NEYTRALLIQ MÜMKÜN DEYİL
"Ən kədərlisi odur ki, informasiya müharibəsində uduzan həmişə haqlı tərəf olur. Çünki o, yalnız həqiqətlə məhdudlaşıb, yalançı isə ağlına nə gəlirsə, danışa bilər". Amerikalı yazıçı-fantast Robert Şeklinin bu fikri Facebook-da hamının xoşuna gəlib. Bu isə göstərir ki, son ayların da hadisələri sübut edir ki, gözəl və dəbdə olan "informasiya müharibəsi" ifadəsi artıq günümüzün reallığına çevrilib. Özü də əsl müharibədə olduğu kimi, döyüşlər hər ev uğrunda, daha doğrusu, hər kompüter uğrunda gedir.
"Quyruq iti idarə edəndə" ("Wag the Dog") komediyasında Ağ evin seksual qalmaqalı ört-basdır etmək üçün əməlli-başlı genişmiqyaslı müharibəyə başlamasından danışılır. Dastin Hoffmanın canlandırdığı kinoprodüser Stenli Motss qondarma alban terror təşkilatından gələn yalançı təhlükəni reallıq kimi təqdim etməkdə siyasətçilərə yardım göstərir. Butafor xəbər şousu yaradılır - "müharibə şahidləri"nin müsahibələrindən tutmuş, amerikalıların Albaniyaya diversant göndərməsinədək şou qurulur. Bu film ötən əsrin sonlarında çəkilmişdi, o vaxt hələ İnternet təzə-təzə hər evə yol tapırdı, personal kompüter isə ev interyerinin ənənəvi əşyasına çevrilməmişdi, heç kəs səhər-axşam sosial şəbəkələrdə oturmurdu və bu haqda heç təsəvvürləri də yox idi.
Bu gün, həmin filmin çəkilməsindən 15 il sonra, hər şey daha asandır. Əsas media platforması İnternetdir, getdikcə daha çox adam artıq televizora baxmır, xəbərləri isə bir mənbədən (qəzet, agentlik və s.) oxuyur. Sosial şəbəkələr təzə-təzə populyarlıq qazananda KİV-ə istinad edirdilərsə, indi artıq KİV-lər şəbəkələrə istinad edirlər. Əslində, gözümüz qarşısında yeni mass-media məhsulu yaranır - sosial şəbəkədən istifadə edən şəxsin personal lenti: burada müxtəlif mənbələrdən toplanan xəbərlər dost və qeyri-dostların şərhləri ilə bərabər verilir, müxtəlif resurslara istinadlar, foto və kliplər... Bu xəbərlərin mötəbərliliyini yoxlamaq qeyri-mümküdür, daxili "filtrlər" kəmiyyətlə doludur - əsas olanı diqqətlə oxuyub analiz etmək yox, tez oxuyub qeydiyyata düşməkdir. Odur ki, bu cür "özəl qəzet" ictimai rəyə təsir üçün elə geniş imkanlar verir ki, Dastin Hoffmanın qəhrəmanı bunu heç arzulaya da bilməzdi. Belə şəraitdə sağ qalsaydı, təbii ki...
İndi uğurlu montajla ən "zəif" istifadəçi belə, öz məqsəd və fantaziyasına cavab verən şəkil və video hazırlaya bilər. Özü də bu imkandan KİV-lər də istifadə edirlər. Məsələn, bu yaxınlarda Rusiyanın "Birinci kanal"ı "ukraynalıların kütləvi şəkildə Rusiyaya qaçması" haqda xəbərə illüstrasiya kimi Polşa ilə sərhəd-keçid məntəqəsinin kadrlarını vermişdi. Qərb telekanallarını da indiyədək dəfələrlə bu cür "montaj"da ittiham ediblər - məsələn, Liviyadan verilən xəbərlər İraqdan çəkilən kadrlarla müşayiət olunur. Digər tərəfdən, nüfuzlu informasiya agentliklərinin mötəbər xəbərlərinə də asanlıqla şübhə toxumu səpmək olar: "indicə hadisə yerini öz gözü ilə görmüş" bir-iki "şahid"in şərhi kifayətdir. İnsanlar gördüklərinə adi sözdən daha çox inandığı üçün, bu və ya digər vəziyyəti daha əyani və rəngarəng şəkildə təqdim etmək lazım gəlir. Məsələn, Yanukoviçlə Avromaydan qarşıdurmasının ən gərgin vaxtlarında hər bir izləyici görmək və eşitmək istədiklərini görürdü.
Bundan başqa, biz adətən, dostlarımıza daha çox inanır və çoxluğun maraqlandığı məsələyə daha çox diqqət ayırırıq. İstər-istəməz müdafiə reaksiyası özünü göstərir - "əgər hamı bu cür düşünürsə, mən də bu sosial qrupa qoşulum". Çünki fərqli fikir yazsan, mübahisə etmək istəsən, o qədər virtual "şillə və təpik" alacaqsan ki, kompüter arxasına əyləşməyinə peşman olacaqsan.
