AMB-nin monitorinqləri ortamüddətli perspektivdə iqtisadiyyatın inkişafına dair sahibkarların və əhalinin nikbin gözləntilərini üzə çıxarıb
Bir sıra aparıcı dövlətlərin mərkəzi bankları ölkənin real sektorunda fəaliyyət göstərən müəssisə və təşkilatların, onların gələcək gözləntilərinin iqtisadi davranışını qiymətləndirmək məqsədilə vaxtaşırı monitorinqlər keçirirlər.
Azərbaycan Mərkəzi Bankı bu təcrübəyə əməl edərək, 2008-ci ildən real sektorun monitorinq sisteminin qurulmasına başlayıb. Hazırda bu sistemə ticarət və xidmət, emal sənayesi və tikinti sektorundan 350-dən artıq müəssisə və təşkilat qoşulub. Həmin müəssisələrin işçilərinin ümumi sayı 60 min nəfər təşkil edir.
Toplanan informasiya əsasında tərtib olunmuş indekslər, analitik icmal formasında monitorinqdə iştirak edən təşkilatlara göndərilir. Bu təşkilatlar investisiya, istehsal prosesi və borc alınmasına dair qərar vermək imkanları əldə edirlər.
Bundan başqa, indekslər fond birja iştirakçıları və potensial investorlar üçün böyük maraq doğurur. Ən əsası isə bu indekslər pul siyasəti sahəsində qərar qəbul edilərkən, informasiya resursu kimi çıxış edirlər.
Biznes-etimad
Aparılan sorğular çərçivəsində Azərbaycan Mərkəzi Bankı (AMB) müxtəlif indekslər tərtib edir - diffuziya indeksi, inflyasiya gözləntiləri indeksi, iqtisadi sentiment indeks, tikinti sektorunun etimad indeksi, pərakəndə satış sahəsində etimad indeksi, biznes-iqlim indeksi.
Mərkəzi Bank keçən il işgüzar etimadı indeksinin (İEİ) yaxşılaşdığını qeyd edir. ABM-nin qiymətləndirmələrinə əsasən, məhsul ehtiyatlarının stabil səviyyəsini qoruyub saxlama şərtlərində, İEİ-nin artım faktorları sənaye istehsalının artım templəri və gözləntiləri üzrə pozitiv tendensiyalar oldu.
AMB-nin məlumatına görə, 2013-cü ilin nəticələrinə görə sənayedə işgüzar etimad indeksi 2012-ci illə müqayisədə 2,6 faiz bəndi keçərək, 11,4% təşkil edib. İEİ Azərbaycanda ticarətdə keçən il 2012-ci illə müqayisədə cüzi (0,1 faiz bəndi) azalaraq, 7% təşkil edib.
Monitorinqlər göstərib ki, iqtisadi inkişafın artım tendensiyası ticarət sahəsində uzunmüddətli istifadə olunan məhsulların fəallığının artımını şərtləndirib. Belə ki, ticarətdə gözləntilər və satış artım tendensiyasına malik olub. Nikbin proqnozlar əsasən mebel və məişət elektrik əşyalarının ticarətinə aid olub. AMB qeyd edir ki, ümumilikdə real sektorun monitorinqinin nəticələri istehsal və dövriyyə artımı nümayiş etdirən müəssisələrin sayının sabit artımını göstərir.
Keçən il müddətində artım qeyri-neft sektorunun bütün sahələrində müşahidə olunub, xüsusilə ən çox artım tikinti sektoru, yaşayış, ictimai qidalanma, rabitə və ticarət sahələrində qeydə alınıb. Qeyri-neft sektorunun demək olar ki, yarısı (10%) və ya 4,8 faiz bəndi tikinti sektoru hesabına formalaşıb.
Neftlə bağlı olan sahə nəzərə alınmadan, sənayedə artım qida, maşınqayırma, mebel sahəsi, tikinti materialları, dəri istehsalı hesabına təmin olunub. Kənd təsərrüfatında yüksək artım templəri istər bitkiçilik məhsullarının istehsalı, istərsə də heyvandarlıqda müşahidə olunub. Xidmət sahələri arasında ən yüksək artım ictimai qidalanma və ticarət sektorunda olub.
