Türkiyə hökuməti gözdən salınmış generalitetin əsas fiqurlarına bəraət verir
İstanbul məhkəməsi dövlət çevrilişinə cəhddə günahlandırılaraq həbs olunmuş şəxslərin 13-nü azadlığa buraxıb. Məhkəmə bu qərarı yeni qanunvericilik normalarına əsaslanaraq çıxarıb. Söhbət dövlət əleyhinə fəaliyyətdə təqsirləndirilən şəxslərin maksimal həbs müddətinin 5 il azaldılmasını nəzərdə tutan qanundan gedir. Bundan başqa, məhbusların sərbəst buraxılmasına həm də parlamentin bu yaxınlarda qəbul etdiyi qanun imkan verir. Həmin qanuna əsasən, dövlət çevrilişinə hazırlıqla bağlı qərar çıxarmış xüsusi yurisdiksiyalı məhkəmələr ləğv edilib.
Azad olunanlar arasında məşhur vəkil Kamal Kerinçsiz, jurnalist Tuncay Özkan, bir sıra tanınmış hərbçi, yazıçı və publisist var. Amma əlbəttə ki, ictimaiyyət arasında əsas rezonansı Türkiyə Silahlı Qüvvələri Baş Qərargahının sabiq rəhbəri İlkər Başbuğun azadlığa buraxılması yaradıb. Xatırladaq ki, Başbuğ Rəcəb Tayyib Ərdoğan hökumətini devirmək üçün yaradılmış "Ergenekon" təşkilatına başçılıq etməkdə günahlandırılaraq, ömürlük azadlıqdan məhrum edilmişdi. Onun azadlığa buraxılması Konstitusiya Məhkəməsinin generalın qanuni hüquqlarının pozulduğuna dair iddiasını təmin etməsindən sonra mümkün olub. Konstitusiya Məhkəməsində belə qənaətə gəliblər ki, Başbuğun hökumət əleyhinə fəaliyyətdə günahlandırılaraq həbs olunması əsassız imiş. Qurum bu qərarını məhkəmənin məsələyə dair hökmü təfərrüatı ilə açıqlamaması ilə əsaslandırıb.
Başbuğun sərbəst buraxılması "Ergenekon" işi üzrə ittiham olunan 200-dən çox insan üçün presedent ola bilər. Bununla yanaşı, məhkəmənin məsələyə yenidən baxması həm də Türkiyədəki daxili siyasi proseslərlə bağlıdır. Xatırladaq ki, son aylarda ölkə daxilində korrupsiya qalmaqalları yaşanır, baş nazir Ərdoğanın tərəfdarları ilə "Hizmət" klerikal hərəkatının lideri Fətullah Gülənin tərəfdarları arasında qarşıdurma daha da qızışır.
Son günlərdə Türkiyənin iri şəhərlərini genişmiqyaslı antihökumət nümayişləri bürüyüb. Nümayişlər polislə toqquşmalarla müşahidə olunur. Etiraz aksiyaları ötən ilin yayında keçirilən nümayiş zamanı polis tərəfindən yaralanaraq komaya düşmüş yeniyetmənin dünyasını dəyişməsi ilə daha da qızışıb. Hökumət əleyhinə kütləvi etiraz aksiyalarının davam etməsi Ərdoğanın mövqelərinin açıq şəkildə zəiflədiyini göstərir. Mühafizəkar elektoratın böyük bir hissəsinin maraqlarını təmsil edən Gülənlə qarşıdurma ilə yanaşı, dünyəvi dairələrin hakim partiyanın siyasətini qəbul etməməsi gərginliyi daha da artırır. Həmin dairələr hakim Ədalət və İnkişaf Partiyasının (ƏİP) Türkiyənin əsası Mustafa Kamal Atatürk tərəfindən qoyulmuş dövlətçilik düzənini dəyişmək istəyinə qəti şəkildə etiraz edir. Belə olan təqdirdə, görünür, Ərdoğan hərbi dairələrlə illərdir davam edən düşmənçilik kimi ağır yükü hökumətinin çiynindən atmaq qərarına gəlib.
