Krım "soyuq müharibə"nin bərpası meydanına çevrildi
Krımda vəziyyət son dərəcə təhlükəli olaraq qalır. Ola bilsin ki, bu, hər şeyi öz gözlərilə görən krımlılardan daha çox KİV-dəki ziddiyyətli informasiyalara, sosial şəbəkələrdə və bloqlardakı "sensasion" materiallara ümid edənlər üçün təhlükəli təsir bağışlayır. Krım parlamentinin muxtariyyətin Rusiyanın tərkibinə daxil olmaq haqda prinsipial qərar qəbul etməsindən sonra vəziyyət daha da gərginləşib. İndi krımlılar martın 16-da keçiriləcək referendumda bu qərarı möhkəmləndirməyə hazırlaşırlar.
Rusiya rəsmiləri Krımda keçiriləcək referendumun nəticəsini dəstəkləyəcəklərini deyirlər. Referendum qərarına Dumanın bütün fraksiyaları da dəstək verib.
ABŞ "Krım xalqının iradəsini ifadə etməsinin legitimliyini tanımaqdan" əvvəlcədən imtina edib. Vaşinqtonda, o cümlədən bir sıra Avropa paytaxtlarında əmindirlər ki, Krımdakı xüsusi fərqləndirici əlamətləri olmayan hərbçilər rusiyalı əsgərlərdir və Rusiya, bununla, Ukraynanın bir hissəsini işğal edib. İndi Amerika Rusiyanı Ukraynanın suverenliyinə qəsddə ittiham edir. Birləşmiş Ştatların prezidenti Barak Obama hesab edir ki, Moskva "tarixin səhv tərəfində qərar tutub".
Krımda keçiriləcək referendumu Kiyev də tanımaq fikrində deyil.
"Krım parlamentinin Rusiyanın tərkibinə daxil olmaq qərarı Ukrayna Konstitusiyasına tam ziddir. Odur ki, Ukrayna qanunvericiliyinə əsasən, onun hüquqi qüvvəsi yoxdur. Əvvəlcə Krım parlamenti qanunsuz olaraq Nazirlər Sovetinə rəhbər təyin edib. Sonra martın 30-da referendumun keçirilməsinə dair antikonstitusion qərar çıxarılıb, daha sonra onun vaxtı martın 16-na dəyişdirilib və nəhayət, Rusiyanın tərkibinə daxil olmaq qərarı verilib. Ukrayna qanunvericiliyində bu cür qərarların qəbulu üçün heç bir mexanizm yoxdur. Tamamilə aydındır ki, BMT Təhlükəsizlik Şurasının Krımda baş verən proseslərlə bağlı real informasiya əldə etməsindən, Krım Muxtar Respublikasında BMT-nin xüsusi nümayəndəsinin oğurlanmasından və sonradan sərbəst buraxılmasından sonra bu beynəlxalq qurum Rusiyanın tərəfində olmayacaq. ABŞ və Böyük Britaniya Ukraynanı siyasi müdafiə və iqtisadi dəstəklə təmin etməyə hazır olduqlarını bəyan ediblər. ATƏT nümayəndələrinin Krıma buraxılmamasından sonra bu təşkilatda Rusiya prezidentinə qarşı sərt mövqe nümayiş etdirəcək. Sanki Çin Putinin müttəfiqi idi. Lakin BMT-nin iclasında Çin təmsilçisi Pekinin Ukraynanın ərazi bütövlüyünü, onun toxunulmazlığını dəstəklədiyini bəyan edib. Faktiki olaraq, Moskva tək qalıb", - deyə politoloq Dmitri Timçuk "R+" jurnalına açıqlamasında Kiyevin mövqeyini dilə gətirib.
Rusiya əməllərinə, guya, Krım sakinlərinin ondan baş verənlərə müdaxilə etməsini istəməsilə haqq qazandırmağa çalışır.
Aydındır ki, ruslar ukraynalılarla  müharibə etməyəcək. Hansısa lokal toqquşmalar mümkündür. Amma çoxlarının gözlədiyi müharibə olmayacaq. Ən azı ona görə ki, ukraynalı ilə rusu bir-birindən ayırmaq mümkün olmur. Əksər hərbçilərin sərhədin hər iki tərəfində qohumları və dostları var və onlar "xaric"i, həqiqətən də, "xaric" saymırlar.
