XALQ TƏBABƏTİ ÜSULU İLƏ
Biz təzadlar dövründə yaşayırıq. Bir yanda ən yeni elmi kəşflər, o biri yanda isə geri qalmış ölkələrin total savadsızlığı; kosmosa uçuşlar və aclıq. Belə təzadlardan biz də xali deyilik. Çox sayda klinikaların, diaqnostika avadanlığının olmasına baxmayaraq, insanların çoxu yenə də tibb qurumlarına deyil, xalq təbabəti təmsilçilərinə müraciət etməyə üstünlük verir.
Dərhal açıqlayaq: "xalq təbabəti" anlayışı yetərincə genişdir və geniş diapazonda "xidmətləri" əhatə edir - məsələn, ara həkimləri tərəfindən geniş tətbiq edilən və yeri gəlmişkən, ənənəvi tibb tərəfindən də təkzib edilməyən otla müalicədən  tutmuş, bəzən dəllək-cərrahlar ("sünnətçilər"), sınıqçılar, çöpçülər, çildağçılar və bel sarıqçıları tərəfindən gerçəkləşdirilən yetərincə riskli əməliyyatlara qədər genişdir.
Dəllək üsulu
Aprelin 3-də Qədirovlar ailəsində faciə baş verib. Evə çağırılmış "mütəxəssis" 2 aylıq Hüseynə sünnət məqsədiylə əməliyyat aparıb. Müəyyən müddətdən sonra uşaq qanaxmadan dünyasını dəyişib. Uşağın ölüm faktı ilə bağlı Abşeron Rayon Prokurorluğu 124.1 (bilmədən adam öldürmə) maddəsi ilə cinayət işi başlayıb. Uşağın hemofiliya  (qanın laxtalanmasında pozuntu olması ilə bağlı olan irsi xəstəlik) xəstəsi olması ilə bağlı versiyaya baxılır. Əgər uşaq tibb qurumunda, ixtisaslı həkimlərin nəzarəti altında olsaydı, bəlkə də, faciədən yaxa qurtarmaq olardı...
Uşaqlara sünnət edilməsi Azərbaycanda hər bir ailə üçün xüsusi vacib məsələdir. Sanılır ki, əgər uşağa sünnət edilibsə, o, demək olar ki, kişidir və valideynlər uşaq üçün "kiçik toy" edirlər. Sünnətin faydalığı barədə yalnız müqəddəs Qurani-Kərimdə deyilmir, bu cərrahi müdaxilə həm də tibbi fayda baxımından da yüksək dəyərləndirilir. Amma belədir ki, Azərbaycanda bu vacib ənənə üçün daha çox "cərrah" kimi dəlləkləri dəvət edirlər və onlar da cinsi orqanın ucunu  kustar üsullarla üzə çıxarır. Maraqlıdır ki, bir sıra ailələr hələ də bu özü öyrənmiş "xalq həkimləri"inə üz tuturlar. Bu əməliyyat mürəkkəb olmasa da, tez-tez bu cür "eksperimentlər" göz yaşları ilə bitir.
Belə ki, bir neçə il qabaq Gəncədə "təcrübəli dəllək" oğlanın cinsi orqanının ucundakı dərinin əvəzinə, cinsi orqanın başını kəsmişdi. Özü də həkimlər daim xəbərdarlıq edirlər: tibbi və cərrahi ixtisası olmayan insanlara müraciət edilməsi ciddi fəsadlarla nəticələnə bilər. Aseptika qaydalarına riayət edilməməsi infeksiya yoluxmasına, bu da öz növbəsində irinləməyə gətirə bilər. Həmçinin toxumaların nekrozu, qanaxmalar və çox sayda başqa şeylər mümkündür. Uğursuz sünnətdən sonra valideynlərin yardım üçün tibb müəssisəsinə müraciət etməsi geniş yayılıb.
