«YƏHUDILƏR BURDA YAŞAMAQDAN QHRUR DUYURLAR»
İsrailin Azərbaycandakı səfiri: “Azərbaycan əox tolerant slkədir və bu xhsusiyyətlərinə gsrə başqa slkələr həhn model rolunu oynaya bilər”
İsrailin Azərbaycandakı səfiri Rafael Harpaz yarım ildən bir qədər artıqdır ki, bu vəzifədə çalışır. 20 illik iş təcrübəsi olan diplomat bu postda səfir Mixael Lavon Lotemi əvəzləyib və artıq Bakı və azərbaycanlılarla yaxından tanış ola bilib. Deyir ki, burada özünü evindəki kimi hiss edir. Səfir Azərbaycan-İsrail münasibətlərindən də razıdır. Lakin hesab edir ki, əməkdaşlığı dərinləşdirmək üçün hələ çox iş görmək lazımdır. İsrail Dövlətinin 65-ci Müstəqillik Günü ərəfəsində səfir Rafael Harpaza müsahibə üçün müraciət etdik və o, suallarımızı cavabsız qoymadı.
– Bayramınız mübarək, cənab səfir. İsrail xalqına sülh və çıçəklənmə arzulayırıq! İcazə verin, Azərbaycanda çalışdığınız ilk ayların təəssüratları ilə maraqlanaq...
– Təbrikə görə çox sağ olun! Azərbaycanlılar mənim üçün  çox xoş təəssürat yaradıblar. Onlar məni bir səfir kimi burda öz evimdə hiss etdirirlər. Bura, əlbəttə ki, iki ölkə arasındakı gözəl münasibətləri də əlavə etmək istərdim. Hansı ki əvvəlki prezident Heydər Əliyevin başladığı siyasəti  indiki prezident İlham Əliyev davam etdirir. Azərbaycanla İsrail arasında xüsusi münasibətlər mövcuddur. Ümumiyyətlə, qeyd etmək istərdim ki, həm israilliləri, həm də azərbaycanlıları  birləşdirən bəzi oxşar xüsusiyyətlər var.  Azərbaycanlılar  da israillilər kimi çox səmimi, istiqanlı, dürüst insanlardır. Biz oxşar fikirləri, dəyərləri  bölüşürük. Baxmayaraq ki, Azərbaycan cavan ölkədir və  21 ildir müstəqillik əldə edib, bir çox sahələrdə  böyük tərəqqiyə nail olub.
– Hər halda, Azərbaycanda işə başlamazdan əvvəl bir diplomat kimi, bu ölkə haqqında araşdırmalar aparmısınız. Daha çox hansı sahə diqqətinizi cəlb edib və niyə?
– Mən Azərbaycana gəlməmişdən əvvəl Vaşinqtonda çalışmışam. Orda olduğum müddətdə Azərbaycan haqqında araşdırmalar aparmışam, eləcə də sizin səfirliyinizlə əlaqələrim olub. Mən həm də İsrailin Xarici İşlər Nazirliyində iqtisadi şöbənin rəhbəri vəzifəsində işləmişəm. Orda ekspertlərin Azərbaycanla bağlı rəyləri ilə tanış olmuşam. İqtisadi şöbədə olduğum üçün  Azərbaycanın bu sahədəki fəaliyyəti diqqətimi çox çəkib. Ölkənizin iqtisadiyyatı yüksək templə inkişaf edir və biznes üçün çox yararlıdır. Azərbaycanın turizm üçün böyük potensialı var.
Bu ölkə müstəqillik əldə etdikdən sonra Qərbə inteqrasiya yolunu tutub və  BTC, TANAP kimi bütün enerji borularını Qərbə doğru yönəldir. Bu, tarixi bir qərardır. Azərbaycan NATO-nin Əfqanıstandakı qüvvələrini dəstəkləyir, tolerantdır - xüsusilə də yəhudilərə qarşı. Bunu İsrail də yüksək qiymətləndirir, beynəlxalq ictimaiyyət də. Mən özümü təkcə İsrailin Azərbaycandakı deyil, eləcə də Azərbaycanın İsraildəki səfiri hesab edirəm.  Azərbaycanlıların İsrailə qarşı böyük sevgiləri var. Azərbaycan mədəniyyətinə vurulmuşam. Bir neçə muğam konsertində olmuşam və deyərdim ki,  dünyada tək-tük ölkələr var ki, muğamı dinləyir, bunlardan biri də İsraildir.
