KÖHNƏ İDEYANIN YENİ NƏFƏSİ
Obyektiv amillər səbəbindən Azərbaycanda kənd təsərrüfatının bank yolu ilə kreditləşdirilməsi heç də aparıcı səciyyə qazana bilmədi. Aqrar bölmənin baş donoru kimi ənənəvi olaraq dövlət çıxış edir, fermerlərə subsidiyalar verir, həmçinin müxtəlif fondların vasitəsi ilə onlara texniki və maliyyə yardımları edir. Ancaq aqrar kreditləşdirmə mexanizmi yalnız ölkədə ixtisaslışdırılmış aqrar bankın yaradılmasından sonra universal xarakter daşıyacaq.
Dövlət kreditləri
Son illərin aqrar islahatlarının təcrübəsi göstərdi ki, Azərbaycanın fermer təsərrüfatlarının bazar münasibətləri şəraitində intensiv inkişafı yalnız güzəştli kreditləşdirmə sisteminin orlması zamanı mümkündür. Azərbaycanın müstəqilliyinin birinci on ilində, xüsusilə də  1990-cı illərin sonlarında ölkədə öz miqyasına görə nəhəng aqrar islahatlar başlayanda, kənd təsərrüfatına aşağı faizli və uzun müddətli pul vəsaitlərinin verilməsində önəmli rolu beynəlxalq maliyyə təşkilatları oynayıblar. Bütünlükdə, torpaq islahatının aparılmasından (1998-ci il) ötən on beş il ərzində Azərbaycanın aqrar bölməsinin inkişafı 20-dən artıq beynəlxalq layihə tərəfindən dəstəklənib, ancaq kreditlərin və donor yardımının toplam həcmi $500-600 mln.-dan artıq olmayıb.
Bu maliyyə resurslarının böyük bölümü aqrar sənayenin bu və ya başqa sahələrindəki lokal layihələrə və ya ölkənin ayrı-ayrı rayonlarında kənd təsərrüfatı icmalarının inkişafına, kooperativlərin və kredit ittifaqlarının formalaşdırılması üzrə pilot proqramların gerçəkləşdirilməsinə yönəldilib. Bu təşəbbüəslərin müsbət nəticələrinə baxmayaraq, beynəlxalq donorların yardımı əsasən konsultativ-texniki xarakter daşıyıb, özü də  kənd istehsalçılarının birbaşa kreditləşdirilməsinin payı müqayisə olunmaz dərəcədə aşağı olub.
Aqrar sənayeinin güzəştli kreditləşdirilməsində yeni mərhələ 9 il qabaq 2004-2008-ci  və 2009-2013-cü illər üzrə regionların sosial-iqtisadi inkişafı üzrə dövlət proqramlarının gerçəkləşdirilməsinin başlanması ilə açılıb. Kənd təsərrüfatı istehsalının inkişafı üçün başqa önəmli təkan isə artıq dörd ildən çoxdur ki, gerçəkləşdirilən və 2015-ci ilə hesablanmış əhalinin ərzaqla etibarlı təchizi üzrə dövlət proqramı tərəfindən verilib. Bu  dövlət proqramlarının gerçəkləşdirilməsi üçün əsas  maliyyə aləti dövlət tərəfindən fermerlərə və ərzaq məhsulları emalı, eləcə də istehsalı sahəsində fəaliyyət göstərən kiçik və orta sahibkarlıq (KOS) subyektlərinə  güzəştli dövlət kreditlərinin ayrılması olub. Burada həlledici rol dövlət qurumlarına "Aqrolizinq" SC-yə, Sahibkarlığa Kömək Milli Fonduna (SKMF) və Azərbaycan İnvestisiya Şirkətinə məxsusdur. Ötən oniliklər boyunca bu qurumlar milyrad manatdan çox sərmayəni iqtisadiyyatın daha perspektivli sahələrinə yönəltməkdə yardımçı olublar, özəl bölməni innovasiya texnologiyalarına və proqressiv təsərrüfat formalırının yaradılmasına vəsait yatırmağa stimullaşdırıblar. Bu məsələdə əsas vurğu regionlarda çağdaş ixraca yönəlik  aqrar-sənaye komplekslərinin təşkilinə yönəldilib.
