Azərbaycanda keyfiyyətli benzinlə qarışdırılmış benzini ayırmağın yolu asanlaşdı
Son illərdə Azərbaycanda nəqliyyat vasitələrinin sayının artdığını və bu tendensiyanın davam etdiyini statistika xidmətlərinin məlumatları olmadan da görmək mümkündür. Bu, bir tərəfdən əhalinin rifah halının yaxşılaşdığının bariz göstəricisidirsə, digər yandan da şəhər və nəqliyyat təsərrüfatı, həmçinin yanacaqdoldurma məntəqələrini fasiləsiz yanacaqla təmin edən qurumlar üçün "başağrısı"dır. İlk hal - tıxacların aradan qaldırılması üçün genişmiqyaslı yol tikintisi aparılır (bu, bəzən problemi daha da ağırlaşdırır), ikinci problem isə SOCAR-ın (Azərbaycan Dövlət Neft Şirkəti) Neft Emalı Zavodlarının (NEZ) istehsal gücünün artırılması ilə daha operativ həll olunur.
İxracın zərərinə
Məlum olduğu kimi, Azərbaycanda neft məhsulları Bakıdakı iki NEZ-də istehsal edilir. Onların birgə gücü ildə 16 milyon ton emal etməyə çatır. Hər iki müəssisə Azərbaycan Dövlət Neft Şirkətinin tabeliyindədir və onlar ildə SOCAR-ın hasil etdiyi 7 milyon tonadək nefti emal edir. Bakı NEZ açıq, "Azneftyağ" NEZ isə tünd neft məhsullarının istehsalı üzrə ixtisaslaşıb. Azərbaycan bazarındakı tələbatın ödənilməsindən sonra, onların istehsal etdiyi məhsulların bir hissəsi ixrac olunur.
Lakin son illər Azərbaycanın NEZ-lərindən xaricə neft məhsullarının satılması problemə çevrilir. Bu, heç də məhsulların keyfiyyətsizliyilə bağlı deyil - bu problem həll olunub və gələcəkdə də bu istiqamətdə konkret addımlar atılacaq. Sadəcə olaraq daxili bazarda tələbat o qədər sürətlə artır ki, zavodlar bu tələbatı güclə ödəyir.
Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatına görə, 2012-ci ildə Azərbaycanın daxili bazarına 4,8 milyon ton neft məhsulu verilib. Bu, 2011-ci ilin göstəricisilə müqayisədə 8,8% çoxdur. Ötən il xüsusilə avtomobil benzininin, dizel yanacağının, neft bitumunun, sürtkü yağlarının və digər neft məhsullarının tədarükü artırılıb. Ümumilikdə istehlakçılara (ixrac da daxil olmaqla) 6,5 milyon ton neft məhsulu verilib və bu, 2011-ci illə müqayisədə 1,4% çoxdur. Bu həcmin 73,8%-i daxili bazarda reallaşdırılıb, cəmi 26,2%-i ixrac edilib.
Avtomobil benzini ixracında azalmanı SOCAR-ın təqdim etdiyi statistik məlumatlar əsasında da aydın şəkildə görmək mümkündür. 2012-ci ildə şirkət 60,14 min ton benzin ixrac edib. Halbuki 2011-ci ildə bu rəqəm 96,54 min olub. Bu ilin ilk rübündə 4,47 min ton benzin ixrac edilib, 2012-ci ilin eyni dövründə isə bu, 19,17 min ton olub.
Köhnələrin əsaslı təmiri...
Əlbəttə ki, ixracda bu qədər kəskin azalma başadüşülən olsa da, SOCAR üçün biznes baxımından arzulanan deyil. Çünki necə deyərlər, heç kəs əvəzedilməz deyil və bu tendensiya davam edərsə, Azərbaycan şirkəti xaricdəki neft məhsulları satışı bazarlarını itirə bilər. Nəzərə almaq lazımdır ki, SOCAR istehsalla yanaşı, həm də neft məhsullarının distribusiyası təcrübəsinə də malikdir. Məlum olduğu kimi, onun Azərbaycanla yanaşı, Gürcüstan, Ukrayna, Rumıniya və İsveçrədə də yanacaqdoldurma məntəqələri şəbəkəsi var.
Görünür, şirkət həm bunu, həm də daxili bazarda benzinə olan tələbatın gündən-günə artdığını nəzərə alaraq mövcud qurğuların müasirləşdirilməsi və yenidən qurulmasına başlayıb. Məsələn, SOCAR 2014-cü ildə Heydər Əliyev adına BNEZ-də kataliz krekinqi qurğusunun təmiri, istehsal gücünün artırılması üçün işlərə başlamağı planlaşdırır. Qeyd edək ki, benzin istehsalının təxminən 65%-i məhz bu qurğunun payına düşür. Plana əsasən, Amerikanın UOP şirkəti SOCAR-a qurğunun yenidən qurulması layihəsini təqdim etməli, növbəti ildə isə layihə çərçivəsində işlərə başlanılmalı, 2015-ci ildə işlər tam başa çatdırılmalıdır. Qurğunun müasirləşdirilməsi onun emal gücünü 1 milyon ton artıracaq (ildə 2 milyon tondan 3 milyon tona), benzin istehsalı isə 450 min ton artacaq.