– İsrail üçün Azərbaycanın və ya əksinə, Azərbaycan üçün İsrailin bir dövlət olaraq önəmi, əhəmiyyəti nədir?
– Azərbaycan müstəqillik əldə edəndən sonra çox yaxşı əlaqələr yaranıb. İsrailin əvvəlki rəhbərlərinin, eləcə də indikilərin Azərbaycanla yaxşı münasibətləri olub və bu indi də davam edir. Bir müddət öncə, Davos Forumunda Azərbaycan və İsrail prezidentlərinin görüşləri, eləcə də müdafiə naziri Ehud Barakla  xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov arasında Münhendə Təhlükəsizlik Konfransında olan görüşlər çox yaxşı siyasi əlaqələrin olduğunu göstərir. Biz hər iki ölkə arasında gözəl ikitərəfli münasibətləri yüksək qiymətləndiririk. Siyasi əlaqələrlə yanaşı iqtisadi əməkdaşlığın da inkişafı hər iki tərəf üçün önəmlidir. Biz sevinirik ki, Azərbaycan BMT Təhlükəsizlik Şurasının qeyri-daimi üzvüdur və burada konstruktiv rol oynayır.
– İsrail Azərbaycanla enerji, təhlükəsizlik, müdafiə, bir sözlə, çox sahədə   əməkdaşlıq edir.  Bu sahələrin perspektivləri barədə nə deyərdiniz?
– Enerji sahəsində əlaqələrimizə gəlincə, İsrail Azərbaycandan neft alır. Azərbaycan enerji sahəsində əhəmiyyətli və zəngin təcrübəyə malik bir ölkədir. İsrail neçə illərdən sonra quruda təbii qaz tapıb. Bizim üçün çox mühümdür ki, bu sahədə Azərbaycanın təcrübəsindən öyrənək. Bizim enerji sahəsində heç bir təcrübəmiz yoxdur. Biz yenicə olaraq sizin Neft Fondu kimi bir fond yaratmışıq. Hal-hazırda İsraildə bu məsələ ətrafında müzakirələr gedir ki, qaz ehtiyatlarını hansı ölkələrə neçəyə ixrac etsinlər. Ona görə də bizim üçün çox vacibdir ki, sizin bu təcrübədən bəhrələnək.  Bizim ilk əsas qaz yatağımız TAMAR bu yaxınlarda istifadəyə verildi və bir neçə il sonra digər təbii qaz yatağı “Livyafan” istifadəyə veriləcək. “Livyafan” sözü balina deməkdir. O, dünyada XXI əsrin əvvəllərindən kəşf olunan ən böyük təbii qaz yataqlarından sayılır. Bu, İsrail üçün çox mühüm bir hadisədir. Gələcəkdə də İsrailin neft sahəsindən çoxlu gəlirləri olacaq, amma iqtisadiyyatın bundan asılı olmasını istəmirik. Qeyri-neft sektoru da İsraildə yüksək səviyyədə inkişaf edib və iqtisadiyyatımızın əsasını təşkil edir. Hər iki sektorun inkişafında balansın  qorunması vacibdir.
– Bəs TAMAR sözünün  mənası nədir?
– TAMAR xurma deməkdir. Mənim baldızımın da adı Tamardır.
– Yəhudi İcması ilə Azərbaycanın əlaqələrindən danışmağınızı istərdik.  Ümumiyyətlə, yəhudilərin icma ilə bağlı təcrübəsi daha çoxdur və Azərbaycan bundan nə dərəcədə bəhrələnir?
– Yəhudi icması ilə  Azərbaycanın xüsusi bir tarixi əlaqələri mövcuddur. Bizim münasibətlərimizdə yəhudi icması da mühüm aspektdir. Yəhudilərə burda çox hörmətlə yanaşıblar və yanaşırlar. Azərbaycanda ümumiyyətlə antisemitizm yoxdur. Mənim fikrimcə, Azərbaycan çox tolerant ölkədir və bu xüsusiyyətlərinə görə, başqa ölkələr üçün model rolunu oynaya bilər. Yəhudilər burda yaşamaqdan çox qürur duyurlar. Və çox təhlükəsiz şəraitdə yaşayırlar. İsraildə də  təxminən, 80 mindən ibarət olan  Azərbaycan icması mövcuddur.
