Kipr böhranı yeni dünya düzəninin anonsu kimi
Avropanın "xəstələr" siyahısına yunan Kipri də düşdü. Xəstəliyin "müalicəsi" üçün yazılmış üsullar dünyada kapitalizm sisteminin dağılmasına aparıb-çıxaracaq presedent yarada bilər. Amma gəlin, hər şeyə ardıcıllıqla nəzər salaq.
Kipr İliadası
Kipr iqtisadiyyatında problemlərin yaranması haqda hələ 2 il əvvəl danışılırdı və bu, onun Yunanıstanın maliyyə sisteminə bağlılığı ilə izah olunurdu. Xatırladaq ki, Yunanıstan artıq bir neçə ildir iqtisadi baxımdan ağır dönəmlərini yaşayır. Kipr banklarının milyardlarla avroya aldıqları Yunanıstan dövlət istiqrazları praktiki olaraq qiymətdən düşən kimi, böhranların "orakulları" - "Moody's" və "Fitch" agentlikləri Kipr Respublikasının suveren reytinqini azaltdı.
Ötən ilin noyabrında Almaniyanın "Spiegel" nəşrində ölkənin xüsusi xidmət orqanlarının hesabatı dərc olundu. Orada Kiprin "çirkli pul"ların yuyulduğu məkan olduğu qeyd olunur, bu səbəbdən Almaniya dövlətinin alman vergiödəyiciləri hesabına bu dövlətin iqtisadiyyatını xilas etməsi məqsədəuyğun sayılmırdı. Aİ, AMB və BVF-nin daxil olduğu "Avroüçlük" Kiprin xilası üçün onlara müraciət etmiş beşinci dövlət olmasında israr etdilər. Kipr isə bütün vasitələrlə iqtisadi siyasətdə islahatların aparılması ilə bağlı sərt öhdəliklər götürməkdən qaçmağa çalışdı: Avropadan pul alınacağı təqdirdə, bu öhdəlik də qaçılmaz olacaqdı.
Defolt riskinin azaldılması (və ya təxirə salınması) üçün, təxminən, 17 milyard avro tələb olunurdu. Və martın 16-da "Avroüçlük" Kiprə bank depozitlərinə birdəfəlik verginin tətbiqi şərti  ilə 10 milyard avro ayırmağa razılaşdı. Bunun üçün Kipr 1-100 min avroluq bank depozitləri üçün 6,75%, 100 min avrodan artıq depozitlər üçün isə 9,9%-lik birdəfəlik vergi tətbiq etməli idi. Bu öhdəliklərə əməl olunacağı təqdirdə, Kiprin dövlət büdcəsi yerdə qalan və ciddi ehtiyacın olduğu 7 milyard avronu da əldə edəcəkdi. Lakin Kipr parlamenti bu cür verginin tətbiqini absurd adlandıraraq, müvafiq qanunun qəbulundan boyun qaçırdı. Məsələ ondadır ki, yeni verginin tətbiqi faktik olaraq Kipr banklarının əmanətçilərinə məxsus vəsaitin bir hissəsinin hökumət tərəfindən müsadirəsi demək idi. Bu, əsasən, offşor sistem hesabına yaşayan ölkənin imicinə ciddi zərbə olardı.
"Avroüçlük"ün irəli sürdüyü şərt dünya ictimaiyyəti tərəfindən də heyrətlə qarşılandı. Buna ən mənfi reaksiya isə Moskvadan gəldi. Qeyd edək ki, Rusiya Kipr banklarında depozitləri olan ölkələr sırasında ikinci pillədədir. Hələ 2011-ci ildə Moskva Kipr Respublikasına maliyyə yardımı qismində 2,5 milyard avro verib. Kipr parlamentinin "Avroüçlük"ün son təklifini qəbul etməkdən boyun qaçırmasından sonra isə ölkənin maliyyə naziri Mixalis Sarris alternativ xilas mənbələri tapmaq, Rusiyanın borcunun qaytarılma müddətini uzatmaq üçün Moskvaya yollandı. Kiprlilər Rusiyanın maliyyələşdirilməsinə əvəz olaraq, əsasən, "Qazprom"un Kiprin qaz yataqlarına buraxılmasını təklif edirdilər. Lakin tərəflər bir sıra səbəbdən bu məsələdə razılıq əldə edə bilmədilər.
