"KÜÇƏ SİYASƏTİ" ASTANASINDA
Ermənistan polisində aparılan kadr dəyişiklikləri hakimiyyətin ölkədə "güc variantı"na hazırlığının tərkib hissəsi ola bilər
İrəvanda seçki kampaniyası tam gözlənilən ssenari üzrə inkişaf etdi. Bütün seçki kampaniyası ərzində KİV-in diqqət mərkəzində ümumsiyasi məsələlər oldu - hakim partiya ilə müxalif birliklər arasında diskussiyalar, "paytaxt" siyasi reytinqləri və s. Şəhərin saysız-hesabsız problemləri isə haradasa onuncu planda qalıb. Halbuki bu problemlər kifayət qədərdir: İrəvanın mərkəzində qanunsuz tikililərdən tutmuş, tamamilə proqnozlaşdırılan yiyəsizliyədək - bu, büdcədə kifayət qədər vəsaitin olmamasının qaçılmaz nəticəsidir. Bununla əlaqədar olaraq, müxalifətçi namizədlər şəhər büdcəsinin çox az olmasına açıq etirazlarını bildiriblər. "Qolos Armenii" qəzeti isə yaşananlara kədərli yekun vurub: "Acınacaqlı olsa da, faktdır: paytaxta rəhbərlik etməyə can atanların heç biri İrəvanın ən ağrılı, ən zəruri probleminin həlli ilə bağlı lazımi konsepsiya ortaya qoymayıb. Biri irəvanlılara daha çox metrostansiya vəd edir, digəri Qapalı bazar problemini həll edəcəyini bildirir, daha bir namizəd kondominatları aradan qaldıracağını, dördün-cüsü isə Nubaraşen zibilliyini təmizləyəcəyinə söz verir və s. Daha çox metrostansiyası, daha çox iş yeri, daha çox ev, daha çox yaşıllıq... Bütün bunlar öz-özlüyündə yaxşıdır. Amma İrəvanın yaşaya, balanslı şəkildə inkişaf edə bilməsi üçün, üstəlik, onun "bütün ermənilərin paytaxtı"na çevrilməsi kimi iddialı vədin yerinə yetirilə bilməsi üçün, məhz, paytaxtın təhlükəsizliyilə, onun birtərəfli yox, ahəngdar inkişafı ilə birbaşa əlaqəli olan məsələlərə kompleks yanaşılması və onların kompleks həlli vacibdir".
Bununla yanaşı, seçki prosesinin "təmizliyinə" də ciddi şübhələr var. Səsvermə ərəfəsində Ermənistan polisinin Pasportlar və vizalar idarəsinin rəisi Ovanes Koçaryan jurnalistləri əmin edirdi ki, guya, müxalifətin İrəvanda başqa şəhərlərin sakinlərini qeydiyyata salındığına dair qaldırdığı səs-küy həqiqətə uyğun deyil. Onun sözlərinə görə, son dövrlərdə regionlarda yaşayanların İrəvanda qeydiyyat səviyyəsində heç bir artım yoxdur və seçkiyə hazırlıq bu prosesə stimul verməyib. "Beləliklə, müxalifətin, guya, saxtakarlığa hazırlıq görülməsi haqda dediklərinin heç bir əsası yoxdur", - deyə Koçaryan qeyd edib.
Əksər ekspertlər hesab edir ki, bugünkü Ermənistandan miqrasiyanın templəri nəzərə alınarsa, bu rəqəmlər heç kimdə xüsusi inam yaratmır. Şəhər rəhbərliyinə keçirilən seçki ərəfəsində Ermənistan parlamentinin Erməni Milli Konqresi fraksiyasından olan deputatı, sabiq baş nazir Qrant Baqratyan Facebook sosial şəbəkəsindəki səhifəsində ölkənin şimalına və Ermənistan-Gürcüstan sərhədinə baş çəkərkən aldığı təəssüratları bölüşüb. O, Gürcüstanla sərhəddə "yüz minlərlə erməninin Ermənistanı piyada tərk etdiklərini gördüyünü" yazır. "Həqiqətən də, son illərdə miqrasiyanın səviyyəsi artıb. Amma mən indiyədək belə şey görməmişdim", - deyə Baqratyan qeyd edib. Deputat bu sahəyə aid dəhşətli rəqəmlər aldığını bildirir - aprelin 21-də Baqrataşen keçid məntəqəsindən 6000 nəfər keçib.
