Azərbaycanla Ermənistan arasında inam atmosferinin yaradıldığına dair spekulyasiyalar nəyə xidmət edir?
Son zamanlar Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsində tərəflər arasında inam atmosferinin yaradılmasının vacibliyi haqda çağırışlar çox tez-tez eşidilməyə başlanıb. Bu işdə bəzi yerli və xarici qeyri-hökumət təşkilatları, həmçinin Ermənistan və Azərbaycan ziyalılarının nümayəndələri xüsusi fəallıq göstərirlər. Mətbuatda vaxtaşırı Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin hərbi yolla həllinə qarşı çıxışlar da edilir, xalq diplomatiyasının vacib rolu qeyd olunur. Əlbəttə ki, ümumilikdə belə çağırışlar kifayət qədər mütərəqqidir. Amma onların arxasında duran məqsədlər nədən ibarətdir? Qeyd edək ki, çox vaxt onlar real vəziyyət haqda yanlış fikirin formalaşmasına səbəb olur, əsasən, diqqəti problemin özündən yayındırmağa xidmət edir.
Məsələ ondadır ki, Azərbaycanın son anda Ermənistan tərəfindən işğal edilmiş torpaqlarını hərbi yolla azad etmək hüququnu özündə saxlamasına rəğmən, hələ ki, münaqişənin dinc yolla həllindən heç kim imtina etməyib. Digər tərəfdən, Azərbaycanda erməni xalqına qarşı düşmənçilik və nifrət hökm sürmür. Erməni xalqının da azərbaycanlılar kimi, erməni etnofundamentalistlərinin təcavüzkarlığının qurbanı olduğu məlumdur. Amma bu münaqişədə tərəflərin bərabər tutulması, yumşaq desək, nəzakətsizlikdir.
Ən nüfuzlu beynəlxalq təşkilatların da etiraf etdiyi kimi, Azərbaycanda etnik-dini tolerantlıq atmosferi mövcuddur. Monoetnik Ermənistanda isə bu sahədə vəziyyətin necə olduğu hər kəsə bəllidir.
Hələ 1988-ci ildə azərbaycanlı qocanı qətlə yetirməkdə təqsirləndirilərək həbs olunmuş gənc erməni DQMV üzrə Təşkilat Komitəsində Ermənistan SSR-i təmsil edən V.Kondratyevin "Bu addımı hansı səbəbdən atdın?" sualına iftixarla belə cavab vermişdi: "Həqiqətənmi, türkləri bizim xalqın düşmənləri kimi, məhv etmək lazım olduğu aydın deyil?".
Erməni gəncliyi bu ruhda tərbiyə olunur. Bizdən düşmən obrazı yaradılmasında əsas rolu isə erməni alimlər və ziyalılar oynayır. Bunun təsdiqi kimi, Azərbaycan və Ermənistan SSR-in akademiyaları arasındakı yazışmalardan birini misal göstərmək yerinə düşər.
Ötən əsrin 80-ci illərinin sonlarında 250 azərbaycanlı alim Ermənistan SSR Elmlər Akademiyasına müraciət etmişdi. Müraciətdə Ermənistanın Azərbaycana ərazi iddialarına, erməni millətçi-şovinistləri tərəfindən azərbaycanlılara və türklərə qarşı düşmənçiliyin qızışdırılmasına son qoyulması istənilirdi.
"Ziyalılarınıza müraciət edin, həmvətənlərinizin azğınlığının qarşısını alın. Qonşu dövlətdən ərazi tələb etmək olar? Azərbaycan dadlı bir tikənin bölünməsi mümkün olan piroq deyil. Hələ tam bitməyən 100 illik ərzində ermənilər üçüncü dəfədir  qardaş xalqlar arasında ağır toqquşmalara səbəbkar olurlar. Coşmuş kütlənin qarşısını siz almayacaqsınızsa, bəs kim alacaq?" - deyə Ermənistan EA-nın rəhbərliyinə ünvanlanmış teleqraf müraciətində bildirilirdi.
