«YƏHUDILƏR BURDA YAŞAMAQDAN QHRUR DUYURLAR»
İsrailin Azərbaycandakı səfiri: “Azərbaycan əox tolerant slkədir və bu xhsusiyyətlərinə gsrə başqa slkələr həhn model rolunu oynaya bilər”
İsrailin Azərbaycandakı səfiri Rafael Harpaz yarım ildən bir qədər artıqdır ki, bu vəzifədə çalışır. 20 illik iş təcrübəsi olan diplomat bu postda səfir Mixael Lavon Lotemi əvəzləyib və artıq Bakı və azərbaycanlılarla yaxından tanış ola bilib. Deyir ki, burada özünü evindəki kimi hiss edir. Səfir Azərbaycan-İsrail münasibətlərindən də razıdır. Lakin hesab edir ki, əməkdaşlığı dərinləşdirmək üçün hələ çox iş görmək lazımdır. İsrail Dövlətinin 65-ci Müstəqillik Günü ərəfəsində səfir Rafael Harpaza müsahibə üçün müraciət etdik və o, suallarımızı cavabsız qoymadı.
– Bayramınız mübarək, cənab səfir. İsrail xalqına sülh və çıçəklənmə arzulayırıq! İcazə verin, Azərbaycanda çalışdığınız ilk ayların təəssüratları ilə maraqlanaq...
– Təbrikə görə çox sağ olun! Azərbaycanlılar mənim üçün  çox xoş təəssürat yaradıblar. Onlar məni bir səfir kimi burda öz evimdə hiss etdirirlər. Bura, əlbəttə ki, iki ölkə arasındakı gözəl münasibətləri də əlavə etmək istərdim. Hansı ki əvvəlki prezident Heydər Əliyevin başladığı siyasəti  indiki prezident İlham Əliyev davam etdirir. Azərbaycanla İsrail arasında xüsusi münasibətlər mövcuddur. Ümumiyyətlə, qeyd etmək istərdim ki, həm israilliləri, həm də azərbaycanlıları  birləşdirən bəzi oxşar xüsusiyyətlər var.  Azərbaycanlılar  da israillilər kimi çox səmimi, istiqanlı, dürüst insanlardır. Biz oxşar fikirləri, dəyərləri  bölüşürük. Baxmayaraq ki, Azərbaycan cavan ölkədir və  21 ildir müstəqillik əldə edib, bir çox sahələrdə  böyük tərəqqiyə nail olub.
– Hər halda, Azərbaycanda işə başlamazdan əvvəl bir diplomat kimi, bu ölkə haqqında araşdırmalar aparmısınız. Daha çox hansı sahə diqqətinizi cəlb edib və niyə?
– Mən Azərbaycana gəlməmişdən əvvəl Vaşinqtonda çalışmışam. Orda olduğum müddətdə Azərbaycan haqqında araşdırmalar aparmışam, eləcə də sizin səfirliyinizlə əlaqələrim olub. Mən həm də İsrailin Xarici İşlər Nazirliyində iqtisadi şöbənin rəhbəri vəzifəsində işləmişəm. Orda ekspertlərin Azərbaycanla bağlı rəyləri ilə tanış olmuşam. İqtisadi şöbədə olduğum üçün  Azərbaycanın bu sahədəki fəaliyyəti diqqətimi çox çəkib. Ölkənizin iqtisadiyyatı yüksək templə inkişaf edir və biznes üçün çox yararlıdır. Azərbaycanın turizm üçün böyük potensialı var.
Bu ölkə müstəqillik əldə etdikdən sonra Qərbə inteqrasiya yolunu tutub və  BTC, TANAP kimi bütün enerji borularını Qərbə doğru yönəldir. Bu, tarixi bir qərardır. Azərbaycan NATO-nin Əfqanıstandakı qüvvələrini dəstəkləyir, tolerantdır - xüsusilə də yəhudilərə qarşı. Bunu İsrail də yüksək qiymətləndirir, beynəlxalq ictimaiyyət də. Mən özümü təkcə İsrailin Azərbaycandakı deyil, eləcə də Azərbaycanın İsraildəki səfiri hesab edirəm.  Azərbaycanlıların İsrailə qarşı böyük sevgiləri var. Azərbaycan mədəniyyətinə vurulmuşam. Bir neçə muğam konsertində olmuşam və deyərdim ki,  dünyada tək-tük ölkələr var ki, muğamı dinləyir, bunlardan biri də İsraildir.