Əksər siyasətçilər və ekspertlər NATO-nun Ukraynaya qoşun yeritməsini də qeyri-real ssenari sayırlar. Amma yenə də qarışıqlığı heç kim istisna etmir. Çünki "bəzi təxribatlar"ın mümkün olduğu daim müzakirə edilir. Bununla yanaşı, belə təxribatların baş verə, onun kimin tərəfindən törədilə biləcəyinə dair heç bir dəlil yoxdur.
Hələlik Qərbin sanksiyalar prosesində nə qədər dərinə getməyə hazır olduğu, Rusiyanın buna nə qədər effektiv cavab verə biləcəyi, bütün bunların nəticəsində hansı tərəfin daha çox ziyan görəcəyi məsələləri fəal şəkildə müzakirə olunmaqdadır.  Bu haqda tamamilə ziddiyyətli fikirlər səsləndirilməkdədir və anlamaq olmur ki, dünya Rusiyanın süqutunun başlanğıcını müşahidə edir, yoxsa qüdrətli ABŞ-ın qürubunu...
NATO Rusiya ilə "bütün sahələrdə" əməkdaşlığa yenidən baxır. Söhbət, hətta Suriyanın kimyəvi silahının məhvinə dair birgə missiyanın dayandırılmasından da gedir. Alyansın baş katibi Rasmussen NATO-nun Ukraynanın yeni mülki və hərbi rəhbərliyilə əməkdaşlığı gücləndirdiyini, Polşa və Baltikyanı ölkələrlə əməkdaşlığın genişləndirilməsinin planlaşdırıldığını bəyan edib. Pentaqon  Baltikyanı ölkələrin hava məkanının mühafizəsinə cəlb olunmuş NATO missiyası üçün qırıcıların sayını artırmaq fikrindədir. KİV-də yer alan müxtəlif məlumatlara görə, ABŞ-ın ən azı 2 hərbi gəmisi artıq Qara dəniz hövzəsinə daxil olub. Yeri gəlmişkən, martın 5-də Ukraynanın "Batkivşşina" partiyasından olan deputatlar Ali Radaya yeni qanun layihəsini təqdim ediblər. Sənəd Ukraynanın NATO-ya üzvlüyünün dəstəklənməsini nəzərdə tutur. Rusiyanın Xarici İşlər Nazirliyi bu qərarı "Ukraynadakı hadisələrin səbəb və nəticəsinin analizinə qərəzli yanaşma" adlandırıb.
2-ci mübarizə cəbhəsi daha real və daha həssas sahədədir. Söhbət maliyyə və iqtisadi sahədən gedir. Krımda yaşananların fonunda Rusiyanın indeksləri axsayır. Rublun real effektiv kursu fevralda 3,5% enib və bununla, 1 ay ərzində bütünlükdə ötənilkindən daha çox itki verib. Obama Rusiya və Ukraynanın Ukraynada, xüsusilə Krımda vəziyyətin gərginləşməsinə aidiyyəti olan vətəndaşlarının aktivlərinin dondurulmasına sərəncam verib. Buna cavab olaraq, Rusiyanın Federasiya Şurasında bu ölkəyə qarşı sanksiyaların tətbiq olunacağı təqdirdə, Amerika və Avropa şirkətlərinin aktivlərinin və hesablarının müsadirə olunmasını nəzərdə tutan qanun layihəsi hazırlanır. Ukrayna üçün isə apreldən etibarən təbii qazın qiyməti artırılır. Üstəlik, Ukraynanın hazırda Rusiyaya olan borcu 2 milyard dollar təşkil edir. Bununla əlaqədar olaraq, ABŞ Konqresi Nümayəndələr Palatasının spikeri Con Beyner "The Wall Press Journal"da dərc olunan məqaləsində "Putinə etiraz olaraq, ABŞ-ın təbii qazının liberallaşdırılmasını" təklif edib. "Putin yalnız Rusiya iqtisadiyyatına, onun enerji ixracına yönəlmiş qərarlara ciddi yanaşa bilər. Çünki Rusiya liderinin siyasi nüfuzunu, əsasən, məhz, bu amil müəyyənləşdirir", - deyə "The Guardian" yazır.