1 saylı xəstəxananın ali kateqoriyalı cərrahı Rauf Mirzəyevin sözlərinə görə, keçmiş zamanlarda dəlləklər nəsillərdən-nəsillərə keçən qaydaları müqəddəs tutaraq, onlara riayət edirdilər və tibbin inkişaf etmədiyi həmin zamanlarda bu cür əməliyyatlar yetərincə uğurlu keçirdi, amma indiki dəlləklər isə heç bir qaydaya riayət etmirlər.  "Bu gün hər bir kəs özünü dəllək adlandırır, çünki bu işdə yetərincə yaxşı pullar qazanmaq mümkündür. Və təəssüf ki, valideynlər də keçmişdəki adətlərə uyğun olaraq tibbi təhsili olmayan insanlara müraciət etməyə üstünlük verirlər. Yaxşısı budur, bu məsələdə risk eləməsinlər", - deyə həkim vurğulayır.
Çöpçü
Otuzikiyaşlı Pərviz (ad dəyişdirilib) həmişə özünü praqmatik realist sayıb. O, həmişə uçan boşqablar barədə hekayələrə gülüb və bütün "o tərəflərə" tamamilə skeptik yanaşıb. Amma necə oldusa, onun kiçik qızı xəstələndi. İki gün temperaturu düşmədi və uşağa sistem qoşdular. "Həkimlər bir səslə deyirdilər ki, bu, infeksiyadır və uşağa antibiotik döşəyirdilər, amma heç nə yardım eləmirdi", - deyə Pərviz vurğulayır. Amma iki həftədən sonra həkimlərdən ixtisaslı yardım almağa ümidlərini itirən Pərviz qohumlarının məsləhətinə qulaq asdı və bütün riskləri, qorxuları boynuna götürərək uşağı çöpçüyə aparmaq qərarına gəldi.
Çöpçüyə getməsi barədə belə danışır: "Çöpçü qızımdan yüz qrama qədər çürümüş yemək qalığı çıxardı. Uşaq, demək olar ki, bir sutka ərzində ayağa qalxdı. Sonra mən həkimlərdən bunun necə baş verməsi barədə soruşduqda, etiraf etdilər ki, özləri də uşaqlarını mütəmadi olaraq çöpçüyə aparırlar". Arvadını belə şeylərə inandığına və ara həkimlərinə müraciət etdiyinə görə sərt qınayan Pərvizin skeptiklik dərəcəsi xeyli zəifləyib.
Nərminə isə artıq uzun müddətdir ki, üçyaşlı oğlunu çöpçüyə aparır. O, bu səfərləri öz dərdi üçün özəl bir məlhəmə çevirib. Uşağın temperaturunun  qalxmasına o, səbəb kimi "boğazda nəyinsə qaldığını" görür.
Bütünlüklə, çöpçü nəzəriyyəsi belədir: böyüklərdən fərqli olaraq, uşağın udlağının və qırtlağının quruluşu elədir ki, orada çox sayda kiçik qırışlar var və yad cisimlər orada ilişərək qalır. Bu yad cisimlər də süstlüyə, zəifliyə səbəb olur, temperaturu qaldırır və hərdən ürəkbulanması, qusmalara gətirib çıxarır. Çöpçü aşağıdakı şəkildə işləyir: boğazı qırtlaq nahiyəsində sıxaraq udlağı xüsusi şəkildə sıxır və yuxarıda bəhs edilən yad cisim vaxtında açılmış ovuca düşür.
Doğrudur, bu yetərincə ekzotik və radikal üsulun bir çatışmazlığı da var: sıxma zamanı  qırtlaqda çuxur yaranır və yemək qalıqları ora yığılır, beləliklə, çöpçü daimi işlə təmin edilmiş olur. Əlqərəz, texnika yerində dayanmır: belə hallar üçün ayrıca "mütəxəssislər" var və onlar da tutarlı qonorar qarşılığında, həmin "çuxur"u izsiz və həmişəlik bağlamağa hazırdırlar.
