Rejissor İlqar SAFAT: "Kinematoqrafiyanın hazırkı vəziyyətini, ən azı, bir neçə ildən sonra qiymətləndirə bilərik"
l­qar Sa­fat Azər­bayca­nın xa­ricdə də ta­nı­nan az­say­lı re­jis­sor­la­rın­dan­dır. O, bu ya­xın­lar­da Azər­baycan tə­rə­fin­dən "Os­kar" müka­fa­tı­na na­mi­zəd ki­mi tə­q­dim edil­miş "Sa­hə" fil­mi­nin re­jis­so­ru və sse­na­ri müəl­li­fi­dir. Bu ya­xın­lar­da isə Sə­məd Vu­rğ­un adı­na Azər­baycan Döv­lət Rus Dram Te­a­t­rı­nın səh­nə­sin­də onun Ceyn Os­ti­nin məş­hur "Qürur və qə­rəz" ro­ma­nı əsa­sın­da ta­ma­şa­sı səh­nə­ləş­di­ri­lib. Bu, re­jis­sor üçün əsl te­atr ek­s­pe­ri­men­ti olub. İl­qar Sa­fat həm də "Nə­ri­man­film" ki­no şir­kə­ti­nin bə­dii rəh­bə­ri­dir.
- Siz nə­in­ki klas­si­kaya müraci­ət et­di­niz, hət­ta bir­ba­şa "Qürur və qə­rəz"ə üz tut­du­nuz...
- Mən­də o dö­v­rə, ro­man­tik dö­nə­mə, ro­man­da çox əla gö­s­tə­ril­miş o müna­si­bət­lə­rə ya­xın­laş­maq ar­zu­su çox­dan idi. "Qürur və qə­rəz", bəl­kə də, ilk "qa­dın ro­ma­nı"dır. Ora­da çox ay­dın şə­kil­də gö­s­tə­ri­lir ki, müxtə­lif tə­bə­qə­ni təm­sil edən iki in­sa­nın mə­həb­bə­ti­nin gücü bütün ma­ne­ə­lə­ri aş­mağa və on­la­rı bir-bi­ri­nə qo­vuş­dur­mağa qa­dir­dir. O, mənə məhz bu cə­hə­ti­lə ma­raq­lı idi. Hə­qi­qi his­sin bütün ma­ne­ə­lə­ri necə aş­dığı­nı gö­s­tər­mək is­təy­ir­dim. Əsl se­vgi qar­şı­sı­a­lın­maz­dır.
- Siz ki­no re­jis­so­ru­su­nuz. La­kin bu də­fə dra­ma­tu­rg­iy­aya müraci­ət et­di­niz...
- Te­atrla hə­mi­şə ma­raq­lan­mı­şam. Tə­lə­bə­lik il­lə­rin­də, Ru­siy­a­da ya­şay­an­da həm Mos­k­va­nın, həm də Sankt-Pe­ter­bur­qun, de­mək olar ki, bütün te­atrla­rı­na baş çək­mi­şəm. Bir də­nə də ol­sun ma­raq­lı ta­ma­şa­nı bu­rax­maz­dım. Bi­zə gör­kəm­li re­jis­sor­lar dərs dey­ir­di və on­la­rın ara­sın­da te­atr re­jis­sor­la­rı da var idi. Mə­nim hə­lə çap­dan çıx­ma­mış ki­ta­bım da te­a­t­rın təd­qi­qi ilə bi­zim şüu­ru­mu­zun təd­qi­qi­nə həsr olu­nub. Ora­da te­atr me­to­do­lo­g­iy­a­sı və re­jis­sor­lu­q­dan da da­nı­şı­lır. Ki­tab "LUCIDITY: re­jis­sor­luq haq­qın­da yu­xu­lar" ad­la­nır. Ya­xın za­man­lar­da onu illüstra­siy­a­lar­la çap et­di­rəcəy­i­mə ümid­liy­əm.
- Ye­ri gəl­miş­kən, ta­ma­şa­nın premye­ra­sı necə keç­di?
- Rus Dram Te­a­t­rın­da ta­ma­şa­nı iki də­fə qoy­duq. On­la­rın hər iki­si tam an­şlaq­la keç­di. Zal­da boş yer yox idi. Ta­ma­şa­çı­lar ke­çid­lə­rə stul qoy­a­raq əy­ləş­miş­di­lər. Əl­bət­tə ki, bir re­jis­sor ola­raq bu, mə­nimçün çox xoş­dur. Möv­zu­nun ta­ma­şa­çıya çox ma­raq­lı gəl­diyi görünürdü. Düşünürəm ki, ta­ma­şa üçün möv­zu se­çi­mim­də ya­nıl­ma­mı­şam.
