Beynəlxalq hüquqa daha bir deklarativ sənəd əlavə olundu?
BMT Baş Assambleyası, təşkilatın bütün iştirakçılarının konsensusu olmasa da, nəhayət, Beynəlxalq Silah Ticarətinə dair Sazişi (BSTS) təsdiqləyib. Qeyd edək ki, bu sənədin qəbulu ilə bağlı ideya BMT dəhlizlərində hələ 1997-ci ildən "dolaşsa" da, indiyədək dəfələrlə müxtəlif səviyyələrdə onun müzakirəsi uğursuz alınırdı. Məsələn, 2012-ci ilin yayında sazişlə bağlı konfrans tam iflasa uğramışdı. Bu dəfə isə "Reuters"in məlumatına görə, həcmi 70 milyard dollara çatan bazarda oyun qaydalarını müəyyənləşdirməyə hesablanmış BSTS BMT-nin 193 üzvünün 154-ü tərəfindən dəstəklənib. Sazişə "hə" deyənlər arasında ABŞ da var.
Sazişin qüvvəyə minməsi üçün o, 50 ölkə tərəfindən ratifikasiya olunmalıdır. Sənəd imzalanması üçün 2013-cü il iyulun 3-dək açıq olacaq və 50 ölkənin imzalamasından 90 gün sonra qüvvəyə minəcək. Saziş qüvvəyə mindikdən sonrakı 6 il ərzində istənilən ölkə ona dəyişiklik etmək hüququna malik olacaq.  Beləliklə, demək olar ki, indi dünyada silah ixracı və idxalına dair məsələlərin həlli üçün, ən azı, ciddi beynəlxalq meydan yaranıb.
Saziş bütün adi silahları özündə əks etdirir - tank və raket sistemlərindən tutmuş, yüngül atıcı silahlaradək. Milli nəzarət sistemi (üzv ölkələr hər il BMT Katibliyinə icra haqda hesabat verməlidirlər) bütün əməliyyatlar - ixrac, idxal, lizinq, tranzit - üçün ümumi qaydalar müyyənləşdirməlidirlər.
Ekspertlərin fikrincə, sazişin əsas dəyəri onun humanitar tərəfi  ilə bağlıdır. Belə ki,  BSTS hər bir ölkənin silah alğı-satqısına qanuni marağını tanıyır. Lakin satıcı ölkə alıcının soyqırımına, bəşəriyyət əleyhinə cinayətlərə, mülki obyektlərə və şəxslərə hücumlara yol verə biləcəyindən xəbərdardırsa, ona silah satılmasını qadağan edir. Müasir silahlı münaqişələrdə ən çox qadınlar və uşaqların qurban olduqlarını nəzərə alsaq, son bənd xüsusilə əhəmiyyətlidir.
"Amnesty International" təşkilatının silahların yayılması və insan haqları proqramının rəhbəri  Brayan Vudun sözlərinə görə, sazişin əsas məqsədi "insan həyatının xilası və insan haqlarının müdafiəsidir". Vud bildirir ki, saziş, nəhayət, "silahların bəşəriyyətə qarşı cinayətlərdə istifadə olunduğu ölkələrə axınının qarşısını alacaq".
İran, KXDR və Suriya sazişin qəbuluna qarşı çıxıblar. Məsələn, PressTV xəbər verir ki, İranın BMT-dəki nümayəndəsinin müavini Qulam Hüseyn Deqani BSTS-in ayrı-ayrı qüvvələrin təzyiqi ilə qəbul olunduğunu bildirib. Onun fikrincə, saziş yalnız ixracatçı ölkələrin maraqlarına uyğundur.  Amma İran nümayəndəsinin mövqeyi, çətin ki, kimisə təəccübləndirsin. İran, Şimali Koreya və Suriya çoxdan BMT-nin bu və ya digər sanksiyası altındadır və onların hər üçü insan haqlarını kobud şəkildə pozan ölkə sayılır.
BSTS-in qəbulunda bitərəf qalmış ölkələrə gəlincə, 23 belə ölkə arasında Rusiya və Çin (dünyada silah ixracına görə müvafiq olaraq ikinci və beşinci pillədə qərarlaşıblar), Hindistan, Belarus, Boliviya, Venesuela, Kuba da var. Dünyanın 66 ölkəsinə silah satan Rusiya sazişin mətni üzərində bir daha ciddi şəkildə düşünmək niyyətindədir. Rusiyanın BMT-dəki daimi nümayəndəsi Vitali Çurkin bildirib ki, sənəd Rusiyada silah satışına dair qəbul edilmiş standartlara heç uyğun gəlmir. Rusiya KİV "Rosoboroneksport" rəhbərliyinə yaxın mənbənin fikirlərinə də yer ayırıb. O, milli maraqlara zərər dəyməsinin yolverilməz olduğunu bildirir.
