LONDON QİSASI DÜŞÜNMƏYƏ ƏSAS VERİR
Bu məqalə Almaniyanın müharibədən sonrakı tarixi üçün unikal sayıla biləcək məhkəmə prosesi haqda hekayə ilə başlamalı idi. Söhbət "Gizli milli-sosial" (NSU) neonasist özəyi olan "Svikkau üçlüyü" üzərindəki məhkəmə prosesindən gedir. Onlar Almaniyanın müxtəlif şəhərlərində 2000-2007-ci illərdə onlarca insanın qətlində təqsirləndirilirlər.
Lakin mayın 22-də Londonun mərkəzində hərbçinin vəhşiliklə qətlə yetirilməsi vəziyyəti dəyişdi və ortaya bir sıra suallar çıxardı. Bu yaxınlarda baş vermiş bir neçə hadisəyə diqqət edin: Bostonda illik marafon zamanı partlayış, Almaniyada neonasist qrup üzərində başlanılan məhkəmə prosesi, Stokholm ətrafında iğtişaşlar, Londonda əsgərin amansızlıqla öldürülməsi...
Bəlkə bütün bunlar eyni prosesin müxtəlif tərəfləridir? Bəlkə onların hamısının bir-biri ilə əlaqəsi var? Yoxsa təsadüfdür?
İlk baxışdan NSU ilə bağlı hər şey aydındır. Qrup üzvlərinin qisası sərbəst xarakter daşıyırdı və etnik nifrətdən irəli gəlirdi - həlak olanların əksəriyyəti türkəsilli vətəndaşlar idi. Bu səs-küylü hadisə ilə bağlı mühakimə olunanların başçısı 38 yaşlı qadın Beata Sşepedir. O, qətllərin planlaşdırılmasında və bilavasitə hazırlanmasında, hücum və aradan çıxmaq marşrutunun müəyyənləşdirilməsində, sığınacağın hazırlanmasında, 15 bank oğurluğunda iştirakda ittiham olunur.
Amma törədilmiş cinayət və vəhşilik ortada olsa da, deyəsən, məsələ ilə bağlı məhkəmə prosesi hələ uzun çəkəcək. İttiham olunan şəxslərin vəkilləri artıq hakimlərin "qərəzli olmamasında" şübhələrini dilə gətiriblər. Bundan başqa, bəzi müşahidəçilər hesab edir ki, Sşepenin günahını sübuta yetirmək o qədər də asan olmayacaq. Çünki istintaqın əlində təkbizolunmaz sübutlar yoxdur. Ola bilsin, şahidlərin dediyi kimi, bu qadın ittiham aktını məhz bu səbəbdən soyuqqanlılıqla, hətta üzündə lovğalıq ifadəsilə dinləyib.
"Üçlük" üzərindəki proses bullanıq, durğun suyu çalxalayıb və nəticədə üzə çoxlu sayda sual, söz-söhbət, ehtimal üzə çıxıb. Birincisi, çoxları məhkəmədə mətbuat nümayəndələrinə nədən cəmi 50 yerin ayrıldığını anlamır. Bu yerləri də əsasən, alman jurnalistlər tutub, dünya KİV-dən, həmçinin Türkiyədən olan jurnalistlər prosesə uzun-uzadı danışıqlardan sonra buraxılıb.
İkincisi, Almaniya KİV ölkənin daxili təhlükəsizlik sistemində ciddi problemin yarandığını, orada ciddi islahatlara ehtiyacın olduğunu yazır. Bəzi jurnalistlər və ekspertlər hesab edirlər ki, neonasist qruplaşmasının bütün bu illər ərzində çirkin əməllərini həyata keçirməsi, lakin cəzasız qalması yalnız daxili təhlükəsizlik sisteminin zəifliyi ilə əsaslandırıla bilər.
Amma "daxili təhlükəsizlik sisteminin zəifliyi" arqument kimi heç də hamıya inandırıcı gəlmir. Bəziləri düşünür ki, "üçlük"ün bu qədər uzun müddət ərzində fəaliyyətini davam etdirə bilməsi xüsusi xidmət orqanlarının, hətta bəzi siyasi partiyaların, məsələn, 1964-cü ildə yaradılmış Almaniya Milli-Demokrat Partityasının (AMDP) dəstəyi ilə mümkün ola bilər.
