"Cenevrə-2"nin iflasının etirafı ən acı nəticələrə yol aça bilər
İsveçrədə Rusiya və ABŞ-ın təşəbbüsü ilə çağırılmış Suriya üzrə sülh konfransının 2-ci mərhələsi başa çatıb. Amma onun uğurla sonuclandığını söyləmək olmaz - tərəflər faktik olaraq,  heç bir maddə üzrə razılığa gələ bilməyiblər. Demək, Suriyada 3 ildir davam edən münaqişəyə son qoyulması yenə mümkün olmayıb.
Halbuki, münaqişənin həllinin ləngidiyi hər gün yüzlərlə insan həlak olur. Münaqişə tərəfləri və beynəlxalq vasitəçilərin dünyanın ən neytral ölkəsində gözəl kreslolarda əyləşib danışıqlar apardıqları bir vaxtda Suriyada hər gün təxminən 300 insan həyatını itirir. Suriyadan  qaçqın düşənlərin sayı 11% (2,2 milyondan 2,5 milyonadək) artıb. Daxildəki məcburi köçkünlərin sayında artım 55%-dir (4,2 milyondan 6,5 milyonadək). 10 milyonadək suriyalının humanitar yardıma ehtiyacı var. Bununla yanaşı, Yaxın Şərq ölkələrinin, məsələn, içməli su çatışmazlığı kimi ciddi problemi bir qədər də ağırlaşıb. Bu, xüsusilə qonşu İordaniyada hiss olunur. Əksər suriyalılar müharibədən can qurtarmaq üçün məhz bu ölkəyə üz tutublar. İnsanların şüşələrdə satılan suyu almağa imkanı çatmır, keyfiyyətsiz su isə müxtəlif infeksion xəstəliklərin yayılması təhlükəsini yaradır.
Münaqişənin isə sonu görünmür. BMT-nin Suriya münaqişəsinin həlli üzrə xüsusi nümayəndəsi Lahdar Brahimi bildirib ki, tərəflər 3-cü raund ərəfəsində məsləhətləşmə üçün yenidən bir araya gələ bilərlər. Görüşün gündəliyi artıq bəllidir: terrorçuluqla mübarizə, keçid hökuməti, milli orqanların və milli barışıq sxeminin yaradılması. Suriyanın xarici işlər naziri Valid Muallem məhz bu üzdən hesab edir ki, Cenevrə danışıqlarının 2-ci raundu iflasa uğrayıb.
Suriya müxalifəti isə fərqli fikirdədir. Müxalifətçilərin fikrincə, danışıqların pozulmasına səbəb hökumətin bütün diqqəti yalnız "terror məsələsi"nə - terrorçu qruplarla birgə mübarizəyə yönəldərək, digər vacib məqamlara diqqət göstərməməsidir. Əsədin əleyhdarları isə ilk növbədə, keçid hökumətinin yaradılmasında maraqlıdırlar.
Vasitəçilərə, müşahidəçilərə gəlincə, onlar da danışıqların nəticəsiz bitməsinə görə, rəsmi Dəməşqi günahlandırırlar. ABŞ-ın dövlət katibi Con Kerri bildirib ki, Suriya rejiminin irəli sürdüyü şərtlər danışıqlarda uğur qazanılmasına imkan verməyib. Kerrinin Almaniya, Fransa və Böyük Britaniyadan olan həmkarları da onun bu fikrilə razıdırlar. Səudiyyə Ərəbistanı isə danışıqlarda rəsmi Dəməşqin güzəştə getmədiyini, "diqqəti "Cenevrə-1" konfransında müəyyənləşdirilmiş hədəflərdən yayındırmağa çalışdığını" bəyan edib.
Bundan başqa, Con Kerri Suri- yaya yalnız Rusiyanın silah ixrac etmədiyini, İranın və "Hizbullah" şiə hərəkatının da Əsəd rejiminə yardımları artırdığını bildirib.