Mənim Amerika Yəhudi İcması ilə çox sıx əlaqələrim var. Məlumatım var ki, bu ilin iyun ayında Amerika Yəhudi Komitəsi xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovu mükafatlandıracaq. Sizin ABŞ-dakı səfiriniz Elin Süleymanovla da yaxın münasibətlərim var. Vaşinqtonda işlədiyim vaxt sizin diplomatlarla əlaqələrim olurdu. Demək istəyirəm ki, çox peşəkar diplomatlarınız var. Hər bir ölkə belə peşəkar diplomatları ilə fəxr etməlidir.
– İsrail Knesseti hələ Xocalı soyqırımını tanımayıb. Sizcə, bunun səbəbi nədir?
– İlk olaraq qeyd etmək istərdim ki, Xocalı dəhşətli bir faciədir. Yeddi aydır  Bakıdayam və  bir çox  azərbaycanlı ilə görüşlərim olub. Bütün görüşlərimdə onların mənə danışdıqları ilk məsələ - Qarabağ haqqında olub. Mən bilirəm ki, bu problem təkcə sizin dövlətiniz deyil, sıravi insanlarınız üçün də mühümdür. Məcburi köçkünlərlə də görüşlərim olub. İsrailin Qarabağ məsələsində çox aydın mövqeyi var. Bu mövqe üzrə mən prezident Şimon Peresin və  xarici işlər naziri  Aviqdor Libermanın bəyanatlarını xatırlatmaq istərdim. Biz Qarabağ məsələsinin sülh yolu ilə həllinə ümidvarıq. Biz buna öz təcrübəmizə arxalanaraq yanaşırıq. Çünki bilirik, nə qədər əziyyət çəkmişik. Sülh ən yaxşı həll yoludur. ATƏT-in Minsk qrupunun səylərini və Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü dəstəkləyirik. İnşallah, sülhə nail olacaqsınız.
– Yetərincə dost münasibətlərimizə baxmayaraq, Azərbaycanın İsraildə səfirliyi yoxdur. Sizcə, niyə?
– Biz düşünürük ki, 21 ildən sonra vaxtdır və biz onun açılışını səbirsizliklə gözləyirik.  Amma bu  da Azərbaycan hökumətinin qərarından asılıdır.
– Yaxın gələcəkdə iki ölkə arasındakı ticarət dövriyyəsinin artması ehtimalı varmı?
– Ticarət dövriyyəsi ilə bağlı bir çox məqamlara toxunmaq istərdim. İsrail şirkətləri Azərbaycanda bir çox sahələrdə bizneslə məşğuldurlar. Ticarət və iqtisadi münasibətlər  zəminində iqtisadi inkişaf naziri Şahin Mustafayev nümayəndə heyəti ilə İsrailə səfər etmişdir. Həmçinin İsrailin energetika və kənd təsərrüfatı nazirləri də ötən il Azərbaycana səfər etmişdilər. Bundan əlavə İsrail-Azərbaycan Ticarət Palatası yaranmaq üzrədir. Hazırda, son işlər gedir.  Bu palata ticarət əlaqələrinin daha da inkişaf etdirilməsinə xidmət göstərəcək. Mən bu gün İsrailin özəl sektorunun Azərbaycana olan böyük marağını müşahidə edirəm.
– ABŞ prezidenti Barak Obamanın  bu yaxınlarda Yaxın Şərqə olan səfərini xatırlatmaq istərdim. Sizcə, bu  səfərin İsrail-Türkiyə və İsrail-Fələstin münasibətlərinə hər hansısa müsbət təsiri olacaqmı? Bir də İsrail  "Mavi Mərmərə"yə hücumu ilə bağlı Türkiyədən üzr istədi.  Bu barış regiona nə verəcək?
– Bildiyiniz kimi, Obamanın səfərinin sonunda İsrailin baş naziri Benyamin Netanyahu ilə Türkiyənin baş naziri  Rəcəb Tayyib Ərdoğan arasında telefon danışığı oldu. Türkiyə ilə İsrailin bir çox sahələri əhatə edən uzun tarixi əlaqələri var. Hər zaman hər iki ölkənin ümumi maraqları mövcud olub. Regionda olan son hadisələri nəzərə alaraq, hər iki ölkə arasında ortaq maraqlar mövcuddur. Və biz indi də görürük ki, münasibətlər normallaşmağa doğru gedir. Hər iki ölkənin ABŞ-la çox yaxşı münasibətləri var. Suriya və İrandakı hadisələr, bir növ, bizim qapımızın ağzında baş verir və ona görə də bizim kimi ölkələrə yaxın münasibətdə olmaq lazımdır. İki ölkə arasında çox güclü iqtisadi, biznes əlaqələri mövcuddur ki, bu, son illər ərzində də davam edib.  Türkiyə Hava Yolları İsrailə uçan ən böyük xarici hava yollarından hesab olunur. Turizm sahəsində də sıx əməkdaşlığımız var.  İsraillilər Türkiyəyə gedir, həmçinin türklər İsraildə layihələr həyata keçirir. Hər iki ölkənin səfirlikləri mövcuddur.