Ancaq mütəxəssislərin hesablamalarına görə, aqrar sektoru keyfiyyətcə yeni inkişaf səviyyəsinə çıxarmaq üçün kreditləşdirmə həcmlərini dəfələrlə - ildə milyard manatlara qədər artırmaq lazımdır. Lazımi vəsaitlərin toplanması üçün büdcə sərmayələri ilə yanaşı özəl sərmayəçilərin  və bankların resurslarını da işə salmaq lazımdır. Son illərdə bu prosesi intensivləşdirmək mümkün olub: ölkənin öz dövriyyə vəsaitlərini, həmçinin yaxın bankların resurslarını yeyinti və emal sənayesinin inkişafına yönəldən aparıcı holdinqlərinin nəzərə çarpacaq sərmayə fəallığı müşahidə edilir. Şərabçılıq və şirkə istehsalı, konserv, ətçilik-südçülük, yağ-piy, şəkər sənayesi, pambıq emalı və çay qablaşdırılması, soyuducu anbarların və elevatorların tikilməsi, iri süd fermalarının yaradılması - bütün bunlar son vaxtlarda yerli maliyyə-sənaye qrupları tərəfindən mənimsənilmiş sərmayə istiqamətlrinin heç də tam siyahısı deyil.
Bununla yanaşı, yeyinti sənayesindən fərqli olaraq, kənd istehsalçılarının birbaşa maliyyələşdirilməsi hələ ki, iri kredit qurumlarının prioritetləri sırasında deyil. Risklərin yuxarı olmasına nisbətən gəlirlərin aşağılığı, girovların likvidliyi üçün problem yaradan torpaq bazarının inkişaf etməməsi, həmçinin fermerlər arasında sığortanın populyar olmaması ölkənin kommersiya bankları arasında aqrar sektorun kreditləşdirilməsinə marağı yetərincə azaldır.
Məxsusən indi buna görə fermer təsərrüfatlarının əsas donoru kimi başlıca olaraq beynəlxalq humanitar təşkilatlar tərəfindən təsis edilmiş on beşə yaxın bank olmayan kredit təşkilatı (BOKT) çıxış edir. Onlar bütün ölkə üzrə yarım milyondan artıq  müştəriyə xidmət edirlər, onlara 150-dən artıq filial və bölmə vasitəsi ilə  xidmət göstərirlər.  Ötən il BOKT-ların məcmu kredit çantası $720 mln.-u ötüb, özü də verilən borcların böyük bölümü aqrar regionların payına düşüb. Ancaq vəsaitlərin həddindən kiçik həcmi, nisbətən yüksək faizlər və kiçik ödəniş müddəti BOKT-lar tərəfindən təqdim edilən borcları heç də həmişə fermer təsərrüfatlarının maliyyələşdirilməsi üçün yararlı etmir.
İkinci nəfəs
Bütün bunlara əsaslanaraq, Azərbaycanda artıq çoxdan müxtəlif mənbələrdən resursları toplamağa və geri qayıdan borcların istifadəsi ilə yeni borclar ayrılması ("revolver" fondu prinsipi) üzrə səmərəli sistemin yaradılmasına imkan verən ixtisaslaşmış aqrar bankın yaradılmasının vacibliyi ortaya çıxıb. "Bu gün Azərbaycanda kənd təsərrüfatına bank xidmətləri əsasən dövlət fondları və mikromaliyyələşdirmə təşkilatları tərəfindən göstərilir. Eyni zamanda, biz dövlət və özəl mövcudluğun müxtəlif kombinasiyalarından istifadə etməklə  maliyyə sektorunun kənd təsərrüfatına dəstəyinin artırılması üçün beynəlxalq təcrübəni öyrənirik. Aqrar bölmənin maliyyələşdirilməsinin milli bazar sisteminin formalaşması başqa şeylərlə yanaşı,  ixtisaslaşmış universal aqrar bankın yaradılmasını da nəzərdə tutur",- deyə bu yaxınlarda Azərbaycan Mərkəzi Bankının (AMB) sədri Elman Rüstəmov kənd  təsərrüfatının kreditləşdirilməsi üzrə beynəlxalq konfederasiyanın  (C.I.C.A.)  mərkəzi komitəsinin 43-cü konfransında çıxış edərkən bildirib.
