Ekoloji cəhətdən sağlam yaşamaq baha olsa da, hələ ki, mümkündür
Filosoflar deyir ki, insan nə yeyirsə, elə özü də odur. Bizsə əlavə edək ki, həm də nə içirsə, nə geyinirsə, nə ilə yuyunursa - elə özü də odur. Əlbəttə ki, minilliklər ərzində bizim həyat tərzimiz və "istehlak normalarımız" ciddi şəkildə dəyişib; biz həyatımızı yüngülləşdirən inkişafa minnətdar olmalıyıq. Bu inkişaf nəticəsində səhər yeməyində, naharda və şamda mamont əti yeməkdən, paltarı donmuş çayda yumaqdan və qazmalarda yaşamaqdan qurtulmuşuq. Amma bəşəriyyətin elə bu inkişafı irəliləməkdə olan urbanizasiya ilə birlikdə tədricən həyat tərzimizi də "sintetitik"ləşdirir: cəngəlliyi sağlamlıq üçün zərərli olan panel evlər, təravətli azonu qazlarla dolu hava əvəzləyir, ən başlıcası isə soyuducularımızda Mendeleyevin konservləşdirilmiş və yaxşıca qablaşdırılmış cədvəli yer alır. Müasir atoynadanlar yaşıl otlaqlarda bəslənən quzunun təzə ətini yemək əvəzinə, vilka ilə qızardılmış kolbasa yeyir, gözəl qızlar isə tellərini çobanyastığı həlimi ilə yox, perhidrol və ammiyakla rəngləyirlər.
Çoxları soruşacaq ki, bəs nə edək? Başqa yolumuz varmı? Ekoloji cəhətdən sağlam yaşamaq mümkündürmü? Böyük şəhərlərdə ekoloji cəhətdən sağlam yaşamağa çalışan insanların hansı çətinliklərlə üzləşdiyinə dair suallara cavab verməyə çalışaq.
Düşünmək olar ki, sivilizasiyanın nailiyyətləri həyatın, qəbul etdiyimiz ərzaqların keyfiyyətini yaxşılaşdırmalıdır. Amma, əslində, hər şey o qədər də sadə deyil. Həyatın sürətlənməsi, Yer kürəsində əhalinin artım tempinin yüksəlməsi nəticəsində təbii, natural qidalar adi istehlakçı üçün asanlıqla əldə edilməsi mümkün olmayan qidaya çevrilir. Buna insanın sağlam yaşaması üçün lazım olan ərzaq, qeyri-ərzaq məhsulları və xidmətləri özündə cəmləşdirən istehlak zənbili misalında baxaq.
Biz nə yeyirik?
Təbiətin qoynunda öz inəyindən alınmış ev qaymağı, kəsmiyi, yağı ilə səhər yeməyini kim arzulamır ki? Yenicə kəsilmiş və qızardılmış quş əti ilə nahar etməyi, öz ləkindən çiyələk dərərək yeməyi necə? Bütün bunların əvəzində isə şəhər reallığı əksəriyyətimizə ən yaxşı halda tez hazırlanan sıyığı, pis halda isə istehsalçısı məlum olmayan kolbasa məmulatlarını, nahara yaponların patentləşdirdiyi və bütün dünyanın məmnuniyyətlə mənimsədiyi quru əriştəni təklif edir. Qəbul etdiyimiz bütün ərzaqların təbiiliyinin, faydalılığının sual altında olduğuna şübhə yoxdur. Əlbəttə ki, istehsalçılar, dövlət standartları və sertifikatlar "bütün əlavələrin məqbul miqdarda olduğunu, insan orqanizminə ciddi zərər vurmadığını" bildirir. Amma, əslində, hər birimiz bilirik ki, normal süd yarım il ərzində, bəzən isə daha çox müddətdə ilkin formasında qala bilməz. Yaxşı xama isə istehsalından cəmi 2 gün sonra xarab olur və qaxsıyır.
