə cavab verirdi: "Bunlar Azərbaycanın ilk çoxseriyalı filmləridir. Mən bunu bacardım. Başqaları daha yaxşısını etsinlər". Əslində, o belə söyləməklə özünə haqsızlıq edirdi. Çünki onların hansı əziyyətlər bahasına ərsəyə gəldiyini yaxşı xatırlayıram. Nəinki pul ayrılmırdı, heç Lütfiyə kinokamera da vermirdilər. Aktyorlar sağ olsunlar, hamısı könüllü, sevə-sevə çəkilir, zəhməthaqqı istəmirdilər. Çəkilişə lazım olanları - kamera, maşın, rekvizit isə evimizdən gedirdi. Hamısını öz əllərimlə bir yerə yığırdım, yemək hazırlayıb göndərirdim...".
Ömür səhifələri
Onun xidmətləri bununla da bitmir. 1953-1976-cı illərdə filmlərin Azərbaycan dilinə dublyaj olunmasında bir aktyor kimi iştirak edib. Filmlərdə çəkilib. Oynadığı rolların hamısı yaddaqalan olub. Doğrudur, onların əksəriyyəti epizodik rollardır. Amma Lütfi Məmmədbəyov kiçik rollarla da öz aktyorluğunu məharətlə nümayiş etdirməyi bacarıb.
Onu kino çəkiliş meydançasına ilk dəfə rejissor Lətif Səfərov dəvət edib. Bu dəvət Lütfi Məmmədbəyov üçün gözlənilməz olub. Çünki rejissorlar onu dəfələrlə sınaq çəkilişlərinə dəvət etsələr də, sonradan boyunun balaca olmasını bəhanə gətirərək, rola çəkməkdən imtina etmişdilər. Ancaq Lətif Səfərov 1955-ci ildə "Bakı" kinostudiyasında çəkdiyi "Bəxtiyar" filmində Həbib rolunu ona tapşırdı. Rejissor göstərdi ki, Lütfi Məmmədbəyov həm də bacarıqlı kino aktyorudur. Bundan sonra - 1956-cı ildə rejissor Hüseyn Seyidzadə onu "O olmasın, bu olsun"da Sərvərin dostu roluna çəkdi. 1957-ci ildə isə rejissor Lətif Səfərov "Qızmar günəş altında" bədii filmində Lütfi Məmmədbəyova Xəlil rolunu həvalə etdi. 1960-cı ildə rejissor Ağarza Quliyev "Səhər" filmini çəkdi. Lütfi Məmmədbəyov bu filmdə Aslan rolunu oynadı. Onun rejissor Əlisəttar Atakişiyevin 1964-cü ildə çəkdiyi "Sehrli xalat" filmində oynadığı Əli müəllim rolu yaddaqalan oldu.
Lütfi Məmmədbəyovun uğularının ən böyük səbəblərindən biri də bu idi: hər dəqiqəsinin qədrini bilir, bugünün işini sabaha qoymurdu.
O, sənət aləmində nüfuz sahibi idi. Lütfi Məmmədbəyovu yalnız istedadlı aktyor, mahir relissor olduğuna görə deyil, həm də xeyirxahlığına görə çox sevirdilər. Heç kimdən köməyini əsir- gəmirdi. Ona görə də Lütfi Məmmədbəyova zarafatla "təcili yardım" deyirdilər. Kimin nə qayğısı, problemi olsaydı, ona müraciət edirdi. Teatrda, televezi- yada olmayanda da istədikləri vaxt evinə zəng edir, ondan məsləhət alır, maddi və mənəvi kömək istəyirdilər. Təkcə özü deyil, ailə üzvləri də vaxt-bivaxt vurulan zənglərə öyrəşmişdilər. Heç zaman narazılıq etməzdilər.
Hətta gecənin bir aləmində mənzilinin qapısı döyülsəydi də, tərəddüd etmədən açır, ona üz tutanlara maddi və mənəvi dayaq olardı. Ona müraciət edənlərin probleminin həlli üçün lazım gələndə ayrı-ayrı vəzifə sahibləri ilə də görüşürdü.
Lütfi Məmmədbəyovu sənət aləmində sevdirən cəhətlərindən biri də bu idi: etdiyi yaxşılıqları dilinə gətirməz, üzə vurmazdı. Bir də hər zaman sözün düzünü deyirdi. Sənət dostlarının müvəffəqiyyətinə sevindiyi kimi, qüsurlarını da söyləməkdən çəkinmirdi.