Bütün dünyada şist qazının hasilatı və təbii qazın ucuzlaşması imkanlarının müzakirə edildiyi bir vaxtda Kiprin "mavi yanacaq" yataqları cəlbedici görünə bilməzdi. Üstəlik, o yataqlarda nə qədər qazın olduğuna dair dəqiq məlumatlar hələ də yoxdur. Digər tərəfdən, bu işdə siyasi risklər də var. Kiprin şelfi Şimali Kipr Türk Cümhuriyyətini müstəqil dövlət kimi tanıyan Türkiyə ilə mübahisəlidir. Ankara haqlı olaraq hesab edir ki, adanın həm türk, həm də yunan icması şelfdən yararlana bilməlidir. Hələlik Kipr şelfinin bölünməsinə dair heç bir razılaşmanın olmadığını nəzərə alsaq, bu yataqların işlənməsinə göstəriləcək istənilən cəhd Türkiyənin maraqlarına təhlükə kimi qiymətləndirilə bilər. Misal kimi Ankaranın İtaliyanın "ENI" şirkəti ilə birgə layihənin işlənilməsini dayandırmasını göstərmək olar. Türkiyəni bu addımı atmağa italyan şirkətinin Kipr şelfinin işlənməsində iştiraka cəhdi məcbur edib.
Bundan başqa, "Qazprom"un Kipr yataqlarına buraxılması Aİ tərəfindən də sərt reaksiya ilə qarşılana bilərdi. Avropa İttifaqı onsuz da Rusiyadan enerji asılılığından əziyyət çəkir. Almaniya kansleri Angela Merkelin Kipri problemlərini məhz avropalı tərəfdaşları ilə çözməyə çağırması da dolayısı ilə bunun təsdiqidir.
Rusiya rəhbərliyində isə Kipr probleminə yanaşma birmənalı deyil.
Yaranmış böhranla əlaqədar olaraq Kiprdə yerli banklardakı Rusiya pullarının şübhəli mənşəyi haqda məsələ qalxa bilər. Rusiyanın Baş naziri Dmitri Medvedevin Aİ-nin, Avropa Komissiyası və Kipr hökumətinin əməllərini "filin qab-qacaq dükanına girməsi" ilə müqayisə etməsi də təsadüfi deyildi. Hərçənd Medvedev beş gün sonra Kiprin "qarət olunan vəsaiti qarət etdiyini" deyərək, faktik olaraq adada yerləşdirilmiş Rusiya kapitalının mənşəyinin şübhəli olduğunu etiraf etdi.
Bütün bunlardan sonra, Kipr hökuməti "Avroüçlük"ün şərtlərini qəbul etməli oldu. Üstəlik, həmin anadək şərtlər bir qədər də sərtləşdirilmişdi. Son olaraq Kipr banklarındakı yalnız 100 min avrodan artıq depozitlərə vergi tətbiqinə qərar verildi. Amma verginin faizi həddindən artıq yüksəkdir (deyilənə görə, söhbət 30-40%-dən gedir). Bundan başqa, ölkənin iki nəhəng bankı - "Bank of Cyprus" və "Laiki" birləşir. Hökumətin planına əsasən, "Laiki" bankının sağlam aktivləri adanın ən böyük bankına satılacaq, bankın qalan hissəsi isə qapadılacaq. İndi iki suala cavab vermək qalır: bu proseslər kimin xeyrinədir və nəticə nədən ibarət olacaq?
Kipr ətrafında baş verənləri müxtəlif müstəvilərdə şərh etmək olar. Depozitlərə "vəsaitlərin müsadirəsi"ndən başqa heç cür adlandırılması mümkün olmayan birdəfəlik verginin tətbiqindən qaçmaq olardımı? Məsələn, hələ 2010-cu ildə kritik vəziyyətə düşmüş İrlandiya yardım üçün Aİ-yə müraciət etdi və ona heç bir şərt və ittihamlar irəli sürmədən rekord həddə - 85 milyard avro yardım göstərildi. Kipr isə "Avroüçlük" tərəfindən 7 milyardı əmanətçilərdən "çıxarmağa" məcbur edildi.