Heydər Əliyev adına BNEZ-də sözügedən qurğunun yenidən qurulması ilə yanaşı, kataliz riforminq qurğusunda avtomatikanın, həmçinin neftin ilkin distilləsinin həyata keçirildiyi qurğunun müasirləşdirilməsi də nəzərdə tutulub. Zavodda bir sıra qurğuların yenidən qurulması istiqamətində işlərin 2014-2015-ci illərdə başa çatdırılması planlaşdırılır.
Bütün bunlarla yanaşı, ən vacib məsələlərdən biri də zavodlarda neft emalının dərinliyinin artırılmasıdır. Məsələn, hazırda SOCAR NEZ-də emal dərinliyi 92%-dən çoxdur. 2014-cü ildə isə bu göstəricinin 95%-ə çatdırılması nəzərdə tutulur. Emal dərinliyinin və müvafiq olaraq şəffaf neft məhsullarının istehsalının artırılması ölkənin elektrik stansiyalarının yenilənməsi hesabına mümkün olur. Bu, mazuta tələbatın azalması deməkdir.
...və yenilərinin inşası
SOCAR-ın köhnə emal obyektlərinin yenidən qurulması ilə bağlı planlaşdırılan işlər, onların keyfiyyət göstəricisinin yaxşılaşdırılması Qaradağ rayonunda (Bakının 60 kilometrliyində) yeni neft emalı və neft kimya kompleksinin (OGPC) istifadəyə verilməsinədək Azərbaycanın neft məhsullarına tələbatının ödənilməsinə imkan yaradacaq. Məlum olduğu kimi, yeni kompleksin inşasına bu ilin payızında başlanılması planlaşdırılıb. Onun 2020-ci ilin sonlarında istifadəyə verilməsi planlaşdırılır.
17 milyard dollar dəyərində yeni kompleks yaradılması (bank kreditlərinin faizləri də nəzərə alınmaqla) 1,7 milyon ton hazır məhsul istehsal etmək gücündə neft-kimya müəssisəsinin, ildə 10 milyon ton neftin ilkin emalını həyata keçirə biləcək neft emalı zavodunun, həmçinin ildə 10 milyard kubmetrlik gücə malik qaz emalı zavodunun inşasını nəzərdə tutur.
Bu, sonda SOCAR-a dünya standartlarına cavab verən məhsul istehsalına, həmçinin emal zavodlarının Bakıdan kənara çıxarılmasına imkan yaradacaq. Demək, müvafiq olaraq, Bakının ekoloji durumu yaxşılaşacaq.
Yeni müəssisədə neftin emal dərinliyi, təxminən, 95%, şəffaf neft məhsullarının istehsalı isə 85% olacaq. Perspektivdə isə qaz emalı zavodunun gücünün ildə 15 milyard kubmetrədək artırılması planlaşdırılır. Yeni kompleksin inşası çərçivəsində gücü 250 meqavat olan istilik elektrik stansiyasının yaradılması da nəzərdə tutulur.
OGPC-nin tərkibindəki yeni neft emalı zavodunun A-95 və A-98 markalı avtomobil benzini istehsal edəcəyini də vurğulamaq lazımdır. Hazırda SOCAR A-92 və A-95 markalı benzin istehsal edir.
Rəngli keyfiyyət
Bir qədər də keyfiyyət haqqında. Bu gün ölkədə satılan benzinin keyfiyyətindən istehlakçıların 100% razı olduğunu söyləmək düzgün olmazdı. Bu sahədə problemin olduğunu müvafiq dövlət qurumları da gizlətmir.
Bu səbəbdən, SOCAR-ın istehlakçıların aldadılmasını önləmək, onların hüquqlarını müdafiə etmək üçün tapdığı orijinal vasitəni yalnız alqışlamaq və onun effektiv olacağına ümid etmək lazımdır. Azərbaycan Dövlət Neft Şirkətinin prezidenti Rövnəq Abdullayevin sözlərinə görə, A-95 markalı benzinin A-92 ilə dəyişdirilməsini önləmək üçün sonuncunun rəngində dəyişiklik edilib. İndi A-95 markalı benzin əvvəlkitək rəngsizdirsə, A-92 qırmızıdır. "Bu, bəzi insanların avtomobil sahiblərini aldada bilməməsi üçün edilib", - deyə R.Abdullayev bildirib.
