ƏMƏK KİTABÇALARI TARİXƏ ÇEVRİLDİ
Azərbaycanda əsl tarixi qərar qəbul olunub - işçinin işə qəbulunda kargüzarlıq prosesinin asanlaşdırılması ilə, "mürəkkəb" əmək kitabçaları sadələşdiriləcək.
Azərbaycanda bütün işəgötürənlərə bu ilədək bağlanılmış əmək müqavilələri üzrə əmək müqaviləsi bildirişlərinin elektron informasiya sisteminə daxil edilməsi üçün 2014-cü il iyulun 1-dək vaxt verilib. Əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Səlim Müslümovun sözlərinə görə, ölkədə yeni sistemin tətbiqinə ən yaxın zamanlarda başlanılacaq. Bu sistemin tətbiqi ilə Azərbaycanda əmək kitabçaları ləğv olunacaq.
"Bütün lazımi proqram təminatları artıq hazırdır. Biz hazırda icra hakimiyyəti orqanları ilə razılaşdırma mərhələsində olan müvafiq qaydaların işlənməsini də başa çatdırmışıq", - deyə nazir qeyd edib: "Bu, bütün sivil dünyada hamı tərəfindən qəbul edilmiş praktikadır ki, onun çərçivəsində əmək kitabçalarının yerini elektron bildirişlər tutacaq". S.Müslümovun sözlərinə görə, işə qəbul və əmək müqavilələrinin hazırlanması zamanı bütün müvafiq informasiya real vaxt rejimində və elektron formada daxil olacaq.
Xatırladaq ki, işçinin işə götürülməsi zamanı elektron sistemin tətbiqi Milli Məclisin Əmək Məcəlləsinə etdiyi müvafiq dəyişikliyin bu ilin fevralında Azərbaycan prezidentinin fərmanı ilə qüvvəyə minməsindən sonra mümkün olub. Dəyişiklikləri şərh edən Milli Məclisin Hüquq siyasəti və dövlət quruculuğu komitəsinin sədri Əli Hüseynli bildirib ki, məcəllədə dəyişiklik vergi nəzarətinin gücləndirilməsinə, işçi sayının düzgün qeydiyyatına, əməkhaqqıya nəzarətlə bağlı məsələlərin tənzimlənməsinə yönəldilib. Əsas yeniliklər isə əmək müqavilələrinin elektron formada bağlanması ilə əlaqədardır. "Bu, İKT ili olan 2013-cü ildə aparılmış işlərin məntiqi nəticəsidir. Nəticədə, işçilərin hüquqları qorunacaq, işəgötürənlər ona əməl etməyə məcbur olacaqlar", - deyə Ə.Hüseynli bildirib.
Beləliklə, əmək müqaviləsinin bağlanması və ləğvinə dair məlumat elektron formada Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin elektron məlumatlar bazasına daxil edilməlidir. Əmək Məcəlləsinə edilmiş dəyişikliklərə uyğun olaraq, əmək münasibətləri əmək müqaviləsinin imzalandığı andan deyil, onun elektron sistemdə qeydiyyata alındığı andan başlayır. İşverənlər tərəfindən bildirişin elektron sistemdə qeydiyyata alınmasından sonra bir sutka ərzində onlara müvafiq məlumatlar veriləcək.
Azərbaycanın nəşriyyat evlərindən birinin HR-meneceri Səidə Mahmudova "R+" jurnalına açıqlamasında bildirib ki, onun çalışdığı qurumda işçilərin əmək kitabçalarındakı məlumatların elektron formata keçirilməsi prosesi, demək olar ki, başa çatıb. "Hər halda, bizim idarənin bütün işçilərilə bağlı məlumatlar çoxdan Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin elektron bazasındadır. İndi bir iş qalır - əmək kitabçalarının zibil qutusuna atılması və şkaflarımızın onlardan təmizlənməsi. Amma düşünürəm ki, sovet dönəminin bu rəmzi işçilərə müvafiq orqan tərəfindən mərkəzləşdirilmiş qaydada təqdim olunacaq. Bu haqda qərar, hələ ki, qəbul edilməyib", - deyə o, bildirib.
