Qərblə Rusiya arasında Ukrayna uğrunda yaşanan qarşıdurma Qarabağ münaqişəsinin nizamlanması prosesinə necə təsir göstərəcək?
Son həftələr Azərbaycan və Ermənistanın XİN başçılarının Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli ilə məşğul olan ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrləri ilə görüşləri ilə yadda qaldı.
Həmsədrlər İqor Popov (Rusiya), Jak For (Fransa) və Ceyms Uorlik (ABŞ) fevralın 22-dən martın 11-dək Parisdə və Moskvada Elmar Məmmədyarov və Edvard Nalbandyanla silsilə görüşlər keçirdilər. ATƏT-in yaydığı məlumata görə, həmsədrlər nazirlərlə Azərbaycan və Ermənistan prezidentlərinin 2013-cü ilin noyabrında Vyanada keçirdikləri görüşdə qaldırdıqları məsələlərin həlli istiqamətində işləri davam etdiriblər.
Nazirlər isə öz növbələrində, həll olunmamış qalan məsələləri çözmək, prosesi irəli aparmaq arzularını dilə gətiriblər. Bundan başqa, Minsk qrupunun həmsədrləri sülh prosesinin davam etdirilməsi üçün yüksək səviyyədə görüşlərin keçirilməsinin vacibliyini vurğulayıblar. Onlar gələn ay regiona səfər etmək niyyətində olduqlarını da açıqlayıblar.
Beləliklə, vasitəçilərin bəyanatı onların yaxın perspektiv üçün əsas məqsədlərinə - prezidentlərin görüş vaxtının müəyyənləşdirilməsinə nail ola bilmədiklərini göstərir. Bu, izaholunandır. Təbii ki, səbəb yenə Ermənistanda axtarılmalıdır. Məsələ ondadır ki, vasitəçilərin hazırkı fəallığı Ukraynadadakı dramatik hadisələr, Krımın ölkədən ayrılmasının səsə qoyulduğu referendum fonunda yaşanır. Görünən odur ki, Krımdakı vəziyyətin aydınlaşmasınadək Ermənistan prezidentinin görüşə razılıq verməsini gözləməyə dəyməz. Çünki onun xarici qüvvələrdən və şəraitdən son dərəcə asılı olduğu aydındır.
İlk baxışdan Krımın Ukraynadan ayrılması Ermənistan tərəfindən bəyənilməlidir. Hər halda, İrəvan Kosovo, Abxaziya, Cənubi Osetiya, Şərqi Timov və digər regionlarla bağlı analoji şəraitdə məhz bu cür mövqe nümayiş etdirmiş, baş verənləri Dağlıq Qarabağ üçün presedent saydığını açıq şəkildə bəyan etmişdi. Amma İrəvan sevincdolu fikirləri hadisələrin ilk mərhələsində səsləndirmiş, sonradan bu fikirlər tədricən yox olmuşdu.
İndi erməni ekspertləri birağızdan bildirirlər ki, Dağlıq Qarabağda söhbət "azadlıq uğrunda mübarizə"dən gedirdisə, Krım Rusiyanın təcavüzünə məruz qalıb. "Dağlıq Qarabağ - Krım tezisi Ermənistanın daxili və xarici siyasəti üçün son dərəcə zərərlidir. Çünki beynəlxalq nöqteyi-nəzərdən bu iki problemi eyni cərgəyə qoymaq mümkün deyil", - deyə bu günlərdə Ermənistanın "Azad demokratlar" partiyasının sədr müavini Anuş Sedrakyan bildirib.