Amerikalılar  artıq Vaşinqtonun Suriya müxalifətinin silahla təchizatına başlaya biləcəyini bildirirlər. Söhbət "məhdud sayda yüngül atıcı silahlardan", kəşfiyyat məlumatlarından, bəzi logistik xidmətlərdən gedir. "Wall Street Journal" yüksək rütbəli mənbələrə istinadən xəbər verir ki, Suriyanın hava məkanının uçuşlar üçün qadağan olunmuş zona elan edilməsi məsələsi də gündəmdədir. Deyilənə görə, məhz Suriya qiyamçılarına yardım göstərilməsinin yollarını müzakirə etmək məqsədilə "Suriyanın dostları" qrupuna daxil olan 11 ölkənin xüsusi xidmət orqanlarının əməkdaşları Vaşinqtonda bir araya gəliblər. KİV-in yazdığına görə, Pentaqon rəsmisi kontr-admiral Con Kirbi artıq "Suriya probleminin həlli üçün yeni strategiyanın hazırlanmasına başlanıldığını" bildirib. Kirbinin sözlərinə görə, hələlik söhbət güc tətbiqindən getmir, sadəcə, hadisələrin mümkün inkişaf variantları nəzərdən keçirilir. Ağ evin mətbuat katibi Cey Karni də rəhbərinin hələlik Suriya böhranının hərbi yolla həlli variantına şübhə ilə yanaşdığını söyləyib. Yeri gəlmişkən, Barak Obamanın məhz bu mövqeyinin Con Kerri ilə aralarında fikir ayrılığına səbəb olduğu bildirilir. Məlumata görə, dövlət katibi problemin həlli üçün daha cəsarətli addımların atılmasını vacib sayır.
Bununla yanaşı, ABŞ müxalifətçilərə göndərdiyi silahların "Əl-Qaida"nın Suriyadakı qanadları sayılan "Cebhat ən-Nusra" ("Qələbə cəbhəsi" kimi radikal islamçı qrupların əlinə keçə biləcəyindən ehtiyatlanır. Məsələ ondadır ki, Suriya müxalifətinin sıralarında ciddi qarşıdurma və rəqabət hökm sürür. Hətta Suriya Azadlıq Ordusunun Ali Hərbi Şurasının komandiri gerenal Salim İdrisin bu yaxınlarda postundan uzaqlaşdırıldığına dair xəbərlər var. Deyilənə görə, onu briqada generalı Abdel əl-İllah əl-Bəşir əvəzləyib. İdris ötən ilin dekabrında "Ən-Nusra"nın hücumu zamanı öz qərargahını və silahlarla dolu anbarlarını qoruya bilməmişdi. Ekstremistləri şəxsən silahla təchiz etməkdə təqsirləndirilən generalın ölkədən qıçdığı bildirilir. Bununla yanaşı, son zamanlar ABŞ administrasiyası ilə danışıqlarda əsas vasitəçinin də məhz İdris olduğu söylənilirdi. İndi o, istefaya göndərilməsi qərarını qəbul etmir. O, Suriya Milli Koalisiya ilə bütün əlaqələrin kəsildiyini və Suriya Azadlıq Ordusunda islahatlara başlanıldığını bəyan edib. İdris müxalifətdəki bütün mötədil qüvvələri onun rəhbərlik etdiyi strukturda birləşməyə çağırıb.
Maraqlıdır ki, Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov fevralın 17-də keçirdiyi mətbuat konfransında Suriya müxalifətinin xaricdəki sponsorlarının yeni struktur yaratmağa hazırlaşdıqlarına dair məlumata malik olduqlarını söyləmişdi. Onun sözlərinə görə, söhbət Milli Koalisiyanı əvəzləyəcək strukturdan gedir. Yeni struktur güman ki, artıq Milli Koalisiyanı tərk etmiş qruplaşmalardan yaradılacaq.
"Başqa sözlə, danışıqlar trektindən çıxmaq, yenə üstünlüyü hərbi ssenariyə vermək kursu götürülür. Demək kənadrdan yenə güclü dəstək gələcək", - deyə Lavrov qeyd edib.
Rusiya faktiki olaraq rəsmi Dəməşqin mövqeyini dəstəkləyir. Moskvada hesab edirlər ki, Suriyada problemin çoxu Bəşər Əsəd rejimindən deyil, terrorçu və ekstremist qruplaşmalardan gəlir.