Avroqrupun qərarının Almaniya tərəfindən görünməmiş təzyiq nəticəsində qəbul olunduğu sirr deyil. Berlin lap əvvəldən Kiprin bank sisteminin həcminin azaldılmasını və bankların rekapitalizasiyasında sərmayədarların da iştirakını təkid edirdi. Almaniya kansleri Angela Merkelin fikrincə, "Kipr onun biznes modelinin öldüyünü anlamalıdır". Bu "cəza" planı (razılaşmanın şərtləri Kipr rəhbərliyinin əvvəlcə rədd etdiyi ilkin təkliflərlə müqayisədə daha sərt oldu) Almaniyanın Aİ-də əsas söz sahibi kimi rolunu daha da artırır.
Məşhur amerikalı iqtisadçı Uilyam Enqdalın sözlərinə görə, Kipr məsələsində Amerikanın maliyyə sisteminin əlavəsi olan BVF-nin şübhəli rolu da hiss edilməkdədir. Offşor zonalar baxımından Kiprin əsas rəqibləri olan Virciniya, Kayman adaları və s. ABŞ-ın nəzarəti altındadır. Məhz bu səbəbdən Enqdal hesab edir ki, baş verənləri məmnunluqla müşahidə edən ABŞ Federal Ehtiyat Sisteminin rəhbəri Ben Bernankenin "Kipr ətrafında baş verənlərin ABŞ iqtisadiyyatına heç bir təhlükə yaratmadığını" söyləməsi təsadüf deyil. Başqa sözlə, Kipr ətrafında baş verənləri "offşorlar müharibəsi" də adlandırmaq olar. Kipr böhranının yaxın gələcəkdəki perspektivinə gəlincə, bir neçə variant mümkündür.
Birincisi, ən müqəddəs prinsipin pozulmasıdır - mənbəyindən və mənşəyindən asılı olmayaraq, şəxsi mülkiyyətin toxunulmazlığı. "Avroüçlük" faktik olaraq kapitalizmin əsas sütununa - kapitalın özünə əl uzatdı!
Bu, eyni zamanda, 1944-cü ildə yaradılmış pul münasibətləri və ticari hesablamalar sistemi olan Bretton-Vuds beynəlxalq sisteminin pozulmasıdır. Maraqlıdır ki, BVF-nin əsası da məhz onda qoyulmuşdu və bu qurum hazırda Kiprlə bağlı qərarların qəbulunda iştirak edir. Yəni, 70 il ərzində şəxsi mülkiyyətin keşiyində durmuş təşkilat bu gün kiprli əmanətçilərin pullarının əllərindən alınmasını dəstəkləyir. Belə çıxır ki, beynəlxalq strukturlar faktik olaraq kapitalizmin klassik anlamda və bütün dayaqları ilə qorunub-saxlanmasının mümkünsüzlüyünü etiraf edir.
Kipr borcların silinməsi üçün sınaq meydanıdır. Hələ 2012-ci ilin oktyabrında Bretton-Vuds sisteminin növbəti illik görüşündə BVF-nin direktoru Kristina Laqard demişdi: "İnkişafın olmadığı şəraitdə dünya iqtisadiyyatının gələcəyi təhlükədədir. Dövlət borcunun nəhəng mirası daha ciddi problem ola bilər. Hazırda o, iqtisadi cəhətdən inkişaf etmiş ölkələrdə, orta hesabla, 110% (ÜDM-ə nisbətdə) təşkil edir və bu, müharibə dövrlərinin göstəricilərinə tam uyğun gəlir".
"Müharibə dövrü" anlayışının son dərəcə amorf olduğunu nəzərə alsaq, dünyanın güc mərkəzləri üçün bu və ya digər səbəbdən "müharibə dövrü" elan etmək, lazım bildikləri yerlərdə kapitalı müsadirə etmək imkanı yaranır. Avroqrupun rəhbəri Yerun Deysselblum "Reuters" və "Financial Times"a müsahibəsində bildirib ki, Kiprin maliyyə böhranından çıxarılması üçün təsdiqlənmiş proqram avrozonanın bank sisteminin həlli üçün yeni modeldir.
Avrozonanın İtaliya, İspaniya, Portuqaliya və digər bərabərhüquqluluq mifinin birdəfəlik məhv olduğu istənilən üzvü Kiprin taleyini yaşaya bilər.
