"BU POTENSİALI NƏZƏRƏ ALMAMAQ MÜMKÜN DEYİL"
Professor Mark Kramer - Harvard Universitetinin Rusiya və Avrasiyanın öyrənilməsi üzrə Devis Mərkəzinin böyük elmi işçisi və "soyuq müharibə"nin öyrənilməsi proqramının direktoru. O, həm də SSRİ-nin siyasətinə, Sovet İmperiyasının dağılma səbəblərinə, həmçinin Şərqi Avropada və potsovet məkanındakı inqilabi proseslərə, milli-azadlıq hərəkatlarına dair çoxsaylı elmi məqalələrin, nəşrlərin müəllifidir. Mayın əvvəlində professor Kramer ilk dəfə Azərbaycanda olub. Biz isə öz növbəmizdə onunla söhbətləşmək imkanını əldən vermədik.
- Professor Kramer, Qərbdə SSRİ-ni, adətən, "Şər imperiyası" adlandırırdılar. Bu regionu tədqiq edən bir şəxs kimi bu haqda fikrirlərinizi bilmək istərdik...
- Mənim cavabım SSRİ tarixinin dövrlərindən asılıdır. Söhbət Stalinin rəhbərliyi dövründən gedirsə, düşünürəm ki, bu, Sovet İttifaqının "Şər ittifaqı" olduğu dövr idi. Stalin dəhşətli diktator idi. Onun siyasəti xüsusilə Azərbaycana baha başa gəlmişdi. Bilirəm ki, Azərbaycan xalqına qarşı aparılmış repressiyalar məhz Stalinin adı ilə bağlıdır. Bütünlükdə Azərbaycan xalqının Qazaxıstana və Sibirə sürgün edilməsini məhz o istəyirdi. Məhz Stalinin göstərişi ilə 1940-1950-ci illərdə Ermənistandan azərbaycanlıların böyük bir hissəsi çıxarıldı. Bu işdə Stalinin silahdaşı, sovet xadimi Anastas Mikoyan da az rol oynamayıb. O, azərbaycanlılara qarşı aparılan etnik təmizləməyə və repressiyalara rəhbərlik edirdi.
- Yeri gəlmişkən, tədqiqatlarınızda SSRİ-nin dağılmasında əsas katalizatorlardan olmuş Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin rolunu necə qiymətləndirirsiniz?
- Bu gün Bakının arxivlərində işləmək imkanı əldə etdiyim üçün çox məmnunam. Məni buradakı vacib arxiv materialları maraqlandırır. Eyni zamanda, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin başlamasına aid sənədləri, onun başlama səbəblərini öyrənmək niyyətindəyəm. Artıq bənzər layihələrlə Rusiyanın, həmçinin bir sıra digər postsovet ölkəsinin arxivlərində də işləmişəm.
- Məlumdur ki, SSRİ-də müstəqillik uğrunda ilk mübarizələrdən biri Azərbaycanda başlayıb. Fikrinizcə, Sovet İttifaqı rəhbərliyinin məhz Azərbaycandakı Milli-Azadlıq Hərəkatını daha sərt şəkildə yatırmağa çalışması nə ilə bağlıdır? Halbuki, digər respublikalara qarşı bu miqyasda cəza tədbirlərinə əl atılmadı...
- Mixail Qorbaçov milli siyasətdə zəif idi və ermənipərəst mövqe tuturdu. Amma fikrimcə, o, Dağlıq Qarabağı ermənilərə vermək fikrində deyildi. Belə olan təqdirdə Qorbaçov əlbəttə ki, Ermənistanda və Dağlıq Qarabağda separatçılara, millətçilərə qarşı güc tətbiq etməli idi. Bununla da o, münaqişənin baş qaldırmasına imkan verməyə bilərdi. Amma əvəzində Qorbaçov 1990-cı ilin yanvarında Bakıda Azərbaycan xalqına qarşı güc tətbiq etdi. Yəni, bütün bu addımlar Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsini qızışdırdı, silahlı qarşıdurmadan qaçılmasına imkan vermədi.
- Hələ 80-ci illərin ortalarında Qorbaçov Ermənistanda azərbaycanlıların qətlə yetirildiyini, ölkədən qovulmağa başlanıldığını, Dağlıq Qarabağda separatçı hərəkat hazırlandığını yaxşı bilirdi. Lakin İrəvan və Xankəndidəki azsaylı erməni millətçilərinə güc tətbiq edilmədi...
- Nəyi nəzərdə tutduğunuzu başa düşürəm. Məsələ ondadır ki, Qorbaçov o zaman Şərqi Avropa ölkələrində kommunist rejimlərinin süqutunun təsiri altında idi. Almaniyada birləşmə prosesi gedirdi, sosial düşərgədəki keçmiş müttəfiqlərlə münasibətlər pozulurdu. Bütün bunlar Qorbaçovu qorxudurdu. O, SSRİ-nin də eyni taleni yaşayacağından qorxurdu. Bütün bunlar 1990-cı ilin yanvarında Bakıya ordu yeridilməsinə, Azərbaycan xalqına qarşı sərt addımların atılmasına öz təsirini göstərdi.
