Bu yaxınlara qədər azərbaycanlılar üçün naməlum və hətta indinin özündə də tam aydın olmayan «kollektor xidmətləri» anlayışı çox tezliklə bizim həyatımıza daxil olacaq. Məlumat üçün deyək ki, «kollektorluq» termini (ingiliscə «collect» - yığmaq deməkdir) hüquqi və fiziki şəxslərin borclarını çox vaxt eyni tipli olan borclarının konveyer üsulu ilə alınmasıdır.
Məsələ bundadır ki, son zamanlarda Azərbaycanda müşahidə edilən kreditləşmə həcminin artımı istər-istəməz borcların qaytarılmamasının artımına səbəb olur. Kollektor agentlikləri isə elə də az olmayan vaxtı keçmiş borcların azaldılmasında önəmli rol oynaya bilər. Belə ki, 2012-ci ilin sonlarına vaxtı keçmiş borcların həcmi 748,8 mln. manat (bankların ümumi kredit çantasının
5,9%-i qədər) olub, halbuki ilin əvvəlinə bu göstərici 633,8 mln. manat təşkil eləmişdi.
Borcu qaytar, yoxsa!..
Müxtəlif səbəblərə görə borcu vaxtında qaytarmaq istəməyən borclular həmişə olub. Vaxt var idi ki (elə indi də var), «borcun alınması» ilə qanunla elə də arası olmayan xüsusi tutulmuş adamlar məşğul olurdu, sonra bu proses daha sivil forma qazandı və hüquq-mühafizə orqanlarının, məhkəmə icraçılarının və s.-in nəzarətinə keçdi.
Müxtəlif formalı kiçik kreditləşdirmənin inkişafı və bununla məşğul olan qurumların çeşid müxtəlifliyi genişləndikcə (banklar, bankolmayan kredit təşkilatları, kredit ittifaqları və sadəcə öz malını satan, ödənişin vaxtını uzadan ticarət qurumları məsələyə qarışdıqca) problem dərinləşməyə başladı. Borclu ilə kreditor arasında vasitəçi kimi çıxış edən və müəyyən mükafat qarşılığında borcun qaytarılmasına yardım edən kollektor təşkilatına ehtiyac artdı.
Praktika göstərir ki, kollektorların fəaliyyəti güc və təhdid tətbiq etməklə borcun kobud şəkildə alınması deyil. Hər şey yetərincə sivil qaydada, amma tamamilə ciddi və inamlı həyata keçir. İlk başdan kollektor agentliyinin mütəxəssisləri borclu barədə, onun əmlak və maliyyə durumu barədə əlçatar məlumatları toplayırlar, onun kreditora təqdim etdiyi göstəriciləri yoxlayırlar.
Sonra kağız və elektron daşıyıcılar (e-mail, SMS-ismarış, poçt) vasitəsilə yığılmış borcu yaxın zamanlarda ödəmək tələbi ilə xəbərdarlıq hücumuna başlayırlar. Borclu ilə əlaqəyə girib söhbət aparırlar. Lazım olanda başqa təsir vasitələrindən istifadə edirlər. Borcu ödəməyənlə birbaşa söhbətdənsə, rəisi, həmkarları, dostları, qohumları, qayınanası ilə söhbət nəhayət böyük effekt verə bilər.
Əgər görülmüş tədbirlər lazımi təsir göstərmirsə, kollektor agentlikləri öz işlərində növbəti mərhələyə - borcun məhkəmə yolu ilə alınmasına keçirlər. Agentliklərin əməkdaşları sırasında peşəkar hüquqşünaslar var ki, onlar iddia ərizələrini və başqa sənədləri hazırlayırlar, həmçinin məhkəmədə müştəri kreditoru təmsil edirlər. Bütün məhkəmə prosesinə və borcun məcburi yolla alınması üzrə qərarın yerinə yetirilməsinə kollektor agentliyinin əməkdaşları tərəfindən nəzarət edilir.
Kollektorların alacağı pul mükafatı geri qaytarılan məbləğdən asılı olduğundan, onların borcların qaytarılması üzrə öhdələrinə götürdükləri işi başa çatdırmaq niyyətlərinə heç bir şübhə ola bilməz.