Çurkin Baş Assambleyanın toplantısındakı çıxışında sənədin mətnində "səlahiyyəti olmayan qeyri-dövlət subyektlərinə silah tədarükünə qadağa qoyulmadığını" bildirib. Bu "subyektlər"in nə olduğu açıq göstərilməsə də, Suriyada baş verənlərin nəzərdə tutulduğu hiss olunur. Üstəlik, Suriyanın BMT-dəki səfiri Bəşər Cəfəri də diqqəti məhz bu məqama çəkib.
Ümumiyyətlə, sanki Suriya gizli şəkildə bu sazişin mərkəzindədir. Bu ilin fevralında "Rosoboroneksport"un baş direktoru Anatoli İsaykin onların silah tədarük etdikləri ölkələr arasında Suriyanın yalnız 12-13-cü yerdə gəldiyini bildirmişdi. Onun sözlərinə görə, Moskva "Suriyaya hərbi sahədə ixracla bağlı müqavilələrin icrasını davam etdirir, çünki bu ölkə BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələri  ilə üzləşməyib".
Bununla yanaşı, ötən ilin dekabrında ABŞ Konqresinin Pentaqona "Rosoboroneksport"la sövdələşmələrə getməyi qadağan etməsi məhz Rusiyanın Suriyaya silah tədarükü ilə bağlı idi. Həmin vaxt Konqres Pentaqona "Rosoboroneksport" Əfqanıstan üçün vertolyotların alışına dair böyük bir sazişin bağlanmasını da qadağan edib. Bununla yanaşı, təxminən, 1 ay əvvəl dünya KİV-də Böyük Britaniya və Fransanın Suriya qiyamçılarına yardım göstərmək niyyətində olduqlarına dair xəbər yayılıb. Məlumata görə, London və Paris bu məqsədlə Avropa İttifaqının Suriyaya silah-sursat verilməsinə qoyduğu embarqonu pozmağa hazırdırlar.
Çurkin onu da deyib ki, BSTS-də "risklərin qiymətləndirilməsi üzrə "humanitar" meyarlar kifayət qədər dəqiq göstərilməyib. Bu üzdən ayrı-ayrı ölkələr bunu siyasi məqsədlərlə və ya rəqabət baxımından müxtəlif cür şərh və icra edə bilərlər".
Rusiya sənədin nəzarət edilməyən silah dövriyyəsindən daha çox leqal silah alverinə nəzarət üçün nəzərdə tutulduğunu da düşünür.
Maraqlıdır ki, sazişin qəbulundan cəmi bir neçə gün sonra Rusiya prezidenti Vladimir Putin ölkəsinin xarici dövlətlərlə hərbi-texniki əməkdaşlığı üzrə komissiyanın iclasında Rusiya silahlarına daha çox kreditlərin verilməsi təklifi ilə çıxış edib. O, bunun ideoloji deyil, bazar şərtləri  ilə həyata keçirilməsinin vacibliyini söyləyib.
Bütün bunlarla yanaşı, ABŞ-ın BSTS-in qəbuluna səs verməsi hələ Vaşinqtonun onu tam dəstəkləməsi anlamına gəlmir. Amerikanın Milli Atıcılıq Assosiasiyası ölkənin konvensiyaya qoşulmasına qarşıdır. Qurum sənədin Konqresdə ratifikasiyasına imkan verilməyəcəyini bəyan edib.  Assosiasiyanın təsir imkanlarını bir məqamla qiymətləndirmək olar: ABŞ-da silah satışına daxili nəzarət sahəsində ciddi problemlər var.  İş qabiliyyətli hər bir insanın odlu silah əldə etməsi mümkün olan bir ölkədə - universitetlərdə, məktəblərdə, kinoteatrlarda və digər ictimai yerlərdə çox tez-tez qətliamlar baş verir.  Hazırkı prezident Barak Obama vəziyyətin hansısa formada qaydaya salınması üçün cəhdlər edir. Lakin adıçəkilən assosiasiya ona ciddi müqavimət göstərir.
