Azərbaycanın Dövlət Neft Şirkəti qazsaxlama anbarlarının gücünü artırır
Artıq 6 ildir Azərbaycan təbii qaza olan tələbatını tamamilə ödəyir və Rusiyadan təbii qaz idxalını dayandırıb. Bundan başqa, respublika, məlum olduğu kimi Türkiyə, Gürcüstan və Rusiyaya "mavi yanacaq" nəql edir, həmçinin Naxçıvan Muxtar Respublikasının (Azərbaycanla birbaşa sərhədə malik deyil və Ermənistanın Azərbaycanın 20% torpaqlarını işğal altında saxlaması nəticəsində blokadadır) tələbatını təmin etmək məqsədilə spot əməliyyatları çərçivəsində İrana qaz nəql edir.
Bununla belə, ölkədə qaz hasilatının həcmi nə qədər stabil və hətta proqressiv olsa da, enerji təhlükəsizliyi və ixrac əməliyyatlarının tam şəkildə təmin olunması üçün müasir yeraltı qazsaxlama anbarının olması labüddür. Bu gün SOCAR (Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkəti) fəaliyyətdə olan qazsaxlama anbarlarının artırılması və yenilərinin yaradılması üzərində işləyir.
Enerji təhlükəsizliyinin keşiyində
Bu gün Azərbaycanda iki- Kalmaz və Qaradağ yeraltı qazsaxlama anbarları var. Onlar SOCAR-ın balansındadırlar və köhnə karbohidrogen yataqlarının bazasında (təməlində) yaradılıblar. Hər iki rezervuar ölkədə qazın istehlakı artdığı müddətdə payız-qış mövsümü ərzində qazın lazımi  həcminin bölüşdürücü şəbəkəyə nəql olunmasını təmin etməyə, eləcə də qazın ixracı üzrə öhdəliklərin yerinə yetirilməsi üçün onlardan ehtiyat qismində istifadə etməyə imkan verir. Məsələn, ötən ilin payızında texniki səbəblərə görə "Şahdəniz" yatağındakı quyulardan birinin işi dayandırılmışdı. Nəticədə orada hasilatın həcmi sutkada 27-28 milyon kubmetrdən 23 milyon kubmetr aşağı düşdü. Lakin respublikanın yeraltı qazsaxlama anbarlarından qazın əldə olunması sayəsində  yataqda qaz hasilatının həcminin azalması nəinki təkcə ölkənin qaz təminatına, eləcə də ixrac həcmlərinin təminatına da təsir etmədi. Bu hal yeraltı qazsaxlama anbarlarının ölkənin enerji təhlükəsizliyinin təminatında mühüm rolunun parlaq nümunəsidir.
Qeyd edək ki, yeraltı qazsaxlama anbarlarından qazın götürülməsi hava şəratinin pisləşməsi və "mavi yanacağ"a olan tələbatın artması ilə başlayır. Misal üçün, bu il hazırkı mövsüm yekunlaşıb və artıq qazın anbarlara vurulması  işləri  başlayıb. Qazın vurulması apreldən aparılır və noyabra kimi davam edir. Qalan müddətdə isə qazın götürülməsi prosesi-qazın seçimi gedir. Qaz götürmə mövsümünün nəticələrinə görə, ölkənin yeraltı qazsaxlama anbarlarında qazın qalan həcmi 1,47 mlrd.kubmerti ötüb (Qaradağ-təxminən 780, Kalmaz-697,03 mln. kubmetr).
Ötən ilin qaz vurulmalarının nəticələrinə görə, ölkənin yeraltı qazsaxlama anbarlarında qazın həcmi keçən illə müqayisədə 3,3 mlrd. kubmetr olub. Bu göstərici əvvəlki ildə 3,25 mlrd. təşkil edib. 2013-cü ilin proqnozlarına görə isə bu göstərici 3,5 mlrd. kubmterə çatmalıdır.
Amma bu da hələ son deyil. SOCAR mütəmadi olaraq anbarlarda qazın həcminin artırılması istiqamətində işlər aparır, yəni mövcud olan quyuları təmir edir, yenilərini qazır və kompressorların gücünü artırır. Tresta-nın məlumatlarına görə, təkcə 2012-ci ildə SOCAR-ın kompleks qazma işləri-Qaradağ anbarında 2, Kalmazda isə 5 quyu qazılıb.  Kalmaz YQA-da yenidən qurma işləri artıq başa çatıb. Nəticədə onun həcmi (tutumu) 2,7 mlrd. kubmterə çatıb ki, onun da 1,3 milyardı qaz anbarının aktiv  həcmini  təşkil edir. Qaradağ YQA-nın təmir işləri hələ davam edir. Nəticədə onun aktiv həcmi 2014-cü ilə kimi 3 mlrd. kubmetrə çatacaq.