Mütəxəssis əmək kitabçalarının sadələşdirilməsi qərarını alqışlayır. O, hesab edir ki, bu, işçilərin işə götürülməsi zamanı kargüzarlıq işlərini xeyli yüngülləşdirəcək: "Əmək kitabçaları ilə iş həmişə çətinlik yaradıb. Onların doldurulmasına xeyli vaxt gedir, kitabçalar çox yer tuturdu. Üstəlik, işçilər iş yerlərini dəyişdikdə mütləq onu köhnə iş yerindən götürməli, yeni iş yerinə təqdim etməli olurdular. İndi işəgötürənlər bu və ya digər işçi haqqında bütün lazımi məlumatı - harada işlədiyi, stajı - 1 gün ərzində bazadan əldə edəcəklər. Maraqlıdır ki, işçilərin özləri də "ASAN xidmət"ə müraciət etməklə, öz elektron "əmək kitabçası" ilə tanış ola biləcək. İşəgötürən yeni işçi qəbul edən zaman yeni əmək müqaviləsi imzalayacaq, bu, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin bu və ya digər işçinin əmək fəaliyyətinə dair məlumatlar bazasına əlavə olunacaq". Səidə Mahmudova əmək kitabçalarının artıq keçmiş SSRİ ölkələrindən cəmi bir neçəsində qaldığını da xatırladıb.
2012-2013-cü illərdə Vergilər Nazirliyi ilə Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi yanında Dövlət Əmək Müfəttişliyi Xidməti tərəfindən, təxminən, 200 min qeyri-leqal əmək fəaliyyətilə məşğul olma faktı aşkarlanıb.
"ƏMƏK KİTABÇASI" HAQQINDA
Əmək kitabçası vətəndaşın iş yerləri haqda məlumatların yer aldığı rəsmi şəxsi sənəddir; o, SSRİ-də daha geniş yayılmışdı və MDB-nin bir çox ölkələrində tətbiq olunur.
Əmək kitabçası şəxsin ilk dəfə işə düzəldiyi anda açılır, onun çalışdığı qurumun kadrlar şöbəsində saxlanılır. Orada işçi haqda şəxsi məlumatlar - doğum tarixi, təhsili, peşəsi və ixtisası yer alır. Bütün dəyişikliklər və işçinin işəgötürənlə münasibətlərinə dair informasiya əmək kitabçasında qeyd olunur və kadrlar şöbəsinin məsul şəxsinin imzası ilə təsdiqlənir. İşdən çıxarılma haqda qeyd vətəndaşın şəxsi imzası ilə təsdiq olunur. Şəxsin işdən azad olunması və ya iş yerini dəyişməsi halında əmək kitabçası ona təhvil verilir, yeni qurumla əmək müqaviləsi imzalandıqda isə həmin təşkilatın kadrlar şöbəsinə təqdim olunur.
Fransada 1749-cu ildən etibarən, işə qəbul zamanı insanlardan əvvəlki iş yerindən verilmiş sənəd tələb olunur. Məqsəd avaralığın qarşısının alınması idi. 1781-ci ildə birdəfəlik sənədi əmək kitabçası əvəz edib. Bu, Böyük Fransa İnqilabı zamanı ləğv olunsa da, 1803-cü ildə - Napoleonun dövründə yenidən tətbiq edilib. 1854-cü ilədək bu sənəd işəgötürəndə qalıb. Həmin il iyunun 22-də qəbul olunmuş qanuna əsasən isə sənəd işçilərə verilib. 1890-cı ildə əmək kitabçasının məcburiyyəti ləğv olunsa da, 1908-ci ilədək istifadədə qalıb.
Danimarkada əmək kitabçalarının tətbiqinə 1832-ci ildə, Almaniyada 1892-ci ildə başlanılıb. Hitler Almaniyasında (1935-1945) tədricən əmək kitabçasının bütün işçilər üçün məcburi olduğu sistemin tətbiqinə başlanılıb. Müharibədən sonrakı ADR-də bu sənəd 1967-ci ilədək işləyib.
İtaliyada əmək kitabçaları 1935-1997-ci illərdə mövcud olub. Sonradan o, əmək informasiya sistemilə əvəzlənib.
Sloveniyada 1990-2009-cu illərdə mövcud olmuş əmək kitabçalarını sonradan Pensiya Fondunun məlumatlar bazası əvəzləyib.
Rusiyanın Səhiyyə və Sosial İnkişaf Nazirliyində 2012-ci ildə əmək kitabçalarının ləğvi mümkün hesab olunub. Amma bu, hələ ki, baş verməyib.

EMPLOYMENT RECORD DOCUMENTS HAVE BECOME HISTORY
A historic decision has been taken in Azerbaijan to stop using "the main employment record document"
A truly historic decision has been taken in Azerbaijan to simplify the "confused tangle" of the employment record system, making the record-keeping process  easier when you start a new job.