Bununla yanaşı, etiraf olunmalıdır ki, neft məhsullarına olan tələbatın artması, avtomobillərin sayının çoxalmasının ekoloji fəsadları da var. Ekoloji normalara əməl olunması məqsədilə ölkəyə köhnə, Avro-3 ekoloji standartlarına cavab verməyən avtomobillərin gətirilməsi məhdudlaşdırılıb. Amma bu tədbirlər də bəzən kifayət etmir.
Qeyd etmək lazımdır ki, SOCAR mövcud istehsal müəssisələri hesabına Avro-3 ekoloji standartına uyğun benzin və dizel yanacağı istehsal edə bilir. OGPC-nin istismara verilməsi ilə isə ölkədə daha yüksək ekoloji standartlara cavab verən neft məhsulları istehsal ediləcək.
Bütün sadalananlar göstərir ki, hazırda Azərbaycanda neft emalı prosesinin təkmilləşdirilməsi, onların bölüşdürülməsi istiqamətində ciddi işlər görülür. Bu, müsbət nəticələrin əldə olunmasına, digər sahələrlə yanaşı, neft emalı sənayesinin də dünya standartları səiyyəsinə çatdırılmasına imkan verəcək.

В Азербайджане стало легче отличить качественный бензин от смешанного
Рост числа транспортных средств в Азербайджане в последние годы, существенный и продолжающийся, очевиден и без данных статистических служб. И если, с одной стороны,  это достаточно убедительный показатель улучшения благосостояния населения страны, то с другой - "головная боль" для городского и транспортного хозяйств, а также ведомств, обеспечивающих бесперебойное снабжение топливом заправочных пунктов. В первом случае для борьбы с пробками затевается масштабное дорожное строительство (которое порой еще больше усугубляет проблему), вторая же проблема решается более оперативно благодаря предпринимаемым со стороны SOCAR (Госнефтекомпания Азербайджана - единственный в стране производитель нефтепродуктов) действиям по увеличению имеющихся производственных мощностей нефтеперерабатывающих заводов (НПЗ).
В ущерб экспорту
Как известно, нефтепродукты в Азербайджане производятся на двух бакинских НПЗ суммарной мощностью переработки 16 млн. тонн нефти в год. Оба предприятия входят в состав Госнефтекомпании Азербайджана и ежегодно перерабатывают около 7 млн. тонн нефти, добываемой SOCAR. Бакинский нефтеперерабатывающий завод (БНПЗ) специализируется на производстве светлых, а НПЗ "Азнефтьяг" - темных видов нефтепродуктов. Часть продукции после удовлетворения нужд азербайджанского рынка идет на экспорт.
Однако в последние годы продавать нефтепродукты наших НПЗ за рубеж становится все более проблематично. И не из-за их качества - этот вопрос уже решается, далее будут приведены конкретные данные на этот счет. Просто запросы внутреннего рынка растут с такой скоростью, что заводы едва за ними поспевают.
Так, по данным Госкомитета по статистике, в 2012 году на внутренний рынок Азербайджана было отправлено 4,8 млн. тонн нефтепродуктов, что на 8,8% больше показателя 2011 года. В частности, в прошлом году увеличились поставки автомобильного бензина, дизельного топлива, нефтяного битума, смазочных масел и других видов нефтепродуктов. В целом потребителям (вместе с экспортом) было отправлено 6,5 млн. тонн азербайджанских нефтепродуктов, что на 1,4% больше показателя 2011 года, но при этом 73,8% из этого объема было реализовано на внутреннем рынке и только  26,2% - направлено на экспорт.
Динамику снижения экспорта автомобильного бензина можно четко разглядеть на основе статистических данных, предоставляемых SOCAR. В частности, в 2012 году компания экспортировала 60,14 тыс. тонн этого вида топлива против 96,54 тыс. тонн в 2011 году, а в первом квартале этого года -  4,47 тыс. тонн против 19,17 тыс. тонн за аналогичный период 2012 года.
Капремонт старого…
Конечно, столь резкое снижение объемов экспорта хоть и объяснимо, но нежелательно с точки зрения бизнеса для SOCAR. Ведь, как говорится, свято место пусто не бывает, и если тенденция продолжится, азербайджанская компания может потерять рынки сбыта нефтепродуктов за рубежом. И это при том, что SOCAR наряду с производством имеет также опыт в дистрибуции нефтепродуктов. Ведь, как известно, Госнефтекомпания наряду с автозаправочными станциями в Азербайджане обладает также сетями АЗС в Грузии, Украине, Румынии и Швейцарии.