Başqa sözlə, Kipr böhranı hər kəsə söhbətin maliyyə böhranından yox, məhz sistem böhranından getdiyini göstərdi.

Кипрский кризис как анонс нового мирового порядка
Список "больных людей" Европы пополнил греческий Кипр. Предписанные методы "лечения" болезни грозят созданием прецедента для начала краха мировой системы капитализма. Но обо всем по порядку.
Кипрская Илиада
О проблемах экономики Кипра заговорили еще два года назад из-за привязанности его финансовой системы к Греции, которая переживает не самые лучшие времена. "Оракулы" кризисов - агентства Moody's и Fitch понизили суверенный рейтинг Республики Кипр, когда купленные кипрскими банками на миллиарды евро греческие государственные облигации практически обесценились.
В ноябре прошлого года в немецком издании Spiegel был опубликован отчет спецслужб страны о том, что Кипр является "прачечной" для "грязных" денег и стоит ли руководству Германии спасать экономику этой страны силами немецких налогоплательщиков.
"Евротройка", в которую вошли ЕС, ЕЦБ и МВФ, более полугода настаивала на том, чтобы Республика Кипр стала пятой страной, обратившейся к ней за спасением. Но Кипр всеми способами старался избежать жестких обязательств по реформированию экономической политики, которые пришлось бы взять вместе с европейскими деньгами.
Для снижения риска дефолта (или его отсрочки) требовалось около 17 миллиардов евро. И 16 марта "евротройка" согласилась предоставить 10 миллиардов с условием, что Кипр введет единовременный налог на банковские депозиты в размере 6,75% для вкладов от 1 до 100 тысяч евро и 9,9% - для сумм более 100 тысяч. При выполнении этих условий бюджет страны получил бы оставшиеся 7 необходимых миллиардов. Однако парламент Кипра отказался принять закон о введении такого налога, назвав его абсурдным. Дело в том, что введение нового налога - это фактически конфискация правительством части средств вкладчиков кипрских банков и серьезная угроза имиджу страны, которая, по сути, существует благодаря оффшорной системе.
Условие, выдвинутое "евротройкой", вызвало буквально шок на мировых биржах. Но самая негативная реакция последовала из Москвы. Россия находится на втором месте по размеру депозитов в кипрских банках. Еще в 2011 году Москва предоставила Республике Кипр кредит в 2,5 миллиарда евро в качестве финансовой помощи. После нынешнего отказа кипрского парламента принять предложение "евротройки" министр финансов Кипра Михалис Саррис отбыл в Москву, чтобы найти альтернативные источники спасения и пролонгировать возвращение долгов России. Главным предложением киприотов взамен на российское финансирование было предоставление доступа "Газпрому" к кипрским газовым месторождениям. Однако стороны не смогли договориться по ряду причин.
В то время как по всему миру идут разговоры о разработках сланцевого газа и возможности снижения цены на природный газ, кипрские месторождения "голубого топлива", точной информации о которых до сих пор не имеется, не могут быть привлекательны. С другой стороны, есть и политические риски. Кипрский шельф оспаривается Турцией, признающей независимым государством Турецкую Республику Северного Кипра. В Анкаре по праву считают, что и турецкая, и греческая общины острова должны иметь доступ к шельфу. И поскольку никаких договоренностей о разделе кипрского шельфа пока не существует, любые попытки разработки данного месторождения могут рассматриваться как угроза интересам Турции. Пример тому - намерение Анкары заморозить проекты с итальянской компанией Eni за попытки последней участвовать в разработке кипрского шельфа.
Доступ "Газпрома" к кипрским месторождениям получил бы отпор и со стороны ЕС, который и без того страдает от энергетической зависимости от России. Косвенным подтверждением этому послужило заявление канцлера Германии Ангелы Меркель, что Кипру свои проблемы необходимо решать именно с европейскими партнерами. В российском же руководстве к кипрской проблеме отношение неоднозначное.
В связи с кризисом на Кипре может возникнуть вопрос о сомнительном происхождении российских денег в кипрских банках. Не случайно премьер-министр России Дмитрий Медведев поначалу сравнил действия ЕС, Еврокомиссии и кипрского правительства с поведением "слона в посудной лавке", хотя через 5 дней он же заявил, что на Кипре "грабят награбленное", фактически признавшись в сомнительном происхождении российского капитала, размещенного на острове.