- Ki­fay­ət qə­dər uğur­lu "Sa­hə" fil­mi­nin müəl­li­fi­si­niz. Ye­ni film çək­məyi plan­laş­dı­rır­sı­nız­mı?
- Əl­bət­tə. İki ta­mam­lan­mış sse­na­rim var. On­lar­dan bi­ri üçün re­jis­sor sse­na­ri­si üzə­rin­də ça­lı­şı­ram. Əl­bət­tə ki, fil­min süje­ti ha­q­da hə­lə ki, da­nış­maq is­tə­mi­rəm. Bircə onu deyə bi­lə­rəm ki, bu, ya­ra­dıcı­lıq psi­xo­lo­g­iy­a­sı, ya­ra­dıcı­lıq ax­ta­rı­şı haq­qın­da film olacaq. O, cəl­be­dici və gə­rg­in­dir. Janr eti­ba­ri­lə mi­s­tik tril­ler ele­men­t­lə­ri­nin də yer al­dığı de­tek­tiv­dir.
- Müa­sir filmlə­ri çox iz­ləy­ir­si­niz?
- Hər­dən ba­xı­ram. Am­ma da­ha çox klas­si­ka­nı tə­k­rar iz­lə­məyi se­vi­rəm. Ki­no ta­ri­xi ilə ma­raq­la­nır, 20-30-cu il­lə­rə aid səs­siz filmlə­ri xoş­layı­ram.
- Niyə məhz səs­siz?
- Əmi­nəm ki, ki­no­da ən vacib filmlər səs pey­da ola­na­dək çə­ki­lib. Səs ya­ran­dı, so­nra­dan rə­ng­li filmlər çıx­dı, in­di isə 3D for­ma­tın­da çə­kir­lər. Am­ma bütün bun­lar sa­dəcə tex­ni­ki ye­ni­lik­lər­dir. Məz­mu­na on­la­rın ai­diyyə­ti yox­dur. Bu gün çə­ki­lən ha­di­sə­lər 100 il əv­vəl də len­tə alı­nır­dı. Sa­dəcə, kad­rda kuk­la Qod­zil­la əvə­zi­nə rə­qəm­sa­lı qa­çır. Ey­ni söz­lə­ri müəl­lif ki­ne­ma­to­qra­fiy­a­sı haq­qın­da da de­mək olar. Səs­siz filmlə­rin özülü o qə­dər möh­kəm qoy­u­lub ki, hə­lə­lik heç kim or­taya ye­ni düşüncə çı­xa­ra bil­məy­ib - tə­əssüf...
- Ötən əs­rin 30-cu il­lə­ri­nin filmlə­rin­dən da­nı­şar­kən Ame­ri­ka və ya Al­ma­niya ki­no­su­nu nə­zər­də tu­tur­su­nuz?
- Heç də yox. Coğra­fiy­aşünas dey­i­ləm və ki­no­nu öl­kə­lə­rə gö­rə qiy­mət­lən­dir­mi­rəm. Mə­nə coğra­fiya yox, in­san­lar ma­raq­lı­dır. Hər öl­kə­nin öz da­hi­lə­ri, no­va­tor­la­rı olub. Sev­diy­im, iş­lə­ri­ni tə­k­rar-tə­k­rar iz­lə­diy­im re­jis­sor­lar Ey­zen­şteyn, Mur­nau, Çap­lin ki­mi xre­s­to­ma­tiya re­jis­sor­la­rı­dır. So­nra­dan Berq­man, Tar­kov­ski, An­to­ni­o­ni, Vi­s­kon­ti, Bres­son var idi - on­la­rın hər bi­ri öl­kə­si­nin sər­həd­lə­ri­ni aş­mış­dı­lar. On­lar ki­ne­ma­toq­ra­fiy­a­nın bir incə­sə­nət ki­mi əha­tə­si­ni ge­niş­lən­dir­di­lər, ki­no di­li­ni ya­rat­dı­lar. Nə qə­dər pa­ra­dok­sal ol­sa da, on­la­rın məx­sus ol­duq­la­rı öl­kə­lə­rin, dövrün mə­də­niyyə­ti məhz hə­min re­jis­sor­lar va­si­tə­si­lə ifa­də olu­nur­du.
- Ame­ri­ka Ki­no Aka­de­miy­a­sı, Kann fe­s­ti­va­lı, məş­hur bey­nəl­xalq Ber­lin fe­s­ti­va­lı... On­lar, hə­qi­qə­tən­mi, lay­iq­li filmlə­ri üzə çı­xa­rır? Elə olub­mu ki, han­sı­sa ax­maq bir fil­min qa­lib gəl­mə­si­nə tə­əccüblə­nə­si­niz?