Видимо, из этих соображений, а также в целях обеспечения растущего спроса внутреннего рынка в бензине компанией и предпринимаются шаги по модернизации и реконструкции уже имеющихся установок. Например, в 2014 году SOCAR планирует начать работы по реконструкции и расширению производственной мощности установки каталитического крекинга на БНПЗ имени Гейдара Алиева, на которую приходится, как минимум, 65% производства бензина. Согласно плану, в 2013 году американская компания UOP должна представить SOCAR проект реконструкции установки, а в следующем году начнутся работы в рамках проекта, которые полностью завершатся в 2015 году. Модернизация позволит увеличить перерабатывающую мощность установки на 1 млн. тонн (с 2 млн. до 3 млн. тонн в год), а производство бензина - на 450 тыс. тонн.
Наряду с реконструкцией установки каталитического крекинга БНПЗ имени Гейдара Алиева предполагаются проведение работ по обновлению и модернизации автоматики на установке каталитического риформинга, а также модернизация установки по первичной перегонке нефти. Работы по реконструкции ряда установок на НПЗ планируется завершить в 2014-2015 годах.
Вместе с тем одним из важных вопросов является также повышение глубины переработки нефти на перерабатывающих заводах. К примеру, в настоящее время глубина переработки на НПЗ SOCAR превышает 92%, однако к 2014 году этот показатель планируется довести до 95%. Увеличение глубины переработки, а соответственно объема выпуска светлых нефтепродуктов, возможно благодаря обновлению электростанций страны, что приводит к снижению потребления мазута.
…и строительство нового
Все планируемые работы по реконструкции старых перерабатывающих мощностей SOCAR, улучшению их качественных показателей позволят обеспечить потребности Азербайджана в нефтепродуктах до ввода в эксплуатацию нового  нефтеперерабатывающего и нефтехимического комплекса (OGPC) в Гарадагском районе (в 60 км от Баку). Как известно, работы по строительству нового комплекса предполагается начать осенью этого года, а запуск в эксплуатацию всего OGPC предусмотрен к концу 2020 года.
Создание нового комплекса стоимостью $17 млрд. (с учетом процентов по банковским кредитам) предполагает строительство нефтехимического предприятия мощностью 1,7 млн. тонн готовой продукции, нефтеперерабатывающего завода по первичной переработке нефти мощностью 10 млн. тонн в год, а также газоперерабатывающего завода мощностью 10 млрд. кубометров в год. Это в итоге позволит SOCAR обеспечить производство продукции, соответствующей мировым стандартам, а также вывод за пределы Баку перерабатывающих предприятий, что положительно отразится на экологической обстановке.
Глубина переработки нефти на предприятии составит около 95%, а выход светлых видов нефтепродуктов - 85%. В перспективе мощность газоперерабатывающего завода планируется увеличить до 15 млрд. кубометров в год. В рамках строительства нового комплекса предполагается создание тепловой электростанции мощностью 250 мегаватт.
Необходимо отметить также, что новый нефтеперерабатывающий завод в составе OGPC будет производить автомобильные бензины марки А-95 и А-98, тогда как в настоящее время SOCAR производит бензин марок А-92 и А-95.
Цветное качество
К слову, о качестве. Сказать, что потребители довольны качеством продаваемого в стране бензина на все 100%, значит покривить душой. То, что проблемы в этой сфере имеются, не скрывается и госведомствами, контролирующими данную сферу.
Поэтому оригинальному решению, найденному SOCAR с целью предотвращения обмана потребителей и обеспечения защиты их прав, можно только аплодировать и надеяться на его эффективность. Так, президент Госнефтекомпании Ровнаг Абдуллаев заявил, что во избежание возможности "подмены" бензина А-95 маркой А-92 SOCAR изменила окраску последней марки. Если бензин А-95 так и остался бесцветным, то А-92 теперь красный. "Это сделано, чтобы не позволить некоторым людям обманывать владельцев автомобилей", - сказал Р.Абдуллаев.
Вместе с тем следует признать, что наряду с ростом потребления нефтепродуктов, созданием возможностей для нарушения прав потребителей рост количества автомобилей обуславливает и экологические последствия. В целях соблюдения экологических норм вводятся ограничения на ввоз в страну старых автомобилей и не соответствующих экологическим стандартам Евро-3. Но этих мер зачастую бывает недостаточно. Необходимо отметить и то, что с учетом существующих перерабатывающих мощностей SOCAR сможет производить бензин и дизельное топливо, соответствующие экологическим стандартам Евро-3. Однако с вводом в эксплуатацию OGPC в стране будут производиться нефтепродукты, соответствующие наивысшим экологическим стандартам.
Все перечисленное выше показывает, что в настоящее время в Азербайджане ведется большая работа по совершенствованию процесса переработки нефти, повышению объемов и качества производимых нефтепродуктов, а также их распределения. Это позволит достичь положительных результатов и привести в соответствие с мировыми стандартами наряду с другими сферами также и нефтеперерабатывающую промышленность.