İEİ şirkətlərin xalq təsərrüfatının müxtəlif sferalarında aparılan sorğular əsasında tərtib olunur. İEİ-nin hesablanma metodologiyası ölkədə formalaşmış biznes-iqlimi əks etdirir.
Mərkəzi Bankda hesab edirlər ki, İEİ artımın qiymətləndirilməsi üçün münasib göstərici deyil. Lakin iqtisadi mərhələlərin dönüş nöqtəsinin müəyyənləşdirilməsi zamanı özünü yaxşı tərəfdən nümayiş etdirdi. Bu, sənaye sektorunun cari vəziyyətinin müəyyən edilməsi üçün maksimum dəqiq indikatordur. Çünki indeksə sifarişlər, məhsullar, məşğulluq, maddi-istehsal ehtiyatları, ixrac-idxal qiymətləri haqda məlumatlar daxildir.
İEİ sayəsində sənayedə müəssisə və istehsalın sifariş həcmlərini, məşğulluq səviyyəsini, istehsalçıların qiymət indeksini proqnozlaşdırmaq olar. İEİ-dən həmçinin iqtisadiyyat üçün başqa qabaqlayıcı indikatorların hesablanması zamanı da istifadə edirlər. Bir sözlə, İEİ indeks kimi bu cür göstəricinin təhlili iqtisadi tendensiyaların proqnozlaşdırılması zamanı zəruri şərtdir. Ona görə də AMB bundan sonra da bu cür monitorinqlər keçirmək niyyətindədir.
İstehlakçıların etimadı artır
AMB-nin tərtib etdiyi sonuncu indekslərdən biri istehlakçı etimadı indeksidir (İEİ). Bu indeks 4 250 ev təsərrüfatı sorğusu əsasında işlənib ki, bu da beynəlxalq standartlara görə reprezentativ hesab olunur.
İEİ göstərib ki, ev təsərrüfatı yaxın 12 ayda ölkənin iqtisadi perspektivlərini yüksək qiymətləndirir. Onların orta gözləntiləri də nikbin xarakter daşıyır, istehlakçılar da öz əhval-ruhiyyələrini müsbət qiymətləndirirlər. Sorğu Avropa Komissiyası tərəfindən təsdiq edilmiş metodikanın, eləcə də İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatı ( İƏİT) tərəfindən tətbiq olunan metodiki təlimatı bazasında aparılıb. Sorğunun keçirilməsinə İsveçrənin İqtisadi əlaqələr Dövlət Katibliyi (SECO) və KOF institutu yardım ediblər.
AMB-də qeyd edildiyi kimi, İEİ ölçüləri istehlakçıların maliyyə vəziyyəti, ölkədə ümumi iqtisadi durum, işsizlik və yığımlar üzrə gözlənilən göstəricilərdən çıxış edərək aparılır.
Ümumilikdə, keçən il artırılmış istehlak fəallığı qeydə alınıb. Bu isə orta aylıq məvacibin artırılması, iqtisadiyyatda məşğul əhalinin sayı və istehlak kreditlərinin həcmi sayəsində olub.
Göründüyü kimi, istehlak krediti özündə rəy, qiymət və ölkənin bütün əhalisinin gözləntilərini ümumiləşdirən, həqiqətən yeganə makroiqtisadi indikatordur. O, son nəticədə daxili tələbatın dinamikasında və uyğun olaraq iqtisadi artımın sürətlənməsi və ya ləngiməsində müəyyənedici rol oynayır.
İqtisadiyyatın inkişaf dinamikası proqnozunda bu indeksin mühümlüyünü nəzərə alaraq, dünyanın bir çox ölkələrində bu göstəricinin qiyməti istər hökumət, istərsə də özəl təşkilatlar tərəfindən keçirilir. Bundan savayı, bir sıra müstəqil tədqiqat təşkilatları var ki, bunu sərbəst keçirirlər. Həmçinin müxtəlif ölkələrdə istehlak əhval-ruhiyyəsinin öyrənilməsinə dair sifarişlər üzrə də aparılır.