Əlbəttə ki, bütün bunları sübut edəcək ciddi dəlillər yoxdur. Amma artıq Beata Sşepe və "həmkarları"nın yalnız aysberqin görünən hissəsi, icraçı olduqlarına, əsl günahkarların isə heç zaman müttəhimlər kürsüsündə əyləşməcəyinə əmin olanlar da var.
Təbii ki, Almaniyada baş verənlər, NSU kimi təşkilatın mövcudluğu faktının özü meydana ultrasağçı əhvalın güclənməsinə nələrin səbəb olduğuna dair tamamilə qanunauyğun suallar çıxarır. 21-ci əsrdə cüzi də olsa, neonasist ideyaların meydana çıxmasına nə səbəb olur? Əlbəttə, düşünmək olar ki, bu cinayətləri törədən neonasist ideyalarının tərəfdarlarının psixi problemləri var; məsələn, şahidlərin sözlərinə görə, Beata Sşepe məhkəmə prosesində ona diqqətin artmasından zövq alır. Halbuki, o, sonda ömürlük azadlıqdan məhrum edilə biləcəyinin fərqindədir. O, ya özünə çox əmindir ki, bunun da səbəbi olmalıdır, ya da qadının həqiqətən də psixi problemləri var. Yaxud həm bu, həm də digəri. Amma neonasist ideyalarına yoluxmanın çarpayının üzərindən Hitlerin portretinin asılması və "Mayn kampf"ın əzbər söylənilməsi ilə başlandığını düşünmək özü-özünü aldatmaq olardı. Artıq etiraf olunmalıdır ki, miqrasiya sahəsində tənzimlənmənin uğursuz həyata keçirilməsi, multikulturalizm siyasətinin iflası, iqtisadi böhran kimi aktual problemlər ultrasağçı əhvalın güclənməsinə yol açır. Və əlbəttə ki, bu və ya digər ölkənin xarici siyasi qərarlarını da unutmaq olmaz. Nəticədə, müxtəlif terminlər, ideologiyalar, maraqlar və qanunauyğunluqlardan ibarət "alışqan qarışıq məhsul" yaranır. Üstəlik, bunun da iki üzü var.
Bir üz - NSU üzvlərinin Almaniyada törətdikləri dəhşətli qətllər, ikinci üz - Böyük Britaniyada hərbçinin amansızlıqla öldürülməsi.
Bu, Londonun cənub-şərqində yerləşən Vulviç rayonundakı insanların ən çox axın etdiyi küçədə baş verib. Öldürülən 25 yaşlı Li Riqbidir. O, Kral Atıcı Alayının ikinci batalyonundakı barabançılar bölüyündə xidmət edirdi. İki dəfə Əfqanıstanda uzunmüddətli ezamiyyətdə olub. Qətlə yetirildiyi anda isə əynində üzərində qəhrəman hərbçilərə köməklik göstərilməsinə çağırışın yer aldığı futbolka var idi. O, elə buna görə də qətlə yetirilib. Riqbi təsadüfi, amma qanunauyğun qurbandır. NSU üzvləri də elə bu cür qanunauyğun təsadüflər əsasında fəaliyyət göstərirdilər.
ITV News-un əldə etdiyi kadrlarda Londonda hərbçini qətlə yetirən şəxslərdən biri əməlini bu cür izah edir: "Bu kişini qətlə yetirməyimizin yeganə səbəbi müsəlmanların hər gün ölməsidir. Bizdən əl çəkməsəniz, mübarizəni dayandırmayacağıq. Əvəz əvəzə!". O, açıqlamasının sonunda "hamımızın hər zaman sülh şəraitində yaşamağımız üçün" adi insanlara "məhəl qoymayan" hökumətlərin devrilməli olduğunu, Əfqanıstandan qoşunların çıxarılmasının vacibliyini bildirir.
Bununla yanaşı, o, qadınlardan bu cinayəti görməyə məcbur olduqları üçün üzr istəyib. Amma onun ölkəsində də "qadınların eyni mənzərələri gördüyünü" əlavə edib. Qatil bu zaman hansı ölkəni nəzərdə tutduğunu açıqlamır. Britaniyanın xüsusi xidmət orqanları isə ən azı birinin Londonda böyüyüb boya-başa çatdığı cinayətkarların Nigeriya və Somalinin islamçı təşkilatları ilə əlaqələrinin olduğunu müəyyənləşdirib.
