Azərbaycanlıların kütləvi qətliamı erməni millətçiliyinin əsl simasının bariz göstəricisidir
1918-1919-cu illərdə Bakı, Şamaxı, Quba, eləcə də Azərbaycanın digər şəhər və kəndlərində erməni millətçiləri ilə kommunistlərin dinc azərbaycanlıların kütləvi qətliamını həyata keçirmələrindən 95 il ötür. Erməni millətçiləri dinc azərbaycanlıların kütləvi qətliamına başlanılması tarixini heç də təsadüfən seçməmişdilər - 1918-ci ilin Novruz Bayramı ərəfəsi (köhnə təqvimlə).
1918-ci ilin mart-aprel aylarında Şaumyanın başçılıq etdiyi erməni dəstələri qısa müddətdə 50 000-dən artıq müsəlman əhalini - azərbaycanlı, ləzgi, həmçinin yəhudi və digər xalqların nümayəndələrini qətlə yetirdilər. İnsanlar diri-diri torpağa basdırılır, işgəncələrə məruz qalır, yaşlılar və cavanlar məscidlərə doldurularaq binaya od vurulurdu. Bakının Təzəpir məscidinin həyətində erməni caniləri öldürülmüş insanların meyitlərini bir yerə toplayaraq, onlardan tonqal qalamışdılar.
Ləzgi tarixçi, şair Müzəffər Məlikməmmədov "Qanlı dərə" adlı kitabında yazır ki, Azərbaycanın yalnız şimal rayonlarında erməni birləşmələri dörd qanlı reyd həyata keçiriblər. Reydlərdə 8000-dən artıq erməni silahlısı iştirak edib. M.Məlikməmmədov yazır ki, S.Şaumyan və ətrafının əsas məqsədi Azərbaycan torpaqlarında erməni dövlətinin yaradılması üçün yerli əhalinin qırılması və oradan qovulması idi.
Bu plan eyni vaxtda Azərbaycanın bir neçə rayonunda həyata keçirilirdi: Qarabağda, Şamaxıda, Qubada, həmçinin mərkəzi rayonlarda, cənubda, İrəvan quberniyasının Zəngəzur mahalında və əhalisinin əksəriyyəti müsəlman olan digər regionlarda. Daşnaklar erməni dövləti yaratmağa, bu alınmasa, heç olmasa, Azərbaycanın Rusiya ilə həmsərhəd olan şimal hissəsində öz muxtariyyətlərini qurmağa çalışırdılar. Xoşbəxtlikdən o zaman azərbaycanlıların, özünümüdafiə dəstələrinin o çətin anlarda nümayiş etdirdiyi fədakarlıq ermənilərin bu məkrli planının reallaşmasına imkan vermədi. Tərəflər arasında əsl müharibə yaşandı və qısa müddətdə 16 000-dən artıq yerli əhali həlak oldu. Qarşıdurmada 5 000-dək erməni əsgəri və yaraqlısı məhv edildi. Kommunizm ideyaları arxasında gizlənən daşnak Stepan Şaumyan dinc əhaliyə qarşı törədilən qətliamların əsas təşkilatçısı idi. Bakı və digər quberniyalarda əsas hakimiyyətin Şaumyanın əlində cəmləşməsi ona bu imkanları verirdi. 1917-ci ilin fevral inqilabından sonra Şaumyan Bakı Şurasının sədri təyin edilmiş, dekabrda isə Qafqaz üzrə fövqəladə komissar vəzifəsinə yiyələnmişdi. Apreldən etibarən Şaumyan Bakı Xalq Komissarları Şurasının sədri və xarici məsələlər üzrə komissar idi.
Bir sözlə, Şaumyan Lenin və sovet Rusiyasının bütün Qafqazdakı, eyni zamanda, o vaxt Rusiya qoşunlarının nəzarətində olan türk torpaqlarındakı nümayəndəsi idi. Məhz bu üzdən Şaumyan ağır vəziyyətdən məharətlə yararlana bilirdi: Çar Rusiyasının süqutu, Qafqazda anarxiya və Birinci Dünya müharibəsinin bitməsi... Müharibə başa çatdıqda Şaumyan Rusiya və erməni ordu hissələrinin türk və Balkan cəbhələrindən çıxarılmasına məsul şəxs kimi on minlərlə silahlı ermənini Bakı, Gəncə, İrəvan və digər şəhərlərə göndərdi. Azərbaycan əraziləri ilə hərəkət edən yaxşı silahlanmış və təlim keçmiş erməni dəstələri burada əsl terror, azərbaycanlı, türk və digər müsəlman əhaliyə qarşı əsl qətliam törətdilər.
