Türkiyə hökuməti gözdən salınmış generalitetin əsas fiqurlarına bəraət verir
İstanbul məhkəməsi dövlət çevrilişinə cəhddə günahlandırılaraq həbs olunmuş şəxslərin 13-nü azadlığa buraxıb. Məhkəmə bu qərarı yeni qanunvericilik normalarına əsaslanaraq çıxarıb. Söhbət dövlət əleyhinə fəaliyyətdə təqsirləndirilən şəxslərin maksimal həbs müddətinin 5 il azaldılmasını nəzərdə tutan qanundan gedir. Bundan başqa, məhbusların sərbəst buraxılmasına həm də parlamentin bu yaxınlarda qəbul etdiyi qanun imkan verir. Həmin qanuna əsasən, dövlət çevrilişinə hazırlıqla bağlı qərar çıxarmış xüsusi yurisdiksiyalı məhkəmələr ləğv edilib.
Azad olunanlar arasında məşhur vəkil Kamal Kerinçsiz, jurnalist Tuncay Özkan, bir sıra tanınmış hərbçi, yazıçı və publisist var. Amma əlbəttə ki, ictimaiyyət arasında əsas rezonansı Türkiyə Silahlı Qüvvələri Baş Qərargahının sabiq rəhbəri İlkər Başbuğun azadlığa buraxılması yaradıb. Xatırladaq ki, Başbuğ Rəcəb Tayyib Ərdoğan hökumətini devirmək üçün yaradılmış "Ergenekon" təşkilatına başçılıq etməkdə günahlandırılaraq, ömürlük azadlıqdan məhrum edilmişdi. Onun azadlığa buraxılması Konstitusiya Məhkəməsinin generalın qanuni hüquqlarının pozulduğuna dair iddiasını təmin etməsindən sonra mümkün olub. Konstitusiya Məhkəməsində belə qənaətə gəliblər ki, Başbuğun hökumət əleyhinə fəaliyyətdə günahlandırılaraq həbs olunması əsassız imiş. Qurum bu qərarını məhkəmənin məsələyə dair hökmü təfərrüatı ilə açıqlamaması ilə əsaslandırıb.
Başbuğun sərbəst buraxılması "Ergenekon" işi üzrə ittiham olunan 200-dən çox insan üçün presedent ola bilər. Bununla yanaşı, məhkəmənin məsələyə yenidən baxması həm də Türkiyədəki daxili siyasi proseslərlə bağlıdır. Xatırladaq ki, son aylarda ölkə daxilində korrupsiya qalmaqalları yaşanır, baş nazir Ərdoğanın tərəfdarları ilə "Hizmət" klerikal hərəkatının lideri Fətullah Gülənin tərəfdarları arasında qarşıdurma daha da qızışır.
Son günlərdə Türkiyənin iri şəhərlərini genişmiqyaslı antihökumət nümayişləri bürüyüb. Nümayişlər polislə toqquşmalarla müşahidə olunur. Etiraz aksiyaları ötən ilin yayında keçirilən nümayiş zamanı polis tərəfindən yaralanaraq komaya düşmüş yeniyetmənin dünyasını dəyişməsi ilə daha da qızışıb. Hökumət əleyhinə kütləvi etiraz aksiyalarının davam etməsi Ərdoğanın mövqelərinin açıq şəkildə zəiflədiyini göstərir. Mühafizəkar elektoratın böyük bir hissəsinin maraqlarını təmsil edən Gülənlə qarşıdurma ilə yanaşı, dünyəvi dairələrin hakim partiyanın siyasətini qəbul etməməsi gərginliyi daha da artırır. Həmin dairələr hakim Ədalət və İnkişaf Partiyasının (ƏİP) Türkiyənin əsası Mustafa Kamal Atatürk tərəfindən qoyulmuş dövlətçilik düzənini dəyişmək istəyinə qəti şəkildə etiraz edir. Belə olan təqdirdə, görünür, Ərdoğan hərbi dairələrlə illərdir davam edən düşmənçilik kimi ağır yükü hökumətinin çiynindən atmaq qərarına gəlib.
Məlum olduğu kimi, hərbi dairələrin bir çox nümayəndəsi  bir neçə ildir, Türkiyədə çoxlarının qurama və siyasi saydığı ittihamlarla həbsdədirlər.
Ərdoğan hələ bu ilin yanvarında bildirmişdi ki, o, Ədliyyə Nazirliyinə dövlət çevrilişinə cəhddə ittiham olunan ordu zabitlərinin təkrar məhkəməsi üçün yolların tapılmasını tapşırıb. Bununla da o, "Ergenekon" işi və "Balyoz" hərbi çevriliş planı ilə bağlı səs-küylü proseslərə yenidən baxılmasının mümkünlüyünə işarə etmişdi.