İstehlak etimadı indeksinin dəyişdirilməsinin təhlili zamanı və xüsusilə müxtəlif ölkələr üçün onun müqayisə edilməsi zamanı, əsas müxtəlif faktorlar götürülür. Rusiyada İEİ-nin qiymətləndirilməsi zamanı federasiyanın bütün, məsələn, Hindistanda isə - ancaq altı ən iri şəhərində subyektlər yoxlanılır. Rəsmi iqtisadi-coğrafi və demoqrafik məlumatlara uyğun olaraq, ABŞ-ın ərazisi bu indeksin qiymətləndirilməsi zamanı 9 regiona bölünüb. ABŞ-da istehlak gözləntiləri 1923-cü ildən başlayaraq keçirilir. O, işgüzar dövrün qabaqlayıcı indikatoru kimi, məşğulluq sahəsində tendensiyaların və iqtisadiyyatın ümumi vəziyyətinin proqnozlaşdırılması üçün səmərəli şəkildə istifadə olunur. Bütün metodikaların əsasını respondentlərin (poçt, internet və ya respondetlərlə vasitəsiz əlaqə zamanı) sorğusu təşkil edir.
İstehlak etimadı indeksi, sözsüz ki, daha çox subyektiv göstəricidir. Ona təkcə dövlətin iqtisadiyyatında konkret dəyişikliklər deyil, həm də bir çox siyasi faktorlar, eləcə də kütləvi informasiya vasitələri təsir edir. Lakin digər tərəfdən, sorğuların nəticələri obyektiv reallığı da əks etdirir. Burada insanlara dövlətin iqtisadiyyatında və onların şəxsi rifahlarında yüksəliş və enmələri hiss etdirməyə imkan verən ictimai duyğu nəzərdən keçirilir.
Yuxarıda qeyd edildiyi kimi, bu indekslər bir sıra inkişaf etmiş ölkələrdə iqtisadiyyatın inkişaf istiqamətini müəyyənləşdirmək üçün geniş şəkildə tətbiq olunur. ABM tərəfindən bu indekslərin hazırlanması, Azərbaycanda qabaqcıl təcrübənin tətbiq edildiyini sübut edir.

INDICATORS OF CONFIDENCE
Monitoring at the CBA reveals positive expectations of businessmen and the population in the mid-term development of the economy
25.02.2014
From time to time the central banks of a number of the world's leading countries carry out monitoring in order to assess the economic performance of enterprises and organizations operating in the country's real sector, and their future expectations.
Following this practice, the Central Bank of Azerbaijan began building a system of monitoring the real sector in 2008. It now extends to over 350 enterprises and organizations operating in the sphere of trade and services, the processing industry and the construction sector, totalling 60,000 workers.
The indices compiled on the basis of the information received are sent out in the form of an analytical review to the organizations taking part in the monitoring which have the opportunity to take a decision on investments, the production process and borrowing.
In addition to this, the indices are also of great interest to the participants at stock exchanges and potential investors. But most importantly, these indices are an information resource for taking decisions in the sphere of monetary policy.
Business Confidence
For the purpose of its polls the Central Bank compiles various indices - a diffusion index, an index of inflation expectations, an economic sentiment index, a construction industry confidence index, a retail trade confidence index and a business climate index.
The Central Bank notes an improvement last year in the business confidence index (BCI). According to the CBA's estimates, while a stable level of supplies of production were maintained, the positive trends in expectations and rates of growth of industrial production were factors of an increase in the BCI.
According to the CBA's figures, the business confidence index in industry for 2013 was 11.4 per cent, an increase of 2.6 of a percentage point compared with 2012. The BCI in trade in Azerbaijan last year was reduced insignificantly (by 0.1 of a percentage point) compared with 2012, totalling 7 per cent.
