Emal edilmiş ərzaq məhsulları bazarında ikiqat artım gözlənilir
Son on beş ildə intensiv inkişaf edən aqrar-sənaye kompleksi bu gün ölkənin ərzağa olan tələbatının 80%-ni təmin edir və ixrac həcminə görə energetika sahəsindən sonra ikinci yerdə gəlir. Bu günlərdə "Baku Expo Center" sərgi-kompleksində baş tutmuş 19-cu beynəlxalq  "WorldFood Azerbaijan-2013" sərgisi yerli yeyinti sənayesinin uğurlarını açıq nümayiş etdirib və sərginin fəaliyyəti ilə Prezident İlham Əliyev də tanış olub.
Reklam - ticarətin hərəkətvericisi
Diqqətəlayiqdir ki, cari ilin aprel ayında aqrar qurumun mütəxəssisləri sahənin 2020-ci ilə qədər inkişaf strategiyasını işləyiblər. Bu strategiyanın komponentlərindən biri yerli yeyinti sənayesinin uğurları haqqında məlumatların yayılması üçün sərgilərin və yarmarkaların reklam və biznes resurslarının tam istifadəsini, həmçinin bu cür meydançaların işgüzar danışıqlar və investisiya qərarlarının qəbul edilməsi üçün  istifadəsini nəzərdə tutur. Gözlənilir ki, ixtisaslaşdırılmış sərgilər rəqabət qabiliyyətinin artırılmasına imkan yaradacaq, həmçinin dünya bazarlarında Azərbaycanın kənd təsərrüfatı məhsullarını daha effektiv yaymağa yardımçı olacaq.
Təyinatına görə bu cür oxşar marketinq mexanizmlərinin formalaşdırılması üzərində artıq neçə illərdir, fəal şəkildə İqtisadi İnkişaf Nazirliyinin (İİN) və onun struktur bölməsi olan Azərbaycan İxracın və Sərmayələrin Təşviqi Fondunun  (Azpromo) mütəxəssisləri çalışırlar. Söhbət o cümlədən çoxsaylı sərgilərdə və "Azpromo" tərəfindən hazırlanmış elektron və çap kataloqlarında Azərbaycanın aparıcı ərzaq məhsulu istehsalçılarının beynəlxalq reklamından gedir.
Azərbaycanın kənd təsərrüfatı məhsullarının ixrac potensialının inkişaf etdirilməsində hökumətin və profil nazirliklərin bu cür aktivliyi tamamilə aydın hesabata əsaslanıb. Aqrar məhsulun emalı sahəsi iqtisadiyyatın neftdəkənar bölməsinin daha inkişaflı sahəsi kimi qəbul edir və bu gün ölkənin ərzağa olan tələbatının 80%-ə qədərini təmin edir, ixrac həcmlərinə görə, energetika sektorundan sonra ikinci yerdə dayanır.
Böhrandan sonrakı dövrdə kənd təsərrüfatı və emalı sahəsinə sərmayə həcmini azaldan bir sıra dünya dövlətlərindən fərqli olaraq, Azərbaycanın ərzaq bazarının cəlbediciliyi həm yerli, həm də xarici sərmayəçilər üçün bu müddət ərzində yalnız artıb. Son bir neçə ildə işə salınan 100-150 ədəd orta və iri müəssisənin  üçdəbirindən çoxu kənd təsərrüfatı məhsullarının emalı fabriklərinin, həmçinin soyuducu anbarların, elevatorların və aqrar infrastrukturun başqa obyektlərinin payına düşüb.
Bu gün ölkədə ət-süd, meyvə-tərəvəz məhsulları, alkoqol, yağ, çay və tütün istehsalı üzrə ixtisaslaşmış 200-dən artıq iri müəssisə fəaliyyət göstərir. Meyvə və tərəvəz emalında ixtisaslaşmış konserv zavodlarının toplam gücü hər il 750 min şərti banka məhsul istehsal etməyə imkan verir. Azərbaycan bu məhsul üzrə bütünlüklə daxili tələbatını ödəyir, buna görə də istehsal edilən konserv məhsullarının  2/3-i ixrac edilir.