İsrail-Fələstin məsələsinə toxunanda heç bir ilkin şərt olmadan biz sülh üçün əlimizi uzatmışıq. İsrail heç bir ilkin şərt olmadan danışıqlara dərhal başlamağa hazırdır. Qəzza məsələsinə gələndə bu, “Həmas” terror təşkilatı tərəfindən idarə olunur. “Həmas” İran və digər ekstremist təşkilatlar tərəfindən sponsorluq edilən, hazırlaşdırılan, maliyyələşdirilən terrorist qrupdur. Prezident Obamanın İsrailə səfəri zamanı Qəzzadan Sderota raket atəşi açdılar və möcüzə nəticəsində heç bir itki baş vermədi. 2005-ci ildə biz Qəzzadan geri çəkiləndə torpaqların 100%-dən imtina edərək, 100% sülh gözləyirdik, amma onun yerinə minlərlə raketlə üzləşdik.
- Azərbaycan həm İsrail, həm də İranla sıx əməkdaşlıq edir. Bu ölkələr arasındakı gərginlik Azərbaycanla münasibətlərə nə kimi təsir göstərir?
- İran məsələsini düzgün başa düşmək lazımdır. İran təkcə İsrail deyil, bütün beynəlxalq ictimaiyyət üçün bir təhlükədir. İran bir nüvə dövlətinə çevrilsə, hər hansı bir dövləti də nüvə dövlətinə çevirə bilər. Bu məsələ ilə İsrail təkbaşına bacara bilməz, buna beynəlxalq ictimaiyyətin səyləri lazımdır. Çox ciddi sanksiyalar da bu gün mövcuddur. Bu sanksiyalar öz təsirini İran iqtisadiyyatında, xüsusilə də enerji sahəsində göstərməkdədir. Amma təəssüf ki, biz hələ də bu sanksiyaların onların nüvə siyasətinə heç bir təsirini görmürük. Biz hamımız bu məsələnin sülh yolu ilə həllinə ümid edirik. Son bir neçə ildə İran beynəlxalq ictimaiyyəti aldadır, onunla oynayır. İranlılar bilməlidir ki, bütün variantlar masa üzərindədir. İkincisi də İran beynəlxalq aləmdə “Həmas”, “İslami-cihad”, “Hizbullah” kimi terror təşkilatlarını maliyyələşdirən, sponsorluq edən, dəstəkləyən dövlətlərdən biridir. Üçüncüsü, İranın dini ideologiyasıdır. İran istəyir ki, bütün müsəlman ölkələri onun kimi radikal şiə ölkəsi olsun. Bu radikal ideologiyanın nüvə məsələsi ilə birləşməsi qorxulu təhlükədir. Bundan başqa, İranda  insan haqları, ölüm cəzaları, azad medianın olmaması kimi problemlər də var.  Demək istədiyim sonuncu məsələ İran rəhbərlərinin Xolokostu inkar etmələri ilə bağlıdır.
İsrail xalqının İran xalqı ilə heç bir problemi yoxdur. Onlar isə İsrail dövlətinin dağılmasına səsləyirlər. BMT-nin üzvü olan bir ölkə başqa bir üzv olan ölkənin dağılması üçün bəyanatlar verir. Yəhudi dövləti mövcuddur və biz özümüzü müdafiə etməyi bacarırıq.

"THE JEWS ARE PROUD TO LIVE HERE"
Israeli Ambassador Rafael Harpaz started his mission in Azerbaijan just over six months ago. Having succeeded Michael Lavon-Lotem in this post, the career diplomat with more than 20 years of experience has already managed to get closely acquainted with Baku and Azerbaijanis. He says he feels at home here. The ambassador is also pleased with the level of Azerbaijani-Israeli relations. But he still believes that there is much to be done to deepen cooperation between the two countries. Ahead of the 65th anniversary of the independence of the State of Israel, we asked the ambassador for an interview, and he kindly agreed to answer our questions.