Təxmini hesablamalara görə, yalnız 1918-1919-cu illərdə Şimali və Cənubi Azərbaycanda erməni millətçiləri 500 minədək dinc sakini qətlə yetirib. Azərbaycan və Rusiyanın arxivlərinə əsasən, 1918-ci ildə Azərbaycanın yalnız şimalında - Quba, Dəvəçi və Xaçmazda 162 yaşayış məntəqəsi məhv edilib. Bu zaman 27 kənd ümumiyyətlə yer üzündən silinib. Yəni, erməni millətçilərinin liderləri Birinci Dünya müharibəsi nəticəsində yaranmış xaosdan istifadə edərək, əlaltından "Böyük Ermənistan" dövlətinin yaradılması planını gerçəkləşdirməyə çalışıblar.
Bunu Bakı və digər şəhərlərdə Şaumyanla yanaşı, Ararat Respublikasının daşnak rəhbərliyinin Zəngəzurda, İrəvan quberniyasında və Cənubi Azərbaycanın regionlarında dinc azərbaycanlılara qarşı qətliamlar törətməsi faktı da təsdiqləyir. Yəni, Şaumyanın rəhbərlik etdiyi daşnaklar sovet hakimiyyətinə, Leninə arxalanaraq, hərbi donanma, aviasiya, artilleriya, seçilmiş, yaxşı silahlanmış erməni silahlı birləşmələri vasitəsilə Bakı və digər şəhərlərin sakinlərini həyasızcasına məhv edib. 1918-ci ilin martında Azərbaycanda terrorçu qırmızı qvardiyanın başçıları Ovçiyan, Qalstyan, Artak, Akopov, Manuçarov, erməni "sərkərdələri" T.Amiryan, S.Lalayev, Amazasp da öz qanlı izlərini qoyublar. Bu siyahını çox uzatmaq olar.
Erməni cinayətkar qrupları tərəfindən artıq qeyd etdiyimiz kimi, Azərbaycanın yəhudi əhalisi də məhv edilib. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının İnsan Haqları İnstitutunun 1918-ci il hadisələri ilə bağlı sorğusuna cavab olaraq, 2006-cı ilin aprelində quruma Azərbaycanın Dağ Yəhudiləri İcmasının rəhbəri Semyon İxilovun adından rəsmi məktub daxil olub. Məktubda deyilir:
"Azərbaycanın faciəvi, qəmli tarixini vərəqləyərkən, öyrənərkən Vətənimizi əsarətə götürməyə çalışan düşmənlərin azərbaycanlı bacı-qardaşlarımızla birgə yəhudi icmasının üzvlərini də məhv etdiyinin şahidi oluruq. Hələ 1980-ci illərdə apardığım araşdırma zamanı 1918-19-cu illərdə Azərbaycan xalqına qarşı həyata keçirilmiş soyqırım zamanı yəhudilərin də kütləvi şəkildə məhvinə dair əvvəllər geniş ictimaiyyətə bəlli olmayan faktlar əldə etmişəm. Şahidlərin sözlərinə və ayrı-ayrı sənədlərə görə, həmin dövrdə azərbaycanlılarla birlikdə 3000-dək yəhudi də qətlə yetirilib".
Erməni millətçilərinin vəhşiliyini sübut edən faktlardan biri də bir neçə il əvvəl Qubada Qudyalçay yaxınlığında aşkar edilmiş kütləvi qəbiristanlıqdır. Orada 1918-ci ilin mart-aprelində erməni vandalları tərəfindən öldürülmüş qadınlar, uşaqlar və qocalar kütləvi şəkildə basdırılıb. Qəbiristanlıq 2007-ci ildə təsadüfən aşkar edilib və aparılmış araşdırmalardan sonra aydın olub ki, burada ermənilər yerli əhalini ən qəddar işgəncələrə, vəhşiliklərə məruz qoyublar. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun mütəxəssislərinin üzə çıxardığı faktlar göstərir ki, tapılmış skeletlərin əksəriyyətinin başı yoxdur, qətlə yetirilmiş insanların bir hissəsi balta ilə endirilmiş çoxsaylı zərbələrlə öldürülüb, bəzi kəllə sümüklərində isə mismar aşkarlanıb.
