Bu yaxınlara qədər azərbaycanlılar üçün naməlum və hətta indinin özündə də tam aydın olmayan «kollektor xidmətləri» anlayışı çox tezliklə bizim həyatımıza daxil olacaq. Məlumat üçün deyək ki, «kollektorluq» termini (ingiliscə «collect» - yığmaq deməkdir) hüquqi və fiziki şəxslərin borclarını çox vaxt eyni tipli olan borclarının konveyer üsulu ilə alınmasıdır.
Məsələ bundadır ki, son zamanlarda Azərbaycanda müşahidə edilən kreditləşmə həcminin artımı istər-istəməz borcların qaytarılmamasının artımına səbəb olur. Kollektor agentlikləri isə elə də az olmayan vaxtı keçmiş borcların azaldılmasında önəmli rol oynaya bilər. Belə ki, 2012-ci ilin sonlarına vaxtı keçmiş borcların həcmi 748,8 mln. manat (bankların ümumi kredit çantasının
5,9%-i qədər) olub, halbuki ilin əvvəlinə bu göstərici 633,8 mln. manat təşkil eləmişdi.
Borcu qaytar, yoxsa!..
Müxtəlif səbəblərə görə borcu vaxtında qaytarmaq istəməyən borclular həmişə olub. Vaxt var idi ki (elə indi də var), «borcun alınması» ilə qanunla elə də arası olmayan xüsusi tutulmuş adamlar məşğul olurdu, sonra bu proses daha sivil forma qazandı və hüquq-mühafizə orqanlarının, məhkəmə icraçılarının və s.-in nəzarətinə keçdi.
Müxtəlif formalı kiçik kreditləşdirmənin inkişafı və bununla məşğul olan qurumların çeşid müxtəlifliyi genişləndikcə (banklar, bankolmayan kredit təşkilatları, kredit ittifaqları və sadəcə öz malını satan, ödənişin vaxtını uzadan ticarət qurumları məsələyə qarışdıqca) problem dərinləşməyə başladı. Borclu ilə kreditor arasında vasitəçi kimi çıxış edən və müəyyən mükafat qarşılığında borcun qaytarılmasına yardım edən kollektor təşkilatına ehtiyac artdı.
Praktika göstərir ki, kollektorların fəaliyyəti güc və təhdid tətbiq etməklə borcun kobud şəkildə alınması deyil. Hər şey yetərincə sivil qaydada, amma tamamilə ciddi və inamlı həyata keçir. İlk başdan kollektor agentliyinin mütəxəssisləri borclu barədə, onun əmlak və maliyyə durumu barədə əlçatar məlumatları toplayırlar, onun kreditora təqdim etdiyi göstəriciləri yoxlayırlar.
Sonra kağız və elektron daşıyıcılar (e-mail, SMS-ismarış, poçt) vasitəsilə yığılmış borcu yaxın zamanlarda ödəmək tələbi ilə xəbərdarlıq hücumuna başlayırlar. Borclu ilə əlaqəyə girib söhbət aparırlar. Lazım olanda başqa təsir vasitələrindən istifadə edirlər. Borcu ödəməyənlə birbaşa söhbətdənsə, rəisi, həmkarları, dostları, qohumları, qayınanası ilə söhbət nəhayət böyük effekt verə bilər.
Əgər görülmüş tədbirlər lazımi təsir göstərmirsə, kollektor agentlikləri öz işlərində növbəti mərhələyə - borcun məhkəmə yolu ilə alınmasına keçirlər. Agentliklərin əməkdaşları sırasında peşəkar hüquqşünaslar var ki, onlar iddia ərizələrini və başqa sənədləri hazırlayırlar, həmçinin məhkəmədə müştəri kreditoru təmsil edirlər. Bütün məhkəmə prosesinə və borcun məcburi yolla alınması üzrə qərarın yerinə yetirilməsinə kollektor agentliyinin əməkdaşları tərəfindən nəzarət edilir.
Kollektorların alacağı pul mükafatı geri qaytarılan məbləğdən asılı olduğundan, onların borcların qaytarılması üzrə öhdələrinə götürdükləri işi başa çatdırmaq niyyətlərinə heç bir şübhə ola bilməz.