- Bə­li, çox olub. Fi­k­rimcə, ki­no­fe­s­ti­val­lar nüfu­zu­nu iti­rib. On­lar həd­din­dən ar­tıq siy­a­si­lə­şib və qə­rəz­li olub. La­kin əv­vəl­ki­tək vacib ola­raq qa­lır­lar. Pro­kat­la­rın ol­ma­dığı ha­zır­kı şə­ra­it­də bu fe­s­ti­val­lar fil­min ta­ma­şa­çıya çat­dı­rıl­ma­sı üçün ye­g­a­nə şan­s­dır. Əl­bət­tə ki, bu, qey­ri-sağlam və­ziyyət­dir. Bir çox re­jis­sor­lar üçün fe­s­ti­val­lar bütə çe­v­ri­lir. On­lar öz filmlə­ri­ni əv­vəlcə­dən fe­s­ti­val stan­dar­t­la­rı­na uyğun çə­kir­lər. Am­ma bütün ça­tış­maz­lıq­la­ra rəğmən, ye­nə dey­i­rəm, fe­s­ti­val­lar çox vaci­b­dir. Fe­s­ti­val­lar gənc re­jis­sor­la­ra pro­ses­lə­rə qo­şul­mağa kö­mək edir, on­la­ra filmlə­ri­ni ta­ma­şa­çıya çat­dır­maq im­ka­nı ya­ra­dır. Odur ki, fe­s­ti­val pro­se­si bi­zim pe­şə­mi­zin bir his­sə­si­dir. Ona sa­kit, fa­nat­lı­q­dan uzaq, sa­dəcə işi­nin irə­li get­mə­si­nin vacib bir bən­di ki­mi ya­naş­ma­lı­san.
- Yax­şı müa­sir Azər­baycan filmlə­ri­nin adı­nı çə­kə bi­lər­si­niz­mi?
- Son il­lər­də bir ne­çə uğur­lu film çə­ki­lib. Sa­mir Kə­ri­moğlu­nun "Niyyət", El­çin Mu­sa­oğlu­nun "40-cı qa­pı", Ya­vər Rzay­e­vin "İla­hi məx­luq", El­xan Cə­fə­ro­vun "Do­lu", İl­qar Nəcə­fin "Bu­ta", Şa­mil Əliy­e­vin "Çölçü" filmlə­ri­nin adı­nı çə­kə bi­lə­rəm. Bun­lar üzə­rin­də is­te­dad­lı şəx­slə­rin ça­lış­dığı yax­şı filmlər­dir. Am­ma mə­sə­lə on­da­dır ki, ki­ne­ma­to­qra­fın bir fil­mi ər­səyə gə­tir­mə­si­nə bir, iki il, bə­zən da­ha çox vaxt ge­dir. Odur ki, ki­ne­ma­to­qra­fiy­a­nın ha­zır­kı və­ziyyə­ti­ni ən azı bir ne­çə il­dən so­nra qiy­mət­lən­di­rə bi­lə­rik. Ümu­mi­lik­də düşünürəm ki, mil­li ki­no­muz böh­ran­dan çı­xır, is­te­dad­lı gənclər pey­da olur. Müəyyən pe­şə stan­dar­tı mey­da­na gə­lir.
- Bəs, Azər­baycan ki­no­su əv­vəl­lər necə olub?
- Ötən il­lər­də güclü so­vet ki­no­su ənə­nə­si var idi, sə­naye ya­ra­dıl­mış­dı və Azər­baycan­da çə­ki­lən filmlər So­vet İt­ti­fa­qı­nın bütün re­s­pub­li­ka­la­rın­da nümay­iş olu­nur­du. Bu, ye­g­a­nə pe­şə­kar sa­hə idi. Re­jis­sor­la­rın nə­həng ta­ma­şa­çı au­di­to­riy­a­sı var idi. Bu gün filmlə­ri­mi­zin pro­ka­tı ba­xı­mın­dan da­ha çə­tin du­rum­dayıq. Pro­kat yox­dur və bi­zim iş­lə­ri­miz ta­ma­şa­çıya çat­mır. Və­ziyyə­tin dəy­i­şəcəy­i­nə ümid edi­rəm.

Director Ilgar Safat: It will be at least a couple of years before we can judge the present state of cinematography
Ilgar Safat is one of those few Azerbaijani directors whose work is well known abroad. He was the director and he wrote the screenplay for the film "The Precinct" which not so long ago was Azerbaijan's nomination for an "Oscar". And recently at the Samad Vurgun Azerbaijani State Russian Drama Theatre there took place the premiere of his play "Pride and Prejudice", based on Jane Austen's famous novel, which was a real theatrical experiment for a cinema director. Ilgar Safat is also the artistic director of the "Narimanfilm" company.
