YÜKLƏNMƏNİN QARŞISINI ALMAQ
Fitch Ratings: "AMB-nin istehlak kreditlərində risklərin məhdudlaşdırılmasına dair tədbirləri özünü doğruldub"
Azərbaycan hökumətinin iqtisadi siyasəti artıq birinci il deyil ki, aparıcı reytinq agentliklərinin təqdirinə layiq görülür. Onlar icmallarında və hesabatlarında ölkə iqtisadiyyatının müxtəlif sektorlarının reallıqları haqda son dərəcə obyektiv rəy bildirirlər. Bununla da, respublikanın nüfuzuna ümumilikdə və ayrılıqda biznesin ayrı-ayrı  subyektlərinə olduqca müsbət təsir göstərirlər. Bu da, nəticədə, onların investisiya cəlbediciliyini əhəmiyyətli dərəcədə yaxşılaşdırır.
Bu günlərdə Azərbaycanda, xüsusən də bank sektorunda iqtisadi vəziyyətə dair nəticə və proqnozlarını "Fitch Ratings" beynəlxalq reytinq agentliyi  açıqlayıb. Agentliyin fikrincə, bu il ölkə iqtisadiyyatının artımı 3,5-4% təşkil edəcək.
Əsas - sabitlikdir
Avropanın inkişaf edən ölkələrinin suveren reytinqi üzrə agentliyin direktoru Çarlz Sevilin Bakıda keçirilən III illik "Fitch Ratings" konfransında səsləndirdiyi fikirlərə əsasən, Azərbaycan iqtisadiyyatının əsas cəhətləri neft gəlirlərinin səmərəli idarə olunması və iqtisadiyyatın şaxələndirilməsidir. Xüsusən qeyri-neft sektorunun inkişafı üçün işgüzar mühitin yaxşılaşdırılması istiqamətində görülən təşəbbüslər qeyd edilib. Bundan başqa, müsbət amil qismində Dövlət Neft Fondundan (ARDNF) dövlət büdcəsinə transferin həcminin 2013-cü ildə 11,35 milyard manat məbləğdən, 2014-cü ildə 9,337 milyard manata qədər azalması ola bilər.
"Xarici borcun səviyyəsi də Azərbaycan üçün "narahatedici" amil deyil. Ölkə iqtisadiyyatı digər inkişaf etməkdə olan bazarlar kimi dünya trendlərinə çox güclü məruz qalmayıb", - deyə agentliyin analitiki bildirib. Ç. Sevilin sözlərinə görə, manat digər inkişaf etməkdə olan ölkələrin milli valyutaları ilə müqayisədə sabit qalır. Manatın sabitliyinin nəticəsi, Azərbaycan iqtisadiyyatında dollarlaşmanın səviyyəsinin azalmasının davam etməsidir. "Dollarlaşma Azərbaycanda, Rusiya və ya Qazaxıstandan yüksək səviyyədədir, amma onun səviyyəsi getdikcə düşür", - deyə o, bildirib. Ç. Sevil, həmçinin Azərbaycanda inflyasiyanın aşağı həddini qeyd edib. "Bütövlükdə regionda böhran cüzi olub, bu isə dünya bazarlarında ərzaq məhsullarının qiymətinin enməsi ilə əlaqədardır" - deyə  Ç. Sevil bildirib.
Bir sözlə, Azərbaycanda ümumiqtisadi vəziyyət sabitdir. Bu isə əlbəttə ki, onun ayrı-ayrı sektorlarının qiymətinə təsir edir. Belə ki, bu dəfə "Fitch Ratings"in diqqət mərkəzində ölkənin bank sektoru olub.  Agentliyin mütəxəssislərinin fikrincə, hazırda bu sektor sabitdir və iqtisadiyyatın məqbul göstəriciləri ilə dəstəklənir. Hərçənd struktur məsələləri aktivlərin keyfiyyəti, mənfəət və sektorun kapitallaşmasına təsir göstərməkdə davam edir.
AMB-nin fəaliyyəti  özünü doğruldub
"Hazırda Azərbaycan bankları daha çox pərakəndə kreditləşməyə üstünlük verir ki, bu da korporativ kreditləşmədə olan itkiləri kompensasiya edir və kapitalın rentabelliyini artırır. Ümumilikdə, pərakəndə kreditləşmənin artım tempi (2013-cü ildə - 44%), əhalinin gəlirlərinin artım tempini (8%) dəfələrlə üstələyir ki, bu da əhalinin borc yükünü kəskin artırır", - deyə məlumatda qeyd edilib.