Bu cür ixtisaslaşdırılmış bankın yaradılması üzrə danışıqlar dörd il qabaq başlanıb, baza kimi  1990-cı illərin əvvəlində yaradılmış və fermerlərin aşağı faizli, uzun müddətli borclara çıxışına şərait yaradan bank olmayan kredit təşkilatı "AqrarKredit"in strukturundan istifadə etmək təklif edilib. 2003-cü ilin oktyabr ayında  "AqrarKredit"in "Aqrar-kredit fondu" ilə birləşməsindən sonra bu BOKT-un fəaliyyət sahəsi və maliyyə imkanları yetərincə genişlənib. Hazırda bu qurumun filialları ölkənin bütün iqtisadi regionlarında fəaliyyət göstərir,  müxtəlif kredit layihələri, o cümlədən SKMF-nin xətti ilə də layihələr gerçəkləşdirir.  Belə ki, 2013-cü ilin yanvar ayında "AqrarKredit"in kredit portfeli 17,7 mln manata çatıb, məcmu aktivləri isə 2,7% artaraq 26,6 mln manat təşkil edib. Təşkilat  2012-ci ildə kiçik gəlirləri başa çatdırıb, özü də onun gəlirləri 4,1 mln manatı keçib.
Bu gün "AqrarKredit"in nizamnamə kapitalı 18,6 mln. manat təşkil edir ki, bu da yeni bankın yaradılması üçün heç yetərli deyil. AMB-nin 2014-cü ilin 1 yanvar tarixindən qüvvəyə minən normativlərinə görə,  fəaliyyətdə olan bankların məcmu kapitalına, həmçinin yeni yaranmaqda olan bankların nizamnamə kapitalına qoyulan tələblər yenidən artırılaraq 50 mln manata çatdırılıb. Uyğun olaraq, "AqrarKredit"in təsisçiləri olan Maliyyə Nazirliyi və İqtisadi İnkişaf Nazirliyi qarşısında kapitallaşmanın tələb olunan səviyyəyə qaldırılması üçün lazım olan vəsaitlərin tapılması məsələsinin həll edilməsi durur. Ola bilsin ki, lazım olan vəsaitlərin bir hissəsi dövlət xəzinəsindən daxil olacaq, amma vəsaitlərin xarici sərmayəçilər hesabına cəlb ediləcəyi də istisna edilmir.
Belə ki, bir neçə il qabaq  "AqrarKredit"n tamkeyfiyyətli aqrar banka çevrilməsi üçün variantlardan biri kimi onun özəlləşdirilməsi və bu qurumun səhmdarlarının genişləndirilməsi nəzərdə tutulurdu. Bu məsələ ilə bağlı məsləhətləşmələr Dünya Bankı, Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyası, Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı, həmçinin  "Credit Agricole" və "Rosselxozbank" kimi beynəlxalq aqrar banklarla aparılırdı. Ancaq böhrandan sonrakı dövrdə də xarici donorlarla uzun sürən danışıqlar saziş bağlanması ilə nəticələnə bilmədi. "İstənilən halda, perspektivdə bu bankda geniş xarici təmsilçilik təmin ediləcək, çünki bu tip strukturlarda yüksək kapitallaşma vacibdir. Ancaq ilkin mərhələdə aqrar bankın kapitalı dövlət vəsaitləri hesabına formalaşa bilər", - deyə "AqrarKredit"in İdarə Heyətinin sədri Məmməd Musayev bildirir. İstənilən halda, bu gün ixtisaslaşmış aqrar bankın yaradılması məsələsi müstəsna önəm qazanır, çünki iqtisadiyyatın neftdən kənar bölmələrinin, o cümlədən aqrar-sənaye kompleksinin inkişafı üzrə layihələrə dövlət dəstəyi strateji prioritet olaraq müəyyən edilib. Bu məsələnin uğurla həlli üçün zəmanət kimi AMB-nin iştirakının fəallaşması çıxış edə bilər, istisna edilmir ki, bu məsələ cari ilin sonuna kimi müsbət həllini tapa biləcək.

