"BU POTENSİALI NƏZƏRƏ ALMAMAQ MÜMKÜN DEYİL"
Professor Mark Kramer - Harvard Universitetinin Rusiya və Avrasiyanın öyrənilməsi üzrə Devis Mərkəzinin böyük elmi işçisi və "soyuq müharibə"nin öyrənilməsi proqramının direktoru. O, həm də SSRİ-nin siyasətinə, Sovet İmperiyasının dağılma səbəblərinə, həmçinin Şərqi Avropada və potsovet məkanındakı inqilabi proseslərə, milli-azadlıq hərəkatlarına dair çoxsaylı elmi məqalələrin, nəşrlərin müəllifidir. Mayın əvvəlində professor Kramer ilk dəfə Azərbaycanda olub. Biz isə öz növbəmizdə onunla söhbətləşmək imkanını əldən vermədik.
- Professor Kramer, Qərbdə SSRİ-ni, adətən, "Şər imperiyası" adlandırırdılar. Bu regionu tədqiq edən bir şəxs kimi bu haqda fikrirlərinizi bilmək istərdik...
- Mənim cavabım SSRİ tarixinin dövrlərindən asılıdır. Söhbət Stalinin rəhbərliyi dövründən gedirsə, düşünürəm ki, bu, Sovet İttifaqının "Şər ittifaqı" olduğu dövr idi. Stalin dəhşətli diktator idi. Onun siyasəti xüsusilə Azərbaycana baha başa gəlmişdi. Bilirəm ki, Azərbaycan xalqına qarşı aparılmış repressiyalar məhz Stalinin adı ilə bağlıdır. Bütünlükdə Azərbaycan xalqının Qazaxıstana və Sibirə sürgün edilməsini məhz o istəyirdi. Məhz Stalinin göstərişi ilə 1940-1950-ci illərdə Ermənistandan azərbaycanlıların böyük bir hissəsi çıxarıldı. Bu işdə Stalinin silahdaşı, sovet xadimi Anastas Mikoyan da az rol oynamayıb. O, azərbaycanlılara qarşı aparılan etnik təmizləməyə və repressiyalara rəhbərlik edirdi.
- Yeri gəlmişkən, tədqiqatlarınızda SSRİ-nin dağılmasında əsas katalizatorlardan olmuş Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin rolunu necə qiymətləndirirsiniz?
- Bu gün Bakının arxivlərində işləmək imkanı əldə etdiyim üçün çox məmnunam. Məni buradakı vacib arxiv materialları maraqlandırır. Eyni zamanda, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin başlamasına aid sənədləri, onun başlama səbəblərini öyrənmək niyyətindəyəm. Artıq bənzər layihələrlə Rusiyanın, həmçinin bir sıra digər postsovet ölkəsinin arxivlərində də işləmişəm.
- Məlumdur ki, SSRİ-də müstəqillik uğrunda ilk mübarizələrdən biri Azərbaycanda başlayıb. Fikrinizcə, Sovet İttifaqı rəhbərliyinin məhz Azərbaycandakı Milli-Azadlıq Hərəkatını daha sərt şəkildə yatırmağa çalışması nə ilə bağlıdır? Halbuki, digər respublikalara qarşı bu miqyasda cəza tədbirlərinə əl atılmadı...
- Mixail Qorbaçov milli siyasətdə zəif idi və ermənipərəst mövqe tuturdu. Amma fikrimcə, o, Dağlıq Qarabağı ermənilərə vermək fikrində deyildi. Belə olan təqdirdə Qorbaçov əlbəttə ki, Ermənistanda və Dağlıq Qarabağda separatçılara, millətçilərə qarşı güc tətbiq etməli idi. Bununla da o, münaqişənin baş qaldırmasına imkan verməyə bilərdi. Amma əvəzində Qorbaçov 1990-cı ilin yanvarında Bakıda Azərbaycan xalqına qarşı güc tətbiq etdi. Yəni, bütün bu addımlar Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsini qızışdırdı, silahlı qarşıdurmadan qaçılmasına imkan vermədi.
- Hələ 80-ci illərin ortalarında Qorbaçov Ermənistanda azərbaycanlıların qətlə yetirildiyini, ölkədən qovulmağa başlanıldığını, Dağlıq Qarabağda separatçı hərəkat hazırlandığını yaxşı bilirdi. Lakin İrəvan və Xankəndidəki azsaylı erməni millətçilərinə güc tətbiq edilmədi...