Lakin eyni zamanda istehlak kreditləşməsinin keyfiyyətini agentlik məqbul hesab edir. Kreditləşmənin (2013-cü ilin sonunda pərakəndə kreditlərin həcmi ÜDM-yə münasibətdə cəmi 11% təşkil edib) hələ də orta səviyyəsi nəzərə alınmaqla, gələcək artımı və bank sisteminin hələ kifayət qədər əhatə etmədiyi potensial müştərilərin cəlb olunması üçün bir qədər ehtiyat mövcuddur. Əksinə korporativ kreditləşmə bazarı dolmağa hazırdır. Bu isə yaxşı keyfiyyətli (korporativ kreditləşmənin artımı 2012-ci ildə 25% artdıqdan  sonra, 2013-cü ildə 15% təşkil edib) borcalanların çatışmazlığını göstərir.
"Fitch"in direktor müavini Dmitri Vasilyevin dediyi kimi, "bir sıra şirkətlərin şəffaflıq və hesabatlılıq ilə bəzi problemlərinin olması səbəbindən, Azərbaycan banklarına yaxşı korporativ borcalanlar tapmaq daha da çətindir. "İkincisi,  riteyl kreditləşmə daha mənfəətlidir. Belə ki, burada dərəcələr yüksəkdir və bu, banklara daha faydalıdır. Üçüncüsü, pərakəndə kreditləşmə tarixən korporativ kreditləşmədən aşağı olub. Yəni hələlik əhalinin bank xidmətlərinə cəlb olunmayan böyük hissəsi, uyğun olaraq potensial müştərilər qismində çıxış edirlər".
Qeyd edək ki, elə bu günlərdə Azərbaycan Mərkəzi Bankının (AMB) sədri Elman Rüstəmov "Bir borcalan və ya bir-biri ilə əlaqədar borcalanlar qrupu üzrə risklərin tənzimlənməsi haqqında qaydalar"ı təsdiqləyib. Qaydalara əsasən, borcalan və ya bir-biri ilə əlaqədar borcalanlar qrupu üçün bankın iri kredit riskləri, məbləği bankın birinci səviyyəli kapitalı həcminin 10 faizindən çox olduğu halda iri kredit riskləri hesab edilir. Bu qaydalar avtomobil kreditlərinə də şamil olunacaq. Bundan başqa, qaydalar borcalanların qarşılıqlı əlaqədə olduğunu və kredit risklərinin şərtlərini müəyyən edir.
Vasilyevin fikrincə, AMB-nin vəzifəsi risklərin məhdudlaşdırılması və bank bazarının yüklənməsinə imkan verməməkdir. "Bu, bir çox ölkələrdə tətbiq edilən normal təcrübədir. Deyək ki, indi Rusiyada istehlak kreditləşməsi fəallaşır və Mərkəzi Bank kifayət qədər sərt tədbirlər tətbiq edərək, bu prosesə müdaxilə edir", - deyə o, qeyd edib.
Eyni zamanda "Fitch"in hesabatında qeyd edilir ki, Azərbaycan banklarının aktivlərinin keyfiyyət göstəriciləri vaxtı keçmiş kreditlər üzrə vəziyyətin yaxşılaşdığını göstərir. "Fitch"in reytinq olunan banklar üzrə tədqiqatlarına əsasən, 90 gün gecikmiş kreditlərin sayı 2013-cü ilin sonunda 9,6% təşkil edib. Bundan əvvəlki illə müqayisədə analoji rəqəm 13,1% azalıb. Amma agentlik həm də güman edir ki, bəzi amillər nəzərə alınaraq, aktivlərin keyfiyyəti hesabatlılıq rəqəmlərinin göstərdiyindən fərqli olaraq bir qədər zəif ola bilər.
Kapital artımı müsbətdir
2015-ci ilin 1 yanvar tarixinə qədər kapitalın 50 mln. manat normativ minimuma qaldırılmasına dair məsələyə gəldikdə isə, tənzimləyicinin bu qərarı da "Fitch Ratings" mütəxəssislərinin razılığı ilə qarşılanıb.  D. Vasilyevin qeyd etdiyi kimi, mütləq mənada kapital artımı ölkənin bank sistemi üçün müsbətdir. "Bununla belə, biz hesab edirik ki, artım templərinə - kapitalın banklar tərəfindən necə sürətlə istehlak olunduğuna baxmalıyıq. Banklar gəlirdən daha sürətlə böyüyür və müvafiq olaraq onların artımını saxlamaq üçün yeni kapital tələb olunacaq", - deyə ekspert hesab edir.  O, hesab edir ki, Azərbaycan banklarının aktivlərinin keyfiyyəti ilə bağlı suallar mövcuddur. "Bankların kredit portfelləri kifayət qədər "uzundur". Aktivlərin keyfiyyətinin bankların yaratdığı ehtiyatlarla nə dərəcədə adekvat olduğunu demək çətindir. Burada hələ suallar qalıb", - deyə D. Vasilyev bildirib. Bu arada "Fitch"in hesabatına əsasən, "banklar balanslarında məqbul likvidlik ehtiyatı saxlayırlar. Amma stress olduğu təqdirdə, likvidlik kredit portfellərinin yavaş amortizasiyası səbəbindən zəif ola bilər".