Bununla yanaşı, Ukraynada baş verənlərin Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli prosesinə birbaşa təsiri var. Krım ətrafında yaşananlar Rusiya ilə Qərb arasında münasibətləri xeyli pisləşdirib. Bəziləri, hətta tərəflər arasında "soyuq müharibə"nin başlandığını bildirirlər. Söhbət Moskvaya qarşı ciddi sanksiyaların tətbiqindən gedir. Üstəlik, Qərb paytaxtlarından gələn bəyanatların totallığı göstərir ki, hadisələr indiki axarı ilə gedəcəyi təqdirdə, Rusiyaya qarşı sanksiyaların sərtliyi getdikcə artacaq. Yeri gəlmişkən, bu, ermənilərin Krımın Ukarynadan ayrılmasını düşünmədən qəbul etməsinə mane olan daha bir məqamdır. "İrəvanın ən yaxın müttəfiqi olan Rusiyaya qarşı beynəlxalq sanksiyaların tətbiqi onsuz da acınacaqlı durumda olan Ermənistanın vəziyyətini, onun regional təcridini daha da ağırlaşdırmayacaq ki?" - deyə İrəvanda, az qala, hər kəs sual edir.
İstənilən halda, Qərblə Rusiyanın münasibətlərinin gərginləşməsi, şübhəsiz ki, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli perspektivinə müsbət təsir göstərməyəcək. ATƏT-in Minsk qrupunun Rusiya, ABŞ və Fransadan ibarət 3 həmsədri onsuz da ötən 20 ildə bu problemin həllində hansısa ciddi nailiyyətləri ilə öyünə bilməzlər. Belə olan təqdirdə, yeni "soyuq müharibə"nin yetişdiyi bir vaxtda bu işdən hansısa müsbət nəticələr gözləmək olarmı? Axı hər şey indiki kimi davam edərsə, onların özlərinin sülhməramlılara ehtiyacı olacaq. Ən pis halda Minsk qrupunun fəaliyyəti dayandırılacaq, yaxşı halda isə vasitəçilərdən hər biri, daha doğrusu, bir yanda Rusiya, digər tərəfdə isə ABŞ və Fransa "yorğanı öz üzərinə çəkməyə" başlayacaq. Bu ssenarilərin heç biri münaqişənin həllini istəyənlərin maraqlarına uyğun deyil.
Bütün bunlarla yanaşı, bu məsələdə bir müsbət "əmma" da var. Rusiya bu cür təcridolunmuş durumunda artıq bir dəfə qalıb və bu, 2008-ci ilin avqustunda baş verib. Gürcüstan-Rusiya müharibəsindən sonra Moskvanın Abxaziya və Cənubi Osetiyanı birtərəfli şəkildə müstəqil respublikalar kimi tanıması Qərb tərəfindən ciddi səs-küylə qarşılanmışdı. Onda da Rusiyaya qarşı sanksiyaların tətbiq olunacağı, onun "Böyük səkkizlik"dən çıxarılacağı və s. hədələr səsləndirilmişdi. Həmin dövrdə onu da deyirdilər ki, Rusiya bu addımı ilə yalnız Gürcüstan ərazisində deyil, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi də daxil olmaqla, digər problemlərin həllində özünü neytral vasitəçi kimi "yandırıb". Amma zaman keçdikcə, bu ritorika nəhəng nüvə dövlətlərindən biri olaraq qalan, hələ də Avropanın enerji bazarında əsas rola malik olan Rusiyaya qarşı daha praqmatik yanaşma ilə əvəzləndi. Bundan başqa, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli prosesində ən fəal mərhələ məhz postavqust dövrünə təsadüf etdi. Rusiya sanki digər vasitəçilərlə münasibətlərindəki sərinləşmədən istifadə edərək, praktiki olaraq əsas rolu öz üzərinə götürdü. Rusiya prezidentinin vasitəçiliyi ilə 4 ildən bir qədər az müddətdə Azərbaycan və Ermənistan prezidentinin bir neçə görüşü təşkil olundu. Ya Moskva postsovet məkanındakı münaqişələrin hər birinin öz xüsusiyyəti olduğunu göstərməyə çalışır, ya da onların həlli prosesinin irəli aparılmasına gücünun çatmadığına dair fikirlərin yanlış olduğunu nümayiş etdirməyə cəhd edirdi. Amma hər bir halda, Qarabağ probleminin həlli prosesində görünməmiş dinamizm məhz həmin dövrə təsadüf etdi. Bu dəfə necə olacağını isə zaman göstərəcək.