– İsrail üçün Azərbaycanın və ya əksinə, Azərbaycan üçün İsrailin bir dövlət olaraq önəmi, əhəmiyyəti nədir?
– Azərbaycan müstəqillik əldə edəndən sonra çox yaxşı əlaqələr yaranıb. İsrailin əvvəlki rəhbərlərinin, eləcə də indikilərin Azərbaycanla yaxşı münasibətləri olub və bu indi də davam edir. Bir müddət öncə, Davos Forumunda Azərbaycan və İsrail prezidentlərinin görüşləri, eləcə də müdafiə naziri Ehud Barakla  xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov arasında Münhendə Təhlükəsizlik Konfransında olan görüşlər çox yaxşı siyasi əlaqələrin olduğunu göstərir. Biz hər iki ölkə arasında gözəl ikitərəfli münasibətləri yüksək qiymətləndiririk. Siyasi əlaqələrlə yanaşı iqtisadi əməkdaşlığın da inkişafı hər iki tərəf üçün önəmlidir. Biz sevinirik ki, Azərbaycan BMT Təhlükəsizlik Şurasının qeyri-daimi üzvüdur və burada konstruktiv rol oynayır.
– İsrail Azərbaycanla enerji, təhlükəsizlik, müdafiə, bir sözlə, çox sahədə   əməkdaşlıq edir.  Bu sahələrin perspektivləri barədə nə deyərdiniz?
– Enerji sahəsində əlaqələrimizə gəlincə, İsrail Azərbaycandan neft alır. Azərbaycan enerji sahəsində əhəmiyyətli və zəngin təcrübəyə malik bir ölkədir. İsrail neçə illərdən sonra quruda təbii qaz tapıb. Bizim üçün çox mühümdür ki, bu sahədə Azərbaycanın təcrübəsindən öyrənək. Bizim enerji sahəsində heç bir təcrübəmiz yoxdur. Biz yenicə olaraq sizin Neft Fondu kimi bir fond yaratmışıq. Hal-hazırda İsraildə bu məsələ ətrafında müzakirələr gedir ki, qaz ehtiyatlarını hansı ölkələrə neçəyə ixrac etsinlər. Ona görə də bizim üçün çox vacibdir ki, sizin bu təcrübədən bəhrələnək.  Bizim ilk əsas qaz yatağımız TAMAR bu yaxınlarda istifadəyə verildi və bir neçə il sonra digər təbii qaz yatağı “Livyafan” istifadəyə veriləcək. “Livyafan” sözü balina deməkdir. O, dünyada XXI əsrin əvvəllərindən kəşf olunan ən böyük təbii qaz yataqlarından sayılır. Bu, İsrail üçün çox mühüm bir hadisədir. Gələcəkdə də İsrailin neft sahəsindən çoxlu gəlirləri olacaq, amma iqtisadiyyatın bundan asılı olmasını istəmirik. Qeyri-neft sektoru da İsraildə yüksək səviyyədə inkişaf edib və iqtisadiyyatımızın əsasını təşkil edir. Hər iki sektorun inkişafında balansın  qorunması vacibdir.
– Bəs TAMAR sözünün  mənası nədir?
– TAMAR xurma deməkdir. Mənim baldızımın da adı Tamardır.
– Yəhudi İcması ilə Azərbaycanın əlaqələrindən danışmağınızı istərdik.  Ümumiyyətlə, yəhudilərin icma ilə bağlı təcrübəsi daha çoxdur və Azərbaycan bundan nə dərəcədə bəhrələnir?