Ola bilsin ki, baş nazir bələdiyyə və prezident seçkiləri ərəfəsində (bələdiyyə seçkisi artıq martın 30-da, prezident seçkisi isə yayda keçiriləcək) hərbçilərlə alyansa getməyi planlaşdırır. Gözdən salınmış zabitlərə bəraət verilməsi prosesinə başlanılması da bununla əlaqədar ola bilər.  Bəlkə də Ərdoğanın bu cəhdi son vaxtlaradək daxili siyasi proseslərdən təcrid edilmiş generalitetdə də rəğbətə səbəb olacaq. İstənilən halda, Başbuğ hələ azadlığa çıxmaq üçün müraciət etdikdə faktik olaraq, baş nazirin "dövlət daxilində Gülənin dəstəklədiyi bandanın olduğuna" dair fikri ilə razılaşmışdı. Amma Kamal dövlətinin qurulduğu andan dünyəvi dövlətçiliyin qarantı kimi çıxış edən yüksək rütbəli türk zabiti üçün ƏİP - "Hizmət" qarşıdurmasından kimin qalib ayrılacağı elə bir prinsipial əhəmiyyət daşımır. Həm Ərdoğanın, həm də Gülənin Türkiyənin şəklini bir qədər islama tərəf dəyişmək niyyətlərini gizlətməmələri onlara hərbçilərlə strateji ittifaq yaratmaq şansı qoymur.
Prosesə, şübhəsiz ki, dünyəvi siyasəti əsas götürmüş müxalifət də öz təsirini göstərəcək. Bu, ilk növbədə, Mustafa Kamalın Cümhuriyyət Xalq Partiyasıdır (CXP). Bu siyasi təşkilat ƏİP-in Atatürkün ideya irsinə yenidən baxmaq cəhdinə, ölkədə islamlaşma yönündə islahatların aparılması niyyətinə qəti şəkildə  etiraz  edir.
Amma Ərdoğan hökumətinin tezliklə hakimiyyətdən gedəcəyinə dair fikirlərin yanlış olduğunu ölkədə aparılan sosioloji sorğular da təsdiqləyir. Sorğular Ərdoğanın və partiyasının hələ də Türkiyənin ən populyar siyasi qüvvəsi olaraq qaldığını göstərir.
Siyasi böhranın böyüməsi fonunda ƏİP-in hakimiyyəti dövründə Türkiyədə qeydə alınan iqtisadi inkişaf Ərdoğan hökumətinin əlində güclü "kozır" olaraq qalır. Avropa İttifaqı və dünyanın iqtisadi mərkəzləri tərəfindən də təsdiqlənən rəsmi statistika göstərir ki, Ərdoğanın baş nazir olduğu son 12 ildə Türkiyə iqtisadiyyatı dünyada ən dinamik inkişaf etmiş iqtisadiyyatlardandır. Böhranlı 2010-2011-ci illərdə belə, onun inkişafı müvafiq olaraq 9,2% və 8,5% təşkil edib. 2002-ci ildən 2013-cü ilədək Türkiyənin Ümumi Daxili Məhsulu, təxminən, 4 dəfə artaraq hardasa 1 trilyon dollara çatıb. Əhali arasında adambaşına düşən gəlir 3 min dollardan 11 min dollara qalxıb. ƏİP hökuməti dövründə Türkiyə ixracının rekordları da yenilənib: 2012-ci ildə ixrac həcmi 156 milyard dollar təşkil edib.
Amerikalı Ceffri Saks da daxil olmaqa, dünyanın aparıcı iqtisadçıları Türkiyədə iqtisadi artımın qısamüddətli olmadığına əmindirlər. Onlar bu fikirlərini bu artımın maliyyə qovuqlarına deyil, möhkəm təsərrüfat təməlinə əsaslanması ilə izah edirlər. Ekspertlər (həm də Qərb ekspertləri) Türkiyə iqtisadiyyatında artımın təhsil, turizm, infrastruktur layihələri, öncül mühəndis qurğuları sahələrindəki inkişafla, tikinti bumu ilə əlaqədar olmasına heyranlıqlarını gizlətmirlər.
Bütün bunlar ƏİP tərəfindən hakimiyyətdə qalmaq üçün əsaslı arqumentlər kimi istifadə olunacaq. Bu il keçiriləcək və son 10 ildə Türkiyənin siyasi sinfi üçün ən ciddi sınağa çevriləcək seçki prosesində müxalifət bundan daha ciddi arqumentlər ortaya qoya biləcəkmi? İstənilən halda, qarşıdan gələn seçkilərin siyasi və hüquqi nəticələri yaxın illər üçün Ankaranın strateji prioritetlərinin gündəmini formalaşdıracaq. Üstəlik, bu seçkilər bir suala da cavab verməlidir: Türkiyənin aparıcı siyasi qüvvələri getdikcə artmaqda olan siyasi qarşıdurmalar fonunda milli birliyi qoruya, dövlətin özülünün zəifləməsinin qarşısını ala biləcəklərmi?

WAS THERE ERGENEKON?