НОВАЯ ЖИЗНЬ СТАРОЙ ИДЕИ
В силу ряда объективных факторов банковское кредитование сельского хозяйства так и не обрело доминирующего характера в нашей стране. В роли главного донора аграрного сектора традиционно выступает государство, предоставляющее субсидии фермерам, а также оказывающее им техническую и финансовую помощь посредством различных фондов. Однако механизмы агрокредитования обретут универсальный характер лишь после создания в стране специализированного аграрного банка.
Кредиты от государства
Опыт аграрных реформ последнего десятилетия показал, что в условиях рыночных отношений интенсивное развитие фермерских хозяйств Азербайджана возможно лишь при наличии системы льготного кредитования. В первое десятилетие независимости Азербайджана, и в особенности в конце 1990-х годов, когда в стране стартовала грандиозная по масштабам аграрная реформа, важнейшую роль в предоставлении низкопроцентных и долгосрочных денежных ресурсов сельскому хозяйству играли международные финансовые организации. Всего за минувшие полтора десятилетия с проведения земельной реформы (1998 год) развитие аграрного сектора Азербайджана было поддержано более чем 20 международными проектами, однако совокупный объем кредитов и донорской помощи не превысил $500-600 млн.
Большая часть этих финансовых ресурсов была направлена на локальные инфраструктурные проекты в тех или иных отраслях агропрома или на реализацию пилотных программ, нацеленных на развитие сельскохозяйственных общин, формирование кооперативов и кредитных союзов в отдельных регионах страны. Несмотря на положительные итоги этих начинаний, помощь международных доноров преимущественно носила консультативно-технический характер, причем доля прямого кредитования сельских производителей была несопоставимо мала.
Новый этап в сфере льготного кредитования агропрома был открыт более 9 лет назад с началом реализации госпрограмм социально-экономического развития регионов в 2004-2008 и 2009-2013 годах. Другим важнейшим толчком для развития сельскохозяйственного производства стала реализуемая уже свыше четырех лет и рассчитанная до 2015 года госпрограмма надежного обеспечения населения страны продовольствием. Основным финансовым рычагом для реализации этих госпрограмм стало выделение государственных льготных кредитов фермерам и задействованным в переработке и производстве пищевой продукции субъектам малого и среднего предпринимательства (МСП). Ключевая роль здесь принадлежит государственным структурам - АО "Агролизинг", Национальному фонду поддержки предпринимательства и Азербайджанской инвестиционной компании. За минувшее десятилетие эти структуры помогли направить свыше миллиарда манатов инвестиций в наиболее перспективные отрасли экономики, стимулируя частный сектор вкладывать средства в инновационные технологии и создавать прогрессивные формы хозяйствования. Главный акцент при этом сделан на организацию современного экспорториентированного агропромышленного комплекса в регионах.
Однако, согласно расчетам специалистов, для вывода аграрного сектора на качественно новый уровень развития необходимо в разы увеличить объемы кредитования - порядка до миллиарда манатов в год. Чтобы аккумулировать необходимые средства, наряду с бюджетными инвестициями нужно задействовать ресурсы частных инвесторов и банков. За последние годы удалось интенсифицировать данный процесс: наблюдается заметная инвестиционная активность ведущих холдингов страны, привлекающих собственные оборотные средства, а также ресурсы родственных банков в развитие пищевой и перерабатывающей промышленности. Виноделие и производство соков, консервная, мясомолочная, масложировая, сахарная промышленность, переработка хлопка и расфасовка чая, строительство холодильных складов и элеваторов, создание крупных молочных ферм - вот далеко не полный список инвестиционных направлений, освоенных в последнее время отечественными финансово-промышленными группами.
Вместе с тем, в отличие от пищевой промышленности, непосредственное финансирование сельских производителей все еще не значится в числе приоритетов крупных кредитных структур. Сравнительно высокие риски при относительно низкой доходности, неразвитость земельного рынка, создающая проблемы с ликвидностью залога, а также непопулярность страхования у фермеров заметно снижают интерес к кредитованию аграрного сектора у коммерческих банков страны.
