"KÜÇƏ SİYASƏTİ" ASTANASINDA
Ermənistan polisində aparılan kadr dəyişiklikləri hakimiyyətin ölkədə "güc variantı"na hazırlığının tərkib hissəsi ola bilər
İrəvanda seçki kampaniyası tam gözlənilən ssenari üzrə inkişaf etdi. Bütün seçki kampaniyası ərzində KİV-in diqqət mərkəzində ümumsiyasi məsələlər oldu - hakim partiya ilə müxalif birliklər arasında diskussiyalar, "paytaxt" siyasi reytinqləri və s. Şəhərin saysız-hesabsız problemləri isə haradasa onuncu planda qalıb. Halbuki bu problemlər kifayət qədərdir: İrəvanın mərkəzində qanunsuz tikililərdən tutmuş, tamamilə proqnozlaşdırılan yiyəsizliyədək - bu, büdcədə kifayət qədər vəsaitin olmamasının qaçılmaz nəticəsidir. Bununla əlaqədar olaraq, müxalifətçi namizədlər şəhər büdcəsinin çox az olmasına açıq etirazlarını bildiriblər. "Qolos Armenii" qəzeti isə yaşananlara kədərli yekun vurub: "Acınacaqlı olsa da, faktdır: paytaxta rəhbərlik etməyə can atanların heç biri İrəvanın ən ağrılı, ən zəruri probleminin həlli ilə bağlı lazımi konsepsiya ortaya qoymayıb. Biri irəvanlılara daha çox metrostansiya vəd edir, digəri Qapalı bazar problemini həll edəcəyini bildirir, daha bir namizəd kondominatları aradan qaldıracağını, dördün-cüsü isə Nubaraşen zibilliyini təmizləyəcəyinə söz verir və s. Daha çox metrostansiyası, daha çox iş yeri, daha çox ev, daha çox yaşıllıq... Bütün bunlar öz-özlüyündə yaxşıdır. Amma İrəvanın yaşaya, balanslı şəkildə inkişaf edə bilməsi üçün, üstəlik, onun "bütün ermənilərin paytaxtı"na çevrilməsi kimi iddialı vədin yerinə yetirilə bilməsi üçün, məhz, paytaxtın təhlükəsizliyilə, onun birtərəfli yox, ahəngdar inkişafı ilə birbaşa əlaqəli olan məsələlərə kompleks yanaşılması və onların kompleks həlli vacibdir".
Bununla yanaşı, seçki prosesinin "təmizliyinə" də ciddi şübhələr var. Səsvermə ərəfəsində Ermənistan polisinin Pasportlar və vizalar idarəsinin rəisi Ovanes Koçaryan jurnalistləri əmin edirdi ki, guya, müxalifətin İrəvanda başqa şəhərlərin sakinlərini qeydiyyata salındığına dair qaldırdığı səs-küy həqiqətə uyğun deyil. Onun sözlərinə görə, son dövrlərdə regionlarda yaşayanların İrəvanda qeydiyyat səviyyəsində heç bir artım yoxdur və seçkiyə hazırlıq bu prosesə stimul verməyib. "Beləliklə, müxalifətin, guya, saxtakarlığa hazırlıq görülməsi haqda dediklərinin heç bir əsası yoxdur", - deyə Koçaryan qeyd edib.
Əksər ekspertlər hesab edir ki, bugünkü Ermənistandan miqrasiyanın templəri nəzərə alınarsa, bu rəqəmlər heç kimdə xüsusi inam yaratmır. Şəhər rəhbərliyinə keçirilən seçki ərəfəsində Ermənistan parlamentinin Erməni Milli Konqresi fraksiyasından olan deputatı, sabiq baş nazir Qrant Baqratyan Facebook sosial şəbəkəsindəki səhifəsində ölkənin şimalına və Ermənistan-Gürcüstan sərhədinə baş çəkərkən aldığı təəssüratları bölüşüb. O, Gürcüstanla sərhəddə "yüz minlərlə erməninin Ermənistanı piyada tərk etdiklərini gördüyünü" yazır. "Həqiqətən də, son illərdə miqrasiyanın səviyyəsi artıb. Amma mən indiyədək belə şey görməmişdim", - deyə Baqratyan qeyd edib. Deputat bu sahəyə aid dəhşətli rəqəmlər aldığını bildirir - aprelin 21-də Baqrataşen keçid məntəqəsindən 6000 nəfər keçib.