Məlum olduğu kimi, hərbi dairələrin bir çox nümayəndəsi  bir neçə ildir, Türkiyədə çoxlarının qurama və siyasi saydığı ittihamlarla həbsdədirlər.
Ərdoğan hələ bu ilin yanvarında bildirmişdi ki, o, Ədliyyə Nazirliyinə dövlət çevrilişinə cəhddə ittiham olunan ordu zabitlərinin təkrar məhkəməsi üçün yolların tapılmasını tapşırıb. Bununla da o, "Ergenekon" işi və "Balyoz" hərbi çevriliş planı ilə bağlı səs-küylü proseslərə yenidən baxılmasının mümkünlüyünə işarə etmişdi.
Ola bilsin ki, baş nazir bələdiyyə və prezident seçkiləri ərəfəsində (bələdiyyə seçkisi artıq martın 30-da, prezident seçkisi isə yayda keçiriləcək) hərbçilərlə alyansa getməyi planlaşdırır. Gözdən salınmış zabitlərə bəraət verilməsi prosesinə başlanılması da bununla əlaqədar ola bilər.  Bəlkə də Ərdoğanın bu cəhdi son vaxtlaradək daxili siyasi proseslərdən təcrid edilmiş generalitetdə də rəğbətə səbəb olacaq. İstənilən halda, Başbuğ hələ azadlığa çıxmaq üçün müraciət etdikdə faktik olaraq, baş nazirin "dövlət daxilində Gülənin dəstəklədiyi bandanın olduğuna" dair fikri ilə razılaşmışdı. Amma Kamal dövlətinin qurulduğu andan dünyəvi dövlətçiliyin qarantı kimi çıxış edən yüksək rütbəli türk zabiti üçün ƏİP - "Hizmət" qarşıdurmasından kimin qalib ayrılacağı elə bir prinsipial əhəmiyyət daşımır. Həm Ərdoğanın, həm də Gülənin Türkiyənin şəklini bir qədər islama tərəf dəyişmək niyyətlərini gizlətməmələri onlara hərbçilərlə strateji ittifaq yaratmaq şansı qoymur.
Prosesə, şübhəsiz ki, dünyəvi siyasəti əsas götürmüş müxalifət də öz təsirini göstərəcək. Bu, ilk növbədə, Mustafa Kamalın Cümhuriyyət Xalq Partiyasıdır (CXP). Bu siyasi təşkilat ƏİP-in Atatürkün ideya irsinə yenidən baxmaq cəhdinə, ölkədə islamlaşma yönündə islahatların aparılması niyyətinə qəti şəkildə  etiraz  edir.
Amma Ərdoğan hökumətinin tezliklə hakimiyyətdən gedəcəyinə dair fikirlərin yanlış olduğunu ölkədə aparılan sosioloji sorğular da təsdiqləyir. Sorğular Ərdoğanın və partiyasının hələ də Türkiyənin ən populyar siyasi qüvvəsi olaraq qaldığını göstərir.
Siyasi böhranın böyüməsi fonunda ƏİP-in hakimiyyəti dövründə Türkiyədə qeydə alınan iqtisadi inkişaf Ərdoğan hökumətinin əlində güclü "kozır" olaraq qalır. Avropa İttifaqı və dünyanın iqtisadi mərkəzləri tərəfindən də təsdiqlənən rəsmi statistika göstərir ki, Ərdoğanın baş nazir olduğu son 12 ildə Türkiyə iqtisadiyyatı dünyada ən dinamik inkişaf etmiş iqtisadiyyatlardandır. Böhranlı 2010-2011-ci illərdə belə, onun inkişafı müvafiq olaraq 9,2% və 8,5% təşkil edib. 2002-ci ildən 2013-cü ilədək Türkiyənin Ümumi Daxili Məhsulu, təxminən, 4 dəfə artaraq hardasa 1 trilyon dollara çatıb. Əhali arasında adambaşına düşən gəlir 3 min dollardan 11 min dollara qalxıb. ƏİP hökuməti dövründə Türkiyə ixracının rekordları da yenilənib: 2012-ci ildə ixrac həcmi 156 milyard dollar təşkil edib.