- Nəyi nəzərdə tutduğunuzu başa düşürəm. Məsələ ondadır ki, Qorbaçov o zaman Şərqi Avropa ölkələrində kommunist rejimlərinin süqutunun təsiri altında idi. Almaniyada birləşmə prosesi gedirdi, sosial düşərgədəki keçmiş müttəfiqlərlə münasibətlər pozulurdu. Bütün bunlar Qorbaçovu qorxudurdu. O, SSRİ-nin də eyni taleni yaşayacağından qorxurdu. Bütün bunlar 1990-cı ilin yanvarında Bakıya ordu yeridilməsinə, Azərbaycan xalqına qarşı sərt addımların atılmasına öz təsirini göstərdi.
- Hələ 1985-ci il fevralın 21-də Sov. İKP MK Siyasi Bürosunun Qorbaçovun rəhbərliyi ilə keçən ilk iclasında o, SSRİ-də "erməni soyqırımı"nın 70 illiyi ilə bağlı tədbirlərin keçirilməsinin vacibliyini bildirmişdi. Bu, Siyasi Büronun bir çox üzvləri tərəfindən birmənalı qarşılanmamış və onların təəccübünə səbəb olmuş, Qorbaçovun ermənilərə olan sevgisini göstərmişdi...
- Bəli, Qorbaçovun bu təşəbbüsünün qəribə olduğu ilə razıyam. Amma nəzərə almaq lazımdır ki, artıq o dövrdə erməni diasporu yalnız Qərbdə deyil, Moskvada, Kremldə də ciddi nüfuza sahib idi. Məsələ ondadır ki, Qorbaçovun bir çox məsələlərlə, həmçinin Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi ilə bağlı fikrinə onun ermənilərdən ibarət ətrafı ciddi təsir göstərirdi. Söhbət Şahnazarovdan, Miqranyandan, Aqambekyandan və digərlərindən gedir. Mixail Qorbaçovun Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsilə bağlı fikrinin formalaşmasında Amerika və Avropanın erməni diasporunun da ciddi rolu olub.
- Qərbdə Qorbaçovun mütərəqqi, müsbət siyasi fiqur sayıldığı sirr deyil. Halbuki, postsovet məkanında SSRİ-nin dağıldığı dövrdəki mənfi hadisələr məhz Qorbaçovun siyasətilə əlaqələndirilir. Bəs şəxsən siz Qorbaçovun rolunu necə qiymətləndirirsiniz?
- Düşünürəm, postsovet məkanında gələcəkdə Qorbaçovun rolu daha müsbət qiymətləndiriləcək. Axı o, SSRİ ilə ABŞ arasındakı mənasız "soyuq müharibə"yə və silahlanma yarışına son qoya bildi. Əlbəttə ki, Qorbaçov Sovet İttifaqının daxili siyasətində bir sıra ciddi səhvlər edib. Belə səhvlərdən biri də Azərbaycana və Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə yanlış yanaşmadır. Təcili cəsarətli qərarların verilməli, həmin qərarlara görə məsuliyyətin üzərinə götürülməli olduğu məqamlarda Qorbaçov çox tez-tez qeyri-ardıjıl olurdu.
- Necə düşünürsünüz, SSRİ-nin dağılması ərəfəsində Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin başqa həll variantı və ya bu vəziyyətdən çıxış yolu var idimi?
- Düşünürəm, 1989-cu ilin sonlarında, hətta 1990-cı ildə bu münaqişəni başqa cür həll etmək olardı. Qan tökülməsindən qaçılması mümkün idi. Lakin Sovet hakimiyyəti bu şansdan istifadə edə bilmədi.
- Azərbaycanın hazırda erməni silahlılarının işğalı altında olan torpaqlarını istənilən yolla azad etmək niyyətini necə qiymətləndirirsiniz?
- Mən ötən əsrin 90-cı illərində NATO qoşunlarının Serbiyaya girməsinin əleyhinə idim. Sonradan Kosovonun Serbiyadan ayrılması və müstəqil dövlət kimi tanınmasına da qarşı çıxmışam. 2008-ci ildə Rusiyanın Gürcüstana soxulmasına, Abxaziya və Şimali Osetiyanın müstəqilliyinin tanınması ilə də razı deyildim. Eyni zamanda mən Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin də bu cür yolla çözülməsinin əleyhinəyəm. Mən dövlətlərin ərazi bütövlüyünü dəstəkləyirəm.