Bu fenomeni tibb işçiləri necə izah edirlər və  mütəxəssislər belə olan halda nə məsləhət görürlər? Həkim-otorinolarinqoloq Lalə Seyfullayeva bildirir ki, əslində, böyüklərlə uşaqların udlağı və qırtlağı fərqlənir, amma bu fərq elə də böyük deyil. Udlaqda və qırtlaqda heç bir qırış yoxdur ki, orada yad cisim qalsın. Bu yad cisimlər və qida qalığı yemək borusunda qala bilər ki, bunun da simptomları tamamilə fərqlidir, yəni insanları adətən çöpçüyə müraciət etməyə məcbur edən səbəblər deyil.
Əslində, qırtlağı basan çöpçü öyümə refleksinə səbəb olur ki, yemək borusunda və hətta mədədə qalmış yemək qalıqları tamamilə çölə çıxa bilər. Bundan başqa, həkim-otorinolarinqoloq, yən sadə dillə deyilsə, LOR həkimi rahatlıqla insanı, o cümlədən körpəni qırtlaqdakı yad cisimlərdən xilas edə bilərlər. Bu,  xüsusi kəlbətinlər vasitəsilə edilir və tamamilə ağrısızdır. Bunu həkim-rentgenoloq Nailə Quliyeva da təsdiqləyir: "Siz dəqiq bilə bilməzsiniz ki, yad cisim orqanizmin harasında qalıb və o, artıq orqanizmdə nələr törədib, bunu tibbi diaqnostika üsullarından xəbərsiz olan istənilən adam, o cümlədən çöpçü də bilə bilməz. Bundan başqa, əgər bu zaman temperaturun yüksəlməsi müşahidə edilirsə, bu, iltihab prosesindən xəbər verir ki, o, səngiyib xroniki hala keçə bilər, orqanizmdə xroniki infeksiya ocağı isə gec işə düşən bombadır. Əgər LOR həkiminin müayinəsi nəticə vermirsə, onda yad cismin çıxarılması üçün farinqoskopiya və ya ezofaqoskopiya tələb edilir. Yad cisimlərin özbaşına çıxarılması gələcəkdə zərərli nəticələrə gətirə bilər. Özünüz təsəvvür edin ki, uşaq nəsə burnuna soxub. Burunun axması üzündən yad cisim tapılmaya bilər, eyni zamanda, ikinci burun deşiyi nəfəs funksiyasını yerinə yetirir, çöpçü isə üfürməklə yad cisimi nəfəs yoluna itələyə bilər. Çöpçüyə getmək uşağın ixtisaslı yardım almasını uzaqlaşdırır".
Şəksiz, nüfuzlu, rəsmi tibbin mövqeyi belədir. Amma bununla yanaşı, minlərlə insan, xüsusilə də analar iddia edirlər ki, uşağa antibiotik döşəyən mühafizəkar həkimə baxanda çöpçü yetərincə "təsirlidir". Ancaq qəribədir ki, qida qalıqlarının əlacı sayılan çöpçü fenomeni yalnız bizim ölkədə müşahidə edilir. Bu fikrə də bir çox analar etiraz edir: "Hardan bilirsiniz? Başqa ölkələrdə də uşaqların qırtlağından yad cisimləri çıxarırlar". Tamamilə doğrudur, amma orada bununla ara həkimləri deyil, xüsusi təhsil almış peşəkar həkimlər məşğul olurlar. Bundan başqa, çöpçülər də başqa peşə qardaşları kimi, əslində yaxşı psixoloqlardır və çox vaxt həyəcanlanmış analar uşağın qırtlağından nəyinsə "çıxdığını" görüb dərhal rahatlaşırlar.
Çıldağçı və sınıqçı
Əsas problem ondan qaynaqlanır ki, əhali heç də həmişə rəsmi tibbə inanmır və öz problemini köhnə qaydalarla həll etməyə üstünlük verir. Burada təmiz mentalitet özəllikləri də rol oynayır. Əhalinin çoxunun kəndlərdə yaşadığı və tibbin inkişafsız olduğu, bütöv bir mahalın payına bir dənə otla müalicə edən ara həkimi və mamaça düşdüyü zamanlarda insanlar bu cür "az önəmli" məsələlərin həlli üçün yerli loğmanların yanına qaçırdılar və bu, normal idi. Hazırda isə insanlar, (ən dəhşətlisi də budur)  yalnız əyalətlərdə deyil, iri şəhərlərdə də öz fikirlərini dəyişməyiblər. Eyni şeylər çıldağçı, sınıqçı və sair kimi "loğman"lara da aiddir.
