YÜKLƏNMƏNİN QARŞISINI ALMAQ
Fitch Ratings: "AMB-nin istehlak kreditlərində risklərin məhdudlaşdırılmasına dair tədbirləri özünü doğruldub"
Azərbaycan hökumətinin iqtisadi siyasəti artıq birinci il deyil ki, aparıcı reytinq agentliklərinin təqdirinə layiq görülür. Onlar icmallarında və hesabatlarında ölkə iqtisadiyyatının müxtəlif sektorlarının reallıqları haqda son dərəcə obyektiv rəy bildirirlər. Bununla da, respublikanın nüfuzuna ümumilikdə və ayrılıqda biznesin ayrı-ayrı  subyektlərinə olduqca müsbət təsir göstərirlər. Bu da, nəticədə, onların investisiya cəlbediciliyini əhəmiyyətli dərəcədə yaxşılaşdırır.
Bu günlərdə Azərbaycanda, xüsusən də bank sektorunda iqtisadi vəziyyətə dair nəticə və proqnozlarını "Fitch Ratings" beynəlxalq reytinq agentliyi  açıqlayıb. Agentliyin fikrincə, bu il ölkə iqtisadiyyatının artımı 3,5-4% təşkil edəcək.
Əsas - sabitlikdir
Avropanın inkişaf edən ölkələrinin suveren reytinqi üzrə agentliyin direktoru Çarlz Sevilin Bakıda keçirilən III illik "Fitch Ratings" konfransında səsləndirdiyi fikirlərə əsasən, Azərbaycan iqtisadiyyatının əsas cəhətləri neft gəlirlərinin səmərəli idarə olunması və iqtisadiyyatın şaxələndirilməsidir. Xüsusən qeyri-neft sektorunun inkişafı üçün işgüzar mühitin yaxşılaşdırılması istiqamətində görülən təşəbbüslər qeyd edilib. Bundan başqa, müsbət amil qismində Dövlət Neft Fondundan (ARDNF) dövlət büdcəsinə transferin həcminin 2013-cü ildə 11,35 milyard manat məbləğdən, 2014-cü ildə 9,337 milyard manata qədər azalması ola bilər.
"Xarici borcun səviyyəsi də Azərbaycan üçün "narahatedici" amil deyil. Ölkə iqtisadiyyatı digər inkişaf etməkdə olan bazarlar kimi dünya trendlərinə çox güclü məruz qalmayıb", - deyə agentliyin analitiki bildirib. Ç. Sevilin sözlərinə görə, manat digər inkişaf etməkdə olan ölkələrin milli valyutaları ilə müqayisədə sabit qalır. Manatın sabitliyinin nəticəsi, Azərbaycan iqtisadiyyatında dollarlaşmanın səviyyəsinin azalmasının davam etməsidir. "Dollarlaşma Azərbaycanda, Rusiya və ya Qazaxıstandan yüksək səviyyədədir, amma onun səviyyəsi getdikcə düşür", - deyə o, bildirib. Ç. Sevil, həmçinin Azərbaycanda inflyasiyanın aşağı həddini qeyd edib. "Bütövlükdə regionda böhran cüzi olub, bu isə dünya bazarlarında ərzaq məhsullarının qiymətinin enməsi ilə əlaqədardır" - deyə  Ç. Sevil bildirib.
Bir sözlə, Azərbaycanda ümumiqtisadi vəziyyət sabitdir. Bu isə əlbəttə ki, onun ayrı-ayrı sektorlarının qiymətinə təsir edir. Belə ki, bu dəfə "Fitch Ratings"in diqqət mərkəzində ölkənin bank sektoru olub.  Agentliyin mütəxəssislərinin fikrincə, hazırda bu sektor sabitdir və iqtisadiyyatın məqbul göstəriciləri ilə dəstəklənir. Hərçənd struktur məsələləri aktivlərin keyfiyyəti, mənfəət və sektorun kapitallaşmasına təsir göstərməkdə davam edir.