Aqrar sənaye ixrac yönümündə
İxraca gəldikdə isə bu gün bizim ölkə bir neçə yüz adda kənd təsərrüfatı məhsulunu dünyanın, demək olar ki, 85 ölkəsinə çıxarır. Obyektiv səbəblər üzündən ərzaq ixracının 3/4-ü hələ də postsovet məkanı dövlətlərinə - daha çox Rusiya, Belarus, Ukrayna, Gürcüstan və Qazaxıstana ünvanlanıb. Nəzərəçarpacaq dərəcədə az həcmdə aqrar ixracat Türkiyə, İran və İran körfəzi ölkələrinə edilir. Ümumiyyətlə, son illərdə Azərbaycan müəssisələri daha fəal şəkildə Avropa, Kanada, ABŞ və hətta Çin, Yaponiya və Cənubi Koreya bazarlarını da mənimsəyir.
Bizim ölkədən aqrar ixracatın əsasını faraş meyvə-tərəvəz məhsulları, konservlər, şəkər tozu, çay, sirkələr, bitki və heyvan yağları, alkoqol məhsulları və bir sıra texniki bitkilər - ilk öncə  pambıq, tütün, dəri xammalları təşkil edir.
Son 7-8 il ərzində kənd təsərrüfatı məhsulları ixracının həcmi dəfələrlə artıb: əgər 2004-cü ildə xarici bazarlarda satılan təzə və emal edilmiş kənd təsərrüfatı məhsullarının pul ekvivalentində həcmi $41 mln təşkil edirdisə, böhrandan əvvəlki 2008-ci ildə bu bənd üzrə ixrac $450 mln.-a qədər artmışdı. 2011-ci ildə aqrar ixrac $650 mln səviyyəsini keçib, keçən il və bu ilin əvvəlində də artım templəri müsbət dinamikanı qoruyub.
Son illərdə Azərbaycanın aqrar sənaye sahəsində yeni meyil başlayıb - daxili bazarlar üçün ən çağdaş texnologiyaların tətbiqi ilə emal edilmiş və qablaşdırılmış ərzaq mallarının həcmi artır. Qablaşdırılmış ərzaq məhsullarının çeşidinin genişləndirilməsi məsələsində katalizator rolunu ölkədə iri ərzaq super-marketlərinin və ticarət mərkəzlərinin sürətlə yayılması  oynayır, bunlar bu gün ərzaqla ticarətin əsas kanalına çevrilirlər. Ticarət nəhənglərinin fəaliyyətinin özəlliyi qablaşdırılmış və ştrix-kodlarla təchiz edilmiş məhsulların satışı ilə bağlıdır. Bundan başqa, fabriklərdən belə məhsulları iri həcmlərdə almaq super-marketlərə "qənaətcil qiymətləri" qorumağa və ya müştərilər üçün cəlbedici aksiyalar keçirməyə imkan yaradır. Uyğun olaraq bu amil yeyinti sənayesi müəssisələrini daxili bazar üçün istehsal həcmlərini artırmağa stimullaşdırır.
"Euromonitor International" beynəlxalq şirkətinin tədqiqatlarına görə, 2017-ci ilə kimi Azərbaycanda emal edilmiş və qablaşdırılmış ərzaq məhsulları bazarında ikiqat artım gözlənilir. "Euromonitor International" mütəxəssislərinin fikrincə, yüksək urbanizasiya templəri və Azərbaycan əhalisinin rifahının yüksəlməsi, həmçinin istehlakçıların "tərkibində geni dəyişdirilmiş məhsul yoxdur" markalı qablaşdırılmış ekoloji təmiz məhsula artan marağı da müəssisələrdə qablaşdırılmış ərzaq məhsullarının istehsalının artmasına imkan yaradır.
Bu trend, həmçinin 2011-2012-ci illərdə həm özəl kreditlər, həm də dövlət fondlarının xətti ilə ayrılan güzəştli borclar şəklində maliyyə dəstəyinin nəzərəçarpacaq dərəcədə artmasına əsaslanır. Bu da emal edilmiş və qablaşdırılmış ərzaq məhsullarının çox sayda yerli istehsalçılarına imkan yaradıb ki, yüksək istehsal həcmlərini saxlamaqla yanaşı, həm də istehsal güclərini modernləşdirsinlər.

