HƏM ZİYARƏT, HƏM TİCARƏT
Yaxın 10 ildə Azərbaycana gələn turistlərin sayı 2 dəfə artaraq 5 milyona çatacaq. Bu proqnoz Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi ilə Azərbaycan Turizm İnstitutunun (ATİ) birgə apardıqları araşdırmalar nəticəsində ortaya çıxıb. Nəzərə alsaq ki, hökumətin planlarına turizmin müxtəlif istiqamətləri və növlərinin inkişafına dəstək, turizm obyektlərinin sayının artırılması və həmin obyektlərdə xidmət səviyyəsinin yüksəldilməsi kimi məsələlər daxildir, bu, kifayət qədər real rəqəmdir. Məhz bu üzdən 2024-ci ilə turizm sektorunun ölkə iqtisadiyyatındakı çəkisinin hazırki 0,9%-dən 2,5%-ə yüksələcəyi guman olunur.
İstirahət növləri
"Azərbaycan turizmi 2023-cü ildə: hədəflər və qarşıda duran vəzifələr" araşdırmasında iştirak etmiş ekspertlər bildirirlər ki, Azərbaycana turizm axınının inkişafı haqda nikbin proqnozlar bu sahədə son 10 ilin statistikasının təhlilinə əsaslanır. Məsələn, otellərin, şirkətlərin sayının artması, sektora investisiya qoyuluşlarının genişlənməsi, gəlirlərin çoxalması və s. "Səsləndirilən rəqəm (2024-cü ilədək 5 milyonadək turist) turizm sektorunun orta inkişaf senarisinə əsaslanır. O, ümumilikdə bütünlükdə bu sahədəki inkişaf dinamikasını əks etdirir", - deyə ATİ-nin prorektoru Eldar Aslanov "R+" jurnalına açıqlamasında bildirib.
Onun sözlərinə görə, söhbət ölkədə mehmanxana nömrələrinin, xidmət personalının sayının artırılmasından, məsələn, Xəzər sahillərində yeni turizm şəhərciklərinin yaradılmasından gedir. Bundan başqa, turizm mövsümünün uzanması faktı da nəzərə alınır. Məsələn, hələ 2 il əvvəl Azərbaycanda yalnız yay turizm mövsümü var idisə və o, mayda başlayıb sentyabrda bitirdisə, "Şahdağ" və "Tufan" yay-qış turizm komplekslərinin açılması ilə indi qış mövsümü də var. Bu, təbii ki, ölkəyə yeni turistlərin cəlbi imkanlarını da artırır. Üstəlik, yaxın illərdə həmin komplekslərdəki otellərin, göstərilən xidmətlərin sayının genişlənməsi də nəzərdə tutulur. "Bundan başqa, idman turizminin inkişafına da son dərəcə ciddi diqqət ayrılacaq. 2015-ci ildə Azərbaycanda keçiriləcək I Avropa Oyunları, 2017-cü ildə təşkil ediləcək IV islam Həmrəylik Oyunları şübhəsiz ki, bu işə öz töhfəsini verəcək. Ölkədə başqa beynəlxalq yarışların keçirilməsi də planlaşdırılır", - deyə E.Aslanov qeyd edib.
Mədəni irsin inkişafı, 7 mindən artıq tarixi abidənin bərpası və təbliği, ziyarətçilərin rahatlığı üçün lazımi infrastrukturun yaradılması (gidlər, qidalanma obyektləri və s.) istiqamətində də böyük planlar var və bütün bu işlər ölkəyə turistlərin cəlbinə kömək edəcək. Ölkənin mədəniyyət və turizm naziri Əbülfəs Qarayevin də dediyi kimi, Azərbaycanda tarixi abidələrin son inventarlaşdırılması 2001-ci ildə həyata keçirilib və siyahıya 6308 abidə salınıb. Son 4-5 ildə bu siyahıya daha 1705 abidə əlavə olunub, 100-dən artıq tarixi abidə üçün pasport hazırlanıb. Ə. Qarayevin sözlərinə görə, ölkənin bütün tarixi abidələri pasportla təmin olunmalıdır. "Amma bununla yalnız Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi məşğul olmamalıdır. 8 mindən artıq abidənin pasportlaşdırılması üçün ciddi işlər görülməlidir. Odur ki, prosesə bütün dövlət strukturları cəlb edilməlidir", - deyə nazir qeyd edib. Bununla yanaşı, Ə.Qarayev tarixi abidələrin mühafizəsinin təşkilini də vacib məsələlərdən biri sayır. Onun fikrincə, bu işdə yerli ictimaiyyət də fəal iştirak etməlidir.