All employers in Azerbaijan have till 1 July 2014 to introduce the online format stipulated for employment contracts concluded before this current year. The application of an online system for recording e-contracts is to begin in Azerbaijan in the very near future, Minister of Labour and Social Protection of the population Salim Muslimov has reported and, once it starts,[hard-copy] employment record documents in Azerbaijan are to be abolished.
"All the necessary software has already been prepared. We have also completed the drawing up of the corresponding regulations which are currently being submitted to the bodies of executive authority," he said. "This is customary in the practice of the civilised world, within the framework of which employment records are registered online." According to Muslimov, when a person is initially employed in a new job and the contracts concluded, all the relevant information will be registered in real time, as well as online.
It should be recalled that the use of an online system in hiring employees became possible after the Milli Maclis [parliament] had adopted the relevant amendments to the Labour Code which came into force in February by decree of Azerbaijan's president.  When commenting on the amendments adopted, the chairman of the Milli Maclis Legal Policy and State Building Committee, Ali Huseynli, noted that the amendments to the code were aimed at stepping up the monitoring of tax payments, improving the registration of employees and regulating wages and salary issues. But the main innovations are those involving the registration completed in 2013. As a result, the rights of employees will be protected, and employers will be compelled to comply with this ruling," Huseynli noted.
How it works
Notification of the conclusion and cancellation of employment contracts must be entered in the online data base of the Ministry of Labour and Social Protection. In accordance with the amendments to the Labour Code, employment does not begin with the signing of the contract, but from the day that notification of the employment contract appears online and the relevant data is sent to the employers. It is envisaged that, after notification has been registered online by the employers, the relevant data will be sent to them within one working day.
In an interview with Regionplus, the HR manager of one of the country's publications, Saida Mahmudova, reported that registration of employment details online has almost been completed in her organisation. "At any rate, the online records of all the employees working for our publication have long been registered in the online data base of the Ministry of Labour and Social Protection. There is only one thing left to do and that is to bin the hard-copy employment records and make more room in our filing cabinets. I think this attribute of our Soviet past will be handed in by the employers to the relevant body in a centralised manner.  The decision regarding his has still not been adopted."
An expert welcomes the decision to simplify employment records, taking into consideration the fact that this will make the registration of hired labour easier. Working with the employment record documents was always a bother since a great deal of time was wasted on them, a lot of storage space was needed for them, and an employee constantly had to take the documents from one job to another. Now the employer will be able to obtain data about an employee's previous employment and length of service from a single data base in a day. It is interesting that the employee himself can access his "online employment record" by applying to the ASAN service. When taking on a new employee, the employer concludes a new employment contract with him or her, after which the details of the employee's working life are entered in the Ministry of Labour data base, the HR manager concluded, after stressing that only a few of the countries of the former Soviet Union, which included Azerbaijan until recently, still use hard-copy employment records.In 2012-2013 the Ministry of Taxes and the State Labour Inspection Service under the Ministry of Labour and Social Protection of the Population exposed about 200,000 instances of illegal business.
ON "THE EMPLOYMENT RECORD DOCUMENT"
The employment record document is an official personal document containing details of a citizen's working life.It was common in the former USSR and is still used in many countries of the CIS [Commonwealth of Independent States].
It was instituted when a person first started work and was kept at the personnel department of the employing organisation; it contained personal details, date and year of birth, education, profession and specialisation. All the amendments and any information on the inter-relations with the employer were registered in the employment record document and it was certified by the signature of the personnel department official. Notes about dismissal were undersigned personally by the citizen concerned. When an employee was dismissed or moved to another job, the employment record was handed back to the citizen and, when he or she took a job in another organisation, it was handed over to the personnel department.
In France in 1749, when an employee started a job, he needed to present a document from the previous employer. This practice was current in order to deal with vagrancy. From 1781 these single documents were inserted into "employment record books". They were abolished during the Great French Revolution but reintroduced in 1803 under Napoleon. Up until 1854 they were constantly kept by the employer, but after the 22nd June law was passed, the employee retained them. They ceased to be compulsory in 1890, but were issued right up until the end of 1908.
Employment record documents were introduced in Denmark in 1832 and in Germany in 1892. A system of employment record documents, compulsory for all employees, was gradually introduced in Hitler's Germany (1935-1945). In the post-war GDR [German Democratic Republic] they existed until 1967.  They were current in Italy from 1935-1997 and then they were replaced by a labour data system. In Slovenia they were used from 1990 to 2009 and then replaced by a pension fund data base. At the Russian Federation Ministry of Health and Social Development it was considered possible to abolish employment record documents from 2012, but this has not happened yet.