Bütün bunları ümumiləşdirərək qeyd etmək lazımdır ki, qeyd olunanlar 1918-19-cu illərdə günahsız olaraq qətlə yetirilmiş insanlara görə kədər, acıma yaratmaq məqsədi daşımır. Bizim məqsədimiz dünya ictimaiyyətinə millətçiliyin, məhz bu haldakı erməni millətçiliyinin nə qədər eybəcər, insanlıqdan uzaq olduğunu bir daha çatdırmaq, eyni zamanda ermənilərin Azərbaycana ərazi iddialarının hər zaman dinc azərbaycanlı xalqın kütləvi qırğını ilə həyata keçirildiyini göstərməkdir. Azərbaycan belə faciələrin təkrarlanmasını istəmir və işğalçı Ermənistan dövlətinin müasir millətçilərinin Azərbaycan ərazilərində mifik "Böyük Ermənistan" dövlətini yaratmaq məqsədilə soyqırım və etnik təmizləmə siyasətini davam etdirməsinə bir daha imkan verməyəcək.

Массовая резня азербайджанцев - зловещее напоминание об истинном лице армянского национализма
Прошло 95 лет после трагических событий в Баку, Шамахе, Губе и других азербайджанских городах и селах, где в 1918-1919 гг. армянскими националистами и коммунистами была учинена массовая резня мирного азербайджанского населения. Армянские националисты совсем не случайно выбрали начальной датой массового уничтожения азербайджанского населения канун праздника Новруз байрамы (по старому календарю) в 1918 году.
Армянские формирования во главе с Шаумяном в марте-апреле 1918 года уничтожили за короткое время свыше 50 000 человек мусульманского населения - азербайджанцев, лезгин, а также евреев и представителей других народов. Людей закапывали живьем, убивали, жестоко пытая, запирали в мечетях и сжигали стар и млад. В частности, во дворе мечети Тезе пир в Баку армянские бандиты собрали трупы убитых и разожгли костер из них.
В книге "Кровавое ущелье" историк, лезгинский поэт Музаффар Меликмамедов пишет, что только в северные районы Азербайджана было совершено четыре кровавых рейда армянских формирований. В них приняли участие свыше 8000 вооруженных до зубов армянских боевиков. М.Меликмамедов отмечает, что основной целью С.Шаумяна и его окружения было истребление и изгнание местного населения с целью создания на азербайджанских землях армянского государства.
Этот план осуществлялся сразу в нескольких регионах Азербайджана: в Карабахе, Шамахе, Губе, центральных районах, на юге, а также в Зангезуре, Эриванской губернии и других регионах, населенных преимущественно мусульманскими народами. Дашнаки хотели создать армянское государство или, на худой конец, свои автономные образования, в том числе и на севере Азербайджана в приграничных с Россией районах. К счастью, самоотверженность местного населения, отрядов самообороны не позволили тогда в непростое для Азербайджана время осуществиться этим коварным армянским планам. Развязалась настоящая война, в которой за короткий срок погибли более 16 000 человек местного населения и было уничтожено около 5000 армянских солдат и боевиков.
Дашнак Степан Шаумян, прикрывавшийся идеями коммунизма, являлся основным организатором массового истребления мирного населения, поскольку в его руках была сконцентрирована власть в Бакинской и других губерниях. После Февральской революции 1917 года Шаумян назначается председателем Бакинского совета, а в декабре - чрезвычайным комиссаром по делам Кавказа. С апреля - председатель Бакинского совета народных комиссаров (СНК) и комиссар по внешним делам.
