Azərbaycan transgen məhsullarla mübarizəni sərtləşdirir
Əcnəbi alimlər genetik modifikasiya olunmuş orqanizmlərin (GMO) insan orqanizminə mənfi təsiri  ilə bağlı hələ də konsensusa gələ bilmir. Bu, nəhəng aqrar sənaye korporasiyalarının "xidməti"dir. Onlar GMO-nun insana təsirinin araşdırılması ilə bağlı uzun-uzadı tədqiqatları, bu sahədə informasiya kampaniyalarını maliyyələşdirirlər.
Məsələ ondadır ki, qəti qərar qəbul etmək üçün 3 nəslin tədqiq edilməsi vacibdir. Hər nəsil isə 25 il deməkdir. Lakin heyvanlar üzərində aparılmış tədqiqatlara əsaslanan alimlərin açıqlamaları məsələyə öz təsirini göstərib. İndiyədək Avstriya, Yunanıstan, Venesuela, Polşa, Belçika, Almaniya və Yeni Zelandiya özünü GMO-lu məhsullardan azad zona elan edib.
Bəs Azərbaycanda tərkibində GMO olan məhsullarla bağlı vəziyyət necədir?
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Genetik Resurslar İnstitutu (GRİ) məhsullarda GMO-nun aşkara çıxarılması üçün genişmiqyaslı monitorinqlərə başlayır. İnstitutun direktoru Zeynal Əkbərovun sözlərinə görə, monitorinqlər üç il ərzində Nazirlər Kabinetinin təsdiqlədiyi "Ölkə daxilində aşkarlanan genetik modifikasiya olunmuş bitkilərdən yarana biləcək təhlükənin təyin edilməsi Qaydası"na əsasən aparılacaq. Milli Elmlər Akademiyası ilə yanaşı, daha 4 dövlət strukturu da bu işlə məşğul olacaq - Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi, Səhiyyə Nazirliyi, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi, həmçinin Standartlarşdırma, Metrologiya və Patent üzrə Dövlət Komitəsi.
Sonda araşdırmaların nəticələri Nazirlər Kabinetinə təqdim ediləcək. Nazirlər Kabinetinin icazəsindən sonra Fitosanitariya xidməti müvafiq nazirliklərin iştirakı ilə tərkibində GMO olan məhsulları məhv edəcək.
Z.Ələkbərov bildirir ki, ölkəyə tərkibində GMO olan toxumları idxalı, həmçinin tərkibində transgen maddələrin olduğu kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalı qanunla qadağandır. "Bütün dünyada olduğu kimi, Azərbaycanda da genetik modifikasiyaya məruz qalmış taxıl bitkiləri, pambıq, tərəvəz, meyvə və yem bitkiləri var. Belə bitkilərin harada əkildiyini dəqiqləşdirmək lazımdır. Genetik modifikasiya olunmuş məhsulların istehsalçıları ciddi məbləğdə cərimə olunurlar", - deyə o, bildirib.
Qeyd edək ki, monitorinqlər yalnız əkin sahələrində aparılacaq.
Azərbaycan bazarlarına gəlincə, burada vəziyyət tam fərqlidir. Məsələ ondadır ki, dövlət strukturları, ekspertlər və tibb işçiləri tərkibində transgen elementlər olan ərzaq məhsullarının, heyvan yemlərinin və kənd təsərrüfatı məhsullarının ölkəyə gətirildiyini çoxdan bildirirlər. İnsanlar isə bu məhsulları alaraq qəbul edir. Lakin bu şübhələrin konkret faktlarla sübuta yetirilməsi hələ ki, mümkün olmayıb. Çünki müvafiq araşdırmanın aparılması üçün xüsusi laboratoriya yox idi.
Hazırda isə bu sahədə vəziyyət köklü şəkildə dəyişir - Standartlarşdırma, Metrologiya və Patent üzrə Dövlət Komitəsində ərzaq məhsullarının tərkibindəki GMO-nu üzə çıxaracaq laboratoriya fəaliyyətə başlayıb. Qurumun mətbuat xidmətinin rəhbəri Fazil Talıblının sözlərinə görə, laboratoriya AzTEST komitəsinin tğəcrübə-sınaq mərkəzi yanında yaradılıb.
"Dövlət komitəsi müasir avadanlıqlar alıb, mütəxəssislərini bu sahədə öncül mövqelərdə olan Avropa ölkələrində təcrübəyə göndərib. Laboratoriyada artıq Bakı mağazalarında satılan və üzərində "GMO-suz" yazılan məhsulların analizi aparılır. Hər hansı məhsulun tərkibində belə maddələr aşkarlanırsa, komitə satıcıdan və ya tədarükçüdən bu nişanlanmanın yığışdırılmasını tələb edir", - deyə F.Talıblı qeyd edib.