- Hələ 1985-ci il fevralın 21-də Sov. İKP MK Siyasi Bürosunun Qorbaçovun rəhbərliyi ilə keçən ilk iclasında o, SSRİ-də "erməni soyqırımı"nın 70 illiyi ilə bağlı tədbirlərin keçirilməsinin vacibliyini bildirmişdi. Bu, Siyasi Büronun bir çox üzvləri tərəfindən birmənalı qarşılanmamış və onların təəccübünə səbəb olmuş, Qorbaçovun ermənilərə olan sevgisini göstərmişdi...
- Bəli, Qorbaçovun bu təşəbbüsünün qəribə olduğu ilə razıyam. Amma nəzərə almaq lazımdır ki, artıq o dövrdə erməni diasporu yalnız Qərbdə deyil, Moskvada, Kremldə də ciddi nüfuza sahib idi. Məsələ ondadır ki, Qorbaçovun bir çox məsələlərlə, həmçinin Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi ilə bağlı fikrinə onun ermənilərdən ibarət ətrafı ciddi təsir göstərirdi. Söhbət Şahnazarovdan, Miqranyandan, Aqambekyandan və digərlərindən gedir. Mixail Qorbaçovun Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsilə bağlı fikrinin formalaşmasında Amerika və Avropanın erməni diasporunun da ciddi rolu olub.
- Qərbdə Qorbaçovun mütərəqqi, müsbət siyasi fiqur sayıldığı sirr deyil. Halbuki, postsovet məkanında SSRİ-nin dağıldığı dövrdəki mənfi hadisələr məhz Qorbaçovun siyasətilə əlaqələndirilir. Bəs şəxsən siz Qorbaçovun rolunu necə qiymətləndirirsiniz?
- Düşünürəm, postsovet məkanında gələcəkdə Qorbaçovun rolu daha müsbət qiymətləndiriləcək. Axı o, SSRİ ilə ABŞ arasındakı mənasız "soyuq müharibə"yə və silahlanma yarışına son qoya bildi. Əlbəttə ki, Qorbaçov Sovet İttifaqının daxili siyasətində bir sıra ciddi səhvlər edib. Belə səhvlərdən biri də Azərbaycana və Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə yanlış yanaşmadır. Təcili cəsarətli qərarların verilməli, həmin qərarlara görə məsuliyyətin üzərinə götürülməli olduğu məqamlarda Qorbaçov çox tez-tez qeyri-ardıjıl olurdu.
- Necə düşünürsünüz, SSRİ-nin dağılması ərəfəsində Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin başqa həll variantı və ya bu vəziyyətdən çıxış yolu var idimi?
- Düşünürəm, 1989-cu ilin sonlarında, hətta 1990-cı ildə bu münaqişəni başqa cür həll etmək olardı. Qan tökülməsindən qaçılması mümkün idi. Lakin Sovet hakimiyyəti bu şansdan istifadə edə bilmədi.
- Azərbaycanın hazırda erməni silahlılarının işğalı altında olan torpaqlarını istənilən yolla azad etmək niyyətini necə qiymətləndirirsiniz?
- Mən ötən əsrin 90-cı illərində NATO qoşunlarının Serbiyaya girməsinin əleyhinə idim. Sonradan Kosovonun Serbiyadan ayrılması və müstəqil dövlət kimi tanınmasına da qarşı çıxmışam. 2008-ci ildə Rusiyanın Gürcüstana soxulmasına, Abxaziya və Şimali Osetiyanın müstəqilliyinin tanınması ilə də razı deyildim. Eyni zamanda mən Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin də bu cür yolla çözülməsinin əleyhinəyəm. Mən dövlətlərin ərazi bütövlüyünü dəstəkləyirəm.
- Qərbin bəzən Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin tezliklə həlli üçün kifayət qədər səy göstərməməklə erməni tərəfinin xeyrinə çıxış etməsini necə qiymətləndirirsiniz? Halbuki bu, bütünlükdə Cənubi Qafqaz regionunun inkişafında görünməmiş sıçrayışa yol açardı...