– Yəhudi icması ilə  Azərbaycanın xüsusi bir tarixi əlaqələri mövcuddur. Bizim münasibətlərimizdə yəhudi icması da mühüm aspektdir. Yəhudilərə burda çox hörmətlə yanaşıblar və yanaşırlar. Azərbaycanda ümumiyyətlə antisemitizm yoxdur. Mənim fikrimcə, Azərbaycan çox tolerant ölkədir və bu xüsusiyyətlərinə görə, başqa ölkələr üçün model rolunu oynaya bilər. Yəhudilər burda yaşamaqdan çox qürur duyurlar. Və çox təhlükəsiz şəraitdə yaşayırlar. İsraildə də  təxminən, 80 mindən ibarət olan  Azərbaycan icması mövcuddur.
Mənim Amerika Yəhudi İcması ilə çox sıx əlaqələrim var. Məlumatım var ki, bu ilin iyun ayında Amerika Yəhudi Komitəsi xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovu mükafatlandıracaq. Sizin ABŞ-dakı səfiriniz Elin Süleymanovla da yaxın münasibətlərim var. Vaşinqtonda işlədiyim vaxt sizin diplomatlarla əlaqələrim olurdu. Demək istəyirəm ki, çox peşəkar diplomatlarınız var. Hər bir ölkə belə peşəkar diplomatları ilə fəxr etməlidir.
– İsrail Knesseti hələ Xocalı soyqırımını tanımayıb. Sizcə, bunun səbəbi nədir?
– İlk olaraq qeyd etmək istərdim ki, Xocalı dəhşətli bir faciədir. Yeddi aydır  Bakıdayam və  bir çox  azərbaycanlı ilə görüşlərim olub. Bütün görüşlərimdə onların mənə danışdıqları ilk məsələ - Qarabağ haqqında olub. Mən bilirəm ki, bu problem təkcə sizin dövlətiniz deyil, sıravi insanlarınız üçün də mühümdür. Məcburi köçkünlərlə də görüşlərim olub. İsrailin Qarabağ məsələsində çox aydın mövqeyi var. Bu mövqe üzrə mən prezident Şimon Peresin və  xarici işlər naziri  Aviqdor Libermanın bəyanatlarını xatırlatmaq istərdim. Biz Qarabağ məsələsinin sülh yolu ilə həllinə ümidvarıq. Biz buna öz təcrübəmizə arxalanaraq yanaşırıq. Çünki bilirik, nə qədər əziyyət çəkmişik. Sülh ən yaxşı həll yoludur. ATƏT-in Minsk qrupunun səylərini və Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü dəstəkləyirik. İnşallah, sülhə nail olacaqsınız.
– Yetərincə dost münasibətlərimizə baxmayaraq, Azərbaycanın İsraildə səfirliyi yoxdur. Sizcə, niyə?
– Biz düşünürük ki, 21 ildən sonra vaxtdır və biz onun açılışını səbirsizliklə gözləyirik.  Amma bu  da Azərbaycan hökumətinin qərarından asılıdır.
– Yaxın gələcəkdə iki ölkə arasındakı ticarət dövriyyəsinin artması ehtimalı varmı?
– Ticarət dövriyyəsi ilə bağlı bir çox məqamlara toxunmaq istərdim. İsrail şirkətləri Azərbaycanda bir çox sahələrdə bizneslə məşğuldurlar. Ticarət və iqtisadi münasibətlər  zəminində iqtisadi inkişaf naziri Şahin Mustafayev nümayəndə heyəti ilə İsrailə səfər etmişdir. Həmçinin İsrailin energetika və kənd təsərrüfatı nazirləri də ötən il Azərbaycana səfər etmişdilər. Bundan əlavə İsrail-Azərbaycan Ticarət Palatası yaranmaq üzrədir. Hazırda, son işlər gedir.  Bu palata ticarət əlaqələrinin daha da inkişaf etdirilməsinə xidmət göstərəcək. Mən bu gün İsrailin özəl sektorunun Azərbaycana olan böyük marağını müşahidə edirəm.
– ABŞ prezidenti Barak Obamanın  bu yaxınlarda Yaxın Şərqə olan səfərini xatırlatmaq istərdim. Sizcə, bu  səfərin İsrail-Türkiyə və İsrail-Fələstin münasibətlərinə hər hansısa müsbət təsiri olacaqmı? Bir də İsrail  "Mavi Mərmərə"yə hücumu ilə bağlı Türkiyədən üzr istədi.  Bu barış regiona nə verəcək?