Ekspertlər hesab edir ki, yaxın illərdə ölkədə sürətlə inkişaf edəcək daha bir turizm növü tibbi turizmdir. Onlar bu fikirlərini Prezident İlham Əliyevin sentyabrda Naftalan rayonunun sosial-iqtisadi inkişafının sürətləndirilməsinə dair əlavə tədbirlər haqda imzaladığı sərəncamla da əsaslandırırlar. Sərəncam çərçivəsində Naftalanın "Çinar" sanatoriyasında nömrələrin sayının artırılması, mövcud infrastrukturun inkişafı və s. nəzərdə tutulur. "Tibbi turizmin inkişafı çərçivəsində respublikanın digər bölgələrindəki qaynar mənbələr ətrafında insanların yaşaması və müalicəsi şərtlərinin yaxşılaşdırılması planları da var. Duzdağ və Naxçıvandakı duz mağaralarında, Bilgəh qəsəbəsindəki kardioloji sanatoriyada və s. belə işlərin həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur", - deyə Eldar Aslanov bildirib. Bununla yanaşı, Azərbaycana turist axınının inkişafı məqsədilə ekoturizm, təhsil turizmi və s. növlərin inkişafı istiqamətində işlər aparılır.
Kadrlara ehtiyac var
Beləliklə, göründüyü kimi, planlar nikbindir. Amma planların qeyd olunan müddətdə reallaşdırılması üçün hökumət bir sıra infrastruktur layihələrinin gerçəkləşdirilməsinə təşəbbüs göstərməli, yaxud ən azı, onları dəstəkləməli, eyni zamanda kadr potensialının inkişafına diqqət ayırmalıdır.
"Azərbaycan turizmi 2023-cü ildə: hədəflər və qarşıda duran vəzifələr" araşdırmasında yer alan proqnozlara görə, 10 ildə ölkədəki mehmanxanaların və oradakı yataq yerlərinin sayı 3 dəfə artırılaraq, müvafiq olaraq 1500 və 100 minə çatdırılacaq. Eyni zamanda, həmin dövrə Azərbaycanda turizm şirkətlərinin sayının 2 dəfə artaraq 350-yə çatacağı proqnozlaşdırılır. Qeyd edək ki, yalnız 2013-cü ildə Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi mehmanxana fəaliyyəti üçün 57, turizm fəaliyyəti üçün 74 lisenziya verib. Ə. Qarayevin Azərbaycanda keçiriləcək I Avropa Oyunlarınadək ölkədə lisenziyasız fəaliyyət göstərən bircə otelin belə qalmayacağı vədini verdiyini nəzərə alsaq, onların sayı artıq bu ilin sonuna ciddi şəkildə arta bilər. "Azərbaycanda istirahət mərkəzlərinə, otellərə lisenziyaların verilməsi prosesi daimi şəkildə davam edir. Mən hər gün, təxminən, 3-4 otelə və turizm təşkilatına lisenziyanın verilməsinə dair sənəd imzalayıram. Bu məqsədlə nazirliyə İntertnet vasitəsilə və ya birbaşa daxil olan sənədlər mütəmadi olaraq nəzərdən keçirilir. Yerlərdə vəziyyət öyrənilir və təxminən, 15 gün sonra bu və ya digər quruma lisenziyanın verilməsi, yaxud bundan imtinaya dair qərar açıqlanır", - deyə Ə.Qarayev qeyd edib.