Britaniyanın Müsəlmanlar Şurası cinayəti qəti şəkildə pisləyib. Amma bu, ingilis ultrasağçılarının qarşısını almayıb. Onların cəmləşdiyi İngiltərə Müdafiə Liqasının, təxminən, 100 fəalı Vuliç rayonunda küçələrə çıxaraq rasist şüarlar səsləndirib, miqrasiyaya, islamın yayılmasına qarşı etiraz bildiriblər. Nümayişçilərlə polis arasında toqquşma da baş verib. Bundan başqa, qətl xəbərinin yayılmasından dərhal sonra Esseks və Kent qraflıqlarında iki məscidə hücum olunub. Beləliklə, yuxarıda qeyd olunan "alışqanqarışıq məhsul"la başlanmış dairə qapanıb - burada həm xarici siyasət var (Londonun Əfqanıstandakı hərbi əməliyyatlarda iştirakı), həm də multikulturalizmin iflası (qatil Böyük Britaniyada böyüsə də, onu bu ölkə ilə heç nə bağlamır).
Bu arada Londonda baş verənlərlə eyni vaxtda Stokholm ətrafında immiqrantların yaşadığı şəhərciklərdə kütləvi iğtişaşlar baş qaldırıb. Talanlar İsveç paytaxtının qərbində, guya əlində maçeta hərləyən 69 yaşlı kişinin güllələndiyi Xusbyu rayonundan başlayıb. Bu rayonda əhalinin 80%-i Somali, Türkiyə və Yaxın Şərq ölkələrindən olanlardır. Rayonda yoxsulluq və işsizlik hökm sürür. Uzun illərdir həyat səviyyəsinə görə müxtəlif reytinq və hesabatlarda ilk yerlərdən birində qərarlaşan ölkədə qəflətən gəlmələr arasında ciddi problemlərin olduğu üzə çıxıb. Müxtəlif məlumatlara görə, burada miqrantlar arasında işsizliyin səviyyəsi etnik isveçlilərlə müqayisədə dəfələrlə yüksəkdir, ciddi mənzil problemi var. Bundan başqa, miqrantlar polisin onlara münasibətindən də narazıdırlar - onlar polis əməkdaşları tərəfindən təhqirlərə məruz qaldığını, ksenofob fikirlər eşitməli olduqlarını deyirlər. Siyasətçilər isə miqrantların dediyinə görə, mövcud problemlər haqqında susmağa üstünlük verirlər. Bütün bunlar maraqlı terminlə ifadə olunur - institusional irqçilik. Bu, "alışqanqarışığı" daha təhlükəli həddə gətirir.
Böyük Britaniyanın baş naziri Devid Kemeronun Londonda hərbçinin qətlə yetirilməsini terror adlandırması isə odun üzərinə yağ töküb. Əslində o, haqlıdır. Qısa desək, insan ölümü və ya digər ağır fəsada yol aça biləcək istənilən əməl, hökumətin, beynəlxalq təşkilatın qərar qəbul etməsinə təsir göstərmək məqsədilə gerçəkləşdirən belə hadisə terror adlanır. Li Riqbinin qatilləri isə konkret tələblə çıxış edirlər. Amma belədirsə, Boston marafonu zamanı törədilmiş partlayış nədən terror adlandırılır? Axı onun təşkilatçılarının nə demək istədikləri, nəyə nail olmağa çalışdıqları aydın olmadı.
Amma Bostonda törədilmiş partlayışla Londondakı əsgər qətlini yenə bir cərgəyə qoydular və ona yeni ad da müəyyənləşdirdilər - "primitiv terrorçular". Söhbət məşhur terror şəbəkələrinə daxil olmayan, təkbaşına fəaliyyət göstərənlərdən gedir...
Beləliklə, vəziyyətin tam aydınlaşması mümkün olmadı. Mümkün ola da bilməzdi. Anlayış və terminlər qarışdırılır (məsələn, terrorizm, kütləvi qətl və ya nasizm, ksenofobiya), səbəblər, nəticələr qarışıq düşür (xarici siyasi qərarlar terror təhlükəsilə mübarizəyə kömək edir, yoxsa əksinə), açıq siyasi məqsədlə törədilən terror aktları isə ultrasağçı əhvalı gücləndirir, miqrasiya siyasəti haqqında düşünmək zərurətini ortaya çıxarır.