Rusiyanın Bəşər Əsəd rejiminə silah verdiyinə dair ABŞ-ın ittihamlarına gəlincə, birincisi, bu silahlar müdafiə xarakterlidir, ikincisi, Moskva legitim hökumətlə əməkdaşlıq edir və bunu heç bir beynəlxalq qayda qadağan etmir. Sergey Lavrov bildirib ki, Vaşinqton Rusiyadan Suriya hakimiyyətinə təzyiqlərin artırılmasını tələb etməkdənsə, özü   rəsmi Dəməşqlə birbaşa təmas qurmalıdır.
"Cenevrə-2"nin bitiməsindən dərhal sonra Amerika və Rusiyanın xarici siyasət idarələrinin rəhbərləri Suriya münaqişəsinə bu və ya digər dərəcədə təsiri olan regional qüvvələrlə danışıqlara başlayıblar. Məsələn, Sergey Lavrov Küveytə səfər edib, orada Rusiya ilə Fars körfəzi ərəb ölkələrinin Əməkdaşlıq Şurası (Bəhreyn, Qətər, Küveyt, BƏƏ, Oman və Səudiyyə Ərəbistanı) arasında 3-cü strateji dialoq iclasına qatılıb. Con Kerri isə Cakartada Suriya müxalifətinə yardımların artırılmasında israr edən Birləşmiş Ərəb Əmirliklərindən olan nümayəndə heyətilə danışıqlar aparıb.
Bütün bunların fonunda BMT TŞ-də Suriyadakı humanitar vəziyyətə dair qətnamə layihəsi üzərində işlər başa çatdırılıb. KİV-də yer alan məlumatlara görə, sənəddə Suriyadakı münaqişə tərəfləri ölkədə terrorla mübarizəyə çağırılır. Yeri gəlmişkən, bir müddət əvvəl Rusiya Suriyaya rəsmi Dəməşqin razılığı olmadan kənardan humanitar konvoyların gətirilməsinə mane olmaq fikrində olduğuna işarə edib. Moskvada əmindirlər ki, "Bu, beynəlxalq humanitar hüquqa, BMT-nin humanitar əməliyyatlar üçün qəbul etdiyi normalara birbaşa ziddir və Təhlükəsizlik Şurası belə presedent yaratmayacaq".
Beləliklə, "Cenevrə-2" həqiqətən də iflasa uğradımı? Bunun etirafı daha bir problemin həlli üçün nəsə etməyin mümkün olmadığı ilə razılaşmaqdır. Belə çıxır ki, Suriya münaqişəsi yalnız güc yolu ilə həll oluna bilər. Bu variantın nə ilə nəticələnəcəyini təsəvvür etmək çətindir. Amma bu halda dinc əhali arasında ölənlərin sayının dəfələrlə çox olacağı dəqiqdir. Odur ki, danışıqlar mütləq davam  etdirilməlidir. Amma danışıqların boşuna aparılmaması üçün, ən azı, beynəlxalq birlik Suriyadakı bütün terrorçu təşkilatlar dəqiq müəyyənləşdirməli, Suriya müxalifəti isə bütün ziddiyyətləri, "daxili məsələləri" həll etməlidir. Nəhayət, münaqişə tərəflərinə hansısa formada təsir imkanı olan heç bir qüvvəyə etinasızlıq göstərilməməlidir; məsələn, İrana.
Hələliksə hər şey tam əksinə baş verir. Suriyanın silahla təmini davam edir, dinc əhali humanitar fəlakətin bir addımlığındadır, münaqişə tərəfləri bir-birlərini eşitmir, diplomatlar və siyasətçilər fəal, amma ümumilikdə nəticəsiz danışıqlar aparır, dünyanın ən qədim paytaxtlarından biri isə faktiki olaraq, terror ocağına çevrilib.
ACINACAQLI STATİSTİKA
Londonda yerləşən "Syrian Observatory for Human Right" hüquq müdafiəsi təşkilatının məlumatına görə, Cenevrə danışıqlarının başlamasından (22 yanvar) 14 fevral 2014-cü ilədək olan müddət ərzində Suriyada ən azı 5792 nəfər həlak olub. Bu, həmin dövrün Suriya münaqişəsinin ən qanlı dövrü olduğu anlamına gəlir. Bombardmanlar və atışma 1622 dinc sakinin həyatına son qoyub (onların arasında 564 qadın və uşaq var). Aclıq və tibbi ləvazımatların çatışmamasından dünyasını dəyişmiş dinc sakinlərin sayı isə  84-dür. Ümumilikdə, 3 ildir davam edən müharibədə 140 mindən artıq insan dünyasını dəyişib. Bunu BMT-nin rəsmi statistikası da təsdiqləyir - 2013-cü ilin oktyabrından 2014-cü ilin yanvarınadək  Suriya münaqişəsində həlak olanların sayı 36% artıb (100 mindən 136 minə çatıb ki, onların da 11 mini uşaqdır).