Bütün bunlarla yanaşı, Rusiyanın nəyə nail omlağa çalışdığı sualına hələ də birmənalı cavab yoxdur. Qərbin Yaxın Şərqdəki keçmiş addımlarının (əsasən, ABŞ-ın BMT TŞ-nin qərarı olmadan atdığı addımların) indi ən azı Rusiya prezidentinin dilində necə Vaşinqtona və Avropa paytaxtlarına qarşı yönəldiyini hər kəs görür. Bəs, Rusiya eyni riski etmirmi? Rusiyanı hərəkətə gətirən Krımın rus əhalisinin müdafiəsidir, yoxsa 1954-cü ilin tarixi "ədalətsizliyini" düzəltmək? Əgər Vladimir Putinin dediyi kimi, Moskva Ukraynanın ərazi bütövlüyünü və suverenliyini dəstəkləyirsə, onda Krımda yarımadanın Ukraynadan ayrılmasını rəsmiləşdirə biləcək referenduma necə dəstək verilə bilər?
Rusiya xüsusilə ölkənin hazırkı iqtisadi durumunu nəzərə alaraq, daha bir dotasiyalı regionun qayğılarını öz üzərinə götürməyə hazırdırmı? Bəlkə, nəzarətində olan, amma Ukraynanın tərkibində qalan Krım Rusiya üçün daha sərfəlidir? Aydındır ki, Kiyevin Aİ ilə yaxınlaşmasından sonra Krımdakı Qara dəniz donanmasının taleyi və hətta Ukraynada NATO bazasının peyda olması məsələsi gündəmə gələ bilər. Bu, Şərqi Avropada ABŞ HHM sisteminin yerləşdirilməsilə müqayisədə daha ciddi məsələdir. Moskva tamamilə haqlı olaraq, bu addımları öz milli təhlükəsizliyi üçün problem sayır. Bununla yanaşı, Krım hadisələri kifayət qədər uzana bilər. NATO və Aİ-nin nizamnamələrinə görə isə ərazi münaqişəsi olan ölkələr bu birliklərə üzv ola bilməzlər.
Əslində, Qərb ölkələrinin Ukrayna ilə bağlı mövqeləri də ilk baxışdan göründüyü qədər üst-üstə düşmür. Problemin həlli üçün sərt addımların atılmasını heç də bütün Qərb dövlətləri məqbul saymır. Bununla bağlı, istər ABŞ-la Aİ, istərsə də Avropa İttifaqı üzvlərinin öz aralarında fikir ayrılıqları var. Ola bilsin ki, razılaşdırılmış ümumavropa siyasətinin olmaması (bu fakt indi tam çılpaqlığı ilə üzə çıxıb) özünü göstərir. Bu məsələdə özünü Aİ-nin ən nüfuzlu və zəngin üzvü olan Almaniya xüsusilə maraqlı aparır. Angela Merkel Vladimir Putini "reallıqla əlaqəsini itirməkdə" ittiham etsə də, Berlinin mövqeyi heç də birmənalı deyil. Deyəsən geniş tərkibli koalisiya Moskva ilə mübahisəyə girişməyə meyilli görünmür. Almaniya mətbuatında az qala Rusiyanın mövqelərinə loyal münasibətin əks olunduğu şərhlərə rast gəlinir. Avropa Komissiyasının son məruzəsi, o cümlədən ABŞ-ın səsləndirdiyi tənqid belə deməyə əsas verir ki, Avropada iqtisadi artıma mane olan əsas amil Almaniyanın buraya ixracının artmasıdır. İndi Almaniya üçün Rusiya bazarının da itirilməsi heç də arzulanan deyil. Daha doğrusu, Almaniya üçün yox, bütünlükdə Aİ üçün. Bütün bunların fonunda bir məqam yenə də sual olaraq qalır: Ukrayna Qərbə nə qədər lazımdır? Fransanın son prezident seçkisində 3-cü yeri tutmuş  sağçıların lideri Marin Le Pen Ukraynada yaşananların günahkarı kimi Brüsseli göstərib. Onun fikrincə, Brüssel "Ukraynanın bir hissəsini Kiyevin Aİ-yə üzv ola biləcəyinə inandırıb və bu, qətiyyən doğru deyil". Digər tərəfdən Ukraynada yaşanan böhran avropalılara bir daha göstərib ki, onların ən güclüləri belə, hərbi sahədə NATO-dan, demək, ABŞ-dan asılıdır. ABŞ-da isə bəzi respublikaçılar "Putinə həsəd aparır" və Obamanı ruslarla münasibətdə uğursuzluqda  günahlandırırlar.