Ailə başçısı
Çox mehriban ailəsi var idi. Lütfi Məmmədbəyov yaxşı həyat yoldaşı, ata, baba, əsl ailə başçısı kimi tanınırdı. O istəyirdi ki, hamı bir-biri ilə mehriban olsun, şənlik, toy-düyün xəbərləri gəlsin. Teatrda gənclərin çoxunun elçiliyinə gedir, toylarında iştirak edir, küsülüləri barışdırırdı.
Lütfi müəllimin əməksevərliliyi, sənətə bağlılığı barədə söhbət düşəndə həyat yoldaşı Sevil xanım dedi: "Lütfi zəhmətkeş insan idi. Gündəlik işlərini görüb-qurtarmamış yatmazdı. O, teatrda məşqdə olur, məşqdən gündüz saat 2-də çıxıb, Azərbaycan Dövlət Televiziyasına gedirdi. Orada da məşqlərini edib, başçılıq etdiyi Xalq Teatrına yollanırdı. Tamaşalarda çıxış etdiyi üçün axşam saat 7-də yenidən Akademik Milli Dram Teatrına qayıdırdı. Evə, demək olar ki, gecə saat 11-də, bəzən 12-yə işləmiş gəlib çıxırdı...".
Lütfi Məmmədbəyov həm də gözəl pedaqoq idi. Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin professoru kimi çalışır, gənclərə sənətin sirlərini öyrədirdi.
Sovet hakimiyyətinin süqutundan sonrakı keçid dövründə bütün sahələrdə olduğu kimi, mədəniyyət və incəsənət sahələrində də ağır maddi sıxıntılar yaşandı. Teatrların yenidən inkişaf etməsində Lütfi Məmmədbəyovun gərgin əməyi oldu.
Azərbaycanın Xalq artisti, rejissor və aktyor Lütfi Məmmədbəyov 2004-cü il fevralın 1-də - 77 yaşında insult keçirərək vəfat etdi.
Hər kəs bu dünyadan köçüb-getdikdən sonra əməlləri ilə xatırlanır. Lütfi Məmmədbəyov sənətkar və insan kimi zəngin yaradıcılığı və xeyirxahlığı ilə yaddaşlardadır. Bu gün də Azərbaycan teatr sənətinin tanınmış aktyorlarının, aktrisalarının böyük əksəriyyəti Lütfi Məmmədbəyovun yetirmələri olduqları ilə fəxr edirlər.

АВТОРИТЕТ В МИРЕ ИСКУССТВА
Лютфи Мамедбеков остался в памяти как прекрасный актер, режиссер, а также добрый и благожелательный человек
Большой мастер, отзывчивый педагог и скромный человек. Родился Лютфи Мамедбеков 6 апреля 1927 года в Агдаше. Род его происходил из Шамахи, где дед по отцу Джахангир бек Мамедбеков был одним из самых уважаемых людей. В Агдаш он перебрался вместе с семьей после землетрясения 1902 года.
Сын Джахангир бека - Шахбаз бек, связавшийся с большевиками, боролся против представителей своего же сословия. Воевавший в первые годы советской власти против кулаков, комиссар Шахбаз Мамедбеков отправился однажды арестовывать человека, имя которого попало в черный список. Но, встретив во дворе дома этого человека красивую девушку по имени Гюлара, он, позабыв обо всем на свете, увез ее в Шамаху. Оттуда они переехали в Баку, где создали семью.
Творческий потенциал
Вырос Лютфи Мамедбеков в Баку, учился в школе №29. Рано оставшийся без отца, в 14 устроился рабочим в дом культуры в Амирджане, чтобы помочь семье. Трудности не смогли помешать осуществлению мечты. Сценическую деятельность, привлекавшую с детства, он начал в Бакинском центральном дворце пионеров, где руководил драмкружком. В 1943 году поступил в театральный техникум. Окончив его в 1947 году, стал работать в Азербайджанском государственном театре музыкальной комедии. Очень скоро на его талант обратили внимание режиссеры, которые стали поручать молодому актеру главные роли.
После временного закрытия театра в 1949 году Лютфи Мамедбекова взяли в Театр юного зрителя. Здесь он работал плечом к плечу с такими выдающимися актерами, как Алиага Агаев, Агададаш Гурбанов, Юсиф Велиев, Сулейман Алескеров, Фирангиз Шарифова, и создал ряд интересных образов.