Məsələn, kolbasa. Bu məhsulun istehsalı zamanı bütün mümkün norma və meyarların pozulduğuna dair KİV-də dəfələrlə yer almış faktları nəzərə almasaq belə, bu məhsulda orqanizmə xeyirli nəsə tapmaq çətindir. Ekspertlər bildirir ki, kolbasanın yalnız ətdən hazırlanmadığını ən azı onun qiyməti sübut edir. Yaxşı ətin bir kiloqramının qiyməti 10-15 manat arasındadırsa, "kifayət qədər yaxşı" kolbasanın bir kiloqramını 6-7 manata almaq mümkündür. Üstəlik, nəzərə almaq lazımdır ki, onun maya dəyərinə istehsal xərcləri də əlavə olunur. Bundan başqa, onun çəkisinin az qala yarısını soya zülalı təşkil edir. Bu zülal isə özündə maye saxlamaq kimi daha qəribə xüsusiyyətə malikdir (bu, əlbəttə ki, məhsulun çəkisini artırır). Kolbasaların tərkibində nişasta formasında qatılaşdırıcılar, boyaq maddəsi olan nitritlər, eyni zamanda dadverən əlavələr - məşhur qlütamat natrium (tərkibində zərərli duz olan) və konservantlar da var.
Süd məhsulları ilə bağlı vəziyyət də oxşardır. Nəzərə alsaq ki, təmiz süd məhsullarının saxlama müddəti çox deyil, belə məhsulların qablarının üzərində az qala yarım il saxlama müddətinin göstərilməsi öz-özlüyündə hər şeyi ortaya qoyur. Süd, əsasən, pasterizə edilmiş halda, yəni yüksək hərarətdə emal edildikdən sonra satılır. Bu zaman onun tərkibindəki xəstəlik əmələ gətirən bakteriyalar ölür (amma onlarla birlikdə xeyirli bakteriyalar da məhv olur). Eyni sözlər qabının üzərində qatılaşdırıcı kimi istifadə olunan kitrə, həmçinin "şəkli dəyişdirilmiş nişasta" olan digər süd məhsullarına da aiddir.
Geniş reklam edilən, guya, sağlamlıq üçün superfaydalı olan yoqurtlarla bağlı vəziyyət də fərqli deyil. Reklama əsasən, onların tərkibində olan bifidobakteriyalar adi kefirdə də var. Qiymətin böyük hissəsi brendə görədir. Kalsiumla zəngin vitaminli uşaq yoqurtlarında isə "natural aromatizatorlara bərabər aromatizatorlar"ın (kimyəvi yolla əldə edilmiş) və konservantların mövcudluğunu nəzərə almasaq, 100 qramlıq məhsulda kalsiumun miqdarı eyni miqdarda süddəkindən cəmi 60 mq artıqdır. Əvəzində onların tərkibindəki şəkər südlə müqayisədə həddindən artıq çoxdur - 10 qram! Bu isə əlbəttə ki, uşaq orqanizminə təsirsiz ötüşə bilməz. Uşaqlar üçün təbii məhsullar isə az saxlama müddətinə rəğmən, bahadır.
Əgər sizə məhsulları kənddən gətirəcək südə su, xamaya qatılıq vermək üçün salfet qırıqları qatmayacaq xeyirxah birini tapsanız, alacağınız məhsulun qiyməti ən azı 1,5-2 dəfə artacaq.
Bu da aydındır. Belə məhsulların saxlama müddəti çox olmur. Üstəlik, əgər məhsullar regionlardan gətirilirsə, məsələn, südün qiyməti mövsümdən asılıdır (yayda o bol olduğundan, qiyməti ucuz olur). Belə məhsulların maya dəyəri də yüksəkdir.