То есть Шаумян являлся представителем Ленина и советской России на всем Кавказе, в том числе на турецких землях, занятых в то время русскими войсками. Именно благодаря этому Шаумян искусно воспользовался сложившейся ситуацией: падением царской России, анархией на Кавказе и завершением первой мировой войны. По окончании войны Шаумян, как ответственный за обеспечение вывода русских и армянских войсковых соединений с турецкого и балканского фронтов, направил десятки тысяч вооруженных до зубов армян в Баку, Гянджу, Эриван и другие города. Продвигаясь по азербайджанской земле, хорошо вооруженные и обученные армянские группировки устроили настоящий террор и массовое истребление азербайджанского, тюркского и мусульманского населения.
По приблизительным оценкам, только в 1918-1919 гг. в Северном и Южном Азербайджане от рук армянских националистов погибло около 500 000 мирного населения. Согласно азербайджанским, российским архивам, в 1918 году только на севере Азербайджана были истреблены жители 162 населенных пунктов в Губе, Девечи и Хачмазе, при этом 27 деревень вообще исчезли полностью. То есть лидеры армянских националистов воспользовались творившимся хаосом в период мировой войны и осуществляли под шумок свои планы по созданию "Великой Армении".
Это подтверждается и тем фактом, что параллельно с Шаумяном в Баку и других городах массовое уничтожение мирного азербайджанского населения осуществляло и дашнакское руководство Араратской Республики в Зангезуре, Эриванской губернии и регионах Южного Азербайджана. То есть дашнаки во главе с Шаумяном, опираясь на советскую власть, Ленина и используя военный флот, авиацию, артиллерию, отборные, хорошо вооруженные армянские подразделения, цинично уничтожали население Баку и других городов. Кровавый след оставили в марте 1918 года в Азербайджане вожаки красногвардейцев-террористов Овчиян, Галстян, Артак, Акопов, Манучаров, армянские "полководцы" Т.Амирян, С.Лалаев, Амазасп. Список этот можно продолжить.
Массовому истреблению со стороны армянских бандформирований подверглось, как мы отмечали, и еврейское население Азербайджана. На запрос Института по правам человека НАНА в связи с событиями 1918 года в апреле 2006 года поступило официальное письмо от председателя Общины горских евреев Азербайджана Семена Ихиилова, где, в частности, отмечается:
"Перелистывая, изучая трагические и скорбные страницы истории Азербайджана, мы каждый раз сталкиваемся с фактами того, что наряду с азербайджанскими братьями и сестрами, жертвами недругов, пытавшихся полонить нашу совместную Родину, становились и представители еврейской общины страны.
Еще в 1980-е годы мною были обнаружены ранее неизвестные широкой общественности факты массового истребления евреев, имевшие место в период геноцида азербайджанского народа в 1918-1919 гг. Согласно воспоминаниям очевидцев и отдельным документальным фрагментам, вместе с азербайджанцами погибло до 3000 евреев".
Одним из фактов, доказывающих зверства армянских националистов, является обнаруженное несколько лет назад в городе Губа у реки Гудиалчай массовое захоронение убитых армянскими вандалами в марте-апреле 1918 года женщин, детей, стариков. Захоронение было совершенно случайно обнаружено в 2007 году и после проведения исследовательских работ было выявлено, что здесь при расправе над местным населением армянские бандиты применяли изощренные пытки и зверства. Согласно фактам, выявленным специалистами Института археологии и этнографии Национальной академии наук Азербайджана, у многих обнаруженных скелетов нет черепов, часть жертв умерла от многочисленных ударов топором, а в некоторых черепных костях были обнаружены гвозди, вбитые в виски и черепа жертв.
Подводя итоги, следует сказать, что все вышеприведенное нами не следует рассматривать как попытку лишь вызвать жалость и сострадание к невинно убиенным в результате событий 1918-1919 гг.
Наша цель - еще раз продемонстрировать мировой общественности, насколько бывает уродливым и бесчеловечным национализм, в данном случае армянский, а также напомнить, что армянские претензии на азербайджанские земли всегда претворялись в жизнь посредством массового уничтожения мирного азербайджанского населения. Азербайджан не желает повторения подобных трагедий и не допустит, чтобы современные армянские националисты, руководящие страной-оккупантом Арменией, продолжили политику геноцида и этнических чисток на азербайджанских землях с целью воссоздания мифической "Великой Армении".