Azərbaycanda Ünvan Reyestri İnformasiya Sisteminin tətbiqinə başlanılıb
Azərbaycanda küçə və prospektlərin dəqiq işarələri, müəssisələrin, yaşayış evlərinin və əmlakın digər obyektlərinin ünvanlarının müəyyən edilməsini tənzimləyən vahid mexanizmin yaradılması zəruriliyi artıq kifayət qədər çoxdan yetişib. Axı, bəzi küçə və prospektlərin hələ də adı yoxdur və ya onların əvvəlki adları indiki tələblərə uyğun deyil. Hələ bununla bağlı tez-tez rast gəlinən faktları demirik. Məsələn, ünvanlarla qarışıqlıq və ya ünvanların adlarının fərqli oxunuşu, bu və ya digər sənədin hazırlanması zamanı və ya mülkiyyət hüququ rəsmiləşdirilərkən son dərəcə mürəkkəb problemlər yaradırdı.
Əmlak Məsələləri Dövlət Komitəsi (ƏMDK) martın 1-dən Ünvan Reyestri İnformasiya Sistemini (ÜRİS) işə salıb. İlkin mərhələdə sistem Bakının altı rayonunu əhatə edəcək. Cari ilin sonuna qədər ƏMDK əhaliyə göstərilən elektron xidmətlərin sayını 31-ə qədər artırmağı planlaşdırır.
Məlumat bankı
ÜRİS ünvan reyestrinin formalaşdırılması üzrə layihənin bilavasitə reallaşdırılması, Prezident İlham Əliyevin 2012-ci il 10 fevral tarixli "Ünvan reyestrinin aparılması və daşınmaz əmlak obyektlərinə ünvan verilməsi Qaydaları"na dəyişikliklər edilməsi haqda fərmandan başlayıb.
Ünvan reyestrinin informasiya sisteminin və ünvanların verilməsinin yeni mexanizmlərinin yaradılması prosesinə, tenderdə qalib gəlmiş Cənubi Koreyanın SK C&C Co.LTD şirkəti cəlb olunub. Ünvan reyestri sisteminin yaradılmasına xərci, əsasən, dövlət çəkir və buna 5 mln. manat ayırıb. Lakin layihənin maliyyələşdirilməsində 550 min dollar qrant ayıran Norveç hökuməti də iştirak edir.
Keçən ilin aprel ayından küçə, prospekt, meydan, xiyaban və Bakının digər obyektlərinə verilmiş ünvanlarla, yeni qaydalara uyğun olaraq hazırlanmış lövhəciklərin qurulması işlərinə başlanılıb. Ünvan lövhəciklərinin yeni dizaynı şəhərlərin memarlıq üslubu nəzərə alınmaqla və müasir texnologiyaların tətbiqi ilə hazırlanıb. Növbəti addım Nazirlər Kabinetinin cari ilin 29 yanvar tarixli qərarı oldu. Sənədə əsasən, ÜRİS-in səlahiyyətlərinə nəqliyyat infrastrukturu obyektlərinə kodların verilməsi, küçələrin əvvəli və sonunun, mərkəzinin və bu obyektlərin kəsişməsinin müəyyən edilməsi üzrə bütün aspektlər daxildir.
"Ünvanların verilməsi prosesi yeni qaydalar üzrə gedir və hazırda Bakının 1 235 küçə və prospektinə giriş ünvanları verilib. Sumqayıtda analoji işlər 70 küçədə yekunlaşıb və artıq dəqiq koordinatlar - onların başlanğıcı və sonu müəyyənləşdirilib, həmçinin təsdiq edilmiş adları da qeyd edilib. Bu tədbirlər Gəncədə də başlayıb", - deyə ƏMDK-nın sədri Kərəm Həsənov məlumat verib. İlk mərhələdə bu sistem Bakının Səbail, Yasamal, Binəqədi, Xətai, Nərimanov və Nizami rayonlarını əhatə edəcək. Lakin Nazirlər Kabinetinin qərarı ilə bir sıra dövlət müəssisələrinə mərkəzləşdirilmiş qaydada ÜRİS sisteminə inteqrasiya olunmaları tapşırılıb. Digər təşkilatlar isə bunu müstəqil şəkildə etməlidirlər. Paytaxt rayonları bütünlüklə ÜRİS-in mexanizmləri ilə tam həcmdə 2015-2016-cı illərdə əhatə olunacaq.