Hələlik laboratoriyanın fəaliyyəti müəyyən qrupa aid məhsualların analizi ilə məhdudlaşır. Çünki  Milli Məclis "Genetik modifikasiya olunmuş məhsullar" haqqında qanunu təsdiqləməyib. Müvafiq olaraq, ölkədə monitorinqlərin bütün məhsul növlərinə tətbiq edilməsi üçün lazımi normativ baza da mövcud deyil. Odur ki, yoxlamalar yalnız tələblərlə və göstərişlərlə məhtudlaşır.
"Gələcəkdə GMO haqqında qanunun qüvvəyə minməsi ilə yoxlamaları gücləndirmək, müvafiq inzibati tədbirlər görmək niyyətindəyik. Amma artıq indidən deyə bilərəm ki, yerli istehlak bazarında tərkibində GMO olan məhsulların çoxluğu haqda fikirlər həqiqətə uyğun deyil", - deyə F.Talıblı bildirib.
Hazırda Azərbaycanda Milli Məclis tərəfindən "Mülki dövriyyədə olan və istifadə olunmasına xüsusi icazə əsasında yol verilən məhsullar haqda" qanununa edilmiş dəyişiklik qüvvədədir. Dəyişikliyə əsasən, Azərbaycanda GMO-nun dövriyyəsi xüsusi lisenziyalaşma tələb edən fəaliyyət növlərinə aiddir. Bu işlə lisenziya almadan məşğul olanlara qarşı sanksiyalar nəzərdə tutulur: fiziki şəxslər üçün - 200-300 manat, vəzifəli şəxslər üçün 500-600 manat, hüquqi şəxslər üçün 150-2000 manat.
Bundan başqa, ölkədə "Mədəni bitkilərin genetik ehtiyatlarının mühafizəsi və səmərəli istifadəsi haqqında" qanun da qüvvədədir. O, Prezident İlham Əliyev tərəfindən 2011-ci ilin dekarbrında imzalanıb.
Tərkibində GMO olan məhsualların yetişdirilməsi və qəbulu həm ekoloji, həm də tibbi nöqteyi-nəzərindən bir sıra risklər yaradır. Birincisi, genetik formasını dəyişmiş məhsul təsadüfən vəhşi təbiətə düşə, bu isə Azərbaycanın ekoloji sistemində faciəvi dəyişikliklərə yol aça bilər.
İkincisi, transgen məhsulun qəbulu əksər insanlarda yad zülala allergiya yaradır. Bundan başqa, pestisidlərə qarşı dayanaqlı olan bitkilər (genetik modifikasiya olunmuş soya və qarğıdalı) zərərli maddələrin toplanmasına, qidanın qəbulu zamanı zəhərlənməyə səbəb ola bilər.
Artıq bitkiyə yad gen vurulduqda  genomun sabitliyinin pozulduğuna dair çoxsaylı sübutlar yaradır. Məsələn, ötən əsrin 80-ci illərinin sonunda ABŞ-da triptofan qida əlavəsinin hazırlanması üçün geni dəyişdirilmiş bakteriya yaradılıb. Lakin hələ də tam məlum olmayan səbəbdən həmin bakteriyadan adi triptofanla yanaqşı etilen-bis-triptofan  yaranmağa başladı. Nəticədə onu qəbul edən 5 mindən artıq insan xəstələndi, onlardan 37-si öldü, 1500-dək insan isə əlil qaldı. Müstəqil ekspertlər bildirir ki, genetik modifikasiyaya məruz qalmış bitkilər adi orqanizmlərlə müqayisədə min dəfə daha çox zəhər ifraz edir.

Азербайджан активизирует борьбу с трансгенной продукцией
Зарубежные ученые до сих пор не пришли к консенсусу по поводу негативного влияния генетически модифицированных организмов (ГМО) на здоровье человека. И это "заслуга" крупных агропромышленных корпораций, финансирующих информационные кампании и длительность проведения изучения воздействия ГМО на человека. Необходимо исследовать три поколения, а каждое поколение - это 25 лет. Однако предупреждения ученых, которые сделаны на основе проведенных ими исследований на животных, все же возымели действие. До сих пор зонами, свободными от продуктов с генетически модифицированными организмами, объявили себя Австрия, Греция, Венесуэла, Польша, Бельгия, Германия и даже Новая Зеландия. Азербайджан пока не объявил себя такой зоной, но, судя по всему, наша страна постепенно идет к этому.