Bütün bunların fonunda müxalifət KİV-in seçicilərin pulla alınmasına dair sensasion məlumatları da, hakimiyyətin səsvermənin nəticələrini özləri üçün sərf edən formaya "salmaq" istəyi də, seçkilərin paytaxtdakı real qüvvələr nisbətini əks etdirib-etdirmədiyinə dair diskussiyalar da tamamilə gözlənilən idi. Üstəlik, bu real qüvvələr nisbətindən kifayət qədər çox şey asılıdır. Həm də Ermənistanda dəfələrlə olduğu kimi, siyasətin küçələrə çıxmağa başladığı bir şəraitdə. Ekspertlər hazırda bu variantın istisna olmadığını düşünür.
Həqiqətən də, Serj Sarqsyanın yenidən Ermənistan prezidenti seçildiyi seçki ərəfəsində erməni və dünya KİV-i ölkədə 2008-ci ilin 1 martında baş vermiş qanlı hadisələrin təkrarlana biləcəyini yazırdı. Xatırladaq ki, 2008-ci ildə prezident seçkisinin nəticəsinin saxtalaşdırılmasına etiraz edən kütlə ilə polis arasında toqquşma olmuş, nəticədə polis insan kütləsinə atəş açmışdı. Ondan əvvəl - 1996-cı ildə Levon Ter-Petrosyan ikinci müddətə dövlət başçısı seçildikdə də İrəvan küçələrində toqquşmalar baş vermişdi: etirazçı kütlə parlamentin binasını ələ keçirmiş, hətta vitse-spikerlərdən biri yaxşıca əzişdirilmişdi. Çoxları əmindir ki, Serj Sarqsyanın son inauqurasiyası zamanı küçələrdə kütləvi toqquşmalar yalnız polisin vaxtında fəaliyyətə keçməsi sayəsində baş verməyib.
Əlbəttə ki, sadalanan bu halların hər biri ümumi seçkilər zamanı baş tutub. Nun şəhər rəhbərliyinə seçki ilə müqayisədə daha ciddi hadisə olduğu aydındır. Lakin ekspertlər hesab edir ki, bu dəfə də "Gümrü variantı" - kriminal klanlar arasında sərt, tez-tez rast gəlinən silahlı mübarizənin yaşanacağı istisna deyil. Xatırladaq ki, İrəvanda keçiriləcək seçki ərəfəsində Ermənistan ictimaiyyəti ölkənin böyüklüyünə görə ikinci şəhəri olan Gümrüdə - keçmiş Leninakanda baş verən hadisədən şoka düşüb.
Aprelin 23-ü saat təxminən 13:00 radələrində Gümrü Tibb Mərkəzindən şəhərin polis şöbəsinə xəstəxanaya odlu silahdan açılmış atəşlə yaralanmış iki nəfərin - Arutyun Xaçatryan və Artyom Karapetyanın daxil olduğuna dair xəbər verilib. Bir qədər sonra Karapetyan dünyasını dəyişib. Atışmada iştirakda şübhəli bilinərək saxlanılan Vaqe Qukasyan şəhərin sabiq meri Vardan Qukasyanın yaxın qohumudur. O, cinayəti törətdiyini etiraf edib. Polis insidentdə iştirak etmiş və yaralanmış daha bir nəfəri saxlayıb. O, Ermənistan parlamentinin "Çiçəklənən Ermənistan" fraksiyasından deputat Martun Qriqoryanın ailəsinə yaxın olan "Kavor Arut"un oğlu Arutyun Xaçatryandır. Bəzi məlumatlara görə, baş verənlər Qukasyanlar və Qriqoryanlar ailələri arasındakı "razborka"nın nəticəsidir.
Baş verənlərlə əlaqədar olaraq, Gümrüdə polis reydləri keçirilir. Məqsəd ayrı-ayrı insanlarda olan silahların müsadirəsidir. Polis orqanlarının rəhbərliyində isə miqyaslı kadr dəyişiklikləri həyata keçirilir. Artıq İrəvan Polis İdarəsinin rəisi Nerses Nazaryan vəzifəsindən kənarlaşdırılıb. Məlumatlı mənbələrin bildirdiyinə görə, onu işdən "maliyyə piramidası" təşkil etdiyi üçün uzaqlaşdırıblar.
Polisdən uzaqlaşdırılmış adı açıqlanmayan daha bir nəfər isə İrəvanın hazırkı meri Taron Marqaryanın seçkiqabağı mitinqində "naməlum şəxslərin" müxalifətçi jurnalist Akop Karapetyanı döydüyü vaxt baş verənlərə müdaxilə etmədiyi üçün işini itirib. Bütün bunlar erməni polisinə azacıq da olsa, "demokratik görüntü" vermək, xoşagəlməz fiqurlardan yaxa qurtarmaq cəhdlərinə bənzəyir. Amma əksər ekspertlər, əslində, söhbətin başqa şeydən getdiyinə əmindirlər. Onların fikrincə, bu kadr dəyişiklikləri hökumətin İrəvan küçələrində "güc variantı"na hazırlığıdır. Çünki bu halda polisin loyallığından və idarə oluna bilməsindən çox şey asılı olacaq.