- You didn't just turn to the classics but went straight for "Pride and Prejudice"…
- I have long since wanted to get closer to that age, that romantic period and those attitudes which were so well depicted in the novel. "Pride and Prejudice" was, arguably, the first "women's novel". It showed in bold relief how strength of feeling and the true love of two people from different classes can overcome all of life's "conventions" and in spite of everything bring them together. That is what I found interesting about the book. I wanted to show how strength of feeling, if it is genuine, can overcome all obstacles. True love is irrepressible.
- You are a film director, but in this case you turned to drama…
- I have always been interested in the theatre. As a student and living in Russia, I visited almost all the theatres in Moscow and St. Petersburg, and I never missed a single interesting production. We were taught by outstanding directors, including theatrical directors. And the book I have yet to publish is all about the question of research into the nature of the theatre and the nature of our conscience. It also speaks about theatrical methodology and stage direction. The book is called "Lucidity: Dreams of Stage Direction", and I hope to publish it soon with my own illustrations.
- Incidentally, how did the premiere go?
- We put on two plays at the Russian Drama Theatre and they both played to full houses. There wasn't a seat left in the house and people put chairs in the aisles. Of course, for me, as a director, that was great. It was clear that the audience was very interested in the subject. I think I was right in my choice of material for the play.
- You were the author of the pretty successful film "The Precinct". Do you have plans to make a new film?
- Yes, of course. I have two completed scripts. I am now working on the director's script for one of them. Of course, I don't want to talk about the subject of the film at the moment, but I can say that it will be a film about the psychology of creative art and creative pursuit. It is a very exciting and tense film - a detective story with the elements of a mystical thriller.
- Do you often watch modern films?
- Yes, sometimes I do, but I prefer to go back to the classics. I am interested in the history of the cinema and I love the silent films of the 20s and 30s.
- Why silent films in particular?
- I am convinced that all the most important films in the cinema were made before the emergence of sound. First we had sound, then colour pictures and now we have 3D. But these are merely technical innovations and they don't affect the substance. The same story lines are being filmed today as a hundred years ago, only now instead of a puppet Godzilla you have a digital one. The foundations laid to the silent cinema were so solid that, unfortunately, no-one has yet been able to come up with new ideas.
- When you speak about the films of the 1930s, do you mean American or German?
- No, not at all, I am not a geographer and I don't judge a film by which country it was made in. Each country has its own geniuses and pioneers. I am interested in people, not geography. The directors I love and whose work I see over and over again are iconic directors like Eisenstein, Murnau and Chaplin. Then there were Bergman, Tarkovskiy, Antonioni, Visconti and Bresson - they rose above national borders. They broadened the scope of the cinema as an art form and created a film language. But, paradoxical as it may sound, it was the culture of those countries and those times in which they worked that was expressed through them.
- The American Film Academy, the Cannes Festival and the famous Berlin International Festival… To what extent do they show really good cinema? Were there times when you were surprised that some stupid film won an award?
- Yes, quite often. In my view, film festivals have lost their credibility. They have become extremely politicized and tendentious. Nevertheless, they are still important. Nowadays, when there is no distribution festivals are the only chance for a film to reach the general public. This, of course, is not a healthy situation. For many directors festivals are becoming a fetish and they make their films having already "formatted" them to festival standards. But despite all the shortcomings, as I say, festivals are important. They help young directors check into the film-making process and they give their films the opportunity to reach the audience. So the festival process is a part of our profession, we must treat it calmly and not be narrow-minded, and look at it as an important link in the advancement of our work.
- Could you name some good Azerbaijani films of today?
- There have been a number of successful pictures in recent years. I would mention Samir Karimoglu's "The Intention", Elcin Mu-saoglu's "The For-tieth Door", Yavar Rzayev's "Holy An-imal", Elxan Cafarov's "Hail", "Ilqar Nacaf's "Buta" and Samil Aliyev's  "The Steppe Man". All these are very good films made by gifted people. But the point is that film making is such that it can take a year, two years or sometimes longer to make one film. So we cannot make a judgement about the state of cinematography today until a couple of years' time. Generally speaking, I think that the national cinema is emerging from the crisis and young, gifted people are coming through. A certain professional standard is being defined.
- But what was Azerbaijani cinema like before?
- In the past there was a powerful tradition of the Soviet cinema, the industry functioned well and films made in Azerbaijan were shown in all the republics of the Soviet Union. This was a single professional medium. The directors had a huge audience. Today we are in a more complex situation when it comes to distributing our films - there simply isn't one and the audience don't get to see our work. I hope the situation will change.