AMB-nin fəaliyyəti  özünü doğruldub
"Hazırda Azərbaycan bankları daha çox pərakəndə kreditləşməyə üstünlük verir ki, bu da korporativ kreditləşmədə olan itkiləri kompensasiya edir və kapitalın rentabelliyini artırır. Ümumilikdə, pərakəndə kreditləşmənin artım tempi (2013-cü ildə - 44%), əhalinin gəlirlərinin artım tempini (8%) dəfələrlə üstələyir ki, bu da əhalinin borc yükünü kəskin artırır", - deyə məlumatda qeyd edilib.
Lakin eyni zamanda istehlak kreditləşməsinin keyfiyyətini agentlik məqbul hesab edir. Kreditləşmənin (2013-cü ilin sonunda pərakəndə kreditlərin həcmi ÜDM-yə münasibətdə cəmi 11% təşkil edib) hələ də orta səviyyəsi nəzərə alınmaqla, gələcək artımı və bank sisteminin hələ kifayət qədər əhatə etmədiyi potensial müştərilərin cəlb olunması üçün bir qədər ehtiyat mövcuddur. Əksinə korporativ kreditləşmə bazarı dolmağa hazırdır. Bu isə yaxşı keyfiyyətli (korporativ kreditləşmənin artımı 2012-ci ildə 25% artdıqdan  sonra, 2013-cü ildə 15% təşkil edib) borcalanların çatışmazlığını göstərir.
"Fitch"in direktor müavini Dmitri Vasilyevin dediyi kimi, "bir sıra şirkətlərin şəffaflıq və hesabatlılıq ilə bəzi problemlərinin olması səbəbindən, Azərbaycan banklarına yaxşı korporativ borcalanlar tapmaq daha da çətindir. "İkincisi,  riteyl kreditləşmə daha mənfəətlidir. Belə ki, burada dərəcələr yüksəkdir və bu, banklara daha faydalıdır. Üçüncüsü, pərakəndə kreditləşmə tarixən korporativ kreditləşmədən aşağı olub. Yəni hələlik əhalinin bank xidmətlərinə cəlb olunmayan böyük hissəsi, uyğun olaraq potensial müştərilər qismində çıxış edirlər".
Qeyd edək ki, elə bu günlərdə Azərbaycan Mərkəzi Bankının (AMB) sədri Elman Rüstəmov "Bir borcalan və ya bir-biri ilə əlaqədar borcalanlar qrupu üzrə risklərin tənzimlənməsi haqqında qaydalar"ı təsdiqləyib. Qaydalara əsasən, borcalan və ya bir-biri ilə əlaqədar borcalanlar qrupu üçün bankın iri kredit riskləri, məbləği bankın birinci səviyyəli kapitalı həcminin 10 faizindən çox olduğu halda iri kredit riskləri hesab edilir. Bu qaydalar avtomobil kreditlərinə də şamil olunacaq. Bundan başqa, qaydalar borcalanların qarşılıqlı əlaqədə olduğunu və kredit risklərinin şərtlərini müəyyən edir.
Vasilyevin fikrincə, AMB-nin vəzifəsi risklərin məhdudlaşdırılması və bank bazarının yüklənməsinə imkan verməməkdir. "Bu, bir çox ölkələrdə tətbiq edilən normal təcrübədir. Deyək ki, indi Rusiyada istehlak kreditləşməsi fəallaşır və Mərkəzi Bank kifayət qədər sərt tədbirlər tətbiq edərək, bu prosesə müdaxilə edir", - deyə o, qeyd edib.