- Məsələ ondadır ki, erməni faktoru və onun diasporu ABŞ və Avropanın ictimai-siyasi həyatında ciddi rola malikdir. Məsələn, ABŞ-da ermənilər anklavlar şəklində yaşayır və yerli hakimiyyət orqanlarına ciddi təsir göstərirlər. Seçkidə və digər siyasi aksiyalarda onlar fəal iştirak edirlər. Bu üzdən də Amerikanın siyasətində ermənilərin mövqeyi də nəzərə alınır. Amma ABŞ-da Azərbaycana da marağın getdikcə artdığına şübhə etmirəm və bunu görürəm. Azərbaycanın böyük potensialı Amerika siyasətçilərinin diqqətini özünə cəlb etməyə bilməz. Azərbaycanla əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi ABŞ üçün həm iqtisadi, həm də siyasi baxımdan çox sərfəlidir. Bu üzdən də Amerikanın regiondakı siyasətində Azərbaycan amili getdikcə daha çox nəzərə alınır.
- Adətən, söhbət Azərbaycandan və səmərəli əməkdaşlıqdan getdikdə ilk növbədə neft və qazdan danışılır. Fikrinizcə, Azərbaycan dünya ictimaiyyətini daha nə ilə maraqlandıra bilər?
- Müsəlman ölkəsi olan Azərbaycandakı unikal tolerant dövlətçilik modeli mənim üçün və bir çox ekspertlər üçün əsl kəşfdir. Ölkənizdə Qərbin və bütün dünyanın həsəd apara biləcəyi model yaradılıb. Burada yaradılmış cəmiyyət və dövlət modeli ekstremizmdən qaçmağa, müxtəlif dini və etnik icmaların birgə inkişafına imkan yaradır. Fikrimcə, Azərbaycanda yaradılmış bu unikal yaşam və inkişaf modeli dünya ictimaiyyəti üçün daha vacib ola bilər. Çünki bu, Qərbin çox ehtiyac hiss etdiyi müsbət nümunə və təcrübədir.

"ПОТЕНЦИАЛ, КОТОРЫЙ НЕВОЗМОЖНО ОБОЙТИ ВНИМАНИЕМ"
Марк КРАМЕР: "Важность азербайджанского фактора все больше учитывается в американской политике в регионе"
Автор: Ризван ГУСЕЙНОВ Баку
Профессор Марк Крамер - директор программы по изучению "холодной войны" и старший научный сотрудник Центра Дэвиса Гарвардского университета по изучению России и Евразии. Он также является автором большого числа научных статей и публикаций, посвященных политике СССР, причинам распада Советской империи, а также революционным процессам и национально-освободительным движениям в странах Восточной Европы и постсоветского пространства. В начале мая профессор М.Крамер впервые побывал в Азербайджане, и мы не упустили возможность побеседовать с ним.
- Профессор Крамер, на Западе принято называть СССР "империей зла", а что по этому поводу думаете вы как исследователь данного региона?
- Мой ответ зависит от временного отрезка в истории СССР. Если речь идет о периоде правления И.Сталина, то, по моему убеждению, это было время, когда Советский Союз был "империей зла". Сам Сталин был ужасным диктатором, и, в частности, от его политики сильно пострадал тогда и Азербайджан. Я знаю, что именно со Сталиным связаны репрессии против азербайджанского народа, что именно он хотел сослать весь азербайджанский народ в Казахстан и Сибирь, что именно по сталинскому указу в 1940-50-х гг. была выселена значительная часть азербайджанцев из Армении. Немалую роль в этом играл и соратник Сталина, советский деятель Анастас Микоян, который руководил этническими чистками и репрессиями против азербайджанцев.
- Кстати, какую роль в своих исследованиях вы отводите армяно-азербайджанскому, нагорно-карабахскому конфликту, который стал одним из основных катализаторов распада СССР?
- Я очень рад, что мне предоставлена ныне возможность поработать в архивах Баку. Меня интересуют важность и доступность архивных материалов, хранящихся здесь, а также я намерен изучить документы, касающиеся начала армяно-азербайджанского, нагорно-карабахского конфликта и его причин. Я с подобными проектами уже работал в архивах России и других стран постсоветского пространства.
- Известно, что одной из первых в СССР борьба за независимость началась именно в Азербайджане. С чем, по-вашему, связано то, что советское руководство наиболее жестоко попыталось подавить национально-освободительное движение именно в Азербайджане, тогда как в отношении других республик не было подобных масштабных карательных мер?
- Михаил Горбачев оказался слабым в национальной политике, занимал проармянскую позицию, но я думаю, что он не был намерен передать Нагорный Карабах армянам. Но тогда, конечно, Горбачев должен был применить силу против армянского сепаратизма и националистов в Армении и Нагорном Карабахе. Тем самым он не позволил бы конфликту разгореться, а вместо этого М.Горбачев в январе 1990 года использовал силу против азербайджанского народа в Баку. То есть эти его шаги только разожгли армяно-азербайджанский конфликт и не позволили избежать вооруженного противостояния.
- Еще в середине 80-х М.Горбачев прекрасно знал, что в Армении начали убивать и изгонять азербайджанцев, что в Нагорном Карабахе готовится сепаратистское движение, тем не менее он не применил силу против горстки армянских националистов в Ереване и Ханкенди (Степанакерте).