Актерское мастерство, творческий потенциал Лютфи Мамедбекова привлекли к нему внимание и руководства Академического национального драматического театра. Приняв в 1961 году приглашение перейти в этот театр, Лютфи Мамедбеков проработал на его сцене до конца жизни, сыграв там много интересных ролей. Созданными здесь образами Незнамова ("Без вины виноватые"), Садыга и Муршуда ("Хошбахтлар"), Сурхая ("Той") и другими он завоевал симпатии многочисленных зрителей.
Хотя Лютфи Мамедбеков очень любил актерское искусство, но у него была еще одна мечта - поставить на сцене любимые произведения. В 1961 году он поступил на режиссерский факультет Азербайджанского государственного института искусств, где учился у народного артиста СССР, режиссера Мехди Мамедова. Окончив в 1966 году с отличием институт, Лютфи Мамедбеков стал режиссером-постановщиком в Национальном драматическом театре, где осуществил успешные постановки спектаклей "Чаресиз дялядуз", "Мяхаббат яшадыр", "Гисас гиямятя галмаз", "Аджаб ише дюшдюк", "Баг гоншулары" и др.
Особое место в творчестве Мамедбекова занимает азербайджанское телевидение, где он поставил более 60 спектаклей. И сегодня зрители любят и с удовольствием смотрят телеспектакли "Гурбятдян гялян сяда", "Мехманхана сахибяси", "Кялля", "Баладжа шахзаде", "Туфан", "Атаевляр аиляси", "Алов", "Гёз хякими", "Виждан", "Кимдир хаглы"...
Лютфи Мамедбеков был также и одним из лучших ведущих на Азербайджанском телевидении. Благодаря именно ему симпатию и любовь зрителей завоевали такие передачи, как "Театр гёрюшляри", "Сяняткар ве заман", "Актйорлар ве роллар". В свое время он и Лейла Бадирбейли были ведущими одной из самых любимых передач-долгожителей "Сяхяр гёрюшляри", сыграв главную роль в популяризации этой передачи.
Учитель
Еще одним огромным вкладом Лютфи Мамедбекова в историю азербайджанской культуры стали его заслуги в деле воспитания молодых актеров. В 1953 году он создал Народный театр, где более 40 лет был бессменным руководителем. Этот театр называли также "театром Лютфи Мамедбекова". Многие актеры и режиссеры сделали свои первые шаги в искусстве именно в этом театре. Позднее 50 из них стали народными артистами, 54 были удостоены почетного звания "заслуженный артист", а 28 человек стали лауреатами Государственной премии.
Ставя в театре и на телевидении произведения самой различной тематики, Лютфи Мамедбеков сыграл большую роль в выявлении десятков талантливых актеров. Многие прославились после ролей, сыгранных в поставленных им спектаклях. Он получал огромное удовольствие, работая с такими выдающимися актерами, как Самандар Рзаев, Яшар Нури, Гасан Турабов.
Сегодня на азербайджанских телеканалах стало модным снимать телесериалы. Первым азербайджанским режиссером, снявшим телесериал, был именно Лютфи Мамедбеков. В 1993 году он стал постановщиком 12-серийного телесериала "Иткин гялин" по произведению писателя-драматурга Алибалы Гаджизаде, который вызвал большой интерес у телезрителей. Затем их вниманию были предложены сериалы "Додагдан гялбя" (1998) и "Ягышдан сонра" (1998). Сыгравшие в них актеры получили широкую известность, в чем большая заслуга Лютфи Мамедбекова.
Супруга актера - Севиль ханым рассказала о тяготах, которые приходилось переносить режиссеру во время работы над телесериалами: "В театре возникли финансовые затруднения. На искусство выделяли недостаточно денег. В те годы Лютфи снял первые сериалы в Азербайджане - "Додагдан гялбя", "Иткин гялин" и другие. Когда они вышли на экраны, многие их критиковали. Говорили про плохое озвучивание - слышны вой ветра, шелест листьев… Когда подобные разговоры доходили до Лютфи, он сильно нервничал. Не потому, что не терпел критики или замечания совершенно не соответствовали истине. Недостатки, конечно, были. Но на словах все легко. Съемки фильма в таких тяжелых условиях и при таких материальных затруднениях требовали от режиссера огромной любви к своей работе и выдержки. Лютфи отвечал им: "Это первые многосерийные фильмы Азербайджана. Пусть другие сделают лучше".