Heyvandarlıq məhsulları ilə bağlı da vəziyyət eynidir. Sahibkar - fermer Vüsal Kərimov bildirir ki, Azərbaycanda cins mal ətinə o qədər də çox rast gəlinmir. Hələ sovetlər dönəmində yetişdirilmiş cinslər keçid dövründə itirildi (daha dəqiqi, qiymətli nümunələrin saxlanılmasına nəzarət edilmədiyindən qida kimi istifadə olundu). Hazırda dövlətin kənd təsərrüfatı siyasəti cinslərin yaxşılaşdırılması və bu cinsin yaxşı nümunələrinin ölkəyə gətirilməsi istiqamətində bir sıra genişmiqyaslı işlərin həyata keçirilməsini nəzərdə tutur. Ümumilikdə keyfiyyətli "ət"in saxlanılması baha başa gəlir. Çünki cins heyvanların qidalanması üçün xüsusi şərait yaradılmalıdır.
Sahibkar Mehman Məmmədov 7 ildir kənd təsərrüfatı ilə məşğuldur. Onun alma bağında hazırda kökü kəsilməkdə olan alma sortları yetişdirilir. Onun məhsulunun qiyməti məhsuldarlıq da daxil olmaqla, bir çox amillərə bağlıdır: "uğurlu" illərdə almanın 1 kiloqramı 30-40 qəpik, "pis" illərdə isə 60-70 qəpik olur. Əlbəttə ki, oxucu bu qiymətləri gördükdə təəccüblənəcək. Çünki sıravi alıcıya alma bundan xeyli baha başa gəlir. Əlbəttə ki, məhsulun son qiymətinin üzərinə məhsulu bazara gətirən alverçilər, onu satan mağaza da öz əlavəsini qoyur. Bununla yanaşı, Mehman bildirir ki, maya dəyərinə işçi qüvvə, bağbanlar, texnika və s. xərclərilə yanaşı, ziyanvericilərə qarşı dərmanların və gübrələrin də pulu əlavə olunur: "Əlbəttə ki, bütün bunlar kimyadır. Amma onlardan lazımi miqdarda istifadə olunur".
"Mən təbii, tam üzvi məhsulların yetişdirilməsilə məşğul olmaq istəyirdim. Amma bizim reallıqda bu, əlverişli deyil", - deyə sahibkar qeyd edir. Məmmədovun sözlərinə görə, Qərbdə üzvi məhsullar üçün müəyyən normativlər mövcuddur: "Qərbdə təbii, üzvi məhsullar yetişdirmək istəyirsinizsə, müvafiq instansiyaya ərizə ilə müraciət edirsiniz. Bundan sonra, xüsusi komissiya ekoloji cəhətdən təmiz meyvə-tərəvəzi əkməyə hazırlaşdığınız torpağı yoxlayır. Üç il ərzində yoxlanılan torpaqda heç bir mineral, gübrə, fosfat aşkarlanmamalıdır. Yalnız 3 ildən sonra həmin torpaqda öz işinizi görə bilərsiniz. Amma bundan sonra da eyni komissiya hər il əraziyə baxış keçirir, eyni zamanda yetişdirilmiş məhsulların tərkibində gübrələrin, mineralların olub-olmadığını yoxlayır. Göstəricilər normalara uyğun gəlirsə, fermerə sertifikat verilir və o sertifikat sahibkara öz məhsuluna bir neçə dəfə yüksək qiymət qoymaq imkanı verir".
Azərbaycanda isə belə instansiya yoxdur. Üzvi məhsulların sertifikatlaşdırma olmadan becərilməsi isə iqtisadi baxımdan səmərəli deyil: sahibkar dərmanlama, mineral gübrələmə - şora, fosfat, kalsium - həyata keçirmədən yalnız 10% rəqabət qabiliyyətli məhsul əldə edir. Düşünmək olar ki, bu, əldə edilmiş məhsulun qiymətinin xeyli yüksək olmasına imkan yaradacaq. Amma bu, sahibkarın gəlirinə yalnız mənfi təsir göstərəcək. Çünki məhsulun qiymətini tələb və bazar müəyyənləşdirir. Sertifikatlaşdırma isə artıq qeyd olunduğu kimi, mövcud deyil.
