«ŞANSON DİPLOMATİYASININ» ERMƏNİ DİLİNƏ TƏRCÜMƏSİ
Yerevanda postseçki qarşıdurması fonunda yeni qalmaqal baş qaldırıb. Onu tamamilə haqlı olaraq «Türkiyə qalmaqalı» adlandırmaq olar. Söhbət heç də İrəvan -Van-İrəvan və İrəvan-İstanbul aviareyslərinin ləğv edilməsindən getmir. Üstəlik reyslərin ləğvi məsələsi Ermənistanın milli aviaşirkəti «Armavia»nın müflisləşməsilə tez bir zamanda kölgədə qalıb. Bundan daha ciddi qalmaqala məşhur fransız şanson ifaçısı, Ermənistanın İsveçrədə, həmçinin BMT və UNESCO-dakı səfiri Şarl Aznavurun bəyanatı səbəb olub.
O, İsveçrədə dərc olunan fransızdilli «La Liberte» qəzetinə müsahibəsində deyib: «Arzum Türkiyəyə səfər etməkdir! …Türklər Ermənistanla sərhədləri açmağa razılıq verərlərsə, «soyqırımı məsələsi» həllini tapmasa belə, mən Türkiyəyə gedəcəyəm. Sərhədlərin açılması bir çox ürəyə su səpəcək. Bu, əla səyahət olardı!..» Şanson ifaçısı İstanbulda yalnız karyerasının başlanğıcında çıxış etdiyini xatırladıb.
Lakin məlum olub ki, jurnalistlərlə söhbətində ifaçı yalnız gileyini dilə gətirməyib: «…Sərhədlərin açılması vacibdir. Amma ermənilər, insanları sahib olduqlarını da satmağa, qul kimi işləməyə məcbur edən mənfəətpərəstlər qarşısında da güclü olmalıdırlar».
İndi şanson ifaçısı «kifayət qədər vətənpərvər olmamaq»la bağlı ittihamlar selinin qarşısında qalıb. İsveçrə-Ermənistan parlament qrupu Şarl Aznavurun İsveçrənin «RTS» telekanalına müsahibəsində 1915-ci il hadisələrinin tanınması mövzusunda danışarkən «soyqırım sözünə tüpürüm» deməsinə son dərəcə sərt, emosional və hətta demək olar ki, «qalmaqallı» reaksiya verib. Bu, Şarl Aznavurun həmvətənlərini «soyqırım» sözündən imtinaya ilk çağırışı deyil. O, hesab edir ki, Türkiyə ilə barışıq Ermənistanın «soyqırım» sözündən imtinasını tələb edirsə, buna gedilməlidir. Hələ 2011-ci ilin payızında Aznavur «Nouvelles d’Arménie» jurnalına müsahibəsində «erməni soyqırımı», miqrasiya, həmçinin Ermənistan-Türkiyə münasibətləri haqda fikirlərini açıqlamışdı. O zaman «Armenia today» saytı xəbər verirdi ki, «Vivement Dimanche» verilişində «soyqırım» termini haqda açıqladığı fikirlərə dair sualları cavablandıran Aznavur deyib: «Bu, məni üzür. Biz bu yolla uğur qazana bilmərik və heç zaman bilməyəcəyik də. Hansı dövlət özünü qurban verərək bizi müdafiə edər? Heç biri. Fransa tanımalı olduğunu tanıyıb və artıq bu istiqamətdə irəli getməyəcək. Bu məsələdə heç bir dövlət bizə kömək etməyəcək. Heç vaxt.» Məşhur ifaçının fikrincə, Ermənistan «soyqırım» sözünə köklənməklə irəli gedə bilməyəcək: «Ermənistan ciddi təhlükə qarşısındadır və bütün diqqətlər «soyqırım» sözünə yönəldilib. Belə şəraitdə Ermənistanın necə irəliləyə biləcəyini təsəvvür etmirəm. Bu məntiq bizi haraya aparacaq? Bu fikrimə görə məni tənqid edən insanlar hanı? Onlar Ermənistana kömək etmək üçün nə iş görürlər? Onlar məni öyrədə bilməzlər. Mən onları öyrədərəm».
Xatırladaq ki, o zaman Şarl Aznavur daha ciddi hücumlara məruz qalmışdı. KİV-də guya bu bəyanatın yalandan Aznavurun adından yayıldığına dair xəbərlər də çıxmışdı. Lakin sonradan məşhur ifaçının həqiqətən də, mübahisəyə səbəb olan bu termindən imtinaya çağırışının təsdiqləndiyi videogörüntülər yayıldı.