- Qərbin bəzən Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin tezliklə həlli üçün kifayət qədər səy göstərməməklə erməni tərəfinin xeyrinə çıxış etməsini necə qiymətləndirirsiniz? Halbuki bu, bütünlükdə Cənubi Qafqaz regionunun inkişafında görünməmiş sıçrayışa yol açardı...
- Məsələ ondadır ki, erməni faktoru və onun diasporu ABŞ və Avropanın ictimai-siyasi həyatında ciddi rola malikdir. Məsələn, ABŞ-da ermənilər anklavlar şəklində yaşayır və yerli hakimiyyət orqanlarına ciddi təsir göstərirlər. Seçkidə və digər siyasi aksiyalarda onlar fəal iştirak edirlər. Bu üzdən də Amerikanın siyasətində ermənilərin mövqeyi də nəzərə alınır. Amma ABŞ-da Azərbaycana da marağın getdikcə artdığına şübhə etmirəm və bunu görürəm. Azərbaycanın böyük potensialı Amerika siyasətçilərinin diqqətini özünə cəlb etməyə bilməz. Azərbaycanla əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi ABŞ üçün həm iqtisadi, həm də siyasi baxımdan çox sərfəlidir. Bu üzdən də Amerikanın regiondakı siyasətində Azərbaycan amili getdikcə daha çox nəzərə alınır.
- Adətən, söhbət Azərbaycandan və səmərəli əməkdaşlıqdan getdikdə ilk növbədə neft və qazdan danışılır. Fikrinizcə, Azərbaycan dünya ictimaiyyətini daha nə ilə maraqlandıra bilər?
- Müsəlman ölkəsi olan Azərbaycandakı unikal tolerant dövlətçilik modeli mənim üçün və bir çox ekspertlər üçün əsl kəşfdir. Ölkənizdə Qərbin və bütün dünyanın həsəd apara biləcəyi model yaradılıb. Burada yaradılmış cəmiyyət və dövlət modeli ekstremizmdən qaçmağa, müxtəlif dini və etnik icmaların birgə inkişafına imkan yaradır. Fikrimcə, Azərbaycanda yaradılmış bu unikal yaşam və inkişaf modeli dünya ictimaiyyəti üçün daha vacib ola bilər. Çünki bu, Qərbin çox ehtiyac hiss etdiyi müsbət nümunə və təcrübədir.

"Undeniable potential"
Mark Kramer: "The US policy in the region is increasingly taking the importance of the Azerbaijani factor into account"
Author: Rizvan Huseynov Baku
Professor Mark Kramer is Director of the Cold War Studies Program at Harvard University. He is the author of numerous scientific articles and publications dedicated to the USSR's policies, the causes of the collapse of the Soviet empire and the revolutionary developments and national liberating movements in Eastern European and former Soviet countries. In early May Prof. KRAMER visited Azerbaijan for the first time and kindly agreed to talk to us.
- Professor Kramer, the West usually refers to the USSR as "an empire of evil". As a person well familiar with the region, what do you think of this?
- It depends on the period in the USSR history you are referring to. If we speak about the Stalin era, I do believe that the Soviet Union was an "empire of evil" at the time. Stalin himself was a terrible dictator and Azerbaijan, among others, seriously suffered from his policy. I know that Stalin initiated repressions against the Azerbaijani people. He wanted to resettle the entire Azerbaijani people to Kazakhstan and Siberia and it was through his order that a large number of Azerbaijanis were resettled from Armenia in the 1940-1950s. This however did not happen without the help of Stalin's comrade-in-arms, Anastas Mikoyan. The latter was responsible for ethnic cleansing and repressions against Azerbaijanis.
- How much of your work have you dedicated to the Armenian-Azerbaijani conflict over Karabakh, which was one of the catalysts of the collapse of the USSR?
- I am delighted to have been given an opportunity to work in the Baku archive. I am interested in the archive materials that are kept here. I also intend to study documents pertaining to the beginning of the Armenian-Azerbaijani conflict over Karabakh and its causes. I have already conducted relevant work in the archives of Russia and other former Soviet countries.
- As you know, Azerbaijan was one of the first Soviet countries to start fighting for independence. To what do you attribute the fact that the Soviet government was particularly relentless in suppressing the national-liberating movement in Azerbaijan at a time when it did not employ such large-scale punitive measures against other republics?