Requlyator yalnız «lehinə»dir
Kollektor agentlikləri Azərbaycan bazarında nisbətən yaxın zamanlarda - inişildən peyda olublar, amma faktiki işə isə keçən ildən başlayıblar. Müqayisə üçün deyək ki, onlar Rusiya bazarında müstəqil olaraq 2004-cü ildən fəaliyyət göstərirlər və hazırda onların sayı 1 agentliyə yaxındır (ABŞ-da 7 min agentlik var). Azərbaycanda isə hələ ki, bir neçə belə qurum var və özü də kollektorlar bankların yanında fəaliyyət göstərirlər. Çox vaxt belə agentliklərin özü də kreditor rolunda çıxış edirlər, borcu ilkin kreditordan ucuz qiymətə satın alırlar.
İstənilən halda, onların səmərəliliyi göz qabağındadır. Əks halda, Azərbaycan Mərkəzi Bankı (AMB) kollektor təşkilatlarının yaradılmasını dəstəkləməzdi və ölkədə bu institutu inkişaf etdirməyi vacib saymazdı. AMB-nin baş direktoru Rəşad Orucov sanır ki, bu, maliyyə infrastrukturunun çox vacib institutudur və inkişaf etməsi çox yaxşı olardı. «Hazırda bir neçə belə qurum var və yerli bazarda belə agentliklərin yaradılmasına meyil hiss edilir. Onların duruma necə təsir göstərəcəyinə indidən qiymət vermək hələ tezdir, ancaq bütünlükdə bu, banklara keyfiyyətsiz aktivlər məsələsini daha yaxşı həll etməyə böyük kömək ola bilər", - deyə R.Orucov hesab edir.
Bu gün Azərbaycanda kollektor təşkilatlarının işi ümumi qanunvericiliklə tənzimlənir. AMB xüsusi qanunun yaradılmasına ehtiyac görmür. AMB-də düşünürlər ki, kollektor şirkətləri ölkə üçün yeni məsələdir və hələ ki, sayları azdır, həm də nəzərəçarpacaq dövriyyələri yoxdur. Əgər onların inkişafı davam edərsə, o zaman AMB bu sektorun tənzimlənməsi üçün ən yaxşı beynəlxalq təcrübəni tətbiq edər. Beynəlxalq təcrübəyə görə, agentliklərin fəaliyyəti bankların kredit borclarının yığılması prosesinə uyğun ümumi tələblərlə tənzimlənir.
Əlverişli biznes
Köhnə borcların qaytarılmasına əlavə xərc çəkmək (işçi saxlamaq, ayrıca məkan icarə götürmək) və vaxt sərf etmək əvəzinə, bu işi kollektorlara həvalə etmək və qaytarılan pulun bir hissəsi ilə bunun haqqını ödəmək, həmin vaxt ərzində isə öz biznesini genişləndirmək daha yaxşı olardı. Bunu Azərbaycanın kollektor agentliklərindən birinin direktoru Samir Mustafayev bildirir.
O, qeyd edib ki, agentliyin müştəriləri arasında həm iri banklar və mağazalar, həm məişət texnikası mağazaları, həm də fiziki şəxslər var. Kredit borclarının diapazonu 400 manatdan (telefon alınmasına verilən kreditdən) 0,5 mln. manata qədər dəyişir.
Banklar problemli kreditlər üzrə işləri bir neçə yüz işi əhatə edən portfel formasında verirlər. «Pullar qayıtdıqca biz onları banka keçiririk, onlar da öz növbəsində bizə yeni işlər verirlər», - deyə S.Mustafayev bildirir.
Bir portfeldə çox sayda mövqelər ola bilər, buna görə də faiz dərəcələri, uyğun olaraq, müxtəlif olur. Adətən, kollektor agentliyinə ödənişlər borcun məbləğindən və işin mürəkkəbliyindən asılı olaraq 25%-dən 50%-ə kimi təşkil edir. Bir ilə qədər girovla verilmiş kreditlər üzrə ödəniş 20-25% arasında təşkil edir.