- Congratulations, Mr Ambas-sador, we wish peace and prosperity to the people of Israel! Let me ask about your impressions about the first few months of your work in Azerbaijan?
- Thank you for your congratulations! Azerbaijanis made the best impression on me. As an ambassador, I feel at home here. Of course, I want to add here the excellent relations between the two countries. The policy laid by former President Heydar Aliyev is continued by the current president, Ilham Aliyev. Azerbaijan and Israel have special relations. In general, I want to say that the Israelis and Azerbaijanis have some similarities. Like the Israelis, Azerbaijanis are very sincere, cordial and loyal people. We share common values. Despite the fact that Azerbaijan is a young country and gained independence only 21 years ago, it has already made great progress in many areas.
- Before starting to work in Azerbaijan as an ambassador, you, as a diplomat, certainly studied this country. What area interested you most of all and why?
- Before Azerbaijan, I worked in Washington DC. While there, I studied Azerbaijan and had contacts with your embassy. I even worked as head of the Department of Economy at the Israeli Ministry of Foreign Affairs. There I read experts' reviews about Azerbaijan. As I worked in the Department of Economy, the activities of Azerbaijan in this field caught my attention. In your country, the economy is growing rapidly and there is a favourable environment for business. Azerbaijan has great tourism potential.
After independence, your country decided to integrate with the West and directed its energy pipelines there - the Baku-Tbilisi-Ceyhan oil pipeline, the Baku-Tbilisi-Erzurum gas pipeline, TANAP. This is a historic decision. Azerbaijan also supports the NATO forces in Afghanistan. It is tolerant, particularly with regard to the Jews. This is appreciated by Israel and the international community. I consider myself not only Israel's ambassador to Azerbaijan, but also Azerbaijan's ambassador to Israel. Azerbaijanis love Israel very much. I fell in love with Azerbaijani culture. I went to mugam concerts several times. I should note that Israel is one of the few countries where people listen to mugam.
- What is the significance of our countries for each other?
- After independence, Azerbaijan established very good relations with Israel. The former and current leaders of Israel have good relations with Azerbaijan, and these relations continue to this day. The recent meeting between the presidents of Azerbaijan and Israel at the Davos forum and the meeting between Israeli Defence Minister Ehud Barak and Azerbaijani Foreign Minister Elmar Mammadyarov at the security conference in Munich point to very good political relations. We appreciate excellent bilateral relations between the two countries. Along with political connections, the development of economic cooperation is also important to the parties. We are glad that Azerbaijan is a non-permanent member of the UN Security Council and plays a constructive role there.
- Israel is cooperating with Azerbaijan in energy, security, defence and other areas. What can you say about the prospects of this cooperation?
- As far as relations in the field of energy are concerned, Israel buys oil from Azerbaijan. Azerbaijan has extensive and rich experience in the field of energy. Israel discovered onshore gas deposits after years of exploration. It is very important for us to study the experience of Azerbaijan in this field. We do not have any experience in the field of energy. We have just recently set up a fund like your Oil Fund. Now discussions are under way in Israel about the countries where our natural gas resources should be exported and their prices. So for us it is important to study your experience. Our first gas field TAMAR was put into operation recently. In a few years' time, the Leviathan natural gas field will be put into operation. This deposit is considered to be one of the world's largest natural gas fields discovered at the beginning of the 21st century. This is a very important event for Israel. In the future, Israel will get more profit from oil. But we do not want the economy to depend on it. In Israel, the non-oil sector is highly developed, and it forms the foundation of our economy. It is important to maintain a balance of development in both sectors.
- What does the word TAMAR mean?
- TAMAR means a persimmon. My sister-in-law is also named Tamar.
- I would like to talk about the Jewish community's relations with Azerbaijan. Generally, the Jews have rich experience when it comes to communities. To which extent is Azerbaijan using these links?
- The Jewish community has special historical ties with Azerbaijan. In our relations, the Jewish community is also an important aspect. Here they have treated and treat the Jews with high respect. In Azerbaijan, there is no anti-Semitism. In my opinion, Azerbaijan is a tolerant country and can serve as a model for other countries. Jews are proud to live here. And they live in a very safe environment. In Israel, there is, too, an Azerbaijani community of about 80,000 people.
I have a very close relationship with the Jewish community in America. I have information that in June of this year the American Jewish Committee will award Foreign Minister Elmar Mammadyarov. I have close relations with your ambassador to the United States, Elin Suleymanov. We kept in touch during my work in Washington. I would like to say that you have a very professional diplomat. Each country should be proud of such a professional diplomat.