Ola bilsin, tarixboyu heç vaxt söz və ifadə azadlığı anlayışı bugünkü qədər ziddyyətli şəkil almayıb. Axı bir var, belə bir hüququn olsun, bir də var, konkret şəkildə bu hüquqdan istifadə edəsən. İnternet isə hüquqdan istifadə imkanı verir, çünki azyaşlı bir gəncin 100-200 nəfərlik auditoriyası var. Ümumdünya şəbəkəsi - qloballaşmanın əsas qüvvəsinə çevrilib, o, bütün sərhədləri keçə, birləşməsi mümkün olmayan şeyləri bir arada birləşdirə bilir. Lakin digər tərəfdən, onun imkanlarını da şişirtmək lazım deyil, çünki ilk baxışdan şəbəkə özü-özünü idarə edən orqanizm təsiri bağışlasa da, əslində, vəziyyət tam fərqlidir.
Artıq çoxlarımız bilirik ki, bir nəfərə Twitter və ya Facebook-da yüzə yaxın akkauntun sahibi olmağa imkan verən müəyyən proqramlar var. Bu cür peşəkar "şəbəkəçilər" sizinlə mübahisə edir, təxribata çəkir, inandırır, yayımlayır, ləkələyir, siz isə heç anlamırsınız ki, əslində, özünüz-özünüzlə söhbət edirsiniz. Daha doğrusu, kiminsə maraqlarına cavab verən, sizin yönəldildiyiniz bir fikrə gəlib çıxırsınız. Və bununla da tələ bağlanır. Nəyisə bir dəfə müəyyən şəkildə qəbul etdinizsə, sonradan ona fərqli rakursdan baxmaq çox çətindir.
İndiki geosiyasi hadisələr - "ərəb baharı"ndan tutmuş, Kiyev Maydanına qədər - informasiya nəzarətinin vacibliyini və informasiya müharibəsinin əsl miyqasını və real gücünü nümayiş etdirir.
Qalib gəlmək üçün tərəflərin artıq yalnız hərbi və iqtisadi üstünlüyə malik olması kifayət etmir, "dinləyicilər"ə və "tamaşaçılar"a" lazımi təsir göstərmək üçün xüsusi internet-texnologiyalarının rəqabəti gedir. Məqsəd nədir? Malın satılması. Rejimin dəyişməsi. Atılan addımlara bəraət qazandırılması. Həqiqətin ört-basdır edilməsi. Daha vacib məsələlərdən diqqətin mənasız şeylərə yönəldilməsi. Bu siyahını davam etdirmək də olar.
Özü də bütün bunlar o zaman baş verir ki, ətrafımızda zəruriyyətin sərhədləri ilə yolverilməzliyin sərhədləri kəsişir. Məsələn, Ukraynada baş verən hadisələr fonunda Rusiya qəfildən düşündü ki, öz informasiya məkanına hansısa formada nəzarət etməlidir. Çox güman ki, RİA "Novost" agentliyi və "Russia Today" telekanalının yenidən təşkili, popular Lenta.ru internet-qəzetinin baş redaktorunun (sonradansa, bütün kollektivin) qovulması, müxtəlif saytları qapatmağa imkan verən qanunların qəbulu (misal üçün, müxalifətçi Navalnının bloqu məhz bu yolla qapadıldı) məhz bu siyasətin tərkib hissəsidir. Öz informasiya suverenliyini təmin etməyin daha incə yollarını tapa bilməyən Rusiya, indi "müharibədə bütün vasitələr məqbuldur" prinsipi ilə hərəkət edərək, kifayət qədər sərt addımlar atmalı olub.
Bütün beynəlxalq sənədlərdə yazılıb ki, söhbət milli təhlükəsizliyin təmin olunmasından gedəndə, söz azadlığı məhdudlaşdırıla bilər. Amma onda belə çıxır ki, hər dövlət özü müəyyən edəcək ki, ona qarşı təhlükə var, ya yox. Və istədiyi an özünün oyun qaydalarını tətbiq edəcək. "Columbia Journalism Review" yazır ki, Kolumbiya Universitetinin jurnalistika fakültəsi Snoudenin ifşalarından sonra KİV-də baş verən proseslərdən çox narahatdır. "Əgər əvvəllər bizi məhkəmə ilə hədələyərək, mənbələrimizin açıqlanmasını tələb edirdilərsə, indi biz daha pis vəziyyətə düşmüşük: bizi artıq cinayətə şərik, əlbir qismində təqdim edirlər", - deyə ABŞ-ın "Guardian" qəzetinin baş redaktoru Canin Qibson bildirir.