Eyni zamanda "Fitch"in hesabatında qeyd edilir ki, Azərbaycan banklarının aktivlərinin keyfiyyət göstəriciləri vaxtı keçmiş kreditlər üzrə vəziyyətin yaxşılaşdığını göstərir. "Fitch"in reytinq olunan banklar üzrə tədqiqatlarına əsasən, 90 gün gecikmiş kreditlərin sayı 2013-cü ilin sonunda 9,6% təşkil edib. Bundan əvvəlki illə müqayisədə analoji rəqəm 13,1% azalıb. Amma agentlik həm də güman edir ki, bəzi amillər nəzərə alınaraq, aktivlərin keyfiyyəti hesabatlılıq rəqəmlərinin göstərdiyindən fərqli olaraq bir qədər zəif ola bilər.
Kapital artımı müsbətdir
2015-ci ilin 1 yanvar tarixinə qədər kapitalın 50 mln. manat normativ minimuma qaldırılmasına dair məsələyə gəldikdə isə, tənzimləyicinin bu qərarı da "Fitch Ratings" mütəxəssislərinin razılığı ilə qarşılanıb.  D. Vasilyevin qeyd etdiyi kimi, mütləq mənada kapital artımı ölkənin bank sistemi üçün müsbətdir. "Bununla belə, biz hesab edirik ki, artım templərinə - kapitalın banklar tərəfindən necə sürətlə istehlak olunduğuna baxmalıyıq. Banklar gəlirdən daha sürətlə böyüyür və müvafiq olaraq onların artımını saxlamaq üçün yeni kapital tələb olunacaq", - deyə ekspert hesab edir.  O, hesab edir ki, Azərbaycan banklarının aktivlərinin keyfiyyəti ilə bağlı suallar mövcuddur. "Bankların kredit portfelləri kifayət qədər "uzundur". Aktivlərin keyfiyyətinin bankların yaratdığı ehtiyatlarla nə dərəcədə adekvat olduğunu demək çətindir. Burada hələ suallar qalıb", - deyə D. Vasilyev bildirib. Bu arada "Fitch"in hesabatına əsasən, "banklar balanslarında məqbul likvidlik ehtiyatı saxlayırlar. Amma stress olduğu təqdirdə, likvidlik kredit portfellərinin yavaş amortizasiyası səbəbindən zəif ola bilər".
Bank sektorunda digər problemlər, xüsusilə də bazarın demonopolizasiya zərurətinə (əvvəlki illərdə də reytinq agentlikləri və beynəlxalq maliyyə institutları bunu qeyd edirdilər) gəldikdə isə, D. Vasilyev qeyd edib ki,  bu sahədə də irəliləyiş var: "Azərbaycan Beynəlxalq Bankı son illər kapitalla bağlı problemlər yaşayırdı. Düzdür, bu, rekapitalizasiya barədə qərarın elan olunmasından əvvəl olub. Buna baxmayaraq, AMB aktivlərini  artıra bilməyib. Bu fonda digər banklar inkişaf edərkən, bu, AMB-nin Azərbaycan bank bazarında payının azalmasına təsir edib. Bu amilin bazara müsbət və ya mənfi təsiri haqda danışmaq hələlik çətindir. Lakin monopolizasiyanın bazarda səviyyəsi nə qədər az olarsa, o qədər yaxşıdır".
Xatırladaq ki, 2013-cü ilin oktyabr ayında AMB nizamnamə kapitalının minimum miqdarının dörd il (bu günə 368 mln. manat) müddətində 50 milyon manatadək artırılmasına dair konsepsiya qəbul edib.
Bir sözlə, "Fitch Ratings"in ekspertlərinin qiymətləndirilmələrinə görə, son illər Azərbaycanın bank sektorunda vəziyyətin yaxşılaşması göz qabağındadır. Bu, 2008 -2009-cu illərin maliyyə böhranı ilə heç də uğurlu yaşamayan MDB ölkələrinin bazarları ilə müqayisədə də nəzərə çarpır. Eyni zamanda daxili və xarici struktur risklərə qarşı kifayət qədər zəif olan bu sektor, mövcud problemlərə və boşluqlara qarşı daha diqqətli yanaşma tələb edir. Və tənzimləyici tərəfindən bəzən son dərəcə sərt tədbirlər də bununla sübut olunur.