Bütün bunların fonunda müxalifət KİV-in seçicilərin pulla alınmasına dair sensasion məlumatları da, hakimiyyətin səsvermənin nəticələrini özləri üçün sərf edən formaya "salmaq" istəyi də, seçkilərin paytaxtdakı real qüvvələr nisbətini əks etdirib-etdirmədiyinə dair diskussiyalar da tamamilə gözlənilən idi. Üstəlik, bu real qüvvələr nisbətindən kifayət qədər çox şey asılıdır. Həm də Ermənistanda dəfələrlə olduğu kimi, siyasətin küçələrə çıxmağa başladığı bir şəraitdə. Ekspertlər hazırda bu variantın istisna olmadığını düşünür.
Həqiqətən də, Serj Sarqsyanın yenidən Ermənistan prezidenti seçildiyi seçki ərəfəsində erməni və dünya KİV-i ölkədə 2008-ci ilin 1 martında baş vermiş qanlı hadisələrin təkrarlana biləcəyini yazırdı. Xatırladaq ki, 2008-ci ildə prezident seçkisinin nəticəsinin saxtalaşdırılmasına etiraz edən kütlə ilə polis arasında toqquşma olmuş, nəticədə polis insan kütləsinə atəş açmışdı. Ondan əvvəl - 1996-cı ildə Levon Ter-Petrosyan ikinci müddətə dövlət başçısı seçildikdə də İrəvan küçələrində toqquşmalar baş vermişdi: etirazçı kütlə parlamentin binasını ələ keçirmiş, hətta vitse-spikerlərdən biri yaxşıca əzişdirilmişdi. Çoxları əmindir ki, Serj Sarqsyanın son inauqurasiyası zamanı küçələrdə kütləvi toqquşmalar yalnız polisin vaxtında fəaliyyətə keçməsi sayəsində baş verməyib.
Əlbəttə ki, sadalanan bu halların hər biri ümumi seçkilər zamanı baş tutub. Nun şəhər rəhbərliyinə seçki ilə müqayisədə daha ciddi hadisə olduğu aydındır. Lakin ekspertlər hesab edir ki, bu dəfə də "Gümrü variantı" - kriminal klanlar arasında sərt, tez-tez rast gəlinən silahlı mübarizənin yaşanacağı istisna deyil. Xatırladaq ki, İrəvanda keçiriləcək seçki ərəfəsində Ermənistan ictimaiyyəti ölkənin böyüklüyünə görə ikinci şəhəri olan Gümrüdə - keçmiş Leninakanda baş verən hadisədən şoka düşüb.
Aprelin 23-ü saat təxminən 13:00 radələrində Gümrü Tibb Mərkəzindən şəhərin polis şöbəsinə xəstəxanaya odlu silahdan açılmış atəşlə yaralanmış iki nəfərin - Arutyun Xaçatryan və Artyom Karapetyanın daxil olduğuna dair xəbər verilib. Bir qədər sonra Karapetyan dünyasını dəyişib. Atışmada iştirakda şübhəli bilinərək saxlanılan Vaqe Qukasyan şəhərin sabiq meri Vardan Qukasyanın yaxın qohumudur. O, cinayəti törətdiyini etiraf edib. Polis insidentdə iştirak etmiş və yaralanmış daha bir nəfəri saxlayıb. O, Ermənistan parlamentinin "Çiçəklənən Ermənistan" fraksiyasından deputat Martun Qriqoryanın ailəsinə yaxın olan "Kavor Arut"un oğlu Arutyun Xaçatryandır. Bəzi məlumatlara görə, baş verənlər Qukasyanlar və Qriqoryanlar ailələri arasındakı "razborka"nın nəticəsidir.
