«ŞANSON DİPLOMATİYASININ» ERMƏNİ DİLİNƏ TƏRCÜMƏSİ
Yerevanda postseçki qarşıdurması fonunda yeni qalmaqal baş qaldırıb. Onu tamamilə haqlı olaraq «Türkiyə qalmaqalı» adlandırmaq olar. Söhbət heç də İrəvan -Van-İrəvan və İrəvan-İstanbul aviareyslərinin ləğv edilməsindən getmir. Üstəlik reyslərin ləğvi məsələsi Ermənistanın milli aviaşirkəti «Armavia»nın müflisləşməsilə tez bir zamanda kölgədə qalıb. Bundan daha ciddi qalmaqala məşhur fransız şanson ifaçısı, Ermənistanın İsveçrədə, həmçinin BMT və UNESCO-dakı səfiri Şarl Aznavurun bəyanatı səbəb olub.
O, İsveçrədə dərc olunan fransızdilli «La Liberte» qəzetinə müsahibəsində deyib: «Arzum Türkiyəyə səfər etməkdir! …Türklər Ermənistanla sərhədləri açmağa razılıq verərlərsə, «soyqırımı məsələsi» həllini tapmasa belə, mən Türkiyəyə gedəcəyəm. Sərhədlərin açılması bir çox ürəyə su səpəcək. Bu, əla səyahət olardı!..» Şanson ifaçısı İstanbulda yalnız karyerasının başlanğıcında çıxış etdiyini xatırladıb.
Lakin məlum olub ki, jurnalistlərlə söhbətində ifaçı yalnız gileyini dilə gətirməyib: «…Sərhədlərin açılması vacibdir. Amma ermənilər, insanları sahib olduqlarını da satmağa, qul kimi işləməyə məcbur edən mənfəətpərəstlər qarşısında da güclü olmalıdırlar».
İndi şanson ifaçısı «kifayət qədər vətənpərvər olmamaq»la bağlı ittihamlar selinin qarşısında qalıb. İsveçrə-Ermənistan parlament qrupu Şarl Aznavurun İsveçrənin «RTS» telekanalına müsahibəsində 1915-ci il hadisələrinin tanınması mövzusunda danışarkən «soyqırım sözünə tüpürüm» deməsinə son dərəcə sərt, emosional və hətta demək olar ki, «qalmaqallı» reaksiya verib. Bu, Şarl Aznavurun həmvətənlərini «soyqırım» sözündən imtinaya ilk çağırışı deyil. O, hesab edir ki, Türkiyə ilə barışıq Ermənistanın «soyqırım» sözündən imtinasını tələb edirsə, buna gedilməlidir. Hələ 2011-ci ilin payızında Aznavur «Nouvelles d’Arménie» jurnalına müsahibəsində «erməni soyqırımı», miqrasiya, həmçinin Ermənistan-Türkiyə münasibətləri haqda fikirlərini açıqlamışdı. O zaman «Armenia today» saytı xəbər verirdi ki, «Vivement Dimanche» verilişində «soyqırım» termini haqda açıqladığı fikirlərə dair sualları cavablandıran Aznavur deyib: «Bu, məni üzür. Biz bu yolla uğur qazana bilmərik və heç zaman bilməyəcəyik də. Hansı dövlət özünü qurban verərək bizi müdafiə edər? Heç biri. Fransa tanımalı olduğunu tanıyıb və artıq bu istiqamətdə irəli getməyəcək. Bu məsələdə heç bir dövlət bizə kömək etməyəcək. Heç vaxt.» Məşhur ifaçının fikrincə, Ermənistan «soyqırım» sözünə köklənməklə irəli gedə bilməyəcək: «Ermənistan ciddi təhlükə qarşısındadır və bütün diqqətlər «soyqırım» sözünə yönəldilib. Belə şəraitdə Ermənistanın necə irəliləyə biləcəyini təsəvvür etmirəm. Bu məntiq bizi haraya aparacaq? Bu fikrimə görə məni tənqid edən insanlar hanı? Onlar Ermənistana kömək etmək üçün nə iş görürlər? Onlar məni öyrədə bilməzlər. Mən onları öyrədərəm».