Məyus edən başqa məqamdır. Dağlıq Qarabağın və ona bitişik rayonların işğalı problemi beynəlxalq birliyi az narahat edir. Artıq Ermənistan - Azərbaycan münaqişəsi ilə dünyada daha çox başqa proseslər kontekstində maraqlanırlar. Söhbət məsələ ilə məşğul olan dövlətlər üçün böyük geosiyasi əhəmiyyət daşıyan proseslərdən gedir. Bir müddət əvvəl belə "əhəmiyyətli" proses Gürcüstan-Rusiya müharibəsi idi. İndi isə Qarabağ probleminin nizamlanması Ukrayna ətrafında yaşananların girovuna çevrilib. Azərbaycan üçün isə ərazilərinin işğalı problemi prioritet olub və belə də olacaq. Bu şəraitdə Azərbaycanın borcu öz xəttini davam etdirməli, kimlərinsə bu problemi arxa plana atmasına imkan verməməlidir. Ən azı, müxtəlif mənfi proqnozlara rəğmən, Azərbaycan 2008-ci ilin avqustunda yaşanan hadisələrdən layiqli şəkildə çıxa bildi.

ЗАЛОЖНИК ГЕОПОЛИТИКИ
Последние недели ознаменовались чередой встреч глав МИД Азербайджана и Армении с сопредседателями Минской группы ОБСЕ, занимающейся урегулированием армяно-азербайджанского, нагорно-карабахского конфликта.
Сопредседатели Игорь Попов (Россия), Жак Фор (Франция) и Джеймс Уорлик (США) провели серию встреч с Эльмаром Мамедъяровым и Эдвардом Налбандяном с 22 февраля по 11 марта в Париже и Москве, говорится в сообщении ОБСЕ. Сопредседатели продолжили работать с министрами для решения вопросов, поднятых президентами Азербайджана и Армении во время их встречи в ноябре 2013 года в Вене. Министры в свою очередь вновь заявили о своем желании решить оставшиеся вопросы и продвигать процесс вперед. Также сопредседатели МГ ОБСЕ договорились о необходимости проведения переговоров на высшем уровне по продвижению мирного процесса. Сопредседатели планируют посетить регион в следующем месяце.
Итак, заявление посредников говорит о том, что им пока не удалось добиться своей главной задачи на краткосрочную перспективу - согласовать точную дату новой встречи президентов. И этому можно найти объяснение. И его, как обычно, следует искать в Армении. Дело в том, что нынешний этап активизации посредников в карабахском урегулировании проходит на фоне драматических событий в Украине, в том числе и референдума по отделению Крыма. По всей видимости, до прояснения ситуации с Крымом не стоит ожидать участия во встрече президентов армянского руководства, крайне зависимого от внешних сил и обстоятельств.
На первый взгляд отделение Крыма от Украины должно быть с одобрением встречено в Армении, как это было прежде в похожих случаях с Косово, Абхазией и Южной Осетией, Восточным Тимором и прочими регионами, которые армяне упрямо считают прецедентами для Нагорного Карабаха. Восторженные отзывы из Еревана и вправду звучали на первых порах, однако через очень короткое время они поутихли.
Теперь армянские эксперты в один голос утверждают, что в Нагорном Карабахе была якобы "борьба за независимость", тогда как в Крыму - агрессия России. "Тезис Нагорный Карабах - Крым является чрезвычайно вредным для внешней и внутренней политики Армении, поскольку с международной точки зрения эти две проблемы несопоставимы", - заявила на днях вице-председатель партии "Свободные демократы" Ануш Седракян.