Bu problemlərin birdəfəlik, ara-sıra təsadüf edilən problem olmasını düşünərək sakitləşməyə dəyməz. Günün-günortaçağı Londonun mərkəzində ət bıçağı ilə qətlin yol aça biləcəyi fəsadlar baxımından heç də avtobus və ya metro stansiyasının partladılmasından az təhlükəli deyil. Britaniya polisi Londonun müsəlmanların yaşadığı rayonlarında mühafizəni gücləndirib. Britaniya hərbçilərinə isə müvəqqəti olaraq ictimai yerlərə forma ilə çıxmamaları tövsiyyə olunub. Amma hərbçi öz ölkəsində hərbi forma geyməkdən ehtiyat edirsə...

THE WOOLWICH ATTACK AS A REASON TO TAKE STOCK
This article was supposed to begin with a story about a unique trial in the history of post-war Germany - the trial of the "Zwickau troika" - members of a neo-Nazi cell called "National Socialist Under-ground" (NSU), who killed 10 people in different cities of Germany from 2000 to 2007.
However, the news of the brutal murder of a soldier in the heart of London on 22 May shifted the focus and generated a number of questions. The latest developments: explosions during an annual marathon in Boston, the trial of a neo-Nazi group which began in Germany, riots in the suburbs of Stockholm, the brutal murder of a soldier in London ... Are all these different faces of the same phenomenon? Is it a chain of related events? Is it just a coincidence?
At first glance, the NSU story is pretty clear. The violence, committed by members of the group, had an arbitrary nature and was perpetrated on grounds of ethnic hatred - most of the victims were citizens of Turkish origin. In the dock is the main accused in this sensational case - 38-year-old Beate Zschaepe, who is charged with the direct planning and preparation of the killings, drawing attack and escape routes, preparation of shelters and participation in 15 bank robberies.
However, despite the seeming obviousness and enormity of the crimes committed, it is expected that this trial will last for several months. The defendants' lawyers have already expressed doubts about the impartiality of the judges. In addition, some observers believe that it will not be easy to prove the guilt of Zschaepe, since the investigation has no hard evidence. Maybe that's why, eyewitnesses say, the woman listened to the charges with a straight and even haughty face.
The trial of the "troika" stirred up the muddy, stagnant waters of reality and brought a lot of questions, rumours and speculation to the surface. First, many people did not quite understand why the court allocated only 50 seats to the press and why mainly German journalists got them, while reporters from the world media, including those from Turkey, were allowed into the courtroom after lengthy negotiations. Second, the German media started saying that Germany's system of internal security suffered a serious failure and urgently needs to be reformed. According to a number of journalists and experts, whom they quoted, only the weakness of the internal security system can explain the fact that members of the neo-Nazi group managed to commit their terrible deeds all these years with impunity.
However, not everyone was satisfied with the explanation about "the weakness of internal security". As a result, persistent rumours have spread that the "Zwickau troika" probably remained invulnerable for many years with the help of special services, or even some political parties such as the National Democratic Party of Germany (NPD) established in 1964. There is no direct evidence, of course, but there are already people who are convinced that Beate Zschaepe and her "colleagues" are just the tip of the iceberg and perpetrators, while the real culprits will never appear in the dock.
Of course, what happened in Germany and the very existence of an organization like the NSU generates quite legitimate questions about the cause of the appearance of far-right moods? What allows the neo-Nazi ideology to thrive in the 21st century? Of course, you might think that the proponents of neo-Nazi ideas and actions have some psychological problems. For example, according to eyewitnesses, Beate Zschaepe almost enjoyed the trial and the attention she was receiving, and this is despite the fact that she might face life in prison. She is either very self-confident, for which there must be a reason, or is really mentally unhealthy. Perhaps it is true. But to think that the disease of neo-Nazi ideas begins with the ceremonial hoisting of a portrait of Hitler over the bed and the memorization of "Mein Kampf" is self-deception. It's time to admit that extreme right sentiments generate such pressing problems as failed regulation of immigration, the failure of the policy of multiculturalism and economic crisis ... and, of course, the foreign policy decisions of a country. It turns into a combustible mixture of various terms, ideologies, interests and patterns. And it also has two sides.