Ev üçün kimya
Həyatı nəinki qida məhsulları olmadan, həmçinin təmizliksiz də təsəvvür etmək mümkün deyil. Bazar bizə təkcə xarici görünüşümüzü normada saxlamaq deyil, həm də ətrafımızdakı hər şeyin mikrobsuzlaşdırılması üçün saysız-heabsız vasitələr verir. Burada "məişət kimyası" sözünün özü göstərir ki, bu iş üçün təbii vasitələr axtarmağa dəyməz. Təmizləyici yuyucu maddələrin hamısı, ilk növbədə, həssas insanlarda allergiya yarada bilər. Amma ən təhlükəlisi bu deyil. Məsələn, ammonyak və ya tərkibində bu maddənin olduğu vasitələr gözlərdə, nəfəs yollarında qıcıq yaradır, başağrısına səbəb olur. Benzil spirti isə mərkəzi əsəb sistemində pozuntulara, ürəkbulanmasına, qusmaya yol açır. Bəziləri hətta mədəaltı vəzin xərçəngi xəstəliyini də onunla əlaqələndirir. Dekorativ kosmetika və saqqızın tərkibində olan ftalat isə xüsusilə hamilə, körpə əmizdirən analara ziyandır. O, anadangəlmə pozğunluğa səbəb ola bilər. Sintetik ətirlər zəhərlidir, boyaq maddələrinin tərkibində isə kanserogenlər var. Hazırkı şampunların, demək olar ki, hər birinin tərkibində ən zərərli iki kimyəvi maddəyə - propilen qlikol və lauril sulfat natriyə rast gəlinir. Sübut olunub ki, onlar dərini qurudur, qaraciyərə mənfi təsir göstərir, gözlərə ziyandır və yaddaşı zəiflədir. Eyni sözləri uşaq kosmetikası haqqında da söyləmək mümkündür.
Qab-qacaq yuyulması üçün vasitələrdə isə kimyəvi aktiv maddələr var. Onlar su ilə yuyulmur və yalnız yağ ilə kontakta girir. Maye vasitə ilə yuyulmuş qabdan yağlı yemək yedikdə bu vasitəni də uduruq və o, toplanaraq hüceyrələri məhv edir. Kosmetika və antiperspirantların tərkibindəki alümin isə şiş yaradır.
Təbii ki, bütün istehsalçılar məhsulunun ən zərərsiz olduğunu, onların tərkibindəki zəhərli maddələrin normanı keçmədiyini bildirir. Amma geniş reklam olunan bu məhsulların "tez təsir göstərməsi" və effektivliyi, yalnız, kimyəvi tərkiblərilə təmin olunur. Söhbət kimyəvi maddələrdən birdəfəlik yox, daimi istifadədən gedir.
Başqa variant varmı?
Avropanın inkişaf etmiş ölkələrində və ABŞ-da əksər ailələr ekoloji baxımdan təmiz, kənd məhsullarından istifadə edə bilmir. Bizim bazarlarda daha yoxsul alıcılara rast gəlinirsə, onlarda bazar və yarmarkalardan yalnız əhalinin varlı təbəqəsi bazarlıq edə bilir.
Odur ki, vəziyyət elə də pis deyil. Axtaran hər zaman tapır. Amma özümüzün və yaxınlarımızın sağlamlığına xeyir olan nələrisə əldə etmək üçün pul xərcləmək lazımdır. Ya sınanmış tədarükçülərdən ekoloji cəhətdən təmiz məhsula görə xeyli pul ödəməli, ya da daha az xərc ilə həmin məhsulun hazırlanması üçün vaxt sərf etməli.