Ekspertlər bildirir ki, qarşıdakı 10 ildə ölkədə otellərin 1500-dək artırılması planının həyata keçirilməsi zamanı xüsusi diqqət orta sinfə uyğun otel və istirahət evlərinin açılmasına yönəldilməlidir. Bu gün ölkənin, demək olar ki, bütün bölgələrində beşulduzlu otellər var. Təbii ki, onların öz müştəriləri də var. Amma nəzərə alınmalıdır ki, hər regionda mehmanxana yerlərinin yalnız 30%-i beşulduzlu otelə uyğun olmalıdır. Qalan 70% orta və aşağı gəlirli turistlər üçün nəzərdə tutulmalıdır. Tələbə və gənc turizm zonaları, hostellər və s. də bu kateqoriyaya aiddir. Belə obyektlərin tikintisi mövcud dövlət proqramlarında nəzərdə tutulmasa da, hökumət biznesmenlərin bu istiqamətdəki təşəbbüslərini dəstəkləməyə hazırdır.
Bununla yanaşı, dəfələrlə məmurların və ekspertlərin diqqət çəkdikləri daha bir problem var. Bu, turizm obyektlərində, xüsusilə "azulduzlu" obyektlərdəki xidmətin keyfiyyətidir. Əbülfəs Qarayev regionlardakı istirahət məkanlarında xidmət səviyyəsinin aşağı olduğunu deyərək, belə obyekt sahiblərini vəziyyəti düzəltməyə çağırıb.
Amma məsələ ondadır ki, bu aktual problemin həlli o qədər də asan deyil. 2013/2014 tədris ilində turizm istiqaməti üzrə bütün ali məktəb və texnikumları bitirmiş məzunların sayı cəmi 1029 nəfər olub. Onların arasında ali təhsilə yiyələnənlər isə cəmi 272 nəfərdir. 480 məzun orta peşəyə, 277 məzun isə texniki peşəyə sahib çıxıb. Statistika isə hazırda turizm sahəsində 9 min insanın çalışdığını göstərir. Üstəlik, proqnozlara əsasən, 10 ildə onların sayı 75,6 minə çata bilər. Nəzərə almaq lazımdır ki, onların ən azı 20%-i ali, 30-40%-i orta-texniki, qalanları isə texniki-peşə təhsilli olmalıdırlar.
"Tələbələrimiz artıq 2-ci kursdan etibarən, boş vaxtlarında işləməyə başlayırlar. Onlara tələbat çox yüksəkdir. Bilirik ki, bu gün ölkənin turizm sektoruna, ən azı, 2 min ixtisaslı kadr lazımdır. Amma ATİ-nin mövcud maddi-texniki bazası qarşıdakı 10 ildə yalnız 3-3,5 min ali təhsilli kadr yetişdirməyə imkan verir. Bu isə tələb olunandan 5 dəfə azdır. Analoji vəziyyətə turizm sahəsində daha aşağı təhsil ocaqlarında da rast gəlmək mümkündür. Bununla əlaqədar olaraq, araşdırmada institutun imkanlarının artırılaraq, ildə 2 minədək kadr buraxılmasına imkan verəcək səviyyəyə çatdırılması təklif olunur", - deyə ATİ-nin prorektoru Eldar Aslanov bildirib.
O, hesab edir ki, turizm obyektlərinin tikintisinə investisiyalar yatıran biznesmenlərin tələb olunacaq ştat sayını əvvəlcədən müəyyənləşdirməsi, onların hazırlanması üçün instituta müraciət etməsi daha məqsədəuyğun olardı: "Bu, rasional yanaşmadır. Çünki bizim üçün məzunlarımızın işlə təmin olunması, turizm obyektlərinin isə yüksək ixtisaslı kadrlarla, menecmentlə bağlı sıxıntı çəkməməsi vacibdir. Çünki bu, xidmətin səviyyəsinə, həmçinin ümumilikdə ölkənin turizm sektorunun imicinə birbaşa təsir göstərir".
Bütün bunlar - yeni obyektlər, infrastrukturun və xidmətlərin yaxşılaşdırılması son nəticədə yalnız ildə proqnozlaşdırılan 5 milyon turistin ölkəyə axınını təmin etməyəcək. Bu, həm də daxili turizmin inkişafına ciddi təsir göstərəcək, Azərbaycan vətəndaşlarının turist kimi xarici ölkələrə daşıdığı külli miqdarda vəsaitin ölkədə qalmasını təmin edəcək.