Xatırladaq ki, o zaman Şarl Aznavur daha ciddi hücumlara məruz qalmışdı. KİV-də guya bu bəyanatın yalandan Aznavurun adından yayıldığına dair xəbərlər də çıxmışdı. Lakin sonradan məşhur ifaçının həqiqətən də, mübahisəyə səbəb olan bu termindən imtinaya çağırışının təsdiqləndiyi videogörüntülər yayıldı.
Bu arada bir xatırlatma yerinə düşərdi: erməni diasporunun siyasi dairələrində məhz «soyqırım» sözünə daha ciddi əhəmiyyət verilir. Əslində 1915-ci il hadisələrini «erməni faciəsi», «qətliam», «böyük qətliam» və ya «Mets yegernom» adlandırmaq olar, necə ki, Barak Obama adlandırıb. Lakin bu neologizmlərin heç birinin hüquqi davamı olmayacaq. «Soyqırım» ifadəsi isə fərqli şeydir. «Adi qətliam»a görə müttəhimlər kürsüsünə yalnız hadisənin iştirakçılarını oturtmaq olar. Amma söhbət «soyqırım»dan gedirsə, erməni siyasi dairələri əmindir ki, burada Türkiyə dövlətinin cəzalandırılması tələbilə çıxış etmək mümkün olacaq. Üstəlik ermənilərin bu məsələ ilə bağlı tələbləri daha genişdir. Onlar hətta Türkiyənin Şərqi Anadoludakı 6 vilayətinin Ermənistana verilməsini də tələb edirlər. Məhz buna görə də «soyqırım» termini ətrafında bu qədər geniş mübahisə yaranıb.
Bütün bunların fonunda Şarl Aznavurun son bəyanatları satqınlıq kimi qiymətləndirilib. Ən əsası isə bu mübahisə dərhal Ermənistanın hazırkı rəhbərliyinə qarşı yönəldilib. «Nouvelles d'Armenie» xəbər verir ki, İsveçrə-Ermənistan parlament qrupu tərəfindən yayılmış bəyanatda Ermənistanın İsveçrədəki, həmçinin BMT və UNESCO yanındakı səfiri Şarl Aznavurun müsahibəsindəki fikirlər ehtiyatsızlıq və uğursuzluqdur. «Cənab Aznavur «soyqırım» sözünə tüpürdüyünü» deyir. O, unudur ki, İsveçrə bu cinayətin qurbanı olmuş xalqların müdafiəsində həmişə öndə olub. Bundan başqa, Aznavur müsahibəsindən cəmi bir neçə gün sonra Cenevrədə İnsan Haqları Şurasında Ermənistan nümayəndə heyətinin soyqırımın önlənməsilə bağlı vacib qətnamə layihəsini müzakirəyə çıxarmağa hazırlaşdığını da yaddan çıxarıb», - deyə bəyanatda bildirilir. Nəzəri cəhətdən, əlbəttə ki, erməni diasporunun Serj Sarqsyana Türkiyə ilə barışıq cəhdini bağışlamadığını düşünmək olar. Halbuki hadisələr İrəvanın real güzəştlərə hazır olmadığını göstərdi. Amma indi hökumətə yaxın olan «Qolos Armenii» başqa fikirdədir: «Bu mövzunun zərifliyi şübhəsizdir: söhbət böyük artist və böyük insan, bütün dünya ermənilərinin sevgisini və məhəbbətini qazanmış Şarl Aznavurdan gedir. Amma söhbət həm də Ermənistanı təmsil edən diplomatdan gedir. Son zamanlar o, nəinki «Ay Data» («Türkiyə üzərində erməni məhkəməsi» - red.) məsələsində erməniliyin mövqelərinə zidd olan, eyni zamanda Ermənistan dövlətinin rəsmi siyasətinə tam əks bəyanatlar səsləndirir». Qəzet yazır ki, «bu halda bir sual qaçılmazdır: Şarl Aznavur bu mövqeni kimin adından ortaya qoyur - şəxsən özünün, yoxsa Ermənistan Respublikasının? Əgər «soyqırım sözünə tüpürmək lazımdır» fikri şanson ifaçısı və ictimai xadim Aznavura aiddirsə, bu, başqa. Amma bu fikri Ermənistan Respublikasının İsveçrə Konfederasiyasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri səsləndirirsə, bu, tamam ayrı - dövlət səviyyəsidir. Ermənistan Respublikasını başqa ölkədə təmsil etmək hüququ verilmiş rəsmi şəxsin təmsil etdiyi dövlətin adından danışdığını zənn edə bilərikmi?»