Bu arada bir xatırlatma yerinə düşərdi: erməni diasporunun siyasi dairələrində məhz «soyqırım» sözünə daha ciddi əhəmiyyət verilir. Əslində 1915-ci il hadisələrini «erməni faciəsi», «qətliam», «böyük qətliam» və ya «Mets yegernom» adlandırmaq olar, necə ki, Barak Obama adlandırıb. Lakin bu neologizmlərin heç birinin hüquqi davamı olmayacaq. «Soyqırım» ifadəsi isə fərqli şeydir. «Adi qətliam»a görə müttəhimlər kürsüsünə yalnız hadisənin iştirakçılarını oturtmaq olar. Amma söhbət «soyqırım»dan gedirsə, erməni siyasi dairələri əmindir ki, burada Türkiyə dövlətinin cəzalandırılması tələbilə çıxış etmək mümkün olacaq. Üstəlik ermənilərin bu məsələ ilə bağlı tələbləri daha genişdir. Onlar hətta Türkiyənin Şərqi Anadoludakı 6 vilayətinin Ermənistana verilməsini də tələb edirlər. Məhz buna görə də «soyqırım» termini ətrafında bu qədər geniş mübahisə yaranıb.
Bütün bunların fonunda Şarl Aznavurun son bəyanatları satqınlıq kimi qiymətləndirilib. Ən əsası isə bu mübahisə dərhal Ermənistanın hazırkı rəhbərliyinə qarşı yönəldilib. «Nouvelles d'Armenie» xəbər verir ki, İsveçrə-Ermənistan parlament qrupu tərəfindən yayılmış bəyanatda Ermənistanın İsveçrədəki, həmçinin BMT və UNESCO yanındakı səfiri Şarl Aznavurun müsahibəsindəki fikirlər ehtiyatsızlıq və uğursuzluqdur. «Cənab Aznavur «soyqırım» sözünə tüpürdüyünü» deyir. O, unudur ki, İsveçrə bu cinayətin qurbanı olmuş xalqların müdafiəsində həmişə öndə olub. Bundan başqa, Aznavur müsahibəsindən cəmi bir neçə gün sonra Cenevrədə İnsan Haqları Şurasında Ermənistan nümayəndə heyətinin soyqırımın önlənməsilə bağlı vacib qətnamə layihəsini müzakirəyə çıxarmağa hazırlaşdığını da yaddan çıxarıb», - deyə bəyanatda bildirilir. Nəzəri cəhətdən, əlbəttə ki, erməni diasporunun Serj Sarqsyana Türkiyə ilə barışıq cəhdini bağışlamadığını düşünmək olar. Halbuki hadisələr İrəvanın real güzəştlərə hazır olmadığını göstərdi. Amma indi hökumətə yaxın olan «Qolos Armenii» başqa fikirdədir: «Bu mövzunun zərifliyi şübhəsizdir: söhbət böyük artist və böyük insan, bütün dünya ermənilərinin sevgisini və məhəbbətini qazanmış Şarl Aznavurdan gedir. Amma söhbət həm də Ermənistanı təmsil edən diplomatdan gedir. Son zamanlar o, nəinki «Ay Data» («Türkiyə üzərində erməni məhkəməsi» - red.) məsələsində erməniliyin mövqelərinə zidd olan, eyni zamanda Ermənistan dövlətinin rəsmi siyasətinə tam əks bəyanatlar səsləndirir». Qəzet yazır ki, «bu halda bir sual qaçılmazdır: Şarl Aznavur bu mövqeni kimin adından ortaya qoyur - şəxsən özünün, yoxsa Ermənistan Respublikasının? Əgər «soyqırım sözünə tüpürmək lazımdır» fikri şanson ifaçısı və ictimai xadim Aznavura aiddirsə, bu, başqa. Amma bu fikri Ermənistan Respublikasının İsveçrə Konfederasiyasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri səsləndirirsə, bu, tamam ayrı - dövlət səviyyəsidir. Ermənistan Respublikasını başqa ölkədə təmsil etmək hüququ verilmiş rəsmi şəxsin təmsil etdiyi dövlətin adından danışdığını zənn edə bilərikmi?»
Bununla yanaşı, qəzet «diplomat Aznavurun mövqeyinin daha Ermənistan Respublikasının dövlət xəttilə üst-üstə düşmədiyinə» şübhə etmir: «Odur ki, qərar birmənalı olmalıdır. Əks təqdirdə, erməni ictimaiyyəti çox tez bir zamanda isveçrəli deputatların sualını təkrarlayacaq: Tək Şarl Aznavurun yox, daha vacib olanı - Ermənistan hökumətinin əsl niyyəti nədir?»
