Qərblə Rusiya arasında Ukrayna uğrunda yaşanan qarşıdurma Qarabağ münaqişəsinin nizamlanması prosesinə necə təsir göstərəcək?
Son həftələr Azərbaycan və Ermənistanın XİN başçılarının Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli ilə məşğul olan ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrləri ilə görüşləri ilə yadda qaldı.
Həmsədrlər İqor Popov (Rusiya), Jak For (Fransa) və Ceyms Uorlik (ABŞ) fevralın 22-dən martın 11-dək Parisdə və Moskvada Elmar Məmmədyarov və Edvard Nalbandyanla silsilə görüşlər keçirdilər. ATƏT-in yaydığı məlumata görə, həmsədrlər nazirlərlə Azərbaycan və Ermənistan prezidentlərinin 2013-cü ilin noyabrında Vyanada keçirdikləri görüşdə qaldırdıqları məsələlərin həlli istiqamətində işləri davam etdiriblər.
Nazirlər isə öz növbələrində, həll olunmamış qalan məsələləri çözmək, prosesi irəli aparmaq arzularını dilə gətiriblər. Bundan başqa, Minsk qrupunun həmsədrləri sülh prosesinin davam etdirilməsi üçün yüksək səviyyədə görüşlərin keçirilməsinin vacibliyini vurğulayıblar. Onlar gələn ay regiona səfər etmək niyyətində olduqlarını da açıqlayıblar.
Beləliklə, vasitəçilərin bəyanatı onların yaxın perspektiv üçün əsas məqsədlərinə - prezidentlərin görüş vaxtının müəyyənləşdirilməsinə nail ola bilmədiklərini göstərir. Bu, izaholunandır. Təbii ki, səbəb yenə Ermənistanda axtarılmalıdır. Məsələ ondadır ki, vasitəçilərin hazırkı fəallığı Ukraynadadakı dramatik hadisələr, Krımın ölkədən ayrılmasının səsə qoyulduğu referendum fonunda yaşanır. Görünən odur ki, Krımdakı vəziyyətin aydınlaşmasınadək Ermənistan prezidentinin görüşə razılıq verməsini gözləməyə dəyməz. Çünki onun xarici qüvvələrdən və şəraitdən son dərəcə asılı olduğu aydındır.
İlk baxışdan Krımın Ukraynadan ayrılması Ermənistan tərəfindən bəyənilməlidir. Hər halda, İrəvan Kosovo, Abxaziya, Cənubi Osetiya, Şərqi Timov və digər regionlarla bağlı analoji şəraitdə məhz bu cür mövqe nümayiş etdirmiş, baş verənləri Dağlıq Qarabağ üçün presedent saydığını açıq şəkildə bəyan etmişdi. Amma İrəvan sevincdolu fikirləri hadisələrin ilk mərhələsində səsləndirmiş, sonradan bu fikirlər tədricən yox olmuşdu.
İndi erməni ekspertləri birağızdan bildirirlər ki, Dağlıq Qarabağda söhbət "azadlıq uğrunda mübarizə"dən gedirdisə, Krım Rusiyanın təcavüzünə məruz qalıb. "Dağlıq Qarabağ - Krım tezisi Ermənistanın daxili və xarici siyasəti üçün son dərəcə zərərlidir. Çünki beynəlxalq nöqteyi-nəzərdən bu iki problemi eyni cərgəyə qoymaq mümkün deyil", - deyə bu günlərdə Ermənistanın "Azad demokratlar" partiyasının sədr müavini Anuş Sedrakyan bildirib.
Bununla yanaşı, Ukraynada baş verənlərin Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli prosesinə birbaşa təsiri var. Krım ətrafında yaşananlar Rusiya ilə Qərb arasında münasibətləri xeyli pisləşdirib. Bəziləri, hətta tərəflər arasında "soyuq müharibə"nin başlandığını bildirirlər. Söhbət Moskvaya qarşı ciddi sanksiyaların tətbiqindən gedir. Üstəlik, Qərb paytaxtlarından gələn bəyanatların totallığı göstərir ki, hadisələr indiki axarı ilə gedəcəyi təqdirdə, Rusiyaya qarşı sanksiyaların sərtliyi getdikcə artacaq. Yeri gəlmişkən, bu, ermənilərin Krımın Ukarynadan ayrılmasını düşünmədən qəbul etməsinə mane olan daha bir məqamdır. "İrəvanın ən yaxın müttəfiqi olan Rusiyaya qarşı beynəlxalq sanksiyaların tətbiqi onsuz da acınacaqlı durumda olan Ermənistanın vəziyyətini, onun regional təcridini daha da ağırlaşdırmayacaq ki?" - deyə İrəvanda, az qala, hər kəs sual edir.