Ukrayna isə iqtisadi tənəzzülün astanasındadır. Avropa İttifaqı Kiyevə yaxın 2 ildə 11 milyard avroluq maliyyə yardımı ayırmağa hazır olduğunu bildirib. Halbuki bir müddət əvvəl Ukraynanın Maliyyə Nazirliyi yaxın 2 il üçün ölkənin 35 milyard dollar yardıma ehtiyacı olduğunu açıqlamışdı. Artıq sosial duruma və əhalinin yaşayış səviyyəsinə ciddi zərbə vuracaq kompleks tədbirlər məlumdur. Belə olan təqdirdə, sadə ukraynalıların Yanukoviçin dövründə olduğundan daha ağır həyat şəraitinə hansı səbəbdən yuvarlanmalı olduqları bəlli deyil. Axı, qubernator postlarında yenə də oliqarxlardır. Onlar öz milyardlarını rəhbərlik etdikləri əyalətlərin inkişafına xərcləməyə  hazırdırlarmı?
"Fikrimcə, Ukraynanın hazırkı rəhbərliyinin Qərbin siyasi dəstəyinə malik olması onu əvvəlki hökumətdən effektiv etmir. Ukraynada toqquşmalara yol açmış iqtisadi inkişaf, korrupsiya məsələləri gündəmi tərk etməyib", - deyə moldovalı politoloq Nikolay Svetkov "R+" jurnalına açıqlamasında bildirib. Onun fikrincə, hakimiyyətin legitimliyinin pozulması vəziyyəti daha da ağırlaşdırır.
Bundan başqa, Ukraynanın hazırkı hökumətini hörmətdən salan daha bir məqam Aİ-nin xarici məsələlər üzrə ali nümayəndəsi Ketrin Eştonla Estoniyanın XİN başçısı Urmas Paet arasında martın 5-də ortaya çıxmış danışıqlardır. Onlar telefon danışığı zamanı Kiyevdə baş vermiş qətllərə "yeni koalisiya"dan kimlərinsə aidiyyətinin ola biləcəyini qeyd ediblər. Yeri gəlmişkən, Ukraynanın yeni daxili işlər naziri Arsen Avakov Kiyevdəki bir müddət əvvəl silahlı qarşıdurmaya hansısa "üçüncü qüvvə"nin aidiyyətinin olduğunu bildirmişdi.
Ukraynada  vəziyyət, hələ ki, çözümündən çox uzaqdadır. Bu böhranın növbəti mərhələsi Krımda keçiriləcək referendum zamanı müşahidə olunacaq. İstənilən halda, referendumda veriləcək qərar dönüş nöqtəsi olacaq və səsvermədən sonra yuxarıda səslənən suallardan, heç olmasa, bəzilərinin cavabı üzə çıxacaq.

BREAK-UP OF RUSSIA OR DECLINE OF USA?
The situation in Crimea remains extremely alarming. And, perhaps, not so much for the Crimeans themselves who can see everything with their own eyes, as for those who have to rely on controversial media reports and "sensational" materials in social networks and blogs. Tensions have multiplied since the Crimean parliament's fundamental decision became known for the autonomous republic to join Russia as its federal entity. This decision is to be endorsed by a referendum on 16 March.
Russian officials said they would support the results of a Crimean referendum. All factions of the Russian State Duma also backed the referendum.