СОВМЕСТИТЬ ПРИЯТНОЕ С ПОЛЕЗНЫМ
В ближайшие 10 лет число приезжающих в Азербайджан туристов возрастет в два раза и достигнет 5 млн. человек. Таковы прогнозы, выведенные в рамках совместного исследования Министерства культуры и туризма страны и Азербайджанского института туризма (АИТ). Цифра эта вполне реальна, учитывая, что в планах правительства - поддержка развития различных направлений и видов туризма, увеличение числа туробъектов и улучшение качества обслуживания в них. Именно благодаря этому предполагается, что до 2024 года удельный вес этого сектора экономики страны вырастет до 2,5% с нынешних 0,9%.
Виды отдыха
Как отмечают эксперты, участвовавшие в исследовании "Азербайджанский туризм в 2023 году: цели и предстоящие задачи", оптимистичные прогнозы относительно роста приезда туристов в Азербайджан опираются на анализ статистических данных за последние 10 лет в данной сфере. В частности, это увеличение числа отелей, компаний, объема инвестиций, вложенных в сектор, полученной прибыли и т.д. "Озвученная цифра (до 5 млн. туристов до 2024 года) выведена на основе среднего сценария развития турсектора. Она в целом отражает динамику роста и всей отрасли", - отметил R+ проректор АИТ Эльдар Асланов.
По его словам, речь идет об увеличении числа гостиничных номеров по стране, обслуживающего персонала, создании новых туристических городков, к примеру, на берегу Каспия. Кроме того, учитывается и факт продления турсезона. Так, еще два года назад в Азербайджане был всего один турсезон - летний, который начинался в мае и заканчивался в сентябре. А с открытием летне-зимних туристических комплексов "Шахдаг" и "Туфан" теперь есть и зимний сезон, что, естественно, означает возможность привлечения новых туристов, тем более что в ближайшие годы планируется увеличить число отелей и предоставляемых услуг в этих комплексах. "Кроме того, будет уделено очень важное внимание развитию спортивного туризма. Этому, несомненно, поспособствует проведение в 2015 году в Азербайджане I Европейских игр, в 2017 году - IV Исламских игр солидарности. Планируется также проведение других международных соревнований", - отметил Э.Асланов.
Также имеются большие планы по развитию культурного наследия, реставрации и популяризации более 7 тыс. исторических памятников, созданию необходимой инфраструктуры для удобства посетителей (гиды, объекты питания и т.д.), что также способствует привлечению туристов. Как отмечал ранее министр культуры и туризма Абульфас Гараев, последняя инвентаризация исторических памятников в Азербайджане была проведена в 2001 году, когда в список были включены 6308 памятников. За последние 4-5 лет этот список пополнился еще 1705 новыми памятниками, и подготовлены паспорта для более чем 100 исторических памятников.
По словам А.Гараева, паспортами должны быть обеспечены все исторические памятники. "Но этим должно заниматься не только Минкультуры. Паспортизация более 8 тыс. памятников требует много сил, поэтому к этой работе должны быть привлечены все государственные структуры", - сказал министр. Вместе с тем одним из вопросов, заметил он, является организация работы по охране исторических памятников. В этом активное участие должна принимать и местная общественность.
Другим видом туризма, который, по мнению экспертов, будет усиленно развиваться в ближайшие годы, станет медицинский. В этой связи они отмечают сентябрьское распоряжение президента Ильхама Алиева о дополнительных мерах по ускорению социально-экономического развития города Нафталана, в рамках которого планируются увеличение числа номеров в нафталанском санатории "Чинар", улучшение имеющейся инфраструктуры и т.д. "Также в рамках развития медицинского туризма имеются планы по улучшению условий для проживания и лечения вокруг горячих источников в других регионах республики, в соляных пещерах Дуздаг в Нахчыване, кардиологическом санатории в поселке Бильгя и др.", - отметил Э.Асланов. Кроме того, для роста притока в Азербайджан туристов ведется работа и по усилению таких видов, как экотуризм, образовательный туризм и т.п.
Нужны кадры
Итак, планы, конечно же, оптимистичны, но чтобы они стали реальностью к указанному сроку, правительству придется инициировать или хотя бы поддержать множество различных инфраструктурных проектов, а также усилить внимание к развитию кадрового потенциала.