Requlyator yalnız «lehinə»dir
Kollektor agentlikləri Azərbaycan bazarında nisbətən yaxın zamanlarda - inişildən peyda olublar, amma faktiki işə isə keçən ildən başlayıblar. Müqayisə üçün deyək ki, onlar Rusiya bazarında müstəqil olaraq 2004-cü ildən fəaliyyət göstərirlər və hazırda onların sayı 1 agentliyə yaxındır (ABŞ-da 7 min agentlik var). Azərbaycanda isə hələ ki, bir neçə belə qurum var və özü də kollektorlar bankların yanında fəaliyyət göstərirlər. Çox vaxt belə agentliklərin özü də kreditor rolunda çıxış edirlər, borcu ilkin kreditordan ucuz qiymətə satın alırlar.
İstənilən halda, onların səmərəliliyi göz qabağındadır. Əks halda, Azərbaycan Mərkəzi Bankı (AMB) kollektor təşkilatlarının yaradılmasını dəstəkləməzdi və ölkədə bu institutu inkişaf etdirməyi vacib saymazdı. AMB-nin baş direktoru Rəşad Orucov sanır ki, bu, maliyyə infrastrukturunun çox vacib institutudur və inkişaf etməsi çox yaxşı olardı. «Hazırda bir neçə belə qurum var və yerli bazarda belə agentliklərin yaradılmasına meyil hiss edilir. Onların duruma necə təsir göstərəcəyinə indidən qiymət vermək hələ tezdir, ancaq bütünlükdə bu, banklara keyfiyyətsiz aktivlər məsələsini daha yaxşı həll etməyə böyük kömək ola bilər", - deyə R.Orucov hesab edir.
Bu gün Azərbaycanda kollektor təşkilatlarının işi ümumi qanunvericiliklə tənzimlənir. AMB xüsusi qanunun yaradılmasına ehtiyac görmür. AMB-də düşünürlər ki, kollektor şirkətləri ölkə üçün yeni məsələdir və hələ ki, sayları azdır, həm də nəzərəçarpacaq dövriyyələri yoxdur. Əgər onların inkişafı davam edərsə, o zaman AMB bu sektorun tənzimlənməsi üçün ən yaxşı beynəlxalq təcrübəni tətbiq edər. Beynəlxalq təcrübəyə görə, agentliklərin fəaliyyəti bankların kredit borclarının yığılması prosesinə uyğun ümumi tələblərlə tənzimlənir.
Əlverişli biznes
Köhnə borcların qaytarılmasına əlavə xərc çəkmək (işçi saxlamaq, ayrıca məkan icarə götürmək) və vaxt sərf etmək əvəzinə, bu işi kollektorlara həvalə etmək və qaytarılan pulun bir hissəsi ilə bunun haqqını ödəmək, həmin vaxt ərzində isə öz biznesini genişləndirmək daha yaxşı olardı. Bunu Azərbaycanın kollektor agentliklərindən birinin direktoru Samir Mustafayev bildirir.
O, qeyd edib ki, agentliyin müştəriləri arasında həm iri banklar və mağazalar, həm məişət texnikası mağazaları, həm də fiziki şəxslər var. Kredit borclarının diapazonu 400 manatdan (telefon alınmasına verilən kreditdən) 0,5 mln. manata qədər dəyişir.
Banklar problemli kreditlər üzrə işləri bir neçə yüz işi əhatə edən portfel formasında verirlər. «Pullar qayıtdıqca biz onları banka keçiririk, onlar da öz növbəsində bizə yeni işlər verirlər», - deyə S.Mustafayev bildirir.
Bir portfeldə çox sayda mövqelər ola bilər, buna görə də faiz dərəcələri, uyğun olaraq, müxtəlif olur. Adətən, kollektor agentliyinə ödənişlər borcun məbləğindən və işin mürəkkəbliyindən asılı olaraq 25%-dən 50%-ə kimi təşkil edir. Bir ilə qədər girovla verilmiş kreditlər üzrə ödəniş 20-25% arasında təşkil edir.
Kollektorun borcun qaytarılması ilə məşğul olması üçün əsas şərt borcun müqavilə əsasında və ya notarius tərəfindən etibar edilməsidir, əks halda fəaliyyət qanunsuz sayılır. Halbuki müraciətlər məhz bu tərəfdən olur.
Borclunun ölkəni tərk etməməsi üçün onun yerini müəyyən edən kimi məhkəmə qərarının əsasında onun ölkə ərazisindən çıxmasının bütün mümkün marşrutları dayandırılır. Uyğun olaraq, bu prosesə sərhədçilər və gömrük xidməti də cəlb edilir.