"New York Times"ın icraçı direktoru Cill Abramson da eyni fikirdədir: "...Mən milli təhlükəsizlik məsələlərini ictmai rəy üçün çox vacib sayıram. Amma bu gün jurnalistika bu cür delikat məsələlərə yanaşmada, az qala, qeyri-qanuni fəaliyyət kimi təqdim olunmağa başlayır".
Bundan başqa, unutmayaq ki, İnternet - ideal casusluq vasitəsidir. Həmin Snouden ABŞ Milli Təhlükəsizlik Agentliyinin sosial media vasitəsilə vətəndaşları izləməsi haqda məlumatları açıqlayandan sonra, milyonlarla istifadəçi öz akkauntunu bağlayıb.
Belə çıxır ki, sonradan xoşagəlməz nəticələrlə üzləşməmək üçün hər bir dövlət öz informasiya qalxanı haqda düşünməlidir. Bu sahədə çalışan mütəxəssislərin fikrincə, bu vəzifəni başqalarının texnologiyalarından (prosessor, əməliyyat sistemi, brauzer və s.) istifadə etməklə, başqalarının ideologiyası və qanunlarına əsaslanmaqla icra etmək mümkün deyil. Yalnız öz texnologiyalarını işə salmaqla virus, vacib parolların yayılması, spamın qarşısının alınması kimi problemləri həll etmək olar. Amma ən vacibi odur ki, ölkə ərazisindəki real obyektlərin dağıdılmasının qarşısını da yalnız bu yolla almaq mümkündür. Hamı İranın nüvə obyektlərini yoluxdurmuş Stuxnet kompüter virusunu yaxşı xatırlayır. Çoxları bu fikirdədir ki, bu metoddan istifadə etməklə - hərbi təcavüzsüz və bombardmansız İranın atom proqramını, ən azı, 2 il geri salmaq mümkün olmuşdu.
Bizim hər birimizin bu cür informasiya qalxanına ehtiyacımız var. Amma dövlət səviyyəsində bu, texnologiyalar vasitəsilə tənzimlənirsə, adi insan buna necə nail ola bilər? Çünki insan beynində - xurafat, instinkt, arzular, psixoloji xəstəliklər, aludəçilik və s. var. Bütün bunlarla mübarizə aparmaq asan deyil. Və bu vəziyyətdə ən axmaq seçim özünün əlçatmaz olduğunu düşünmək və ya neytrallıq elan etmək olardı. Çünki informasiya müharibəsində hamı iştirak edir. İstəyindən və iradəsindən asılı olmayaraq...

NEUTRALITY IMPOSSIBLE
"The worst thing about the information war is that it is the people who speak the truth who are always the losers. They are bound by the truth, but the liars can bear anything." Few could ignore this remark by the American science-fiction writer Robert Sheckley on Facebook. Which means but one thing and that is that the events of the past few months prove convincingly that the attractive and fashionable expression "information war" has long since become a daily reality, in which, as in a real war, battles are going on for every home, or rather, every computer.
The satirical comedy "Wag the Dog" brilliantly depicted a situation where a whole war breaks out in order to cover up a sexual scandal in the White House and to rescue the president's reputation. Film producer Stanley Motss, brilliantly played by Dustin Hoffman, helps politicians turn an imaginary threat from a fictitious Albanian terrorist group into reality. A completely phoney news show is created, from interviews with witnesses of the "war" to American spies being sent to Albania. The film was made at the end of the last century when the Internet had only just started to invade our homes, the personal computer had not yet become a normal part of the home, nobody spent time on social networks and nobody had even dreamed about always being "in contact" by mobile phone.
Now, 15 years after the release of "Wag the Dog", everything is much simpler. The Internet is the main media platform and more and more people not only no longer watch television but have even stopped getting their news from one specific source (newspapers, agencies, and so on). Whereas at the dawn of the development of social networks they were focused on the media, now the media is focused on social networks. Essentially, a new mass-media product is being born before our very eyes - a personal tape of a social network user, where news from many favourite sources gets mixed in with the comments of friends and enemies, references to various resources, along with photographs and video clips…It is impossible to verify the authenticity of such "information" - the internal "filters" of the user are stuffed with quantity (information noise) - and it is important that we are able to find out and register, and not to dwell and analyze. And so this kind of "personal newspaper" opens up such unique opportunities for influencing public opinion that Dustin Hoffman's hero would surely have choked from envy. That is if he survived, of course.