ÜRİS hansı səlahiyyətləri vəd verir? İlk növbədə, bu layihənin sosial əhəmiyyəti az deyil. Mərkəzləşdirilmiş informasiya bazasının yaradılması, ümumilikdə ünvan mexanizminin nizama salınmasında mühüm rol oynayacaq. Həmçinin ünvanların verilməsi və daşınmaz əmlak obyektlərinin idarə olunması prosesi də sadələşəcək.
Xüsusilə, ünvanların reyestri tərtib olunarkən, buraya Gəncənin 489 küçəsi daxil edilib. Bu gün sözügedən şəhərin icra hakimiyyəti, təxminən, daha 220 adsız küçənin olduğunu açıqlayıb. Analoji məsələlər Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti tərəfindən də həll olunur. Daşınmaz əmlak və obyektlərin ünvanları haqda məlumatlardan savayı, reyestrdə obyektin növü və fəaliyyəti, onun sahibi, hazırda və əvvəlki ünvanı, eləcə də digər informasiyalar haqda sistemləşdirilmiş informasiya olacaq. ÜRİS ünvan informasiyasının çatdırılmasını adi istifadəçilərə qədər sadələşdirəcək, eləcə də ölkədə mövcud olan digər elektron reyestrlərlə elektron mübadiləni asanlaşdıracaq. Bununla belə, təxminən, 34 dövlət strukturu, elektron hökumətə qoşulan bələdiyyələr də tez bir zamanda bu sistemin bank məlumatlarından operativ şəkildə istifadə edə bilərlər.
Mütərəqqi yanaşma
ÜRİS sisteminin yaradılmasına paralel olaraq, Azərbaycanda irimiqyaslı layihə - ölkənin kadastr xəritəsinin yaradılması da reallaşdırılır. Kadastr bazası və rəqəmsal kadastr xəritəsinin yaradılması Dünya Bankının Azərbaycanda "Daşınmaz Əmlakın Qeydiyyatı" layihəsi çərçivəsində həyata keçirilir. Artıq 2012-ci ildə yekunlaşmış işlər sırasında - Sumqayıt üçün elektron kadastr məlumat bazası və rəqəmsal xəritələrin yaradılması yer alıb. "Ölkədə "Daşınmaz əmlakın kadastrı və qeydiyyatı" layihəsi reallaşdırılır və yaxın 2,5 ildə Gəncə və Şəkinin kadastr xəritələrinin tərtib olunması işləri yekunlaşacaq. 2015-ci ilin sonuna qədərsə bütün Bakı üzrə vahid ünvan kadastrı bitəcək: bu gün artıq paytaxtın Səbail, Yasamal, Nəsimi, Nərimanov və Xəzər rayonlarında işlər yerinə yetirilib",- deyə ƏMDK rəhbəri Kərəm Həsənov qeyd edib.
Paytaxtın kadastr məlumat bazası və kadastr xəritəsi müasir tələblərə cavab verəcək, şəhər təsərrüfatının idarəçiliyinə tam yararlı, aktual məlumat bazasını özündə ehtiva edəcək. Digərləri ilə yanaşı, layihə ilə respublika ərazisinin 2 mln. ha-nın kadastr bazasının yaradılması nəzərdə tutulub. Belə ki, cari ilin əvvəlində respublikanın 53 rayon mərkəzinin, eyni zamanda onlara bitişik böyük qəsəbə və kəndlərin ərazisində (100 min hektar ərazi) sadə modelli elektron kadastr məlumat bazasının yaradılması işləri yekunlaşıb.
Eyni zamanda ƏMDK-nın aparıcı fəaliyyət trendi - elektron xidmətlər sisteminin tətbiq edilməsi nəzərəçarpacaq dərəcədə vətəndaşların daşınmaz əmlakının özəlləşdirilməsi və qeydiyyat prosedurunu sadələşdirib. Bu məqsədlə ƏMDK-nın təşəbbüsü ilə qurumun mərkəzləşdirilmiş informasiya sistemi (ASDİS) yaradılıb. Bu sistem qəbulun, vətəndaşların müraciətlərinin nəzərdən keçirilməsini və cavablandırılmasının şəffaflığını və operativliyini yüksəldir. Komitənin göstərdiyi, təxminən, 40 xidmətin bu gün 16-sı elektron formata köçürülüb, cari ilin sonuna kimi onların sayı 31-ə qədər artacaq.
