SİQARET ÇƏKMƏ ZONASI
Siqaret çəkmək insanların yüz illərdir öyrəşdiyi ən pis vərdişlərdən biridir. Siqaretin ziyanı və bunun nəticəsində ölən insanlar haqda çox məlumatlar yazılıb. Lakin heç nə dəyişmir. Əksinə, hər şey pisə doğru gedir. Bu gün siqaret çəkən qadını da və yeniyetməni də tez-tez görmək mümkündür.
Hər yerdə siqaret çəkirlər
Azərbaycanda vəziyyət çox acınacaqlıdır. Statistikaya əsasən, hər üçüncü insan fəal siqaret aludəçisidir; passiv çəkənlərin sayını isə heç kim hesablamağa da cəhd etmir. Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının (ÜST) məlumatına əsasən, Azərbaycan siqaret çəkənlərin sayına və adambaşına düşən siqaretlərin orta sayına görə aparıcı yerlərdən birini tutur. Siqareti hər yerdə - küçələrdə, nəqliyyatda, kafedə, mağazalarda çəkirlər. Azərbaycan Respublikası "Tütün və tütün məhsulları barədə" qanununa əsasən, 18 yaşına çatmamış şəxslərə siqaret satışı qadağandır. Amma bu qayda hər yerdə pozulur və nəinki pozulur - ümumiyyətlə, ona riayət olunmur və müvafiq qanunun icra olunması ilə bağlı nəzarət də mövcud deyil. Bəzən, 12-13 yaşlı uşaqlar mağazaya daxil olub siqaret qutusu alırlar və satıcı onlara rahatca siqaret satır. Qanun barədə sual verəndə satıcı deyir ki, çox vaxt uşaqlar siqareti ataları üçün alırlar. Hər halda, öz malının satışında maraqlı olan mağaza sahibi alıcılara qarşı bu cür seçim edir.
Təbii ki, bunların hamısı siqaret çəkməyən insanlar tərəfindən kəskin narazılıqla qarşılanır. Demək olar ki, ölkəmizdə siqaret çəkilməsinə ciddi məhdudiyyət və qadağa qoyan müəssisə mövcud deyil. Hələ bir neçə il bundan əvvəl millət vəkili Qənirə Paşayeva ictimai yerlərdə siqaret çəkilməsini məhdudlaşdıran qanunun tətbiq edilməsinin vacibliyi haqda danışırdı. Qənirə xanımın sözlərinə görə, mövcud olan qanunun icrası belə qənaətbəxş deyil. Çünki məsələn, tütün məhsullarının təbliğinə və uşaq müəssisələrinin yaxınlığında satışına qoyulan qadağa belə icra olunmur.
O zaman yeni qanunun tətbiqi haqda nə demək olar? Qapalı (ictimai) yerlərdə siqaret çəkməyin qadağa olunmasına dair hazırlanmış qanun la-yihəsi hələ də qəbul olunmayıb. Milli Məclisin yaz sessiyasının planına o heç daxil də olmayıb. Məlum olub ki, qanuna baxılması mübahisəli məqamlar səbəbindən daha iki ilə təxirə salınıb. Ümumilikdə, qanun layihəsinə əsasən, bir sıra qapalı yerlərdə, nəqliyyat vasitələrində, mədəni və idman müəssisələrində, təcridxanalar, ruhi xəstələr üçün xəstəxanalar və qocalar evi istisna olmaqla (bu yerlərdə siqaret çəkməyə icazə verilir), siqaret çəkilməsinə qadağa və cərimə şəklində bir sıra inzibati sanksiyalar da nəzərdə tutulur.
Bundan başqa, Azərbaycan hələ 2005-ci ildə ÜST-in Çərçivə Konvensiyasına qoşulub. Bu sənədə əsasən, ictimai yerlərdə siqaret çəkilməsinə dair qadağa strategiyası çərçivəsində tütünə qarşı mübarizə üçün kompleks tədbirlər icra olunur. Bu sıraya tütün məhsullarına vergilərin və qiymətlərin artırılması, reklama qadağa, siqareti atmaq istəyənlərə yardım, passiv çəkilməsinə qarşı müdafiə daxildir. Konvensiyaya qoşulmasına baxmayaraq, bizdə ictimai yerlərdə siqaret çəkilməsinə qarşı heç bir tədbir görülməyib.
