Beynəlxalq hüquqa daha bir deklarativ sənəd əlavə olundu?
BMT Baş Assambleyası, təşkilatın bütün iştirakçılarının konsensusu olmasa da, nəhayət, Beynəlxalq Silah Ticarətinə dair Sazişi (BSTS) təsdiqləyib. Qeyd edək ki, bu sənədin qəbulu ilə bağlı ideya BMT dəhlizlərində hələ 1997-ci ildən "dolaşsa" da, indiyədək dəfələrlə müxtəlif səviyyələrdə onun müzakirəsi uğursuz alınırdı. Məsələn, 2012-ci ilin yayında sazişlə bağlı konfrans tam iflasa uğramışdı. Bu dəfə isə "Reuters"in məlumatına görə, həcmi 70 milyard dollara çatan bazarda oyun qaydalarını müəyyənləşdirməyə hesablanmış BSTS BMT-nin 193 üzvünün 154-ü tərəfindən dəstəklənib. Sazişə "hə" deyənlər arasında ABŞ da var.
Sazişin qüvvəyə minməsi üçün o, 50 ölkə tərəfindən ratifikasiya olunmalıdır. Sənəd imzalanması üçün 2013-cü il iyulun 3-dək açıq olacaq və 50 ölkənin imzalamasından 90 gün sonra qüvvəyə minəcək. Saziş qüvvəyə mindikdən sonrakı 6 il ərzində istənilən ölkə ona dəyişiklik etmək hüququna malik olacaq.  Beləliklə, demək olar ki, indi dünyada silah ixracı və idxalına dair məsələlərin həlli üçün, ən azı, ciddi beynəlxalq meydan yaranıb.
Saziş bütün adi silahları özündə əks etdirir - tank və raket sistemlərindən tutmuş, yüngül atıcı silahlaradək. Milli nəzarət sistemi (üzv ölkələr hər il BMT Katibliyinə icra haqda hesabat verməlidirlər) bütün əməliyyatlar - ixrac, idxal, lizinq, tranzit - üçün ümumi qaydalar müyyənləşdirməlidirlər.
Ekspertlərin fikrincə, sazişin əsas dəyəri onun humanitar tərəfi  ilə bağlıdır. Belə ki,  BSTS hər bir ölkənin silah alğı-satqısına qanuni marağını tanıyır. Lakin satıcı ölkə alıcının soyqırımına, bəşəriyyət əleyhinə cinayətlərə, mülki obyektlərə və şəxslərə hücumlara yol verə biləcəyindən xəbərdardırsa, ona silah satılmasını qadağan edir. Müasir silahlı münaqişələrdə ən çox qadınlar və uşaqların qurban olduqlarını nəzərə alsaq, son bənd xüsusilə əhəmiyyətlidir.
"Amnesty International" təşkilatının silahların yayılması və insan haqları proqramının rəhbəri  Brayan Vudun sözlərinə görə, sazişin əsas məqsədi "insan həyatının xilası və insan haqlarının müdafiəsidir". Vud bildirir ki, saziş, nəhayət, "silahların bəşəriyyətə qarşı cinayətlərdə istifadə olunduğu ölkələrə axınının qarşısını alacaq".
İran, KXDR və Suriya sazişin qəbuluna qarşı çıxıblar. Məsələn, PressTV xəbər verir ki, İranın BMT-dəki nümayəndəsinin müavini Qulam Hüseyn Deqani BSTS-in ayrı-ayrı qüvvələrin təzyiqi ilə qəbul olunduğunu bildirib. Onun fikrincə, saziş yalnız ixracatçı ölkələrin maraqlarına uyğundur.  Amma İran nümayəndəsinin mövqeyi, çətin ki, kimisə təəccübləndirsin. İran, Şimali Koreya və Suriya çoxdan BMT-nin bu və ya digər sanksiyası altındadır və onların hər üçü insan haqlarını kobud şəkildə pozan ölkə sayılır.