Ermənistan SSR EA əməkdaşlarının müraciətə iyrənc cavabında isə Azərbaycan elmi və ümumilikdə Azərbaycan xalqı təhqir olunmuşdu: "Azərbaycan alimləri! Bu sözün hər ikisi dırnaq içərisində yazılmalı olduğundan, hətta sizə necə müraciət edəcəyimizi bilmirik... Teymurləngin, səlcuq türklərinin və osmanlıların nəslinin heç zaman öz torpağı olmayıb. Köçəri maldar olan bu insanların öz torpaqları ola da bilməzdi. Tarixi yalnız qətllər, qarətlər və zorakılıqlardan ibarət olanların öz torpaqları hardan olsun axı? Sizə öz xalqınızı mədəniləşdirmənizi məsləhət görürük, əlbəttə, bu, mümkündürsə".
Bu aşkar rasist məktubunun altında Ermənistan EA prezidentinin imzası yox idi. Halbuki, müraciətə o cavab verməli idi. Amma heç kim prezidentin bu cavaba etirazına da şahid olmadı. Üstəlik, İrəvanda keçirilən mitinqdə Ermənistan EA-nın müxbir üzvü R.Kazaryan bəyan etdi ki, "Onillik ərzində ilk dəfə Ermənistanı təmizləmək imkanı qazanmışıq".
Onun sözünü EA-nın digər akademiki V.Ambarsumyan da təkrarladı: "Türklərsiz, yəni azərbaycanlılarsız Ermənistan".
Sonda onlar istədiklərinə nail oldular və bu gün Ermənistanda dini-etnik dözümlülük haqda danışmağa belə dəyməz. Çünki o, tam monoetnik dövlətdir.
Göründüyü kimi, söhbət inam atmosferinin yaradılması niyyətindən yox, diqqəti əsas məsələdən - beynəlxalq hüququn tələb etdiyi kimi, erməni silahlı birləşmələrinin Azərbaycan ərazilərindən çıxarılmasından yayındırmaqdan gedirdi.
Niyyət aydındır. Son 25 ildə Azərbaycanda yeni nəsil formalaşıb. O, ermənilərin Azərbaycan torpaqlarını işğal edən zaman törətdikləri vəhşiliklərin şahidi olmayıb. Azərbaycan xalqının milli-dini tolerantlığı hipotetik olaraq erməniliyin xeyrinə işləyə bilər. Yaxşı və pis polis oyunu ortadadır: əvvəlcə erməni xalqını millətçi-şovinist virusa yoluxduran ziyalılar peyda olur, çirkin niyyətlərinə nail olduqdan sonra isə meydana guya "mülayim" ziyalılar çıxır. O, Azərbaycan cəmiyyətindəki vəziyyəti öyrənərək, mehriban qonşuluq münasibətləri haqda "nağıl danışmağa" başlayır, amma eyni zamanda, erməni gənclərinin beynini doldurmaqdan da əl çəkmir.
Bu konteksdə məşhur azərbaycanlı filosof, mərhum akademik T.Köçərlinin sözlərini yada salmaq yerinə düşər: "Biz dostluğa tam sadiq, sədaqətli idik. Mehriban qonşuluq qaydalarının gücünə inanırdıq. Ermənilərlə düşmənçilik etmək ağlımızdan belə keçmirdi. "Ömürboyu" onlarla müharibəyə də hazırlaşmamışıq. Üstəlik, öz tariximizdən dərs çıxarmağı da bacarmamışıq".
Ermənistan və Azərbaycanda aparılan rəsmi təbliğatı da bir-biri  ilə qətiyyən müqayisə etmək olmaz. Qarabağda dinc azərbaycanlılara qarşı qətliamlarda bilavasitə iştirak etmiş Ermənistan rəhbərliyi antiazərbaycan və antitürk təbliğatını davam etdirirsə, rəsmi Bakı heç zaman bütünlükdə erməni xalqını düşmən adlandırmayıb. Bu mövqeyi Azərbaycan prezidenti İlham Əliyev də dəfələrlə dilə gətirib: "Bizim əsas düşmənimiz dünya erməniliyi və onun təsiri altında olan riyakar, rüşvət və korrupsiyaya bulaşmış siyasətçilər, erməni lobbisinin pulu ilə işləyən bir sıra parlamentlərin üzvləri, bəzi siyasi xadimlərdir".
