SONRASI DAHA GENİŞ VƏ YAXŞI OLACAQ
Azərbaycanda, demək olar ki, heç bir sosial xidmət öz fəaliyyətinin ilk günlərindən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin «ASAN xidmət»i kimi populyar olmayıb. İki aydan azacıq çox bir müddətə o, nəinki öz yaşamaq qabiliyyətini sübut etdi, həmçinin vacib sənədlərin alınması, inzibati-hüquqi prosedurların keçilməsi zamanı bürokratik əngəllərin geniş siyahısının həlli atributuna çevrildi. Əvvəllər isə bu sənədlər və prosedurlar insanların çox vaxtının, gücünün, əsəblərinin, bəzən də pulunun getməsi hesabına başa gəlirdi. Bu yaxınlarda isə prezident İlham Əliyev tərəfindən «ASAN xidmət»də göstərilən xidmətlər siyahısına əlavələr də edilib ki, bunlar da şübhəsiz bu xidmətin ölkədə daha da populyarlaşmasına imkan yaradacaq.
Keyfiyyət ardınca kəmiyyət
Beləliklə, ilk addım yetərincə uğurlu olub. Hazırda ölkədə yalnız bir «ASAN xidmət» (№1) mərkəzi işləsə də və onun fəaliyyəti hazırda yalnız Bakının üç rayonunu - Nəsimi, Nərimanov və Binəqədi rayonlarını əhatə etsə də , artıq onun xidmətindən 35 min vətəndaş yararlanıb. Əgər bu yaxınlara kimi xidmətlər siyahısına yalnız 23 bənd daxil idisə, martın 18-dən dövlət başçısının əmri ilə bu sıraya xaricilərə və vətəndaşlığı olmayan şəxslərə Azərbaycanda əmək fəaliyyətinə fərdi icazə verilməsi, həmçinin dövlət reyestrindən daşınmaz əmlak üzrə arayışların verilməsi də daxil edilib. Bununla da, göstərilən xidmətlərin sayı 25-ə çatıb.
Bununla yanaşı, mərkəzlər vətəndaşlara 22 yardımçı funksional xidmət üzrə də yardım edəcəklər. Bu sıraya bank hesabının açılması, valyuta mübadiləsi, dövlət rüsumlarının, inzibati hüquq pozuntusu üzrə cərimələrin qəbulu üzrə bank xidməti, avtomobillərin və daşınmaz əmlakın könüllü və icbari sığortası üzrə xidmətlər də daxildir.
Hüquqi yardım göstərilməsi sahəsində xidmətlərin sırasına hüquqi məsələlər üzrə şifahi və yazılı məsləhətlərin verilməsi, izahların və arayışların, eləcə də məhkəmələrə iddia ərizələrinin verilməsi ilə bağlı hüquqi yardımını göstərilməsi, hüquqi xarakterli ərizə, şikayət və sənədlərin tərtib edilməsi, həmçinin vətəndaşların müraciəti əsasında göstərilən başqa hüquqi xidmət növləri də daxildir.
Mərkəzlərdə, həmçinin bütün sənədlərin dövlət dilinə və dövlət dilindən başqa dillərə tərcümə edilməsi üzrə xidmətlər də göstəriləcək. Bundan başqa, burada tibbi arayışlar, həmçinin ilkin tibbi yardım almaq da mümkün olacaq.
Bir sıra elektron xidmət növləri asan.gov.az internet-səhifəsinin yardımı ilə göstəriləcək. Mümkün xidmətlər sırasına onlayn rejimdə mərkəzdə növbə yeri əldə etmək, vətəndaşların müraciətlərinin qəbulu və bu müraciətlərə cavab verilməsi, vətəndaşların «ASAN xidmət» mərkəzlərində göstərilən bütün xidmət növləri barədə məlumatlandırılması, mərkəzlərdə göstərilən bütün xidmət növləri üzrə dövlət orqanlarına müraciətlərin qəbulu və bu müraciətlərə cavabların verilməsi daxildir. Mərkəzlərdə yerləşdirilmiş xüsusi terminallar vasitəsi ilə mobil rabitə və internet xidmətlərinin, işıq, su, qaz və başqa kommunal xidmətlərin haqqının ödənilməsi, kreditlər və sığorta üzrə ödənişlərin gerçəkləşdirilməsi də mümkün olacaq.