Kollektorun borcun qaytarılması ilə məşğul olması üçün əsas şərt borcun müqavilə əsasında və ya notarius tərəfindən etibar edilməsidir, əks halda fəaliyyət qanunsuz sayılır. Halbuki müraciətlər məhz bu tərəfdən olur.
Borclunun ölkəni tərk etməməsi üçün onun yerini müəyyən edən kimi məhkəmə qərarının əsasında onun ölkə ərazisindən çıxmasının bütün mümkün marşrutları dayandırılır. Uyğun olaraq, bu prosesə sərhədçilər və gömrük xidməti də cəlb edilir.
Ən maraqlı odur ki, banklara borc ödəyən adamların əksəriyyəti borcu birbaşa götürənlər deyil, onların zaminləridir. Məsələn, pis kredit tarixçəsi olan birisi qohumunun, dostunun və ya tanışının adına kredit götürür, sonra da aylıq ödənişləri keçirməyi dayandırır və ya ümumiyyətlə, heç nə ödəmir, təbii ki, borc zaminin çiyninə düşür. Belə hadisələr ən çox avtomobil kreditləşdirilməsi zamanı baş verir. Yəni maşın kimin adına götürülüb, o da bankın borclusuna çevrilir.
Əgər kollektorlar artıq borcu qaytarmaq imkanında deyillərsə, hüquqşünaslar işə başlayırlar və məhkəmə araşdırmasından sonra yenidən işə kollektorlar qatılır, onlar məhkəmə icraçıları ilə birlikdə borcun qaytarılması prosedurunu başa çatdırırlar.
Bir sözlə, Azərbaycanın maliyyə sektorunun indiki gerçəklikləri fonunda kollektor agentliklərinin vacibliyi göz qabağındadır. Onların fəaliyyətinin önəmi ondadır ki, debitor borclarının səviyyəsinin azaldılması banklara öz borc götürənləri üçün daha əlverişli kredit şərtləri təklif etməyə imkan verir və bununla biznesi inkişaf etdirmək, yeni müştərilər cəlb eləmək imkanı qazanır. Məhz buna görə, vaxtı keçmiş kreditlərlə mübarizə məsələsi banklar üçün getdikcə daha prioritetli olur.

Who will be hired to "wheedle" debts of the artists in a civilized way
The concept of "collection services", which until recently were unknown to many Azerbaijanis and even now are not understood by everyone, has very quickly become part of our daily lives. The term "collecting" means travelling around and collecting debts from juridical persons and private individuals. The thing is that the increase in the amount of lending in Azerbaijan recently has inevitably led to an increase in debt defaults, and collecting agencies can play an important role in reducing the considerable amount of arrears that have accumulated.  For example, the amount of arrears by the end of 2012 was AZN 748.8m (5.9% of the total loan portfolio of the banks) compared with AZN 633.8m at the beginning of the year.
Pay back the loan or...!
There have always been plenty of debtors who, for various reasons, do not wish to pay back their "dues", or will not do so in principle. In the old days (and occasionally now) there were people, not especially law-abiding, who were hired to "wheedle debts", but then the process became more civilized and was transferred to the law-enforcement bodies, official receivers, and so on.
As various forms of small loans developed and the types of organization dealing with this broadened (banks, non-bank credit organizations, credit unions, and also ordinary commercial organizations selling their products and offering payment deferment services), so the problem became more acute. And collecting organizations, which were essentially operating as mediators between the debtor and the creditor and promising to assist in the reimbursement of the debt for a certain renumeration, became very popular.
Experience has shown that the work of the collectors is not a matter of crudely coaxing money out of people by using force and threats. Everything is carried out in quite a civilized manner, but very seriously and persuasively.  First, the experts of collecting agencies collate the accessible information about the debtor, his property and financial situation and then check his details as presented by the creditor. Then, a barrage of correspondence is unleashed using e-mail, SMS-messages and surface mail, with demands that the accumulated amount of debt be cleared as soon as possible. Contact is made with the debtor and a dialogue is conducted. Other bargaining chips are also employed if necessary. One conversation with a boss, colleagues, friends, relatives or a mother-in-law may eventually be more effective than a number of direct conversations with the person in debt.