– Bildiyiniz kimi, Obamanın səfərinin sonunda İsrailin baş naziri Benyamin Netanyahu ilə Türkiyənin baş naziri  Rəcəb Tayyib Ərdoğan arasında telefon danışığı oldu. Türkiyə ilə İsrailin bir çox sahələri əhatə edən uzun tarixi əlaqələri var. Hər zaman hər iki ölkənin ümumi maraqları mövcud olub. Regionda olan son hadisələri nəzərə alaraq, hər iki ölkə arasında ortaq maraqlar mövcuddur. Və biz indi də görürük ki, münasibətlər normallaşmağa doğru gedir. Hər iki ölkənin ABŞ-la çox yaxşı münasibətləri var. Suriya və İrandakı hadisələr, bir növ, bizim qapımızın ağzında baş verir və ona görə də bizim kimi ölkələrə yaxın münasibətdə olmaq lazımdır. İki ölkə arasında çox güclü iqtisadi, biznes əlaqələri mövcuddur ki, bu, son illər ərzində də davam edib.  Türkiyə Hava Yolları İsrailə uçan ən böyük xarici hava yollarından hesab olunur. Turizm sahəsində də sıx əməkdaşlığımız var.  İsraillilər Türkiyəyə gedir, həmçinin türklər İsraildə layihələr həyata keçirir. Hər iki ölkənin səfirlikləri mövcuddur.
İsrail-Fələstin məsələsinə toxunanda heç bir ilkin şərt olmadan biz sülh üçün əlimizi uzatmışıq. İsrail heç bir ilkin şərt olmadan danışıqlara dərhal başlamağa hazırdır. Qəzza məsələsinə gələndə bu, “Həmas” terror təşkilatı tərəfindən idarə olunur. “Həmas” İran və digər ekstremist təşkilatlar tərəfindən sponsorluq edilən, hazırlaşdırılan, maliyyələşdirilən terrorist qrupdur. Prezident Obamanın İsrailə səfəri zamanı Qəzzadan Sderota raket atəşi açdılar və möcüzə nəticəsində heç bir itki baş vermədi. 2005-ci ildə biz Qəzzadan geri çəkiləndə torpaqların 100%-dən imtina edərək, 100% sülh gözləyirdik, amma onun yerinə minlərlə raketlə üzləşdik.
- Azərbaycan həm İsrail, həm də İranla sıx əməkdaşlıq edir. Bu ölkələr arasındakı gərginlik Azərbaycanla münasibətlərə nə kimi təsir göstərir?
- İran məsələsini düzgün başa düşmək lazımdır. İran təkcə İsrail deyil, bütün beynəlxalq ictimaiyyət üçün bir təhlükədir. İran bir nüvə dövlətinə çevrilsə, hər hansı bir dövləti də nüvə dövlətinə çevirə bilər. Bu məsələ ilə İsrail təkbaşına bacara bilməz, buna beynəlxalq ictimaiyyətin səyləri lazımdır. Çox ciddi sanksiyalar da bu gün mövcuddur. Bu sanksiyalar öz təsirini İran iqtisadiyyatında, xüsusilə də enerji sahəsində göstərməkdədir. Amma təəssüf ki, biz hələ də bu sanksiyaların onların nüvə siyasətinə heç bir təsirini görmürük. Biz hamımız bu məsələnin sülh yolu ilə həllinə ümid edirik. Son bir neçə ildə İran beynəlxalq ictimaiyyəti aldadır, onunla oynayır. İranlılar bilməlidir ki, bütün variantlar masa üzərindədir. İkincisi də İran beynəlxalq aləmdə “Həmas”, “İslami-cihad”, “Hizbullah” kimi terror təşkilatlarını maliyyələşdirən, sponsorluq edən, dəstəkləyən dövlətlərdən biridir. Üçüncüsü, İranın dini ideologiyasıdır. İran istəyir ki, bütün müsəlman ölkələri onun kimi radikal şiə ölkəsi olsun. Bu radikal ideologiyanın nüvə məsələsi ilə birləşməsi qorxulu təhlükədir. Bundan başqa, İranda  insan haqları, ölüm cəzaları, azad medianın olmaması kimi problemlər də var.  Demək istədiyim sonuncu məsələ İran rəhbərlərinin Xolokostu inkar etmələri ilə bağlıdır.