Çıldağçı - nevropatoloqun analoqudur, müəyyən nöqtələri dağlamaqla insanlarda qorxu və stressi "qovur". Həkim-nevropatoloq Dilarə Seyidbəyli bu cür hadisələrə belə qiymət verir: "Bu cür dağlama kimi akupunktura üsulu var, amma müəyyən nöqtələri. Bəllidir ki, akupunktura Şərq təbabətinin bir növüdür, çoxillik hazırlıq və savad tələb edir. Çıldağçı da belə dağlar basır, amma mən düşünmürəm ki, çıldağçı bioloji aktiv nöqtələrdən xəbərdardır. Bu daha çox psixoloji amil kimi təsir göstərir. Bütünlükdə bu xalq müdrikləri yaxşı psixoloqlardır, onlar insanlara eşitmək istədiklərini deyirlər. Nevropatoloqlara isə savadsızlıq və mentalitet üzündən müraciət etmirlər, çünki kənd camaatının, eləcə də şəhər camaatının çoxu nevropatoloqu psixiatrla eyniləşdirir".
Halbuki, nevropatoloq da stress və depressiya zamanı həm medikamentoz yolla, həm də autotreninq yolu ilə keyfiyyətlə mütəxəssis yardımı göstərə bilər. Amma bu cür təfsilatlara varmayan insanlar həkimlərə müraciət etməyi özlərinə ayıb sayırlar. Öz rahatsızlıqlarını "gözəgörünməz" və ya dini səbəblərlə izah etmək daha sadədir - bu, həmin rahatsızlığın həkim tərəfindən müalicə edilə biləcəyini etiraf etməkdən daha hörmətlidir".
Sınıqçı isə sümükçıxmaları və qırıqları ilə məşğuldur. Eyni işi həkim-travmatoloqlar daha effektiv və peşəkarcasına  görürlər.
Xalq təbabətinin bu cür nümayəndələri ilə müqayisədə ənənəvi otla müalicə, başqa sözlə, fitoterapiya zərərsiz görünür. Halbuki, istənilən peşəkar həkim fitoterapiya üsullarına etiraz etməsə də, bildirəcək ki, otların qəbulu ciddi şəkildə dozaya uyğun olmalıdır və heç cür özünü müalicəyə icazə verilmir. İstənilən müalicənin təyin edilməsinin əsas şərti doğru və vaxtında edilmiş diaqnostikadır.
Azərbaycan qanunvericiliyinə uyğun olaraq, istənilən tibbi fəaliyyət Səhiyyə Nazirliyindən lisenziya alınmadan qanunsuz sayılır və qanun pozucularına qarşı cərimə sanksiyaları tətbiq edilir.

THE ALTERNATIVE MEDICINE METHOD
We live in a time of contrasts - the very latest scientific developments and the total illiteracy of the backward countries; space flights and hunger. And we, too, have our own contrasts. Even though there is no shortage of clinics and diagnostic equipment many people still prefer not to approach the medical establishments but turn to the exponents of alternative medicine.
Let us qualify what we are saying: the concept of "alternative medicine" is a very broad one and it includes a whole range of "services", from herbal treatment, which is widely used by quacks and, incidentally, not disclaimed by traditional medicine, to the occasionally fairly risky measures conducted by faith healers ("sunnatci"), chiropractors ("sinigci"), Azerbaijani quacks ("copcu"), neuro-pathologists ("cildagci") and waist-dressers ("belci").