Amerikalı Ceffri Saks da daxil olmaqa, dünyanın aparıcı iqtisadçıları Türkiyədə iqtisadi artımın qısamüddətli olmadığına əmindirlər. Onlar bu fikirlərini bu artımın maliyyə qovuqlarına deyil, möhkəm təsərrüfat təməlinə əsaslanması ilə izah edirlər. Ekspertlər (həm də Qərb ekspertləri) Türkiyə iqtisadiyyatında artımın təhsil, turizm, infrastruktur layihələri, öncül mühəndis qurğuları sahələrindəki inkişafla, tikinti bumu ilə əlaqədar olmasına heyranlıqlarını gizlətmirlər.
Bütün bunlar ƏİP tərəfindən hakimiyyətdə qalmaq üçün əsaslı arqumentlər kimi istifadə olunacaq. Bu il keçiriləcək və son 10 ildə Türkiyənin siyasi sinfi üçün ən ciddi sınağa çevriləcək seçki prosesində müxalifət bundan daha ciddi arqumentlər ortaya qoya biləcəkmi? İstənilən halda, qarşıdan gələn seçkilərin siyasi və hüquqi nəticələri yaxın illər üçün Ankaranın strateji prioritetlərinin gündəmini formalaşdıracaq. Üstəlik, bu seçkilər bir suala da cavab verməlidir: Türkiyənin aparıcı siyasi qüvvələri getdikcə artmaqda olan siyasi qarşıdurmalar fonunda milli birliyi qoruya, dövlətin özülünün zəifləməsinin qarşısını ala biləcəklərmi?

А БЫЛ ЛИ "ЭРГЕНЕКОН"?
Судебные власти Стамбула выпустили на свободу несколько осужденных по делу о подготовке госпереворота. Суд руководствовался новыми законодательными нормами, согласно которым до пяти лет снижается максимальный срок содержания под арестом фигурантов дел об антигосударственной деятельности. Кроме того, рассмотрение вопроса об освобождении заключенных стало возможным и благодаря недавно одобренному парламентом закону об упразднении судов специальной юрисдикции, которые выносили приговоры по делам о подготовке госпереворота.
Среди освобожденных - известный адвокат Кемаль Керинчсиз, журналист Тунджай Озкан, ряд видных военных, писателей, публицистов. Но, пожалуй, наиболее широкий общественный резонанс вызвало освобождение экс-начальника Генштаба Турции генерала Илькера Башбуга, приговоренного к пожизненному заключению по обвинению в руководстве организацией "Эргенекон", которая, как утверждают власти, планировала свержение правительства Реджепа Тайиба Эрдогана. Освобождение Башбуга стало возможным после того, как конституционный суд, удовлетворив жалобу генерала, постановил, что его законные права были нарушены. По мнению конституционного суда, лишение свободы Башбуга за предполагаемую роль в антиправительственном заговоре было безосновательным, поскольку суд не опубликовал подробный приговор по данному делу.
Освобождение Башбуга может стать прецедентом и для других более чем 200 обвиняемых по делу "Эргенекон". Между тем пересмотры судебных решений связаны с общим ходом внутриполитических событий в Турции, охваченной ныне коррупционными скандалами и все более обостряющимся противостоянием между сторонниками премьер-министра Эрдогана и лидера клерикального движения "Хизмет" Фетуллаха Гюлена.
За последние дни крупнейшие города страны охватили мощные антиправительственные демонстрации, сопровождающиеся ожесточенными столкновениями с полицией. Они получили дополнительный импульс после того, как стало известно о смерти подростка, впавшего в кому после ранения полицейским в ходе протестных акций летом прошлого года. Продолжение массовых антиправительственных выступлений - свидетельство того, что позиции Эрдогана очевидным образом расшатаны. Помимо конфликта с Гюленом, выражающим интересы немалой части консервативного электората, их усугубляет и неприятие правительственной политики светскими кругами, недовольными попытками ПСР (Партии справедливости и развития) пересмотреть устои Турецкой Республики, заложенные Мустафой Кемалем Ататюрком. В такой ситуации Эрдоган, судя по всему, и решил сбросить с плеч своего кабинета столь мощный балласт, как вражда с военными кругами, целый ряд видных представителей которых уже не первый год находятся под стражей по обвинениям, которые многими в Турции считаются политизированными и сфабрикованными.