İsrail xalqının İran xalqı ilə heç bir problemi yoxdur. Onlar isə İsrail dövlətinin dağılmasına səsləyirlər. BMT-nin üzvü olan bir ölkə başqa bir üzv olan ölkənin dağılması üçün bəyanatlar verir. Yəhudi dövləti mövcuddur və biz özümüzü müdafiə etməyi bacarırıq.

«ЕВРЕИ ГОРДЯТСЯ ТЕМ, ЧТО ЖИВУТ ЗДЕСЬ»
К работе в Азербайджане посол Израиля Рафаэль Харпаз приступил чуть более полугода назад. Сменив на этом посту Михаэля Лавона Лотема, карьерный дипломат с более чем 20-летним стажем работы уже успел поближе познакомиться с Баку и азербайджанцами. Говорит, что чувствует себя здесь как дома. Посол доволен и уровнем азербайджано-израильских отношений. Но все же считает, что предстоит еще многое сделать для углубления сотрудничества между двумя странами. В преддверии 65-го Дня независимости Государства Израиль мы обратились к г-ну Р.ХАРПАЗУ за интервью, и он любезно согласился ответить на наши вопросы.
- С праздником, господин посол, желаем мира и процветания народу Израиля! Разрешите поинтересоваться вашими впечатлениями за первые месяцы работы в Азербайджане.
- Благодарю за поздравление! Азербайджанцы вызвали у меня наилучшие впечатления. Как посол я чувствую себя здесь, как дома. Сюда, конечно, хочу добавить и прекрасные отношения между двумя странами. Заложенную предыдущим президентом Гейдаром Алиевым политику продолжает нынешний президент Ильхам Алиев. Между Азербайджаном и Израилем существуют особые отношения. Вообще хочу сказать, что между израильтянами и азербайджанцами есть некоторые схожие черты. Как и израильтяне, азербайджанцы очень искренние, сердечные, верные люди. Мы разделяем общие ценности. Несмотря на то, что Азербайджан - молодое государство и обрел независимость всего 21 год назад, он уже добился большого прогресса во многих областях.
- Прежде чем приступить к работе в Азербайджане в качестве посла, вы как дипломат наверняка изучили эту страну. Какая область наиболее заинтересовала вас и почему?
- До Азербайджана я работал в Вашингтоне. Находясь там, я изучал Азербайджан, а также имел связи с вашим посольством. Я работал также руководителем отдела экономики в министерстве иностранных дел Израиля. Там я ознакомился с отзывами экспертов об Азербайджане. Как сотрудника отдела экономики мое внимание привлекла деятельность Азербайджана в этой области. В вашей стране экономика развивается высокими темпами и есть благоприятные условия для бизнеса. Азербайджан обладает большим туристическим потенциалом.
После завоевания независимости ваша страна решила интегрироваться с Западом и направила туда свои трубопроводы с энергоносителями, такие, как Баку - Тбилиси - Джейхан, Баку - Тбилиси - Эрзурум, TANAP. Это историческое решение. Азербайджан также поддерживает силы НАТО в Афганистане. Он толерантен, особенно в отношении евреев. Это высоко ценят и Израиль, и международная общественность. Я считаю себя не только послом Израиля в Азербайджане, но и послом Азербайджана в Израиле. Азербайджанцы очень любят Израиль. Я влюбился в азербайджанскую культуру. Несколько раз был на концертах исполнителей мугама. Отмечу, что Израиль является одной из редких стран в мире, где также слушают мугам.
- В чем значение наших стран друг для друга?
- После завоевания независимости Азербайджан наладил очень хорошие связи с Израилем. Хорошие отношения с Азербайджаном у бывших и нынешних руководителей Израиля, и эти отношения продолжаются и ныне. Недавняя встреча президентов Азербайджана и Израиля на Давосском форуме, а также встреча министра обороны Израиля Эхуда Барака с министром иностранных дел Азербайджана Эльмаром Мамедъяровым на конференции по безопасности в Мюнхене свидетельствуют о наличии очень хороших политических связей. Мы высоко ценим прекрасные двусторонние отношения между двумя странами. Наряду с политическими связями для сторон также важно развитие и экономического сотрудничества. Нас радует, что Азербайджан является непостоянным членом Совета Безопасности ООН и играет там конструктивную роль.