İstənilən halda, Qərblə Rusiyanın münasibətlərinin gərginləşməsi, şübhəsiz ki, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli perspektivinə müsbət təsir göstərməyəcək. ATƏT-in Minsk qrupunun Rusiya, ABŞ və Fransadan ibarət 3 həmsədri onsuz da ötən 20 ildə bu problemin həllində hansısa ciddi nailiyyətləri ilə öyünə bilməzlər. Belə olan təqdirdə, yeni "soyuq müharibə"nin yetişdiyi bir vaxtda bu işdən hansısa müsbət nəticələr gözləmək olarmı? Axı hər şey indiki kimi davam edərsə, onların özlərinin sülhməramlılara ehtiyacı olacaq. Ən pis halda Minsk qrupunun fəaliyyəti dayandırılacaq, yaxşı halda isə vasitəçilərdən hər biri, daha doğrusu, bir yanda Rusiya, digər tərəfdə isə ABŞ və Fransa "yorğanı öz üzərinə çəkməyə" başlayacaq. Bu ssenarilərin heç biri münaqişənin həllini istəyənlərin maraqlarına uyğun deyil.
Bütün bunlarla yanaşı, bu məsələdə bir müsbət "əmma" da var. Rusiya bu cür təcridolunmuş durumunda artıq bir dəfə qalıb və bu, 2008-ci ilin avqustunda baş verib. Gürcüstan-Rusiya müharibəsindən sonra Moskvanın Abxaziya və Cənubi Osetiyanı birtərəfli şəkildə müstəqil respublikalar kimi tanıması Qərb tərəfindən ciddi səs-küylə qarşılanmışdı. Onda da Rusiyaya qarşı sanksiyaların tətbiq olunacağı, onun "Böyük səkkizlik"dən çıxarılacağı və s. hədələr səsləndirilmişdi. Həmin dövrdə onu da deyirdilər ki, Rusiya bu addımı ilə yalnız Gürcüstan ərazisində deyil, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi də daxil olmaqla, digər problemlərin həllində özünü neytral vasitəçi kimi "yandırıb". Amma zaman keçdikcə, bu ritorika nəhəng nüvə dövlətlərindən biri olaraq qalan, hələ də Avropanın enerji bazarında əsas rola malik olan Rusiyaya qarşı daha praqmatik yanaşma ilə əvəzləndi. Bundan başqa, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli prosesində ən fəal mərhələ məhz postavqust dövrünə təsadüf etdi. Rusiya sanki digər vasitəçilərlə münasibətlərindəki sərinləşmədən istifadə edərək, praktiki olaraq əsas rolu öz üzərinə götürdü. Rusiya prezidentinin vasitəçiliyi ilə 4 ildən bir qədər az müddətdə Azərbaycan və Ermənistan prezidentinin bir neçə görüşü təşkil olundu. Ya Moskva postsovet məkanındakı münaqişələrin hər birinin öz xüsusiyyəti olduğunu göstərməyə çalışır, ya da onların həlli prosesinin irəli aparılmasına gücünun çatmadığına dair fikirlərin yanlış olduğunu nümayiş etdirməyə cəhd edirdi. Amma hər bir halda, Qarabağ probleminin həlli prosesində görünməmiş dinamizm məhz həmin dövrə təsadüf etdi. Bu dəfə necə olacağını isə zaman göstərəcək.
Məyus edən başqa məqamdır. Dağlıq Qarabağın və ona bitişik rayonların işğalı problemi beynəlxalq birliyi az narahat edir. Artıq Ermənistan - Azərbaycan münaqişəsi ilə dünyada daha çox başqa proseslər kontekstində maraqlanırlar. Söhbət məsələ ilə məşğul olan dövlətlər üçün böyük geosiyasi əhəmiyyət daşıyan proseslərdən gedir. Bir müddət əvvəl belə "əhəmiyyətli" proses Gürcüstan-Rusiya müharibəsi idi. İndi isə Qarabağ probleminin nizamlanması Ukrayna ətrafında yaşananların girovuna çevrilib. Azərbaycan üçün isə ərazilərinin işğalı problemi prioritet olub və belə də olacaq. Bu şəraitdə Azərbaycanın borcu öz xəttini davam etdirməli, kimlərinsə bu problemi arxa plana atmasına imkan verməməlidir. Ən azı, müxtəlif mənfi proqnozlara rəğmən, Azərbaycan 2008-ci ilin avqustunda yaşanan hadisələrdən layiqli şəkildə çıxa bildi.

HOSTAGE OF GEOPOLITICS
How will the West-Russia confrontation due to the Ukrainian events affect a Karabakh settlement process?
The recent weeks were marked by a series of meetings between Azerbaijani and Armenian foreign ministers with the co-chairs of the OSCE Minsk Group, dealing with a settlement of the Azerbaijani-Armenian, Nagornyy Karabakh conflict.