Ən maraqlı odur ki, banklara borc ödəyən adamların əksəriyyəti borcu birbaşa götürənlər deyil, onların zaminləridir. Məsələn, pis kredit tarixçəsi olan birisi qohumunun, dostunun və ya tanışının adına kredit götürür, sonra da aylıq ödənişləri keçirməyi dayandırır və ya ümumiyyətlə, heç nə ödəmir, təbii ki, borc zaminin çiyninə düşür. Belə hadisələr ən çox avtomobil kreditləşdirilməsi zamanı baş verir. Yəni maşın kimin adına götürülüb, o da bankın borclusuna çevrilir.
Əgər kollektorlar artıq borcu qaytarmaq imkanında deyillərsə, hüquqşünaslar işə başlayırlar və məhkəmə araşdırmasından sonra yenidən işə kollektorlar qatılır, onlar məhkəmə icraçıları ilə birlikdə borcun qaytarılması prosedurunu başa çatdırırlar.
Bir sözlə, Azərbaycanın maliyyə sektorunun indiki gerçəklikləri fonunda kollektor agentliklərinin vacibliyi göz qabağındadır. Onların fəaliyyətinin önəmi ondadır ki, debitor borclarının səviyyəsinin azaldılması banklara öz borc götürənləri üçün daha əlverişli kredit şərtləri təklif etməyə imkan verir və bununla biznesi inkişaf etdirmək, yeni müştərilər cəlb eləmək imkanı qazanır. Məhz buna görə, vaxtı keçmiş kreditlərlə mübarizə məsələsi banklar üçün getdikcə daha prioritetli olur.

Кто будет цивильно "выбивать" просроченные кредиты у должников?
Понятие "коллекторские услуги", до недавнего времени для многих из азербайджанцев  неизвестное и даже сейчас не всем понятное, очень скоро войдет в нашу жизнь.
Для информации: термин "коллекторство" (от англ. collect - собирать) означает конвейерное взыскание зачастую однотипных и бесспорных долгов с юридических и физических лиц.
Дело в том, что рост объема кредитования, наблюдаемый в последнее время в Азербайджане, неминуемо приводит и к росту невозврата долгов, а коллекторские агентства могут сыграть значимую роль в снижении количества просроченных кредитов, которых накопилось не так уж и мало. Так, объем просроченных займов на конец 2012 года составил 748,8 млн. манатов (5,9% от общего кредитного портфеля банков) против 633,8 млн. манатов на начало года.
Верни долг или!..
Должников, не желающих по разным причинам вовремя или в принципе возвращать "должок", хватало всегда. В былые времена (да и сейчас порой) с задачей "выбивания долга" занимались специально нанятые люди, не особо дружившие с законом, но затем этот процесс принял более цивильную форму и перешел в руки правоохранительных органов, судебных исполнителей и т.д.
С развитием же различных форм малого кредитования и расширением видов организаций, которые этим занимаются (банки, небанковские кредитные организации, кредитные союзы, да и просто коммерческие организации, продающие свои товары и оказывающие услуги с отсрочкой платежа), проблема стала обостряться. И коллекторские организации, по сути выступающие посредниками между должником и кредитором и берущие на себя обязанность содействовать возврату долга за определенное вознаграждение, стали очень востребованы.
Как показывает практика, деятельность коллекторов - это не грубое выбивание долгов с применением силы и угроз. Происходит все достаточно цивилизованно, но весьма серьезно и убедительно. Для начала специалисты коллекторских агентств собирают доступную информацию о должнике, его имущественном и финансовом состоянии, проверяют данные, предоставленные кредитором.
Затем проводят уведомительную атаку посредством бумажных и электронных носителей (e-mail, SMS-сообщения, почта) с требованиями в ближайшее время погасить накопившуюся сумму долга. Налаживают контакт с должником, проводят беседу. При необходимости используют и другие рычаги воздействия. Один разговор с начальником, коллегами, друзьями, родственниками, с тещей, наконец, может возыметь больший эффект, чем несколько переговоров с неплательщиком непосредственно.
Если проведенные мероприятия не производят должного воздействия, коллекторские агентства переходят к следующей ступени своей работы - судебному взысканию. В число сотрудников агентства входят профессиональные юристы, которые готовят исковые заявления и другие документы, а также представляют клиента-кредитора в суде. Весь судебный процесс и исполнение приговора по принудительному взысканию долга контролируются сотрудниками коллекторских агентств.
