Amerikanın "müstəsna"lığı haqda bir neçə kəlmə
ABŞ hökuməti yenə qayğılıdır. Dövlət Departamentini həmişə olduğu kimi, yenə də dünyada, o cümlədən Azərbaycanda insan haqları ilə bağlı vəziyyət narahat edir. Amerikalıların məsələ ilə bağlı mövqeyi Dövlət Departamentinin ötən həftə açıqlanmış növbəti illik məruzəsində yer alıb. Sənədin Azərbaycana aid bölməsində ölkəmizdə insan haqlarının təmini sahəsində ciddi problemlərin olmasından danışılır.
Bakı isə yumşaq desək, amerikalı həmkarlarının mövqeyini o qədər də bölüşmür. "ABŞ həmişə olduğu kimi, bu hesabatında da ölkəmizdə cərəyan edən proseslərə qərəzli münasibətini ortaya qoyub", - deyə Prezident Administrasiyası rəhbərinin müavini, qurumun Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin rəhbəri Novruz Məmmədov bildirib.
N. Məmmədov ABŞ-ın Azərbaycanla bağlı siyasətində eyni halın Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə yanaşmada da hiss olunduğunu bildirir. O, buna misal kimi Vaşinqtonun Xocalı soyqırımına qiymət vermək istəməməsini göstərib: "Dövlət Departamentinin rəsmisi xanım Psaki jurnalistlərin Xocalı soyqırımına dair sualına əhəmiyyət verməyib. ABŞ-ın Azərbaycandakı səfiri Riçard Morninqstar isə vasitəçi ölkənin Ermənistanı nədən işğalçı kimi tanımadığına dair sualı belə cavablandırıb: "Biz təhqirə yol verə bilmərik. Biz nə Ermənistanı, nə də Azərbaycanı işğalçı adlandıra bilərik. Çünki bu, vasitəçilik missiyamızı mümkünsüz  edər". Vaşinqtonun Qarabağ məsələsində mövqeyi belədir. Odur ki, Vaşinqtonun bu qeyri-obyektiv mövqeyinə vərdiş etmişik. Son hesabat da onlardan biridir".
N. Məmmədov bu gün 50-dən artıq ölkədə qeyri-sabitliyin hökm sürdüyünü, 10 ölkənin isə müharibə və xaos içərisində olduğunu xatırladıb: "Bu proseslər özbaşına baş vermir və onların hər birində kənar müdaxilə müşahidə olunur".
Xatırladaq ki, bir müddət əvvəl ABŞ hökuməti Azərbaycanda qeyri-hökumət təşkilatları (QHT) ilə bağlı qanuna edilmiş dəyişikliklə bağlı narazılığını bildirmişdi. Bu narazılığı ABŞ-ın ATƏT-dəki səfiri Daniel Ber qurumun Daimi Şurasının Vyanada keçirilən toplantısında ifadə etmişdi.
Vaşinqtonda hesab edirlər ki, qanun QHT-lərin maliyyələşdirilməsi məsələsini daha da məhdudlaşdıracaq. Xatırladaq ki, yeni qanun ötən ilin sonunda parlament tərəfindən qəbul edilib və prezident tərəfindən təsdiqlənib. Ber bildirib ki, sənədə edilmiş dəyişikliklər azad, müstəqil vətəndaş cəmiyyəti üçün məkanı daha da məhdudlaşdırıb, bu isə Azərbaycanın ATƏT qarşısında üzərinə götürdüyü öhdəliklərə ziddir.
Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Elman Abdullayev isə QHT haqda qanuna dəyişikliklərin Avropa İnsan Haqları Konvensiyası əsasında, Azərbaycan Konstitusiyasına uyğun, o cümlədən ölkənin ATƏT və Avropa Şurası qarşısındakı öhdəliklərini pozmadan hazırlandığını bildirib. Əlavə və dəyişikliklər QHT təmsilçiləri vasitəsilə geniş ictimaiyyətin müzakirəsinə çıxarılıb, Milli Məclisin, Ədliyyə Nazirliyinin və beynəlxalq təşkilatların müzakirəsinə verilib. E. Abdullayev əlavə və dəyişikliklərdə əsas məqsədin QHT-lərin fəaliyyətində, xüsusilə maliyyələşdirilməsində şəffaflığın artırılması, korrupsiya elementlərinin aradan qaldırılması, QHT-lərin vətəndaş cəmiyyətinin inkişafına xidmət edən qurum kimi, rolunun artırılması olduğunu söyləyib. XİN rəsmisinin sözlərinə görə, Azərbaycan tərəfi bu təşkilatların fəaliyyətində şəffaflığı artırıb, hüquqi bazanı möhkəmləndirib. ABŞ-ın məsələyə münasibətində isə qərəzli münasibət və siyasi təzyiq cəhdləri hiss olunmaqdadır.
