ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrləri Bakı ilə İrəvanı danışıqlar masası arxasına əyləşdirə bilmir
Aprelin əvvəlində ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrləri Jak For (Fransa), İqor Popov (Rusiya) və Yan Kelli (ABŞ) Azərbaycana səfərə gəldilər. Burada onları prezident İlham Əliyev qəbul etdi. Görüşdə Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli prosesinin gedişi, həmsədrlərin bu yaxınlarda Azərbaycan və Ermənistanın XİN başçıları ilə Parisdə apardıqları danışıqların nəticələri müzakirə olundu. Aprelin 5-də həmsədrlər və ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədrinin şəxsi nümayəndəsi Anjey Kaspirşik qoşunların təmas xəttini keçərək Dağlıq Qarabağa getdilər. Ondan əvvəl isə vasitəçilərə hələ martda İrəvan və Xankəndiyə baş çəkmişdilər. Sanki Minsk qrupunun həmsədrləri kifayət qədər fəallıq nümayiş etdirir. Lakin onların səylərində heç bir məhsuldarlıq yoxdur. Bu, Bakının açıq narazılığına səbəb olur. Bu narazılığı Azərbaycanın Prezident Administrasiyasının xarici siyasətə məsul rəsmisi Novruz Məmmədov dilə gətirib. O, ATV-yə müsahibəsində açıq şəkildə deyib: «Bizim istəyimiz odur ki, həmsədrlər, nəhayət, o baş-bu başa gəzməyə son qoysunlar. 20 ildən artıqdır ki, bu problemlə məşğuldurlar, lakin hələ də konkret mövqe nümayiş etdirməyiblər… Həmsədr ölkələrin rəhbərləri daha ciddi və qətiyyətlə düşünməli və qərar qəbul etməlidirlər».
İstənilən obyektiv müşahidəçi Bakının narazılığı üçün əsasların olduğu ilə razılaşar. 2011-ci ildə prezidentlərin Kazanda təşkil olunmuş görüşünün iflasa uğramasından sonra danışıqlar dayanıb. Xatırladaq ki, həmin görüşün iflasa uğraması Moskvanın Madrid prinsiplərini İrəvanı və özünü qane edən, lakin Bakının maraqlarına zidd olan formada təqdimatı ilə bağlı idi.
Beləliklə, indi nəinki prezidentlər, hətta xarici işlər nazirləri arasında da birbaşa danışıqlar aparılmır. XİN başçıları yalnız Minsk qrupu həmsədrləri ilə ayrı-ayrılıqda görüşürlər (London, Paris).
«Biz 2012-ci ildə Azərbaycanla Ermənistan arasında Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə dair danışıqların intensivliyinin azalmasına şahid olmuşuq», - deyə Avropa İttifaqının Bakı ofisinin rəhbəri Rolan Kobia bildirib. Onun sözlərinə görə, Avropa Qonşuluq Siyasətinin 2012-ci ilə dair məruzəsində Azərbaycan və Ermənistana aid bölmədə münaqişənin sülh yolu ilə həllinə nail olunması üçün səylərin artırılması tövsiyə olunur. Kobia Avropa İttifaqının xüsusi nümayəndəsinin Dağlıq Qarabağa sərbəst baş çəkməsinə imkan yaradılmasının vacibliyini də vurğulayıb. Bakı bunun üçün şərt kimi Aİ missiyasının və mandatının tam aydın ifadə edilməsini, həmçinin bu səfərlərin Ermənistan yox, Azərbaycan ərazisindən həyata keçirilməsini tələb edir.
Münaqişə tərəflərini Madrid prinsiplərinin bazası əsasında danışıqları davam etdirməyə Minsk qrupuna həmsədrlik edən ölkələrin XİN başçıları da çağırır.
