KÖHNƏ İDEYANIN YENİ NƏFƏSİ
Obyektiv amillər səbəbindən Azərbaycanda kənd təsərrüfatının bank yolu ilə kreditləşdirilməsi heç də aparıcı səciyyə qazana bilmədi. Aqrar bölmənin baş donoru kimi ənənəvi olaraq dövlət çıxış edir, fermerlərə subsidiyalar verir, həmçinin müxtəlif fondların vasitəsi ilə onlara texniki və maliyyə yardımları edir. Ancaq aqrar kreditləşdirmə mexanizmi yalnız ölkədə ixtisaslışdırılmış aqrar bankın yaradılmasından sonra universal xarakter daşıyacaq.
Dövlət kreditləri
Son illərin aqrar islahatlarının təcrübəsi göstərdi ki, Azərbaycanın fermer təsərrüfatlarının bazar münasibətləri şəraitində intensiv inkişafı yalnız güzəştli kreditləşdirmə sisteminin orlması zamanı mümkündür. Azərbaycanın müstəqilliyinin birinci on ilində, xüsusilə də  1990-cı illərin sonlarında ölkədə öz miqyasına görə nəhəng aqrar islahatlar başlayanda, kənd təsərrüfatına aşağı faizli və uzun müddətli pul vəsaitlərinin verilməsində önəmli rolu beynəlxalq maliyyə təşkilatları oynayıblar. Bütünlükdə, torpaq islahatının aparılmasından (1998-ci il) ötən on beş il ərzində Azərbaycanın aqrar bölməsinin inkişafı 20-dən artıq beynəlxalq layihə tərəfindən dəstəklənib, ancaq kreditlərin və donor yardımının toplam həcmi $500-600 mln.-dan artıq olmayıb.
Bu maliyyə resurslarının böyük bölümü aqrar sənayenin bu və ya başqa sahələrindəki lokal layihələrə və ya ölkənin ayrı-ayrı rayonlarında kənd təsərrüfatı icmalarının inkişafına, kooperativlərin və kredit ittifaqlarının formalaşdırılması üzrə pilot proqramların gerçəkləşdirilməsinə yönəldilib. Bu təşəbbüəslərin müsbət nəticələrinə baxmayaraq, beynəlxalq donorların yardımı əsasən konsultativ-texniki xarakter daşıyıb, özü də  kənd istehsalçılarının birbaşa kreditləşdirilməsinin payı müqayisə olunmaz dərəcədə aşağı olub.
Aqrar sənayeinin güzəştli kreditləşdirilməsində yeni mərhələ 9 il qabaq 2004-2008-ci  və 2009-2013-cü illər üzrə regionların sosial-iqtisadi inkişafı üzrə dövlət proqramlarının gerçəkləşdirilməsinin başlanması ilə açılıb. Kənd təsərrüfatı istehsalının inkişafı üçün başqa önəmli təkan isə artıq dörd ildən çoxdur ki, gerçəkləşdirilən və 2015-ci ilə hesablanmış əhalinin ərzaqla etibarlı təchizi üzrə dövlət proqramı tərəfindən verilib. Bu  dövlət proqramlarının gerçəkləşdirilməsi üçün əsas  maliyyə aləti dövlət tərəfindən fermerlərə və ərzaq məhsulları emalı, eləcə də istehsalı sahəsində fəaliyyət göstərən kiçik və orta sahibkarlıq (KOS) subyektlərinə  güzəştli dövlət kreditlərinin ayrılması olub. Burada həlledici rol dövlət qurumlarına "Aqrolizinq" SC-yə, Sahibkarlığa Kömək Milli Fonduna (SKMF) və Azərbaycan İnvestisiya Şirkətinə məxsusdur. Ötən oniliklər boyunca bu qurumlar milyrad manatdan çox sərmayəni iqtisadiyyatın daha perspektivli sahələrinə yönəltməkdə yardımçı olublar, özəl bölməni innovasiya texnologiyalarına və proqressiv təsərrüfat formalırının yaradılmasına vəsait yatırmağa stimullaşdırıblar. Bu məsələdə əsas vurğu regionlarda çağdaş ixraca yönəlik  aqrar-sənaye komplekslərinin təşkilinə yönəldilib.