- The Israeli Knesset has not yet recognized the genocide in Xocali. Why do you think it has not happened yet?
- First of all, I want to say that the events in Xocali are a terrible tragedy. I have been in Baku for seven months now and have had meetings with many Azerbaijanis. The first question touched upon in conversations with them was the issue of Karabakh. I know that this is a very important issue not only for your state, but also for ordinary citizens. I have met with IDPs too. On the issue of Karabakh, Israel has a very clear position. In connection with this position, I would like to recall the statements of President Shimon Peres and Foreign Minister Avigdor Lieberman. We hope for a peaceful settlement of the Karabakh issue. We approach this from our own experience, because we know how much we had to suffer. Peace is the best solution. We support the efforts of the OSCE Minsk Group and the territorial integrity of Azerbaijan. Inshallah, you will achieve peace.
- Despite our rather friendly relations, Azerbaijan still has no embassy in Israel...
- We think that after 21 years, it is time to do it and are looking forward to it. But it depends on the decision of the Azerbaijani government.
- Can we expect an increase in trade between the two countries in the near future?
- I would like to touch on a number of issues in relation to trade. Israeli firms are engaged in business in Azerbaijan in many areas. An Azerbaijani delegation led by Minister of Economic Development Sahin Mustafayev visited Israel to discuss trade and economic relations. Last year, Azerbaijan was visited by the Israel ministers of energy and agriculture. In addition, an Israel-Azerbaijan Chamber of Commerce is being set up. The work is in its final stage. This chamber will serve the further development of relations. Today I see the growing interest of Israel's private sector in Azerbaijan.
- I would like to ask you about the recent visit of US President Barack Obama to the Middle East. Do you think that this visit will have any positive impact on Israeli-Turkish and Israeli-Palestinian relations? Also, Israel apologized to Turkey in connection with the attack on the Mavi Marmara ship carrying humanitarian aid to Palestine. What will the normalization of these relations give the region?
- As you know, at the end of Obama's visit there was a telephone conversation between Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu and Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan. Turkey and Israel have long historical ties covering many areas. The two countries have always had common interests. There are also common interests between the two countries in the light of recent developments in the region. We see that relations are moving towards normalization. Both countries have very good relations with the United States. The events in Syria and Iran are occurring almost on our doorstep, which is why countries like ours need to be in close relations. The two countries have very close economic and business relations, which have continued over the past years. Turkish Airlines is considered the largest foreign airline to fly to Israel. We are working closely in the field of tourism. Israelis visit Turkey, and Turks implement projects in Israel. Both countries have their embassies.
As far as the Israeli-Palestinian issue is concerned, we are ready for peace without any preconditions. Israel is ready to immediately start negotiations. The Gaza Strip is controlled by Hamas, a terrorist organization that is sponsored, trained and financed by Iran and other extremist organizations. During President Obama's visit to Israel, a rocket attack was carried out on Sderot from Gaza, and only by sheer luck was no one hurt. When we left Gaza in 2005 and gave up 100 per cent of these territories, we expected a 100-per-cent peace, but we got thousands of missiles instead.
- Azerbaijan is closely cooperating with both Israel and Iran. Do tensions between the two countries affect relations with Azerbaijan?
- It is necessary to understand the issue of Iran correctly. Iran is a threat not only to Israel but to the entire world community. If Iran becomes a nuclear country, it can make any country a nuclear state. Israel will not cope with this issue alone, and the efforts of the international community are required. Today very powerful sanctions are being applied. The sanctions affect Iran's economy, especially in the energy sector. But, unfortunately, they still do not lead to changes in their nuclear policy. In this matter, we all hope for a peaceful solution. In the last few years, Iran has been deceiving and cheating the international community. The Iranians should know that all options are on the table. Second, in the international arena Iran is one of the countries funding and supporting terrorist organizations such as Hamas, Islamic Jihad and Hezbollah. Third, it is the religious ideology of Iran. A combination of this radical ideology and the nuclear issue is a big threat. In addition, Iran has problems with human rights, the death penalty and the lack of a free press. The last issue I want to mention is connected with the denial of the Holocaust by the leaders of Iran.
The Israeli people have no problem with the Iranian people. But they call for the destruction of the State of Israel. A member country of the UN is making statements about the destruction of another member state. The Jewish state exists, and we are able to defend ourselves.