If all these measures do not produce the desired effect the collecting agencies switch to the next stage of their work, which is to take legal action. The agencies are helped by professional lawyers who prepare the notices of claim and other documents and also represent the loan provider in court. The legal process and the passing of sentence on enforced recovery of debt are monitored by staff of the collecting agencies.
Because the monetary remuneration of the collectors depends on the sum of money to be recovered, their intention to carry out the case entrusted to them is not a matter of doubt.
The regulator is only "for"
Collecting agencies started to emerge on the Azerbaijani market comparatively recently - since the year before last - but they virtually started work last year. By way of comparison, they began operating independently in Russia from 2004, and now there are about 1,000 agencies (in the USA there are 7,000), whereas in Azerbaijan they are so far only in single figures, and the collectors operate within the banks. Often such agencies operate in the role of creditors, buying up the debt from the original creditor at a reduced value of debt.
Whatever the case, the effectiveness of their work is obvious otherwise the Central Bank of Azerbaijan would not support the setting up of collecting agencies and would not consider it necessary to develop this institution in the country. Rasad Orucev, the general director of the CBA, for example, believes that this is a very important institution of the financial infrastructure and it will be a good thing if it is developed. "There are several such organizations at the moment and there is a trend to create such agencies on the local market. It is too early yet to estimate how they are influencing the situation, but on the whole this will materially help the banks to tackle the problem of questionable assets better," Orucev believes.
The work of collecting agencies in Azerbaijan today is regulated by general legislation, and at the moment the Central Bank sees no need to create a special law. The CBA believes the collecting companies are a new phenomenon for the country, are few on the ground and are not showing an appreciable return. If they continue to develop, the Central Bank is prepared to apply the best international experience to regulate this sector, which would mean the work of the agencies will be regulated by general requirements of the process of the collection of loan debts by the banks.
A profitable business
It is more beneficial to entrust the task of how to spend the additional money (upkeep of personnel, leasing separate premises) and the time taken to recover old debts to the collectors and to pay them out of the funds collected, and at the same time they can build up their own business. That is the view of Samir Mustafayev, the director of one of Azerbaijan's collecting agencies. He pointed out that among the agency's clients are leading banks and household appliance shops, as well as individuals. The range of loan debts varies from AZN 400 (the loan for purchasing a telephone) to AZN 0.5m. The banks hand over cases on problem loans in the form of a portfolio consisting of several hundred cases. "As the money is returned we pass it on to the banks who in turn send us new cases," Mustafayev said.
There could be several items in one portfolio, and therefore the interest rates will accordingly vary. Usually the payment to a loan agency is from 20 to 50% of the amount of debt depending on the complexity of the case. The payment on loans up to one year with a guarantee is within 20-25%.
The most important condition for a collector to take on the recovery of a loan is an affirmation of the amount of debt on a contractual basis or on the part of a commissioner for oaths, otherwise this is deemed to be unlawful activity, although there are more applications in this section.
In order to ensure that a debtor does not leave the country, as soon as his place of domicile is established, on the basis of a judicial decision all possible routes out of the country are blocked. Accordingly, the border and customs services are brought into this process.
What is most interesting is that the majority of people who meet their debts to banks are not those who directly take out a loan but their guarantors. For example, someone without a good credit history takes out a loan in the name of a relative, friend or acquaintance and then stops paying the monthly instalments or doesn't pay anything at all, and, naturally, the debt is passed on to the guarantor. Such instances occur more often in auto lending. Therefore, the person in whose name the car is taken becomes a debtor of the bank.
In a case where the collectors are unable to recover a debt, the lawyers embark on clerical procedures and after legal proceedings the collectors are again involved and together with the officers of the court complete the procedure of recovering the debt.
In short, there is an obvious need for collecting agencies in the context of the present situation in Azerbaijan's financial sector. And their work is important because a reduction in the level of accounts receivable enables the banks to offer their borrowers more preferential lending conditions and thereby help to develop business and attract new clients. That is precisely why the task in the battle against overdue loans is more and more becoming a priority for the banks.