Bank sektorunda digər problemlər, xüsusilə də bazarın demonopolizasiya zərurətinə (əvvəlki illərdə də reytinq agentlikləri və beynəlxalq maliyyə institutları bunu qeyd edirdilər) gəldikdə isə, D. Vasilyev qeyd edib ki,  bu sahədə də irəliləyiş var: "Azərbaycan Beynəlxalq Bankı son illər kapitalla bağlı problemlər yaşayırdı. Düzdür, bu, rekapitalizasiya barədə qərarın elan olunmasından əvvəl olub. Buna baxmayaraq, AMB aktivlərini  artıra bilməyib. Bu fonda digər banklar inkişaf edərkən, bu, AMB-nin Azərbaycan bank bazarında payının azalmasına təsir edib. Bu amilin bazara müsbət və ya mənfi təsiri haqda danışmaq hələlik çətindir. Lakin monopolizasiyanın bazarda səviyyəsi nə qədər az olarsa, o qədər yaxşıdır".
Xatırladaq ki, 2013-cü ilin oktyabr ayında AMB nizamnamə kapitalının minimum miqdarının dörd il (bu günə 368 mln. manat) müddətində 50 milyon manatadək artırılmasına dair konsepsiya qəbul edib.
Bir sözlə, "Fitch Ratings"in ekspertlərinin qiymətləndirilmələrinə görə, son illər Azərbaycanın bank sektorunda vəziyyətin yaxşılaşması göz qabağındadır. Bu, 2008 -2009-cu illərin maliyyə böhranı ilə heç də uğurlu yaşamayan MDB ölkələrinin bazarları ilə müqayisədə də nəzərə çarpır. Eyni zamanda daxili və xarici struktur risklərə qarşı kifayət qədər zəif olan bu sektor, mövcud problemlərə və boşluqlara qarşı daha diqqətli yanaşma tələb edir. Və tənzimləyici tərəfindən bəzən son dərəcə sərt tədbirlər də bununla sübut olunur.

PREVENTING OVERHEATING
For some years now the Azerbaijani government's economic policy has won the approval of the leading ratings agencies. In their reviews and reports they have given a fairly objective opinion of what is happening in various sectors of the country's economy, and this in turn has had a very positive impact on the republic's image in general and some businesses in particular, which at the end of the day substantially improves their investment appeal.
The international Fitch Ratings agency recently published its findings and forecasts on the economic situation in Azerbaijan, and in the banking sector in particular, and in its opinion the country's economy will grow by 3.5 - 4 per cent this year.
Stability the main thing
In the view of Charles Seville, the agency's director for the sovereign ratings of Europe's developing countries, which he expressed at Fitch Ratings' third annual conference in Baku, the key aspects of the development of the Azerbaijani economy are the effective management of oil revenues and diversification. Specifically, he noted the commitment towards improving the business climate for the development of the non-oil sector. Besides this, the reduction in the amount of transfer from the State Oil Fund of Azerbaijan (SOFAZ) to the state budget from 11.35bn manats in 2013 to 9.337bn manats in 2014 may be regarded as a positive factor.
"The level of foreign debt is not a 'worrying' factor for Azerbaijan, either. The country's economy has not been so strongly subjected to world trends as other developing markets," the agency's analyst said. In Seville's opinion, the manat remains stable compared with the national currencies of other developing countries. A result of the stability of the manat is the continuation of a reduction in the level of dollarization in the Azerbaijani economy. "Dollarization in Azerbaijan is higher than, say, Russia or Kazakhstan, but its level continues to go down," he said. Seville also noted the low level of inflation in Azerbaijan. "In general, inflation has been low in the region and this is linked with the reduction in food prices on world markets," he said.
In sum, the overall economic situation in Azerbaijan is stable which, of course, also impacts on an assessment of its individual sectors. For example, at the centre of attention of Fitch Ratings on this occasion was the country's banking sector which, in the opinion of the agency's experts, is currently generally stable and is being maintained by respectable economic indices, although structural questions continue to affect the quality of assets and the profitability and capitalization of the sector.