Əlbəttə, bunun təsadüfdən başqa bir şey olmadığını da düşünmək mümkündür. Amma məsələ ondadır ki, Şarl Aznavurun bəyanatı Ermənistan üçün son dərəcə əlverişsiz anda səslənib. Ermənistanda artıq 2015-ci ildə «soyqırımı»nın 100-cü ildönümünə hazırlıq başlayıb. Üstəlik 2013-cü ilin 24 aprel tarixinə elə də çox vaxt qalmayıb. Həmin gün edəcəyi müraciətdə növbəti dəfə Barak Obamadan 1915-ci il hadisələrini «soyqırım» adlandırılması gözləniləcək və tələb olunacaq. ABŞ Konqresində növbəti «erməni qətnaməsi»nin qəbuluna cəhdlərin göstəriləcəyi də istisna deyil. Amma Ermənistanda da başa düşürlər ki, bu dəfə qüvvələr nisbəti onlar üçün o qədər də müsbət şəkildə deyil. Elə aprel və «qüvvələrin sınağı» ərəfəsində Barak Obama Yaxın Şərqə səfəri zamanı sanki mümkün olmayanı reallaşdırdı. O, İsrailin baş nazirinin Türkiyədən Mavi Marmara gəmisinə edilmiş hücuma görə üzr istəməsinə nail oldu. Bu hadisə kifayət qədər düşündürücüdür. Birincisi, ABŞ Ankaranın onun üçün son dərəcə qiymətli müttəfiq olduğunu göstərib və hətta İsrailin xətrinə belə, onun «qolunu burmaq» fikrində olmadığını nümayiş etdirib.
İkincisi, indi Türkiyənin «yəhudi lobbisi»nin dəstəyini almaq şansları kifayət qədər çoxalıb.
Üçüncüsü, Suriyada baş verənlər, İrandakı böhran və s. fonunda Türkiyənin nüfuzu və rolu xeyli artıb.
Bunları «dördüncüsü», «onuncusu», «iyirmincisi»nədək uzatmaq olar. Nəticə isə birdir: Vaşinqton «erməni prioritetlərinə» görə Ankarayla münasibətlərini risk qarşısında qoymayacaq. Və bu məqamda «dünyanın ən məşhur ermənisi» adlandırılan Şarl Aznavurdan bu cür badalaq!
Ən maraqlısı isə bütün bunların İrəvanda «gizli mübarizə»nin güclənməsi fonunda baş verməsidir. Raffi Ovannisyanın mitinqləri tədricən sona çatır. Amma Serj Sarqsyan çətin ki, özünü prezident kürsüsündə rahat hiss etsin. Üstəlik o, etirazçı elektoratın heç də qeybə çəkilmədiyini yaxşı anlayır - sosial-iqtisadi problemlərin kifayət qədər olduğu şəraitdə həmin kütlə yalnız və yalnız artacaq. Belə vəziyyətdə xarici siyasətdə də heç bir uğur yoxdursa, onda qələbəni bayram eləmək üçün heç bir əsas qalmır.
Bir çox əlamətlər göstərir ki, Serj Sarqsyanın «komanda»sında ciddi «gizli mübarizə» başlayıb və məqsəd, kimin «qurban veriləcəyi»ni razılaşdırmaqdır. Bu rol üçün, güman ki, xarici işlər naziri Edvard Nalbandyan seçilib. Hər halda, İrəvanın «Avanqard» qəzeti məhz bu fikirdədir. Qəzet hətta XİN-in başına keçəcək yeni şəxsin adını da açıqlayıb. Bu, Serj Sarqsyan administrasiyasının hazırkı rəhbəri Vigen Sarqsyandır. Şarl Aznavur ətrafındakı qalmaqal da bu sxemə tam uyğun gəlir.
Amma bütün yaşananlar zamanı ən vacb məqam «kadr arxasında» qalır. Çox güman ki, artıq ermənilər arasında da xoş olmayan sualı verənlərin sayı artır: «1915-ci il soyqırımı» haqqında mif çox baha başa gəlmirmi?