Ancaq mütəxəssislərin hesablamalarına görə, aqrar sektoru keyfiyyətcə yeni inkişaf səviyyəsinə çıxarmaq üçün kreditləşdirmə həcmlərini dəfələrlə - ildə milyard manatlara qədər artırmaq lazımdır. Lazımi vəsaitlərin toplanması üçün büdcə sərmayələri ilə yanaşı özəl sərmayəçilərin  və bankların resurslarını da işə salmaq lazımdır. Son illərdə bu prosesi intensivləşdirmək mümkün olub: ölkənin öz dövriyyə vəsaitlərini, həmçinin yaxın bankların resurslarını yeyinti və emal sənayesinin inkişafına yönəldən aparıcı holdinqlərinin nəzərə çarpacaq sərmayə fəallığı müşahidə edilir. Şərabçılıq və şirkə istehsalı, konserv, ətçilik-südçülük, yağ-piy, şəkər sənayesi, pambıq emalı və çay qablaşdırılması, soyuducu anbarların və elevatorların tikilməsi, iri süd fermalarının yaradılması - bütün bunlar son vaxtlarda yerli maliyyə-sənaye qrupları tərəfindən mənimsənilmiş sərmayə istiqamətlrinin heç də tam siyahısı deyil.
Bununla yanaşı, yeyinti sənayesindən fərqli olaraq, kənd istehsalçılarının birbaşa maliyyələşdirilməsi hələ ki, iri kredit qurumlarının prioritetləri sırasında deyil. Risklərin yuxarı olmasına nisbətən gəlirlərin aşağılığı, girovların likvidliyi üçün problem yaradan torpaq bazarının inkişaf etməməsi, həmçinin fermerlər arasında sığortanın populyar olmaması ölkənin kommersiya bankları arasında aqrar sektorun kreditləşdirilməsinə marağı yetərincə azaldır.
Məxsusən indi buna görə fermer təsərrüfatlarının əsas donoru kimi başlıca olaraq beynəlxalq humanitar təşkilatlar tərəfindən təsis edilmiş on beşə yaxın bank olmayan kredit təşkilatı (BOKT) çıxış edir. Onlar bütün ölkə üzrə yarım milyondan artıq  müştəriyə xidmət edirlər, onlara 150-dən artıq filial və bölmə vasitəsi ilə  xidmət göstərirlər.  Ötən il BOKT-ların məcmu kredit çantası $720 mln.-u ötüb, özü də verilən borcların böyük bölümü aqrar regionların payına düşüb. Ancaq vəsaitlərin həddindən kiçik həcmi, nisbətən yüksək faizlər və kiçik ödəniş müddəti BOKT-lar tərəfindən təqdim edilən borcları heç də həmişə fermer təsərrüfatlarının maliyyələşdirilməsi üçün yararlı etmir.
İkinci nəfəs
Bütün bunlara əsaslanaraq, Azərbaycanda artıq çoxdan müxtəlif mənbələrdən resursları toplamağa və geri qayıdan borcların istifadəsi ilə yeni borclar ayrılması ("revolver" fondu prinsipi) üzrə səmərəli sistemin yaradılmasına imkan verən ixtisaslaşmış aqrar bankın yaradılmasının vacibliyi ortaya çıxıb. "Bu gün Azərbaycanda kənd təsərrüfatına bank xidmətləri əsasən dövlət fondları və mikromaliyyələşdirmə təşkilatları tərəfindən göstərilir. Eyni zamanda, biz dövlət və özəl mövcudluğun müxtəlif kombinasiyalarından istifadə etməklə  maliyyə sektorunun kənd təsərrüfatına dəstəyinin artırılması üçün beynəlxalq təcrübəni öyrənirik. Aqrar bölmənin maliyyələşdirilməsinin milli bazar sisteminin formalaşması başqa şeylərlə yanaşı,  ixtisaslaşmış universal aqrar bankın yaradılmasını da nəzərdə tutur",- deyə bu yaxınlarda Azərbaycan Mərkəzi Bankının (AMB) sədri Elman Rüstəmov kənd  təsərrüfatının kreditləşdirilməsi üzrə beynəlxalq konfederasiyanın  (C.I.C.A.)  mərkəzi komitəsinin 43-cü konfransında çıxış edərkən bildirib.
Bu cür ixtisaslaşdırılmış bankın yaradılması üzrə danışıqlar dörd il qabaq başlanıb, baza kimi  1990-cı illərin əvvəlində yaradılmış və fermerlərin aşağı faizli, uzun müddətli borclara çıxışına şərait yaradan bank olmayan kredit təşkilatı "AqrarKredit"in strukturundan istifadə etmək təklif edilib. 2003-cü ilin oktyabr ayında  "AqrarKredit"in "Aqrar-kredit fondu" ilə birləşməsindən sonra bu BOKT-un fəaliyyət sahəsi və maliyyə imkanları yetərincə genişlənib. Hazırda bu qurumun filialları ölkənin bütün iqtisadi regionlarında fəaliyyət göstərir,  müxtəlif kredit layihələri, o cümlədən SKMF-nin xətti ilə də layihələr gerçəkləşdirir.  Belə ki, 2013-cü ilin yanvar ayında "AqrarKredit"in kredit portfeli 17,7 mln manata çatıb, məcmu aktivləri isə 2,7% artaraq 26,6 mln manat təşkil edib. Təşkilat  2012-ci ildə kiçik gəlirləri başa çatdırıb, özü də onun gəlirləri 4,1 mln manatı keçib.