Bu arada nəzərə almaq lazımdır ki, Rusiya ilə ABŞ birlikdə dünyada silah ixracının yarısından çoxuna sahibdir...
Beləliklə, nə baş verəcək? BSTS,  həqiqətən də, beynəlxalq hüququn nüfuzlu, mükəmməl alətinə çevriləcək, yoxsa daha çox deklarativ xarakter daşıyacaq?
Sənədə əsasən üzv ölkələrin hər biri silah satışı zamanı riskləri özü hesablamalıdır. Bu, müxtəlif hüquqi hiylələr və "əlyerləri" üçün geniş imkanlar açır.
Birincisi, riskin qiymətləndirilməsinin özünə müxtəlif cür yanaşmaq olar.
İkincisi, nəyin "soyqırımı aktı" və ya "insan haqlarının kobud şəkildə pozulması" olduğuna dair də uzun-uzadı mübahisə etmək mümkündür.
Üstəlik, dünyada insan haqlarının heç zaman pozulmadığı ölkə yoxdur... Silah alveri zamanı əldə olunan nəhəng maliyyə və bir çox hallarda siyasi dividendləri nəzərə alsaq, məsələnin humanitar tərəfi, çətin ki, daim (və ya nə vaxtsa) ilk pillədə dursun.
Amma ilk növbədə, narahatlıq yaradan başqa məqamlardır: sənəddə onun müddəalarının icrası, həmçinin pozuntuların tədqiqi və pozucuların cəzalandırılması mexanizmləri göstərilmir. Bu xətaya gücü reallıqdan uzaq olan gözəl və düzgün sözlərin yer aldığı bir çox beynəlxalq sənədlərdə rast gəlinir.

Международное право пополнилось еще одним декларативным документом?
Генассамблея ООН, хотя и без консенсуса всех участников организации, наконец-то приняла Международный договор о торговле оружием (МДТО). Сама идея подобного документа витает в ооновских коридорах с 1997 года и уже не раз безуспешно обсуждалась на разных уровнях. Например, летом 2012 года конференция по договору закончилась полным провалом. В этот раз МДТО, который призван определять правила игры на рынке, объем которого, по оценке Reuters, составляет до $70 млрд., поддержали 154 из 193 стран - членов ООН, в том числе США.
Чтобы договор вступил в силу, его должны ратифицировать 50 стран, - документ будет открыт для подписания 3 июля 2013 года и вступит в силу через 90 дней после того, как его подпишет 50-я страна. Поправки к документу сможет внести любая страна по прошествии шести лет после начала действия конвенции. Таким образом, можно сказать, что, как минимум, появилась серьезная международная площадка для попытки решения вопросов, касающихся мирового экспорта и импорта оружия.
Согласно тексту договора, под его действие попадают все обычные вооружения - от танков и ракетных систем до легкого стрелкового оружия. Путем национальных систем контроля и наднационального надзора (страны-участницы  будут обязаны ежегодно информировать Секретариат ООН о его исполнении) устанавливаются общие правила для всех видов операций - экспорта, импорта, лизинга, транзита.
По мнению экспертов, основное достоинство договора заключается в его так называемой гуманитарной составляющей. Так, МДТО признает законный интерес каждого государства в продаже и покупке вооружений, но запрещает передачу вооружений другой стороне, если страна-продавец обладает достоверным знанием, что они могут применяться для совершения актов геноцида, преступлений против человечности, серьезных нарушений Женевских конвенций, нападения на гражданские объекты или гражданских лиц. Последний пункт особенно важен, учитывая тот факт, что жертвами современных вооруженных конфликтов чаще всего становятся женщины и дети.
По словам Брайана Вуда, руководителя программы Amnesty Inter-national по вопросам контроля за распространением оружия и прав человека, главными целями договора являются "спасение жизней и защита прав человека". Вуд верит, что договор "наконец сможет остановить поток оружия в страны, где его используют для совершения преступлений против человечности".
Против договора высказались Иран, КНДР и Сирия. Например, по словам заместителя главы представительства Ирана в ООН Голама Хосейна Дегани, которого цитирует PressTV, МДТО был принят под давлением определенных сил и исключительно в интересах государств-экспортеров. Впрочем, вряд ли мнение представителя Ирана кого-то удивило. Иран, Северная Корея и Сирия давно значатся в списке стран, находящихся под действием тех или иных санкций ООН и считающихся злостными нарушителями прав человека.