Using the methods of a barbar
On 3 April a tragedy occurred in the Qadirov family. An "expert", called to the home, carried out an operation to remove the foreskin of two-year old Huseyin. Some time later the child died from loss of blood. Criminal proceedings relating to article 124.1 (manslaughter) were instituted on the child's death at the prosecutor's office in Abseron District. One theory that the child was ill with haemophilia (an inherited disease linked with an abnormality of the process of blood clotting) is being considered. If the child had been in a medical establishment under the care of qualified doctors the tragedy might have been avoided…
Removing the foreskin of a child (sunnat) in Azerbaijan is an important event in every family. It is believed that if a child is circumcised he is already nearly a man and his parents are playing out a "small wedding ceremony" for him. The use of circumcision is not only mentioned in the sacred book of the Koran - this surgical procedure is prescribed out of medical considerations. But it so happens that barbars, passing off as "surgeons", who carry out the process of removing the foreskin by fairly crude methods, are often invited to carry out this obligatory custom in Azerbaijan. It is interesting that some families still resort to help from these home-spun "doctors from the people". Often such "experiments" end in tears despite the fact that the operation is not considered difficult. For example, a couple of years ago in Ganca an "experienced barbar", as well as the foreskin, removed the end of a boy's penis. This happened even though doctors are constantly warning people that if you turn to people without any medical or surgical qualifications it can lead to serious complications. Failure to observe the rules of asepsis risks carrying infection, which in turn leads to suppuration. Necrosis of tissues, bleeding and many other things are also possible. Accordingly, cases where after an unsuccessful circumcision at home parents turn to medical establishments for help are widespread.
According to Rauf Mirzayev, a top-qualified surgeon of Hospital No 1, whereas in the old days barbars revered the methods handed down from generation to generation, thanks to which in the years when medicine was undeveloped such operations were quite successful, today's barbars do not abide by any rules. "Today anyone can call himself a barbar because decent money can be earned doing this. And, unfortunately, by force of habit parents prefer to turn to people who have no medical education. But it is better not to take a chance on this," the doctor says.
…the copcus
32-year old Parviz (his name has been changed) always thought of himself as a pragmatist. He laughed at stories about magic carpets and was very sceptical about anything "unworldly". But his little daughter suddenly fell ill. Her temperature remained high for a fortnight and her health was in the balance. "All the doctors claimed it was an infection and fed the child antibiotics," Parviz says. "But nothing helped." Then, two weeks later, at his own peril, after listening to the advice of his relatives and losing all hope of getting qualified help from the doctors, he risked taking the child to see a copcu. This is what he has to say about the results of this move: "The copcu extracted from my daughter about 100 grammes of some bits of rotten food. The child was back on her feet literally within 24 hours. Then I asked the doctors to explain why this had happened and they admitted to me that they themselves take their children to a copcu from time to time." Parviz's scepticism - before that he had angrily reviled his wife for any such comments and piety towards quacks - was considerably diminished.
Narmina had been taking her three-year old son to a copcu for some time. These visits were a kind of panacea for her. Any rise in temperature she was inclined to see exclusively as a sign that "something had caught in the child's throat".
Generally speaking the copcu's theory was that the formation of a child's epipharynx and larynx, unlike an adult's, is such that there are a number of minor folds there in which small foreign bodies become lodged. These foreign bodies cause torpidity, weakness and an increase in temperature, and sometimes nausea and vomiting. Copcus work in the following manner: pressing on the throat in the region of the larynx, they flush out the epipharynx in a special way and the aforementioned foreign body leaps out into the palm of his hand placed there ready. Of course, there is a downside to this very exotic and radical means: during the "flushing out" a caveola (a so-called "cop yeri" - "place of the cop") forms in the larynx, which subsequently means that foreign bodies and bits of food lodge in it, thereby ensuring that the copcu always has work to do. Incidentally, technology does not stand still: there are individual "specialists" for such cases who for a decent fee are willing to close this cursed "caveola" once and for all without leaving a trace The copcus themselves and, strangely, some doctors, generally give such a plausible explanation for the uninitiated.