Duz yatağından  - qaz anbarına
Azərbaycanda qazın yeraltı saxlanılma ehtiyatlarının artımından danışarkən Naxçıvan MR-in yeni qaz anbarının yaradılması planlarını da qeyd etməmək olmaz. Bu dəfə yeni anbar duz yatağının bazası əsasında qurulur. Xüsusilə də, hazırda "Tumbul" sahəsində "Nehrəm" yatağında layihə dərinliyi, təxminən, 1000 metr olan  ilk kəşfiyyat quyusunun qazma işləri gedir.  "Bu quyunun qazılması zamanı müsbət nəticələr olacağı təqdirdə, burada qazın yeraltı anbarı tikiləcək. Bu məqsədlə yeni quyuların qazılması planlaşdırılır",- deyə "Kompleks Qazma İşləri" trestinin rəisi İskəndər Şirəli bildirib.
NMR-in əhalisinin bütün ilboyu fasiləsiz olaraq təminatı üçün yeraltı qaz anbarının tikintisi "respublikanın bütün regionlarının yanacaqla təmin olunması proqramı"nın bir hissəsidir və enerji təhlükəsizliyinə təminat verməyə  imkan yaradacaq. Axı, bu gün NMR-in qazla təminatı qeyd edildiyi kimi, Azərbaycandan İrana "mavi yanacağ"ın spot nəqli hesabına baş verir.  Xatırladaq ki, iki ölkəni 1474,5 kilometr uzunluğu olan "Qazı-Məhəmməd-Astara-Bind-Biand" qaz kəməri bağlayır (Azərbaycan ərazisində-296,5 km).  2005-ci ildə NMR-i qazla təmin etmək məqsədilə Astarada iki kompressordan ibarət olan qaz kompressor stansiyası inşa edildi. Lakin NMR-in qazla daha etibarlı təminatı üçün 2011-ci ildə Azərbaycan Dövlət Qəbul Komissiyası tərəfindən istismara verilən ikinci kompressor stansiyanın tikilməsi məsələsi qaldırıldı.
Yeni QKS-nin tikinti layihəsi iki mərhələdə reallaşdı. Birinci mərhələdə 6 kompressor quruldu. O, mövcud olan qazkompress stansiyası ilə birgə hər gün 3,5 milyon kubmetr qaz nəql etməyə imkan verdi. İkinci mərhələdə isə kompressor aqreqatlarının sayı 10-a çatdırıldı. Onunla da QKS-in hər ikisinin də həcmi 5 milyon kubmetr qaz təşkil etdi. Hazırda NMR-in Azərbaycandan İran vasitəsilə qazla təminatına gün ərzində 1-1,2 mln. kubmetr qaz nəql edilir.
Paralel olaraq İran istiqamətinin inkişafı ilə Azərbaycan Naxçıvana qaz nəqlinin alternativ marşrutlarının imkanlarını nəzərdən keçirir. Bu məqsədlə Türkiyədən Naxçıvana uzunluğu 180 km olan İqdır (Türkiyə)-Sədərək (NMR) yeni qaz kəmərinin, eləcə də daha bir qaz anbarının tikilməsi variantı istisna edilmir. İndi Türkiyə Azərbaycanın "Şahdəniz"dən  öz qazını nəql etdiyi əsas istiqamətlərdən biridir. Yeni boru kəməri olacağı təqdirdə, Naxçıvana Türkiyədən də qaz tədarükü imkanı yaranacaq.
Bununla da, yeni qaz kəməri qaz anbarına uyğun olaraq Azərbaycana qazın nəqlini diversifikasiya etməyə və qazın böyük həcminin NMR-ə tədarük olunmasının təminatına imkan verərdi. Bu da öz növbəsində muxtar respublikada sənayenin inkişafına daha geniş imkanlar yaradar. Bütün bunlar həm də  Azərbaycanın daxili enerji təhlükəsizliyinin möhkəmlənməsinə gətirib çıxaracaq və hamını əmin edəcək ki, o, "mavi yanacağ"ın etibarlı tərəfdaşıdır.

Госнефтекомпания Азербайджана расширяет мощности газохранилищ
Уже 6 лет как Азербайджан полностью обеспечивает собственные потребности в природном газе и прекратил его импорт из России. Более того, республика, как известно, экспортирует "голубое топливо" в Турцию, Грузию и Россию, а также в рамках своповых операций поставляет газ в Иран для обеспечения потребностей Нахчыванской Автономной Республики (не имеет прямых границ с Азербайджаном и находится в блокаде в результате оккупации Арменией 20% азербайджанских территорий).
Вместе с тем какими бы стабильными и даже прогрессирующими ни  были объемы газодобычи в стране, для полного обеспечения энергетической безопасности и экспортных операций необходимо наличие современных подземных газохранилищ. Сегодня SOCAR (Госнефтекомпания Азербайджана) работает над увеличением объемов действующих газохранилищ и созданием новых.