Siqaret çəkməyən insanlar nəinki diskomfort yaradan tüstüdən qorunmağa, həmçinin passiv çəkmənin ziyanı ilə mübarizə aparmağa çalışırlar. Məlum olduğu kimi, nikotinin böyük hissəsi tüstü ilə birlikdə havaya "gedir", bu da siqaret çəkənin yanında duran insanlara da mənfi təsir göstərməyə bilməz. Passiv çəkmə uşaqların inkişafına qarşı güclü təsirə malikdir. Siqaret çəkməyən insanların əsas arqumenti ondan ibarətdir ki, uşaqları tüstünün zərərli təsirindən və uşaqlarda gələcəkdə siqaret çəkmək istəyi yarada biləcək mənfi nümunələrdən uzaqlaşdırmaqdır. Siqaretçəkmənin zərəri haqda çoxsaylı verilişlər və məqalələr, siqaret çəkənlərin ağ ciyərlərinin təsviri olan "qorxulu şəkillər", hətta siqaret qutularının üzərində yazılan "Siqaret çəkmək sizin sağlamlığınıza ziyandır" yazısı daha çox mülayim, daha dəqiq desək, az faydalı bir tədbir kimi dəyərləndirilir.
Qərb ölkələrinin, hətta qonşu Türkiyənin təcrübəsi göstərir ki, yalnız sərt inzibati sanksiyaların və yüksək cərimələrin tətbiqi vəziyyətə təsir edə bilər. Siqaret çəkməyə qarşı mübarizədə daha bir ciddi amil siqaretin qiymətləridir. Azərbaycanda siqaretin qiyməti bununla mübarizə aparan ölkələrlə müqayisədə kifayət qədər aşağıdır. Təbii ki, üç milyon insanın birdən-birə çəkməməsi mümkün deyil, heç kim buna iddia etmir. Hətta siqaret çəkməyən vətəndaşlar da siqaret çəkənlərə qarşı loyal münasibət bəsləyirlər. Onlara iaşə müəssisələrində yalnız ayrı yerlər, uşaqların yanında, ailəvi kafelərdə və restoranlarda, nəqliyyatda, məktəb və xəstəxana ərazilərində siqaret çəkmənin qadağan edilməsini tələb edirlər.
Siqaret çəkənlər bəs necə?
Təbii ki, siqaret çəkənlərin bir qismi, xüsusilə nəzərə alsaq ki, onların çoxu yetkinlik yaşına çatıb, amma hər halda öz mövqelərini təzyiqdən qorumağa çalışırlar. Məsələn, Bakı sakini 29 yaşlı həkim-epidemioloq Murad Paşazadə bildirir: "Avropda siqaret çəkilməsinə qadağa, daha çox onu çəkənlərin hüquqların pozulması ilə nəticələnir. Niyə o birilərinin (siqaret çəkməyənlərin) hüquqlarını qorumaq lazımdır, digərlərin isə yox? Məncə, ən optimal həll "siqarət çəkən" və siqaret çəkməyənlər"in zonalara bölünməsidir. Bütün restoranlar da özləri müəyyənləşdirsin: zonalara bölünmə, siqaret çəkmək, yoxsa ona qadağa qoymaq. Amma düşünürəm ki, çoxları siqaret çəkməyə icazə verəcək. Çünki, məsələn, mən və digər siqaret çəkən insanlar da siqaret çəkmək qadağan edilən restoranlara demək olar ki, getmirik. Bu isə müəssisə üçün gəlirin azalması deməkdir". Onun sözlərinə görə, hər bir siqaret aludəçisi siqaretçəkmənin ziyanından xəbərdardır. Əgər bilirsə və davam edirsə, bu onun şəxsi seçimidir. Hər bir insan öz həyatı və səhhəti ilə istədiyi kimi rəftar edir. Lakin təbii ki, ətrafdıkaların maraqlarını nəzərə almaq və onlara zərər verməmək də lazımdır.