Lakin tərəflər danışıqların konkret gündəliyini razılaşdıra bilmir. Ermənistan danışıqların real olaraq irəli aparılmasından yayınır, müzakirə mövzusu kimi «atəşkəs rejiminin möhkəmlənməsi», Xocalı aeroportunun açılması, «inam tədbirləri»nin görülməsi kimi məsələləri ortaya atır. İrəvan Dağlıq Qarabağ separatçılarının danışıqlarda bilavasitə iştirakını da tələb edir. Ermənilərin Madrid prinsipləri əsasında 8 ildir aparılan danışıqları arxivə göndərməyə, hər şeyə başdan başlamağa hazır olduqları hiss edilir.
Azərbaycanda isə münaqişənin həllinə dair prinsipial məsələlərin müzakirəsindən yayınılması, ermənilərin öz maraqlarına uyğun şəkildə ortaya atdıqları mövzularda müzakirələrin dərinləşdirilməsi yolverilməz sayılır. Bakı Madrid prinsiplərinin sonsuzluğadək müzakirəsinin səmərəsiz olduğunu da düşünür və hesab edir ki, bu prinsiplərin ən vaciblərinin MQ ölkələri prezidentlərinin birgə bəyanatlarında (Akvil, Muskoku) əks olunması artıq kifayətdir. Azərbaycanın xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Minsk qrupunun həmsədrlərinə böyük sülh sazişi üzərində işə başlanılmasını dəfələrlə təklif edib. Axı, sonda prinsiplərə yox, həmsədrlərin zəmanəti və yardımı ilə münaqişə tərəflərinin addımlarının müddəti və ardıcıllığının əks olunduğu konkret razılaşmalara əməl olunacaq.
Göründüyü kimi, tərəflərin danışıqların ayrı-ayrı məqamları ilə bağlı yox, bütünlükdə proseslə bağlı mövqeləri bir-birinə tam ziddir. Üstəlik, silahlanma yarışı da davam edir, qoşunların təmas xəttində insidentlərin sayı durmadan artır. Hərbi əməliyyatların bərpası riski böyükdür. Bu, ABŞ Milli Kəşfiyyatının direktoru Ceyms Klepperin təhlükəsizlik problemlərilə bağlı Konqresə təqdim etdiyi məruzədə də təsdiqlənir. «Aktiv ritorika, hər iki tərəfdəki inamsızlıq və qoşunların təmas xəttində sistematik xarakter almış zorakılıq halları vəziyyətin gərginləşməsi risklərini artırır», - deyə o, hesabatında yazır.
Paralel olaraq diplomatik və informasiya mübarizəsi gedir, Azərbaycanın Ermənistanı iqtisadi baxımdan, nəqliyyat sahəsində təcrid duruma salması daha sərt xarakter alır. Yalnız bu ilin əvvəlindən ABŞ-ın bir neçə ştatı (onların ümumi sayı 11-ə çatıb) erməni qüvvələri tərəfindən Xocalıda azərbaycanlı əhalinin kütləvi şəkildə məhv edildiyini tanıyıb və pisləyib. Müvafiq qətnamələr Çexiya, Bosniya və Herseqovina, Rumıniya parlamentlərində də qəbul edilib. Ermənilər buna Litva parlamentində «DQR-lə dostluq qrupu» yaratmaqla cavab verməyə çalışsa da, erməni lobbisinin kələyi Seym rəhbərliyi və Litva XİN-i tərəfindən rədd edilib.
Ermənilər Abxaziyadan keçən dəmir yolunun mümkün açılışı məsələsini şişirtsələr də, məsələ ölü nöqtədən tərpənmədi. Qeyd edək ki, bu yolun açılması onlara Rusiyaya, oradan isə Avropaya çıxış imkanı yaradardı. Lakin məsələ elə arzu olaraq qaldı.