Еще в начале января нынешнего года Эрдоган заявил о данном им поручении Министерству юстиции найти пути для повторного судебного разбирательства в отношении армейских офицеров, подозреваемых в попытках госпереворота. Тем самым он четко дал понять о возможности пересмотра громких процессов по делам организации "Эргенекон" и плана военного переворота "Кувалда" (Balyoz).
Нельзя исключать, что накануне муниципальных и президентских выборов (первые пройдут уже 30 марта, а проведение вторых запланировано на лето) премьер рассчитывает выстроить альянс с военными, с чем и связана начавшаяся реабилитация опальных офицеров. Возможно даже, что это стремление Эрдогана найдет отклик в среде генералитета, отброшенного им за рамки внутриполитического процесса. Во всяком случае тот же Башбуг еще в поданном им прошении об освобождении фактически согласился с заявлением главы правительства о наличии "банд внутри государства", поддерживаемых Гюленом. Однако для высшего турецкого офицерства, которое с момента основания кемалистского государства выступало в качестве гаранта светского развития страны, по большому счету не имеет принципиального значения - кто выйдет победителем из противостояния ПСР - "Хизмет". Поскольку и Эрдоган, и Гюлен не скрывают своих намерений несколько видоизменить Турцию в исламистском русле, что практически не оставляет шансов на реализацию стратегического союза с военными.
Свое воздействие на эти процессы, несомненно, окажет и светская оппозиция, включая, прежде всего, кемалистскую Республиканскую народную партию, протестующую против попыток правящей ПСР пересмотреть идейное наследие Ататюрка и реформировать страну на исламистский лад.
Тем не менее, и об этом свидетельствуют соцопросы, Эрдоган и его партия продолжают оставаться достаточно популярной политической силой, с учетом чего разговоры о скором падении нынешнего правительства кажутся преждевременными. В условиях разрастания политического кризиса мощными козырями в руках правительства Эрдогана остаются показатели экономического роста, достигнутые Турцией за годы правления ПСР. Как свидетельствует официальная статистика, подтверждаемая данными Евросоюза и мировых экономических центров, за последние двенадцать лет, приходящиеся на премьерство Эрдогана, экономика Турции стала одной из самых динамичных на планете. В кризисные 2010-2011 годы ее рост составлял соответственно 9,2% и 8,5%. С 2002 по 2013 год ВВП Турции вырос почти в 4 раза, достигнув около $1 трлн. Средний доход на душу населения поднялся с $3 тыс. до $11 тыс. При правительстве ПСР побиты прежние рекорды турецкого экспорта: в 2012 году его объем составил $156 млрд.
Ведущие экономисты мира, включая американца Джеффри Сакса, уверены в том, что в экономическом подъеме Турции нет ничего кратковременного, поскольку он основывается на прочном хозяйственном фундаменте, а не на финансовых пузырях. Эксперты (не только турецкие, но и западные) не скрывают восхищения в связи с тем, что рост турецкой экономики обеспечивается за счет подъема образовательной сферы, развития туризма, инфраструктурных проектов, передовых инженерных сооружений и строительного бума.
Все эти показатели будут использованы ПСР в качестве убедительных аргументов для оправдания ее дальнейшего пребывания на вершине турецкой власти. Сможет ли противопоставить им нечто еще более веское оппозиция в ходе избирательных процессов в нынешнем году, которые станут самыми серьезными испытаниями для турецкого политического класса за последнее десятилетие? Как бы там ни было, политические и правовые итоги грядущих выборов cформируют повестку стратегических приоритетов Анкары на ближайшие годы. Не говоря уже о том, что они должны будут ответить на вопрос о способности ведущих сил Турции сохранить в условиях нарастающего внутриполитического противоборства национальное единство, не допустить расшатывания основ государства.