«ДИПЛОМАТИЯ ШАНСОНА» В ПЕРЕВОДЕ НА АРМЯНСКИЙ
В Ереване на фоне поствыборного противостояния разгорается новый скандал, который с полным правом можно было бы назвать турецким. Нет, речь не об отмене рейсов Ереван - Ван и Ереван - Стамбул, тем более что это событие уже очень скоро по понятным причинам оказалось в тени банкротства армянского национального перевозчика – компании «Армавиа». Куда более серьезную политическую «разборку» спровоцировал известный французский шансонье Шарль Азнавур, по совместительству посол Армении в Швейцарии при Организации Объединенных Наций и ЮНЕСКО.
В интервью швейцарской франкоязычной La Liberte он сказал: «Моя мечта — посетить Турцию! ...Если турки согласятся открыть границу с Арменией, то я поеду, даже если вопрос «геноцида» не будет решен. Открытие границы успокоит многие души. О, какое это было бы путешествие!..». Как признался шансонье, он выступал в Стамбуле лишь на заре своей карьеры.
Однако оказалось, что в беседах с журналистами прозвучали не только сетования певца: «...Необходимо, чтобы границы открылись. Но также нужно, чтобы армяне были сильнее перед лицом рвачей, которые заставляют людей продавать дешево то немногое, что у них есть, и работать, как рабы». Сегодня шансонье оказался под градом обвинений в «недостаточном патриотизме». Парламентская группа Швейцария Армения весьма жестко и эмоционально, если не сказать «скандально», отреагировала на заявления Шарля Азнавура в интервью швейцарскому RTS, что «ему наплевать на слово «геноцид» в вопросе признания событий 1915 года со стороны Турции.
Шарль Азнавур уже не в первый раз призывает своих соотечественников отказаться от слова «геноцид», если того требуют интересы примирения с Турцией. Еще осенью 2011 года в интервью журналу Nouvelles d’Armеnie певец поделился своим мнением относительно "геноцида армян", миграции, а также отношений между Арменией и Турцией. Как сообщал тогда сайт Armenia today, отвечая на вопрос относительно его высказываний в рамках телепередачи Vivement Dimanche по поводу термина "геноцид", французский исполнитель отметил: "Меня это начинает утомлять. Таким образом мы не сможем достичь и никогда не достигнем успеха. Какие государства защищают нас, жертвуя собой? Ни одно. То, что Франция должна была признать, она признала, и не двигается вперед в этом направлении. Ни одна страна в этом вопросе не будет нам помогать. Никогда". По мнению известного певца, Армения не сможет продвигаться вперед, сконцентрировавшись на термине "геноцид": "Армения находится перед большой угрозой, и все сосредоточены на термине "геноцид". Не могу понять, как в таких условиях Армения может двигаться вперед. Куда приведет нас эта логика? Где те люди, которые критикуют меня за подобное мнение? Что они делают, чтобы помочь Армении? Посылают ли деньги в Армению? Они не смогут меня учить, это я должен их учить".
Тогда, напомним, шансонье подвергся еще более впечатляющей травле. В СМИ замелькали сообщения, что Азнавуру эти заявления, мол, приписали. Но вскоре появилась видеозапись, подтверждавшая, что от термина, вызывающего споры, он действительно призывал отказаться.
При этом напомним: в политизированных кругах армянской диаспоры ключевое значение придается именно слову «геноцид». В самом деле события 1915 года можно именовать «армянской трагедией», «резней», «большой резней» или «мец егерном», как это недавно сделал Барак Обама, но все эти неологизмы не будут иметь юридического продолжения. А вот термин «геноцид» - это уже дело иное. За «обычную резню» можно посадить на скамью подсудимых только непосредственных участников событий. А если речь идет о «геноциде», то тут уже, как уверены в армянских политических кругах, можно требовать наказать Турцию как государство. Тем более что требования тут весьма обширные, вплоть до передачи Армении шести восточно-анатолийских вилайетов. Именно поэтому столь впечатляющая полемика развернулась именно вокруг термина «геноцид».
Словом, заявление Шарля Азнавура на этом фоне в Армении расценили как предательство. Но самое главное, что полемика сразу же была направлена против властей нынешней Армении. Как передает Nouvelles d'Armеnie, в заявлении, распространенном парламентской группой Швейцария - Армения, указывается, что замечания во время интервью Шарля Азнавура, посла Армении в Швейцарии при Организации Объединенных Наций и ЮНЕСКО, были неосторожными и неудачными. «Господин Азнавур сказал, что «ему наплевать на слово геноцид», забывая при этом, что Швейцария всегда была впереди в деле защиты народов, ставших жертвами этого преступления. Кроме того, Азнавур совершенно забыл, что спустя несколько дней после его интервью армянская делегация в Совете по правам человека в Женеве должна была провести важную резолюцию о предотвращении геноцида», – говорится в заявлении.