Что же касается воздержавшихся по МДТО, то в их числе оказались 23 государства, включая Россию и Китай (второй и пятый экспортеры оружия в мире соответственно), Индию, Беларусь, Боливию, Венесуэлу, Кубу.
РФ, которая продает оружие в 66 стран мира, собирается еще раз тщательно подумать над текстом договора. Как заявил постоянный представитель России в ООН Виталий Чуркин, документ даже недотягивает до уже принятых в России стандартов торговли вооружениями. Российские СМИ также растиражировали мнение некоего источника, близкого к руководству "Рособоронэкспорта", который говорит о желательности недопущения ущемления национальных интересов.
Чуркин в своем выступлении на заседании Генассамблеи ООН  заявил, что в тексте документа не содержится "запрет на поставки вооружений неуполномоченным негосударственным субъектам". Открыто не говорится, кто имеется в виду под этими самыми "субъектами", но очень похоже на прямую ссылку на происходящее в Сирии. Тем более что посол Сирии при ООН Башар Джафари указал на этот же самый момент.
Вообще же складывается такое впечатление, что Сирия негласно находилась в центре внимания договора. В феврале этого года гендиректор "Рособоронэкспорта" Анатолий Исайкин отметил, что "Дамаск в поставках "Рособоронэкспорта" занимает лишь 12-13-е места", а также добавил, что Москва "продолжает выполнять контракты военных поставок в Сирию, поскольку эта страна не находится под санкциями СБ ООН". Между тем именно из-за российских поставок оружия в Сирию в декабре прошлого года Конгресс США запретил Пентагону совершать сделки с "Рособоронэкспортом", включая крупный контракт по закупке вертолетов для Афганистана. При этом примерно месяц назад на страницах мировых СМИ появилась информация о том, что Великобритания и Франция ради оказания помощи сирийским повстанцам готовы нарушить действующее в Евросоюзе эмбарго на поставку вооружений в Сирию…
Кроме того, как подчеркнул Чуркин, в МДТО "недостаточно четко изложены "гуманитарные" критерии оценки рисков, которые могут быть неоднозначно истолкованы и использоваться отдельными странами в политических целях или интересах конкурентной борьбы". Также у российской стороны складывается впечатление, что документ больше ориентирован на контроль легальной сферы торговли оружием, нежели на то, чтобы бороться с неконтролируемым оборотом.
Примечательно, что буквально через несколько дней после принятия договора президент России Владимир Путин на заседании комиссии по вопросам военно-технического сотрудничества России с иностранными государствами предложил чаще выдавать кредиты на российское оружие, но на рыночных, а не на идеологических условиях.
Между тем голос США за МДТО еще не означает стопроцентную поддержку Вашингтона. Национальная стрелковая ассоциация выступает против присоединения страны к конвенции и обещает заблокировать ратификацию документа в Конгрессе. О степени влияния ассоциации можно судить по тому, что в США существуют большие проблемы с внутренним контролем над продажей оружия. В стране, где почти каждый дееспособный гражданин может приобрести боевые стрелковые единицы, слишком часто случаются кровавые бойни в университетах, школах, кинотеатрах и других общественных местах. Нынешний американский президент Барак Обама предпринимает попытки хоть как-то упорядочить ситуацию, но вышеупомянутая ассоциация оказывает ему серьезное противодействие.
А ведь вместе Россия и США составляют более половины мирового экспорта...
Итак, что же мы имеем? Станет ли МДТО действительно авторитетным и полномасштабным инструментом международного права или, скорее, будет носить чисто декларативный характер?
Так, согласно тексту договора, каждая страна должна сама оценивать риски при передаче оружия. И это открывает огромное поле для различных правовых уловок и лазеек. Во-первых, к самой оценке риска можно подходить по-разному. Во-вторых, по поводу того, что является "актом геноцида" или же "серьезным нарушением прав человека", тоже можно долго спорить. Не говоря уже о том факте, что в мире нет стран, которые бы вовсе не нарушали права человека… Учитывая же те огромные финансовые и часто политические выгоды, которые приносит торговля оружием, вряд ли гуманитарный аспект всегда (или вообще когда-либо) будет стоять во главе угла.
Однако прежде всего настораживает то, что в договоре не прописаны механизмы исполнения его положений, равно как и расследования нарушений и наказания нарушителей. Впрочем, этим грешат многие международные документы, сила которых в основном сосредоточена на выпуске ежегодных отчетов с красивыми и правильными, но далекими от реальных действий словами.