Azərbaycan Respublikası Prezident Administrasiyasının Hüquq-mühafizə orqanları iş üzrə şöbəsinin müdiri Fuad Ələsgərov bir sıra KİV-lərə bildirib ki, «ASAN xidmət» mərkəzlərinə həvalə edilmiş xidmətlər siyahısına yenilərinin əlavə edilməsi iki əsas məqsəd daşıyır. Birincisi, mərkəzdə hansısa bir sənədi gözləyən vətəndaşlar onlara lazım olan, amma vaxt azlığından və ya başqa səbəb üzündən əvvəllər ala bilmədikləri başqa xidmətdən yararlanmaq üçün əlavə imkan qazanırlar. Bu, eyni zamanda bir neçə problemi həll etməyə imkan yaradır.
İkincisi, yardımçı xidmətlər dövlət orqanları tərəfindən deyil, əsasən özəl müəssisələr və təşkilatlar tərəfindən göstərilir. «ASAN xidmət» mərkəzləri dövlət qurumları olsalar da, özəl sektora - hüquqi şəxslərə, banklara, sığorta təşkilatlarına öz potensialından istifadə etməyə şərait yaradırlar. «Əgər nəzərə alınsa ki, hər gün «ASAN xidmət» mərkəzlərinə minlərlə insan müraciət edir, onda ehtimal etmək olar ki, dövlət mərkəzlərin vasitəsi ilə özəl bölmə üçün də böyük imkanlar yaradır», - deyə F.Ələsgərov vurğulayıb.
Özəl bölmənin inkişafında bu yaxınlarda yaradılmış xidmətin rolunu mərkəzə baş çəkmiş və onun funksiyaları ilə tanış olmuş beynəlxalq təşkilatlar, diplomatik missiyaların rəhbərləri və xarici nümayəndə heyətləri də vurğulayıblar. Belə ki, Beynəlxalq Valyuta Fondunun (BVF) Azərbaycan üzrə missiyasının başçısı Raca Almarzoqi xüsusi olaraq Azərbaycan hökumətinin hazırda ölkədə biznes mühitinin yaxşılaşması istiqamətində gördüyü tədbirlər sırasında «ASAN»xidmət mərkəzlərinin fəaliyyətə başlamasını da xüsusi qeyd edib.
Vətəndaşların qapısının astanasınacan
Prezident İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə yaradılmış «ASAN xidmət» mərkəzlərinin konsepsiyasının əsas məqsədi yalnız bütövlükdə özəl sektorun inkişafına dəstək vermək deyil, həm də fərdi qaydada hər bir vətəndaşın problemlərinin həllidir. Bu, şəffaflığın təmin edilməsi, korrupsiya faktlarının aradan qaldırılması, dövlət qurumlarının xidmət göstərməsi prosesində çağdaş texnologiyaların tətbiq edilməsi, dövlət qulluqçusu - vətəndaş münasibətləri çərçivəsində yeni düşüncə tərzinin formalaşdırılması deməkdir.
Prezident İlham Əliyev də öz çıxışlarından birində bildirib ki, «dövlət siyasətinin mərkəzində Azərbaycan vətəndaşı dayanır. Siyasət Azərbaycan vətəndaşının sosial rifahının, təhlükəsiz yaşamaq şəraitinin təmin edilməsinə xidmət etməlidir. Biz hər şeyi Azərbaycan vətəndaşı üçün edirik. Bizim məqsədimiz budur». Beləliklə, F.Ələsgərov hesab edir ki, prezident hər bir dövlət məmuru üçün əsas vəzifə kimi dövlət tərəfindən vətəndaşlara göstərilən xidmətlərin etika normalarına ciddi uyğun şəkildə, əngəlsiz və bürokratik maneəsiz gerçəkləşdirilməsini müəyyən edib.