Bu gün "AqrarKredit"in nizamnamə kapitalı 18,6 mln. manat təşkil edir ki, bu da yeni bankın yaradılması üçün heç yetərli deyil. AMB-nin 2014-cü ilin 1 yanvar tarixindən qüvvəyə minən normativlərinə görə,  fəaliyyətdə olan bankların məcmu kapitalına, həmçinin yeni yaranmaqda olan bankların nizamnamə kapitalına qoyulan tələblər yenidən artırılaraq 50 mln manata çatdırılıb. Uyğun olaraq, "AqrarKredit"in təsisçiləri olan Maliyyə Nazirliyi və İqtisadi İnkişaf Nazirliyi qarşısında kapitallaşmanın tələb olunan səviyyəyə qaldırılması üçün lazım olan vəsaitlərin tapılması məsələsinin həll edilməsi durur. Ola bilsin ki, lazım olan vəsaitlərin bir hissəsi dövlət xəzinəsindən daxil olacaq, amma vəsaitlərin xarici sərmayəçilər hesabına cəlb ediləcəyi də istisna edilmir.
Belə ki, bir neçə il qabaq  "AqrarKredit"n tamkeyfiyyətli aqrar banka çevrilməsi üçün variantlardan biri kimi onun özəlləşdirilməsi və bu qurumun səhmdarlarının genişləndirilməsi nəzərdə tutulurdu. Bu məsələ ilə bağlı məsləhətləşmələr Dünya Bankı, Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyası, Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı, həmçinin  "Credit Agricole" və "Rosselxozbank" kimi beynəlxalq aqrar banklarla aparılırdı. Ancaq böhrandan sonrakı dövrdə də xarici donorlarla uzun sürən danışıqlar saziş bağlanması ilə nəticələnə bilmədi. "İstənilən halda, perspektivdə bu bankda geniş xarici təmsilçilik təmin ediləcək, çünki bu tip strukturlarda yüksək kapitallaşma vacibdir. Ancaq ilkin mərhələdə aqrar bankın kapitalı dövlət vəsaitləri hesabına formalaşa bilər", - deyə "AqrarKredit"in İdarə Heyətinin sədri Məmməd Musayev bildirir. İstənilən halda, bu gün ixtisaslaşmış aqrar bankın yaradılması məsələsi müstəsna önəm qazanır, çünki iqtisadiyyatın neftdən kənar bölmələrinin, o cümlədən aqrar-sənaye kompleksinin inkişafı üzrə layihələrə dövlət dəstəyi strateji prioritet olaraq müəyyən edilib. Bu məsələnin uğurla həlli üçün zəmanət kimi AMB-nin iştirakının fəallaşması çıxış edə bilər, istisna edilmir ki, bu məsələ cari ilin sonuna kimi müsbət həllini tapa biləcək.

NEW LIFE FOR AN OLD IDEA
Due to a number of objective factors, ba-nks have been reluctant to allocate credits for the development of the agriculture sector in Azerbaijan so far. The state traditionally acted as the main donor of the agriculture sector. It provided farmers with subsidies, as well as with technical and financial assistance through various funds. However, agriculture crediting can only become widespread after a specialized agrarian bank is set up in the country.
Credits allocated by the state
The experience of agrarian reforms of the past decade has showed that in conditions of market economy, the intensive development of the farming industry in Azerbaijan is possible only through concessional loans. During the first decade of Azerbaijan's independence and particularly, in late 1990s, when a large-scale agrarian reform launched in the country, international financial organizations played a major role in providing low-interest and long-term monetary resources to agriculture. Since the start of the agriculture reform (1998), the development of Azerbaijan's agriculture sector was supported by over 20 international projects. However, the overall volume of credits and donor assistance did not exceed 500-600 million dollars.
The bulk of these financial resources were directed towards local infrastructure projects and various branches of agriculture or towards the implementation of pilot programmes aimed at developing agricultural communities, as well as the formation of cooperatives and credit unions in various areas of the country. Despite the positive outcomes of these initiatives, international donors provided mostly consultative or technical help and the volume of direct crediting of the agriculture sector was exceptionally small.