По сути, говоря так, он был несправедлив к самому себе. Ведь я прекрасно помню, с каким трудом давались эти фильмы. Съемки не только не финансировались, Лютфи даже не выдавали камеру. Спасибо актерам. Все они снимались добровольно, с воодушевлением, не претендуя на оплату. Все необходимое для съемок - камеру, автомобиль, реквизиты мы приносили из дома. Все это я передавала лично из рук в руки, готовила и отправляла им еду…"
Эпизоды жизни
Заслуги Лютфи Мамедбекова не ограничиваются лишь описанным выше. В 1953-1976 годах он участвовал в качестве актера в дубляже картин на азербайджанский язык. Снимался в фильмах, создавая запоминающиеся образы. Он умел блестяще проявить свое актерское мастерство даже в эпизодических ролях.
Впервые его на площадку для киносъемок пригласил режиссер Лятиф Сафаров, что оказалось для Лютфи неожиданным. Ведь хотя режиссеры и приглашали его не раз на пробы, потом снимать отказывались, ссылаясь на его невысокий рост. Лятиф Сафаров дал ему роль Габиба в фильме "Бахтияр", снятом в 1955 году на Бакинской киностудии. Режиссер доказал, что Лютфи Мамедбеков является также и прекрасным киноактером. В 1956 году режиссер Гусейн Сеидзаде снял его в роли друга Сарвара в фильме "О олмасын, бу олсун". В 1957 году Лятиф Сафаров взял Лютфи на роль Халила в фильме "Гызмар гюняш алтында", а в 1960-м режиссер Агарза Гулиев пригласил его сняться в фильме "Сяхяр" (Аслан). Запомнилась и роль Али муаллима, сыгранная Лютфи Мамедбековым в фильме Алисаттара Атакишиева "Сехирли халат" (1964).
Одной из главных причин успеха Лютфи Мамедбекова было то, что он знал цену каждой минуте, не откладывал на завтра то, что надо было сделать сегодня. Он пользовался авторитетом в мире искусства. Его очень любили и как талантливого актера, и как прекрасного режиссера, а более всего за благожелательность. Он никому не отказывал в помощи. Поэтому его в шутку называли "скорая помощь". Все обращались к нему со своими заботами и проблемами. К нему могли постучаться даже среди ночи, и Лютфи Мамедбеков, не задумываясь, открывал дверь, старался быть опорой любому, кто приходил за помощью. При необходимости для решения проблем обращавшихся к нему людей он отправлялся на встречу с должностными лицами.
Любили Лютфи Мамедбекова в мире искусства и за то, что он никогда не говорил о своих добрых делах, никогда и никого не попрекал ими. И еще он всегда говорил правду. Не только радовался успехам друзей по искусству, но и прямо заявлял о недостатках.
Семьянин
У него была очень приветливая семья. Лютфи Мамедбеков был прекрасным мужем, отцом, дедом, все знали его как хорошего главу семьи. Он хотел, чтобы все были приветливы друг с другом, всегда помогали в радостных мероприятиях. В театре он участвовал в сватовстве большинства молодых, танцевал на их свадьбах, мирил поссорившихся.
Когда зашла речь о привязанности Лютфи Мамедбекова к искусству, его супруга Севиль ханым сказала: "Лютфи был трудолюбивым человеком. Не ложился спать, не завершив дела дня текущего. С утра бывал на репетициях в театре. В 2 часа дня отправлялся на телевидение, оттуда в "Халг театры", которым он руководил. Так как он еще играл и в спектаклях, то в 7 часов вечера опять возвращался в драмтеатр. Домой добирался в 11 вечера, а иногда и в начале 12-го…"
Лютфи Мамедбеков был и прекрасным педагогом. В качестве профессора Азербайджанского государственного университета культуры и искусства он раскрывал молодым тайны профессии.
После развала СССР для культуры и искусства, как и всех других областей, наступили тяжелые времена. В этот период Лютфи Мамедбеков напряженно трудится по возрождению театра. Народный артист Азербайджана, режиссер и актер Лютфи Мамедбеков скончался от инсульта 1 февраля 2004 года в возрасте 77 лет.
После ухода в мир иной каждого вспоминают по его делам. Лютфи Мамедбеков остался в памяти людской как прекрасный актер, режиссер с богатейшим творчеством и добрый, благожелательный человек. Многие признанные мастера азербайджанского театра и кино гордятся сегодня тем, что являются воспитанниками Лютфи Мамедбекова.