Azərbaycanda sahibkarlıq fəaliyyəti üçün şərtlərin nəzərəçarpacaq dərəcədə asanlaşdırılması planlaşdırılır
Ötən on il ərzində Azərbaycan hökuməti sahibkarlıq fəaliyyətini tənzimləyən qaydaların və prosedurların liberallaşdırılması ilə bağlı bir sıra tədbirlər görüb. Söhbət ilk öncə "vahid pəncərə" eləcə də fiziki və hüquqi şəxslərin elektron qeydiyyatı sisteminin tətbiq edilməsi, vahid elektron xidmətlərin dövlət portalının yaradılmasından gedir. Son illər ərzində bir çox ixrac rüsumları ləğv olunub, idxal gömrük rüsumunun maksimal həddi isə 15% səviyyəsinə qədər azaldılıb, gəlir vergisinin dərəcəsi də 20%-dək azaldılıb. Nəzərəçarpacaq azalmalar gəlir vergisinin dərəcəsinə də şamil olunub. Fiskal preferensiyalar ölkədə yaradılan sənaye parkları və biznes inkubatorları üçün də nəzərdə tutulub.
Özəl sektora dəstək siyasətinin ən əsas təzahürlərindən biri də ötən ilin avqustunda Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin "Sahibkarlıq sahəsində aparılan yoxlamaların tənzimlənməsi və sahibkarların maraqlarının müdafiəsi haqqında" qanunun tətbiq edilməsi ilə bağlı fərmanı olub. Belə ki, sahibkarlıq fəaliyyəti üzərində vahid nəzarət qaydaları tətbiq olunub. Bundan əlavə, dövlət orqanları tərəfindən yoxlamalar azaldılıb və optimallaşdırılıb. Bu normativ aktın əsas müddəaları 2014-cü ilin martın 1-dən qüvvəyə minib və indi planlı yoxlamaların dövriliyi seçki  xarakteri daşıyacaq - müvafiq olaraq biznes subyektlərini yüksək, orta və aşağı risk qruplarına böləcəklər. Yüksək risk qrupuna aid sahibkarlarda yoxlamalar ildə bir dəfədən çox olmayaraq, ikinci qrupunda iki ildə bir dəfədən çox olmayaraq, üçüncü qrupda isə üç ildə bir dəfədən çox olmayaraq keçirilə bilər.
Ümumilikdə, miqyaslı iqtisadi islahatların nəticəsi ölkədə sahibkarlar sinfinin formalaşdırılması olub. 2003-2012-ci illər ərzində onların sayı 2,4 dəfə artıb. Özəl sektorun ölkənin ÜDM-in strukturunda payı 83%-ə çatıb, sahibkarlar tərəfindən yaradılan şirkətlər və firmalar bu gün əmək qabiliyyətinə malik əhalinin 73, 9%-ni işlə təmin edirlər və dövlət büdcəsinə vergi gəlirlərin 57%-ni təşkil edir. Azərbaycanda formalaşdırılan işgüzar mühitin yüksək əlverişli rejimi, eləcə də xarici şirkətlərin axınına istiqamətlənən "açıq qapı" siyasətinin vacib nəticəsi, iqtisadiyyata 150 mlrd. dollar həcmində sərmayənin cəlb edilməsi olub. Bu məbləğin, təxminən, yarısı xarici sərmayənin payına düşür.
Eyni zamanda daha yüksək sosial-iqtisadi inkişafa qədəm qoyan Azərbaycanın qarşısında onilliyin əsas məqsədi - 2020-ci ilə qədər ÜDM-in ümumi həcminin ikiqat artımına nail olmaq  kimi kifayət qədər çətin məsələ durur. Buna yüksək texnoloji sənayenin formalaşdırılması və ilk növbədə, yüksək səviyyədə olan əlavə dəyər məhsullarını istehsal etməyə qadir İKT sektorunda innovasiya xidmətləri sahəsinin inkişafı ilə nail olması nəzərdə tutulur. Bundan başqa, qeyri-neft sektorunun bir çox seqmentlərinin rəqabətliliyinin ixrac səviyyəsinə qədər qaldırılması planlaşdırılır.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin sahibkarlığın inkişafı ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında imzaladığı fərman da, məhz, bu məqsədlərə xidmət edəcək. Bu sənədin əsas məramı daha da münbit sərmayə mühitinin formalaşması və qabaqcıl dünya təcrübəsinin müvafiq sahəyə tətbiq etməklə, sahibkarlıq fəaliyyətinin dövlət tənzimlənməsinin təkmilləşdirilməsindən ibarətdir.