Recognition of the failure of the "Geneva-2" talks may have extremely negative consequences
The second round of the Syria peace conference in Switzerland, which was convened on the initiative of Russia and the USA has ended. It did not end terribly successfully - in actual fact they did not manage to come to an agreement on any of the subjects under discussion. This means that they have not yet managed to put an end to the conflict in the Syrian Arab Republic, which has been going on for three years now.
Moreover, every day's delay is costing hundreds of lives. Strange as this may sound, but while the representatives of the sides in the conflict and the international mediators were meeting peacefully in a beautiful city [Geneva] in the most neutral country in the world, every day approximately 300 people perished in Syria. The number of refugees increased by 11 per cent (from 2.2m to 2.5m people) and the number of internally displaced persons grew by 55 per cent (from 4.2m to 6.5m people). Approximately 10m people are in need of humanitarian aid. Shortages of drinking water, a problem which is extremely important in the Middle Eastern countries, have become more acute, especially in neighbouring Jordan where many Syrians have sought refuge from the military action. People do not have anything to buy water with, and drinking unclean water is fraught with the risk of infections breaking out.
The end to the conflict is not in sight. The UN Special Representative for a settlement in Syria, Lakhdar Brahimi, stated that the sides might possibly meet again for consultations during a third round of talks. The talks agenda has already been drawn up containing the following: the fight against terrorism, the transitional government, the setting up of national bodies and a scheme for national reconciliation. This is precisely why Syrian Foreign Minister Walid al-Muallem thinks that the second round of talks in Geneva did not end totally in failure.
The Syrian opposition forces do, however, see it differently. According to their representatives, the breakdown in the talks occurred because the authorities are ignoring the remaining important elements, exclusively insisting on the "terrorist" issue - the joint efforts in fighting the terrorist groupings. The opponents of Bashar al-Assad are interested first and foremost in setting up a transitional body of power.
As far as the mediators and observers are concerned, they have also blamed official Damascus for the unproductive outcome of the talks. US Secretary of State John Kerry, with whom colleagues from Germany, France and Great Britain were in agreement, said that the conditions put forward by the authorities in Syria prevent any successful outcome from being achieved. Saudi Arabia stated that Damascus was too inflexible and tried to "distract those attending the conference from the aims adopted at the "Geneva-1" talks. John Kerry also stated that not only is Russia supplying arms to Damascus, but Iran and the Lebanese Shiite movement "Hezbollah" has boosted its aid to the al-Assad regime as well.
Statements were heard from the American side that Washington may announce the beginning of arms deliveries to the Syrian opposition. This was reference to "small arms".
Quoting sources in high places, the Wall Street Journal reports that a plan to declare Syrian skies a no-fly zone is being considered.
It is noteworthy that a meeting has taken place of heads of the special services of the 11 countries that are members of the "Friends of Syria" group purportedly precisely for the purpose of thinking over possible military aid to the Syrian rebels. The mass media are quoting the words of the official Pentagon spokesman, Rear Admiral John Kirby, that "a new strategy for resolving the Syrian problem" has already started to be worked out. True, Kirby elaborated: no decision on use of force has been taken yet; we are just talking about the different variants for further developing the situation. White House Press Secretary Jay Carney also stressed that his boss is still sceptical about the military scenario for resolving the Syrian crisis. Incidentally, rumours have it that it is precisely Barack Obama's point of view that has caused a disagreement between the president and John Kerry, who is in favour of more decisive actions.
Moreover, the USA fears that the arms might find their way in to the hands of such radical Islamic groupings as the "Jabhat al-Nusra" Front ("The Front for Victory"]), which is considered a cell of the international Al-Qaeda network in Syria. The fact is that among the ranks of the Syrian opposition there are, to all appearances, serious squabbles and rivalry going on. It is reported that recently the Supreme Military Council of the Free Syrian Army (FSA) removed its commander, General Salim Idriss, replacing him with Brigadier General Abdel al-Illah al-Bashir. In December last year Idriss was unable to defend his headquarters and stockpiles of ammunition against invasion by "Al-Nusra" fighters.