Məsələn, yoqurtu hamımızın yaxşı tanıdığı süd qaymağının mayasından çalınmış qatıq əvəz edə bilər.  Hazır məhsulun tərkibində asan həzm olunan zülal, həmçinin D vitamini var. Onun qiyməti xeyli ucuz, xeyri isə lap çoxdur.
Kimyəvi maddələrlə dolu olan kolbasa əvəzinə onun evdə hazırlanmış analoqunu yemək olar: məsələn, suda bişirilmiş mal dilindən hazırlanmış məhsul, şübhəsiz ki, dietik və faydalıdır.
Ümumiyyətlə, sağlam qidalanmaq üçün yerli istehsalçıların məhsullarını almağa çalışın. Meyvə və tərəvəzə gəlincə, yalnız şəxsi bağçada becərməklə ekoloji təmiz məhsula yaxın məhsul əldə etmək olar (şəhər şəraitində bu, kifayət qədər çətindir). Bu üzdən də çalışın ki, meyvə-tərəvəz alarkən xarici görünüşü o qədər də gözəl olanlara meyil göstərməyəsiniz.
Məişət kimyasını zərərsiz, ucuz analoqları ilə əvəzləmək tamamilə mümkündür - qabı adi xardalla əla yumaq olar. Yuyucu tozu soda və boraks əvəzləyir. Paltarı isə sabun (Sapindus ağacının) qozaları ilə yumaq mümkündür. Başımızı isə nənələrimizin etdiyi kimi, yumurta sarısı və kefirlə yuya bilərik. Bu sadə vasitələrlə siz sağlamlığınızı qoruya, ətraf mühitə, bizim də bir parçası olduğumuz biosa zərəri azalda bilərsiniz.

THE PRICE OF ECOLOGY
We are what we eat, so the old philosophy goes. And that also applies to what we drink, what we wear and how we wash and clean. Of course, over hundreds of years our way of life and "consumption patterns" have changed radically: and for that we can thank progress which has made our lives easier so that we don't have to eat the meat of a mammoth for breakfast, lunch and dinner, wash in a water-hole and live in mud huts. But these same achievements, coupled with growing urbanization, are gradually turning our lives into something "synthetic": a jungle of perfectly useless apartment blocks, atmospheric gas pollution instead of fresh ozone and most important of all - our refrigerators are full of the lovingly preserved and carefully packed Mendeleyev table. Today's daredevils, instead of tucking into freshly plucked lamb from our abundant green pastures, calmly stick their forks into fried sausage, and dusky beauties lighten their luxurious curls not with a concoction of camomile but with hydrogen peroxide and ammonia.
Many people will say: but what can you do about it? Do we have a choice? Can we live ecologically? Let us try and answer the questions with which people who try to live ecologically in a big city have such difficulty.
It would seem that the achievements of civilization ought to have improved the quality of our lives and the products we consume. However, it is not as simple as that in practice. The fast pace of our lives and the rate of growth of the earth's population make natural food in its original form a category which is not the most affordable for the average consumer. Let us look at an example of what is called the consumer basket, which includes food products, non-foodstuffs and services necessary to maintain one's health and sustenance.
What are we eating?
Which of us doesn't dream of having lunch at one with nature, eating cream, cheese and butter straight from one's own cow? Or dining out on meat from freshly-dressed and roasted game, and plucking a strawberry from the garden for afternoon tea? Instead, the realities of city life today offer the majority of us at best instant porridge, and at worst the no less valuable achievements of intellect and technology in the form of sausage products (frequently of unknown origin), and for lunch - dried noodles, an invention patented by the Japanese and lovingly acquired by the rest of the world. It is obvious that the naturalness and value of everything we normally consume is in great doubt. Of course, as the manufacturers say, there are state standards and certificates declaring that "all additives are in permissible quantities and cause no appreciable harm to health". Nevertheless, surreptitiously we all understand that ordinary milk cannot keep in its natural form for half a year, and good sour cream goes off and starts to get bitter literally within two days.