The co-chairs Igor Popov (Russia), Jacques Faure  (France) and James Warlick (USA) held  a number of meetings with Elmar Mammadyarov and Edvard Nalbandyan between 22 February and 11 March in Paris and Moscow, an OSCE statement says. The co-chairs continued working with the foreign ministers to resolve the questions raised by the Azerbaijani and Armenian presidents at the meeting in November 2013 in Vienne. The ministers pointed out again that they would like to solve the questions that remained unresolved and get the peaceful process forward. The OSCE Minsk Group co-chair also agreed to hold negotiations at the top level on a peaceful settlement. The co-chairs plan to visit the region next month.
The co-chairs statement says that they have not yet managed to achieve their main task in the short-term, which is to set an exact date for a new meeting between the presidents. And there is an explanation to it, which should be sought in Armenia as usual. The thing is that the current stage of the co-chairs' work on the Karabakh settlement process is going on the background of the dramatic events in Ukraine, including the referendum in Crimea.
To all appearances, before the situation clears in Crimea, one should not expect the participation at the meeting of the president of the Armenian leadership, which is extremely dependent on foreign forces and circumstances.
At a first glance, the separation of Crimea from Ukraine should be approved by Armenians, just like this was in the similar situations in Kosovo, Abkhazia and South Ossetia, East Timor and other regions, which Armenians stubbornly believed were precedents for Nagornyy Karabakh. Enthusiastic reaction from Yerevan came at first, however, soon after some time, they calmed down.
Now Armenian experts unanimously state that there was as if a "struggle for independence" in Nagornyy Karabakh, whereas it is Russia's aggression in Crimea. "The thesis Nagornyy Karabakh-Crimea is extremely harmful for Armenia's foreign and domestic policies, as from an international point of view, these two problems are not similar," the deputy chairman of the "Free Democrats" party , Anush Sedrakyan, stated recently.
In the meantime, the Ukrainian events are directly relevant to a Karabakh settlement. The events around Crimea are linked to the aggravation of relations between Russia and the West. Some even talk about the start of a new cold war between the sides. They talk about serious sanctions on Moscow, and the tone of the statements coming from the Western capitals only prove that the anti-Russian measures and the tension will only grow if the developments are continuing in the same direction.
Incidentally this is also one of the reasons preventing Armenians from overly happy reaction to the separation of Crimea from Ukraine. "Would not international sanctions on Armenia's closest ally - Russia - be damaging for Armenia's already miserable situation and its regional isolation?" is the question raised most of all in Yerevan today.
Anyway, the aggravation of the relations between the West and Russia, will undoubtedly affect the prospects for a settlement of the Armenian-Azerbaijani conflict and not in a positive way. Over the past 20 years of the work of the OSCE Minsk Group, its co-chairmen, Russia, the USA and France failed to do anything substantive to solve the problem. Is it worth expecting any results now, when there is a new "cold war" developing between the mediators? If things develop the way they are now, they will need mediators themselves. In the worst case scenario, the work of the Minsk Group will come to a standstill completely, in the best case scenario, each mediator, namely Russia, from one side, the West represented by the USA and France - on another, will start presenting themselves as more important. Any of the two, are not in the interests of those who want a conflict settlement.
There is one positive "but" in this question. Russia has already found itself in such a situation of being isolated and this happened in August 2008. Following the Georgian-Russian war and Moscow's one-sided recognition of Abkhazia and South Ossetia, Russia had been subjected to powerful criticism of the West - there were statements on sanctions, threats to exclude Russia from G8 and many others of what we are hearing today. They also said that Russia failed to present itself as a neutral mediator not only in settling the conflicts on Georgian territory but also on other problems, including Nagornyy Karabakh. However, as time passed, all this categorical rhetoric started turning into a more pragmatic approach towards Russia, which remains one of the nuclear  super powers that continues playing the first role in Europe's energy markets. Moreover, it was the post-August period when the most active stage in a Nagornyy Karabakh settlement took place. Russia, using the damaged relations with the other mediators, practically started playing the main part in settling the conflict. With the mediation of the Russian president, over the less than four years, a few meetings were held between the Armenian and Azerbaijani leaders.
Either Moscow was trying to prove that each conflict in the post-Soviet area has its own specifics, or it wanted to dispel the rumours on its own incapability to boost their settlement. But it was this period when the negotiating process on the Karabakh problem became unbelievably dynamic. Time will tell what will happen this time.
But it is something else that makes one sad. The international community is not really interested in the fact that Nagornyy Karabakh and its adjacent regions are under occupation. Super powers are dealing with the Armenian-Azerbaijani conflict only in the context of other processes, that they think are of major geopolitical importance.
It was the Georgian-Russian war that was a "more significant" process in the recent past. Now a Karabakh settlement is being mentioned in the context of the Ukrainian events. However, the problem of the occupation of its territories was and is a priority for Azerbaijan. Azerbaijan's duty under such circumstances is to continue consistently following its own way and not to allow others to take the Karabakh problem out of their policies. Anyway, against any negative forecasts following the situation of August 2008, Azerbaijan acted respectfully.