Bununla yanaşı, qəzet «diplomat Aznavurun mövqeyinin daha Ermənistan Respublikasının dövlət xəttilə üst-üstə düşmədiyinə» şübhə etmir: «Odur ki, qərar birmənalı olmalıdır. Əks təqdirdə, erməni ictimaiyyəti çox tez bir zamanda isveçrəli deputatların sualını təkrarlayacaq: Tək Şarl Aznavurun yox, daha vacib olanı - Ermənistan hökumətinin əsl niyyəti nədir?»
Əlbəttə, bunun təsadüfdən başqa bir şey olmadığını da düşünmək mümkündür. Amma məsələ ondadır ki, Şarl Aznavurun bəyanatı Ermənistan üçün son dərəcə əlverişsiz anda səslənib. Ermənistanda artıq 2015-ci ildə «soyqırımı»nın 100-cü ildönümünə hazırlıq başlayıb. Üstəlik 2013-cü ilin 24 aprel tarixinə elə də çox vaxt qalmayıb. Həmin gün edəcəyi müraciətdə növbəti dəfə Barak Obamadan 1915-ci il hadisələrini «soyqırım» adlandırılması gözləniləcək və tələb olunacaq. ABŞ Konqresində növbəti «erməni qətnaməsi»nin qəbuluna cəhdlərin göstəriləcəyi də istisna deyil. Amma Ermənistanda da başa düşürlər ki, bu dəfə qüvvələr nisbəti onlar üçün o qədər də müsbət şəkildə deyil. Elə aprel və «qüvvələrin sınağı» ərəfəsində Barak Obama Yaxın Şərqə səfəri zamanı sanki mümkün olmayanı reallaşdırdı. O, İsrailin baş nazirinin Türkiyədən Mavi Marmara gəmisinə edilmiş hücuma görə üzr istəməsinə nail oldu. Bu hadisə kifayət qədər düşündürücüdür. Birincisi, ABŞ Ankaranın onun üçün son dərəcə qiymətli müttəfiq olduğunu göstərib və hətta İsrailin xətrinə belə, onun «qolunu burmaq» fikrində olmadığını nümayiş etdirib.
İkincisi, indi Türkiyənin «yəhudi lobbisi»nin dəstəyini almaq şansları kifayət qədər çoxalıb.
Üçüncüsü, Suriyada baş verənlər, İrandakı böhran və s. fonunda Türkiyənin nüfuzu və rolu xeyli artıb.
Bunları «dördüncüsü», «onuncusu», «iyirmincisi»nədək uzatmaq olar. Nəticə isə birdir: Vaşinqton «erməni prioritetlərinə» görə Ankarayla münasibətlərini risk qarşısında qoymayacaq. Və bu məqamda «dünyanın ən məşhur ermənisi» adlandırılan Şarl Aznavurdan bu cür badalaq!
Ən maraqlısı isə bütün bunların İrəvanda «gizli mübarizə»nin güclənməsi fonunda baş verməsidir. Raffi Ovannisyanın mitinqləri tədricən sona çatır. Amma Serj Sarqsyan çətin ki, özünü prezident kürsüsündə rahat hiss etsin. Üstəlik o, etirazçı elektoratın heç də qeybə çəkilmədiyini yaxşı anlayır - sosial-iqtisadi problemlərin kifayət qədər olduğu şəraitdə həmin kütlə yalnız və yalnız artacaq. Belə vəziyyətdə xarici siyasətdə də heç bir uğur yoxdursa, onda qələbəni bayram eləmək üçün heç bir əsas qalmır.
Bir çox əlamətlər göstərir ki, Serj Sarqsyanın «komanda»sında ciddi «gizli mübarizə» başlayıb və məqsəd, kimin «qurban veriləcəyi»ni razılaşdırmaqdır. Bu rol üçün, güman ki, xarici işlər naziri Edvard Nalbandyan seçilib. Hər halda, İrəvanın «Avanqard» qəzeti məhz bu fikirdədir. Qəzet hətta XİN-in başına keçəcək yeni şəxsin adını da açıqlayıb. Bu, Serj Sarqsyan administrasiyasının hazırkı rəhbəri Vigen Sarqsyandır. Şarl Aznavur ətrafındakı qalmaqal da bu sxemə tam uyğun gəlir.