BSTS-in qəbulunda bitərəf qalmış ölkələrə gəlincə, 23 belə ölkə arasında Rusiya və Çin (dünyada silah ixracına görə müvafiq olaraq ikinci və beşinci pillədə qərarlaşıblar), Hindistan, Belarus, Boliviya, Venesuela, Kuba da var. Dünyanın 66 ölkəsinə silah satan Rusiya sazişin mətni üzərində bir daha ciddi şəkildə düşünmək niyyətindədir. Rusiyanın BMT-dəki daimi nümayəndəsi Vitali Çurkin bildirib ki, sənəd Rusiyada silah satışına dair qəbul edilmiş standartlara heç uyğun gəlmir. Rusiya KİV "Rosoboroneksport" rəhbərliyinə yaxın mənbənin fikirlərinə də yer ayırıb. O, milli maraqlara zərər dəyməsinin yolverilməz olduğunu bildirir.
Çurkin Baş Assambleyanın toplantısındakı çıxışında sənədin mətnində "səlahiyyəti olmayan qeyri-dövlət subyektlərinə silah tədarükünə qadağa qoyulmadığını" bildirib. Bu "subyektlər"in nə olduğu açıq göstərilməsə də, Suriyada baş verənlərin nəzərdə tutulduğu hiss olunur. Üstəlik, Suriyanın BMT-dəki səfiri Bəşər Cəfəri də diqqəti məhz bu məqama çəkib.
Ümumiyyətlə, sanki Suriya gizli şəkildə bu sazişin mərkəzindədir. Bu ilin fevralında "Rosoboroneksport"un baş direktoru Anatoli İsaykin onların silah tədarük etdikləri ölkələr arasında Suriyanın yalnız 12-13-cü yerdə gəldiyini bildirmişdi. Onun sözlərinə görə, Moskva "Suriyaya hərbi sahədə ixracla bağlı müqavilələrin icrasını davam etdirir, çünki bu ölkə BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələri  ilə üzləşməyib".
Bununla yanaşı, ötən ilin dekabrında ABŞ Konqresinin Pentaqona "Rosoboroneksport"la sövdələşmələrə getməyi qadağan etməsi məhz Rusiyanın Suriyaya silah tədarükü ilə bağlı idi. Həmin vaxt Konqres Pentaqona "Rosoboroneksport" Əfqanıstan üçün vertolyotların alışına dair böyük bir sazişin bağlanmasını da qadağan edib. Bununla yanaşı, təxminən, 1 ay əvvəl dünya KİV-də Böyük Britaniya və Fransanın Suriya qiyamçılarına yardım göstərmək niyyətində olduqlarına dair xəbər yayılıb. Məlumata görə, London və Paris bu məqsədlə Avropa İttifaqının Suriyaya silah-sursat verilməsinə qoyduğu embarqonu pozmağa hazırdırlar.
Çurkin onu da deyib ki, BSTS-də "risklərin qiymətləndirilməsi üzrə "humanitar" meyarlar kifayət qədər dəqiq göstərilməyib. Bu üzdən ayrı-ayrı ölkələr bunu siyasi məqsədlərlə və ya rəqabət baxımından müxtəlif cür şərh və icra edə bilərlər".
Rusiya sənədin nəzarət edilməyən silah dövriyyəsindən daha çox leqal silah alverinə nəzarət üçün nəzərdə tutulduğunu da düşünür.
Maraqlıdır ki, sazişin qəbulundan cəmi bir neçə gün sonra Rusiya prezidenti Vladimir Putin ölkəsinin xarici dövlətlərlə hərbi-texniki əməkdaşlığı üzrə komissiyanın iclasında Rusiya silahlarına daha çox kreditlərin verilməsi təklifi ilə çıxış edib. O, bunun ideoloji deyil, bazar şərtləri  ilə həyata keçirilməsinin vacibliyini söyləyib.