The USA has refused in advance to recognize the legitimacy of the Crimean population's expression of will. Officials in Washington and a number of European capitals are convinced that the military servicemen without insignia who are now in Crimea are Russian soldiers and thus part of Ukraine has been occupied by a foreign state. The USA accuses Russia of "encroachment" on Ukraine's sovereignty. According to the White House, Moscow is on "the wrong side of history".
Kiev also refuses to recognize Crimea's referendum.
"The Crimean parliament's decision to joint Russia is entirely at variance with the Ukrainian constitution and therefore has no legal force from the point of view of Ukrainian legislation. First the Crimean parliament illegitimately appointed head of its council of ministers and then likewise passed the anti-constitutional decision to hold a referendum on 30 March, then rescheduled it to 16 March and now they have declared accession to the Russian Federation. There are no instruments in Ukrainian legislation for adopting this kind of decisions. It is quite clear that after the UN Security Council received the real information on the processes going on in Crimea, after a special UN representative was kidnapped and later released in the Autonomous Republic of Crimea, this international organization will not side with Russia. The USA and the United Kingdom have voiced readiness to provide Ukraine with political protection and economic support. After OSCE representatives were not allowed to enter Crimea, this organization will also take a tough stance against the Russian president. China was allegedly Putin's ally but, speaking at a UN session, China's representative said that Beijing supports territorial integrity and non-interference in Ukraine's affairs. In fact, Moscow has been left alone," political scientist Dmytro Tymchuk said explaining Kiev's point of view in an interview with R+
To make its case, Russia is referring to requests for interference from Crimeans themselves.
It is clear that the Russians will not wage war against the Ukrainians. There may be some local skirmishes but there will be no war the way it is perceived by many people. At least because it is an impossible task in some cases to tell a Ukrainian from a Russian. Many military servicemen have relatives and friends on both sides of the border and they do not think that "abroad" really means abroad. Meanwhile bringing NATO troops to Ukraine is also regarded by most politicians and experts as an unrealistic scenario. Yet no-one is ruling out the possibility of escalation as "certain provocations" are permanently being discussed as possible although without evidence to specify the side to blame.
In the meantime, active discussions are under way on how far the West is ready to go in the issue of sanctions, how effectively Russia can respond and who will be hit worst of all as the result of all that. One can hear absolutely discrepant opinions and it is unclear whether the world is witnessing the start of the collapse of Russia or the decline of the US power… NATO is revising the "entire spectrum" of its cooperation with Russia. It is not even about suspending their joint mission to destroy Syria's chemical weapons. The alliance's Secretary General Rasmussen has announced NATO intensifying its interaction with Ukraine's new authorities both civilian and military, planning to expand cooperation with Poland and the Baltic states. Pentagon is going to increase the number of its fighters involved in NATO's mission to protect the Baltic states' air space. Judging by a series of media reports, at least two US warships have entered the Black Sea water area. Incidentally, on 5 March, the Motherland party's lawmakers in the Supreme Council of Ukraine came up with a draft law supporting Ukraine's accession to NATO. The Russian Foreign Ministry described the decisions as a "biased and tendentious approach in analysing the causes and consequences of the events in Ukraine".
A second front of this struggle is in a more realistic and sensitive sphere - that of economics and finance. Russian indices are reeling against the background of the developments in Crimea. The real effective rate of the rouble declined by 3.5 per cent in February thus losing more in one month than throughout last year. Obama ordered freezing the assets of Russian and Ukrainian citizens who, in Washington's opinion, have a hand in destabilizing the situation in Ukraine and in particular in Crimea. In response, the Council of Federation is drafting a law for confiscating the property, assets and bank accounts of European and US companies in case sanctions are applied to Russia. As regards Kiev, gas prices will be raised as from April. Meanwhile Ukraine's debt to Russia is already 2bn dollars. In this context, John Boehner, the speaker of the House of Representatives, suggests in his article published in The Wall Street Journal that the USA should "counter Putin by liberating US natural gas". According to the Guardian, "The only measures Mr Putin is likely to view seriously will target Russia's economy and its energy exports, which are the source of much of the Russian leader's political credibility".