Baş verənlərlə əlaqədar olaraq, Gümrüdə polis reydləri keçirilir. Məqsəd ayrı-ayrı insanlarda olan silahların müsadirəsidir. Polis orqanlarının rəhbərliyində isə miqyaslı kadr dəyişiklikləri həyata keçirilir. Artıq İrəvan Polis İdarəsinin rəisi Nerses Nazaryan vəzifəsindən kənarlaşdırılıb. Məlumatlı mənbələrin bildirdiyinə görə, onu işdən "maliyyə piramidası" təşkil etdiyi üçün uzaqlaşdırıblar.
Polisdən uzaqlaşdırılmış adı açıqlanmayan daha bir nəfər isə İrəvanın hazırkı meri Taron Marqaryanın seçkiqabağı mitinqində "naməlum şəxslərin" müxalifətçi jurnalist Akop Karapetyanı döydüyü vaxt baş verənlərə müdaxilə etmədiyi üçün işini itirib. Bütün bunlar erməni polisinə azacıq da olsa, "demokratik görüntü" vermək, xoşagəlməz fiqurlardan yaxa qurtarmaq cəhdlərinə bənzəyir. Amma əksər ekspertlər, əslində, söhbətin başqa şeydən getdiyinə əmindirlər. Onların fikrincə, bu kadr dəyişiklikləri hökumətin İrəvan küçələrində "güc variantı"na hazırlığıdır. Çünki bu halda polisin loyallığından və idarə oluna bilməsindən çox şey asılı olacaq.

В ОЖИДАНИИ "ПОЛИТИКИ УЛИЦ"
Кадровые перестановки в полиции могут быть частью подготовки властей к "силовому варианту" в Армении
Избирательная кампания в Ереване развивалась  по вполне предсказуемому сценарию. В течение всей предвыборной кампании в центре внимания СМИ оставались, так сказать, общеполитические вопросы - дискуссия между правящей партией и оппозиционными объединениями, "столичные" политические рейтинги и т.д. И где-то на десятом плане - собственно городские проблемы, которых накопилось немало: от незаконной застройки в центре Еревана до вполне прогнозируемого запустения - неизбежного следствия отсутствия достаточных средств в бюджете. В связи с этим оппозиционные кандидаты открыто возмущались крошечным городским бюджетом. А "Голос Армении" подвел невеселый итог: "Печально, но факт: практически никто из тех, кто рвется управлять столицей, не представил самодостаточной комплексной концепции решения самых наболевших, самых животрепещущих проблем Еревана. Один обещает ереванцам построить больше станций метро, другой - решить вопрос Крытого рынка, третий - ликвидировать кондоминиумы, четвертый - избавиться от нубарашенской свалки и т.д. Больше станций метрополитена, больше рабочих мест, больше жилья, больше зелени… Все это по отдельности хорошо, но ведь для того, чтобы Ереван жил и сбалансированно развивался, не говоря уже об амбициозной заявке превратить его в "столицу всех армян", нужны комплексное видение и комплексные решения именно тех вопросов, которые напрямую связаны с безо-пасностью столицы и ее гармоничным, а не однобоким развитием".
Между тем есть серьезные сомнения и в "чистоте" избирательного процесса. Уже накануне голосования начальник Управления паспортов и виз полиции Армении Ованес Кочарян вынужден был старательно убеждать журналистов, что, мол, злонамеренные слухи, распространяемые оппозиционными силами о прописке в Ереване иногородних, не соответствуют действительности. По его словам, число жителей регионов, регистрирующихся в Ереване, в последнее время не превышает обычного уровня и не стимулировалось подготовкой к выборам. "Таким образом, распространяемые оппозицией сведения  о готовящихся подлогах ничем не подкреплены", - заявил Кочарян.