Yeri gəlmişkən, dövlət başçısının sərəncamına uyğun olaraq, «ASAN xidmət» mərkəzlərinin konsepsiyasının yaxşı nəticələr verməsi nəzərə alınmaqla, cari ilin sonuna kimi onlar öz fəaliyyətləri ilə bütünlüklə Bakı, Sumqayıt və Gəncə şəhərlərini əhatə edəcəklər. Mayda Bakının Xətai rayonunda 2 saylı «ASAN xidmət» mərkəzi işə başlayacaq, daha sonra belə bir mərkəz Sumqayıtda peyda olacaq. Onlar Bakının bir neçə rayonunun, Sumqayıtın və respublikanın bir neçə yaxın rayonlarının sakinlərinə xidmət göstərəcəklər. İyulun əvvəlində isə Bakının Yasamal rayonunda 3 saylı «ASAN xidmət» mərkəzi fəaliyyət göstərməyə başlayacaq. Nəticədə Bakının bütün sakinləri mərkəzlərin xidmətindən tam ölçüdə yararlanmağı bacaracaqlar. Həmçinin planlaşdırılır ki, avqustun sonuna kimi Gəncədə «ASAN xidmət» mərkəzi işə başlayacaq, o, şəhərin və yaxın rayonların sakinlərinə xidmət göstərəcək.
Bununla yanaşı, F.Ələsgərov bildirib ki, bütün respublika ərazisinin «ASAN xidmət» mərkəzlərinin fəaliyyəti ilə əhatələnməsi bir neçə il çəkəcək. Amma bu, başqa regionların sakinlərinin ilk vaxtlarda mərkəzlərin xidmətindən yararlana bilməyəcəyi demək deyil. Belə ki, dövlət başçısının göstərişi ilə, iyundan başlayaraq, lazımi çağdaş avadanlıqlarla təchiz olunmuş xüsusi avtobuslar şəhərlərdə və ölkənin rayonlarında əhaliyə səyyar xidmət göstərəcək. «Bir sözlə, dövlət öz xidmətlərini birbaşa vətəndaşlarımızın qapısının astanasına qədər çatdırmalıdır», - deyə Prezident Administrasiyasının şöbə müdiri vurğulayıb.

GETTING BIGGER AND BETTER
Probably no other public service agency has enjoyed such popularity in Azerbaijan since its inception as the State Agency for Public Service and Social Innovations under the president of the Republic of Azerbaijan has. It took it literally only just over a couple of months not only for it to demonstrate how viable it is, but also for it to become simply a must in tackling the wide range of bureaucratic problems associated with obtaining important documents and dealing with administrative and legal procedures, on which people have to spend a great deal of time, effort, nerves and sometimes even money.
Recently, by decree of President Ilham Aliyev, the range of services offered by “ASAN xidmat” have been expanded, which will undoubtedly make this agency even more popular in the country.
Both quality and quantity
This is in no way a case of practice makes perfect, because the first serving has been relatively “palatable”. Although only one “ASAN xidmat” centre (No.1) is operating at the moment as a pilot project covering three Baku administrative districts – Nasimi, Narimanov and Binaqadi - around 35,000 citizens have already taken advantage of its services. Until recently it offered 23 types of service, but now the presidential decree of 18th March has extended this range to 25 by adding the issuing of work permits to foreigners and stateless citizens resident in Azerbaijan and providing a state register of real estate.
The centre will also provide citizens with 22 additional everyday services like opening bank accounts, foreign currency exchange, taking payments of state taxes and fines for administrative violations of the law and offering voluntary and compulsory vehicle and property insurance.