- Израиль сотрудничает с Азербайджаном в области энергетики, безопасности, обороны и других областях. Что вы можете сказать о перспективах этого сотрудничества?
- Что касается связей в области энергетики, Израиль покупает у Азербайджана нефть. Азербайджан имеет значительный и богатый опыт в области энергетики. Израиль обнаружил залежи газа на суше после многолетних поисков. Нам крайне важно изучить опыт Азербайджана в этой области. У нас нет никакого опыта в области энергетики. Мы только недавно создали у себя фонд, подобный вашему Нефтяному фонду. Сейчас в Израиле ведутся обсуждения вокруг вопроса, в какие страны и по каким ценам экспортировать ресурсы природного газа. Поэтому для нас очень важно перенять ваш опыт. Наше первое газовое месторождение ТАМАР сдано в эксплуатацию совсем недавно. Через несколько лет будет сдано в эксплуатацию месторождение природного газа "Левиафан". Это месторождение считается крупнейшим в мире среди открытых в начале XXI века месторождений природного газа. Это очень важное для Израиля событие. В будущем Израиль будет получать большую прибыль от нефти. Но мы не хотим зависимости экономики от этого. В Израиле высоко развит и ненефтяной сектор, и он составляет основу нашей экономики. Важно соблюдать баланс развития обоих секторов.
- Что означает слово ТАМАР?
- ТАМАР - значит хурма. Мою золовку также зовут Тамар.
- Хотелось бы поговорить о связях еврейской общины с Азербайджаном. Вообще у евреев богатый опыт, связанный с общиной. В какой степени Азербайджан использует эти связи?
- У еврейской общины особые исторические связи с Азербайджаном. В наших отношениях еврейская община также является важным аспектом. Здесь относились и относятся к евреям с большим уважением. В Азербайджане вообще нет антисемитизма. По моему мнению, Азербайджан - толерантная страна и может служить моделью для других стран. Евреи гордятся тем, что живут здесь. И живут в очень безопасных условиях. В Израиле тоже есть азербайджанская община, примерно 80 тысяч человек.
У меня очень тесные связи с еврейской общиной Америки. Есть информация, что в июне текущего года Еврейский комитет Америки наградит министра иностранных дел Эльмара Мамедъярова. Близкие отношения у меня и с вашим послом в США Элином Сулеймановым. Мы поддерживали с ним связь во время моей работы в Вашингтоне. Хочу сказать, что у вас очень профессиональный дипломат. Каждая страна должна гордиться таким профессиональным дипломатом.
- Израильский Кнессет еще не признал геноцид в Ходжалы. Как, по-вашему, почему?
- В первую очередь хочу сказать, что события в Ходжалы - страшная трагедия. Я уже 7 месяцев в Баку, имел встречи со многими азербайджанцами. Первый вопрос, который затрагивался в беседах с ними, - вопрос о Карабахе. Знаю, что это очень важный вопрос не только для вашего государства, но и для рядовых граждан. Встречался и с вынужденными переселенцами. В вопросе о Карабахе Израиль занимает очень ясную позицию. В связи с этой позицией я бы хотел напомнить заявления президента Шимона Переса и министра иностранных дел Авигдора Либермана. Мы надеемся на мирное урегулирование карабахского вопроса. Подходим к этому, исходя из своего опыта, т.к. знаем, сколько нам пришлось выстрадать. Мир - самый лучший путь решения. Мы поддерживаем усилия Минской группы ОБСЕ и территориальную целостность Азербайджана. Иншаллах, вы добьетесь мира.
- Несмотря на наши довольно дружеские отношения, в Израиле все еще нет посольства Азербайджана…
- Мы думаем, что спустя 21 год уже пора сделать это и ждем его открытия с нетерпением. Но это зависит от решения правительства Азербайджана.
- Можно ли ожидать увеличения торгового оборота между двумя странами в ближайшем будущем?