Ayrılıqda, innovasiya texnologiyalarının tətbiqi, dövlət komitəsinə ötən il, demək olar ki, 170 min daşınmaz əmlakı qeydiyyatdan keçirməyə imkan verib. Cari ilin mart ayından etibarən daşınmaz əmlakın qeydiyyatı ilə bağlı prosedurlar daha da sadələşəcək və tezləşəcək.
Belə ki, daşınmaz əmlak sahibi və digər onun tərəfindən vəkil edilmiş şəxslərin ərizəsi olduğu halda, daşınmaz əmlakın təsviri və bu əmlak üzərində yüklülüyə dair arayışı (yəni "Forma 1") müvafiq ərazilər üzrə yerləşən notariat kontorlarında elektron informasiya sistemləri vasitəsilə real vaxt rejimində əldə edə biləcəklər. Bu prosesə notariat şöbələr, eləcə də dövlət komitəsinin "ASAN xidmət"də fəaliyyət göstərən nümayəndələri cəlb olunacaqlar. Bu hallarda sənədləri ən qısa zamanda əldə etmək mümkün olacaq. Xatırladaq ki, Prezident İlham Əliyevin imzaladığı 2014-cü il 11 fevral tarixli fərmanla çıxarışların, mənzil və fərdi yaşayış evləri üzərində mülkiyyət hüquqlarının ilkin və təkrar qeydiyyata alınmasına dair texniki pasportların verilməsi xidmətləri də "ASAN xidmət" mərkəzlərində həyata keçiriləcək.
Bu sahədə reallaşdırılan islahatlar, artıq bu gün danşınmaz əmlak üzərində mülkiyyət hüquqlarının qeydiyyat müddətini dəfələrlə azaltmağa imkan verir. Müqayisə üçün - 2005-2009-cu illərdə daşınmaz əmlak üzərində mülkiyyət hüquqlarının təkrar qeydiyyatına dair çıxarışı 20-30 gün ərzində almaq mümkün idisə, 2010-2012-ci illərdə 14-18 gün, 2013-cü ildə isə bu prosedur 7 gündən artıq vaxt almırdı. Daşınmaz əmlaka aid digər arayışları isə bir iş günü ərzində almaq olar. Yeri gəlmişkən, məhz, bu sahədə müvəffəqiyyət Azərbaycana "Doing-Business 2014" reytinqində mövqeyini yüksəltməyə imkan verib. Belə ki, Azərbaycan daşınmaz əmlakın operativ qeydiyyatına görə dünyada 13-cü yeri tutur. Ehtimal etmək olar ki, ölkəmiz növbəti hesabatda bu bənd üzrə mövqeyini daha da yaxşılaşdıracaq.

TO THE CORRECT ADDRESS
The need for creating a unified mechanism which regulates the exact designation of streets and avenues and defines addresses of institutions, residential buildings and other real properties has long been overdue in Azerbaijan. Indeed, some of the streets and avenues either still have no names or their old names do not match today's realities. This is not to mention the frequent cases where confusion with addresses or discrepancies in the names of streets created a very difficult problem in the preparation of certain business documents or registration of property rights.
On 1 March, the State Property Issues Committee (SPIC) of Azerbaijan launched the Database System of Address Register (DSAR), which initially covered six districts of Baku. By the end of this year, the SPIC plans to increase the number of e-services provided to citizens to 31 services in total.
Database
The immediate implementation of the project on forming the DSAR address register began with President Ilham Aliyev's decree on amending the "Rules of marinating the address register and assigning addresses to real properties" dated 10 February 2012. Involved in the process of forming the electronic DSAR and introducing new mechanisms of address assignment was the South Korean company SK C&C Co.LTD which had won the tender. The cost of creating the address register system is mostly borne by the Government of Azerbaijan which allocated 5m manats for this purpose. However, the project was co-financed by the Norwegian government which provided a grant of 0.55m dollars.
Since April 2013, work has been carried out on mounting newly produced plates bearing the addresses assigned to the streets, avenues, squares, alleys and other components of urban development in Baku. A new design of address plates was created taking into account the architectural style of the cities and with the use of modern technology. The next step was the decision of the Cabinet of Ministers adopted on 29 January 2014, according to which the sphere of competence of the DSAR register included all aspects of assigning codes to components of transport infrastructure, defining the beginning and the end of streets, the centre line and the intersection of such elements.