Так или иначе, руководству Кипра пришлось принять условия "евротройки", которые к тому времени претерпели изменения в сторону ужесточения. В конечном счете налогообложению подвергнутся только крупные депозиты от 100 тыс. евро, но с применением уже более высокой ставки (называются цифры от 30 до 40%). Кроме того, объединятся два крупных банка страны - Bank оf Cyprus и Laiki. Согласно плану правительства, здоровые активы Laiki будут переданы крупнейшему банку острова, а остальная часть банка будет закрыта. Остается ответить на вопрос, кому эти процессы выгодны и каковы будут последствия?
Мировой беспредел
Ситуацию вокруг Кипра можно интерпретировать в разных плоскостях. Можно ли было избежать единовременного налогообложения депозитов, которое кроме как "конфискацией средств" назвать нельзя? Например Ирландии, которая, будучи в критическом состоянии, еще в 2010 году бросилась за помощью в ЕС, и которой оказали поддержку в рекордном размере 85 млрд. евро без каких-либо условий и громких обвинений. Кипр же "евротройка" заставила "добыть" 7 млрд. за счет вкладчиков.
Не секрет, что решение еврогруппы стало результатом беспрецедентного давления со стороны Германии. Берлин изначально настаивал на сокращении размеров банковской системы Кипра и участии кредиторов в рекапитализации банков. По мнению канцлера Германии А.Меркель, "Кипр должен осознать, что его бизнес-модель мертва". Такой план "наказания" (условия сделки оказались жестче первоначально предложенных, от которых руководство Кипра отказалось) еще больше возвышает роль Германии как первой скрипки в ЕС.
По мнению известного американского экономиста Уильяма Энгдаля, в кипрском вопросе прослеживается и сомнительная роль МВФ, который является придатком американской финансовой системы. Основные конкуренты Кипра по оффшорным зонам - Виргинские, Каймановы острова и т.д. - находятся под влиянием США. Вот почему, по мнению Энгдаля, глава ФРС США Бен Бернанке, не без удовольствия наблюдая за происходящим, заявил о том, что "ситуация вокруг Кипра никоим образом не угрожает американской экономике". Другими словами, ситуацию вокруг Кипра можно также назвать "войной оффшоров". Что же касается перспектив кипрского кризиса на ближайшее будущее, следует отметить несколько весьма важных моментов.
Во-первых, это нарушение святая святых - неприкасаемости частной собственности, независимо от источников ее происхождения. "Евротройка" фактически посягнула на основной столп капиталистической системы - на сам капитал!
Одновременно это нарушение и Бреттон-Вудской международной системы организации денежных отношений и торговых расчетов, установленной в 1944 году. Примечательно, что тогда же было положено начало деятельности МВФ, не без участия которого приняты сегодняшние решения по Кипру. То есть организация, которая 70 лет стояла на страже частного имущества, сегодня поддерживает взимание денег у кипрских вкладчиков. Выходит, международные структуры фактически признают, что удержать капитализм в классическом понятии и со всеми устоями не получается.
Кипр - это пробный шар для списания долгов. Еще в октябре 2012 года, на очередной ежегодной встрече "Бреттон-Вудских систем", директор МВФ Кристина Лагард заявила: "В условиях отсутствия роста будущее мировой экономики в опасности, и, возможно, наиболее серьезной проблемой будет громадное наследие государственного долга, который в настоящее время составляет в среднем 110% (к ВВП) экономически развитых стран, что вполне соответствует уровню военного времени".
Учитывая, что понятие "военного времени" стало весьма аморфным и рукотворным, мировым центрам сил открывается возможность объявить "военное время" по той или иной причине и конфисковать капитал там, где считают нужным. Глава еврогруппы Йерун Дейсселблум сообщил в интервью Reuters и Financial Times, что утвержденная для спасения Кипра от финансового коллапса программа представляет собой новую модель решения банковских проблем еврозоны.
Многие страны еврозоны, миф о равноправности которой окончательно развеян, такие, как Италия, Испания, Португалия и другие, вполне могут разделить судьбу Кипра. Другими словами, кипрский кризис дает всем понять, что речь идет не о финансовом, а скорее о системном кризисе.