Bakıdan olan mühəndis Anton Saburov da hesab edir ki, təcrübəli "tüstü buraxanlara" siqaret çəkməyi birdən-birdə qadağan etmək olmaz: "Əvvəlcə, mütləq siqaret çəkmək üçün zonalar təmin etmək və hazırlamaq lazımdır. Lakin açıq yerlərə bu, şamil edilmir. Hər halda, avtomobillərin ifraz qazları daha ziyanlıdır. Bu hazır olanda və yoxlandıqdan sonra məhdudiyyətlər tətbiq etmək lazımdır. Stressi aradan qaldıra bilməyən siqaret aludəçisi ünsiyyətə o qədər də açıq deyil. Stressdən gələn ziyan onun siqaret çəkib sakitləşməsindən daha çoxdur".
Bununla belə, siqaret aludəçilərinin çoxu ya peşman olurlar ki, nə vaxtsa siqaret çəkməyə başlayıblar və indi də bu zərərli vərdişi tərgidə bilmirlər. Və ya siqaret çəkməklə ətrafdakılara diskomfort yaratdıqlarını və onların səhhətinə zərər verdiyini anlayaraq, müəyyən məhdudiyyətlərə tam hazırdırlar.
Gördüyümüz kimi, iki qarşı-qarşıya duran ordular - siqaret aludəçiləri və siqaret çəkməyənlər bir-biri ilə razılığa gələ bilərlər. Müvafiq qanunun tətbiqi və dövlət qurumları tərəfindən ona riayət olunmasına nəzarət vacibdir.

Чьи права следует соблюдать больше: курящих или некурящих?
Курение… привычка, владеющая людьми сотни лет. О вреде курения и о том, сколько человек пало жертвами этого порока, написано немало. Но ничего не меняется. Разве что в худшую сторону. Сейчас нередко можно встретить и курящую женщину, и курящего подростка.
Дымят всюду
В Азербайджане ситуация и вовсе плачевная. По статистике, каждый третий является активным курильщиком; количество же пассивных подсчитать никто даже не берется. По сведениям ВОЗ, Азербайджан занимает одно из ведущих мест в мире по количеству курящих и по среднему числу сигарет на душу населения. Дымят повсюду - на улицах, в транспорте, кафе, магазинах. Согласно закону АР "О табаке и табачных изделиях", запрещено продавать табачные изделия лицам моложе 18 лет. Однако это правило повсеместно нарушается, да что там нарушается - просто не соблюдается, и нет соответствующего контроля над реализацией данного закона. Нередко 12-13-летние дети забегают в магазин купить пачку, и продавец спокойно отпускает им сигареты. На вопрос, знает ли он о законе, продавец отвечает, что чаще всего дети покупают сигареты для отцов. Впрочем, заинтересованный в реализации своего товара, владелец магазина редко проявляет избирательность подобного рода по отношению к покупателям.
Конечно, все это вызывает резкое неприятие со стороны некурящего общества. По сути у нас в стране практически нет заведений, в которых были бы сделаны строгие разграничения и введен запрет на курение. Еще несколько лет назад депутат Милли меджлиса Ганира Пашаева говорила о необходимости введения закона, ограничивающего курение в общественных местах. По словам Ганиры ханым, исполнение даже существующего закона оставляет желать лучшего, так как, к примеру, не соблюдается и запрет на продажу табачных изделий вблизи учебных и детских учреждений.
Что же говорить тогда о введении нового закона? Подготовленный законопроект о запрете курения в закрытых помещениях так и не был принят. В планы весенней сессии Милли меджлиса он даже не вносился. Стало известно, что его рассмотрение отложено еще на два года из-за имеющихся спорных моментов. В целом, согласно законопроекту, предусматривались запрет на курение в ряде закрытых помещений, в общественном транспорте, культурных и спортивных учреждениях, за исключением мест заключения, больниц для душевнобольных и домов для престарелых (в этих местах курить разрешается), а также ряд административных санкций в виде штрафов.