The monitoring showed that the trend of a growth in economic development was governed by an increase in activity in the sphere of trade in durable goods. Thus, expectations and sales in trade had a tendency towards growth. Optimistic forecasts mainly applied to trade in furniture and domestic electrical appliances. On the whole the results of monitoring of the real sector show a steady increase in the number of enterprises showing an increase in production and turnover, the CBA notes.
Over the course of last year there was evidence of growth in all spheres of the non-oil sector and, specifically, the biggest growth was recorded in the construction sphere, the housing organization sphere, public catering, communications and trade. Almost half the growth (10 per cent) in the non-oil economy, or 4.8 of a percentage point, was due to the construction sector. Discounting the oil component, growth in industry was ensured by means of the food, engineering and furniture industries and the production of building materials and leather. High rates of growth in agriculture were evident both in the production of vegetable-growing output and in stockbreeding. In the services sphere, the highest growth was achieved in public catering and the trade sector.
The BCI is compiled based on company polls in various spheres of the economy. The method of calculating the BCI reflects the business climate in the country.
The Central Bank is of the opinion that the BCI is not an appropriate indicator for assessing growth but it has proved satisfactory in determining the turning point of the economic cycle.
This is the most precise indicator available in determining the current state of the industrial sector because the index includes information about orders, output, employment, material and production stocks and export-import prices. Thanks to the BCI, one can forecast the volumes of orders of enterprises and production in industry, employment levels and the producer price index. BCIs are also used in calculating other leading indicators for the economy. In short, an analysis of an indicator such as the BCI index is a necessary condition in forecasting economic trends, and that is why the CBA plans to carry out similar monitoring in the future.
Consumer confidence on the increase
A recent index compiled by the CBA was the consumer confidence index (CCI) which was drawn up on the basis of a poll of 4,250 private households, which is a representative level by international standards. The CCI showed that private households give a high rating to the country's economic prospects in the next 12 months. Their mid-term expectations are also optimistic and consumers are positive in their mood.
The poll was carried out based on a method approved by the European Commission, as well as an instruction applied by the Organization of Economic Cooperation and Development (OECD). Aid in conducting the poll was provided by the Swiss State Secretariat for Economic Affairs (SECO) and the KOF Institute.
The CBA pointed out that the CCI data was based on the financial situation of consumers, the general economic situation in the country and the expected indicators for unemployment and tax dues.
Generally speaking last year saw increased consumer activity, which was the result of an increase in monthly wages, the number of people employed in the economy and the volume of consumer credit.
Clearly, the consumer confidence index is, in fact, the only macroeconomic indicator which takes in the opinions, assessments and expectations of the country's population, which in the long term plays a decisive part in the dynamics of domestic demand and, accordingly, an acceleration or deceleration in economic growth. Taking into account the importance of this index in forecasting the dynamics of economic growth, an assessment of this indicator is carried out in most countries of the world by both government and private organizations. In addition, there are a number of independent research organizations that conduct research both independently and also by order into consumer moods in various countries.
Different factors are taken for different countries when analyzing a change in the consumer confidence index and especially when compiling it. When assessing CCI in Russia all the components of the federation are researched, whereas in India, for example, this is carried out only in the six largest cities. In accordance with official economic-geographical and demographic data the territory of the USA is divided into nine regions when assessing this index. In the US an assessment of consumer expectations has been carried out since 1923 and is effectively used in forecasting trends in the sphere of employment and the general state of the economy as a leading indicator of the business cycle. The basis of all these methods is a poll of respondents (by post, telephone, the Internet or direct contact with the respondent).
The CCI is in many ways, without doubt, a subjective indicator. It is influenced not only by specific changes in the state's economy, but also by many political factors, as well as the media. But, on the other hand, the results of polls reflect objective reality as well. In them one can detect public intuition which enables people to sense the ups and downs in the economy and their personal well-being.
As has already been noted, these indices are broadly applied in a number of the world's developed countries to determine the directions of economic development. And the preparation of such indices by the CBA shows that world advanced experience is being introduced in Azerbaijan.