- Я понимаю, что вы имеете в виду. Дело в том, что М.Горбачев тогда был под впечатлением падения коммунистических режимов в странах Восточной Европы, шел процесс объединения Германии, распадались союзнические отношения между бывшими странами социалистического лагеря. Все это пугало М.Горбачева, и он боялся, что такая же судьба ожидает СССР. Все это повлияло на его решение ввести советские войска в Баку в январе 1990 года и жестоко расправиться с азербайджанским народом.
- Еще 21 февраля 1985 года на первом же заседании Политбюро ЦК КПСС, прошедшем под его руководством, М.Горбачев поднял вопрос о необходимости проведения в СССР мероприятий в связи с 70-летием "геноцида" армян. Это было неоднозначно и с удивлением воспринято многими членами Политбюро ЦК КПСС и показало, что М.Горбачев "неравнодушен" к армянам.
- Да, я согласен, что это поведение М.Горбачева было странным, однако следует учитывать, что уже тогда влияние армянской диаспоры было сильным не только на Западе, но и в Москве, в Кремле. Дело в том, что на мнение М.Горбачева относительно многих вопросов, в том числе и армяно-азербайджанского конфликта, сильно влияло его армянское окружение, такие советники, как Г.Шахназаров, А.Мигранян, А.Агамбегян и другие. Значительна роль также армянской диаспоры Америки и Европы в формировании мнения М.Горбачева касательно армяно-азербайджанского конфликта.
- Не секрет, что на Западе М.Горбачева считают прогрессивной и положительной политической фигурой, тогда как на постсоветском пространстве в основном именно с горбачевской политикой связывают негативные события периода распада СССР. А как вы оцениваете роль М.Горбачева?
- Я думаю, что в будущем оценка роли М.Горбачева будет более положительной на постсоветском пространстве, ведь он смог прекратить бессмысленную "холодную войну" и гонку вооружений между СССР и США. Конечно же, М.Горбачев сделал массу ошибок во внутренней политике Советского Союза, и одна из его ошибок - это неправильная позиция по отношению к Азербайджану и нагорно-карабахскому конфликту. Часто он был очень непредсказуем и непоследователен, когда нужно было принимать срочные смелые решения и брать на себя ответственность за них.
- Как вы считаете, был ли другой выход или решение армяно-азербайджанского конфликта еще на заре его зарождения в период распада СССР было невозможным?
- Я думаю, что до конца 1989 года и даже в 1990 году еще могли быть иное решение нагорно-карабахского конфликта и возможность избежать кровопролитной войны, но советские власти не смогли использовать этот шанс.
- Как вы оцениваете намерение Азербайджана любым путем вернуть свои земли, ныне оккупированные армянскими войсками?
- Я выступал против вторжения войск НАТО в Сербию в 1990-е гг., против последовавшего отторжения и признания Косово как государства, я был против вторжения России в Грузию в 2008 году и признания суверенитета Абхазии и Северной Осетии. Так- же я против любых попыток решения нагорно-карабахского конфликта подобным образом и выступаю за территориальную целостность государств.
- Как вы можете объяснить тот факт, что Запад порой идет на поводу у армянской стороны, не прилагая достаточно усилий для скорейшего разрешения армяно-азербайджанского конфликта, что привело бы к невиданному скачку развития во всем Южно-Кавказском регионе?
- Дело в том, что армянский фактор и ее диаспора играют немалую роль в общественно-политической жизни США и Европы. Например, в США армяне живут анклавом, чем влияют на местные власти, а также принимают активное участие в выборах и других политических акциях, в связи с чем их мнение учитывается американскими политиками. Но я не сомневаюсь и вижу, как постепенно в США интерес к Азербайджану возрастает, и это связано с тем, что Азербайджан имеет огромный потенциал, который не может быть обойден вниманием со стороны американских политиков. Развивать сотрудничество с Азербайджаном очень выгодно для США как экономически, так и политически, поэтому постепенно важность азербайджанского фактора все больше учитывается в американской политике в регионе.
- Обычно, когда речь заходит об Азербайджане и выгодном сотрудничестве, сразу вспоминают нефть и газ. Чем еще, по-вашему, может заинтересовать Азербайджан мировое сообщество?
- Для меня и многих экспертов является открытием уникальная толерантная модель государства, имеющая место в мусульманской стране - Азербайджане. У вас в стране создана модель, которой могут позавидовать на Западе и всюду в мире. В Азербайджане сформирована такая модель общества и государства, где можно избежать экстремизма и гармонично развиваются различные религиозные и этнические общины. Пожалуй, эта уникальная модель сосуществования и развития, созданная в Азербайджане, может быть более важна и интересна мировому сообществу, ведь это и есть именно тот самый позитивный пример и опыт, который Западу очень нужен.