Van-İrəvan birbaşa aviareysinin açılması məsələsi geniş reklam olunsa da, ermənilərin bu niyyəti də baş tutmadı və bu da İrəvanın planlarına ciddi zərbə oldu. Erməni ekspertlərin Ankaranın reysi Bakının reaksiyasını nəzərə alaraq, qadağan etdiyinə şübhəsi yoxdur. İndi Ermənistan KİV-i onlar üçün daha vacib olan İrəvan-İstanbul reysinin də mümkün ləğvi haqda yazmağa başlayıb. Yəqin ki, bu, Ankaranın ermənilərə mesajıdır: «1915-ci il soyqırımı»nın ildönümü ərəfəsində ermənilər xaricdə Türkiyə əleyhinə kampaniyanı gücləndirərlərsə…
Ermənistan rəsmilərinin nikbin bəyanatlarının əksinə olaraq, ölkə iqtisadiyyatında durğunluq davam edir. Əvvəldən də cüzi həcmdə olan xarici investisiyalar ilin əvvəlindən daha da azalıb və indi əvvəlkinin dörddə biri həcmindədir. Serj Sarqsyan hökumətinin Brüssel və ya Moskvanın ayırmasına ümid etdiyi 1-2 milyard dollarlıq kreditin taleyi də qeyri-müəyyən olaraq qalır.
Bu şəraitdə əhalinin kütləvi emiqrasiyasının davam etməsi təəccüblü deyil. Ermənistanda növbəti prezident seçkisinin də əhalidə məyusluq yaratmasından sonra bu proses daha geniş vüsət alıb. 2012-ci ilin ikinci yarısında keçirilmiş sorğunun nəticəsinə görə, Avropa İttifaqı ilə sərhədlərin açılacağı təqdirdə (və ya viza rejiminin maksimum yüngülləşdirələcəyi halda) 1 milyonadək insan Ermənistanı tərk etməyə hazırdır. Bu, hazırda real olaraq Ermənistanda qalmış əhalinin təxminən 40%-dir. Müqayisə üçün qeyd edək ki, elə həmin sorğu Aİ ilə viza rejiminin yüngülləşdiriləcəyi təqdirdə Azərbaycanı təxminən 470 min, Gürcüstanı isə 250 minədək insanın tərk etməyə hazır olduğunu göstərib. Bu, Azərbaycan və Gürcüstan əhalisinin 5-6%-i deməkdir.
Bu arada Rusiya təxminən birillik fasilədən sonra, sanki, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli prosesində müəyyən fəallıq göstərməyə başlayıb. Moskvanın Ermənistan-Azərbaycan qarşıdurmasının, həqiqətən də, regionda təhlükəli böhrana səbəb ola biləcəyini anladığı istisna deyil. Rusiya göstərib ki, Parislə Vaşinqton danışıqlarda əsas moderator rolunu öz üzərlərinə götürmək iqtidarında deyillər və bunu arzulamırlar da. ABŞ və Fransanın diqqəti Yaxın Şərqə (Suriya, İran) və Şimali Afrikaya (Mali), yönəlib, Brüsselin başı isə maliyyə-iqtisadi problemlərə qarışıb.
Ermənistanın xarici işlər naziri Edvard Nalbandyanın Moskvaya səfərə hazırlaşdığı açıqlanıb. Bunu Rusiya XİN-in rəsmisi Aleksandr Lukaşeviç Moskvada keçirdiyi brifinqdə bildirib. Lakin o, səfərin dəqiq tarixini açıqlamayıb. Lukaşeviç Azərbaycanın xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun mayın 20-21-də Rusiyaya səfər edəcəyini, orada həmkarı Sergey Lavrovla görüşəcəyini də söyləyib. Lavrovun Ermənistan və Azərbaycanın XİN başçıları arasında heç olmasa birbaşa dialoqun bərpası məqsədilə görüşün təşkili təşəbbüsü ilə çıxış edəcəyi də istisna olunmur.