Bütün bunlarla yanaşı, ABŞ-ın BSTS-in qəbuluna səs verməsi hələ Vaşinqtonun onu tam dəstəkləməsi anlamına gəlmir. Amerikanın Milli Atıcılıq Assosiasiyası ölkənin konvensiyaya qoşulmasına qarşıdır. Qurum sənədin Konqresdə ratifikasiyasına imkan verilməyəcəyini bəyan edib.  Assosiasiyanın təsir imkanlarını bir məqamla qiymətləndirmək olar: ABŞ-da silah satışına daxili nəzarət sahəsində ciddi problemlər var.  İş qabiliyyətli hər bir insanın odlu silah əldə etməsi mümkün olan bir ölkədə - universitetlərdə, məktəblərdə, kinoteatrlarda və digər ictimai yerlərdə çox tez-tez qətliamlar baş verir.  Hazırkı prezident Barak Obama vəziyyətin hansısa formada qaydaya salınması üçün cəhdlər edir. Lakin adıçəkilən assosiasiya ona ciddi müqavimət göstərir.
Bu arada nəzərə almaq lazımdır ki, Rusiya ilə ABŞ birlikdə dünyada silah ixracının yarısından çoxuna sahibdir...
Beləliklə, nə baş verəcək? BSTS,  həqiqətən də, beynəlxalq hüququn nüfuzlu, mükəmməl alətinə çevriləcək, yoxsa daha çox deklarativ xarakter daşıyacaq?
Sənədə əsasən üzv ölkələrin hər biri silah satışı zamanı riskləri özü hesablamalıdır. Bu, müxtəlif hüquqi hiylələr və "əlyerləri" üçün geniş imkanlar açır.
Birincisi, riskin qiymətləndirilməsinin özünə müxtəlif cür yanaşmaq olar.
İkincisi, nəyin "soyqırımı aktı" və ya "insan haqlarının kobud şəkildə pozulması" olduğuna dair də uzun-uzadı mübahisə etmək mümkündür.
Üstəlik, dünyada insan haqlarının heç zaman pozulmadığı ölkə yoxdur... Silah alveri zamanı əldə olunan nəhəng maliyyə və bir çox hallarda siyasi dividendləri nəzərə alsaq, məsələnin humanitar tərəfi, çətin ki, daim (və ya nə vaxtsa) ilk pillədə dursun.
Amma ilk növbədə, narahatlıq yaradan başqa məqamlardır: sənəddə onun müddəalarının icrası, həmçinin pozuntuların tədqiqi və pozucuların cəzalandırılması mexanizmləri göstərilmir. Bu xətaya gücü reallıqdan uzaq olan gözəl və düzgün sözlərin yer aldığı bir çox beynəlxalq sənədlərdə rast gəlinir.

One more document has been added to international law?
The UN General Assembly has finally adopted the Global Arms Trade Treaty.  The idea of the treaty had been lingering in UN corridors since 1997 and had been unsuccessfully discussed at various levels. For example, in summer 2012, a conference dedicated to the treaty was a complete debacle. This time, the Global Arms Trade Treaty, which determines the rules of the 70 billion dollar arms industry (according to Reuters), was supported by 154 of the 193 UN member states, including the USA.
It takes 50 countries to ratify the document for the treaty to take effect. The document will open for signing on 3 July 2013 and will enter into force 90 days after the 50th country signs it. Any country can amend the document within six years after the convention takes effect. Therefore, it can be said that a serious international platform has emerged for resolving issues related to the global export and import of weapons.
The treaty applies to all conventional weapons - from tanks and missile systems to small arms. Through national systems of oversight and supranational oversight (participant countries will be obligated to inform the UN secretariat about the progress of the implementation of the treaty once a year), new rules are established for all kinds of operations - export, import, leasing and transit.
According to experts, the main virtue of the treaty is its so-called humanitarian component. For example, the treaty recognizes the legitimate interest of every country to sell or buy weapons, but bans the transfer of arms to other countries; or, if a selling country possesses reliable information that the weapons may be used in acts of genocide, crimes against humanity, serious violations of Geneva conventions, assaults against civilian institutions or individual civilians. The latter point is particularly important given that women and children often fall victim to modern armed conflicts.
According to Brian Wood, head of the arms control and human rights programme at Amnesty International, the main aim of the treaty is "to save lives and uphold human rights". Wood believes that the treaty will "finally curb the flow of weapons to countries where they are used for crimes against humanity".