Amma bütün yaşananlar zamanı ən vacb məqam «kadr arxasında» qalır. Çox güman ki, artıq ermənilər arasında da xoş olmayan sualı verənlərin sayı artır: «1915-ci il soyqırımı» haqqında mif çox baha başa gəlmirmi?

«SINGER'S DIPLOMACY» TRANSLATED IN ARMENIAN
In Yerevan, against the background of the post-election conflict, a new scandal is flaring up that could rightfully be called Turkish. No, this is not about canceling the Yerevan-Van and Yerevan-Istanbul flights, all the more so that this event very soon, for obvious reasons, was overshadowed by the bankruptcy of the Armenian national carrier, Armavia. Much more serious is the political dispute provoked by famous French singer Charles Aznavour, who also happens to be the Ambassador of Armenia in Switzerland to the United Nations and UNESCO.
In an interview with the French-language Swiss newspaper La Liberte he said: “My dream is to visit Turkey!... If Turks agree to open the border with Armenia, then I will go, even if the 'genocide' issue is not resolved. Opening the border will calm many souls. Oh, what a trip that would be!..”.
The singer admitted that he only performed in Istanbul at the dawn of his career.
However, it turns out that not only the laments of the singer were voiced in the conversation with journalists: "...It is necessary that the borders be opened. But it is also necessary that Armenians become stronger in the face of those grabbers who compel people to sell cheaply what little they have and to work like slaves". The singer today finds himself under a hail of accusations of "insufficient patriotism". The Swiss-Armenian parliamentary group reacted very strongly and emotionally, if not scandalously, to Charles Aznavour's remarks made in an interview with Switzerland's RTS that he "does not give a damn about the word genocide" when it comes to Turkish admission of the 1915 events.
It is not the first time that Charles Aznavour calls on his compatriots to give up on the word "genocide" if the interests of reconciling with Turkey require this. Back in the autumn of 2011 in an interview with the Nouvelles d’Arménie magazine the singer shared his opinion about the "Armenian genocide", migration and also relations between Armenia and Turkey. The website Armenia Today reported then that in response to a question concerning his remarks on the Vivement Dimanche TV programme about the term "genocide", the French singer said: "This is beginning to tire me. This way we will not be able to and will never reach success. What countries are protecting us despite the damage they take? Not one. France admitted what it had to admit and is not moving in this direction. Not one country will help us in this matter. Never". The famous singer said that Armenia will not be able to move forward if it remains fixated on the term "genocide": "Armenia is facing a greater threat, but everybody is obsessed with the term "genocide". I fail to understand how can Armenia move forward under these circumstances. What will this logic lead us to? Where are those people who criticize me for such views? What are they doing to help Armenia? Are they sending money to Armenia? They will not be able to teach me, it is me who should teach them".
To recap, back then the singer was subjected to an even more impressive harassment. There were reports in the mass media alleging that these statements were ascribed to Aznavour . but soon the video emerged which confirmed that he actually urged giving up on the controversial term. Let us remind that in the politicized circles of the Armenian diaspora the word "genocide" is considered key. In fact, the events of 1915 can be called the "Armenian tragedy", "massacre", "big massacre" or "Mets Yeghern", as Barack Obama recently did, but all of these neologisms will not have legal consequences. But it is different with the "genocide" term. Only immediate participants of the events can be put in the dock for "ordinary massacre". However, when it comes to "genocide", the Armenian political circles are convinced that they can demand punishment for Turkey as a state. Especially given that their claims are very broad, up to giving Armenia six eastern Anatolia provinces. It is for this reason that such extraordinary debates rage around the term "genocide". In a nutshell, Charles Aznavour's statements were regarded in Armenia as betrayal. More importantly, the discussions were immediately directed against the incumbent Armenian authorities. As Nouvelles d'Armеnie reports, the statement released by the Swiss-Armenian parliamentary grouppointed out that the remarks made during the interview of Charles Aznavour, the Ambassador of Armenia in Switzerland to the United Nations and UNESCO, were negligent and unsuccessful. "Mr Aznavour said that "does not give a damn about the word genocide", while forgetting that Switizerland has always been in the vanguard when it comes to protecting the peoples who suffered from this crime. What is more, Aznavour completely forgot that several days after his interview the Armenian delegation to the Council for Human Rights in Geneva had to pass an important resolution on preventing genocide," the statement reads.