The market of processed food is expected to double
Intensively developing over the last decade and a half, the agro-industrial complex today provides about 80 per cent of the country's food and takes second place after the energy sector by the volume of export. The achievements of the domestic food industry were clearly demonstrated by the 19th international exhibition WorldFood Azerbaijan-2013 recently held at the Baku Expo Centre. The exhibition was visited by President Ilham Aliyev.
Advertising - the driving force of trade
It is notable that in April this year, experts of the Agriculture Ministry mapped out a strategy for the development of the industry until 2020. One component of this strategy provides for greater use of advertising and the business resource of exhibitions and trade fairs for the promotion of information on the achievements of the domestic food industry, as well as for the use of such sites for business negotiations and investment decisions. It is expected that the holding of trade fairs will enhance competitiveness and help to promote Azerbaijan's agricultural products on the world market more effectively.
Specialists of the Ministry of Economic Development (MED) and its structural division - the Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation (Azpromo) - have been actively working for several years on the formation of similar marketing mechanisms. Specifically, we are talking about the international advertising of Azerbaijan's leading food manufacturers in numerous exhibitions and electronic and print catalogues prepared by Azpromo.
Such activity by the government and relevant ministries in promoting the export potential of Azerbaijani agricultural products is based on quite an obvious calculation. The sector processing agricultural products is recognized as the most developed segment of the non-oil sector of the economy and provides about 80 per cent of the country's food today, and it takes second place after the energy sector in the volume of exports.
Unlike many countries of the world, which considerably reduced the volume of investment in agriculture and processing industry in the post-crisis period, the attractiveness of Azerbaijan's food market for local and foreign investors and for suppliers only increased in this period. In the last few years, more than a third of the 100-150 large and medium-sized enterprises put into operation annually were agro-processing factories, as well as refrigerated warehouses, elevators and other objects of agricultural infrastructure.
Today about 200 large enterprises specializing in the production of meat and milk, fruit and vegetables, alcohol, oils, tea and tobacco are functioning in the country. Thus, the total capacity of canneries, specializing in the processing of fruits and vegetables, makes it possible to annually produce more than 750 million cans of food. Azerbaijan fully satisfies its domestic demand for this product, which is why over 2/3 of manufactured canned products are exported.
Agricultural industry in export performance
As far as export is concerned, today our country exports several hundred types of agricultural products to nearly 85 countries around the world. Due to objective reasons, more than three quarters of food exports are still oriented to post-Soviet states - mainly Russia, Belarus, Ukraine, Georgia and Kazakhstan. In a significantly smaller volume, agricultural products are supplied to Turkey, Iran and the Gulf states. In any case, in recent years, Azerbaijani enterprises have been embracing markets in Europe, Canada, the US and even China, Japan and South Korea more and more actively.
The basis of our country's agricultural exports is fresh fruits and vegetables, canned food, sugar, tea, juices, vegetable and animal oils, alcohol and some crops - mainly cotton, tobacco, hides and skins.
Over the last 7-8 years, the volume of agricultural export has increased by several times: for example, if in 2004 the volume of fresh and processed agricultural products sold on foreign markets was about $ 41 million in terms of money, in pre-crisis 2008, the export in this position increased to $ 450 million. In 2011, agricultural export exceeded $ 650 million and the growth rate remained positive last year and at the beginning of the current year.
In recent years, the agricultural industry in Azerbaijan has seen a new trend - the amount of food for the domestic market, processed and packaged using modern technologies, is increasing. A catalyst for expanding the range of packaged food is the rapid spread in the country of major grocery supermarkets and shopping centres, which have turned into a leading channel of food trade today. The activities of trade giants are aimed at selling packaged products with bar codes. In addition, significant purchases of such products at factories allow supermarkets to keep "cheap prices" or hold campaigns attractive for customers. Accordingly, this factor encourages food industry enterprises to increase production for the domestic market.
According to a study by the international company Euromonitor International, the market of processed and packaged food in Azerbaijan is expected to double by 2017. According to experts of Euromonitor International, rapid urbanization and rising living standards in Azerbaijan, as well as increased consumer interest in packaged organic products labelled "without GMO" also help to increase the production of packaged food at factories. This trend also relies on the significant increase in financial support in the form of private loans and concessional subsidies allocated by state funds in 2011-2012. The latter has enabled many local producers of processed and packaged food not only to maintain high volumes of production, but also to upgrade production capacities.