Iran, North Korea and Syria opposed the treaty. Deputy Iranian representative at the UN, Gholamhosein Dehghani, said that the treaty had been adopted under the pressure of certain forces and that the treaty was exclusively in the interests of exporter countries, according to Press TV. The Iranian official's opinion hardly surprised anybody. Iran, North Korea and Syria have long been listed as countries against whom various UN sanctions have been administered and are considered malicious violators of human rights.
Another 23 countries, including Russia and China (the second and fifth biggest exporters of weapons in the world respectively), India, Belarus, Bolivia, Venezuela and Cuba, refrained from signing the treaty.
The Russian Federation, which sells weapons to 66 countries of the world, intends to once again go thoroughly the text of the agreement. Russia's permanent representative at the UN, Vitaliy Churkin said that the document has failed to even reach the standards of the arms trade practiced in Russia. Russian media also disseminated the opinion of a source close to the leadership of Rosoboronexport [Russia's arms trade agency] who spoke about the need not to allow for the infringement of national interests.
In his address to the UN General Assembly Churkin said that the text of the document contains no "ban on supplying weapons to unauthorized non-state entities." While he did not make it clear who the "entities" are it seems like he was referring to the current situation in Syria. Interestingly, the Syrian ambassador to the UN, Bashar Ja'afari, pointed out the same.
One is left with the impression that the treaty was focused on Syria. This February, the head of Rosoboronexport, Anatoliy Isaykin, noted that "Damascus ranks only 12-13 in the list of Rosoboronexport customers". He added that Moscow "continues to fulfill contracts of military supplies to Syria because the country has not been subjected to UN Security Council sanctions". Remarkably, it was due to Russian arms supplies to Syria that, in December 2012, the US Congress banned the Pentagon from concluding agreements with Rosoboronexport, including a large contract for the purchase of helicopters for Afghanistan. In addition, about a month ago world media disseminated reports that in order to extend assistance to Syrian rebels, Britain and France are ready to violate the current EU embargo on arms supplies to Syria…
Apart from this, Churkin said that the treaty "does not sufficiently elucidate humanitarian criteria of risk assessment which can be interpreted in different ways and used by individual countries for their political purposes and interests." In addition, the Russian side was left with the impression that the document was more oriented towards controlling the legal aspect of arms trade, rather than towards fighting uncontrolled sales.
Interestingly, a few days after the treaty was adopted, at a session of the commission on Russia's military and technological cooperation with foreign countries, Russian President Vladimir Putin proposed that credits should be issued on Russian armaments, adding however that this should be done on market, not ideological grounds.
In the meantime, US support to the Global Arms Trade Treaty does not necessarily mean Washington's unswerving support. The National Rifle Association opposes joining the convention and pledges to block the ratification of the document at Congress. The fact that the USA has serious problems regarding domestic control of arms sales is an indication of the degree of the influence of this association. In a country where almost any citizen can buy combat weapons, there are often massacres at universities, schools, movie theatres and other public places. President Barack Obama is making efforts to bring the situation under control but the National Rifle Association seriously opposes the move.
Russia and the USA make up over half of the global arms exports…
So, what do we have here? Will the Global Arms Trade Treaty become a truly authoritative and comprehensive instrument of international law or will it remain only on paper?
According to the treaty, each country should itself define the risks in weapons transfer. This leaves huge room for various judicial subterfuges and loopholes. First of all, risk assessment can be viewed from different angles. Secondly, any "act of genocide" or "serious violation of human rights" is a variable. This is not mentioning the fact that no country in the world is completely free from rights violations…Given the huge financial and often political advantages of the arms trade, it is unlikely that the humanitarian aspect will always (or ever, for that matter) overweigh other arguments.
The prime cause of concern however is that the treaty says nothing about how its provisions should be implemented, how violations should be investigated or offenders should be punished. To be honest, many international documents have the same defects. The force of these documents is mainly focused on issuing annual reports that contain beautiful and grammatically correct phrases the essence of which is however far detached from reality.