Теоретически, конечно, можно предположить, что в армянской диаспоре Сержу Саргсяну так и не простили той самой попытки договориться с Турцией – пусть даже к реальным уступкам, как показали события, в Ереване готовы не были.
Но теперь уже и вполне проправительственный «Голос Армении» рассуждает: «Деликатность данной темы очевидна: речь идет о Шарле Азнавуре - великом артисте и великом человеке, любовь к которому со стороны армян всего мира неподвластна времени и не подлежит ревизии. Но речь идет также и о представляющем Армению дипломате, который в последнее время позволяет себе высказывания, идущие вразрез не только с позицией армянства в вопросе «Ай Дата» («армянского суда над Турцией». - Ред.), но и с официальной политикой государства Армения». По мнению газеты, «в данном случае неизбежен вопрос: от имени кого высказывает эту позицию Шарль Азнавур - себя лично или Республики Армения? Если мнения о том, что надо "наплевать на слово "геноцид", придерживается шансонье и общественный деятель Азнавур - это одно. Но когда об этом публично заявляет Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Армения в Швейцарской конфедерации - это уже совсем другой уровень, государственный. Надо ли полагать, что наделенное полномочиями представлять Республику Армения в другой стране официальное лицо в данном случае говорит от имени государства, которое оно представляет?». К тому же газета не сомневается, что «позиция Азнавура-дипломата перестала соответствовать государственной линии РА. Посему решение должно быть однозначным. В противном случае армянская общественность очень скоро повторит вопрос швейцарских депутатов: каковы истинные намерения не только самого Шарля Азнавура, но и - что гораздо важнее - правительства Армении?».
Конечно, возможно, что это не более чем совпадение. Но вот в чем дело. Заявления Шарля Азнавура прозвучали в весьма неподходящий момент. В Армении уже дан старт подготовке к столетию «геноцида армян» в 2015 году. Всего ничего осталось до 24 апреля 2013 года, когда от того же Барака Обамы вновь будут ждать и требовать, чтобы он назвал события 1915 года «геноцидом». Или пытаться протащить через Конгресс США новую «армянскую резолюцию». Причем – и в Армении это понимают – на сей раз действовать придется при не самом выгодном раскладе. Как раз накануне апрельского «смотра сил» Барак Обама в ходе своего визита на Ближний Восток сделал, казалось бы, невозможное – добился, чтобы премьер-министр Израиля принес Турции официальные извинения за штурм теплохода Mavi Marmara. Это событие несло в себе огромный массив «информации к размышлению». Во-первых, США продемонстрировали, что Анкара для них – это слишком ценный союзник, которому вряд ли станут «выкручивать руки» даже ради Израиля. Во-вторых, у Турции существенно больше шансов заручиться поддержкой «еврейского лобби». В-третьих, влияние и роль Турции на фоне событий в Сирии, кризиса вокруг Ирана и т.д. слишком возросли. Можно привести также еще «в-четвертых», «в-десятых» и «в-двадцатых», вывод из которых будет один: рисковать отношениями с Анкарой ради «армянских приоритетов» Вашингтон не станет. И тут – такая «подножка», да еще от «самого известного армянина планеты», как еще недавно именовали Шарля Азнавура!
Но самое примечательное, что произошло это на фоне усилившейся в Ереване «подковерной борьбы». Митинги Раффи Ованнисяна постепенно сходят на нет, но Серж Саргсян вряд ли чувствует себя в президентском кресле так уж уверенно. К тому же он не может не понимать, что протестные настроения не просто никуда не делись – на фоне накопления социально-экономических проблем они будут только расти. И если в такой ситуации не предвидится и внешнеполитических успехов – вот тогда точно не до победных реляций.
Судя по многим признакам, в «команде» Сержа Саргсяна началась жестокая «подковерная борьба», более всего смахивающая на поиск будущей «искупительной жертвы». На роль которой, судя по всему, определен… глава МИД Армении Эдвард Налбандян. Во всяком случае такой вариант событий озвучила ереванская газета «Авангард», назвав даже имя преемника – Виген Саркисян, нынешний глава администрации Сержа Саргсяна. Скандал вокруг Шарля Азнавура прекрасно «встраивается» в эту схему.
Только вот при этом «за кадром» остается нечто куда более важное. Судя по всему, уже и в армянской среде растет число тех, кто начинает задавать неприятные вопросы: а не слишком ли дорого обходится культ мифа о «геноциде 1915 года»?