"The address assignment process is carried out under the new rules and by now, some 1,235 streets and avenues of Baku have been assigned input addresses. In Sumqayit, similar work has been completed on 70 streets, with determination of their exact coordinates (the beginning and the end) and installation of signs bearing their approved names. Such activities have already started in Ganca too," SPIC Chairman Karam Hasanov said. At the first stage, the system will cover the Sabayil, Yasamal, Binaqadi, Xatai, Narimanov, and Nizami districts of Baku. Meanwhile, based on the decision of the Cabinet of Ministers of Azerbaijan, a number of government agencies have been instructed to centrally integrate into the DSAR, whereas the remaining organisations must do it individually. All districts of Baku are expected to be fully covered by the DSAR mechanism in 2015-2016.
What are the advantages promised by the DSAR? First of all, this project has considerable social importance. The formation of a centralised database will play an important role in ordering the address mechanism as a whole, which will simplify the process of address assignment and real estate management.
In particular, as many as 489 Ganca streets have been included in the address register in the process of its preparation, but the executive branch of this city has already found about 220 nameless streets. Similar issues are to be resolved by the executive bodies in Baku. In addition to information about real properties and the addresses of facilities, the register will contain organised data on the type and activities of the facility, its owner, current and previous addresses, etc. The DSAR is going to simplify the provision of information to private users and facilitate the electronic exchange with other electronic registers available in the country. Moreover, about 34 state agencies - and in a short time, municipalities connected to the e-government portal - will be able to quickly use the database of this system.
Progressive approach
Along with the formation of DSAR system, no less ambitious project is being implemented in Azerbaijan - the creation of a cadastral map of the country. The formation of the cadastral database and digital cadastral maps is carried out within the World Bank project on real estate registration in Azerbaijan. The compilation of the electronic cadastral register and digital maps for Sumqayit was completed in 2012. "The country is currently implementing the project called 'Real Property Inventory and Registration', and work on cadastral mapping of Ganca and Saki is expected to be completed within the next two and a half years. Furthermore, a unified address inventory of the entire territory of Baku is going to be compiled by the end of 2015, as the corresponding work has already been done in the Sabayil, Yasamal, Nasimi, Narimanov, and Xazar districts of the capital," SPIC Chairman Karam Hasanov said.
The database and the cadastral map of the capital will be in compliance with modern requirements, fully consistent with the urban management and contain relevant information. Among other things, the project provides for the creation of a cadastral database covering the area of about two million hectares on the territory of the country. Thus, work has been completed earlier this year on the creation of a simplified model of the electronic inventory for the territories of 53 regional centres and adjacent large villages with a total area of about 100 hectares.
At the same time, the leading trend in the SPIC's activities - the introduction of electronic services - has considerably simplified the procedure of privatisation and registration of immovable property of citizens. To this end, a centralised departmental information system (ASDIS) was created on the SPIC's initiative, which increased the transparency and efficiency of admission, review and responses to the complaints of citizens. Of about 40 services provided by the SPIC, 16 services have already been transformed into electronic format, and by the end of this year their number will reach 31.
In particular, the introduction of innovative technologies allowed the SPIC to register ownership rights to almost 170,000 properties in the past year. As of March this year, the procedures associated with the registration of real properties will be simplified and speeded up further. Thus, given the availability of an application from the person, who is the owner of the property, as well as the presence of other relevant persons designated by the owner, a real property description certificate and an occupancy certificate (the so-called "Form No. 1") can be obtained from notary offices online using electronic information systems. Involved in these processes will be notary offices, as well as SPIC representatives working in the ASAN Service, and in this case, the documents will be available in the shortest time possible. It should be noted that according to President Ilham Aliyev's decree of 11 February 2014, the issue of statements and technical passports certifying the primary and subsequent state registration of ownership rights to apartments and individual houses will be carried out in centres of the ASAN Service.
Reforms carried out in this area already allow the time of registration of ownership rights to real properties to be reduced many times over. By way of comparison, while in 2005-2009 a statement of re-registration of ownership rights to the property could be obtained within 20-30 days and in 2010-2012 within 14-18 days, in 2013, this procedure takes no more than 7 days. It will be possible to obtain other references relating to real estate within one working day. Indeed, progress in this field has allowed Azerbaijan to improve its position in the Doing-Business 2014 rating: the country ranks 13th in the world regarding the expedience of registration of rights to real estate. It can be assumed that the country will further improve its position in this regard by the time of next reporting.