2007-ci ilin yanvarında qəbul olunmuş "Ermənistan Respublikasının milli təhlükəsizlik strategiyası"nda isə Azərbaycan və onun Türkiyə ilə strateji-müttəfiq münasibətləri Ermənistan və Dağlıq Qarabağın təhlükəsizliyinə kənar təhdid kimi göstərilir. Yəqin ki, şərhə ehtiyac yoxdur.
Bəs Ermənistan prezidenti S.Sarqsyanın Xocalı soyqırımında şəxsən iştirak etməsi  ilə öyünməsi erməni xalqı üçün necə nümunə ola bilər? Yoxsa bu, qarşılıqlı inam atmosferinin yaradılmasına çağırışdır? İlk öncə bu suallara cavab verilməlidir. Ən vacibini isə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev apreldə "Rossiya-24" telekanalına verdiyi müsahibəsində söyləyib: "Çox vaxt bizi onda təqsirləndirməyə çalışırlar ki, Azərbaycan etimad tədbirlərinin möhkəmlənməsini istəmir, Azərbaycan təmas xəttində möhkəm atəşkəs rejimi yaradılmasını istəmir. Lakin əvvələn, atəşkəs rejimi iki tərəfdən pozulur. Digər tərəfdən, danışıqlar prosesinin mahiyyətini təşkil edən işğala son qoyulması məsələsi həll edilmədən, bu yolda irəliləyiş olmadan hər hansı başqa tədbirləri o qədər də vacib təsəvvür etmirik".

Каким целям служат спекуляции о создании атмосферы доверия между Азербайджаном и Арменией?
В последнее время все громче слышны призывы о необходимости создания атмосферы доверия между сторонами армяно-азербайджанского, нагорно-карабахского конфликта. Особую активность в этом деле проявляют некоторые местные и международные НПО, а также представители интеллигенции Армении и Азербайджана. В частности, в СМИ периодически появляются выступления против решения нагорно-карабахского конфликта военным путем, отмечается важность роли народной дипломатии. Конечно, в целом подобные призывы довольно прогрессивны, если не присмотреться к целям, которые за ними стоят. Сразу заметим, что зачастую они создают неверное представление о реальном положении и служат в основном отвлечению внимания от самой проблемы.
Дело в том, что никто еще не отказывался от возможности мирного урегулирования конфликта, даже несмотря на то, что Азербайджан в качестве крайней меры сохраняет за собой право освобождения оккупированных Арменией земель военным путем. С другой стороны, в Азербайджане не культивируются вражда и ненависть к армянскому народу, который, как и сами азербайджанцы, стал жертвой агрессии армянских этнофундаменталистов. Но уравнивать в этом вопросе стороны конфликта, мягко говоря, некорректно.
В Азербайджане, по утверждению самых авторитетных международных организаций, существует атмосфера этноконфессиональной толерантности. Как обстоят дела в моноэтнической Армении, всем хорошо известно.
Еще в 1988 году армянский юноша, арестованный по подозрению в убийстве старика-азербайджанца, на вопрос бывшего члена республиканского оргкомитета по НКАО от Армянской ССР В.Кондратьева: "Зачем тебе понадобилось это делать?" не без гордости ответил: "Неужели непонятно, что турок следует уничтожать как врагов нашего народа?". В таком вот духе и воспитывается армянская молодежь. Причем главную роль в создании образа врага играют армянские ученые и интеллигенция. И, чтобы не быть голословными, вспомним одну переписку между академиями наук Азербайджанской ССР и Армянской ССР.
В конце 80-х годов прошлого века 250 азербайджанских ученых обратились к президенту АН Армянской ССР с просьбой остановить территориальные претензии и разжигание национал-шовинистами из Армении вражды к азербайджанцам и тюркам.
"Обратитесь к вашей интеллигенции, остановите бесчинства ваших сограждан. Как можно требовать землю соседа? Азербайджан не пирог, от которого можно отрезать лакомый кусок. Третий раз за неполные сто лет армяне являются зачинщиками жестоких столкновений между братскими народами. Если не вы, то кто остановит разбушевавшуюся толпу?" - говорилось в телеграфном обращении к руководству армянской АН.