Now, armed with all this, even the most unsophisticated user can create photographs and videos to satisfy his aims and fantasies. And the media at large are also indulging in this. Recently Russian Television's Channel One illustrated a story about "the mass exodus of Ukrainians to Russia" with pictures taken from a control point on the border with Poland. Western TV channels were also often captured in this "montage" when, for example, a dispatch on the events in Libya was beefed up with pictures from Iraq. On the other hand, truthful reports by leading and respected news agencies are at times easily discredited by the comments of two or three eye-witnesses, who have "literally just returned from the street where all this is happening". Because people believe what they see more than words, it is important to create as quickly as possible visual and eloquent proof of this or that situation. For example, at the height of the stand-off between the Yanukovych government and the Euromaidan in Kiev, every caring person saw what was happening in his own way, irrespective of what and how much he chose to believe.
As a rule we trust our friends and, at least, pay increased attention to what concerns most people. It is a protective response - "if everyone thinks like that, and not otherwise, then I, too, will stick to my social group". If you express a different view or try to argue without using "catchphrases" you'll get so much abuse you'll wish you'd never bought a computer.
The whole diverse contradictoriness of the concept of freedom of speech and opinions has probably never been so vivid and frustrating as it is now. Because it is one thing to have a right, and quite another to have a specific opportunity to exercise this right. The Internet, where a teenager can have an audience of 100-200 people, and some times many more, provides the latter in abundance. The World Wide Web is the main force of globalization that creeps under all borders and can bring together the impossible. But, on the other hand, one should not overestimate its potential because the Net only appears to be a lovable, self-organizing organism, uncontrollable and unadjustable.
We have all known for a long time that there are certain programmes which enable one person to own up to a hundred accounts on Twitter and Facebook.  Such professional computer "nerds" argue, provoke, exhort, pontificate and execrate and it doesn't even occur to you that, in point of fact, you are conversing with yourself. Or rather, you reach a certain opinion which may suit someone. And that's it, the trap has shut. Having once believed something, it's then very hard to see it in a new perspective.
Today's geopolitical events - from the "Arab Spring" to the Kiev Maidan -  show with special clarity the possible scale of information wars and the importance of control over information. For either side to triumph it is not enough to have economic dominance - a race is underway between special Internet-technologies which can effectively influence "listeners and viewers". Why does this need to be done?  To promote a commodity. To change a regime. To justify a scheme. To hide the truth. To detract attention from a more important issue to one that is less significant, but well "heated". One could continue with this list for a very long time.
And this is precisely the time when the limits of the essential merge with the limits of the unacceptable. For example, it is obvious that having been caught in the whirlpool of events over Ukraine, Russia thought hard about ensuring control over her own information space. Most likely, the reorganization which affected the leading RIA Novosti agency and the Russia Today channel, the sacking of the chief director (and practically the whole team) of the popular RunetaLenta.ru internet publication and the initiation of laws allowing certain sites to be blocked (for example, the opposition leader [Aleksey] Navalnyy's blog was blocked) was also linked with this. Russia, having earlier failed to find more subtle ways of ensuring its information sovereignty, was now forced to act very clumsily, justifying it by the old adage that "anything goes in war".
It is prescribed in all international documents that freedom of speech may be restricted if national security is at stake. But does that then mean that each state itself has the right to decide what threatens it and can impose its own rules of the game? As the Columbia Journalism Review" writes, the Faculty of Journalism of Columbia University is worried about what is happening with the media after [CIA operative Edward] Snowden's disclosures. "Whereas before we were threatened with prosecution as they tried to identify the source, now we have found ourselves in an even more chilling position, of being co-conspirators," Janine Gibson, the American Guardian's editor-in-chief, believes.
This view is backed up by Jill Abramson, executive editor of New York Times: "…Journalism on sensitive issues of national security, which I see as vitally in the public interest, is effectively being criminalized." Furthermore, one should not forget that the Internet is the perfect spying instrument. After Snowden exposed details about the agency's bugging of US' national security through the social media millions of users closed their accounts.
The upshot is that in order to prevent any undesirable actions and consequences, each state should consider its own information shield. In the opinion of experts in this field, this goal cannot be achieved by using other people's technologies (processors, operational systems, browsers, and so on), relying on other people's ideology and other people's laws. Only by exploiting all this can one effectively repel cyber attacks - hacking, viruses, leaks of important data and passwords and prevent spam. But, most importantly, this is the only way to prevent the destruction of important real facilities in the county. We all recall the conversations about the computer virus Stuxnet, which struck Iran's nuclear facilities. At the time it was reported that this had caused the IRI's nuclear programme to be put back at least two years, without invasion or bombing.
But all of us need an information shield. However, if on a nationwide scale it is created with the aid of technology, what is the ordinary person to do? And everywhere there will be a search for vulnerable spots. The human brain contains prejudices, instincts, dreams, psychological illnesses and addictions… Handling this is not too easy. The most stupid thing in this situation - is suddenly to consider your own vulnerability or to declare neutrality. Everyone takes part in the information war, regardless of one's strength of will and desire.