- Mikhail Gorbachev demonstrated weakness in the national policy. He took a pro-Armenian stance. However, I do not think he intended to hand over Karabakh to Armenians. Nevertheless, he should have countered Armenian separatism and Armenian nationalists in Karabakh. By doing so he would have prevented the exacerbation of the conflict. Instead of this, in January 1990, Gorbachev used force against Azerbaijani people in Baku. That is to say, his moves fuelled the Armenian-Azerbaijani conflict and left no room for the prevention of armed confrontation.
- As early as in mid 1980s, Gorbachev knew full well that Azerbaijanis were being banished from Armenia and a separatist movement was starting in Karabakh. Nevertheless, he did not use force against Armenian nationalists in Yerevan and Xankandi (Stepanakert).
- I understand your point. The thing is that at the time Gorbachev was overwhelmed by the collapse of Communist regimes in Eastern Europe, the ongoing unification of Germany and the fact that close ties between the former Socialist bloc countries were falling apart. Gorbachev was apprehended by all this and he feared that the same fate awaited the USSR. All this resulted in his decision to deploy Soviet troops in Baku and brutally attack Azerbaijani people in January 1990.
- Back on 21 February 1985, at his very first politburo session, Gorbachev raised the issue of the necessity to hold various events in the USSR in recognition of the 70th anniversary of the Armenian "genocide". This caused mixed reaction among politburo members and demonstrated the fact that Gorbachev was "not indifferent" to Armenians.
- I do agree that Gorbachev's behaviour was odd. However, we need to take into consideration the fact that Armenian diaspora's influence extended to the West, as well as the Kremlin itself at the time. The point is that Gorbachev's Armenian entourage strongly influenced his decision-making, including regarding the Armenian-Azerbaijani conflict. His advisors included G. Shakhnazarov, A. Migranyan, A. Agambegyan and others. The role of the Armenian diaspora in the USA and Europe is also significant in shaping Gorbachev's opinion regarding the Armenian-Azerbaijani conflict.
- It is no secret that in the West Gorbachev is known as a progressive and positive politician at a time when in former Soviet countries he is associated with many negative developments of the period of the collapse of the Soviet Union. What do you think of Gorbachev's role?
- I think people in former Soviet Union will have a more positive opinion about his role in the future. He managed to stop the senseless Cold War and arms race between the USSR and the USA. It is true that Gorbachev made numerous mistakes in the Soviet Union's domestic policy. One of such mistakes is the wrong attitude to Azerbaijan and the Karabakh conflict. When it came to making snap brave decisions and assuming responsibility he was often unpredictable and inconsistent.
- Do you think it was possible to prevent the Armenian-Azerbaijani conflict?
- I think that until the end of the year 1989 and even 1990 it was possible to address the Karabakh conflict differently and prevent the bloody war. However, the Soviet authorities failed to use this chance.
- What do you think of Azerbaijan's intention to return its lands, currently occupied by Armenian troops, at any cost?
- I opposed the deployment of NATO troops in Serbia in the 1990s and the subsequent recognition of Kosovo as an independent state. I also opposed Russia's invasion of Georgia in 2008 and the recognition of Abkhazia's and South Ossetia's sovereignty. I am against any attempts to resolve the Karabakh conflict by such methods. I support countries' territorial integrity.
- What do you make of the fact that the West sometimes toes Armenian line and does not take sufficient effort to speedily resolve the Armenian-Azerbaijani conflict, something that could lead to an unprecedented leap in the development of the South Caucasus?
- The point is that the Armenian factor and diaspora play an important role in the USA's and Europe's sociopolitical life. For example, in the USA Armenians can influence decisions of local authorities. They also take an active part in elections and other political events which is why American politicians pay heed to their opinion. Nevertheless, I can see that the USA's interest in Azerbaijan is steadily increasing. This is linked to Azerbaijan's great potential which cannot be disregarded by American politicians. It is very beneficial for the USA to develop cooperation with Azerbaijan, both in economic and political terms because the US policy in the region is increasingly taking the importance of the Azerbaijani factor into consideration.
- As a rule, when it comes to Azerbaijan and profitable cooperation, the first thing that comes to people's mind is oil and gas. What else could Azerbaijan offer to the international community?
- Many experts, including myself, have discovered Azerbaijan's unique model of tolerance. Countries in the West and the rest of the would could learn from your model of tolerance. Azerbaijan's public and state model leaves no room for extremism and accommodates various religious and ethnic communities. This unique model of co-existence and development, created by Azerbaijan, can be of interest and importance for the international community. This is the positive example and experience the West needs so much.