Meanwhile there is no definite answer to the question about Russia's real goals. Everyone can see how past actions by the West in the Middle East (mainly US actions bypassing the UN Security Council) have turned against Washington and the European capitals today, at least through the Russian president's words. Is Russia not exposing itself to the same risks? Is Russia driven by the desire to protect the Russian population of Crimea or to right the historic "wrong" of 1954? If Moscow, as it became clear from Vladimir Putin's words, does support the territorial integrity and sovereignty of Ukraine, how can it simultaneously back Crimea's referendum which may endorse the separation of the peninsula?
Is Russia ready to take on the care of one more subsidised region, especially in view of the country's current economic situation? Or maybe Russia would gain more from having Crimea under its control but as a constituent part of Ukraine? It is clear enough that after Kiev's rapprochement with the EU, the issue could well arise of the Black Sea Fleet's further stay in Crimea or even the appearance of NATO bases in Ukraine. This is a much more serious thing than the issue of US missile defence in eastern Europe over which so many lances were once broken. Moscow rightly considers these steps as a threat to its national security. Meanwhile the situation in Crimea may well be procrastinated while, according to the charters of NATO and the EU, states having territorial conflicts in their portfolio may not join these organizations.
The western states' stance on Ukraine is not so monolithic as it might seem at first glance. Not all of them agree that tough measures are needed. There are differences both between the USA and Europe and within the European Union itself. Perhaps this is due to the absence of a coordinated European policy which has become especially evident right now. Especially interesting in this respect is the behaviour of the EU's most influential and richest country - Germany. Angela Merkel complained about Vladimir Putin being "out of touch with reality", nonetheless Berlin's position is not all that clear. Some comments in the German press are of a nature almost loyal to Russia's position. The latest report of the European Commission and earlier criticism of the USA say that German exports to EU countries is the cause why there is no economic growth in Europe. It would be an unaffordable luxury for Germany now to lose the Russian market as well. To be precise, not just for Germany but for the entire EU.
Against this background, the haunting question is: how much does the West need Ukraine? Marine Le Pen, the France's far-right leader who came third at the latest presidential polls, has blamed what is going on in Ukraine on Brussels which "made part of Ukraine believe that Ukraine may join the European Union which is absolutely untrue". On the other hand, the crisis in Ukraine has once again demonstrated it to the Europeans that even the strongest of them are now militarily dependent on NATO and therefore on the USA. Meanwhile some Republicans in the USA "envy Putin" and blame Obama for failures with the Russians.
Meanwhile Ukraine continues to teeter on the brink of economic collapse. The EU has announced readiness to allocate 11bn euros in financial aid for Ukraine over the next two years although earlier the Ukrainian Finance Ministry estimated the volume of macro-financial aid needed for the country at 35bn dollars in the next two years.
It is already known that a set of measures is to be taken that will badly hit the social sphere and the living standards of the population. It is not clear why common people's living standards should be sliding even lower than under Yanukovych now that so-called oligarchs have again landed in gubernatorial posts. Are they ready to invest their multi-billion fortunes in the development of their respective regions?
"In my opinion, the fact that Ukraine's current leadership is supported by the West does not make it more efficient than the previous one. Problems of economic development and corruption that triggered off the clashes in Ukraine have not been removed from the agenda," said Moldovan political scientist Nikolay Tsvetkov. In Tsvetkov's opinion that he shared with R+, the situation is complicated by the fact that a rupture has occurred in the legitimacy of authority.
In addition, the current Ukrainian government has been badly discredited by an intercepted phone call between EU High Representative for Foreign Affairs Catherine Ashton and Estonian Foreign Minister Urmas Paet that transpired on 5 March. During the conversation between the two diplomats, the version was voiced that some representatives of the "new coalition" could have been involved in the killings in Kiev. Apropos, the new Interior Minister of Ukraine Arsen Avakov earlier said that some "third force" had been involved in the armed confrontation in Kiev.
There is still no outcome in sight in the Ukraine situation. But the approach of Crimea's referendum will bring into sight the next stage of this crisis. In any event, its decision will be a crucial point after which replies will become clear at least to some of the question voiced above.