ДИАМЕТРАЛЬНО ПРОТИВОПОЛОЖНЫЙ ПОДХОД
В начале апреля сопредседатели Минской группы ОБСЕ Жак Фор (Франция), Игорь Попов (Россия) и Ян Келли (США) посетили Азербайджан. Здесь их принял президент Ильхам Алиев и обсудил с ними ход урегулирования нагорно-карабахского конфликта, результаты недавних встреч сопредседателей с главами МИД Азербайджана и Армении в Париже. 5 апреля сопредседатели Минской группы и специальный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик пересекли линию соприкосновения войск и прибыли в Нагорный Карабах. Ранее, в марте, они уже посещали Ереван и Ханкенди.
Налицо вроде активность сопредседателей Минской группы, но, судя по всему, их усилия не отличаются продуктивностью. Это вызывает нескрываемое недовольство в Баку, которое было выражено заместителем главы администрации президента Азербайджана Новрузом Мамедовым, ответственным за внешнеполитический блок. В интервью телеканалу ATV он прямо заявил: «Наше желание заключается в том, чтобы сопредседатели перестали, наконец, попусту ездить туда-сюда. Они более 20 лет занимаются этой проблемой, но до сих пор не выразили конкретной позиции по данному вопросу… Руководители стран-посредников сегодня должны еще более серьезно и решительно подумать и принять решение».
Любой объективный наблюдатель согласится, что оснований для недовольства у Баку есть. После провала встречи президентов в Казани в 2011 году, где усилиями МИД РФ была предложена такая корректировка Мадридских принципов, которая была приемлема для Еревана и Москвы, но ущемляла интересы Азербайджана, переговоры застопорились. Сейчас не то что президенты, а даже главы МИД Азербайджана и Армении не ведут прямых переговоров, а проводят раздельные встречи с сопредседателями Минской группы (Лондон, Париж).
«Мы явились свидетелями снижения в 2012 году интенсивности переговоров по конфликту между Азербайджаном и Арменией по Нагорному Карабаху», - сказал глава офиса Евросоюза в Баку Ролан Кобиа. По его словам, в докладе Европейской политики соседства (ЕПС) 2012 года в разделе, относящемся к Азербайджану и Армении, содержатся рекомендации по активизации усилий для достижения мирного урегулирования конфликта. Кобиа также отметил необходимость свободного доступа специального представителя Евросоюза на территорию Нагорного Карабаха. Баку обуславливает эту возможность ясной формулировкой миссии и мандата ЕС, а также требованием осуществлять подобные посещения проходом через территории Азербайджана, а не Армении. К продолжению переговоров на базе Мадридских принципов также призывают президенты и главы МИД стран - сопредседателей Минской группы.
Однако сторонам не удается согласовать конкретную повестку переговоров. Армяне уклоняются от реального продвижения вперед переговоров по урегулированию конфликта и проталкивают обсуждение таких тем, как укрепление режима прекращения огня, открытие Ходжалинского аэропорта, осуществление так называемых «мер доверия», настаивают на непосредственном включении в качестве стороны на переговорах представителей армянских сепаратистов Нагорного Карабаха. Чувствуется, что армяне с удовольствием отправили бы в архив восьмилетний переговорный раунд на основе Мадридских принципов и начали бы их с исходной точки.
В Азербайджане, в свою очередь, считают неприемлемыми уход от обсуждения принципиальных вопросов урегулирования конфликта и углубление в дискуссии по темам, продвигаемым армянами в своих интересах. Баку также считает, что бесконечное обсуждение Мадридских принципов бесплодно и что достаточно того, чтобы главные из них были обнародованы в совместных заявлениях президентов стран - сопредседателей МГ (Аквил, Мускоку), к которым на саммите ОБСЕ в Алматы присоединились президенты Азербайджана и Армении. Наш глава МИД Эльмар Мамедъяров неоднократно предлагал сопредседателям Минской группы перейти к работе над большим мирным договором. Ведь выполняться будут не принципы, а именно конкретный договор со сроками и порядком действий сторон конфликта, гарантий и помощи посредников.