В ответ последовал грязный ответ от сотрудников АН Армянской ССР, полный оскорблений в адрес азербайджанской науки и азербайджанского народа в целом: "Азербайджанские ученые! Даже не знаем, как к вам обратиться, поскольку оба слова необходимо заключить в кавычки… Потомки Тимурленга, турок-сельджуков и османов никогда своей земли не имели и не могли иметь, являясь скотоводами-кочевниками. Где ее взять, если позади сплошные убийства, грабежи и насилия... Советуем окультурить свой народ, если это, конечно, возможно".
Под этим явно расистским посланием не стояла подпись президента АН, хотя отвечать должен был он. Но и протеста с его стороны не последовало. Такое молчание было демонстрацией солидарности со своими подчиненными. В это же время в Ереване на митингах член-корреспондент АН Армении Р.Казарян взывал на весь мир: "Впервые за десятилетия нам предоставлена возможность очистить Армению". Ему вторил другой академик АН Армении В.Амбарцумян: "Армения без тюрок, т.е. без азербайджанцев". В конечном счете они своего добились, и сегодня об этноконфессиональной терпимости в Армении говорить даже не приходится по той простой причине, что страна стала моноэтнической.
Как видим, речь идет не о намерениях создания атмосферы доверия, а о попытках заболтать в бесконечных обсуждениях главный вопрос - вывод армянских вооруженных сил с азербайджанских территорий, как того требует международное право. Расчет очень простой. За последние 25 лет в Азербайджане выросло новое поколение, которое не было свидетелем зверств, учиненных Арменией в ходе оккупации азербайджанских земель. Это в силу этнорелигиозной толерантности азербайджанского народа гипотетически может сыграть в пользу армянства. Налицо игра в хорошего и плохого полицейского: сначала появляются представители интеллигенции, заражающие армянский народ национал-шовинистическим вирусом, а после достижения своих неблаговидных целей на арену выходит якобы "умеренная" интеллигенция. Она и начинает, прощупывая почву в азербайджанском обществе, воспевать добрососедские отношения, не отказываясь при этом от промывания мозгов своей молодежи.
В данном контексте очень кстати вспомнить слова известного азербайджанского философа, покойного академика Т.Кочарли: "Мы были искренне привержены дружбе, безукоризненно честны в дружбе. Верили в силу закона добрососедства. И в мыслях не было враждовать с армянами. И не готовились "всю жизнь" к войне с ними. Более того. Проявили неумение делать выводы из уроков нашей собственной истории".
Не поддаются никакому сравнению и действия официальной пропаганды Армении и Азербайджана. Если армянские власти, непосредственно участвовавшие в истреблении мирного населения в Карабахе, продолжают антиазербайджанскую и антитюркскую пропаганду, то официальный Баку никогда не объявлял врагом весь армянский народ. Эта позиция неоднократно озвучивалась президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым: "Наши основные враги - мировое армянство и находящиеся под его влиянием лицемерные, погрязшие в коррупции и взяточничестве политики. Существующие на деньги армянского лобби члены некоторых парламентов, некоторые политические деятели".
Между тем в "Стратегии национальной безопасности Республики Армения", принятой в январе 2007 года, Азербайджан и его стратегически-союзнические отношения с Турцией расцениваются как факторы внешней угрозы безопасности Армении и Нагорного Карабаха. Комментарии, как говорится, излишни.
И каким примером может служить для армянского народа откровенное бахвальство президента Армении С.Саргсяна по поводу Ходжалинского геноцида и своего личного в нем участия? Может, призывающим к созданию атмосферы взаимного доверия? В первую очередь следовало бы ответить на эти вопросы. А самое главное, как заявил в двадцатых числах апреля в интервью телеканалу "Россия-24" президент Азербайджана Ильхам Алиев: "Часто нас пытаются обвинить в том, что Азербайджан не хочет укрепления мер доверия, Азербайджан не хочет установления прочного режима прекращения огня на линии соприкосновения. Но, во-первых, режим прекращения огня нарушается с двух сторон. А с другой стороны, без решения и продвижения по пути сути переговорного процесса - деоккупации никакие другие меры не представляются слишком важными".