CBA's actions justified
"Azerbaijani banks are currently shifting the focus of lending growth on to the retail segment in order to compensate for inherent problems with the depreciation of credits in the corporative portfolio and to improve the return on equity through higher mark-up. The increase in retail lending (44 per cent in 2013) is proceeding at a higher rate than the increase in nominal household income (8 per cent), which is leading to a rapid increase in the debt burden of the population," the report emphasizes.
However, Fitch believes that the quality of retail lending is acceptable and there is some margin for future growth bearing in mind the still moderate level of penetration of lending (the ratio of the volume of retail credits to GDP was just 11 per cent at the end of 2013) and the attraction of potential clients yet to embrace the banking system. And, on the other hand, the corporate lending market is close to saturation, as shown by the shortage of good-quality borrowers (the growth in corporate lending was 15 per cent in 2013 after an increase of 25 per cent in 2012).
Fitch junior director Dmitriy Vasilyev said "Azerbaijani banks are finding it more difficult to find good corporative borrowers because of certain problems with transparency and accountability among a number of companies. And secondly, retail lending is more profitable because the interest here is higher, which is more beneficial to the banks. And, thirdly, the penetration of retail credits has historically been lower than corporative; i.e. there is a significant section of the population which has still not embraced banking services and, accordingly, they are potential clients."
We should also point out that literally the other day Elman Rustamov, chairman of the board of the Central Bank of Azerbaijan (CBA), approved the "Regulation of Management of Exposures to a Single Borrower or group of Connected Borrowers". According to the regulations, risks whereby a borrower or groups of connected borrowers have been issued with credit of over 10 per cent of the size of a bank's tier 1 capital are considered to be high credit risks. These regulations also extend to vehicle loans. Besides this, the regulations define the conditions whereby borrowers are considered inter-connected and the size of the credit risks.
In Vasilyev's opinion, it is the CBA's task to limit risks and to prevent the overheating of the banking market. "This is normal practice which is adopted in many countries. For example, in Russia consumer credit is also becoming more intense and the Central Bank is intervening in this process and adopting quite tough measures," he said.
Meanwhile, Fitch's report points out that the qualitative indices of the assets of Azerbaijan's banks point to an improvement in the situation in the sphere of overdue loans. According to Fitch's research into the ratings-listed banks, loans overdue by 90 days went down to 9.6 per cent at the end of 2013 compared with 13.1 per cent a year ago. Although at the same time the agency believes that the quality of assets could be somewhat weaker than the report figures indicate, taking certain factors into account.
Positive growth of capital
As regards the question of raising capital to the normative minimum of 50m manats before 1 January 2015, this decision by the regulator was approved by Fitch Ratings' experts. Dmitriy Vasilyev said that in absolute terms capital growth was positive for the banking system. "At the same time, we believe we must look at rates of growth and how quickly capital is required by the banks. Banks grow faster than profits, and so new capital is needed to support their growth," the expert said. He believes that there are questions regarding the quality of the assets of Azerbaijan's banks. "The credit portfolios of the banks are quite 'long'. It is difficult to say to what degree the quality of the assets is pertinent to the banks' reserves. There are still questions here," Vasilyev said. Meanwhile, according to Fitch, "the banks are maintaining an acceptable liquidity cushion in their balances, but in the event of stress this liquidity could be vulnerable in view of the slow depreciation of credit portfolios".
As far as other problems in the banking sector are concerned, in particular the need for a demonopolization of the market, which was pointed out in previous years by ratings agencies and international financial institutions, Vasilyev said that progress has also been made in this sphere: "In recent years the International Bank of Azerbaijan has experienced problems with capital. Although this was before the decision on recapitalization was announced. Nevertheless, in this period the IBA was unable to build up its assets, whereas despite this situation other banks grew and this impacted on a reduction in the IBA's share of the Azerbaijani banking market. Whether this factor had a positive or negative influence on the market is hard to say at the moment, but, of course, the lower the level of monopolization in the market the better." It will be recalled that in October 2013 the IBA's shareholders adopted a concept of increasing its authorized capital to 500m manats over a period of four years (today it is 368m manats).
In short, judging by the assessments of Fitch's experts, an improvement in the situation on Azerbaijan's banking market in recent years has been evident, which can also be seen when compared with the markets of the CIS countries, which were not very successful in standing up to the financial crises of 2008-2009. At the same time, being rather vulnerable to external and internal structural risks, this sector demands a more thorough approach to existing problems and defects than is justified by the at times rather tough measures by the regulator.