The general himself who was also accused of selling arms to the extremists on his own and was forced to flee abroad. Moreover, it is noted that it was precisely Idriss who had been acting as the main intermediary in the talks with the US Administration of late. At the same time, Idriss himself has refused to recognise the decision that he should resign and has stated he would cease to have any kind of contacts with the Syrian National Coalition and that reforming the Syrian Free Army would start. Idriss has called upon all the moderate opposition forces to unite in a structure headed by him.
It is noteworthy that during the press conference on 17 February Russian Foreign Minister Sergey Lavrov stated that Moscow had learned that foreign sponsors of the Syrian opposition were preparing to set up a new structure which would replace the National Coalition. The new structure would most likely be created from the groupings that had already left the National Coalition.
"In other words, a course is being taken which would mean departing from the path of negotiations and once again staking on a military scenario, on the fact that powerful support will be rendered from outside once again," the Russian Foreign Ministry believes.
Russia does in fact support the stance of official Damascus, believing that most of Syria's problems originate not from Bashar al-Assad's regime, but precisely from the terrorist and extremist groupings.
As far as the USA's accusations of arms deliveries being made to the al-Assad regime are concerned, Russia objects to them because firstly they are defensive weapons and secondly Moscow is co-operating with a legitimate government, which is not prohibited by any international rules. The Russian foreign minister has also stated that, instead of demanding that Russia bring greater pressure to bear on the Syrian authorities, it would be worth Washington itself forging contacts with official Damascus.
It turns out that immediately after the "Geneva-2" talks had ended, the heads of the American and Russian foreign policy departments started talks with regional forces that have some kind of influence on the Syrian conflict. Thus, Sergey Lavrov visited Kuwait, where he attended a session of Russia's third strategic dialogue with the Council of Co-operation of the Arab States of the Persian Gulf (Bahrain, Qatar, Kuwait, the United Arab Emirates (UAE), Oman and Saudi Arabia). John Kerry has held talks in Jakarta with a UAE delegation, insisting on the expansion of aid to the Syrian opposition.
Against this backdrop, work has been completed at the UN Security Council on a draft resolution on the humanitarian situation in Syria. According to information that appeared in the media, the document calls upon the sides in the Syrian conflict to combat terrorism in the country. Incidentally, Russia gave it to be understood earlier that it intends to block deliveries by humanitarian convoys from outside Syria unless they have the consent of the country's authorities. Moscow is convinced that "these [humanitarian convoys ] are in direct breach of international humanitarian law which embraces norms approved at the UN for the purposes of humanitarian operations, and the Security Council will not create such precedents."
So, did the "Geneva-2" talks really end in failure? If we do admit that, then we have to agree that nothing more needs to be done and Syria is fated to resolve the conflict by force. It is difficult to guess what the outcome of such a variant would be, but the casualties among the civilian population would be many times higher. Therefore, the talks naturally need to be resumed. But if they are not simply going to run idle, then the international community should at least precisely name all the terrorist groupings active in Syria, and the Syrian opposition should get to grips with all the contradictions and "internal" issues.
And finally no side that may be able to influence the conflicting sides, for example Iran, should be disregarded. But for the moment everything is going ahead in exactly the opposite manner: Syria is continuing to sate itself with weapons; the civilian population remains on the brink of a humanitarian catastrophe; the sides in the conflict are not listening to one another; the diplomats and the politicians are actively conducting negotiations, which are on the whole unproductive; and one of the most ancient surviving capitals in the world has in actual fact turned into a hotbed of terrorism.
SAD STATISTICS
According to the London-based rights group Syrian Observatory for Human Rights, at least 5,792 people have been killed in Syria from the beginning of the Geneva talks (22 January) to 14 February 2014, which made this period of time the bloodiest. 1,622 civilians (including 564 women and children) were killed in air strikes and shelling and 84 died from hunger and lack of medicines. In total, more than 140,000 people have died in three years of war. This is confirmed by official UN statistics - from October 2013 to January 2014, the death toll in the Syrian war increased by 36 per cent (from 100,000 to 136,000, including 11,000 children).