- Хотел бы затронуть ряд моментов в связи с торговым оборотом. Израильские фирмы занимаются в Азербайджане бизнесом во многих областях. Азербайджанская делегация во главе с министром экономического развития Шахином Мустафаевым посетила Израиль для обсуждения торгово-экономических отношений. В прошлом году в Азербайджане побывали министры энергетики и сельского хозяйства Израиля. Кроме того, создается Торговая палата Израиль - Азербайджан. Работа уже на последней стадии. Эта палата будет служить дальнейшему развитию связей. Сегодня я также наблюдаю растущий интерес частного сектора Израиля к Азербайджану.
- Хотелось бы спросить о недавнем визите президента США Барака Обамы на Ближний Восток. Как вы думаете, этот визит окажет какое-либо положительное влияние на израильско-турецкие и израильско-палестинские отношения? И еще. Израиль принес извинения Турции в связи с нападением на корабль "Мави Мармара" с гуманитарным грузом для Палестины. Что даст нормализация этих отношений региону?
- Как известно, в конце визита Обамы состоялся телефонный разговор между премьер-министром Израиля Биньямином Нетаньяху и премьер-министром Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом. Между Турцией и Израилем существуют длительные исторические связи, охватывающие многие области. Во все времена существовали общие для двух стран интересы. Общие интересы между двумя странами есть и в свете происходящих в регионе последних событий. Мы видим, что отношения продвигаются в направлении нормализации. Обе страны имеют очень хорошие отношения с США. События в Сирии и Иране происходят почти у нас на пороге, в силу чего странам, подобным нашим, необходимо находиться в близких отношениях. Между двумя странами существуют очень тесные экономические, деловые отношения, которые продолжались и на протяжении последних лет. "Турецкие авиалинии" считаются самой крупной иностранной авиакомпанией, совершающей полеты в Израиль. Тесно сотрудничаем мы и в области туризма. Израильтяне посещают Турцию, турки реализуют проекты в Израиле. Обе страны имеют свои посольства.
Что касается израильско-палестинского вопроса, мы готовы к миру без всяких предварительных условий. Израиль готов немедленно приступить к переговорам. Сектор Газа управляется террористической организацией ХАМАС, которая финансируется Ираном, а также другими экстремистскими организациями. Во время визита президента Обамы в Израиль из Газы был нанесен ракетный удар по Сдероту, и только по счастливой случайности никто не пострадал. Когда мы уходили из Газы в 2005 году, отказавшись от 100% этих территорий, и ожидали 100-процентный мир, в ответ получили тысячи ракет.
- Азербайджан тесно сотрудничает и с Израилем, и с Ираном. Сказывается ли как-то напряженность между этими двумя странами на отношениях с Азербайджаном?
- Необходимо правильно понимать иранский вопрос. Иран является угрозой не только для Израиля, но и для всей мировой общественности. Если Иран станет ядерной страной, то может сделать ядерной страной любое государство. Израиль не осилит этот вопрос в одиночку, необходимы усилия международной общественности. Сегодня применяются очень мощные санкции. Эти санкции сказываются на экономике Ирана, особенно в сфере энергетики. Но, к сожалению, они все еще не приводят к изменениям в области их ядерной политики. В этом вопросе все мы надеемся на мирное решение. Последние несколько лет Иран обманывает международную общественность, водит ее за нос. Иранцы должны знать, что все варианты выложены на стол. Во-вторых, на международной арене Иран является одним из государств, финансирующих и поддерживающих такие террористические организации, как ХАМАС, "Ислами джихад", "Хезболла". В-третьих, это религиозная идеология Ирана. Объединение этой радикальной идеологии с ядерным вопросом является большой угрозой. Кроме того, в Иране существуют проблемы прав человека, смертной казни, отсутствия свободной прессы. Последний вопрос, который я хочу упомянуть, связан с отрицанием руководителями Ирана Холокоста.
У израильского народа нет никаких проблем с иранским народом. Они же призывают к уничтожению Государства Израиль. Являющаяся членом ООН страна распространяет заявления об уничтожении другого члена ООН. Еврейское государство существует, и мы способны защитить себя.