Как видим, стороны диаметрально расходятся не только по отдельным вопросам переговоров, а концептуально. Тем временем продолжается гонка вооружений, участились инциденты на линии соприкосновения сторон. Риски возобновления военных действий велики. Об этом говорится в докладе директора национальной разведки США Джеймса Клэппера Конгрессу об угрозах безопасности. «Активная риторика, недоверие с обеих сторон и систематическое насилие на линии соприкосновения войск повышают риск просчетов, которые могут обострить ситуацию», – пишет он в своем отчете.
Параллельно идет дипломатическая и информационная борьба, экономическая и транспортная изоляция Азербайджаном Армении приобретает более жесткий характер. Только с начала года несколько штатов (общее число их достигло одиннадцати) США признали и осудили массовое убийство армянскими силами азербайджанского населения города Ходжалы. Соответствующие резолюции приняты в парламентах Чехии, Боснии и Герцеговины, Румынии.
Армяне пытались ответить созданием так называемой «группы дружбы с НКР» в парламенте Литвы, но затея армянских лоббистов была официально дезавуирована руководством Сейма и МИД Литвы. Армяне раздували значение предполагаемого открытия железной дороги через Абхазию, что дало бы им выход в Россию и далее в Европу, но помимо пожеланий общего характера дело практически не сдвинулось с мертвой точки. Ударом по планам Еревана стало замораживание широко разрекламированного проекта прямого авиарейса Ван – Ереван. Армянские эксперты не сомневаются в том, что Анкара пошла на этот шаг, учитывая реакцию со стороны Баку. Теперь в армянских СМИ пишут о возможном закрытии уже более важного для них прямого рейса Ереван – Стамбул. Вероятно, это заблаговременный месседж со стороны Анкары на тот случай, если армяне в преддверии годовщины так называемого «геноцида 1915 года» активизируют за рубежом антитурецкую кампанию.
Вопреки оптимистичным прогнозам и заявлениям официальных армянских лиц, экономика страны стагнирует. Зарубежные инвестиции, и ранее скудные, с начала года сократились по сравнению с предыдущим более чем на четверть. Судьба вожделенных кредитов и финансовой помощи в размере $1-2 миллиарда, которые правительство Сержа Саргсяна ожидало получить из Брюсселя или Москвы, остается весьма неопределенной.
Неудивительно, что в этой ситуации продолжается массовая эмиграция населения. Этот процесс после того, как президентские выборы в Армении принесли очередное разочарование, начинает приобретать характер исхода. Согласно данным проведенного во второй половине 2012 года опроса, в случае открытия границы с Евросоюзом (или максимально облегченного визового режима) Армению готовы покинуть около миллиона человек, что составляет почти 40% реально оставшегося в стране населения. Для сравнения, согласно тому же исследованию, в случае облегчения визового режима из Азербайджана в направлении стран ЕС могут податься около 470 тысяч, а из Грузии до 250 тысяч граждан, то есть в пределах 5-6% населения этих стран.
Тем временем Россия после почти годичной паузы как будто начинает обозначать некоторую активность в вопросе карабахского урегулирования. Не исключено, что там осознают, что армяно-азербайджанское противостояние, пущенное на самотек, действительно может привести к опасному кризису в регионе. Россия продемонстрировала, что ни Париж, ни Вашингтон не в состоянии, да и не выражают большого желания взваливать на себя бремя главного модератора на переговорах. Внимание США и Франции сосредоточено на Ближнем Востоке (Сирия, Иран) и Северной Африке (Мали), а Брюссель поглощен собственными финансово-экономическими проблемами.
Объявлено, что глава МИД Армении Эдвард Налбандян посетит Москву. Об этом сказал официальный представитель МИД России Александр Лукашевич журналистам на брифинге в Москве, не отметив конкретной даты визита. Лукашевич также проинформировал, что глава МИД Азербайджана Эльмар Мамедъяров 20-21 мая совершит визит в Россию, где проведет встречу с главой МИД России Сергеем Лавровым. Не исключено, что тот может инициировать встречу руководителей внешнеполитических ведомств Армении и Азербайджана хотя бы для возобновления прямого диалога, но оснований для оптимизма мало.