Theoretically, of course, it is possible to assume that the Armenian diaspora has yet to forgive Serzh Sargsyan for that attempt to reach agreement with Turkey, even though as the subsequent events showed Yerevan was not ready for real concessions.
However, now even the pro-government Voice of Armenia contemplates: «The delicacy of this topic is obvious: we are talking about Charles Aznavour, a great artist and great man, the love of the Armenians the world over for him is timeless and cannot be revised. We are also talking about a diplomat who represents Armenia and who has lately made remarks that go against not only the position of the Armenians on Ay Data ("Armenian trial over Turkey" - editorial note), but also the official policy of the state of Armenia». In the opinion of the newspaper, "this begs the question: on whose behalf is Charles Aznavour voicing this position - on behalf of himself or the Armenian Republic? It is one thing if singer and public figure Aznavour holds the opinion that we have to "not give a damn about the word 'genocide', but it is quite different if stated publicly by the plenipotentiary ambassador of Armenia in the Swiss Confederation - this is a completely different, state level. Should we assume that the official who has the powers to represent Armenia in a foreign country in this case speaks on behalf of the country that he represents?” In addition, the newspaper has no doubts that "position of Aznavour-diplomat no longer suits the state policy of the Armenian Republic. Therefore, there can be only one decision. Otherwise, the Armenian public will soon repeat the question of the Swiss MPs: what are the true motives of not just Charles Aznavour, but - and this is much more important - of the Armenian government?".
Certainly, it is possible that this is no more than a coincidence. But what happened is that Charles Aznavour's remarks were made at a very inconvenient moment. Armenia started preparations for the centennial anniversary of the "Armenian genocide" in 2015. Almost no time is left until 24 April 2013 when the same Barack Obama will be expected and asked to call the 1915 events a "genocide". Or attempts will be made to push through the US Congress the new "Armenian resolution". And Armenia realizes that this time they will have to deal with a less than favourable situation. Just before the April «review» Barack Obama achieved during his visit to the Middle East what seemed impossible - the Israeli prime minister offered official apologies to Turkey over the attack on the Mavi Marmara vessel. This development brought about a lot of "food for thought". First, the USA demonstrated that for them Ankara is too valuable an ally to "twist their arms" even for the sake of Israel. Second, Turkey has substantially more chances to ensure the support of the Jewish lobby. Third, given the events in Syria and the Iranian crisis the influence and role of Turkey became too strong. We can also cite a fourth, tenth or twentieth reason, but the conclusions will be the same: Washington is not about to risk relations with Ankara over "Armenian priorities". And suddenly such a blow, especially coming from «the most famous Armenian on the planet» as Aznavour was called quite recently!
And remarkably this took place at the point when the behind-the-scenes struggle in Yerevan has strengthened. The rallies of Raffi Ovanesyan are gradually waning, but Serzh Sargsyan hardly feels too comfortable in the presidential seat. In addition, he cannot fail to realize that the protest sentiments did not disappear. Given the accumulation of social and economic problems, they will only grow. And if even foreign policy successes are nowhere to be seen, then it is certainly not the best time to report a victory.
yJudging from many signs, an under-the-carpet struggle has begun in the team of Serzh Sargsyan and most of all it reminds a search for a scapegoat. This role, to all appearances, has been reserved for… Armenian Foreign Minister Edvard Nalbandyan. At any rate, this is the theory put forward by the Yerevan newspaper Avangard, which even named the successor, Vigen Sargsyan, currently the head of Serzh Sargsyan's administration. The scandal concerning Charles Aznavour fits perfectly into this scheme.
Yet, something much more important remains behind the scenes in all of this. Judging from the events, there is an increasing number of Armenians who begin to ask pointed questions: is not the cult of mythic "1915 genocide" proving too costly?