Take sausages, for example. Forgetting about a number of negative things, often published in the media, about the manufacture of "home-made" counterfeit products, infringing all possible standards and criteria, it is difficult to find anything beneficial or even convenient in theses products. Proof, as the experts claim, that the sausage, to put it mildly, does not consist of just meat is the very obvious fact of its price. Whereas a kilogram of pure meat varies from AZN 10 to15, a kilogram of "fairly decent" sausage can be bought for AZN 6-7. At the same time, you have to remember that the cost of the sausage should also include the cost of its production. Meanwhile, practically half of its meat consists of soya protein, which has the very significant property of retaining liquid (which, of course, does not increase the mass of the end product), as well as thickening agents in the form of starch, colorants in the form of nitrites, flavouring additives in the form of the well-known sodium glutamate (which is, essentially, unwholesome salt) and preservatives.
It is a similar situation with dairy products. Bearing in mind that the shelf life of natural dairy products is short - only a few days - we can make the relevant conclusions after we have seen the storage times on the packaging which are sometimes up to as much as six months. Milk is usually sold already pasteurized, i.e. processed at high temperatures which kill harmful bacteria (although at the same time beneficial, too). The same applies to other dairy products, on the packaging of which one can also see a strange guar gum which is used as a thickening agent, and also a "strange beast" called "converted starch". The situation is no better with yogurts which are widely advertised as being supposedly highly beneficial for health. The bifidus bacteria which, according to the advertising, is contained in them is also in ordinary buttermilk, but a large part of the cost goes on the brand. In children's fortified yogurts, which are rich in calcium, even if you ignore the "flavourings, which are identical to natural agents" (in other words, obtained chemically) and the preservatives, the calcium content of 100g of the product exceeds the dose of calcium in the same amount of milk by only 60mg, then the sugar content in them is unjustifiably high - 10 grams! Which, of course, must have an effect on a child's organism, whereas natural products for children have a short shelf life and high cost.
If you are lucky enough to find an honest supplier of products from the countryside who will not dilute the milk with water and ground serviettes into sour cream to give the latter thickness, then the price of the product will increase at least 1.5 - 2 times.
And we can see that. Not to mention the fact that the shelf life of such products is not long, and if they are brought in from the regions then the cost of, say, milk can vary depending on the season (it is cheaper in summer because the yield is higher). Besides, the cost price of this product is higher.
The situation is the same in stockbreeding. As farmer and businessman Vusal Karimov says, there is not a lot of pedigree beef in Azerbaijan. The domestic breeds that existed back in Soviet times were sadly wasted in the period of transition (or rather were used as food without monitoring the protection of valuable specimens). Nowadays, the state's agricultural policy provides for a number of wide-scale measures to improve breeds and the rearing of top-quality specimens. Generally speaking, the maintenance of top-quality "beef" is expensive, in view of the need to create special conditions and provide feed.
Businessman Mehman Mammadov has been working in agriculture for seven years. He has an orchard in which he grows varieties that are becoming extinct. The cost of his produce depends on a number of factors, including yield: in "good" years the price per kilo of apples is 30-40 kopecks, and in "bad" years 60-70 kopecks. Of course, reading this you will be surprised at this price because apples cost the ordinary consumer much more. It is common knowledge that the end price is shaped by the dealers, who bring the goods to the shop, and the shops who add their mark-up. At the same time, Mehman makes no secret of the fact that the cost of spraying from pests and fertilizer is also added to the cost of growing the produce, along with labour costs and the cost of the horticulturists and the equipment. "Of course, this is all chemicals, but within permissible limits," he says.