НЕ ДОПУСТИТЬ ПЕРЕГРЕВА
Экономическая политика правительства Азербайджана уже не первый год получает одобрение ведущих рейтинговых агентств. В своих обзорах и отчетах они достаточно объективно отзываются о реалиях в различных секторах экономики страны, таким образом, весьма положительно воздействуя на имидж республики в целом и отдельных субъектов бизнеса в отдельности, что в конечном счете существенно улучшает их инвестиционную привлекательность.
На днях свои заключения и прогнозы по экономической ситуации в Азербайджане, и в частности в банковском секторе, опубликовало международное рейтинговое агентство Fitch Ratings, по мнению которого рост экономики страны в этом году составит  3,5-4%.
Главное - стабильность
По мнению директора агентства по суверенным рейтингам развивающихся стран Европы Чарльза Севила, озвученному на III ежегодной конференции Fitch Ratings в Баку, ключевыми моментами развития экономики Азербайджана являются эффективное управление нефтяными доходами и диверсификация. В частности, было отмечено стремление к улучшению делового климата для развития ненефтяного сектора. Кроме того, в качестве позитивного фактора может рассматриваться уменьшение объемов трансферта из Государственного нефтяного фонда Азербайджана (ГНФАР) в госбюджет с 11,35 млрд. манатов в 2013 году до 9,337 млрд. манатов в 2014 году.
"Уровень внешнего долга также не является "беспокоящим" фактором для Азербайджана. Экономика страны не так сильно подвержена мировым трендам, как другие развивающиеся рынки", - сказал аналитик агентства. По словам Ч.Севила, манат остается устойчивым по сравнению с национальными валютами других развивающихся стран. Результатом стабильности маната является продолжение снижения уровня долларизации в экономике Азербайджана. "Долларизация в Азербайджане выше, чем, например, в России или Казахстане, но ее уровень продолжает снижаться", - сказал он. Ч.Севил также отметил низкий уровень инфляции в Азербайджане. "В целом в регионе инфляция была низкой, что связано со снижением цен на продовольственные товары на мировых рынках", - сказал он.
Словом, общеэкономическая ситуация в Азербайджане стабильная, что, конечно, влияет и на оценку отдельных ее секторов. Так, в центре внимания Fitch Ratings на этот раз оказался банковский сектор страны, который, по мнению экспертов агентства, в настоящее время в целом стабилен и поддерживается за счет приемлемых показателей экономики. Хотя структурные вопросы продолжают сказываться на качестве активов, прибыльности и капитализации сектора.
Действия ЦБА оправданы
"В настоящее время азербайджанские банки смещают акцент роста кредитования в розничный сегмент, чтобы компенсировать унаследованные проблемы с обесценением кредитов в корпоративном портфеле и улучшить рентабельность капитала за счет более высокой маржи. Рост розничного кредитования (44% в 2013 году) идет гораздо более высокими темпами, чем рост номинального дохода домохозяйств (8%), что приводит к быстрому увеличению долгового бремени населения", - подчеркивается в сообщении.
Однако Fitch полагает, что качество розничного кредитования является приемлемым и существует некоторый запас для дальнейшего роста с учетом все еще умеренного уровня проникновения кредитования (отношение объема розничных кредитов к ВВП составляло лишь 11% в конце 2013 года) и привлечения потенциальных клиентов, еще недостаточно охваченных банковской системой. И, наоборот, рынок корпоративного кредитования близок к насыщению, на что указывает нехватка заемщиков хорошего качества (рост корпоративного кредитования составил 15% в 2013 году после увеличения на 25% в 2012 году).
Как сказал младший директор Fitch Дмитрий Васильев, "найти хороших корпоративных заемщиков азербайджанским банкам все труднее ввиду некоторых проблем с прозрачностью и отчетностью у ряда компаний. А во-вторых, ритейл-кредитование прибыльнее, так как ставки здесь выше, что выгоднее банкам. И, в-третьих, проникновение розничных кредитов было исторически ниже, чем корпоративных, т.е.  есть существенная часть населения, которая еще не охвачена банковскими услугами и, соответственно, выступает потенциальным клиентом".