Xüsusi ilə hüquqi və fiziki şəxslərin "vahid pəncərə" prinsipinə uyğun olaraq elektron qeydiyyatı üçün tələb olunan prosedurların sayının və vaxtının azalması nəzərdə tutulur. Qanunvericiliklə planlaşdırılan dəyişikliklər tikinti üçün icazənin alınması ilə bağlı prosedurların və vaxtın azalmasına yardım edəcək, enerji təminatı şəbəkəsinə qoşulması üçün sənədlərin qəbulunu elektron müstəviyə keçirməyə imkan verəcək, bununla da, bu prosedurlara sərf olunan vaxtı və vəsaitləri azaldacaq. Eyni zamanda daşınmaz əmlaka dövlət qeydiyyatı sadələşdiriləcək və ucuzlaşdırılacaq, həmçinin kreditlərin verilməsi prosesinə təsir edən institutların fəaliyyəti də təkmilləşdiriləcək. İxrac-idxal əməliyyatlarının həyata keçirilməsinə sərf olunan vaxt, vəsaitlər və sənədlərin sayı da azalacaq. Nəhayət ki, normativ islahatlar korporativ idarəetmə və sərmayəçilərin maraqların qorunması sahəsinə toxunacaq. Həmçinin "Müflisləşmə və iflas haqqında" qanun da təkmilləşdiriləcək.
"Dünya Bankının (DB) "Biznesin aparılması" hesabatının məlumatlarına görə, Azərbaycan artıq çoxdan sahibkarların "vahid pəncərə" rejimində elektron qeydiyyat xidmətlərinin inkişaf etdirilməsi məsələsində möhkəm yer tutur. Belə ki, biznesin başlaması indikatoruna görə ölkə dünyada 10-cu yeri tutur: hazırda şirkətlərin hüquqi  rəsmiləşdirilməsi üçün tələb olunan prosedurların sayı üçə qədər azaldılıb, bütün  lazım olan sənədlərin rəsmiləşdirilməsi üçün tələb olunan vaxt isə bir həftədən çox təşkil etmir". Bu barədə İqtisadi və Sosial İnkişaf Mərkəzinin sədri Vüqar Bayramov deyib. Onun fikrincə, yeni fərman vaxt itkisinin və biznesin rəsmiləşdirilməsi zamanı əməliyyatların sayını ikiyədək azalmasına imkan verir.  Ölkə, həmçinin daşınmaz əmlakın dövlət qeydiyyatı sahəsində də yaxşı mövqelərə malikdir: DB-nin məlumatlarına görə, ölkə 13-cü yeri tutur. Gözlənilir ki, bu yaxınlarda "ASAN xidmət"ə daşınmaz əmlakın rəsmiləşdirilməsi ilə bağlı hüquqların verilməsindən sonra, ölkə bu sahədə prosesləri nəzərəçarpacaq dərəcədə sadələşdirəcək və sürətləndirəcək.
Hər halda daha böyük effekt tikinti və özəl obyektlərin elektrik təchizatı şəbəkəsinə qoşulmasına icazə alınması sahəsində islahat aparılmasında gözlənilir. Belə ki, "Biznesin aparılması" hesabatının məlumatlarına əsasən, tikintinin başlanması indikatoruna görə ölkə dünyada 180-ci yeri tutur. Məsələn, müvafiq icazələrin əldə edilməsi üçün şirkətlər 28 hüquqi prosedur rəsmiləşdirməli idilər ki, bu da, orta hesabla, 212 gün tələb edir. Analoji vəziyyət obyektlərin enerji sistemlərinə qoşulması məsələsində də müşahidə olunur: bu sahədə tələb olunan 9 əməliyyatların aparılmasına 241 gün lazımdır və müvafiq olaraq, ölkə dünyada 181-ci yeri tutur. "Müqayisə üçün - İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatına (OECD) üzv ölkələrdə olan sahibkarlara, tikinti üçün icazə alınmasına, orta hesabla, 13 prosedurdan keçmək lazımdır. Bu da 148 gün tələb edir.