An example of the first side is the brutal murders perpetrated by members of the NSU in Germany. An example of the second side is the loathsome brutal murder of a soldier in the UK.
It happened on one of the busiest streets of Woolwich in south-east London. The victim was 25-year-old Lee Rigby, who served in the unit of drummers in the second battalion of the Royal Regiment of Fusiliers and had been on lengthy missions in Afghanistan twice. At the time of death, he was wearing a T-shirt with an inscription calling for donations in favour of military heroes. Actually, this is what he was killed for. He was an accidental, but natural victim. And members of the NSU acted with the same natural pattern.
On a video recording that fell into the hands of ITV News, one of the murderers of the soldier in London explains his action in the following way: "The only reason we killed that man is that Muslims are dying every day. We will never stop fighting if you do not leave us alone ... An eye for an eye, a tooth for a tooth." At the end of his speech, the man calls for the overthrow of the government that "does not care" about common people and for the withdrawal of the troops from Afghanistan "so that we all live in peace".
At the same time, the criminal apologized to women, because they had to watch the crime, but added that "in his country women see the same thing". The man on the video does not mention what country he was talking about, however the British security services have already established that the criminals, at least one of whom grew up in London, had ties with Nigerian and Somali Islamist organizations.
The Muslim Council of Britain strongly condemned the crime, but that did not stop the British ultra-rightists. Activists of the far-right organization English Defence League - about 100 people - took to the streets of Woolwich, chanting racist slogans and protesting against immigration and the spread of Islam. They clashed with the police. Also, immediately after the news of the murder, there were two attacks on mosques - in the counties of Essex and Kent. Thus, the circle filled with that same aforementioned "combustible mixture" closed - it is foreign policy (London's participation in military operations in Afghanistan) and the failure of multiculturalism (the murderer grew up in the UK, but nothing links him with this country).
By an unfortunate coincidence, at the same time as the incident in London, immigrant suburbs of Stockholm were enveloped by many days of riots. The riots began in Husby district in the west of the Swedish capital, where a 69-year-old man was shot allegedly for brandishing a machete. 80 per cent of the population of Husby comes from Somalia, Turkey and the Middle East, and the area is gripped by poverty and unemployment. It suddenly turned out that in a country which consistently takes one of top places in the world by the level and quality of life in various rankings and reports, there are many serious problems among immigrants. According to various reports, the unemployment rate among immigrants is much higher than among ethnic Swedes, and the housing problem is acute. In addition, immigrants are dissatisfied with the way the police treat them - they call it degrading and biased and riddled with xenophobic statements. Politicians, in their opinion, tend to gloss over problems. And all this is described with an interesting term - institutional racism. As a result, the "combustible mixture" is becoming even more explosive.
Fuel to the fire was added by British Prime Minister David Cameron, who called the killing of the soldier in London a terrorist attack. And, in principle, he is right. In short, a terrorist attack is any act that could lead to the death of a person or other serious consequences and is based on the desire to influence decision-making by a government or an international organization. The killers of Lee Rigby put forward quite clear demands. But it is not so logical why the explosion during the marathon in Boston in the United States was described as a terrorist act - after all, it is still not clear what its perpetrators sought and wanted to say.
Nevertheless, those who committed the explosion in Boston and those who stabbed a soldier in London have actually been put in the same row and combined with a new term - "homegrown terrorists". These are the ones that are not members of known terrorist networks and act unpredictably and alone...
Thus, there is no clear analysis of the situation. And it could not happen anyway. There is a shift of concepts and terms (such as terrorism and mass murder or Nazism and xenophobia), the cause and the effect are being confused (do foreign policy decisions help to combat terrorist threats or create them?), and a terrorist attack with clear political objectives creates an upsurge in ultra-right sentiment and makes one mull the immigration policy.
It is hardly worth reassuring ourselves that these problems have a one-off nature. Murder in broad daylight in the heart of London with a knife for cutting meat is no less terrible in its consequences than the bombings of buses and metro stations. The British police have started heavily guarding areas of London populated by immigrants from Muslim countries. Also, it is recommended that British troops temporarily should not put on their uniform in public places. And when the military are afraid to wear a uniform in their own country, it is somewhat not too comfortable...