Отметим также, что буквально на днях председатель правления Центрального банка Азербайджана (ЦБА) Эльман Рустамов утвердил "Правила регулирования рисков при кредитовании одного заемщика или взаимосвязанных друг с другом групп заемщиков". Согласно правилам, крупными кредитными рисками считаются риски, по которым заемщику или связанной друг с другом группе заемщиков выдан кредит на сумму более 10% от размера капитала первого уровня банка. Данные правила также распространяются на автокредиты. Кроме того, правила определяют условия, при которых заемщики считаются взаимосвязанными, размеры кредитных рисков.
По мнению Васильева, задачами ЦБА являются ограничение рисков и недопущение перегрева банковского рынка. "Это нормальная практика, применяемая во многих странах. Скажем, в России сейчас также активизируется потребкредитование и Центробанк вмешивается в этот процесс, применяя достаточно жесткие меры", - отметил он.
Между тем в отчете Fitch отмечается, что показатели качества активов азербайджанских банков указывают на улучшение ситуации в области просрочек по кредитам. Согласно исследованию Fitch по рейтингуемым банкам, кредиты с просрочкой в 90 дней сократились до 9,6% на конец 2013 года по сравнению с 13,1% годом ранее. Хотя при этом агентство полагает, что качество активов может быть и несколько слабее, чем указывают цифры отчетности, учитывая некоторые факторы.
Рост капитала позитивен
Что касается вопроса повышения капитала до нормативного минимума в 50 млн. манатов до 1 января 2015 года, то и это решение регулятора нашло одобрение экспертов Fitch Ratings. Как заявил Дмитрий Васильев, в абсолютном выражении рост капитала позитивен для банковской системы страны. "Вместе с тем мы считаем, что надо смотреть на темпы роста - как быстро капитал потребляется банками. Банки растут быстрее, чем прибыль, соответственно будет требоваться новый капитал, чтобы поддержать их рост", - сказал эксперт. Он считает, что есть вопросы в отношении качества активов азербайджанских банков. "Кредитные портфели банков достаточно "длинные". Трудно сказать, насколько качество активов адекватно создаваемым банками резервам. Здесь еще есть вопросы", - сказал Васильев. Между тем, согласно отчету Fitch, "банки поддерживают приемлемый запас ликвидности на балансах, но в случае стресса ликвидность может быть уязвимой ввиду медленной амортизации кредитных портфелей".
Что касается других проблем в банковском секторе, в частности необходимости демонополизации рынка, на что в предыдущие годы указывали рейтинговые агентства и международные финансовые институты, то, как отметил Васильев, в этой сфере также есть прогресс: "Международный банк Азербайджана в последние годы испытывал проблемы с капиталом, правда, это было до того, как было объявлено решение о докапитализации. Тем не  менее, за этот период МБА не мог наращивать свои активы. Тогда как на этом фоне росли другие банки, что повлияло на снижение доли МБА на банковском рынке Азербайджана. Говорить о том, оказал ли данный фактор позитивное или негативное влияние на рынок, пока сложно, но, конечно, чем меньше уровень монополизации на рынке, тем лучше". Напомним, что в октябре 2013 года акционеры МБА приняли концепцию повышения уставного капитала на 500 млн. манатов в течение четырех лет (на сегодня 368 млн. манатов).
Словом, судя по экспертным оценкам Fitch Ratings, улучшение ситуации на банковском рынке Азербайджана в последние годы очевидно, что заметно и по сравнению с рынками стран СНГ, не совсем  удачно пережившими финансовые кризисы 2008-2009 годов. Вместе с тем, являясь достаточно уязвимым ко внешним и внутренним структурным рискам, этот сектор требует более тщательного подхода к имеющимся проблемам и пробелам, чем и оправдываются порой достаточно жесткие меры со стороны регулятора.