Между тем происходящее в Украине оказывает прямое влияние на карабахское урегулирование. События вокруг Крыма чреваты обострением отношений между Россией и Западом. Некоторые даже поговаривают о начале между сторонами новой холодной войны. Речь идет о серьезных санкциях в отношении Москвы, причем тональность звучащих из столиц западных государств заявлений говорит о том, что жесткость антироссийских мер в случае развития событий в прежнем русле будет только нарастать. Кстати, это тоже является одним из обстоятельств, сдерживающих армян от шапкозакидательского восприятия отторжения Крыма от Украины. "Не усугубят ли и без того удручающую ситуацию в Армении и региональную изоляцию страны международные санкции в отношении ее ближайшего союзника - России?" - этим вопросом все чаще задаются сегодня в Ереване.
Так или иначе, обострение отношений Запада с Россией, несомненно, повлияет на перспективу урегулирования армяно-азербайджанского конфликта не лучшим образом. Три сопредседателя Минской группы ОБСЕ, коими являются Россия, США и Франция, и прежде не могли похвастаться чем-то существенным, достигнутым за 20 лет посреднической миссии. Так стоит ли ожидать результатов сейчас, когда между посредниками назревает новая холодная война? Ведь если все пойдет так и дальше, им самим понадобятся миротворцы. В худшем случае деятельность Минской группы окончательно застопорится, в лучшем же - каждый из посредников, а точнее, Россия - с одной стороны и Запад в лице США и Франции - с другой, начнут тянуть одеяло на себя. Любой из раскладов явно не в интересах тех, кто хочет решения конфликта. Но в этом вопросе есть одно положительное "но". В похожей ситуации отчуждения Россия уже оказывалась и было это в августе 2008 года. После грузино-российской войны и одностороннего признания Москвой независимости Абхазии и Южной Осетии российская сторона также подверглась мощной обструкции со стороны Запада, звучали все те же разговоры о санкциях, угрозах исключить Россию из "большой восьмерки" и многое другое из того, что мы слышим сегодня. Также говорилось о том, что Россия полностью обезличила себя как нейтрального посредника не только в решении конфликтов на территории Грузии, но и других проблем, в том числе вокруг Нагорного Карабаха. Однако со временем вся эта категоричная риторика сменилась более прагматичным подходом к отношениям с Россией, которая остается одной из крупнейших ядерных держав, все так же играющей первую роль на энергетическом рынке Европы. Более того, именно на поставгустовский период пришелся, пожалуй, самый деятельный этап в урегулировании нагорно-карабахского конфликта. Россия, словно воспользовавшись охлаждением отношений с другими посредниками, практически полностью взяла на себя роль первой скрипки в решении конфликта - при посредничестве президента РФ за неполные четыре года было организовано сразу несколько встреч лидеров Азербайджана и Армении. То ли Москва пыталась доказать, что каждый из конфликтов на постсоветском пространстве имеет свою специфику, то ли стремилась развеять слухи о своей неспособности содействовать продвижению в их урегулировании, но именно в этот период переговорный процесс по решению карабахской проблемы ознаменовался небывалым динамизмом. Что будет на этот раз - покажет время.
Печалит другое. Проблема оккупации Нагорного Карабаха и приграничных районов как таковая мало интересует международное сообщество. Армяно-азербайджанским конфликтом сильные мира сего начинают заниматься лишь в контексте иных процессов, которые, на взгляд этих стран, представляют большую геополитическую значимость. В недавнем прошлом таким "более значимым" процессом была грузино-российская война. Теперь же карабахское урегулирование стало заложником событий вокруг Украины. Но для Азербайджана проблема оккупации его территорий была и остается приоритетным вопросом. Долг Азербайджана в таких условиях - продолжать последовательно следовать своей линии, не позволяя другим вынести карабахскую проблему на задворки политики. По крайней мере, вопреки различным негативным прогнозам, из ситуации в августе 2008 года Азербайджан вышел достойно.