Müvafiq olaraq, OECD ölkələrində enerji şəbəkələrinə qoşulma ilə bağlı göstəricilər 5 əməliyyat və 80 gün təşkil edir", - deyə V.Bayramov vurğulayıb. Onun fikrincə, sənədlərin qəbulu elektron formata keçirilməsi tikinti və enerji şəbəkələrinə qoşulmasına icazələrin alınması prosesini nəinki asanlaşdıracaq və prosesi əhəmiyyətli dərəcədə sürətləndirəcək, eyni zamanda istənilən mənfiliyin və bürokratik çətinliklərin ortaya çıxma ehtimalını da sıfıra endirəcək.
Həmçinin ixrac-idxal əməliyyatlarını və kreditləşmə sahəsini tənzimləyən qaydalarda  ciddi islahatların aparılması da gözlənilir. DB-nin indikatorlarına əsasən, bu sahələrdə ölkə müvafiq olaraq dünyada 168 və 55-ci yerləri tutur.
Ümumiyyətlə, biznes dairələri və ekspert cəmiyyətinin ümumi fikrinə əsasən, dövlət başçısının yeni fərmanı, tənzimləyən dövlət orqanları ilə sahibkarlar arasında əlaqələri önəmli dərəcədə sadələşdirəcək və optimallaşdıracaq. Bu da özəl sektorun ölkənin iqtisadi inkişafının lokomotivinə çevrilməsinə şərait yaradır.

ДОПОЛНИТЕЛЬНАЯ ПОДДЕРЖКА
За минувшее десятилетие правительство Азербайджана приняло ряд мер по либерализации правил и процедур, регулирующих предпринимательскую деятельность. Речь, в частности, идет о внедрении системы "единого окна" и электронной регистрации физических и юридических лиц, создании единого государственного портала электронных услуг. За последние годы упразднена большая часть экспортных пошлин, снижена максимальная планка импортной таможенной пошлины до уровня 15%, а ставка налога на прибыль сокращена до 20%. Существенные послабления коснулись ставки подоходного налога, фискальные преференции предусмотрены и для создаваемых в стране промышленных парков и бизнес-инкубаторов.
Одним из важнейших проявлений политики поддержки частного сектора стал также изданный в августе прошлого года указ президента Азербайджана Ильхама Алиева о применении закона "О защите интересов предпринимателей и регулировании проводимых в данной сфере проверок". В частности, установлены единые правила контроля над сферой предпринимательской деятельности, в том числе сокращены и оптимизированы проверки со стороны госорганов. Основные положения этого нормативного акта вступили в силу с 1 марта 2014 года, и теперь периодичность плановых проверок будет носить избирательный характер - соответственно субъекты бизнеса разделят на группы высокого, среднего и низкого риска. Проверки у предпринимателей, относящихся к группе высокого риска, могут проводиться не более одного раза в год, у второй группы - один раз в два года, а у третьей группы - не чаще чем раз в три года.
В целом итогом масштабных экономических реформ стало формирование в стране класса предпринимателей, число которых в период с 2003 по 2012 год увеличилось в 2,4 раза. Доля частного сектора в структуре ВВП страны достигла 83%, созданные предпринимателями компании и фирмы обеспечивают сегодня занятость 73,9% трудоспособного населения, а также формируют порядка 57% всех налоговых поступлений госбюджета. Немаловажным итогом сформированного в Азербайджане режима наибольшего благоприятствования деловой среде, а также политики "открытых дверей", нацеленной на приток иностранных компаний, стало привлечение в экономику $150 млрд. инвестиций, около половины из которых приходятся на зарубежные капиталовложения.