Так как денежное вознаграждение коллекторов зависит от возвращаемой суммы, их намерение довести возложенное на них дело по возврату задолженностей не подлежит сомнению.
Регулятор только "за"
Коллекторские агентства стали появляться на рынке Азербайджана сравнительно недавно - с позапрошлого года, но фактически приступили к работе с прошлого года. Для сравнения скажем, что в России они начали действовать самостоятельно с 2004 года, и сегодня там уже насчитывается порядка 1 тыс. агентств (в США - 7 тыс.),  в Азербайджане же их пока единицы, причем коллекторы действуют и при банках. Зачастую такие агентства сами выступают в роли кредиторов, выкупив долг у первоначального кредитора по сниженной стоимости задолженности.
Так или иначе, эффективность их работы налицо, иначе бы Центральный банк Азербайджана не поддерживал создание коллекторских агентств и не считал бы  необходимым развивать этот институт в стране. Генеральный директор ЦБА Рашад Оруджев, к примеру, считает, что это очень важный институт финансовой инфраструктуры и будет хорошо, если он будет развиваться. "Сейчас есть несколько таких организаций, и на местном рынке наблюдается тренд создания таких агентств. Пока слишком рано оценивать, как они влияют на ситуацию, но в целом это существенно поможет банкам лучше решать вопрос некачественных активов", - считает Р.Оруджев.
Работа коллекторских организаций сегодня в Азербайджане регулируется общим законодательством, и пока Центробанк не видит необходимости в создании специального закона. В ЦБА считают, что коллекторские компании являются новым явлением для страны и пока малочисленны и не имеют ощутимого оборота. Если их развитие будет продолжаться, то для регулирования этого сектора Центробанк готов применить лучший международный опыт, согласно которому деятельность агентств регламентируется общими требованиями к процессу сбора кредитных задолженностей банками.
Выгодный бизнес
Чем расходовать дополнительные деньги (содержание штата, аренда отдельного помещения) и время на возвращение старых долгов, выгоднее поручать это дело коллекторам и расплачиваться с ними за счет собранных средств, а за это время можно наращивать свой бизнес. Так считает директор одного из коллекторских агентств Азербайджана Самир Мустафаев.
Он отметил, что среди клиентов агентства есть как крупные банки и магазины бытовой техники, так и физические лица. Диапазон кредитных долгов варьируется от 400 манатов (кредит на покупку телефона) до 0,5 млн. манатов.
Банки передают дела по проблемным кредитам в форме портфеля, состоящего из нескольких сотен дел. "По мере возвращения денег мы перечисляем их в банки, которые в свою очередь передают нам новые дела", - сказал С.Мустафаев.
В одном портфеле может быть очень много позиций, поэтому процентные ставки, соответственно, разнятся. Обычно выплата долговому агентству составляет от 20 до 50% от объема задолженности в зависимости от сложности дела. Плата по кредитам до одного года с залогом составляет в пределах 20-25%.
Самым главным условием для того, чтобы коллектор взялся за возврат долга, является факт заверения задолженности на договорной основе или же со стороны нотариуса, иначе это считается незаконной деятельностью. Хотя обращений бывает больше именно по этой части.
Чтобы должник не покинул страну, сразу же при определении его местонахождения на основе судебного решения перекрываются все возможные маршруты его выхода за границу. Соответственно в этом процессе бывают задействованы пограничная, таможенная службы.
Самое интересное то, что большинство людей, оплачивающих долг банкам, не те, которые непосредственно взяли кредит, а их гаранты. Например, при отсутствии хорошей кредитной истории кто-то берет кредит на имя родственника, друга или знакомого, затем перестает платить ежемесячные взносы или вообще ничего не платит, и, естественно, долг перекладывается на плечи гаранта. Такие случаи больше происходят при автокредитовании. Таким образом, тот, на чье имя была взята машина, становится должником банка.
В случае, если уже и коллекторы не в состоянии вернуть долг, юристы начинают делопроизводство, а после судебного разбирательства вновь подключаются коллекторы, которые с судебными исполнителями на месте завершают процедуру возврата долга.
Словом, необходимость коллекторских агентств на фоне нынешних реалий финансового сектора Азербайджана налицо. А важность их деятельности в том, что снижение уровня дебиторской задолженности позволяет банкам предлагать своим заемщикам более выгодные условия кредитования и тем самым помогает развивать бизнес и привлекать новых клиентов. Именно поэтому задача по борьбе с просроченными кредитами становится все более приоритетной для банков.