Azərbaycanın bu iki məsələyə reaksiyası göstərir ki, Bakı ölkənin daxili işlərinə mütəmadi şəkildə davam edən müdaxilədən məmnun deyil. Bəs, ABŞ-ın özündə insan haqları sahəsindəki vəziyyətin ürəkaçan olmadığı halda, Vaşinqtonun bu cür davranışa hüquqi və mənəvi haqqı çatırmı?
Loqan "tıxac"ı"
Prezident Barak Obama günlərin birində ABŞ-ı müstəsna dövlət adlandırıb. Amma o, əlbəttə ki, diplomatik toxunulmazlığı olmayan adi amerikalılara başqa ölkələrin dövlət strukturları ilə təmasa girməyə icazə verilməməsini nəzərdə tutmayıb. Amerika prezidentinin "tıxac"ı var. O, "bu tıxac"la xarici vətəndaşla ünsiyyət zamanı "ədəbsizliyə" yol verən istənilən ABŞ vətəndaşının ağzını yuma bilər. Bu "tıxac" "Loqan qanunu"dur. Hələ 1799-cu ildə qəbul olunmuş bu qanun Amerika vətəndaşlarının digər dövlətlərin rəsmilərilə müstəqil şəkildə "xarici siyasi münasibətlərə" girməsini qadağan edir. Qanuna əsasən, bu əməl cinayət məsuliyyətini nəzərdə tutur və belə hala yol vermiş vətəndaş 10 ilədək azadlıqdan məhrum oluna bilər. Üstəlik, bir ABŞ vətəndaşının bu cəzanı alması üçün heç də onun düşmən dövlətə sirr verməsi, müharibə zamanı ona yardım etməsi lazım deyil: hər hansı məmurla icazəsiz ünsiyyət kifayətdir.
"Loqan qanunu" kifayət qədər önləyici amildir. Məsələn, 2013-cü ilin yayında məşhur amerikalı ictimai xadim, nikahların dəstəklənməsi üzrə NOM (National Organization for Marriage) qeyri-hökumət təşkilatının həmtəsisçisi Brayan Braun Rusiyaya səfər etmişdi. Səfər zamanı o, Rusiya Dövlət Dumasında rusiyalı deputatların uşaqların və ailələrin müdafiəsi təşəbbüsünə dəstək çıxışı da etmişdi. Braunun çıxışında ABŞ-ın ünvanına zərrə qədər də olsun, tənqid yox idi. Buna baxmayaraq, Amerika Braunun çıxışını satqınlıq kimi qiymətləndirdi. ABŞ prezidentinin sabiq siyasi müşaviri və məsləhətçisi Fred  Karqer isə Braunu "Loqan qanunu"nu pozmaqda ittiham etdi.
Daha bir maraqlı məqam. "Sərhədsiz reportyorlar" beynəlxalq təşkilatı 180 ölkədə söz azadlığı sahəsindəki vəziyyətlə bağlı  monitorinq aparıb və ABŞ bu siyahıda... yalnız 46-cı yeri tutub. Sən demə, Birləşmiş Ştatların vətəndaşları üçün fikirlərini açıq şəkildə söyləmələri Yamayka, Kosta-Rika, Namibiya, Qana, CAR, Salvador və s. ölkə vətəndaşları ilə müqayisədə daha çətin imiş. Hesabat müəllifləri bildirir ki, "demokratiyası ilə, qanunun aliliyilə öyünən dövlət, əslində, bu sahədə nümunə olmaqdan çox uzaqdır. Burada söz azadlığı tez-tez milli təhlükəsizliklə bağlı həddindən artıq geniş və sərt anlayışın qurbanına çevrilir".
"Sərhədsiz reportyorlar" təşkilatı bildirir ki, Obama administrasiyası informasiya sızdıran şəxslərə qarşı daha sərt tədbirlər görür - 5 il ərzində Ədliyyə Nazirliyi ABŞ-ın istənilən digər prezidentinin dövrü ilə müqayisədə daha çox cinayət iddiası qaldırıb.
"Dürüst olmaq lazımdır"
Əlbəttə ki, "Sərhədsiz reportyorlar"ın hesabatı hökm və Allahın qanunu deyil. Bu təşkilatı bir çox mütəxəssislər qeyri-şəffaflıqda, qərəzdə ittiham edir. Söhbət başqa məqamdan gedir: söz azadlığına əməl edən dövlətlərin sırasında, hətta ilk 30 ölkə arasına düşə bilməyən ABŞ hansı haqla digər ölkələrdəki vəziyyətdən narazılıq ifadə edir?