В то же время перед Азербайджаном, вступающим в новый, более высокий этап социально-экономического развития, стоит весьма непростая задача - достичь ключевой цели десятилетия - двукратного роста совокупного объема ВВП к 2020 году. Добиться этого предполагается посредством формирования высокотехнологичной промышленности и развития сферы инновационных услуг, прежде всего в ИКТ-секторе, способных производить продукты с высоким уровнем добавленной стоимости. Причем конкурентоспособность большей части сегментов ненефтяного сектора экономики планируется повысить до экспортного уровня.
Именно этим целям призван служить подписанный президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым указ о дополнительных мерах по развитию предпринимательства. Ключевая цель этого документа - формирование еще более благоприятного инвестиционного климата и усовершенствование государственного регулирования предпринимательской деятельности с имплементацией передового международного опыта в данную сферу.
В частности, предусматривается сокращение количества процедур и времени, необходимого для электронной регистрации юридических и физических лиц в соответствии с принципом "единого окна". Запланированные законодательные перемены способствуют сокращению процедур и сроков по предоставлению разрешений на строительство, помогут перевести в цифровую плоскость прием документов для подключения к сети энергоснабжения, сократив расходы и время на эти процедуры. Будет заметно упрощена и удешевлена госрегистрация прав на недвижимость, а также усовершенствована деятельность институтов, оказывающих влияние на процесс выдачи кредитов. Сократятся число документов, сроки и расходы при осуществлении импортно-экспортных операций. Наконец, нормативное реформирование затронет сферу корпоративного управления и защиты интересов инвесторов, а также будет усовершенствован закон "О несостоятельности и банкротстве".
"Согласно данным отчета Всемирного банка (ВБ) "Ведение бизнеса", Азербайджан уже давно занимает прочные позиции в вопросе развития услуг электронной регистрации предпринимателей в режиме "единого окна". Так, по индикатору начала бизнеса страна занимает 10-е место в мире: в настоящее время число процедур, необходимых для юридического оформления компаний, сокращено до трех, а время для оформления всех необходимых документов не превышает одной недели", - сообщил председатель Центра экономического и социального развития Вугар Байрамов. По его мнению, новый указ способствует еще большему сокращению временных издержек и сведению числа операций до двух при оформлении бизнеса. Весьма неплохие позиции занимает страна и в сфере государственной регистрации недвижимого имущества: согласно данным ВБ - 13-е место в мире. Ожидается, что после недавней передачи в ведение "Службы ASAN" всех прав на оформление недвижимости страна заметно упростит и ускорит процессы в данной области.
И все же наибольший эффект ожидается от реформирования сферы получения разрешений на строительство и подключение частных объектов к сети энергоснабжения. Так, согласно данным отчета "Ведение бизнеса", по индикатору начала строительства страна находится на 180-м месте в мире. В частности, для получения соответствующих разрешений компаниям необходимо оформить 28 юридических процедур, что в среднем занимает 212 дней. Аналогичная ситуация складывается и в вопросе подключения объектов к энергосетям: сроки оформления в данной сфере требуют реализации 9 операций и ожидания в течение 241 дня, и, соответственно, страна занимает 181-е место в мире. "Для сравнения - предпринимателям в государствах - членах Организации экономического сотрудничества и развития (OECD) при получении разрешений на строительство в среднем требуется пройти 13 процедур, что занимает около 148 дней. Соответственно показатели по подключению к энергосетям в странах OECD составляют 5 операций и 80 дней", - подчеркнул В.Байрамов. По его мнению, перевод в электронный формат приема документов не только упростит и заметно ускорит процесс получения разрешений на строительство и подключение к энергосетям, но также сведет на нет возможность любого негатива и бюрократических проволочек.
Предстоит также серьезное реформирование законодательства, регулирующего импортно-экспортные операции и сферу кредитования, в которых, согласно индикаторам ВБ, мы занимаем соответственно 168-е и 55-е места в мире.
В целом, по общему мнению деловых кругов и экспертного сообщества, новый указ главы государства заметно упростит и оптимизирует отношения между регулирующими госорганами и предпринимателями, способствуя превращению частного сектора в локомотив экономического развития страны.