Judicial authorities in Istanbul have released 13 people convicted on charges of preparing a coup. The court was guided by new legislation reducing maximum detention periods for defendants in cases of anti-state activity to five years. In addition, it became possible to consider the issue of the prisoners' release thanks to a law recently approved by parliament to abolish special courts which passed sentences on cases of coup preparation. Among those released are well-known lawyer Kemal Kerincsiz, journalist Tuncay Ozkan and a number of prominent military, writers and publicists. But perhaps the widest publicity was given to the release of Gen Ilker Basbug, the former chief of the General Staff of Turkey. He got a life sentence on charges of leading Ergenekon, an organization which, according to the authorities, planned to overthrow the government of Recep Tayyip Erdogan. Basbug's release became possible after the Constitutional Court upheld the general's complaint and ruled that his legitimate rights had been violated. According to the Constitutional Court, Basbug's imprisonment for his alleged role in an anti-government conspiracy was groundless as the court did not publish a detailed verdict on that case.
Basbug's release may become a precedent for more than 200 other defendants in the Ergenekon case. Meanwhile, the reviews of judicial decisions are linked to the general course of political developments in Turkey currently ridden by corruption scandals and escalating confrontation between supporters of Prime Minister Erdogan and Fethullah Gulen, the leader of the clerical movement Hizmet.
In recent days, the biggest cities of the country have been hit by powerful anti-government demonstrations accompanied by violent clashes with the police. They got an extra boost after the news transpired about the death of a teenager who had lapsed into a coma after being wounded by a policeman during protests last summer. Continuation of massive anti-government protests testifies that Erdogan's positions have obviously been undermined. Apart from conflict with Gulen expressing the interests of a considerable part of the conservative electorate, they are being exacerbated by the government policy being rejected by secular circles unhappy with attempts by the AKP (Justice and Development Party) to revise the foundations of the Turkish Republic laid by Mustafa Kemal Ataturk. In this situation, Erdogan apparently decided to relieve his cabinet of the heavy ballast of feud with the military circles. Quite a number of their representatives have been in custody for more than one year on charges viewed by many in Turkey as politicized and fabricated.
Back in early January this year, Erdogan announced that he had ordered the Ministry of Justice to find ways to retry the cases of the army officers suspected of attempting a coup d'etat. Thus he made it clear that the high profile cases of the Ergenekon organization and the Sledgehammer (Balyoz) military coup plan might possibly be reviewed.
It is quite possible that, ahead of municipal and presidential elections (the former will take place as early as 30 March and the latter is scheduled for next summer), the prime minister expects to build an alliance with the military and this explains the efforts launched to rehabiliate the disgraced military. Erdogan's intention may even find a response among the top brass cast whom he cast out of the domestic political process. Anyway, in his request for release, Basbug actually agreed with a statement made by the head of government that there are "gangs within the state" supported by Gulen. However, for Turkey's top brass who have acted as the guarantor of the country's secular development since the founding of the Kemalist state, it is basically immaterial who will be the winner in the AKP-Hizmet opposition. Both Erdogan and Gulen make no secret of their intentions to modify Turkey along Islamic lines and this leaves virtually no chance to build a strategic alliance with the military.
The secular opposition, including first of all the Kemalist Republican People's Party protesting against the ruling AKP's attempts to revise Ataturk's ideological legacy and reform the country along Islamist lines, will undoubtedly have an impact on these processes.
However, as can be seen from sociological surveys, Erdogan and his party remain a fairly popular political force and, in view of this, the talking about the current government's imminent fall seems to be premature. In the context of the expanding political crisis, the economic growth indicators achieved by Turkey during the years under the AKP rule remain a strong trump card in the Erdogan government's hand. According to official statistics confirmed by data from the European Union and the world's economic centres, the last twelve years coinciding with Erdogan 's premiership have seen Turkey's economy become one of the most dynamic ones in the world. In the years of crisis, 2010 and 2011, its growth was 9.2 per cent and 8.5 per cent respectively. From 2002 till 2013, Turkey's GDP grew almost four times reaching nearly one trillion dollars. Average per capita income rose from 3,000 to 11,000 dollars. Under the AKP government, Turkish export exceeded its previous record and totalled 156bn dollars in 2012.
The world's leading economists including American Jeffrey Sachs believe that there is nothing transitory about Turkey's economic recovery because it is based on a solid economic foundation, rather than financial bubbles. Experts (not only Turkish but also in the West) make no secret of their admiration for the fact that Turkey's economic growth is achieved by developing the educational sphere, tourism, infrastructure projects, advanced engineering structures and construction boom.
All of these indicators will be used by the AKP as persuasive arguments to justify its continued stay at the top of power in Turkey. Will the opposition be able to counter them with something weightier during this year's election processes going to be the most serious trial for the Turkish political class over the past decade? In any event, the political and legal results of the coming elections will formulate an agenda of Ankara's strategic priorities for the next few years. Not to mention the fact that they will have to answer the question about the ability of the leading forces in Turkey to maintain national unity under increasing domestic political confrontation and prevent undermining the foundations of the state.