ABŞ-da jurnalistlərə basqı ilə bağlı  faktlar da az deyil. Bu sahədə kifayət qədər uzun siyahıdan və adlardan yalnız ən maraqlılarını   təqdim edirik: məhkəmə qərarına əsasən, "The New York Times" qəzetinin müxbiri Ceyms Rayzen MKİ-nin sabiq əməkdaşı Ceffri Sterlinqin əleyhinə ifadə verməlidir. Sterlinq qəzetə ABŞ-ın İranın nüvə proqramına qarşı olan məxfi əməliyyatı haqda informasiya ötürməkdə günahlandırılır.
Müstəqil  jurnalist Barret Braunun həbsini də xatırlatmamaq olmaz. O, həm də "kölgə MKİ"si adlandırılan Statfor analitik-kəşfiyyat təşkilatının məlumatlarını yayımlayıb.
Daha bir son dərəcə maraqlı məqam ABŞ xüsusi xidmət orqanlarının ölkənin iri şəhərlərində heç bir məhkəmə qərarı olmadan "Associated Press" (AP) agentliyi ofislərindəki söhbətləri dinləməsidir.
Xüsusi xidmət orqanlarının bu tipli təzyiqləri 11 sentyabr  terrorundan sonra artıb. Həmin hadisədən sonra ölkədə Vətənpərvərlik aktı (USA Patriotic Act) (2001), Terrorçulara nəzarət aktı (Terrorist Surveillance Act) (2006) və Amerikanın müdafiəsi aktı (Protect America Act) (2007) kimi qanunlar qəbul olunub.  Hökumət bu qanunların köməyilə öz vətəndaşlarının azadlığı ilə istədiyi  formada manipulyasiya etmək imkanı qazanıb.
Bu,  dünyaya demokratiya dərsi keçən ölkədə söz azadlığı və QHT-lərlə bağlı vəziyyəti göstərən yalnız bir neçə nümunədir.
"ABŞ Dövlət Departamentinin məruzəsində ölkənin özündə insan haqları ilə bağlı problemlərdən danışılmır", - dünyada insan haqlarına dair Çində hazırlanmış məruzədə belə bildirilir. Sənəddə o da qeyd olunur ki, ABŞ Milli Təhlükəsizlik Agentliyinin internetdən, PRISM telefon şəbəkələrindən məlumat yığması "insan haqlarının kobud şəkildə pozulmasıdır".
Çin indiyədək ABŞ-da insan haqları ilə bağlı vəziyyəti ən müxtəlif platformalarda müzakirəyə çıxarmağa cəhdlər etsə də, Dövlət Departamenti hər dəfə bunu "ölkənin daxili siyasətinə müdaxilə" kimi qiymətləndirib. ABŞ prezidentinin milli təhlükəsizlik üzrə məsləhətçisi Syuzan Rays isə açıq şəkildə deyir: "Söhbət milli təhlükəsizliklə bağlı məsələlərdən gedirsə, ABŞ insan haqlarını da, demokratiyanın baza prinsiplərini də poza bilər. Dürüst olmaq lazımdır"... Göründüyü kimi, şərhə ehtiyac yoxdur...

The US authorities are concerned again. The State Department, as always, is concerned about the human rights situation in the world, including in Azerbaijan. This position is reflected in another annual State Department report released last week. The section devoted to Azerbaijan says that there are serious problems in ensuring human rights.
Baku, to put it mildly, does not really share the position of American colleagues.
"In this report, the United States, as always, expressed its prejudice against processes taking place in our country," said the deputy head of the Azerbaijani presidential administration and head of the foreign relations department, Novruz Mammadov.
According to him, the bias of US policy towards Azerbaijan is observed in the Karabakh issue too. The deputy head wonders why the United States still does not want to assess the Xocali genocide. "The official spokesperson for the State Department, Madam Psaki, ignored journalists' question about the Xocali genocide. But US Ambassador to Azerbaijan Richard Morningstar, for some reason, said when asked why the mediator states do not recognize Armenia as an aggressor: "We cannot engage in insults. We cannot call Armenia or Azerbaijan an aggressor, as it will make the mediators' mission almost impossible."
"This is Washington's position on the Karabakh issue. So we do not have to get used to this biased position of Washington. And the current report is from the same series, too," Mammadov said.
He stressed that today the situation is unstable in more than 50 countries and 10 countries are gripped by war and chaos. "These processes are happening for a reason, and there is external interference in all of them," the representative of the presidential administration concluded.
Recall that a short while ago the US authorities expressed concern about the new amendments to the law of the Azerbaijan Republic on non-governmental organizations (NGOs), which the US Ambassador to OSCE Daniel Baer expressed at a meeting of the Permanent Council in Vienna.