The new phase in concessional crediting of the agricultural sector started over 9 years ago after the government started implementing programmes of socio-economic development of districts in the periods of 2004-2008 and 2009-2012. The state programme aimed at providing the country's population with food products greatly encouraged the development of agriculture production. The programme was launched over four years ago and will end in 2015. The main financial lever for implementing these state programmes was the allocation of state preferential credits for farmers and small and medium enterprises which process and produce foodstuffs. The state-owned agencies, Agroleasing, the National Found-ation for Supporting Business and the Azerbaijani Investment Company played a key role in the process. Over the past ten years these agencies helped direct over billion mantas worth of investments towards the most promising branches of economy, encouraging the private sector to invest in innovative technologies and create progressive forms of economy. The main focus here was on organizing a joint export-oriented agricultural complex in the regions.
However, according to expert estimates, in order to advance the sector to a qualitatively new level of development it is necessary to improve the volumes of crediting to up to one billion manats annually. In order to accumulate necessary resources, alongside budget investments, it is necessary to involve resources from private investors and banks. Recent years have seen intensification of the process as we can observe a significant investment activity by the leading holdings which channel their assets, as well as resources of affiliated banks for the development of food and processing industry. The production of wines, juices, canned food, meat, fat and oil products, sugar, the processing of cotton and tea packaging, building of refrigerating warehouses and elevators, the building of large dairy farms - is only an incomplete list of investment projects the local financial and industrial groups have been working on recently.
Apart from this, immediate financing of agriculture businesses is not among the priorities of large crediting agencies. Relatively high risks versus relatively low profit, the insufficient development of the land market, problems with the collateral liquidity, as well as the fact that farmers are reluctant to ensure their property significantly decrease commercial banks' interest to credit the agriculture sector.
This is basically why over 15 non-banking credit organizations, established largely by international humanitarian organizations, act as main donors of farming industries. They serve over 500,000 customers across the country, providing them with financial services through over 160 affiliations and units. The overall credit portfolio of these organizations exceeded 720 million dollars last year. The lion's share of the credits were given to agricultural areas. Nevertheless, insignificant re-sources, relatively high interest and short maturity period are not very useful for financing farming industries.
New lease of life
Currently, Azerbaijan appreciates the need to create a specialized agrarian bank capable of accumulating resources from various sources and creating an efficient system of allocating new reimbursable loans. "Currently, state-run foundations and microfinance organizations are the main sources of providing banking services to the agriculture sector. At the same time, we are now studying international experience to increase the financial sector's support to agriculture through the presence of combined state and private presence. The formation of the national system of market financing of the agriculture sector envisages, among other things, the creation of a specialized agrarian universal bank," the chairman of the Azerbaijani Central Bank, Elman Rustamov, said recently in an address to the participants of the 43rd conference of the central committee of the International Confederation of Agricultural Credit (CICA).
Negotiations for setting up the specialized bank started over four years ago. It was proposed to use as its basis the structure of the AqrarKredit non-banking credit organization, created in early 1990s, which enabled farmers to access low interest long term loans. After the merger of AqrarKredit with the Agrarian Credit Foundation, the organization significantly expanded the scopes of its activity and financial opportunities. At the moment, its affiliations operate in all industrial regions of the country, implementing various credit projects. By January 2013, the credit portfolio of AqrarKredit reached 17.7 million manats and the total assets - 26.6 million manats with the increase by 2.7 per cent. The organization ended the year 2012 with a small profit but its revenues exceeded 4.1 million manats.
At the moment, the capital stock of AqrarKredit is 18.6 million manats which is insufficient for creating a new bank. According to the regulations of the Central Bank, which will be enforced on 1 January 2014, the minimum volume of total assets of existing banks, as well as the capital stock of new banks should be at least 50 million manats. Therefore, the founders of AqrarKredit, the ministries of finance and economic development, now face the challenge of attracting necessary resources to increase their capital to the necessary level. It is possible that part of these resources will come from the state treasury or from private investors.
A few years ago, the privatization and expansion of AqrarKredit's shareholder base was considered as one of the means of transforming the agency into a fully-fledged agrarian bank. Consultations on the matter were held with the World Bank, the International Financial Corporation, the European Bank of Reconstruction and Development and even international agrarian banks, such as Credit Agricole and Rosselkhozbank. However, in the post-crisis period, lengthy negotiations with foreign donors did not result in appropriate agreements. "In any event, in prospect it will be a bank with wide foreign participation because such agencies require high capitalization. However, at the initial phase, the agrarian bank's capital can be formed at the expense of state resources," Mammad Musayev of the AqrarKredit said.
In any event, the creation of a specialized agrarian bank becomes particularly important now as the state support projects for the development of the non-oil sector of economy, and the agriculture sector in particular is a strategic priority for Azerbaijan. The Central Bank of Azerbaijan's increased participation can act as a guarantee of successful implementation of the project. It is possible that the issue will be successfully resolved by the end of the year.