Институт генетических ресурсов (ИГР) Национальной академии наук Азербайджана приступает к широкомасштабному мониторингу по выявлению ГМО в продукции. По словам директора ИГР Зейнала Акперова, вышеуказанные мероприятия будут проводиться в течение трех лет на основе утвержденных Кабинетом министров "Правил определения возможной опасности, исходящей от ГМО в пределах страны". Работы будут вести, помимо НАНА, еще четыре госструктуры - министерства сельского хозяйства, здравоохранения, экологии и природных ресурсов, а также Госкомитет по стандартизации, метрологии и патентам.
Результаты исследований затем будут представлены в Кабинет министров. После того как будет получено разрешение Кабмина, Фитосанитарная служба с участием соответствующих министерств уничтожит продукцию, содержащую ГМО.
З.Акперов сказал, что импорт в страну семян с ГМО и выращивание сельхозпродукции, содержащей трансгенные компоненты, запрещены законом: "В Азербайджане так же, как и во всем мире, есть генетически модифицированные злаковые, хлопок, овощи, фрукты и кормовые растения. Необходимо выяснить, где именно сажают такие растения. Производителей генетически модифицированной продукции (ГМП) оштрафуют на крупную сумму".
Заметим, что мониторинги будут проводиться только на посевных площадях. А вот азербайджанские рынки - это совершенно другая история. Дело в том, что государственные структуры, эксперты и медики давно пришли к выводу, что продукты питания, корма для животных и сельхозкультуры с трансгенными элементами все же попадают в страну, и мы употребляем продукты с их содержанием. Однако подтвердить эти подозрения без конкретных фактов никто не мог, поскольку не было специальной лаборатории, где проводились бы исследования.
Сегодня же ситуация в этой области кардинально меняется - в Госкомитете по стандартизации, метрологии и патентам начала функционировать лаборатория по выявлению ГМО в продуктах питания. По словам главы пресс-службы ведомства Фазиля Талыблы, лаборатория создана при опытно-испытательном центре комитета AzTEST.
"Госкомитет закупил современное оборудование, - сообщил он, - и организовал стажировку своих специалистов в европейских странах, обладающих передовым опытом в этой области. В лаборатории уже проводится анализ продуктов питания из магазинов Баку, на которых указано "Без ГМО". Если в продукте все же выявляется генетический инжиниринг, комитет требует у продавца или поставщика удалить эту маркировку".
Пока деятельность лаборатории ограничена исследованием определенной группы продуктов, так как законопроект "О генетически модифицированных организмах" еще не утвержден Милли меджлисом, следовательно, нет соответствующей нормативной базы для расширения мониторинга всех видов продуктов питания, пищевых добавок и сельхозкультур. В итоге проверки ограничиваются лишь требованиями и предписаниями.
"В дальнейшем, после вступления в силу закона о ГМО, мы намерены усилить проверки в этой области и предпринимать соответствующие административные меры. Однако уже сейчас мы можем утверждать, что заявления о наличии на отечественном потребительском рынке большого объема ГМП необоснованны", - отметил Талыблы.
В настоящее время в Азербайджане действуют принятые Милли меджлисом поправки в закон "О списке товаров, находящихся в гражданском обороте и подлежащих получению специального разрешения для использования". Согласно поправкам, оборот ГМО в Азербайджане включен в список видов деятельности, требующих обязательного лицензирования. При несанкционированном обороте ГМО будут применяться штрафные санкции: 200-300 манатов - для физических, 500-600 манатов - для должностных и 1500-2000 манатов - для юридических лиц. Помимо этого в стране действует закон "О защите генетических ресурсов и рациональном использовании культурных растений", который был подписан президентом Ильхамом Алиевым в декабре 2011 года.
Выращивание и употребление генетически модифицированных продуктов связаны с несколькими рисками, как с экологической, так и медицинской точки зрения. Во-первых, есть реальная опасность, что генетически измененные формы могут случайно проникнуть в дикую природу, что приведет к катастрофическим изменениям в экосистеме Азербайджана. Во-вторых, употребление трансгенного продукта вызывает у многих людей аллергические реакции на чужеродный белок. Кроме того, сорта растений, устойчивые к пестицидам (генетически модифицированные соя и кукуруза), могут накапливать вредные вещества и вызывать отравление при употреблении в пищу.
Уже существуют убедительные доказательства нарушения стабильности генома растения при встраивании в него чужеродного гена. Например, для производства пищевой добавки триптофан в США в конце 80-х годов XX века была создана ГМH-бактерия. Однако вместе с обычным триптофаном, по невыясненной до конца причине, она стала вырабатывать этилен-бис-триптофан. В результате его употребления заболели 5 тысяч человек, 37 из них умерли, 1500 стали инвалидами. Независимые эксперты утверждают, что генетически модифицированные культуры растений выделяют в тысячу раз больше токсинов, чем обычные организмы.