In anticipation of "street politics"
Personnel changes in police could be part of the government's preparations for using force in Armenia
The Armenian electoral campaign followed a predictable path. Throughout the Yerevan City Council election campaign, the media focused on general political issues, such as opinion polls and discussions between the ruling party and opposition groups. The many problems Yerevan is now facing were relegated to the background. These include illegal construction in central Yerevan and, quite predictably, the absence of necessary budgetary resources. Opposition candidates were openly indignant about the miserly city budget. Golos Armenia came to an uneasy conclusion: "Sadly, none of those vying for the mayoral post have presented their vision about how to resolve the most acute problems facing Yerevan. Some pledge to build more underground stations, some vow to resolve the problem of the indoor market, another promises to eliminate condominiums, yet another one to close the Nubarashenskiy garbage dump. More underground stations, more jobs, more accommodation, and more green areas. All of these things are good. But in order for Yerevan to thrive and develop, and most importantly, to realize the ambitious plan of turning Yerevan into the "Capital of All Armenians", they need a comprehensive vision and to address the issues around the capital's safety and development.
At the same time, there are serious doubts about the transparency of the electoral process. On the eve of the election, the head of the passports and visa police of Armenia, Hovannes Kocharyan, tried hard to convince journalists that rumours disseminated by opposition forces that non-Yerevan residents had been registered in Yerevan for the purposes of the election were simply not true. He said that the number of provincial residents registered in Yerevan had not exceeded the usual level ahead of the election. "Therefore, the rumours disseminated by the opposition about preparations for election rigging are absolutely groundless," Kocharyan said.
Many experts say however that these statistics are not very reliable - particularly in view of the current migration levels from Armenia. On the eve of the City Council election, Hrant Bagratyan, an MP from the Armenian National Congress faction and former prime minister, posted a comment on Facebook, recounting his recent visit to the Armenian-Georgian border where he saw that "hundreds of thousands of Armenians were leaving Armenia on foot. Levels of migration have indeed increased in recent years but what I have seen exceeded my expectations." Bagratyan noted that he had heard an alarming figure: as many as 6,000 people crossed the border through the Bagratashen border checkpoint with Georgia on 21 April alone.
Given all these sensational reports by opposition media about voters being bought off and government efforts to doctor the results, questions about whether or not the results of the Yerevan election would reflect public opinion did not come as a surprise. A lot depends on the true balance of forces, especially if Armenian politics once again shifts onto the street. Experts say this may indeed happen.
On the eve of the election of incumbent president, Serzh Sargsyan, Armenian and foreign media discussed the threat of a repeat of the bloody events that unfolded in the country on 1 March 2008, when protests against the falsification of the presidential election led to large-scale clashes with police. In 1996, when Levon Ter-Petrosyan was reelected, Yerevan was engulfed in unrest and protesters stormed parliament. During Sargsyan's inauguration, many people said that it was only through the police's timely intervention that large-scale slaughter was averted in the streets.
It is true that in all of the aforementioned cases the stakes were higher because this was about nationwide elections. However, experts do not rule out a repeat of the so-called Gyumri scenario - a brutal, often armed battle for power between criminal clans. On the eve of the Yerevan election, the Armenian public were overwhelmed by the events that had unfolded in Gyumri, Armenia's second largest city.
At about 1300 hours on 23 April, the Gyumri medical centre informed the city police that they had received Artur Khachatryan and Artem Karapetyan with gunshot wounds. The latter died in the hospital. Vage Gukasyan, the nephew of former mayor Vardan Gukasyan, who was arrested in connection with the Gyumri shooting, admitted that he had indeed committed the crime. Police also detained Artur Khachatryan, the son of a person close to the family of Martun Grigoryan, an MP from the Prosperous Armenia faction. According to some reports, the incident was score-settling between the Gukasyan and Grigoryan families.
In connection with the incident, the Armenian authorities are now conducting police raids to seize weapons in Gyumri. At the same time, personnel changes are under way in police. The chief of Yerevan police, Nerses Nazaryan, has resigned. Informed sources in Yerevan say that he was sacked on charges of organizing a "financial pyramid". At the same time, an unknown police officer, who had interfered when unknown people had beaten up opposition journalist Akop Karapetyan during the pre-election rally of incumbent mayor Taron Margaryan, was sacked. All this looks like they are trying to give the Armenian police at least a minimum "democratic luster", which can only be done if they get rid of particularly odious figures. However, many experts believe it is possible that the authorities are preparing for the use of force in Yerevan where police loyalty and manageability will be a decisive factor.