Впрочем, согласно прогнозам, указанным в исследовании "Азербайджанский туризм в 2023 году: цели и предстоящие задачи", количество гостиниц в стране и спальных мест в них за 10 лет увеличится в 3 раза - до 1500 и 100 тыс. соответственно, а туристических компаний - до 350. Отметим, что только в 2013 году Министерство культуры и туризма выдало 57 лицензий на гостиничную и 74 лицензии на туристическую деятельность. А учитывая, что А.Гараев обещал, что до I Европейских игр в Азербайджане не должно остаться отелей, функционирующих без лицензии, их количество может возрасти существенно уже к концу этого года. "Процесс выдачи лицензий центрам отдыха, отелям в Азербайджане является постоянным. Ежедневно я подписываю документ о выдаче лицензии примерно трем-четырем отелям и туристическим организациям. Постоянно рассматриваются документы, поступающие в министерство по Интернету или же напрямую для получения лицензии. Ситуация на местах изучается, и примерно через 15 дней выносится решение о выдаче или отказе в выдаче лицензии", - сообщал ранее А.Гараев.
При этом в рамках указанного прогноза на предстоящие 10 лет по росту числа гостиниц (до 1500) особое внимание, по словам экспертов, планируется уделить именно открытию отелей и домов отдыха для туристов со средним достатком. Сегодня пятизвездочные отели функционируют почти в каждом регионе, и так и должно быть - у них есть свои клиенты. Однако следует учесть, что только 30% гостиничных мест в каждом регионе должны относиться к пятизвездочным отелям, остальным 70% нужно рассчитывать на туристов со средним и низким уровнями доходов. В том числе в эту категорию входят также студенческие и молодежные турзоны, хостелы и т.д. Хотя строительство этих объектов не входит в существующие госпрограммы, однако правительство готово поддержать инициативы бизнесменов в этом направлении.
При этом есть еще одна проблема, на которую также неоднократно указывалось со стороны и чиновников, и экспертов, - качество сервиса на туробъектах, особенно в тех самых "малозвездочных". Так, А.Гараев сетовал на низкий уровень оказываемых услуг в местах отдыха в регионах страны и призывал владельцев этих объектов исправлять ситуацию.
Но дело в том, что актуальную на сегодня проблему решить не так-то просто. В 2013/2014 учебном году число выпускников всех вузов и техникумов по туристическому направлению составит всего 1029 человек, причем только 272 получат высшее образование, 480 - среднее профессиональное и 277 - профессионально-техническое. А согласно статданным, в настоящее время в сфере туризма в стране заняты 9 тыс. работников, и, по прогнозам, за 10 лет их количество может возрасти до 75,6 тыс. При этом как минимум 20% из них должны иметь высшее образование, 30-40% - среднетехническое, а остальные - на уровне профтехобразования.
"Наши студенты уже начинают работать со второго курса в свободное от учебы время. Потребность в них очень большая, мы знаем, что сегодня турсектору нужны как минимум 2 тыс. квалифицированных кадров. Но с существующей материально-технической базой АИТ может обеспечить за предстоящее десятилетие выпуск лишь 3-3,5 тыс. кадров с высшим образованием, что в 5 раз меньше потребностей. Аналогичная ситуация складывается и на более низших ступенях образования в туристической сфере. В связи с этим в исследовании предлагается расширение возможностей института для выпуска до 2 тыс. кадров в год", - добавил Э.Асланов.
Он считает, что было бы целесообразнее, если бы бизнесмены, вкладывающие инвестиции в строительство туробъекта, заранее определяли количество требуемого рабочего штата и обращались в Институт туризма с заявкой на их подготовку. "Это рациональный подход, так как для нас важно, чтобы выпускники могли трудоустроиться, а туробъекты были обеспечены высококвалифицированными кадрами и менеджментом, что напрямую оказывает влияние на уровень сервиса и имидж турсектора страны в целом", - отметил проректор АИТ.
И все это - новые объекты, улучшение инфраструктуры и сервиса в конечном счете не только сформируют заявленную цифру в 5 млн. туристического потока в год, но существенно воздействуют на рост объема внутреннего туризма, сохранив в стране немалую сумму вывозимых гражданами Азербайджана за рубеж денег.