The law, which Washington believes will further limit funding for NGOs, was passed by parliament and approved by the president late last year. Baer said that the amendments further restricted space for a free and independent civil society and run counter to the obligations of Azerbaijan to the OSCE.
The head of the press service of the Azerbaijani Foreign Ministry, Elman Abdullayev, said that the amendments to the law on NGOs were prepared based on the European Convention on Human Rights, in accordance with the Constitution of Azerbaijan, as well as the country's commitments within the framework of the OSCE and the Council of Europe. The additions and changes were put up for public debate by representatives of NGOs, the Milli Maclis of the Azerbaijan Republic, the Ministry of Justice and international organizations. Abdullayev noted that the main purpose of these additions and changes is to increase transparency in the activities of NGOs, especially in their financing, eliminate elements of corruption and strengthen the role of NGOs as structures serving the development of civil society. The Azerbaijani side, according to the Foreign Ministry spokesperson, strengthened the legal framework and increased transparency in the activities of organizations whereas in the US statement one can see bias and attempts to exert political pressure.
Azerbaijan's official reaction to these two questions shows that Baku is not happy with periodic interference in the internal affairs of the country. But does the US have the legal and moral right to do so when the human rights situation is not rosy in the States themselves.
Logan's "gag"
President Barack Obama once called the United States an exceptional state. He certainly did not mean that rank-and-file Americans who have no diplomatic immunity are not allowed to deal with the authorities of other countries.
The US president has a "gag", by which he can silence any citizen who afforded an "incorrect" statement while interacting with foreign nationals. This "gag" is the Logan Act. Passed in 1799, the law prohibits US citizens to engage in independent "foreign policy" relations with officials of other states, describing these actions as criminal acts, for which one can get up to ten years in prison. And to get such a term you do not necessarily have to give the enemy a state secret or help him in time of war - it is enough to establish unauthorized contact with any foreign official.
The Logan Act is quite a strong deterrent. In the summer of 2013, Russia was visited by the famous American social activist and co-founder of the National Organization for Marriage, Brian Brown. In addition, he addressed the State Duma supporting the initiative of Russian deputies to protect children and families. No criticism of the United States at all was heard from the mouth of Brown. Despite this, after returning to his homeland, Brown's speech in Russia was described as a betrayal. A political consultant and former adviser to the US president, Fred Karger, accused Brown of violating the Logan Act.
Here is another interesting point. The international organization Reporters without Borders conducted monitoring of the situation of freedom of expression in 180 countries, and the United States ended up in ... 46th place on the list. United States citizens find it more and more difficult to express their thoughts openly than citizens of Jamaica, Costa Rica, Namibia, Ghana, South Africa, El Salvador, etc.
According to the authors of the report: "Countries proud of their democracy and the rule of law are, in fact, far from being an example to follow. Freedom of speech is too often sacrificed for a broad and rigid understanding of national security."
According to Reporters without Borders, the Obama administration is taking more and more stringent measures against sources of information leakage - in five years, the Department of Justice initiated more lawsuits than under any other president in America.
"We have to be honest"
Of course, the report by the Reporters without Borders is not a commandment or the law of God. Many experts often suspect this organization of opacity and bias. But the question is different: Why is the United States, which is not even in the top thirty countries complying with freedom of speech, concerned about the situation in other countries?
And what about the persecution of journalists in the US? From a very long list of names and cases, we will highlight only some of the most notable ones: according to a court ruling, The New York Times reporter James Risen is forced to testify against former CIA agent Jeffrey Sterling. The latter provided the newspaper with information about a secret US operation against Iran's nuclear programme.
Also we cannot but mention the arrest of independent journalist Barrett Brown. He published information on the private intelligence and research company Statfor, which is referred to as the "shadow CIA".
Another noteworthy fact is the scandal that broke out after it became known that US secret services had wiretapped Associated Press news agency offices in major cities of the country without court approval.
Pressure from the security services increased after the 11 September attacks. Laws such as the USA Patriotic Act (2001), the Terrorist Surveillance Act (2006) and Protect America Act (2007) were adopted without delay. With the above-mentioned laws, the US government was able to manipulate the freedom of its citizens as it pleases.
These are just a few examples of the situation of freedom of expression and NGOs in a country that teaches the world democracy.
"In the report, the US State Department avoided mention of its own problems in the field of human rights," says a report on human rights in the world prepared in China. In particular, it notes that the secret programme of the US National Security Agency to collect data on the Internet and PRISM telephone networks "seriously violates human rights".
China has repeatedly tried to start debates on human rights in the United States on various platforms, and each time the State Department said that it was "an intrusion into the internal policy of the country". At the same time, the US president's national security adviser Susan Rice said openly and eloquently: "The United States can violate human rights and the basic obligations of democracy when it comes to national security. We must be honest ..." Comments, as we see, are irrelevant...