Собственно, именно поэтому сегодня в роли главного донора фермерских хозяйств выступает свыше полутора десятков небанковских кредитных организаций (НБКО), учрежденных преимущественно международными гуманитарными организациями. Они обслуживают свыше полумиллиона клиентов по всей стране, предоставляя им финансовые услуги посредством свыше 150 филиалов и подразделений. Совокупный кредитный портфель НБКО в минувшем году превысил $720 млн., причем львиная доля выданных займов пришлась на аграрные регионы. Однако крайне небольшой объем средств, сравнительно высокие проценты и малые сроки погашения предоставляемых НБКО займов далеко не всегда пригодны для финансирования фермерских хозяйств.
Второе дыхание
Исходя из этого, в Азербайджане уже давно назрела необходимость в создании специализированного аграрного банка, способного аккумулировать ресурсы из различных источников и создать эффективную систему выделения новых займов с использованием возвратных кредитов (принцип "револьверного" фонда). "Сегодня в Азербайджане банковские услуги сельскому хозяйству главным образом оказывают государственные фонды и микрофинансовые организации. В то же время мы изучаем международный опыт для увеличения поддержки финансового сектора сельскому хозяйству с различной комбинацией государственного и частного присутствия. Формирование национальной системы рыночного финансирования аграрного сектора предполагает в числе прочего и создание специализированного аграрного универсального банка", - отметил недавно председатель Центрального банка Азербайджана (ЦБА) Эльман Рустамов, выступивший на 43-й конференции центрального комитета Международной конфедерации кредитования сельского хозяйства (C.I.C.A.).
Переговоры по созданию подобного специализированного банка начались более четырех лет тому назад, а в качестве базы было предложено использовать структуру созданной в начале 1990-х годов небанковской кредитной организации AqrarKredit, позволяющей фермерам получить доступ к низкопроцентным и долгосрочным займам. После состоявшегося в октябре 2003 года объединения AqrarKredit с Аграрно-кредитным фондом сфера деятельности и финансовые возможности этого НБКО значительно расширились. В настоящее время филиалы этой структуры действуют во всех экономических регионах страны, осуществляя различные кредитные проекты, в том числе и по линии НФПП. Так, на январь 2013 года кредитный портфель AqrarKredit достиг 17,7 млн. манатов, а совокупные активы составили 26,6 млн. манатов с ростом на 2,7%. Организация закончила 2012 год с небольшой прибылью, при этом ее доходы превысили 4,1 млн. манатов.
Сегодня уставный капитал AqrarKredit составляет 18,6 млн. манатов, чего совершенно недостаточно для создания нового банка. Согласно нормативам Центробанка, вступающим в силу 1 января 2014 года, требования к минимальному размеру совокупного капитала действующих банков, а также уставного капитала вновь созданных увеличены до 50 млн. манатов. Соответственно перед учредителями AqrarKredit - министерствами финансов и экономического развития - стоит задача изыскать необходимые средства для повышения капитализации до требуемого уровня. Возможно, что часть необходимых средств поступит из государственной казны, но не исключено, что они будут привлечены за счет внешних инвесторов.
Так, несколько лет тому назад в качестве одного из вариантов преобразования AqrarKredit в полноценный аграрный банк рассматривались приватизация и расширение акционеров данной структуры. Консультации по данному вопросу велись с Всемирным банком, Международной финансовой корпорацией, Европейским банком реконструкции и развития, а также международными аграрными банками - такими, как Credit Agricole и "Россельхозбанк". Но в посткризисный период длительные переговоры с зарубежными донорами так и не завершились заключением соглашений. "Так или иначе, в перспективе это будет банк с широким иностранным участием, потому что для подобного типа структур необходима высокая капитализация. Однако на первоначальном этапе капитал аграрного банка может быть сформирован за счет государственных средств", - полагает председатель правления AqrarKredit Мамед Мусаев.
Так или иначе, сегодня вопрос создания специализированного аграрного банка приобретает исключительную важность, так как государственная поддержка проектов по развитию ненефтяного сектора экономики, и в частности АПК, обозначена в качестве стратегического приоритета. Порукой успешного решения данной задачи может служить активизация участия в этом ЦБА, и не исключено, что данный вопрос найдет положительное решение до конца текущего года.