How does the medical profession explain this phenomenon and what are the experts doing about it? ENT specialist Lala Seyfullayeva says, yes, there is a difference in the formation of the epipharynx and larynx between adults and children, but it is not that great. In the epipharynx and larynx there are no folds in which foreign bodies can lodge. These foreign bodies and bits of food can remain in the food pipe, and the symptoms are quite different: not those which usually cause people to turn to a copcu. In actual fact, by pressing on the larynx, the copcu induces a vomiting reflex and the bits and pieces caught in the food pipe or even sunk into the stomach could easily leap out. Furthermore, an ENT specialist can easily rid a person, and especially a child, of all foreign bodies in the larynx. This is carried out with the aid of special tweezers and is completely painless. The radiologist Nailya Quliyeva confirms this: "You can't be completely sure precisely where a foreign body is and what it has done in the organism, nor can anyone else, such as a copcu, who does not have the methods of medical diagnosis at his disposal. Moreover, if there is an increase in temperature, this points to an inflammatory process which may diminish or become chronic, and a chronic pocket of infection in the organism is like a time-bomb. If an ENT specialist's examination does not produce results pharyngoscopy and/or esophagoscopy is required to diagnose and extract the foreign bodies. Extracting foreign bodies independently is fraught with disastrous consequences. Imagine that a child has stuck something up his nose. Because of swelling the foreign body cannot be discovered, the other nostril ensures he can breathe, but the copcu by blowing may push the foreign body further into the respiratory passages. Going to the copcu puts off the moment when a child could receive qualified help."
That is undoubtedly the qualitative judgment of the medical profession. But having said that, thousands of people, and especially mothers, maintain that the copcu is much more "effective" than conservative doctors who ply children with antibiotics. However, it is strange that the phenomenon of the copcu as a panacea against lodged bits of food exists only in our country. But many mothers take exception to this: "How do you know? They also take foreign bodies out of children's larynxes in other countries." That's true, but it is not being done by home-spun quacks but professional doctors with special equipment. Besides, copcus, like other colleagues in the trade, are in fact good psychologists, and frequently a worried mother, seeing something "leap out" of their child's larynx, is immediately calmed.
…cildagcis and sinigcis
The main problem is that people do not always trust the institution of official medicine, preferring to resolve their problems in the old way. Purely mental peculiarities are important here. When the majority of the population lived in villages, medicine was undeveloped, there was just one herbal quack and one midwife to a whole district, people ran to local folk craftsmen to decide such "insignificant" problems, and this was normal. People now - and what is worse not only in the regions but in large towns - have still not changed their opinion.
The same applies to such "folk craftsmen" as childagchis, sinigcis and so on. A cildagci is the equivalent of a neuropathologist who by cauterising certain points "chases away" fear and stress from people. The neuropathologist Dilara Seidbayli gives her assessment of this phenomenon: "There is a method of acupuncture such as cauterization but only of certain points. As we know, acupuncture is a type of oriental medicine which requires years of practice and training. Childagchis make the same cauterizations but I don't think that they know the biologically active points. This acts more as a psychological factor, and in general all these folk craftsmen are good psychologists and they tell people what they want to hear. But they don't turn to neuropathologists through illiteracy and mentality because the majority of the rural - and not just the rural - population equate neuropathologists with psychiatrists, although a neuropathologist may provide top qualified help with stress and depression with the help of both drugs and autosuggestion. But people who don't want to be bogged down in detail believe it is shameful to turn to doctors. It is much easier for them to explain their ailments as 'supernatural' or religious causes - this induces more respect than to admit that this ailment may be treated by the interference of a doctor."
Sinigcis deal with the re-setting of dislocated bones and fractures. However, traumatologists do the same work more efficiently and professionally.
Compared with these exponents of traditional medicine, traditional herbal treatment or, to put it another way, herbal medicine, seems somehow inoffensive. Although any professional doctor, while not disclaiming the methods of herbal medicine, will say that the use of herbs should be strictly measured and most importantly, on no account should one treat oneself. The main condition for arranging any treatment is correct and prompt diagnosis.
According to Azerbaijani law, medical activity without obtaining a licence from the Ministry of Health is considered illegal and offenders may be penalised.