Между тем Азербайджан еще в 2005 году присоединился к рамочной конвенции ВОЗ, согласно которой в рамках стратегии запрета на курение в общественных местах совершается комплекс мероприятий для борьбы против табака. В их числе увеличение налогов и цен на табачную продукцию, запрет на рекламу, помощь всем, кто хочет бросить курить, защита от пассивного курения. Несмотря на присоединение к конвенции, у нас не было проведено ни одного мероприятия  для борьбы с курением в общественных местах.
Некурящее общество пытается защититься не только от дыма, вызывающего дискомфорт, но и от последствий и вреда пассивного курения. Ведь, как известно, большая часть никотина уходит в воздух вместе с дымом, что не может не оказывать негативного влияния на всех, кто оказывается рядом с курильщиком. Пассивное курение оказывает огромное влияние на развитие детей. Главным аргументом некурящих граждан является попытка оградить их от вредного воздействия дыма, а также от негативных примеров, которые могут спровоцировать у детей желание попробовать курить в будущем. Многочисленные передачи и статьи о вреде курения, "страшные картинки" с изображениями легких курильщика, даже навязчивая надпись на пачке сигарет "Курение вредит вашему здоровью" являются, скорее, мягкой мерой, точнее чем-то весьма малодейственным.
Как показывает опыт западных стран, даже той же соседней Турции, только введение жестких административных санкций и высоких штрафов способно хоть как-то повлиять на ситуацию. Еще одним существенным фактором в борьбе с курением является цена на сигареты. В Азербайджане она значительно ниже, чем в странах, ведущих активную политику против курения. Конечно, разом отучить курить три миллиона человек нереально, собственно никто на это и не претендует. Даже некурящие граждане довольно лояльно относятся к курящим и требуют для них лишь отдельных помещений и комнат в заведениях общепита, запрета на курение при детях, в семейных кафе и ресторанах, в транспорте, на территории школ и больниц.
А как же курильщики?
Конечно, определенная часть курильщиков, особенно учитывая, что большинство из них достигли совершеннолетия, все же старается оградить свои позиции от давления. Например, Мурад Пашазаде, 29-летний врач-эпидемиолог из Баку, утверждает: "Введение запрета на курение чаще всего выливается в ущемление прав курящих, как, например, в Европе. Почему права одних (некурящих) надо защищать, а других нет? Самым оптимальным решением, по-моему, будет распределение зон на "курящую" и "некурящую". Все рестораны тоже пусть сами определяют, делить на зоны, разрешать курить или нет. Но, думаю, большинство курить разрешит, так как я, например, да и многие другие курящие люди тоже, практически не захожу в рестораны, где нельзя курить. А это уменьшение прибыли для заведения". По его словам, любой курильщик знает о вреде курения. Если знает и продолжает, то это его личный выбор. Любой человек распоряжается своей жизнью и здоровьем по собственному выбору, хотя, конечно, надо соотноситься с интересами окружающих и наносимым им вредом.
Антон Сабуров, инженер из Баку, также считает, что нельзя сразу запрещать курение "дымильщикам" со стажем: "Сначала обязательно надо обеспечить и подготовить зоны для курения, причем открытого пространства это не касается. Все равно автомобильные выхлопы вреднее. Когда это будет подготовлено и проверено, надо вводить ограничения. Курильщик, который не может покурить, не сбрасывает стресса и гораздо менее обходителен в общении. Вреда от него намного больше, чем когда он курит и спокоен".
При этом большая часть заядлых курильщиков либо сожалеют о том, что когда-то начали курить и теперь не могут справиться с этой пагубной привычкой, либо вполне готовы на некоторые ограничения, понимая, что своим курением и задымлением они не просто доставляют дискомфорт окружающим, но и наносят вред их здоровью.
Как видим, две противостоящие армии - курильщиков и некурящих - вполне способны договориться между собой. Главное - это введение соответствующего закона и контроль со стороны государственных органов за его соблюдением.