Правда, как отмечают многие эксперты, особого доверия эти цифры совсем не вызывают - в особенности с учетом темпов миграции из сегодняшней Армении. Накануне городских выборов депутат парламента от фракции Армянский национальный конгресс, бывший премьер-министр Армении Грант Багратян описал на своей страничке в социальной сети Facebook впечатления от посещения севера Армении и армяно-грузинской границы, где увидел, как "сотни тысяч армян пешком покидали Армению. Действительно, в последние годы уровень миграции повысился, но такого я еще не видел". Багратян отметил, что ему сообщили ужасную цифру - 21 апреля через Баграташенский пропускной пункт границу пересекли 6000 человек.
На этом фоне вполне ожидаемыми были и сенсационные откровения оппозиционных СМИ о подкупе избирателей, и натужные попытки властей "дотянуть" результаты плебисцита до утешительных для себя цифр, и те же, в общем-то, вопросы, насколько результаты ереванского плебисцита отражают реальное распределение сил в столице страны. При том, что от этого реального расклада сил зависит очень многое - особенно в том случае, если политика в Армении, как это уже не раз бывало, выплеснется на улицы. А такой вариант, преду-преждают эксперты, не исключен.
В самом деле, накануне перевыборов действующего президента Армении Сержа Саргсяна в армянской, да и не только, прессе подробно обсуждалась опасность повторения в стране кровавых событий 1 марта 2008 года, когда митинги протеста против фальсификации результатов выборов президента привели к массовым столкновениям с полицией и "стрельбе на поражение". Еще раньше, в 1996 году, когда переизбирался на второй срок Левон Тер-Петросян, на улицах Еревана тоже было неспокойно: тогда толпа протестующих взяла штурмом парламент и даже крепко поколотила одного из вице-спикеров. А во время инаугурации Сержа Саргсяна, как убеждены многие, только своевременные действия полицейских предотвратили массовое побоище на улицах.
Конечно, во всех перечисленных случаях речь шла об общенациональных плебисцитах, где ставки многократно выше, чем во время выборов городской власти. Однако здесь, считают эксперты, не исключен так называемый "гюмрийский вариант" - жестокая, нередко вооруженная борьба за влияние между криминальными кланами. Напомним: накануне выборов в Ереване армянская общественность была потрясена событиями во втором по величине городе Армении - Гюмри, бывшем Ленинакане.
23 апреля около 13.00 из медцентра Гюмри в отделение полиции города поступило сообщение, что к ним с огнестрельными ранениями доставлены Арутюн Хачатрян и Артем Карапетян. Последний скончался в больнице. Задержанный в рамках уголовного дела по факту стрельбы в Гюмри племянник бывшего мэра этого города Вардана Гукасяна - Ваге Гукасян признался в том, что преступление совершил именно он. Отметим, что задержан был и раненый в ходе ЧП Арутюн Хачатрян - сын "Кавора Арута", который близок к семье депутата парламента РА от фракции партии "Процветающая Армения" Мартуна Григоряна. Согласно некоторым сведениям, случившееся есть не что иное, как результат разборок между семьями Гукасянов и Григорянов.
В связи с произошедшим власти Армении проводят в Гюмри полицейские рейды с целью изъятия оружия. А в руководстве полиции идут масштабные кадровые перестановки. Освобожден от должности начальник Управления полиции Еревана Нерсес Назарян - как утверждают осведомленные источники в Ереване, за организацию "финансовой пирамиды". Одновременно из полиции уволен ее неназванный сотрудник, который не вмешался, когда на предвыборном митинге действующего мэра Еревана Тарона Маргаряна "неизвестные" избили оппозиционного журналиста Акопа Карапетяна. Все это внешне похоже на попытки придать армянской полиции хотя бы минимальный "демократический лоск" и избавиться от совсем уж одиозных фигур. Однако многие эксперты не исключают, что на самом деле речь идет о подготовке властей к тому самому "силовому варианту" на улицах Еревана, где от лояльности и управляемости полиции будет зависеть слишком многое.