Legal aid is available in the form of face-to-face and written consultations on legal issues, providing explanations and information, rendering legal assistance in prosecutions, drawing up statements, complaints and documents of a legal nature and also providing other types of legal services in response to citizens’ requests.
It will also be possible to get all types of documents translated into and from the official language at the centres. Medical certificates will also be issued there, and there will also be a drop-in medical facility.
The asan.gov.az website will also help people to book an appointment on-line and to get replies to queries; it will provide citizens with information about the services offered by “ASAN xidmat”, tell them how to make applications to official bodies regarding all the types of services offered at the centres and provide them with replies to these applications.
The special terminals installed at the centres will take payments for mobile phone, Internet, electricity, water and gas bills, as well for other communal services and loan and insurance instalments.
In an interview with the mass media, Fuad Aleskerov, chief of the law-enforcement bodies of the Azerbaijan president’s administration, said that two main objectives were being pursued in widening the range of additional services offered by “ASAN xidmat”. Firstly, while citizens are waiting to obtain documents at the centre, they can access the additional services that they need, which they were not previously able to do, due to lack of time among other things. This makes it possible to tackle several problems at the same time.
Secondly, the additional services are not rendered by state-run bodies, but mainly by private enterprises or organizations. Although the “ASAN xidmat” centres are state-run, the private sector, in the form of legal advisers, banks and insurance companies, is permitted to make use of their premises.
Since it is noteworthy that thousands of citizens are using the “ASAN xidmat” centres every day, it may be said that through the centres the state is indirectly creating extensive opportunities for the private sector, Fuad Alaskarov noted.
International organizations and the heads of diplomatic missions and foreign delegations that have visited the centre and acquainted themselves with its operations, have spoken highly of the role played by the recently created service, precisely in developing the private sector. Thus the adviser to the Middle East and Central Asia Department of the International Monetary Fund’s Mission in Azerbaijan, Raja Almarzoqi, pointed out that the opening of the “ASAN” centres was one of the measures currently being undertaken by Azerbaijan’s government to boost the country’s business environment.
Delivered to the doorstep
The “ASAN xidmat” centres concept, which was the brainchild of President Ilham Aliyev, is not only aimed at promoting the development of the private sector as a whole, but also at helping individual citizens to resolve their own problems. Its purpose is to ensure transparency, eliminate corruption, apply modern technology in the rendering of services by state-run bodies and alter the mentality of   civil servants. In one of his speeches, President Ilham Aliyev stated that government policy was focussed on the citizens of Azerbaijan, on promoting social well-being and providing safe living conditions for citizens. The president said that the government was doing everything it could to achieve this. Thus, according to Fuad Alaskarov, the president specified that it was the main job of each civil servant to render the services offered to citizens by the state in strict accordance with the norms of ethical behaviour without excessive red tape and bureaucratic impediments.
By the way, in accordance with the president’s instructions, taking into consideration that the “ASAN xidmat” centres concept is producing such splendid results, these centres will be operating throughout the cities of Baku, Sumqayit and Ganca by the end of this year. So, the “ASAN xidmat” Centre No.2 will open in the Xatai district of Baku, and another centre will be opened in Sumgait. They will offer services to the residents of several Baku districts and to the inhabitants of Sumgait and a number of adjacent districts of the republic. The “ASAN xidmat” Centre No. 3 will open its doors in Baku’s Yasamal district at the beginning of July. Consequently, the centres’ services will be easily accessible to all Baku’s residents. An “ASAN xidmat” centre is also scheduled to open in Ganca at the end of August to cater for inhabitants of the city and its adjacent districts.
At the same time, Fuad Alaskarov noted that it would be a few years before “ASAN xidmat” centres would be operating throughout the country. But this does not mean that the inhabitants of other districts cannot start to use the centres’ services. On the president’s instructions, from the beginning of July travelling centres on special buses equipped with the latest technology will offer services to the population in the country’s towns and districts. “In short, the state is bringing its services right to our citizens’ doorsteps,” the deputy head of  the presidential administration summed up.