На страже энергобезопасности
На сегодня в Азербайджане имеются два подземных газохранилища (ПГХ) - Калмазское и Гарадагское, которые находятся на балансе SOCAR и созданы на базе старых углеводородных месторождений. Оба резервуара позволяют обеспечить поставку в распределительную сеть необходимых объемов газа в осенне-зимний период, когда потребление его в стране растет, а также использовать их в качестве резерва для выполнения обязательств по экспорту газа. К примеру, осенью прошлого года по техническим причинам была остановлена работа одной из скважин на месторождении "Шахдениз", в результате чего объем добычи там снизился с 27-28 млн. кубометров в сутки до 23 млн. кубометров. Однако снижение объемов добычи на месторождении никак не отразилось не только на газоснабжении страны, но и обеспечении экспортных объемов благодаря отбору газа из подземных хранилищ республики. Этот случай является ярким примером важной роли подземных газохранилищ в обеспечении энергетической безопасности страны.
Отметим, что сезон отбора газа из подземных газохранилищ страны начинается с ухудшением погодных условий и повышением спроса на "голубое топливо". Например, на этот год данный сезон завершен и уже начаты работы по закачке газа в хранилища. Закачка газа начинается с апреля и продолжается до ноября, в остальной же период  происходит обратный процесс - отбор газа. По итогам сезона отбора остаточные объемы газа в подземных газохранилищах страны превысили 1,47 млрд. кубометров (Гарадагское - около 780 млн. кубометров, Калмазское - 697,03 млн. кубометров).
По итогам закачки прошлого сезона объем газа в подземных газохранилищах страны составил около           3,3 млрд. кубометров против порядка 3,25 млрд. кубометров в предыдущем сезоне, в соответствии же с прогнозами на 2013 год этот показатель должен повыситься до 3,5 млрд. кубометров.
Но и это еще не предел, и SOCAR регулярно ведет работы по увеличению объемов газа в хранилищах, а именно: ремонтирует имеющиеся скважины, бурит новые и расширяет мощности компрессоров. Только в 2012 году, по данным Треста комплексных буровых работ SOCAR, на Гарадагском хранилище были пробурены 2, а на Калмазском - 5 скважин. Работы по реконструкции Калмазского ПГХ уже завершены. В итоге его емкость доведена до 2,7 млрд. кубометров, 1,3 млрд. из которых  составляет активный объем газохранилища. Реконструкция Гарадагского ПГХ пока продолжается, в результате чего его активный объем будет доведен до 3 млрд. кубометров к 2014 году.
С месторождения соли - в газохранилище
Говоря об увеличении резервов подземного хранения газа в Азербайджане, нельзя не отметить и планы по созданию нового подземного газохранилища в Нахчыванской АР, на этот раз на базе месторождения соли. В частности, сейчас на месторождении "Нехрям" на участке "Тумбул" ведется бурение первой разведочной скважины, проектная глубина которой составляет около 1 тыс. м. "В случае положительных результатов бурения данной скважины здесь будет построено подземное хранилище газа. С этой целью планируется бурение новых скважин", - сообщил начальник треста "Комплексные буровые работы" Искендер Ширали.
Строительство подземного газохранилища для бесперебойного снабжения населения НАР природным газом круглый год является частью Программы обеспечения топливом всех регионов республики и позволит гарантировать энергетическую безопасность. Ведь сегодня НАР, как уже было отмечено, обеспечивается газом за счет своповых поставок "голубого топлива" из Азербайджана в Иран. Напомним, что две страны связывает 1200-миллиметровый газопровод Газимагомед - Аcтара - Бинд-Бианд протяженностью 1474,5 км (на территории Азербайджана - 296,5 км). В 2005 году в целях обеспечения  газоснабжения НАР в Астаре была построена газокомпрессорная станция (ГКС), состоящая из двух компрессоров. Однако для более надежного обеспечения НАР газом встал вопрос строительства второй компрессорной станции, которая была принята в эксплуатацию Государственной приемочной комиссией Азербайджана в 2011 году.
Проект строительства новой ГКС был осуществлен в два этапа. На первом были установлены 6 компрессоров, что совместно с существующей газокомпрессорной станцией позволило ежесуточно транспортировать 3,5 млн. кубометров газа. На втором этапе число компрессорных агрегатов было доведено до 10, и тем самым мощность каждой из двух ГКС составила 5 млн. куб. м газа. В настоящее время для обеспечения НАР из Азербайджана в Иран ежесуточно поставляется 1-1,2 млн. куб. м газа.
Параллельно с развитием иранского направления Азербайджан рассматривает возможности альтернативного маршрута поставок газа в Нахчыван. С этой целью не исключается также вариант строительства нового газопровода из Турции в Нахчыван - Игдыр (Турция) - Седерек (НАР) протяженностью 180 км, а также еще одного газохранилища.
Сейчас Турция является одним из основных направлений, куда Азербайджан экспортирует свой газ с месторождения "Шахдениз". При наличии нового трубопровода появится возможность обеспечить поставки газа в Нахчыван из Турции.
Таким образом, новый газопровод в сочетании с подземным газохранилищем позволит Азербайджану диверсифицировать поставки газа и обеспечить поступление больших объемов его в НАР, что создаст в свою очередь более широкие возможности для развития промышленного производства в автономной республике. Все это вкупе приведет к укреплению внутренней энергобезопасности Азербайджана и убедит всех, что он является надежным экспортером "голубого топлива".