"I wanted to grow natural, completely organic products," he says, "but this is not advisable the way things are today." Mammadov said that in the West there are definite norms for organic produce. "If you want to produce organic products in the West, you have to apply to the relevant authority," he says, "and a special commission will come and inspect the land on which you plan to grow ecologically pure fruit and vegetables. The land is monitored over a period of three years and it must not be enriched with any minerals, fertilizers or phosphates. It is only after these three years that you have the right to plant. But after this the same commission every year checks the land and the produce for any fertilizers or minerals. If everything is OK, the farmer is issued with a certificate which allows him to fix a price for his produce several times higher." We don't have this kind of authority in our country, the businessman says. It is not economically beneficial to engage in the production of organic produce without the possibility of it being certified: unless he applies medicinal sprays and mineral fertilizers - nitrate, phosphate, calcium - he will get only a 10% competitive product. One could say this will substantially increase the price of his product, but it would be more correct to say that this will only have a negative effect on the profit of the producer because the price of the product is determined by supply and the market, and certification, as already mentioned, doesn't come into it.
Chemicals for the home
Our lives would be impossible not just without food products, but also without cleanliness. The market provides us with a whole array of means not just for improving our appearance but also for sterilizing everything that surrounds us. From the very term "household chemicals" we can clearly see there is no point in looking for natural components here.   In the first place, all cleaning and washing substances can provoke allergies among sensitive people. But that's not the worst thing. For example, ammonia and substances containing it (so-called amines) cause irritation of the eyes and the respiratory passages and lead to headaches. Phenyl carbinol leads to disease of the central nervous system, nausea and vomiting and some people even link it to pancreatic cancer. The phthalates that are contained in make-up and chewing gum are particularly harmful for pregnant and nursing mothers as they can cause congenital deformities.  Synthetic air fresheners are toxic and colorants contain carcinogens. Almost all shampoos now contain propylene-glycol and sodium laurel sulphate - the two most harmful chemicals. It has been proved that they dry the skin, have a negative effect on the liver, harm the eyes and also cause a deterioration of memory. The same applies to child cosmetics.
Dish-washing products contain SAS (surface-active substances) which do not wash off and only contact with grease. When we consume greasy food from a plate washed by a liquid detergent we absorb these substances which, added together, destroy cells. The aluminium in cosmetics and anti-perspirants causes swelling.
Naturally, all manufacturers try to assure us that their products are harmless and all the toxic substances in them are in permissible amounts. But all the professed "rapid action" and effectiveness of these products at the same price level are achieved by "building up" the chemically active substances in them. I am not talking about once-only use, but constant consumption, and possibly even the "consumption" of chemicals
Are there options?
In the developed countries of Europe and the USA most families do not have the luxury of ecologically healthy, farm food products. And if it is the poorer among us who deal in the markets, then it is only the well-off who can afford to buy their food at markets and trade fairs.
So things aren't as bad as all that. Seek and ye shall find. But we have to pay for all the best things we can get for our health and the health of our loved ones, for the high price of acquiring ecologically pure produce from reliable suppliers and for our time for obtaining/producing the same produce at less cost.
For example, a good substitute for yogurt could be the yeast from the well known milky mushroom which is a symbiosis of acetic acid, lactic bacteria and dairy yeast. The ready-made product contains polysaccharides, lightly-whipped white of the egg and vitamin D. The benefits from it are much greater and the costs minimal.
Instead of sausage, which is stuffed with chemicals, its home-grown equivalent may be used: for example, from boiled ox tongue - a product which is undoubtedly dietic and beneficial.
In general, for healthy eating try buying products from local producers. As far as fruits and vegetables are concerned, bearing in mind you can get closest to the ecological composition only by growing them in one's own patch (which in urban conditions is fairly difficult to do), try to select not the most attractive looking fruits.
Household chemical agents can easily be replaced by harmless and inexpensive equivalents - dishes can be brilliantly washed by ordinary mustard, powders can replace soda and sodium borate, washing can be done using oriental soapnuts (the fruits of the Sapindus tree), and one can wash one's hair, from the example of our grandmothers, with egg yolk and buttermilk. With such simple means you can stay healthy and reduce the damage to the environment and the biosphere, which we are all a part of.